Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

παιδια ο καπνος marlboro τι μας λεει, μοιαζει καθολου με τα βιομηχανικα marlboro??? (μιλω παντα για τα κλασσικα τα κοκκινα)

 

επισης, υπαρχουν διαφορες στα χαρτακια ή αγοραζω ελευθερα οποιο μου ερθει εκεινη την ωρα???

 

Όσον αφορά το θέμα σου για τον καπνό marlboro για μένα έχει κάποια σχέση ο καπνός με τα βιομηχανικά marlboro (red)!

 

Τώρα στο θέμα με τα χαρτάκια, είναι πρώτα απο όλα το πως σου αρέσει να είναι το τσιγάρο (βαρύ, μέτριο,ελαφρύ). Για μένα δεν είναι ελεύθερη επιλογή διότι δεν μου αρέσουν όλα τα χαρτάκια. Αν θές την άποψή μου για το ποιά χαρτάκια να διαλέξεις θα σου πρότεινα τα rizla πράσινα, πορτοκαλί ή γαλάζιο!!! Μόνο τα κόκκινα μην πάρεις διότι είναι χάλια!!! :alien:

ΑΓΓΕΛΟΣ

 

BIG MINDS ARE FOR ALL!!!!! :superman:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα χαρτάκια θέλουν λίγο μελέτη.

Αν έχω καταλάβει τίποτα, υπάρχουν λευκασμένα με χλώριο ή όχι, χοντρά και λεπτά, καθώς και εκείνα που έχουν ρίγες από κερί που τα βοηθούν να μην σβήνουν ή τα αντίθετο, να σβήνουν για να ξανανάβεις όποτε θες εσύ. Επίσης υπάρχουν αυτά με τη γλυκόριζα και μάλλον και άλλα είδη που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή. Τα λευκά ρίζλα που λέει πως έχουν τρυπούλες, τι ακριβώς πετυχαίνουν με τις τρυπούλες αυτές;

 

Δεν έχω την εμπειρία να καταλάβω διαφορά στη γεύση, μάλλον στην ευκολία στο στρίψιμο και στο αν σβήνουν ή όχι είναι η πιο μεγάλη διαφορά για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρτάκια θέλουν λίγο μελέτη.

Αν έχω καταλάβει τίποτα, υπάρχουν λευκασμένα με χλώριο ή όχι, χοντρά και λεπτά, καθώς και εκείνα που έχουν ρίγες από κερί που τα βοηθούν να μην σβήνουν ή τα αντίθετο, να σβήνουν για να ξανανάβεις όποτε θες εσύ. Επίσης υπάρχουν αυτά με τη γλυκόριζα και μάλλον και άλλα είδη που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή. Τα λευκά ρίζλα που λέει πως έχουν τρυπούλες, τι ακριβώς πετυχαίνουν με τις τρυπούλες αυτές;

 

Δεν έχω την εμπειρία να καταλάβω διαφορά στη γεύση, μάλλον στην ευκολία στο στρίψιμο και στο αν σβήνουν ή όχι είναι η πιο μεγάλη διαφορά για μένα.

 

 

Το θέμα χαρτάκια είναι καθαρά υποκειμενικό καθώς ο καθένας θα σου πει διαφορετική άποψη.Αν και μεγαλύτερη κατανάλωση έχουν τα πράσινα rizzla,εμένα δεν μου πάνε (μου σβήνουν,μυρίζουν κτλ).Γι'αυτό ψηφίζω λευκά (δεν σβήνουν με τίποτα αν και είναι λίγο ποιο περίεργα στο στρίψιμο).Γνώμη μου είναι ότι μόνο αν δοκιμάσεις διαφορετικά χαρτάκια θα μπορέσεις να έχεις ποιο εμπεριστατωμένη άποψη στο τι σου πάει καλύτερα σαν γεύση.

Προσωπικά προτιμώ τον συνδυασμό old holborn yellow με φίλτρα swan κίτρινα και άσπρα rizzla.(Αν και τώρα τελευταία το'χω αλλάξει σε old holborn aromatic με swan κόκκινα και χαρτάκια πορτοκαλί liquorice μήπως και το ελαττώσω αλλά δεν...):D

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδιά κάπνιζα πολλά χρόνια και είχα δοκιμάσει όλους τους τρόπους για να κόψω και κανένας δεν απέδωσε. με αφορμή την απαγόρευση του καπνίσματος, είχα ακούσει και για το ηλεκτρονικό τσγάρο και σκέφτηκα να το δοκιμάσω,το βρήκα στο http://www.etsigaro.com/ και από τότε που το χρησιμοποιώ σπάνια ανάβω τσιγάρο, μόνο αν είμαι έξω και το έχω ξεχάσει σπίτι. η αίσθηση είναι ακριβώς η ίδια και είναι πολύ πρακτικό. σας το προτείνω σαν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος. δεν μπορει να βλάψει κανέναν σε αντίθεησ με τα τσιγάρα!
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδιά κάπνιζα πολλά χρόνια και είχα δοκιμάσει όλους τους τρόπους για να κόψω και κανένας δεν απέδωσε. με αφορμή την απαγόρευση του καπνίσματος, είχα ακούσει και για το ηλεκτρονικό τσγάρο και σκέφτηκα να το δοκιμάσω,το βρήκα στο http://www.etsigaro.com/ και από τότε που το χρησιμοποιώ σπάνια ανάβω τσιγάρο, μόνο αν είμαι έξω και το έχω ξεχάσει σπίτι. η αίσθηση είναι ακριβώς η ίδια και είναι πολύ πρακτικό. σας το προτείνω σαν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος. δεν μπορει να βλάψει κανέναν σε αντίθεησ με τα τσιγάρα!

 

Το περίφημο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μια συσκευή που εμφανισιακά είναι σχεδόν πανομοιότυπη με ένα πραγματικό τσιγάρο, όμως –σύμφωνα με τους δημιουργούς του- περιέχει ουσίες που είναι ακίνδυνες για τον οργανισμό. Ο καπνός μάλιστα που βγαίνει από αυτό είναι αθώος ατμός, άρα μπορεί να επιτραπεί και σε χώρους που απαγορεύεται παντελώς το τσιγάρο.

Όμως, έρευνες που έγιναν πρόσφατα στις ΗΠΑ, διαπίστωσαν ότι σε κάποια μοντέλα συσκευών υπάρχουν ουσίες που κάθε άλλο παρά αθώες είναι για την υγεία μας, συν το γεγονός ότι η πλειονότητα των ηλεκτρονικών τσιγάρων κατασκευάζεται στην Κίνα όπου οι ποιοτικοί έλεγχοι και οι διαδικασίες παραγωγής είναι αμφισβητούμενες. Κατά περιπτώσεις, βρέθηκε ότι περιέχεται μια ουσία η οποία χρησιμοποιείται στην παραγωγή των αντιψυκτικών!!!

Link to comment
Share on other sites

το κάπνισμα κάνει μεγάλο στην υγεία μας όλοι το ξέρουμε! μία απόφαση είναι το κόψουμε και να ξεκινήσουμε μία καινούρια ζωή! εγώ κάπνιζα πολλά χρόνια κ κατάφερα να το κόψω δοκιμάζοντας καινούρια προιόντα στην αγορά, σαν διαφορετικό τρόπο καπνίσματος. αν ψάξετε θα βρείετ και εσείς!
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο και το πιο cult χαρτακι που εχω δει,ειναι το Σιγαροχαρτον Καπνοπαραγωγων,αλλα ειναι αρκετα σπανιο

 

Δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα, αλλά πριν καμιά 10αριά χρόνια μου είχε φέρει μερικά πακετάκια ένας συνάδελφος που ο πατέρας του ήταν καπνοπαραγωγός.

Αν θυμάμαι καλά ήταν τα χαρτάκια ήταν ροζ και χωρίς κόλλα.

Cult!

Αλήθεια, τι να τα έχω κάνει; Θυμάμαι ότι μου είχαν περισσέψει μερικά αλλά δεν τα βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα, αλλά πριν καμιά 10αριά χρόνια μου είχε φέρει μερικά πακετάκια ένας συνάδελφος που ο πατέρας του ήταν καπνοπαραγωγός.

Αν θυμάμαι καλά ήταν τα χαρτάκια ήταν ροζ και χωρίς κόλλα.

Cult!

Αλήθεια, τι να τα έχω κάνει; Θυμάμαι ότι μου είχαν περισσέψει μερικά αλλά δεν τα βρίσκω...

Oxi δεν ειναι αυτα, πλεον εχει ανανεωθει και μοιαζει με το Rizla το γαλαζιο, cult ειναι το εμβλημα της μαρκας με ενα παππου με μουστακι,σαν ηρωας του 21.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι κανω Silk Cut μοβ αλλα που και που παιρνω και μια κασετινα χρυση Karelia!

Ωραιο και σερτικο τσιγαρο το καρελακι :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Lucky Strike τι σας λεει?Εχει δοκιμασει κανεις?

 

Για να διώχνουν τα κουνούπια με την μπόχα που αναδύεται, καλά είναι. :p

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος πρσπαθεί αν κόψει το κάπνισμα ας δοκιμάσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, σίγουρα ταη μείνει ικανοποιημένος όπως πολλοί. δεν ήξερα που να το γράψω και σκέφτηκα την στήλη ειδήσεις!:)
Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος πρσπαθεί αν κόψει το κάπνισμα ας δοκιμάσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, σίγουρα ταη μείνει ικανοποιημένος όπως πολλοί. δεν ήξερα που να το γράψω και σκέφτηκα την στήλη ειδήσεις!:)

 

Μεταφέρθηκε στο «Όλα για το κάπνισμα».

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

εγώ βρήκα πληροφορίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο στο http://www.ηλεκτρονικο-τσιγαρο.gr και σκέφτομαι αν το αγοράσω διάβασα ακόμη και εμπειρίες από χρήστες του που έχουν μείνει πολλοί ευχαρστημένοι http://www.greekspot.gr το έχει δοκιμάσει κανείς απο εσάς;
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γινεται να διατηρη8ει ο καπνος για μερες(η κ βδομαδες) χωρις να ξεραθει?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γινεται να διατηρη8ει ο καπνος για μερες(η κ βδομαδες) χωρις να ξεραθει?

 

Aπλά να τον κλείνεις καλά να μην μπορεί να περάσει καθόλου αέρας από πουθενά... Τύλιξέ τον πχ με ζελατίνα ή κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

ειχα ακουσει πως λυση ειναι να τον βαζουμε στο ψυγειο. ισχυει?:confused:

Το ψυγειο εχει υγρασια, την οποια θες να την αποφυγεις :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τον καπνό για το ναργιλέ τον βάζουν στο ψυγείο..

Μαλλον μυθος! Εκτος αν το ψυγειο ΔΕΝ εχει υγρασια! Που νομιζω ολοι συμφωνητε οτι εχει... :rolleyes:

Βρε τα καλα πουρα (και οχι πουρά :lol: :lol:) γιατι τα εχουν σε ελεγχομενη υγρασια??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ερευνήσει αναλυτικά το θέμα σχετικά με τη διατήρηση των τσιγάρων και του καπνού. Πάντως εμείς που μένουμε σε διαμέρισμα με καλοριφέρ πιστεύω εμπειρικά ότι τα τσιγάρα διατηρούνται καλύτερα στο ψυγείο παρά στο συρτάρι πχ.

 

Τώρα, σχετικά με τον καπνό, πριν λίγες μέρες μου έλεγε ένας φίλος ότι του δώσανε μισό κιλό σπιτικό καπνό (btw πολύ καλός!), από κάποιον που τον καλλιεργεί για πάρτη του. Προκειμένου να τον διατηρήσει τον έχει βάλει, λέει, σε γυάλινα βάζα, πατημένον. Και από πάνω (μέσα στο κάθε βάζο) ένα κομμάτι μήλο κομμένο για υγρασία. Κάθε φορά βγάζει όσο χρειάζεται, ξαναπατάει τον υπόλοιπο και ξαναβάζει το μήλο. Τον καπνό που βγάζει, ο οποίος είναι πολύ υγρός, τον αφήνει στον αέρα να στεγνώσει λίγο πριν τον στρίψει.

Δεν ασχολήθηκα παραπάνω με το θέμα αλλά μπορώ να τον ρωτήσω σχετικά.

 

Και με ένα google βρηκά κι αυτό το φόρουμ με πληροφορίες

http://forum.ryorevolution.com/viewforum.php?f=42&sid=67ecb0eeb6f02f602d4141a033ed7d58

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ερευνήσει αναλυτικά το θέμα σχετικά με τη διατήρηση των τσιγάρων και του καπνού. Πάντως εμείς που μένουμε σε διαμέρισμα με καλοριφέρ πιστεύω εμπειρικά ότι τα τσιγάρα διατηρούνται καλύτερα στο ψυγείο παρά στο συρτάρι πχ.

 

Τώρα, σχετικά με τον καπνό, πριν λίγες μέρες μου έλεγε ένας φίλος ότι του δώσανε μισό κιλό σπιτικό καπνό (btw πολύ καλός!), από κάποιον που τον καλλιεργεί για πάρτη του. Προκειμένου να τον διατηρήσει τον έχει βάλει, λέει, σε γυάλινα βάζα, πατημένον. Και από πάνω (μέσα στο κάθε βάζο) ένα κομμάτι μήλο κομμένο για υγρασία. Κάθε φορά βγάζει όσο χρειάζεται, ξαναπατάει τον υπόλοιπο και ξαναβάζει το μήλο. Τον καπνό που βγάζει, ο οποίος είναι πολύ υγρός, τον αφήνει στον αέρα να στεγνώσει λίγο πριν τον στρίψει.

Δεν ασχολήθηκα παραπάνω με το θέμα αλλά μπορώ να τον ρωτήσω σχετικά.

 

Και με ένα google βρηκά κι αυτό το φόρουμ με πληροφορίες

http://forum.ryorevolution.com/viewforum.php?f=42&sid=67ecb0eeb6f02f602d4141a033ed7d58

 

Μαλλον εχεις δικιο. Καπνοπαραγωγους που ειχα δει,αυτο που κρατουσαν για την παρτυ τους,το εβαζαν σε τενεκεδες απο τυρι με ενα κομματι μυλο και μετα το εκλειναν.

Link to comment
Share on other sites

^ Φαίνεται, τότε, ότι αυτός είναι ο παραδοσιακός τρόπος στην Ελλάδα.

Οι αμερικάνοι, από την άλλη, σε αυτό το φόρουμ που ανφέρω παραπάνω, προτείνουν διάφορους τρόπους είτε με σφηνάκι νερό, είτε με κενό αέρος, είτε με ειδικό humidor...

Πάντως, για σχετικά μικρά χρονικά διαστήματα, ας πούμε ένα μήνα, και για καπνό που έχει ήδη τη σωστή υγρασία (το "σωστή" εξαρτάται και από το γούστο του καθενός πιθανόν) αρκεί απλώς να κλείσεις κάπου ερμητικά τον καπνό. Για παράδειγμα σε ένα από αυτά τα γυάλινα βάζα με το μεταλλικό κούμπωμα και την τσιμούχα.

Τώρα, για να αποθηκεύσεις καπνό για χρόνια, ε, μάλλον θέλει κάτι πιο εξελιγμένο υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...