Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Βασικα λειτουργει διαφορετικα σε καθε ανθρωπο. Το εχω ξανακοψει για μεγαλο διαστημα και ξερω πως παει σε μενα. Η αλλαγη χαρμανιου με ξενερωνει και κοβω τα "περιττα" τσιγαρα της συνηθειας. Μετα θελει αεροβικη γυμναστικη, κοψιμο καφε και αρκετη πειθαρχια για να κοπουν και τα "απαραιτητα" τσιγαρα. Το εχω κοψει αλλη φορα και με το αηδιασμα που λες. Καταλαβαινω το σκεπτικο σου.

 

Η ερωτηση παραμενει παντως (περι ελαφρου συνδυασμου καπνου, χαρτιου, φιλτρου).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικα λειτουργει διαφορετικα σε καθε ανθρωπο. Το εχω ξανακοψει για μεγαλο διαστημα και ξερω πως παει σε μενα. Η αλλαγη χαρμανιου με ξενερωνει και κοβω τα "περιττα" τσιγαρα της συνηθειας. Μετα θελει αεροβικη γυμναστικη, κοψιμο καφε και αρκετη πειθαρχια για να κοπουν και τα "απαραιτητα" τσιγαρα. Το εχω κοψει αλλη φορα και με το αηδιασμα που λες. Καταλαβαινω το σκεπτικο σου.

 

Η ερωτηση παραμενει παντως (περι ελαφρου συνδυασμου καπνου, χαρτιου, φιλτρου).

 

ΑΑΑ εισαι και συ απο αυτούς που λενε: <<Εγω μπορώ πολύ εύκολα να κόψω το κάπνισμα! Το έχω κόψει ήδη πενήντα φορές>>. Πλάκα κάνω - ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις!

Ο πιό ελαφρής καπνός για μένα είναι ο DRUM ασπρος. Χαρτάκια λένε ότι όσο πιο λεπτό τόσο πιο ελαφρύ. Άρα rizzla γαλάζια ή ασημί. (τα ασημί είναι υπερβολικά λεπτά). Στα φίλτρα δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές. Επίσης όπως θα γνωρίζεις ήδη όσο πιο αδύνατο το στρίψεις τόσο πιο ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, θα δοκιμασω αυριο drum ασπρο με ασημι rizzla. Παλια εβαζα σε κατι φασεις δυο φιλτρακια μαζι, που κανει το τσιγαρο μισο ουσιαστικα και πολυ πιο ελαφρυ (αλλα ετσι γινοταν 5 τζουρες το τσιγαρο).

 

Το εχω κοψει 1 φορα για ενα 2μηνο και αλλη μια για 1 χρονο. Δεν ειπα οτι ηταν ευκολο. Αλλα μετα τον πρωτο μηνα, την δευτερη φορα, ενιωθα πολυ ομορφα. Ειναι σα να εχεις πονοκεφαλο και να παιρνεις Ponstan Extra! Απελευθερωση απο ενα βαρος... :)

Link to comment
Share on other sites

σημερα δοκιμασα σαντε (φιλτρο) και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Ωραιο απολαυστικο τσιγαρο.

μιλω ως πρωην marlboro καπνιστης. Τωρα σειρα εχουν τα karelia excellence. ελπιζω να μη δυσκολευτω να τα βρω.

Link to comment
Share on other sites

Καπνιζω marlboro εδω και 5μηνες,και χθες πηρα ενα Παπαστρατος Classic απο τον πατερα μου στα κρυφα :p (Ελληνικο τσιγαρο) Και μπορω να πω πως ηταν πολυ καλυτερο απο το Marlboro το σκληρο..Το Marlboro παντα μου αφηνε ενα περιεργο "πονο" στον λεμο, μου τον ξερενε ενα πραμα σαν να μην ειχα σαλιο :X + οτι το Παπαστρατος κανει 2.40, φτηνο και αρκετα καλο για εμενα :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το zippo γεμιζει με το ιδιο αεριο με τον κανονικο αναπτηρα?γιατι καπου τι ακουσα κιαυτο...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Το zippo γεμιζει με το ιδιο αεριο με τον κανονικο αναπτηρα?γιατι καπου τι ακουσα κιαυτο...

οχι, δεν γεμιζει με το ιδιο αεριο μιας και ο zippo γεμιζει με υγρο....τεσπα μην το δοκιμασεις :p

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κανει το ενα "μπουκαλακι"??αν παω πχ σενα περιπτερο κ τιυς πω να μου το γεμισουν...θα το κανουν ή πρεπει να αγορασω τη συσκευασια?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κανει το ενα "μπουκαλακι"??αν παω πχ σενα περιπτερο κ τιυς πω να μου το γεμισουν...θα το κανουν ή πρεπει να αγορασω τη συσκευασια?

 

Ενα ζιπελαιο θα ζητησεις απο το περιπτερο. Γυρω στα 2,5€ εχει, βγαλε το zippo απο το "καβουκι" του αστον γυμνο και ποτισε το βαμβακι με το λαδι που θα αγορασεις μεχρι να φουλαρει. Θα το καταλαβεις, δεν ειναι τιποτα δυσκολο. :)

 

Οποιος ειπε οτι ο zippo γεμιζει με αεριο τοτε ειναι ασχετος!! Μην το δοκιμασεις ποτε εκτος αν θες να λαμπαδιασεις!! :P

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καπνίζω για την απόλαυση, με τον καφέ ή με το ποτό μου τα τελευταία περίπου 20 χρόνια (ωχ, τόσα πολλά;;; :blink: ).

Έχω δοκιμάσει πολλές και διάφορες μάρκες, θυμάμαι παλιά τα Memphis (πολύ όμορφο πακέτο), Marlboro μαλακό, Marlboro medium, διάφορα Camel... Μετά από διάφορες μάρκες εδώ και κάνα-δυο χρόνια προτιμώ τα Camel natural flavour τα καφέ. Δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα σε κάτι, μου αρέσει το "ξετρυπημένο" πακέτο με την καμήλα και (λένε ότι) δεν έχουν και πρόσθετα -όχι ότι αυτό τα κάνει πιο υγειινά...

Έχω προσπαθήσει με διάφορα στριφτά κατά καιρούς (μου αρέσει η τελετουργία και η χειροτεχνία) αλλά δεν μου κάθεται κανένα καλά, μπουκώνω και με χαλάει και βρωμάνε και τα δάχτυλα περισσότερο αφού η κάφτρα φτάνει πιο κοντά στο σημείο που το κρατάς από ότι στα έτοιμα τσιγάρα.

Διάβασα αυτά τα τελευταία που λέτε και θα πάρω να δοκιμάσω τα σαντέ φιλτρο κασετίνα. Τα σαντέ τα άφιλτρα που είχα πάρει πάντως πριν κάτι μήνες δεν μου άρεσαν, ακόμα στο συρτάρι μισογεμάτα τα έχω. Προτιμώ να μην καπνίσω καθόλου παρά αυτό!

Τα Καρέλια αγρινίου μου άρεσαν -για λίγα τσιγάρα την ημέρα πάντα- αλλά δεν είναι για συνέχεια. Και τα Καρέλια χρυσή κασετίνα είναι πολύ καλά αλλά μου φαίνεται ότι καίγονται πολύ γρήγορα για κάποιο λόγο.

 

Να ρωτήσω και κάτι: το καλοκαίρι που πήγα στην Ινδονησία δοκίμασα τα τοπικά τσιγάρα με γαρύφαλλο που λέγονται sigaret kretek. Είναι πολύ ιδιαίτερα και αναρωτιέμαι αν μπορεί να βρει κανείς τσιγάρα με γαρύφαλλο στην Ελλάδα. Πριν χρόνια είχατε αναφερθεί σε αυτό http://media.admirald.net/Djarum-blacks-kretek.jpg . (Η μάρκα αυτή υπήρχε και στην Ινδονησία). Λέτε να βρω τίποτα; Δεν είναι για συνέχεια, αλλά με ένα δυνατό καφέ ή ένα ρακόμελο (με γαρύφαλλο :p ) είναι μια χορταστική εμπειρία!

 

Και μια που το ανέφερα, δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά στην Ινδονησία τα τσιγάρα, ακόμα και τα ελληνικά που είχα πάρει μαζί μου, είχαν κάπως διαφορετική γεύση και καίγονταν πιο αργά. Νομίζω ότι δεν ήταν η ιδέα μου αλλά ότι όλα αυτά οφείλονταν στο ότι είχε πολλή υγρασία και έτσι και ο καπνός του τσιγάρου ήταν πιο υγρός και καιγόταν πιο αργά. Και το επιβεβαίωσα εν μέρει και αντίστροφα αφού τα kretek που έφερα πίσω είχαν κάπως διαφορετική γεύση εδώ στην καλοκαιρινή Αθήνα...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κανει το ενα "μπουκαλακι"??αν παω πχ σενα περιπτερο κ τιυς πω να μου το γεμισουν...θα το κανουν ή πρεπει να αγορασω τη συσκευασια?

 

Πέρα από αυτό, υπάρχουν και οι πέτρες που πρέπει να αλλάζεις στους zippo, που θα τις βρεις πάλι από το περίπτερο, γύρω στο 1,5 ευρώ νομίζω οι 5.

Link to comment
Share on other sites

η χρυση του καρελια (φιλτρο) εχει μεγαλη διαφορα απο τα σαντε (φιλτρο)???

 

Ναι ειναι αρκετα διαφορετικη σαν γευση,χωρις να εννοω πως ειναι κατωτερη.

 

Για τον φιλο που λεει για τα ινδονησιακα τσιγαρα Djarum,στην Ελλαδα δεν υπαρχουν,αλλα κυκλοφορουν κανονικα στις περισσοτερες χωρες της ΕΕ. Προσωπικα τα θεωρω ότι χειρωτερο εχω καπνισει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δέχεται συνημμένα αυτή η ενότητα;

Ήθελα να σας δείξω τα ινδονησιακά τσιγάρα με το γαρύφαλλο...

Δέστε τα εδώ:

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21806/ppuser/113510

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21807/ppuser/113510

Δέστε πίσσα και νικοτίνη...

:p

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό, υπάρχουν και οι πέτρες που πρέπει να αλλάζεις στους zippo, που θα τις βρεις πάλι από το περίπτερο, γύρω στο 1,5 ευρώ νομίζω οι 5.

 

Eγω εχω αλλο προβλημα.Εχω βαλει και υγρο και πετρα και παλι δεν αναβει.

Μου ειπαν οτι το τελευταιο ανταλλακτικο που μπορει να παρει ενας zippo ειναι και το φυτιλι.Αλλα το θεμα ειναι πως το βαζουμε??

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω αλλο προβλημα.Εχω βαλει και υγρο και πετρα και παλι δεν αναβει.

Μου ειπαν οτι το τελευταιο ανταλλακτικο που μπορει να παρει ενας zippo ειναι και το φυτιλι.Αλλα το θεμα ειναι πως το βαζουμε??

 

Και που βρίσκεις φυτίλι?? Εγώ πάντως έχω 1 χρόνο ακριβώς 1 zippo και τον χρησιμοποιώ κάθε μέρα αρκετά αλλά το φυτίλι δεν έχει αχρηστευθεί ακόμα...

Περίεργο να μην ανάβει καθόλου.. Τόσο χάλια έχει γίνει το φυτίλι? Μήπως δεν έχεις βάλει καλά το zippέλαιο ή έχει κολλήσει και η παλιά πέτρα ?? δν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

39 πισσα και 2,3 νικοτινη? :blink: Αυτα ειναι μπαρουτι απο τα κανονια του Ναβαρονε :lol:

 

Να ρωτησω κατι, οταν αλλαζω μαρκα απο marlboro σκληρο και παω π.χ. στην old horlborn αν κανω 1-2 τσιγαρα με πιανει το κεφαλη (οχι εντονα, αλλα το εσθανομαι)..Αυτο ωφειλετε στην αλλαγη ποιοτητας του καπνου? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω αλλο προβλημα.Εχω βαλει και υγρο και πετρα και παλι δεν αναβει.

Μου ειπαν οτι το τελευταιο ανταλλακτικο που μπορει να παρει ενας zippo ειναι και το φυτιλι.Αλλα το θεμα ειναι πως το βαζουμε??

 

Αν δεν εχεις αλλαξει ποτε φυτιλι στο zippo, και αν ειναι σχετικα καινουργιος, δεν χρειαζεται να το αλλαξεις τωρα. Αν εχει "καρβουνιασει" το πανω μερος του φυτιλιου σου, τοτε παρε ενα μυτοτσιμπιδο με προσοχη και τραβα το μεχρι να βγει απο μεσα αλλο κομματι "καθαρο". Ρυθμισε το στο σωστο υψος και κοψε το παλιο μερος!! Φροντισε πρωτα να εχεις ποτησει καλα με λαδι τον αναπτηρα σου, ωστε να παει σε ολο το φυτιλι.

 

Οι zippo δεν χαλανε, μην αγχωνεσαι, λειτουγρουν βαση της παλιας σχολης, με τριψιμο πετρων και δημιουργια σπιθας που πεφτει πανω σε ποτισμενο απο λαδι φυτιλι και τσααααααφ αναψε!! :happy: :p

 

Αν εχεις και αλλες αποριες περι των Zippo δες και αυτο το θεμα, οτι θες ρωτα και εκει!! :)

 

Και που βρίσκεις φυτίλι?? Εγώ πάντως έχω 1 χρόνο ακριβώς 1 zippo και τον χρησιμοποιώ κάθε μέρα αρκετά αλλά το φυτίλι δεν έχει αχρηστευθεί ακόμα...

Περίεργο να μην ανάβει καθόλου.. Τόσο χάλια έχει γίνει το φυτίλι? Μήπως δεν έχεις βάλει καλά το zippέλαιο ή έχει κολλήσει και η παλιά πέτρα ?? δν ξέρω..

 

Φυτιλια πουλανε πολλα περιπτερα, καταστηματα με ειδη καπνου....κλπ :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ

Θα προσπαθησω να το τραβηξω προς τα πανω οπως μου ειπες το φυτιλι....

 

ΕDIT τιποτα...Προσπαθησα να το τραβηξω και εγινε χειροτερα κοπηκε σχεδον ολο #@$#$@

Edited by panos23
Link to comment
Share on other sites

ο καπνος καρελια ειναι παρα πολυ ωραιος και τα πρασινα χαρτακια ισωσ τα καλυτερα που εχω δοκιμασει..
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύ πρόσφατα ασχολήθηκα με το θέμα

και αυτή ήταν μια από τις σελίδες που με παρέπεμψε το Google,

είπα να σας δώσω 2-3 Link που βρήκα, (ελληνικά φυσικά),

βγάζοντας το θέμα από την... ναφθαλίνη.

 

Καπνίζω πίπα

http://www.center.gr/alexander/pipa.html

 

Συμβουλές

http://www.center.gr/alexander/advise.html

 

Οδηγίες χρήσεως

http://oneirotopoi.blogspot.com/2007/02/blog-post.html

 

...και ένα

Club-Φόρουμ με συζητήσεις για το κάπνισμα της πίπας

http://www.pipeclub.gr/

 

:D

 

Αααα και μια απάντηση σχετικά με τη μυρωδιά των καπνών...

Υπάρχουν καπνοί και καπνοί...

Είναι άτοπο να πει κάποιος ότι βρωμάει στους δίπλα ή το αντίθετο,

υποστηρίζοντάς το απόλυτα!!!

Εξαρτάται πάντα από τον καπνό.

Και πιστέψτε με...

Η λίστα είναι ατελείωτη και για όλα τα γούστα...

 

Αυτά τα λίγα από μένα και καλή αρχή σε όποιον ξεκινήσει...

Edited by corduroy27
Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα καποτε μια προσπαθεια να το γυρισω στην πιπα,όμως δεν με τραβηξε κανενας καπνος. Η Ελλαδα ειναι η χωρα με τους πιο ακριβους καπνους πιπας στον κοσμο(λογο του ελαχιστου κοινου) καθως και τους λιγοτερους.

Οι μονοι καπνοι που μου αρεσαν ηταν ο πανακριβος Davidoff Royalty, 32 E- 50 gr. ενω στην Αμερικη κοστιζει 10 δολαρια και στην Αγγλια 12 λιρες και ο φθηνοτερος Σαβινελι Αρμονια 10 ευρω-50γρ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο καπνος marlboro τι μας λεει, μοιαζει καθολου με τα βιομηχανικα marlboro??? (μιλω παντα για τα κλασσικα τα κοκκινα)

 

επισης, υπαρχουν διαφορες στα χαρτακια ή αγοραζω ελευθερα οποιο μου ερθει εκεινη την ωρα???

Link to comment
Share on other sites

Με ρώτησε ένας φίλος μου αν ο μπλε old holborn είναι πιο βαρύς απο τον πράσινο golden virginia αλλά δεν του απάντησα λογω οτι δεν ήμουν σίγουρος.

 

Υ.Γ.: Ο Craven φοβερός καπνός αλλά εγώ πιστός στις παραδόσεις συνεχίζω κλασσικά old holborn κίτρινο!! :lol: :alien:

ΑΓΓΕΛΟΣ

 

BIG MINDS ARE FOR ALL!!!!! :superman:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...