Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

είναι και σωματικό λόγω ''εξάρτησης'' από τις ουσίες του τσιγάρου, αλλά σαφώς και ψυχολογικό...

 

Η εξάρτηση από τα χημικά του τσιγάρου κρατά 3 μέρες (γι'αυτό οι 3 πρώτες μέρες του κοψίματος είναι και οι δυσκολότερες). Από εκεί και πέρα, μπαίνει η ψυχική εξάρτηση.

[ΣΗΜ: Κάπνιζα 1 1/2 πακέτο Prince Medium την ημέρα. Τον τελευταίο ενάμισι χρόνο καπνίζω 1 τσιγάρο ultra lights την εβδομάδα!]

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγώ αν και δεν ήμουν μανιώδης καπνιστής (μερικά τσιγάρα την ημέρα), από τα βαριά πήγα στα λαιτ και τώρα τέλος.... (ελπίζω...)
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι παιδια, κ εγω το ειχα κοψει 3 μηνες κ κατι αλλα :cry::cry::cry: το αρχισα παλι..

Εμενα δεν με πειραζει την αρχη που λενε οι 3 μερες οι πιο δυσκολες.. Το αναποδο μαλλον μετα το δευτερο μηνα δεν την παλευα καθολου.. Κριμα γιατι κ με 3 μηνες μονο αποχης πραγματικα ειδα τεραστια διαφορα, στο λαχανιασμα, κ στη δουλεια πολυ περισσοτερη ενεργεια...

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

η αφορμή για να το κοψω δοθηκε όταν με έβαλαν στο κυνήγι 2 σκυλιά και για 1 λεπτό που έτρεξα στο maximum, τα πνευμόνια μου με έκαιγαν 1 μέρα ολόκληρη...

 

ηλίθια στιγμή, αλλά με έκανε να καταλάβω που βρισκόμουν...

Link to comment
Share on other sites

η αφορμή για να το κοψω δοθηκε όταν με έβαλαν στο κυνήγι 2 σκυλιά και για 1 λεπτό που έτρεξα στο maximum, τα πνευμόνια μου με έκαιγαν 1 μέρα ολόκληρη...

 

ηλίθια στιγμή, αλλά με έκανε να καταλάβω που βρισκόμουν...

 

Κόψτο φιλαράκι, θα δείς ειλικρινά ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στη ζωή σου, προς το καλύτερο πάντα ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας απο μενα μολις γραφτηκα.

θα μπορουσε καποιος να μου πει τη τιμφ εχουν τα lucky strike?

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας απο μενα μολις γραφτηκα.

θα μπορουσε καποιος να μου πει τη τιμφ εχουν τα lucky strike?

 

τιμη προφανως εννοεις, 3,8 με προοπτικη να πανε 4,2!

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την υγεία, τώρα που πήγε 3,90 το camel natural flavour (και με ταραζουν και στην τράκα οι φιλοι που καπνίζουν στριφτά) το περιόρισα και δεν κυκλοφορώ και με πακέτο... Λίγα και απολαυστικά τσιγαρά μονο με τον καφέ πλεον.

Α! Δοκίμασα και τα καρελια excellence που προταθηκαν παραπάνω. Καλά!

Link to comment
Share on other sites

Craven καπνό

Rizla φιλτράκια

Τώρα για χαρτάκια κάνω πολλά, τα πιο πολλά είναι από την OCB, Mantra και μερικές φορές rizla δλδ όταν δεν έχει τίποτα από όλα τα άλλα κάτι που συμβαίνει συχνά λόγο της έλλειψης προϊόντων.

Rizla blue/silver/liquorice

Ocb premium/classic 1x1,4

Mantra γενικά όλες τις γεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση;

Τα χαρτακια οσο πιο ψηλα ειναι, τοσο πιο ελαφρια θεωρουνται, ή το αντιθετο;

 

Οσο πιο ψηλα τοσο πιο ελαφρια, αφου θα καει λιγοτερη ποσοτητα χαρτιου αρα θα εχει και λιγοτερη πισσα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Κι αν δεν κάνω λάθος τα πιο ψηλά χαρτάκια (άρα κι τα πιο ελαφριά..) είναι τα rizzla τα ασημι;

 

Κι απο οτι μου έχουν πει τα ψηλά χαρτάκια στριβονται κι πιο δυσκολα, ισχυει;

 

(ειμαι νεος καπνιστης, κι για αυτο κανω λιγο χαζες ερωτησεις..) :O

Link to comment
Share on other sites

Το rizla ασημί είναι κατά τη γνώμη τη δική μου (αλλά και των περισσοτέρων καπνιστών από όσο ξέρω) ότι καλύτερο υπάρχει σε χαρτάκι. Μπορεί να το βλέπεις απλά σαν χαρτί αλλά έχει πέσει πολύ επιστημονική δουλειά για να είναι όπως είναι. Πραγματικά είναι σχεδόν διάφανο. Όσοι παλιότερα κάπνιζαν πράσινο χαρτάκι και το γύρισαν σε ασημί, εάν τους δώσεις πράσινο δε μπορούν να το καπνίσουν, τους μυρίζει πολύ άσχημα. Όταν κάπνιζαν πράσινο δεν είχαν πρόβλημα με το πράσινο. Με το ασημί την κατάλαβαν τη διαφορά.

 

Όταν καπνίζεις ζητάς το προϊόν της καύσης του καπνού, όχι του χαρτιού. Το χαρτί είναι αναγκαίο κακό και περιέχει χιλιάδες χημικά. Άρα όσο πιο λεπτό τόσο πιο υγιεινό (αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι) το κάπνισμά σου. Με άλλα λόγια θεωρητικά κάνεις λιγότερο κακό στον εαυτό σου.

 

Και φυσικά, όσο πιο λεπτό είναι το χαρτί τόσο δυσκολότερα στρίβεται. Γι' αυτό και τα πράσινα έχουν και κομμένες γωνίες, επειδή θεωρείται το χαρτάκι του αρχάριου και είναι χοντρό και με κομμένες γωνίες για να μπορεί να το στρίβει πιο εύκολα (αν και ποτέ δε κατάλαβα πως βοηθάνε οι κομμένες γωνίες).

 

Πάντως δοκίμασε τα τα ασημένια και θα χαρείς την γεύση και τη μυρωδιά του καπνού σου αναλλοίωτη. Και μη μασάς, το στρίψιμο μαθαίνεται για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αποτελώ την εξαίρεση!! Όταν κάπνιζα στριφτά απεχθανόμουν τα ασημένια και λάτρευα τα πράσινα! Όσον αφορα τις κομμένες γωνίες βοηθούν στο σκοτάδι για να ξες ποιά πλευρά είναι για κόλλημα.
Link to comment
Share on other sites

Το rizla ασημί είναι κατά τη γνώμη τη δική μου (αλλά και των περισσοτέρων καπνιστών από όσο ξέρω) ότι καλύτερο υπάρχει σε χαρτάκι. Μπορεί να το βλέπεις απλά σαν χαρτί αλλά έχει πέσει πολύ επιστημονική δουλειά για να είναι όπως είναι. Πραγματικά είναι σχεδόν διάφανο. Όσοι παλιότερα κάπνιζαν πράσινο χαρτάκι και το γύρισαν σε ασημί, εάν τους δώσεις πράσινο δε μπορούν να το καπνίσουν, τους μυρίζει πολύ άσχημα. Όταν κάπνιζαν πράσινο δεν είχαν πρόβλημα με το πράσινο. Με το ασημί την κατάλαβαν τη διαφορά.

 

Όταν καπνίζεις ζητάς το προϊόν της καύσης του καπνού, όχι του χαρτιού. Το χαρτί είναι αναγκαίο κακό και περιέχει χιλιάδες χημικά. Άρα όσο πιο λεπτό τόσο πιο υγιεινό (αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι) το κάπνισμά σου. Με άλλα λόγια θεωρητικά κάνεις λιγότερο κακό στον εαυτό σου.

 

Και φυσικά, όσο πιο λεπτό είναι το χαρτί τόσο δυσκολότερα στρίβεται. Γι' αυτό και τα πράσινα έχουν και κομμένες γωνίες, επειδή θεωρείται το χαρτάκι του αρχάριου και είναι χοντρό και με κομμένες γωνίες για να μπορεί να το στρίβει πιο εύκολα (αν και ποτέ δε κατάλαβα πως βοηθάνε οι κομμένες γωνίες).

 

Πάντως δοκίμασε τα τα ασημένια και θα χαρείς την γεύση και τη μυρωδιά του καπνού σου αναλλοίωτη. Και μη μασάς, το στρίψιμο μαθαίνεται για πλάκα.

 

Πραγματικά με βοήθησες πάρα πολύ. Μια τέτοια απάντηση ήθελα. Σε ευχαριστώ. Λόγω του ότι είμαι αρχάριος στο στρίψιμο μου είχανε προτείνει κι εμένα τα πράσινα χαρτάκια με τις κομμένες γωνίες (που θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου... μέχρι στιγμής, δεν έχω καταλάβει που χρησιμεύουν..).

 

Όντως με τα πράσινα χαρτάκια έμαθα να στρίβω φοβερά γρήγορα, αλλά δεν με ικανοποιούσε κι δεν με ικανοποιεί καθόλου ούτε η γεύση ούτε η μυρωδιά τους. Μου μυρίζουν φοβερά άσχημα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, θα δοκιμάσω οπωσδήποτε τα ασημί.

 

Εσύ τι καπνό, φουμάρεις; :p

Link to comment
Share on other sites

Το rizla ασημί είναι κατά τη γνώμη τη δική μου (αλλά και των περισσοτέρων καπνιστών από όσο ξέρω) ότι καλύτερο υπάρχει σε χαρτάκι. Μπορεί να το βλέπεις απλά σαν χαρτί αλλά έχει πέσει πολύ επιστημονική δουλειά για να είναι όπως είναι. Πραγματικά είναι σχεδόν διάφανο. Όσοι παλιότερα κάπνιζαν πράσινο χαρτάκι και το γύρισαν σε ασημί, εάν τους δώσεις πράσινο δε μπορούν να το καπνίσουν, τους μυρίζει πολύ άσχημα. Όταν κάπνιζαν πράσινο δεν είχαν πρόβλημα με το πράσινο. Με το ασημί την κατάλαβαν τη διαφορά.

 

Όταν καπνίζεις ζητάς το προϊόν της καύσης του καπνού, όχι του χαρτιού. Το χαρτί είναι αναγκαίο κακό και περιέχει χιλιάδες χημικά. Άρα όσο πιο λεπτό τόσο πιο υγιεινό (αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι) το κάπνισμά σου. Με άλλα λόγια θεωρητικά κάνεις λιγότερο κακό στον εαυτό σου.

 

Και φυσικά, όσο πιο λεπτό είναι το χαρτί τόσο δυσκολότερα στρίβεται. Γι' αυτό και τα πράσινα έχουν και κομμένες γωνίες, επειδή θεωρείται το χαρτάκι του αρχάριου και είναι χοντρό και με κομμένες γωνίες για να μπορεί να το στρίβει πιο εύκολα (αν και ποτέ δε κατάλαβα πως βοηθάνε οι κομμένες γωνίες).

 

Πάντως δοκίμασε τα τα ασημένια και θα χαρείς την γεύση και τη μυρωδιά του καπνού σου αναλλοίωτη. Και μη μασάς, το στρίψιμο μαθαίνεται για πλάκα.

 

Αρκετά καλά τα λες αλλά επέτρεψε μου να σε διορθώσω σε μερικά σημεία.

 

Το πόσο βαρύ είναι ένα τσιγάρο εξαρτιέται από την νικοτίνη, η νικοτίνη υπάρχει μέσα στο καπνό, όχι στα χαρτάκια, απλά επειδή όταν καπνίζεις χοντρό χαρτί ρουφάς και το καπνό που βγάζει το χαρτί γιαυτό σου φαίνεται πιο βαρύ. Εγώ όλοι μου την ζωή καπνίζω με πολύ λεπτά χαρτάκια, άμα κάνω χοντρό χαρτί νιώθω ότι καπνίζω σκέτο χαρτί, καθόλου καπνό.

 

Τα πράσινα rizla έχουν κοψίματα στις γωνίες όχι για ευκολότερο στρίψιμο αλλά επειδή είναι και τα "χαρτάκια των τυφλών" λόγο της μεγαλύτερης πώλησης το κάνανε μόνο σε αυτά.

 

Τα πράσινα στρίβονται εύκολα επειδή είναι το μεσαίο πάχος, ούτε τα πολύ χοντρά στρίβονται εύκολα, ούτε τα πολύ λεπτά, έχω δει ανθρώπους να προσπαθούν να στρίψουν με άσπρα και κόκκινα rizla και απλά δεν μπορούσαν, τουλάχιστον με τα πολύ λεπτά τους βγαίνει κακοστριμένο.

 

Ακόμα πιο λεπτά είναι τα ocb με την φήμη ότι χρησιμοποιούνται συχνά στην Ολλανδία για χρήση κάνναβη και σάλβια.

 

Γενικά ναι τα λεπτά χαρτάκια είναι πιο υγιεινά, πιο απολαυστικά ειδικά άμα τα κάνεις backroll είναι μέσα στην πένα.

 

Πάντως για να νιώσεις την πιο αυθεντικιά γεύση καπνού είναι να πάρεις τα πιο λεπτά χαρτάκια να στρίψεις backroll και να έχεις οικολογικά φιλτράκια, τσιβάνες δλδ

 

Τώρα άμα δεν θες να καπνίσεις καθόλου χαρτί υπάρχουν πλέον πολλά τέτοια προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Κανω davidoff classic αυτο το καιρο, αλλα βρωμανε τα χερια μου ρε παιδια με αυτα τα τσιγαρα.. Εχετε να προτεινετε κατι σε στυλ black devil; Αρωματικο δηλαδη, αλλα τσιγαρα, οχι καπνο. Εχει τιποτα αρωματικα davidoff;

 

Τα davidoff gold,black ( οχι το classic ) και white υπαρχουν στην Αθηνα;

 

Εχετε να προτεινετε κατι πιο βαρυ;

 

Επισης ενα τσιγαρο, οσο περισσοτερη νικοτινη και πισσα εχει, τοσο πιο βαρυ ειναι και σε πειραζει περισσοτερο; Υπαρχουν τσιγαρα στα περιπτερα με περισσοτερο απο 0,9 νικοτινη και 10 πισσα; Μιλαω για να το βρισκεις σε καθε περιπτερο, και οχι να χρειαζεται να πηγαινεις σε εξειδικευμενα ή στην Ξανθη.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον κομμένο το έχω εάν αναλογιστεί κάποιος ότι έκανα λιγότερο από 2 πακέτα μέσα στο 2010. Όχι ότι έκανα και ποτέ και πάνω από 2-3 πακέτα το μήνα.

 

Όμως δεν θα μπω στη διαδικασία να αρχίσω να ζαλίζω όλο το φόρουμ να το κόψει. Σε τόπικ καπνιστών είστε. Πρόκειται για συνειδητοποιημένα άτομα που ξέρουν πολύ καλά ότι το κάπνισμα δε τους κάνει καλό αλλά είναι εντάξει με αυτό.

 

Τα λέω για να προλάβω το στόμφο μερικών αντικαπνιστών που κάθε λίγο μπαίνουν εδώ μέσα και κάνουν αντικαπνιστικό κήρυγμα γιατί αισθάνομαι ότι κατά κει κινούμαστε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω φανατικος αντικαπνιστης ειμαι, αλλα το ξεκινησα ετσι για πλακα εδω και λιγες ημερες να δω τι θα γινει. Βεβαια και παλαιοτερα καπνιζα, μονο οταν εβγαινα εξω για γερο ποτο. Τοτε μπορει να εκανα και 10 τσιγαρα σε 3 ωρες.

 

Τελικα γνωριζει καποιος αν πουλανε τα black και gold davidoff στα περιπτερα;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω φανατικος αντικαπνιστης ειμαι, αλλα το ξεκινησα ετσι για πλακα εδω και λιγες ημερες να δω τι θα γινει. Βεβαια και παλαιοτερα καπνιζα, μονο οταν εβγαινα εξω για γερο ποτο. Τοτε μπορει να εκανα και 10 τσιγαρα σε 3 ωρες.

 

Τελικα γνωριζει καποιος αν πουλανε τα black και gold davidoff στα περιπτερα;

 

Από όσο ξέρω πάντα από εκεί τα έπαιρνα και σχεδόν όλοι τα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα καλυτερα davidoff; Τα classic μου βρωμανε λιγο.. Και τα βαρεθηκα μετα απο 2 πακετα.. Τα black devil ειναι πολυ καλυτερα. Τα black davidoff ειναι ολοκληρα μαυρα;
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα καλυτερα davidoff; Τα classic μου βρωμανε λιγο.. Και τα βαρεθηκα μετα απο 2 πακετα.. Τα black devil ειναι πολυ καλυτερα. Τα black davidoff ειναι ολοκληρα μαυρα;

 

Θες να καπνίζεις ή να βλέπεις τον εαυτό σου να καπνίζει? Πάρε davidoff gold, βαριά και σχετικά καλά στο λαιμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...