Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα.

Εχω δυο γραμμες στην Vodafone με συμβολαιο στο πακετο RED1 (1500 προς ολους, 1500 sms προς ολους, 2GB). Αυτο το εχω στα 25€ για την καθε γραμμη (συνολο και τα δυο μαζι στα 50€). Το συμβολαιο αυτο λήγει και μου το ανανεώνουν στα 30€ για την καθε γραμμη. Δυστυχως δεν θελω να ανεβω οικονομικα περαν του οτι νομιζω οτι πανε να μου τα παρουν ετσι.

Παλια ειχα ενα frog για data και παρακολουθω τα δυο τελευταια χρονια το σύστημα του διπλασιασμου.

Εσεις που το γνωριζεται καλα μπορειτε να με συμβουλεψετε και για το εαν γινεται?

καταρχας να πω οτι απο τα 1500 λεπτα προς ολους απο πραγματικη αναγκη ξοδευω 400-500 λεπτα. τα υπολοιπα παντα μενουν. αρα δεν κανω χρηση του πακετου ουτε καν στο μισο.

σκεφτομαι να παρω τις γραμμες απο vodafone και να τις κανω frog. και απο εκει και περα να βαλω αρχικα 3X60+τον διπλασιασμο και μετα αναλογα με την χρηση η να προσθεσω να να βγαλω τον μηνα (εαν τα εχω ξοδεψει) η μετα το 25ημερο να βαζω 1X60+ διπλασιασμο για να μεταφερω το υπολοιπο και να συνεχεισω την γραμμη μου.

Ειναι αυτο εφικτο?

η διαδικασια ειναι μπερδεμα ?

τα φωτα σας παιδια, την Τριτη το πακετο ληγει και πρεπει να εχω αποφασισει!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

 

Εχω δυο γραμμες στην Vodafone με συμβολαιο στο πακετο RED1 (1500 προς ολους, 1500 sms προς ολους, 2GB). Αυτο το εχω στα 25€ για την καθε γραμμη (συνολο και τα δυο μαζι στα 50€). Το συμβολαιο αυτο λήγει και μου το ανανεώνουν στα 30€ για την καθε γραμμη. Δυστυχως δεν θελω να ανεβω οικονομικα περαν του οτι νομιζω οτι πανε να μου τα παρουν ετσι.

 

Παλια ειχα ενα frog για data και παρακολουθω τα δυο τελευταια χρονια το σύστημα του διπλασιασμου.

 

Εσεις που το γνωριζεται καλα μπορειτε να με συμβουλεψετε και για το εαν γινεται?

 

καταρχας να πω οτι απο τα 1500 λεπτα προς ολους απο πραγματικη αναγκη ξοδευω 400-500 λεπτα. τα υπολοιπα παντα μενουν. αρα δεν κανω χρηση του πακετου ουτε καν στο μισο.

 

σκεφτομαι να παρω τις γραμμες απο vodafone και να τις κανω frog. και απο εκει και περα να βαλω αρχικα 3X60+τον διπλασιασμο και μετα αναλογα με την χρηση η να προσθεσω να να βγαλω τον μηνα (εαν τα εχω ξοδεψει) η μετα το 25ημερο να βαζω 1X60+ διπλασιασμο για να μεταφερω το υπολοιπο και να συνεχεισω την γραμμη μου.

 

Ειναι αυτο εφικτο?

 

η διαδικασια ειναι μπερδεμα ?

 

τα φωτα σας παιδια, την Τριτη το πακετο ληγει και πρεπει να εχω αποφασισει!!

 

Καλημέρα φίλε. Κατ αρχήν θες μόνο χρόνο ομιλιας ή και δεδομένα και αν ναι πόσα; Επίσης να έχεις υπόψιν σου πως μπορείς να ενεργοποιήσεις μέχρι 4 πακέτα το μήνα. Τώρα αν δεν κάνω λάθος στο συμβόλαιο η ελάχιστη χρέωση είναι 1 λεπτό και μετά ανά δευτερόλεπτο ενώ στο πρόγραμμα με τα 60+60 είναι ανά δευτερόλεπτο από την αρχή. Αν κάνεις μικρές κλήσεις συμφέρει αλλιώς δε θα δεις διαφορά. Αν οι κλήσεις έχουν διάρκεια μεγάλη και χρειάζεσαι και δεδομένα έχεις σκεφτεί για whatsup; Με 20 ευρώ για κάθε νούμερο σε whatsup μπορείς να έχεις 500 λεπτά προς όλους (ελάχιστη χρέωση 3 λεπτά) , 800 προς whatsup, ένα κάρο sms και πάνω από 4 γιγα δεδομένα για κάθε νούμερο. Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος για τις ανάγκες σου για να βρούμε το πρόγραμμα που σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση και προχωραω.

Οι κλησεις μου ειναι γενικης φυσεως. μπορει να μιλησω για 5'' αλλα μπορει να μιλησω και 60'. εως τωρα αφου δεν ειχα προβλημα καταναλωσης επρνα χωρις να το σκεφτομαι.

data εννοείτε πως χρειαζομαι αλλα ας παμε πρωτα στην τηλεφωνια. Δεν ηξερα οτι ειναι μεχρι 4 πακετα τον μηνα, αλλα εστω και ετσι ας πουμε οτι εχουμε το εξης.

Τον πρωτο μηνα βαζω 4Χ60+60 απο τον διπλασιασμο. Αυτο σημαίνει 480 λεπτα για 25 ημερες. Αυτα δεν τα εχω ξοδεψει ποτε εως τωρα απο αναγκη. δηλαδη τα ξοδευα επειδη τα ειχα. μου ελεγε φιλος παρε με στο σταθερο και εγω τον επαιρνα απο το κινητο μου. οποτε με τα 480 για τον πρωτο μηνα και μετα με 2Χ60+60 με τον διπλασιασμο νομιζω οτι δεν θα χρειαστω ποτε κατι παραπανω σχετικα με την ομιλια.

καπως αντιστοιχα το βλεπω και με τα data. βαζω και εκει 2 πακετα η τον δευτερο μηνα για να ειμαι μεσα στο οριο των 4 πακετων (η τον πρωτο μηνα βαζω 2Χ60' και 2Χ data. μονο σε διακοπες εφτασα να κανω χρηση στα 2GB του πακετου. ολες τις αλλες φορες με την χρηση WIFI στο 1 GB ειμαι καθε μηνα.

ανακεφαλαιωνω την σκεψη μου. εαν δεν λαβουμε υποψην μας τους δυο πρωτους μηνες που θα χρειαστε να βαλω μεσα ομιλια και data για να δημιουργήσω την καβα τοτε ετσι οπως το βλεπω μπορω να 2Χ60(3€) για ομιλια και 2Χ4€ για data, τοτε εαν τα εχω σκεφτει καλα, με 14€ ειμαι μια χαρα για τις αναγκες μου.

Ισως δεν χρειαζεται να σκεφτω καν την περιπτωση του whatup που μου ειπες.

πως το ακους ?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Και αν στη πορεία δεις ότι δε σε καλύπτει το γυρνάς σε what's up με ένα sms. Edited by Vasileios
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση και προχωραω.

Οι κλησεις μου ειναι γενικης φυσεως. μπορει να μιλησω για 5'' αλλα μπορει να μιλησω και 60'. εως τωρα αφου δεν ειχα προβλημα καταναλωσης επρνα χωρις να το σκεφτομαι.

data εννοείτε πως χρειαζομαι αλλα ας παμε πρωτα στην τηλεφωνια. Δεν ηξερα οτι ειναι μεχρι 4 πακετα τον μηνα, αλλα εστω και ετσι ας πουμε οτι εχουμε το εξης.

Τον πρωτο μηνα βαζω 4Χ60+60 απο τον διπλασιασμο. Αυτο σημαίνει 480 λεπτα για 25 ημερες. Αυτα δεν τα εχω ξοδεψει ποτε εως τωρα απο αναγκη. δηλαδη τα ξοδευα επειδη τα ειχα. μου ελεγε φιλος παρε με στο σταθερο και εγω τον επαιρνα απο το κινητο μου. οποτε με τα 480 για τον πρωτο μηνα και μετα με 2Χ60+60 με τον διπλασιασμο νομιζω οτι δεν θα χρειαστω ποτε κατι παραπανω σχετικα με την ομιλια.

καπως αντιστοιχα το βλεπω και με τα data. βαζω και εκει 2 πακετα η τον δευτερο μηνα για να ειμαι μεσα στο οριο των 4 πακετων (η τον πρωτο μηνα βαζω 2Χ60' και 2Χ data. μονο σε διακοπες εφτασα να κανω χρηση στα 2GB του πακετου. ολες τις αλλες φορες με την χρηση WIFI στο 1 GB ειμαι καθε μηνα.

ανακεφαλαιωνω την σκεψη μου. εαν δεν λαβουμε υποψην μας τους δυο πρωτους μηνες που θα χρειαστε να βαλω μεσα ομιλια και data για να δημιουργήσω την καβα τοτε ετσι οπως το βλεπω μπορω να 2Χ60(3€) για ομιλια και 2Χ4€ για data, τοτε εαν τα εχω σκεφτει καλα, με 14€ ειμαι μια χαρα για τις αναγκες μου.

Ισως δεν χρειαζεται να σκεφτω καν την περιπτωση του whatup που μου ειπες.

πως το ακους ?

Με 3 πακέτα ομιλίας και 2 δεδομένα το μήνα είσαι στα 22 € περίπου,μπορείς να βάζεις μια 12 στην αρχη του μήνα και μια 10 (online) στις 15 του μήνα,μην ξεχνάμε τις κρατήσεις και τον φόρο ,στο 10 έχεις 2 πακέτα δεδομένων και με 12 έχεις 3 πακέτα ομιλίας.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επιπλέον αποριες!

- γιατι θεωρηθείτε το whatup καλυτερο απο το frog για καποιον που εχει παραπανω απαιτήσεις ? εγω ετσι οπως το βλεπω εαν καποιος καθε μηνα σε ενα frog βαζει και τα 4 πακετα που δικαιούται, τοτε με λιγοτερα απο τα 20 € που θελει το whatup εχει περισσοτερες παροχες και μαλιστα στην τηλεφωνια απο το πρωτο δευτερολεπτο και οχι τα 3 λεπτα ελαχιστη χρεωση.

- εαν τα συμβολαια εχουν φτασει στα υψη και τοτε ο κοσμος βολευεται με τα καρτοκινητα, πως γινεται να παραμενουν ακριβα τα συμβολαια. το λεω γιατι τωρα το ψαχνω μιας και εχω απο παντα συμβολαιο.

- ο διπλασιασμος στο frog ισχυει εσαεί η μπορει να καταργηθει ανα πασα στιγμη απο την εταιρια ?

- ο διπλασιασμος στο frog ισχυει και για τα data ?

- ο διπλασιασμος στο frog ειναι συγκεκριμενες ημερομηνιες?

- το 25ημερο ξεκιναει απο την τελευταια ημερομηνια που κανουμε καποια ανανεωση η υπαρχει μια σταθερη ημερομηνια οπου μεχρι το περας αυτης θα πρεπει να εχουμε κανει ανανεωση?

- η καβα που δημιουργουμε και οι παροχες που μεταφερονται γινεται με την ανανεωση ειτε ομιλιας ειτε data η πρεπει να γινει και στα δυο? και τωρα που το σκεφτηκα μιας και αυτο δεν το εχω εντελως ξεκαθαρο, μπορω στο frog να εχω και ομιλα και data υπηρεσιες ταυτοχρωνα η ενα απο τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Το whats up σου δίνει μπόνους ανανέωσης ονλαιν 1,2γιγα/μηνα ή 2γιγα/εβδομαδα, κάτι που δεν δίνει το φρογκ. Εάν βάλεις 2 10αρες ονλαιν και πάρεις τα 2 μπόνους, συμψηφιζονται και έχεις 3,2γιγα για ένα μήνα εντελώς δωρεάν, κάτι που δεν δίνει το Φρογκ.

Οσο αφορά τον λόγο που τα συμβόλαια παραμένουν ακριβά είναι διότι ακόμη υπάρχει κόσμος που δεν τον ενοχλεί να τα πληρώνει. Στην υπόλοιπη Ευρώπη γιατί τα συμβόλαια είναι πιο χαμηλά αναλογικά με τους μισθούς;

Edited by Mikakilo
Link to comment
Share on other sites

Αυτο1b85d5befb97890d01d29a885b453f6f.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σου έρχεται αυτό γιατί στέλνεις με την κάρτα της Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

επιπλέον αποριες!

 

- γιατι θεωρηθείτε το whatup καλυτερο απο το frog για καποιον που εχει παραπανω απαιτήσεις ? εγω ετσι οπως το βλεπω εαν καποιος καθε μηνα σε ενα frog βαζει και τα 4 πακετα που δικαιούται, τοτε με λιγοτερα απο τα 20 € που θελει το whatup εχει περισσοτερες παροχες και μαλιστα στην τηλεφωνια απο το πρωτο δευτερολεπτο και οχι τα 3 λεπτα ελαχιστη χρεωση.

 

- εαν τα συμβολαια εχουν φτασει στα υψη και τοτε ο κοσμος βολευεται με τα καρτοκινητα, πως γινεται να παραμενουν ακριβα τα συμβολαια. το λεω γιατι τωρα το ψαχνω μιας και εχω απο παντα συμβολαιο.

 

- ο διπλασιασμος στο frog ισχυει εσαεί η μπορει να καταργηθει ανα πασα στιγμη απο την εταιρια ?

 

- ο διπλασιασμος στο frog ισχυει και για τα data ?

 

- ο διπλασιασμος στο frog ειναι συγκεκριμενες ημερομηνιες?

 

- το 25ημερο ξεκιναει απο την τελευταια ημερομηνια που κανουμε καποια ανανεωση η υπαρχει μια σταθερη ημερομηνια οπου μεχρι το περας αυτης θα πρεπει να εχουμε κανει ανανεωση?

 

- η καβα που δημιουργουμε και οι παροχες που μεταφερονται γινεται με την ανανεωση ειτε ομιλιας ειτε data η πρεπει να γινει και στα δυο? και τωρα που το σκεφτηκα μιας και αυτο δεν το εχω εντελως ξεκαθαρο, μπορω στο frog να εχω και ομιλα και data υπηρεσιες ταυτοχρωνα η ενα απο τα δυο?

 

 

 

Εσαει στα καρτοκινητά δεν υπάρχει ,μπορείς να έχεις ότι αγοράζεις data-ομιλία ,και στα 2 αν αγοράσεις πακέτο πριν λήξη προστίθεται και στα 2,διπλασιασμό έχει μόνο η ομιλία και είναι περίπου κάθε 2 βδομαδες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επιπλέον αποριες!

- γιατι θεωρηθείτε το whatup καλυτερο απο το frog για καποιον που εχει παραπανω απαιτήσεις ? εγω ετσι οπως το βλεπω εαν καποιος καθε μηνα σε ενα frog βαζει και τα 4 πακετα που δικαιούται, τοτε με λιγοτερα απο τα 20 € που θελει το whatup εχει περισσοτερες παροχες και μαλιστα στην τηλεφωνια απο το πρωτο δευτερολεπτο και οχι τα 3 λεπτα ελαχιστη χρεωση.

- εαν τα συμβολαια εχουν φτασει στα υψη και τοτε ο κοσμος βολευεται με τα καρτοκινητα, πως γινεται να παραμενουν ακριβα τα συμβολαια. το λεω γιατι τωρα το ψαχνω μιας και εχω απο παντα συμβολαιο.

- ο διπλασιασμος στο frog ισχυει εσαεί η μπορει να καταργηθει ανα πασα στιγμη απο την εταιρία ?

- ο διπλασιασμος στο frog ισχυει και για τα data ?

- ο διπλασιασμος στο frog ειναι συγκεκριμενες ημερομηνίες?

- το 25ημερο ξεκιναει απο την τελευταια ημερομηνια που κανουμε καποια ανανεωση η υπαρχει μια σταθερη ημερομηνια οπου μεχρι το περας αυτης θα πρεπει να εχουμε κανει ανανέωση?

- η καβα που δημιουργουμε και οι παροχες που μεταφερονται γινεται με την ανανεωση ειτε ομιλιας ειτε data η πρεπει να γινει και στα δυο? και τωρα που το σκεφτηκα μιας και αυτο δεν το εχω εντελως ξεκαθαρο, μπορω στο frog να εχω και ομιλα και data υπηρεσιες ταυτοχρωνα η ενα απο τα δυο?

 

Εσαεί δεν ισχύει τίποτα

όχι ο διπλασιασμος στο frog δεν ισχυει και για τα data

ο διπλασιασμος στο frog είναι περίπου βδομάδα παρα βδομάδα

Όσον αφορά την ανανέωση στα data ξεκινάει από την ώρα που κάνουμε την ανανέωση και για 25 ημέρες, ενώ στην ομιλία η ανανέωση πρέπει να γίνει έως στις 12.00' της 30ης ημέρας.

Η κάβα δημιουργείται ξεχωριστά για ομιλία και data. Μπορείς να έχεις και και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Αφαίρεσαν το πακέτο των 60' προς όλους με 3,02€ από την εφαρμογή My Cosmote, ή είναι η ιδέα μου? Μήπως το πάνε για κατάργηση?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Αφαίρεσαν το πακέτο των 60' προς όλους με 3,02€ από την εφαρμογή My Cosmote, ή είναι η ιδέα μου? Μήπως το πάνε για κατάργηση?
Εγώ την βλέπω κανονικά

7c669251a5b50bc1993d679ca9f47641.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις βάλει το πακέτο 4 φορές στον ίδιο μήνα δεν το βγάζει ή αν έχεις λιγότερα από 3 ευρώ πάλι δεν το εμφανίζει το πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις βάλει το πακέτο 4 φορές στον ίδιο μήνα δεν το βγάζει ή αν έχεις λιγότερα από 3 ευρώ πάλι δεν το εμφανίζει το πακέτο.

 

Έχω λιγότερα από 3€ και μου το εμφανίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

οι 4 ανανεωσεις που μπορουμε να κανουμε ειναι 4 στο συνολο ανεξαρτητα με το αν ειναι ομιλια η data ?

και αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι σχετικα νε τις ημερομηνιες που θα τις κανουμε. για την ομιλια ειπαμε οτι ειναι καθε 25 ημερες και για τα data καθε 30. αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να εχω το νου μου καθε 24 ημερες να ανανεωνω την ομιλια και καθε 29 τα data για να μεταφερω με ασφαλεια το υπολοιπο αυτων ?

Link to comment
Share on other sites

4 φορές είναι για το πακέτο ομιλίας των 60-120 λεπτών.

Για άλλες προσφορές δεν υπάρχει όριο.

Εννοείται ότι πρέπει να έχεις το νου σου , αν και θα σου έρχονται και μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτήν την εβδομάδα διπλασιασμό, αν δεν κάνω λάθος είχαμε και την προηγουμένη
Αυτό που το είδες; Μόλις πήρα στο 1330 και δεν λέει κάτι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που το είδες; Μόλις πήρα στο 1330 και δεν λέει κάτι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μόλις έβαλα πακέτο στην σύζυγο που ξέχασα βέβαια καί χάθηκαν τα λεπτά πού είχε μαζέψει και έδωσε 120

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα πακέτο στην σύζυγο που ξέχασα βέβαια καί χάθηκαν τα λεπτά πού είχε μαζέψει και έδωσε 120

 

Επιβεβαιώνω και εγώ. Ξέχασα να βάλω την Κυριακή που είχε. Έβαλα Δευτέρα και έδωσε 120.

Link to comment
Share on other sites

MΠOPEIΣ NA ENHMEPΩΘEIΣ ΓIA THN EΠEΞEPΓAΣIA TΩN ΔEΔOMENΩN ΣOY AΠO THN COSMOTE XΩPIΣ XPEΩΣH AΠO ΣTAΘEPO COSMOTE ΣTO 8001197979 H AΠO KINHTO COSMOTE ΣTO 2144440898

 

Ποια επεξεργασία δεδομένων ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

MΠOPEIΣ NA ENHMEPΩΘEIΣ ΓIA THN EΠEΞEPΓAΣIA TΩN ΔEΔOMENΩN ΣOY AΠO THN COSMOTE XΩPIΣ XPEΩΣH AΠO ΣTAΘEPO COSMOTE ΣTO 8001197979 H AΠO KINHTO COSMOTE ΣTO 2144440898

 

 

 

Ποια επεξεργασία δεδομένων ρε παιδιά;

 

 

 

Προσωπικά δεδομένα που συλλέγονται από την Cosmote. SMS, ιστορικό κλήσεων, ιστορικό συνδέσεων στο δίκτυο, τυχόν προφίλ mycosmote, cloud κλπ κλπ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μια δεύτερη συσκευή μου, έχω μια φρογκαρα μέσα και μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα. Τι εννοούν;3c61b0b37eede8edf553c56694f75c7b.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

τα λεμε και στο θεμα της cosmote, προφανως σχετιζεται με το προστιμο που επεσε προσφατα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...