Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και ξεκίνησα εγώ το όλο θέμα, που ανανέωσα στο τσακ, να πω ότι δεν ήταν σκοπός μου να το αφήσω για τελευταία στιγμή. Ήθελα να ανανεώσω το απόγευμα στις 8 και κάτι μου έτυχε και πέρασε η ώρα.

 

Κάποιος είπε ""γιατί δεν το κάνετε πρωί πρωί να ξεμπερδευετε;""

Η απάντηση είναι γιατί αν το κάνω πρωί, πριν τις 12, τον επόμενο μήνα θα πρέπει αυτό να γίνει πάλι πρωί. Αυτό εμένα δεν με βολεύει γιατί το πρωί έχω δουλειές και σίγουρα θα το ξεχάσω.

 

Δεν κυνηγάω πλέον τον διπλασιασμό μιας και έχω μαζέψει αρκετό χρόνο ομιλίας...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί (αλλά ακόμη και τώρα 28-10-2018 23:20) στο 1330 ακουσα το μυνημα για τα 3gbμε 1,5 ευρω για 4 ημερες. Ειχα υπολοιπο 1,95 ευρώ και είπα να το ενεργοποιήσω. Όμως μου ήρθε μήνυμα ότι δεν επαρκεί το υπόλοιπο μου. Μίλησα στο φεησμπουκ μεσενγκερ με την frog , και στην ουσία δήλωσαν άγνοια για την προσφορά και ότι έχει λήξει στις 22-10 και ότι και καλά ήτανε και δωρεάν..... ότι να'ναι....
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν αξιζει αριθμος φρογκ απο πακετο. Δινεις 5 ευρω και τον χρονο στον δινει με ανανεωσει ανα 1.24 καθε μηνα για 4 μηνες. Οποτε θα δωσεις καιαλλα 10 για τη πρωτη ανανεωση.

 

10 - τον φορο = 8,9 ευρω στην καρτα+ το πρωτο 1.24 που θα σου περασει

 

οποτε εχεις δωσεις 15 και μενεις με 10,24 (και χωρις διπλασιασμο)

 

Αντιθετως εγω που εφτιαξα whatsup Και εκανα αλαγη σε frog, εδωσα 10 στο ταμειο τα οποια εγινανα αυτοματως 20 - τον φορο -3, οποτε με 10 ευρω ειχα υπολοιπο 15-16ε και εχω και 2 ακομα διπλασιασμους για καθε πρωτη ανανεωση του μηνα στους 2 επομενους

Σκέφτομαι να κάνω μια δοκιμή με frog χρειάζομαι μόνο τα mb.

Να υποθέσω ότι ο παραπάνω τρόπος είναι η ποιο συμφερουσα κίνηση;

Με 5 € το μήνα ή το δίμηνο θα είμαι εντάξει πιστεύω.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ποιες μέρες του μήνα γίνεται διπλασιασμός του χρόνου γιατί δεν έχω καταλάβει

α) Από Δευτέρα μέχρι Κυριακή , κάθε δύο ή τρεις εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

την αλλη βδομαδα ειναι βδομαδα διπλασιασμου? δεν μου ηρθε καποιο μνμ σημερα

 

Ναι την άλλη

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεκίνησα εγώ το όλο θέμα, που ανανέωσα στο τσακ, να πω ότι δεν ήταν σκοπός μου να το αφήσω για τελευταία στιγμή. Ήθελα να ανανεώσω το απόγευμα στις 8 και κάτι μου έτυχε και πέρασε η ώρα.

 

Κάποιος είπε ""γιατί δεν το κάνετε πρωί πρωί να ξεμπερδευετε;""

Η απάντηση είναι γιατί αν το κάνω πρωί, πριν τις 12, τον επόμενο μήνα θα πρέπει αυτό να γίνει πάλι πρωί. Αυτό εμένα δεν με βολεύει γιατί το πρωί έχω δουλειές και σίγουρα θα το ξεχάσω.

Εμ, οχι δεν εχει καμία σημασία τι ώρα θα ανανεώσεις. Είτε είναι 3 το πρωι της τελευταίας μέρας είτε στις 10 το πρωι είτε στις 5 το απόγευμα είτε 23:59 της ίδιας μέρας, η ανανέωση θα λήξει ακριβώς την ίδια μέρα και ώρα (23:59). Δε κερδίζεις τίποτα, πέρα από άγχος, αν περιμένεις να έρθει το βράδυ για να ανανεώσεις. Αυτό αφορά μόνο το πακέτο 60' (+δώρο όταν υπάρχει), δεν ισχύει για άλλα πακέτα όπως MB.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιες μέρες του μήνα γίνεται διπλασιασμός του χρόνου γιατί δεν έχω καταλάβει

Μέχρι στιγμής επιβεβαιώνεται μόνο ένας αλγόριθμος. Το τυπικό είναι κάθε 2 εβδομάδες, πχ αν αυτή τη βδομάδα έχει 2σιασμό (που είναι πάντα από Δευτέρα 00:01 - Κυριακή 23:59), η επόμενη εβδομάδα δεν θα έχει διπλασιασμό, αλλά θα έχει η επόμενή της. Η εξαίρεση υπάρχει αν πρόκειται για αλλαγή μήνα και αν η τρέχουσα εβδομάδα που ελέγχεται για διπλασιασμό του μήνα που τελειώνει έχει περισσότερες από 1 μέρες, τότε δε δίνεται ούτε και σε αυτή τη βδομάδα 2σιασμός.

Πχ τον Οκτώβρη είχαμε 2σιασμό

1-7 Οκτώβρη ΝΑΙ

8-14 Οκτώβρη ΟΧΙ

15-21 Οκτώβρη ΝΑΙ

22-28 Οκτώβρη ΟΧΙ

Η επόμενη βδομάδα κανονικά θα είχε 2σιασμό με βάση το κανονικό πρόγραμμα αλλά επειδή περιέχει 3 μέρες (29-31) και μετά αλλάζει μήνας, δεν δίνει. Οπότε επόμενος διπλασιασμός αναμένεται στις 5-11 Νοέμβρη αν δεν έχει αλλάξει κάτι.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Εμ, οχι δεν εχει καμία σημασία τι ώρα θα ανανεώσεις. Είτε είναι 3 το πρωι της τελευταίας μέρας είτε στις 10 το πρωι είτε στις 5 το απόγευμα είτε 23:59 της ίδιας μέρας, η ανανέωση θα λήξει ακριβώς την ίδια μέρα και ώρα (23:59). Δε κερδίζεις τίποτα, πέρα από άγχος, αν περιμένεις να έρθει το βράδυ για να ανανεώσεις. Αυτό αφορά μόνο το πακέτο 60' (+δώρο όταν υπάρχει), δεν ισχύει για άλλα πακέτα όπως MB.

 

Είχα διαβάσει παλιότερα μια συζήτηση οτι υπάρχει διαφορά στο αν θα ανανεώσει κάποιος πριν τις 12 το μεσημέρι ή μετά τις 12. Ίσως είχε να κάνει με τα MB και εγώ νόμιζα οτι ισχύει για όλα τα πακέτα.

 

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής επιβεβαιώνεται μόνο ένας αλγόριθμος. Το τυπικό είναι κάθε 2 εβδομάδες, πχ αν αυτή τη βδομάδα έχει 2σιασμό (που είναι πάντα από Δευτέρα 00:01 - Κυριακή 23:59), η επόμενη εβδομάδα δεν θα έχει διπλασιασμό, αλλά θα έχει η επόμενή της. Η εξαίρεση υπάρχει αν πρόκειται για αλλαγή μήνα και αν η τρέχουσα εβδομάδα που ελέγχεται για διπλασιασμό του μήνα που τελειώνει έχει περισσότερες από 1 μέρες, τότε δε δίνεται ούτε και σε αυτή τη βδομάδα 2σιασμός.

Πχ τον Οκτώβρη είχαμε 2σιασμό

1-7 Οκτώβρη ΝΑΙ

8-14 Οκτώβρη ΟΧΙ

15-21 Οκτώβρη ΝΑΙ

22-28 Οκτώβρη ΟΧΙ

Η επόμενη βδομάδα κανονικά θα είχε 2σιασμό με βάση το κανονικό πρόγραμμα αλλά επειδή περιέχει 3 μέρες (29-31) και μετά αλλάζει μήνας, δεν δίνει. Οπότε επόμενος διπλασιασμός αναμένεται στις 5-11 Νοέμβρη αν δεν έχει αλλάξει κάτι.

 

Εξαιρετικός αλγόριθμός όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως εξηγεί:

  • κενό 2 εβδομάδων αρχής γενομένης την 5/10/2015
  • εβδομάδα διπλασιασμού αρχής γενομένης την 28/12/2016 (5η κατά σειρά, με 3 μέρες να ανήκουν στον Δεκέμβριο και 4 στον Ιανουάριο)
  • κενό 2 εβδομάδων αρχής γενομένης την 7/8/2017
  • 8 εβδομάδες διπλασιασμού αρχής γενομένης την 5/2/2018.

 

Με βάση τον επιβεβαιωμένο αλγόριθμο τι διπλασιασμούς περιμένουμε μετά την 5/11?

Είναι αυτονόητο ότι αναμένουμε διπλασιασμούς στις 5/11, 19/11, 3/12 & 17/12.

Στη συνέχεια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θυμάμαι αλλιώς.

Έχει κάθε δεύτερη και κάθε τελευταία εβδομάδα του μήνα. Αν ο μήνας έχει 4 εβομάδες, την 4η, αν έχει 5 την πέμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θυμάμαι αλλιώς.

Έχει κάθε δεύτερη και κάθε τελευταία εβδομάδα του μήνα. Αν ο μήνας έχει 4 εβομάδες, την 4η, αν έχει 5 την πέμπτη.

 

Θυμάσαι... τυχερός είσαι!

Εγώ πάλι δεν μπορώ να θυμηθώ που έχω παρκάρει το αυτοκίνητο

Για το λόγο αυτό τα σημειώνω όλα

Ούτε με τη δική σου διαδικασία θα εξηγήσεις 8 εβδομάδες διπλασιασμού ή τις εβδομάδες ανευ διπλασιασμού στο κέντρο μηνών

 

Εαν καλέσετε 1330 (και είναι εβδομάδα 2πλασιασμου) το πρώτο πράγμα που θα ακούσετε θα είναι για τον 2πλασιασμό.

 

το 1330 δεν πρόσφερε πάντα ενημέρωση... ούτε το sms ερχόταν σε όλους. Αν ξεφυλλίσεις παλιές δημοσιεύσεις του ιδίου νήματος θα εντοπίσεις αρκετές περιπτώσεις που η εβδομάδα διπλασιασμού ήταν επτασφράγιστο μυστικό από την πλευρά της cosmote και η πληροφορία μεταφερόταν στο forum από μέλη

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός αλγόριθμός όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως εξηγεί:

  • κενό 2 εβδομάδων αρχής γενομένης την 5/10/2015
  • εβδομάδα διπλασιασμού αρχής γενομένης την 28/12/2016 (5η κατά σειρά, με 3 μέρες να ανήκουν στον Δεκέμβριο και 4 στον Ιανουάριο)
  • κενό 2 εβδομάδων αρχής γενομένης την 7/8/2017
  • 8 εβδομάδες διπλασιασμού αρχής γενομένης την 5/2/2018.

 

Με βάση τον επιβεβαιωμένο αλγόριθμο τι διπλασιασμούς περιμένουμε μετά την 5/11?

Είναι αυτονόητο ότι αναμένουμε διπλασιασμούς στις 5/11, 19/11, 3/12 & 17/12.

Στη συνέχεια?

Αν και δεν ειμαι τοσο παλιός χρήστης ούτε κρατάω κάπου στασιστικά ποτε έχει βδομάδες 2σιασμού, μερικά έχουν μια εξήγηση που έριξα μια ματιά στα συγκεκριμένα.

 

* 8 εβδομάδες διπλασιασμού αρχής γενομένης την 5/2/2018.

>Εδώ ο αλγόριθμος λειτουργεί κανονικά ως έχει από τις 5/2/18 μέχρι και την εβδομάδα 14-20/5/18 που έκανα το δικό μου frog και ήταν βδομάδα 2σιασμού και συνεχίζει να λειτουργεί μέχρι και σήμερα άρα δουλεύει σωστά ήδη 10 μήνες χωρίς λάθος με βάση το σημείο εκκινησης σου. Δε καταλαβαίνω που ξεφεύγει και το αναφέρεις. Ή εννοείς ότι είχε 8 σερί εβδομάδες με 2σιασμό;;

 

* εβδομάδα διπλασιασμού αρχής γενομένης την 28/12/2016 (5η κατά σειρά, με 3 μέρες να ανήκουν στον Δεκέμβριο και 4 στον Ιανουάριο)

>Μπορεί να ήταν δώρο αλλαγής χρόνου. Αν και η ημερομηνία μάλλον είναι λάθος καθώς 28/12/2016 είναι Τετάρτη και δε νομίζω να ξεκινήσανε δώρο Τετάρτη οπότε δε μπορώ να το κρίνω.

 

* κενό 2 εβδομάδων αρχής γενομένης την 7/8/2017

> ο προηγούμενος μήνας και συνέχεια στην αρχή του Αυγούστου είχε καταφέρει 3 2σιασμούς. Ίσως θεωρούν ότι έδωσαν παραπάνω και για να το αντισταθμίσουν επιβάλλουν τις 2 βδομάδες χωρίς δώρο. Δηλαδή 3-9/7, 17-23/7 και 31/7+1-6/8 (με βάση τον αλγόριθμο) κατάφερε να έχει 3 2σιασμούς τον Ιούλιο. Οπότε ο αλγόριθμος ίσως μπορεί να αναβαθμιστεί και να συμπεριλάβει τη περίπτωση, αν ο προηγούμενος μήνας έχει 3 2σιασμούς (ακόμα και τμηματικά) και ο τελευταίος 2σιασμός συνεχίζει στον επόμενο μήνα, τότε οι επόμενες 2 βδομάδες του επόμενου μήνα δεν δίνουν δώρο.

 

* κενό 2 εβδομάδων αρχής γενομένης την 5/10/2015

> Άγνωστο.

 

Να πω την αλήθεια, ως προγραμματιστής που είμαι μου φαίνεται αρκετά περίπλοκο να σχεδίασαν τέτοιες περιπτώσεις με τέτοια λογική, αν όχι και αδύνατο. Πιο λογικό μου φαίνεται να έχουν θεσει ένα κριτήριο ημερών δώρου στο μήνα που να μή ξεπερνάει τις ημέρες μη δώρου και να λειτουργεί με γνώμονα στις υπολοιπόμενες μέρες του μήνα αν είναι να δωθεί δώρο οι συνολικές μέρες δώρου να μην ξεπερνάνε τις μη δώρου. Θα το κοιτάξω και από αυτή τη σκοπιά αν συμβαδίζει με τις εβδομάδες δώρου που έχουν δώσει μέχρι στιγμής. Αλγοριθμικά πολύ πιο απλό μου φαίνεται.

 

Με βάση τον επιβεβαιωμένο αλγόριθμο τι διπλασιασμούς περιμένουμε μετά την 5/11?

5-11/11

19-25/11

3-9/12

17-23/12

31/12/18-6/1/19

14-20/1/19

4-10/2/19

18-24/2/19

4-10/3/19

18-24/3/19

1-7/4/19

15-21/4/19

6-12/5/19

κτλ κτλ

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός αλγόριθμός όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως εξηγεί:

  • κενό 2 εβδομάδων αρχής γενομένης την 5/10/2015
  • εβδομάδα διπλασιασμού αρχής γενομένης την 28/12/2016 (5η κατά σειρά, με 3 μέρες να ανήκουν στον Δεκέμβριο και 4 στον Ιανουάριο)
  • κενό 2 εβδομάδων αρχής γενομένης την 7/8/2017
  • 8 εβδομάδες διπλασιασμού αρχής γενομένης την 5/2/2018.

 

Με βάση τον επιβεβαιωμένο αλγόριθμο τι διπλασιασμούς περιμένουμε μετά την 5/11?

Είναι αυτονόητο ότι αναμένουμε διπλασιασμούς στις 5/11, 19/11, 3/12 & 17/12.

Στη συνέχεια?

 

Παλιοτερα εμπαζε νερα αυτος ο αλγοριθσμος. Πλεον ισχυει. Πχ. παλιοτερα ειχε δωσει στις 30/1/2017 ενω δεν επρεπε και εδωσε στις 31/7/17 και μετα στις 21/8/17 ενω θα επρεπε 31/7 και 14/7.

 

Την εβδομαδα 28/12/2016 που αναφερεις, δεν ειχε δωσει διπλασιασμο.

 

ΥΓ. καλο ειναι να μην το πολυσυζηταμε.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι!εμενα που στην εφαρμογή της cosmote δεν μου βγάζει την επιλογή να αγοράσω το πακέτο με τα 60 λεπτά παίζει να γίνεται αυτό γιατί το έχω αγοράσει 4 φορές;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους με ανανέωση 10 € και άνω παίρνεις δώρο 100 λεπτά προς όλους και ένα γίγα αυτό ισχύει για νέους συνδρομητές στο frog για έξι μήνες η ανανέωση πρέπει να γίνεται συνεχόμενα κάθε μήνα 10€ για να παίρνεις τα δώρα η μπορείς να μην κάνεις ανανέωση π.χ. για δύο μήνες μετά αν κάνεις ανανέωση 10€ θα συνεχίσει να σου δίνει τα δώρα και η διάρκεια παρατείνεται σε δύο μήνες παραπάνω αφού για δύο μήνες δεν έκανες ανανέωση και δεν έχεις πάρει το δώρο?
Link to comment
Share on other sites

Εαν π.χ. ενεργοποιησεις το νεο φρογκ 1 Νοεμβρη, μεχρι και τον Μαιο θα σου δινει το συγκεκριμενο μπονους ανανεωσης 10ευρου. Ετσι και αλλιως πρεπει να βαζεις καρτα καθε 2 μηνες. Αυτο που ρωτάς (παραταση προσφορας) δεν ισχυει (απο οτι ξερω). Ρώτα και στο γκρουπ του φβ να σου πουν με σιγουριά.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει παράταση

Είναι για τους πρώτους έξι μήνες και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα τους 6 μηνες δεν παιρνεις τα λεπτα ,τα gb ή και τα 2?

 

σταματάνε και τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...