Jump to content

[Επίσημο] Nokia 7390


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα να με διαφωτίσετε και πάλι. Διάβασα μέσα στο ίντερνετ πως ο ήχος του 7390 μέσω ακουστικών είναι κακός και χαμηλός. Αληθεύει; Δηλαδή δε θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω και ως mp3 player και να μείνω ικανοποιημένος από τον ήχο του; Όποιος έχει το εν λόγω κινητό, ας μου απαντήσει σας παρακαλώ υπεύθυνα, όπως και για τη διάρκεια της μπαταρίας αν αυτή είναι ικανοποιητική. Σας ευχαριστώ.

 

Με αυτόν τον αντάπτορα, που έρχεται σπίτι χωρίς επιπλέον μεταφορικά έξοδα:

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_293_300&products_id=2864

 

βάζεις όποια κανονικά ακουστικά 3.5 mm θέλεις, και έχεις πολύ μεγάλη βελτίωση στον ήχο.

Δεν έχω σχέση με το μαγαζί, η τιμή είναι και τσιμπημένη, αλλά είναι ο πιο φτηνός stereo adaptor που είχα βρει στο skroutz.gr

Σε εμένα που έχουν πέσει στα χέρια μου κάτι samsung ακουστικά από ένα φτηνό samsung mp3 player, ο ήχος του 7390 μου παίρνει τα αυτιά, τον συγκρίνω σε ένταση μόνο με του N91 και δεν υπερβάλλω!

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 742
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με αυτόν τον αντάπτορα, που έρχεται σπίτι χωρίς επιπλέον μεταφορικά έξοδα:

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_293_300&products_id=2864

 

βάζεις όποια κανονικά ακουστικά 3.5 mm θέλεις, και έχεις πολύ μεγάλη βελτίωση στον ήχο.

Δεν έχω σχέση με το μαγαζί, η τιμή είναι και τσιμπημένη, αλλά είναι ο πιο φτηνός stereo adaptor που είχα βρει στο skroutz.gr

Σε εμένα που έχουν πέσει στα χέρια μου κάτι samsung ακουστικά από ένα φτηνό samsung mp3 player, ο ήχος του 7390 μου παίρνει τα αυτιά, τον συγκρίνω σε ένταση μόνο με του N91 και δεν υπερβάλλω!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια μικρή πληροφόρηση:

 

Αγόρασα μόλις χθες το συγκεκριμένο μοντέλο. Η συσκευασία δεν ήταν κλειστή με ζελατίνα αλλά δε μου έκανε εντύπωση, νομίζω πως είναι σύνηθες. Δεν γράφει πουθενά στο prospectus όμως τι πρέπει να περιλαμβάνει η συσκευασία και δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν είναι όλα εντάξη.

 

Από μέσα βγήκε φορτιστής, μπαταρία, microSD με προσαρμογέα (αυτός αλήθεια τι χρειάζεται;), hands free και λουράκι. Δεν βγήκε προσαρμογέας για παλαιού τύπου φορτιστή (το Ν73 είχε μαζί του). Είναι φυσιολογικό;

 

Και κάτι άσχετο: Η Nokia δίνει 2 έτη εγγύηση αλλά εγώ θα το έχω κυρίως στο εξωτερικό (Τουρκία). Ξέρει κανείς τι ακριβώς πρέπει να κάνω αν του συμβεί κάτι εκεί; Εχω βέβαια το τιμολόγιο αλλά είναι στα ελληνικά. Από εκεί που το αγόρασα (Πλαίσιο) δεν ήξεραν να μου πουν.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια μικρή πληροφόρηση:

 

Αγόρασα μόλις χθες το συγκεκριμένο μοντέλο. Η συσκευασία δεν ήταν κλειστή με ζελατίνα αλλά δε μου έκανε εντύπωση, νομίζω πως είναι σύνηθες. Δεν γράφει πουθενά στο prospectus όμως τι πρέπει να περιλαμβάνει η συσκευασία και δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν είναι όλα εντάξη.

 

Από μέσα βγήκε φορτιστής, μπαταρία, microSD με προσαρμογέα (αυτός αλήθεια τι χρειάζεται;), hands free και λουράκι. Δεν βγήκε προσαρμογέας για παλαιού τύπου φορτιστή (το Ν73 είχε μαζί του). Είναι φυσιολογικό;

 

Και κάτι άσχετο: Η Nokia δίνει 2 έτη εγγύηση αλλά εγώ θα το έχω κυρίως στο εξωτερικό (Τουρκία). Ξέρει κανείς τι ακριβώς πρέπει να κάνω αν του συμβεί κάτι εκεί; Εχω βέβαια το τιμολόγιο αλλά είναι στα ελληνικά. Από εκεί που το αγόρασα (Πλαίσιο) δεν ήξεραν να μου πουν.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Θα πας στο Νόκια της Τουρκίας και θα τους εξηγήσεις. Η εγγύηση των 2 ετών ισχύει παντού.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι... Το λουράκι που υπάρχει μέσα στην συσκευασία, πως ακριβώς μπαίνει και που??:O

 

Κανε κλικ στην φωτο ,στην γωνια ,δενει κατω απο το καπακι της μπαταριας

 

http://img62.imageshack.us/img62/7858/pic29dr2.th.jpg

Αναφερεται και στο manual της συσκευης

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Λες στην γωνία πάνω που υπάρχει μια τρυπούλα? Και πως δένει εκεί??

 

http://img63.imageshack.us/img63/556/61795742tq5.jpg

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο μετατροπέας του φορτιστή πρέπει να υπάρχει στη συσκευασία ή όχι;:(:(

 

Δεν αναφερεται κατι για το Nokia Charger Adapter CA-44:

http://europe.nokia.com/link?cid=EDITORIAL_182861

http://europe.nokia.com/A4174156

* Nokia 7390 phone

* Nokia 128 MB memory card (sizes vary by region)

* Nokia Battery BP-5M

* Nokia Standard Charger AC-3

* Nokia Headset HS-60

* Silver strap

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποια ερωτηματάκια αν μπορεί κάποιος να μου τα απαντήσει θα του είμαι ευγνώμον.

 

1. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω κωδικό στην κάρτα μνήμης και όταν πάει κάποιος να εισέλθει να του τον ζητάει (πχ όπως στο samsung d900).

2. Όταν μου έρχεται μήνυμα από τη Voda για τα νούμερα που με πήραν τηλ. όταν το έχω κλειστό το κινητό στο μήνυμα μου γράφει τον αριθμό του καλούντος, πως μπορώ να βλέπω το όνομα και να μη χρειάζεται να ψάχνω όλο τον κατάλογο.

3. Όταν στις ρυθμίσεις του τηλεφωνικού καταλόγου έχω επιλεγμένη τη μνήμη του τηλεφώνου και της SIM γίνεται να αποθηκεύσω ένα νούμερο στη SIM χωρίς να αλλάζω τη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μήπως έχει κανείς ιδέα αν έχει καταργηθεί το ρόζ χρώμα και αντικατασταθεί απο το μαύρο? Τώρα που το πήρα απόφαση να το αγοράσω δεν μπορώ να το βρώ...:(

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Τελικά το πήρα κι εγώ μέσω επιδότησης μόλις χθες, αλλά δεν με άφησε ιδιαίτερα ικανοποιημένο. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ωραίο και με άποψη εξωτερικά, αλλά η αναπαραγωγή αρχείων mp3, κοινώς μουσικής, δεν με άφησε καθόλου ικανοποιημένο. Είναι ιδιαίτερα χαμηλός ο ήχος μέσω ακουστικών. Με το χάος που υπάρχει στους δρόμους, η μουσική θα υπερκαλύπτεται από τον θόρυβο. Πιο πάνω είχα διαβάσει πως φταίνε τα ακουστικά του κινητού. Αυτό είναι λάθος, καθώς τα δοκίμασα στο 6300 μου και ο ήχος ήταν λαμπρός. Οπότε μήπως ξέρει κανείς κάποια άλλα διπλά ακουστικά που να είναι πιο ευαίσθητα, μπας και ακουστεί δυνατότερα η μουσική; Επίσης δε λύνεται το πρόβλημα με αναβάθμιση, καθώς το πήγα πριν από λίγο και στη Νόκια και μου είπε ότι έχει την τελευταία έκδοση λογισμικού. Καμία λύση;;;;;;;

 

Με αυτόν τον αντάπτορα, που έρχεται σπίτι χωρίς επιπλέον μεταφορικά έξοδα:

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_293_300&products_id=2864

 

βάζεις όποια κανονικά ακουστικά 3.5 mm θέλεις, και έχεις πολύ μεγάλη βελτίωση στον ήχο.

Δεν έχω σχέση με το μαγαζί, η τιμή είναι και τσιμπημένη, αλλά είναι ο πιο φτηνός stereo adaptor που είχα βρει στο skroutz.gr

Σε εμένα που έχουν πέσει στα χέρια μου κάτι samsung ακουστικά από ένα φτηνό samsung mp3 player, ο ήχος του 7390 μου παίρνει τα αυτιά, τον συγκρίνω σε ένταση μόνο με του N91 και δεν υπερβάλλω!

 

Συγγνώμη, μάλλον θα είμαι τυφλός, ευχαριστώ, αλλά μία ακόμη ερώτηση: Από πού μπορώ άραγε να τον προμηθευτώ τον αντάπτορα; Μένω στη Θεσσαλονίκη. Δε θέλω να αγοράζω προϊόντα μέσω διαδικτύου. Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που να πουλάει τον εν λόγω αντάπτορα;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Τελικά το πήρα κι εγώ μέσω επιδότησης μόλις χθες, αλλά δεν με άφησε ιδιαίτερα ικανοποιημένο. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ωραίο και με άποψη εξωτερικά, αλλά η αναπαραγωγή αρχείων mp3, κοινώς μουσικής, δεν με άφησε καθόλου ικανοποιημένο. Είναι ιδιαίτερα χαμηλός ο ήχος μέσω ακουστικών. Με το χάος που υπάρχει στους δρόμους, η μουσική θα υπερκαλύπτεται από τον θόρυβο. Πιο πάνω είχα διαβάσει πως φταίνε τα ακουστικά του κινητού. Αυτό είναι λάθος, καθώς τα δοκίμασα στο 6300 μου και ο ήχος ήταν λαμπρός. Οπότε μήπως ξέρει κανείς κάποια άλλα διπλά ακουστικά που να είναι πιο ευαίσθητα, μπας και ακουστεί δυνατότερα η μουσική; Επίσης δε λύνεται το πρόβλημα με αναβάθμιση, καθώς το πήγα πριν από λίγο και στη Νόκια και μου είπε ότι έχει την τελευταία έκδοση λογισμικού. Καμία λύση;;;;;;;

 

Δοκίμασες να πειράξεις τον ισοσταθμιστή πολυμέσων; Moυ κάνει εντύπωση αυτό που λες για τα ακουστικά, αν βάλεις στον ισοσταθμιστή όλα στο full, είναι ίδια τα αποτελέσματα;

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να πειράξεις τον ισοσταθμιστή πολυμέσων; Moυ κάνει εντύπωση αυτό που λες για τα ακουστικά, αν βάλεις στον ισοσταθμιστή όλα στο full, είναι ίδια τα αποτελέσματα;

 

Ναι, τον πείραξα τον ισοσταθμιστή, έβαλα τέρμα μπάσα και τέρμα πρίμα, αλλά η βελτίωση ήταν ανεπαίσθητη. Βρήκα τελικά τη λύση, αγόρασα τον παραπάνω αντάπτορα, αλλά όχι από το διαδίκτυο, τον βρήκα στα καταστήματα ηλεκτρονικών στη Βασιλέως Ηρακλείου στη Θεσσαλονίκη, με μόνο 1 ευρώ! Τον τοποθέτησα στο κινητό, έβαλα και κάτι ακουστικά σόνυ που είχα από ένα μίνι ντισκ, και παίζει απίστευτα δυνατά και καλά! Όποιος μένει στη Θεσσαλονίκη και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, τη λύση θα τη βρει στη Βασιλέως Ηρακλείου με μόνο 1 ευρώ! Μην το πάρετε από το διαδίκτυο και σας πιάσουν τον κ...ο! Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας, κατά τα άλλα το τηλεφωνάκι είναι μια χαρά, και η "σκοτεινή" του οθόνη είναι εντάξει, εμένα μου φαίνεται πολύ καλή, καθώς δε σε τυφλώνει στο σκοτάδι και σε συνθήκες ηλιοφάνειας μπορείς να διακρίνεις τα στοιχεία στην οθόνη χωρίς να τη σκιάζεις με το χέρι σου. Μακάρι όλα τα κινητά να είχαν τον αισθητήρα φωτός. Πολύ έξυπνο!

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω κωδικό στην κάρτα μνήμης και όταν πάει κάποιος να εισέλθει να του τον ζητάει (πχ όπως στο samsung d900

 

:worry:- το κλειδωμα του τηλεφωνου με κωδιο δεν σε καλυπτει ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά, είναι ό,τι χειρότερο έπεσε στα χέρια μου από κινητά τηλέφωνα. Η οθόνη του ενοχλητικά σκοτεινή και με κάτι παράξενα "σημάδια" σε όλη της την επιφάνεια, ο ήχος του ακόμη και με τον μετατροπέα είναι χαμηλός, ο ήχος κλήσης επίσης χαμηλός όταν είναι κλειστό το πορτάκι του, οι φωτογραφίες του παραδόξως είναι μετριότατες, αν και φοράει carl zeiss φακό και έχει αυτόματη εστίαση. Το πούλησα και ηρέμησα! Θα μείνω με το 6300 μου ή μπορεί να πάρω το 6267 που το είδα σε κατάστημα της Νόκια, το οποίο είναι μακράν καλύτερο. Δεν ξέρω, μήπως εγώ είμαι ο ιδιότροπος και το 7390 είναι καλό τηλέφωνο; Τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

:blink:- τωρα το τι σημαδια ηταν αυτα και γιατι απο την αρχη δεν το πηγες να το δουν δεν ξερω (!) δεν ειναι φωτογραφικη μηχανη με 10 Mpxl να τραβας φωτο σε γαμους και βαπτισια και αν ειχες πρωτα με 1,3-2 θα καταλαναινες την διαφορα

η οθονη σκοτεινη ? εγω γραφω με κοντρα ηλιο,δουλευω το μενου βγαζω και φωτο για να ειχες το U-600 που δεν εβλεπες τιποτα ακομα και 9 το πρωι δεν συζηταω δε νταλα μεσημερι ενω εμενα ο ηχος με το μοο ακουστικο ειναι καμπανα ενω δε σαν κληση με ξεκουφαινει

 

μηπως το πηρες μεταχειρισμενο και μαλιστα σε κακη κατασταση ? εαν ηταν καινουργιο γιατι δεν το πηγες πισω ενω ησουν μεσα στην εγγυηση να στο κοιταξουν ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!!

έσπασα το κινητό της γυναίκας μου (1 ροζ 7390) και τώρα προσπαθώ να κάνω pairing μέσω bluetooth με τον υπολογιστή για να σώσω τις επαφές της, αλλά η οθόνη δεν δουλεύει καθόλου!

Χρειάζομαι κάποιον να μου πει βήμα-βήμα στα τυφλά πώς να ανοίξω το bluetooth (πόσα κλικ έτσι, πόσα αλλιώς, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

:blink:- τωρα το τι σημαδια ηταν αυτα και γιατι απο την αρχη δεν το πηγες να το δουν δεν ξερω (!) δεν ειναι φωτογραφικη μηχανη με 10 Mpxl να τραβας φωτο σε γαμους και βαπτισια και αν ειχες πρωτα με 1,3-2 θα καταλαναινες την διαφορα

η οθονη σκοτεινη ? εγω γραφω με κοντρα ηλιο,δουλευω το μενου βγαζω και φωτο για να ειχες το U-600 που δεν εβλεπες τιποτα ακομα και 9 το πρωι δεν συζηταω δε νταλα μεσημερι ενω εμενα ο ηχος με το μοο ακουστικο ειναι καμπανα ενω δε σαν κληση με ξεκουφαινει

 

μηπως το πηρες μεταχειρισμενο και μαλιστα σε κακη κατασταση ? εαν ηταν καινουργιο γιατι δεν το πηγες πισω ενω ησουν μεσα στην εγγυηση να στο κοιταξουν ?

Θα συμφωνησω με τον φιλο TSAKH το κινητο ειναι φοβερο.Σκεφτομαι να παρω το 6500 μολις βγει και μακαρι η οθονη του να ειναι σαν του 7390 με κοντρα στον ηλιο να μπορεις να δεις μια;) χαρα

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι κάποιον να μου πει βήμα-βήμα στα τυφλά πώς να ανοίξω το bluetooth (πόσα κλικ έτσι, πόσα αλλιώς, κλπ)

 

;)- κλικ στο κεντρικο κουμπι,3 κλικ κατω,1 κλικ μεσα,7 κλικ κατω,τωρα εισαι μεσα στο ΒΤ,πατα 3 κλικ μεσα 1 επανω και 1 κλικ μεσα και ανοιξε

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

;)- κλικ στο κεντρικο κουμπι,3 κλικ κατω,1 κλικ μεσα,7 κλικ κατω,τωρα εισαι μεσα στο ΒΤ,πατα 3 κλικ μεσα 1 επανω και 1 κλικ μεσα και ανοιξε

 

ΑΔΕΡΦΕ ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ !!! :w00t::w00t::up::up::yahoo::yahoo:

Link to comment
Share on other sites

:love:- once Nokia fan always Nokia friend

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

η κάμερα του είναι καταπληκτική για κινητό πλάκα κάνετε?

εγώ πήγα χθες Γιάννενα και έβγαλα τέλειες φωτογραφίες δεν χρειάστηκα κάτι άλλο :)

εντάξει δεν είναι για πολλά πολλά αλλά για κινητό είναι σούπερ σε όλα του :happy:

http://img160.imageshack.us/img160/2296/086xc5.jpg

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...