Jump to content

[Επίσημο] Nokia 7390


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω παραγγείλει το 7390 για την γυναίκα μου σε ροζάκι.

Απορίες: Τελικά το update στο firmware είναι επίσημο ή ακόμα;

Αν ναι, τί θα λέγατε όταν το παραλάβω να πάω κατ' ευθείαν

για αναβάθμιση ή να το δουλέψω λίγο για να δω αν έχει κανένα

ελάττωμα;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 742
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:worry: - διαφορα απο το νεο 6290 που ειναι σαν αδερφακι του θα ειναι μονο στα pixel της καμερας ? μηπως αυτο δεν βγαλει τα "προβληματα" του 7390 ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει το 7390 για την γυναίκα μου σε ροζάκι.

Απορίες: Τελικά το update στο firmware είναι επίσημο ή ακόμα;

Αν ναι, τί θα λέγατε όταν το παραλάβω να πάω κατ' ευθείαν

για αναβάθμιση ή να το δουλέψω λίγο για να δω αν έχει κανένα

ελάττωμα;

 

Στο site της Nokia δεν έχει ανέβει ακόμα για αναβάθμιση στο σπίτι.

Πήγαινε το για αναβάθμιση (τώρα έχει την v3.84, η τελευταία είναι η v4.51), αν σου πουν ότι πρέπει να έχει πρόβλημα το κινητό για να στο αναβαθμίσουν εκεί (είναι η νέα πολιτική της Nokia από όσο γνωρίζω), πες τους ότι

1) δεν δουλεύει το ξυπνητήρι όταν είναι κλειστό κι έχεις βάλει για ήχο αφύπνισης το ράδιο

ή

2) ότι δεν σε ακούνε από το bluetooth ακουστικό σου, στις κλήσεις.

Είναι τα δύο πιο συχνά προβλήματα στην 3.84 και καλή δικαιολογία για αναβάθμιση :D

 

:worry: - διαφορα απο το νεο 6290 που ειναι σαν αδερφακι του θα ειναι μονο στα pixel της καμερας ? μηπως αυτο δεν βγαλει τα "προβληματα" του 7390 ?

 

Το 6290 δεν είναι αδελφάκι του 7390, έχει ανοιχτό λειτουργικό κι αρκετές διαφορές, αν σκοπεύεις να αφιερώσεις χρόνο για να αξιοποιήσεις το ανοιχτό λειτουργικό του, πήγαινε για αυτό, είναι εξίσου καλό κινητό, ρίξε μια ματιά και σε αυτό το thread των διαξιφισμών:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=171988

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

:worry: - τι ειναι "ανοιχτο λειτουργικο" ? σε Μερσώ που λενε για το link ειναι πολυ ενδιαφερον (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - τι ειναι "ανοιχτο λειτουργικο" ? σε Μερσώ που λενε για το link ειναι πολυ ενδιαφερον (!)

 

Ανοιχτό λειτουργικό σημαίνει πως μπορείς να του βάλεις εφαρμογές και προγράμματα που επεκτείνουν τις δυνατότητες του κινητού.

 

Σε ποιούς τομείς υπερέχει το καθένα το έγραψα στο thread που σου έδωσα πιο πάνω ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=171988 ) καλύτερα ρώτα εκεί για τις διαφορές τους, για να συνεχίσουμε εδώ με τα του 7390 :)

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Hello παιδιά! Λοιπόν.. Πήρα το 7390 πριν 3 μέρες! Είμαι αρκετά ικανοποιημένη αν και κακά τα ψέματα υστερεί έναντι του Ν70 που είχα μέχρι τώρα! Είναι βέβαια πολύ πιο όμορφο! Έχω όμως το εξής -όχι ιδιαίτερα σοβαρό- πρόβληματάκι. Του βάζω themes που κατεβάζω από το ίντερνετ και στην οθόνη υπάρχει ΜΟΝΙΜΑ ενα μπλε πλαίσιο στο πάνω και στο κάτω μέρος της, το οποίο "κόβει" τα θέματα! Full screen βγαίνουν ΜΟΝΟ τα θέματα που είχε ήδη μέσα.. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αλλάξω αυτό? Δοκίμασα τις ρυθμίσεις της οθόνης αλλά δεν υπάρχει τίποτα σχετικό :( Sorry αν έχει ξαναμπεί αυτή η ερώτηση στο παρελθόν, αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό όσο έψαξα..:O
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα! Κι εσύ να είσαι καλά :)

Σε ανάλυση 352 x 288 ο ήχος και η εικόνα συμβαδίζουν άψογα, ακόμα και όταν βλέπεις το video στο κινητό.

Αν το πάρεις τελικά, κι έχεις στα υπόψιν σου το Πλαίσιο, πρέπει να ξέρεις ότι αν το πάρεις από το κατάστημα, κοστίζει 375 ευρώ, ενώ αν το παραγγείλεις από το site του Πλαίσιο, θα σου έρθει σπίτι με τελικό κόστος 341 ευρώ και πληρώνεις όταν έρθει, με μετρητά. Γενικά μην την πατήσεις και πας σε κατάστημα του Πλαισίου, το έχει ακριβά, 34 ευρώ διαφορά δεν είναι και λίγο.

 

καλημερα! να σου πω την αληθεια ειμαι λιγο επιφυλακτικη με την παραγγελια μεσω ιντερνετ,tv.(κανα 2 φορες που παρηγγειλα κατι μεσω tv μου βγηκαν προβληματικα). το βρηκα στην microland με 350. με εβαλε βεβαια σε λιγες υποψιες η διαφορα τιμης....αλλα με καθησυχασαν καποιοι φιλοι. η νοκια μηπως ξερεις ποσο το εχει? παντως αν δεν κανω λαθος η αντ/πεια τα χτυπαει καπως στην τιμη τα κινητακια ενω θα πρεπε να κανει καλυτερες τιμες. οσο για την αναβαθμιση που ακουω ολους να λετε να παω και εγω κατευθειαν οταν το αγορασω+που, να περιμενω ή δεν εχει και τοσο διαφορα οποτε δεν ειναι και πολυ απαραιτητο. ποια η γνωμη σου? καλημερα

lots of kisses from Salonica :happy:
Link to comment
Share on other sites

Hello παιδιά! Λοιπόν.. Πήρα το 7390 πριν 3 μέρες! Είμαι αρκετά ικανοποιημένη αν και κακά τα ψέματα υστερεί έναντι του Ν70 που είχα μέχρι τώρα! Είναι βέβαια πολύ πιο όμορφο! Έχω όμως το εξής -όχι ιδιαίτερα σοβαρό- πρόβληματάκι. Του βάζω themes που κατεβάζω από το ίντερνετ και στην οθόνη υπάρχει ΜΟΝΙΜΑ ενα μπλε πλαίσιο στο πάνω και στο κάτω μέρος της, το οποίο "κόβει" τα θέματα! Full screen βγαίνουν ΜΟΝΟ τα θέματα που είχε ήδη μέσα.. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αλλάξω αυτό? Δοκίμασα τις ρυθμίσεις της οθόνης αλλά δεν υπάρχει τίποτα σχετικό :( Sorry αν έχει ξαναμπεί αυτή η ερώτηση στο παρελθόν, αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό όσο έψαξα..:O
Τα θέματα αυτά έχουν ανάλυση 320*240; Για δοκίμασε το παρακάτω και πες μου...

 

http://rapidshare.com/files/30125900/GREEN_NATURE.nth.html

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! να σου πω την αληθεια ειμαι λιγο επιφυλακτικη με την παραγγελια μεσω ιντερνετ,tv.(κανα 2 φορες που παρηγγειλα κατι μεσω tv μου βγηκαν προβληματικα). το βρηκα στην microland με 350. με εβαλε βεβαια σε λιγες υποψιες η διαφορα τιμης....αλλα με καθησυχασαν καποιοι φιλοι. η νοκια μηπως ξερεις ποσο το εχει? παντως αν δεν κανω λαθος η αντ/πεια τα χτυπαει καπως στην τιμη τα κινητακια ενω θα πρεπε να κανει καλυτερες τιμες. οσο για την αναβαθμιση που ακουω ολους να λετε να παω και εγω κατευθειαν οταν το αγορασω+που, να περιμενω ή δεν εχει και τοσο διαφορα οποτε δεν ειναι και πολυ απαραιτητο. ποια η γνωμη σου? καλημερα

 

H microland είναι αξιόπιστη απο όσο γνωρίζω. Πάντως κάνε κάποια ερώτηση και σε κανένα Nokia shop.

Για την αναβάθμιση γίνεται στα Νοkia shops, εγώ δεν έχω κάνει ακόμα, και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

H microland είναι αξιόπιστη απο όσο γνωρίζω. Πάντως κάνε κάποια ερώτηση και σε κανένα Nokia shop.

Για την αναβάθμιση γίνεται στα Νοkia shops, εγώ δεν έχω κάνει ακόμα, και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

οτι εχω σκοπο να παω να ρωτησω σε nokia store ειναι σιγουρο.πρωτα εκει και μετα microland. σευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα για την βοηθεια σου. καλα να περνας.;)

lots of kisses from Salonica :happy:
Link to comment
Share on other sites

Hello παιδιά! Λοιπόν.. Πήρα το 7390 πριν 3 μέρες! Είμαι αρκετά ικανοποιημένη αν και κακά τα ψέματα υστερεί έναντι του Ν70 που είχα μέχρι τώρα! Είναι βέβαια πολύ πιο όμορφο! Έχω όμως το εξής -όχι ιδιαίτερα σοβαρό- πρόβληματάκι. Του βάζω themes που κατεβάζω από το ίντερνετ και στην οθόνη υπάρχει ΜΟΝΙΜΑ ενα μπλε πλαίσιο στο πάνω και στο κάτω μέρος της, το οποίο "κόβει" τα θέματα! Full screen βγαίνουν ΜΟΝΟ τα θέματα που είχε ήδη μέσα.. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αλλάξω αυτό? Δοκίμασα τις ρυθμίσεις της οθόνης αλλά δεν υπάρχει τίποτα σχετικό :( Sorry αν έχει ξαναμπεί αυτή η ερώτηση στο παρελθόν, αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό όσο έψαξα..:O

 

Yparxei auto to 8ema psakse ligo kalytera.....to exoume lisei!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά..

Ερώτηση: Αγόρασα στη γυναίκα μου το 7390 σε ροζουλί και θέλω να μάθω πως μπορώ να βγάλω αυτά τα ρημάδια τα εικονίδια από την εξωτερική (μικρή) οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά..

Ερώτηση: Αγόρασα στη γυναίκα μου το 7390 σε ροζουλί και θέλω να μάθω πως μπορώ να βγάλω αυτά τα ρημάδια τα εικονίδια από την εξωτερική (μικρή) οθόνη.

 

Δεν μπορείς να τα βγάλεις τα εικονίδια από την εξωτερική οθόνη! Το software του είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε να φαινόνται συνέχεια αυτά τα 4 εικονίδια (Αναπαραγ.-κάμερα-κλειδ.-ραδιοφ.)

 

pou mporw na dw tin ekdosi tou firmware pou exei twra?

:O

 

Πληκτρολογείς *#0000# και σου το εμφανίζει το firmware

Link to comment
Share on other sites

re paidia kammia normal 8iki exei vrei kanenas gia auto to kinito????

 

krima einai na katastrefetai etsi......:cry:

 

epsaksa pantou....ellada,italia,agglia.....tipota!!!!

 

mono autes tis ili8ies 8ikes san pougkia mou edeixnan....

 

ston germano pou rotisa mou eipan oti duskoleuontai pleon oi etairies na vgaloun 8ikes gia clamshell kinita(8ikes stil bodyglove)

Link to comment
Share on other sites

paides mipws yparxei kana kalo paixnidaki gia to kinitaki μας?

Συγκεκριμένα ψαχνω το deal!!!!:O

 

To έχω και στα Ελληνικά κιόλας.

Κατεβάστε το από εδώ:

 

h**p://rapidshare.com/files/33091377/Deal.rar.html
Link to comment
Share on other sites

re paidia kammia normal 8iki exei vrei kanenas gia auto to kinito????

 

krima einai na katastrefetai etsi......:cry:

 

epsaksa pantou....ellada,italia,agglia.....tipota!!!!

 

mono autes tis ili8ies 8ikes san pougkia mou edeixnan....

 

ston germano pou rotisa mou eipan oti duskoleuontai pleon oi etairies na vgaloun 8ikes gia clamshell kinita(8ikes stil bodyglove)

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003296

 

Δεν έχει φωτογραφία, αλλά φαίνεται να είναι καλή περίπτωση.

Μπορείς να πας σε κάποιο e-shop, αν υπάρχει στην περιοχή σου, και να τη δεις.

Link to comment
Share on other sites

sorry μια ερωτησουλα θα ηθελα να κανω...

κατεβασα το deal που ανεβασε η my immortal και την

ευχαριστω πολυ αλλα παω να το περασω και μου λεει μη εγκυρη εφαρμογη....

αντιμετωπιζει αλλος ιδιο προβλημα?

γιατι υπαρχουν δυο αρχεια ενα .jar και ενα

.jad?

Link to comment
Share on other sites

sorry μια ερωτησουλα θα ηθελα να κανω...

κατεβασα το deal που ανεβασε η my immortal και την

ευχαριστω πολυ αλλα παω να το περασω και μου λεει μη εγκυρη εφαρμογη....

αντιμετωπιζει αλλος ιδιο προβλημα?

γιατι υπαρχουν δυο αρχεια ενα .jar και ενα

.jad?

 

Πέρασε μόνο το .jar στο κινητό σου, επέλεξέ το από την Έκθεση και λογικά θα τρέξει. Σ' εμένα τουλάχιστον λειτουργεί κανονικά! :confused:

Θα προσπαθήσω να σου βρω κάτι άλλο σε Deal, αν υπάρχει! ;)

Link to comment
Share on other sites

sorry μια ερωτησουλα θα ηθελα να κανω...

κατεβασα το deal που ανεβασε η my immortal και την

ευχαριστω πολυ αλλα παω να το περασω και μου λεει μη εγκυρη εφαρμογη....

αντιμετωπιζει αλλος ιδιο προβλημα?

γιατι υπαρχουν δυο αρχεια ενα .jar και ενα

.jad?

 

και εγώ προσπάθησα να το κατεβάσω σήμερα, το jar αρχείο, αλλά και εμένα μου λέει μη έγκυρη εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

και εγώ προσπάθησα να το κατεβάσω σήμερα, το jar αρχείο, αλλά και εμένα μου λέει μη έγκυρη εφαρμογή

 

Xμ.. Περίεργο, γιατί σ' εμένα τρέχει κανονικά! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα προβλήματα πάντως στο δικό μου κινητό συνεχίζονται και με την αναβάθμιση. Δηλαδή ακόμα κάνει restart το κινητό και ακόμα δεν ακούγεται τίποτα με το handsfree της Nokia. Έχει διορθωθεί βέβαια ο ήχος στο ξυπνητήρι, η σύνδεση με το bluetooth ακουστικό αν και κάποιες φορές αποσυνδέεται από μόνο του και τέλος μπορώ πιά και βλέπω τις αναπάντητες και τα μηνύματα στην μικρή οθόνη. Αν και πρίν από την αναβάθμιση είχα απενεργοποιήσει την εξοικονόμιση ενέργειας και δεν έβλεπα τις αναπάντητες και τα μηνύματα, τώρα είναι οκ.

Τι να πώ? Έχεις κανείς παρόμοια προβλήματα και μετά την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα προβλήματα πάντως στο δικό μου κινητό συνεχίζονται και με την αναβάθμιση. Δηλαδή ακόμα κάνει restart το κινητό και ακόμα δεν ακούγεται τίποτα με το handsfree της Nokia. Έχει διορθωθεί βέβαια ο ήχος στο ξυπνητήρι, η σύνδεση με το bluetooth ακουστικό αν και κάποιες φορές αποσυνδέεται από μόνο του και τέλος μπορώ πιά και βλέπω τις αναπάντητες και τα μηνύματα στην μικρή οθόνη. Αν και πρίν από την αναβάθμιση είχα απενεργοποιήσει την εξοικονόμιση ενέργειας και δεν έβλεπα τις αναπάντητες και τα μηνύματα, τώρα είναι οκ.

Τι να πώ? Έχεις κανείς παρόμοια προβλήματα και μετά την αναβάθμιση?

 

Εγώ το πήρα πριν 1 εβδομάδα και είχε την 4.51, δηλαδή την τελευταία έκδοση.

Όταν το έχω κλειδωμένο, στην εξωτερική οθόνη δε φαίνεται κανένα σημαδάκι όταν έχω αναπάντητη ή μήνυμα, πρέπει να το ξεκλειδώσω για να δω αν έχω κάτι. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό, πάντως είναι λίγο εκνευριστικό. :mad:

Με το Bluetooth ακουστικό μου (Jabra T610) όταν είμαι σε κίνηση κάνει τόσες διακοπές που δε με ακούει ο συνομιλητής μου. Δεν ξέρω αν φταίει το ίδιο το ακουστικό ή το τηλέφωνο, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα με κάποιο άλλο τηλέφωνο.

Με το handsfree της Nokia, ο ήχος ακούγεται σαφώς χαμηλότερος απ' ό,τι με τα ηχεία αλλά στο 7373 που είχα πριν η κατάσταση ήταν πολύ -μα πάρα πολύ- χειρότερη σε αυτό το σημείο. Νομίζω πως με ένα μετατροπέα και ένα ζευγάρι κανονικά ακουστικά, θα είναι μια χαρά!

Ο ήχος του ξυπνητηριού είναι κανονικός και δυνατός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, σχετικά με τις φωτογραφίες της κάμερας.

Θέλω να βγάλω μια φωτογραφία και πριν την τραβήξω, κάνω ζουμ, την τραβάω και αποθηκεύεται στην συσκευή με πολύ χαμηλότερη ανάλυση από αυτή που είχα επιλέξει να την βγάλει.

Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό? Παίζει ρόλο το ζουμ που θα κάνω? Δηλαδή όσο πιο πολύ κάνω ζούμ μειώνεται ανάλογα και η ανάλυση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...