Jump to content

[Επίσημο] Nokia 7390


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μια απορία, σχετικά με τις φωτογραφίες της κάμερας.

Θέλω να βγάλω μια φωτογραφία και πριν την τραβήξω, κάνω ζουμ, την τραβάω και αποθηκεύεται στην συσκευή με πολύ χαμηλότερη ανάλυση από αυτή που είχα επιλέξει να την βγάλει.

Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό? Παίζει ρόλο το ζουμ που θα κάνω? Δηλαδή όσο πιο πολύ κάνω ζούμ μειώνεται ανάλογα και η ανάλυση?

 

Xe Xe!! :lol:

Γελάω γιατί σήμερα το παρατήρησα κι εγώ αυτό με τον πιο παράδοξο τρόπο!

Μας έκανε μάθημα στο πανεπιστήμιο ένας αναπληρωτής καθηγητής ΚΟΥΚΛΟΣ και ήθελα να τον πάρω κρυφά φωτογραφία να τον στείλω στην κολλητή μου (ναι, είμαι καμένη!! :p). Οπότε έπαιρνα χωρίς να ανοίξω το καπάκι, με το μέγιστο ζουμ και μου αποθηκεύτηκε με πάρα πολύ μικρή ανάλυση. Μετά από πειράματα, κατάλαβα ότι φταίει το ζουμ και ότι το μέγεθος είναι πράγματι αντιστρόφως ανάλογό του.

 

 

Και κάτι άλλο! Ξέρετε πόση είναι η χωρητικότητα της μπαταρίας του;

Πόσο σας κρατάει; Εμένα, με μέτρια έως βαριά χρήση, 2-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 742
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και κάτι άλλο! Ξέρετε πόση είναι η χωρητικότητα της μπαταρίας του;

 

Battery BP-5M - 900 mAh :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγώ το πήρα πριν 1 εβδομάδα και είχε την 4.51, δηλαδή την τελευταία έκδοση.

 

:confused: - φιλοι που να ξερουμε ομως καθως το βλεπουμε σφραγισμενο στο κουτι ποιας εκδοσης ειναι ? και αν εκ των υστερων ανακαλυψουμε οτι ειναι προγενεστερης επιβαλλεται να κανουμε αναβαθμιση ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση καλό είναι να γίνει σε περίπτωση που έχει πρόβλημα η συσκευή. Αν το λειτουργικό του δουλεύει σωστά δεν είναι απαραίτητο να γίνει. Πάντως και εγώ που του είχα κάνει αναβάθμιση σε nokia shop εδώ και μήνες, παρατηρώ ότι έχει ακόμα προβληματάκια.

Όπως χτες που προσπαθούσα να αποθηκεύσω στο ραδιόφωνο κάποιους σταθμούς και συγκεκριμένα στις 3 τελευταίες θέσεις που μου είχαν μείνει ελεύθερες (18-20) και με τίποτα δεν μου τους αποθήκευε, δεν μου έβγαζε καν την επιλογή της αποθήκευσης, δεν ξέρω γιατί, ενώ με τους υπόλοιπους 17 σταθμούς δεν είχα κανένα πρόβλημα. Επίσης σε μια φάση έκανα αυτόματη αναζήτηση σταθμών και μου έκανε ένα περίεργο αναβόσβησμα το κινητό, μαύρισε η οθόνη, μετά παρέμεινε άσπρη και μετά επανήρθε στα φυσιολογικά.

Επίσης κάποια μέρα ανοίγω το πορτάκι για να κάνω κλείσει και η οθόνη ήταν μαύρη, πατάω διάφορα πλήκτρα μπας και ανάψει, αλλά τίποτα, κάνω ένα restart και δούλεψε κανονικά. Ακόμα, εγώ τυχαίνει πολύ συχνά να χρησιμοποιώ την ανοικτή συνομιλία, με διευκολύνει και όταν οδηγώ, πατάω δηλαδή το μεγάφωνο. Μετά από κάμποση χρήση και ενώ μιλούσα στο τηλέφωνο κατάλαβα πως ο άλλος δεν μπορούσε να με ακούσει, ενώ εγώ τον άκουγα κανονικά. Αυτό γινόταν και όταν έπαιρνα κάποιον και όταν με έπαιρναν τηλέφωνο, ακόμα και χωρίς να βάλω την λειτουργία της ανοικτής ακρόασης μου το έκανε. Στο τέλος αναγκάστηκα να του κάνω ένα restart όπου και έφτιαξε.

Δεν ξέρω αν έχετε δει και εσείς παρόμοια προβλήματα όσοι έχετε το καινούργιο firmware, 4.51.

Πάντως εγώ σκέφτομαι μήπως χρειάζεται να του κάνω αναβάθμιση πάλι.

Μήπως ξέρει κανείς αν έχει βγει ποιο καινούργιο firmware από το 4.51?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μια ερωτηση...

 

Γινεται να μην υπαρχει ο παροχος στην μικρή και στη μεγαλη οθονη?

 

Με καποιον τροπο να το διαγραψω για να φαινεται καθαρά η εικόνα?

iPhone 2G 16GB - iPhone 3G 16GB - iPhone 3Gs 32GB - iPhone 4 16GB -iPhone 4s 16GB - iPhone 5 16GB - iPhone 5s 64GB - iPhone 6 Plus 128GB - iPhone 7 Plus 256GB
Link to comment
Share on other sites

:O - αυτο ενδιαφερει και εμενα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:D - εκανα παραγγελια και το παιρνω αυριο ,βγηκε λενε και σε επετειακη εκδοση σε μαυρο-αημι (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:D - τα μονα μειον που εχω βρει ως τωρα ειναι: δεν εχω βγαλει το λογοτυπο του φορεα,το ονομα του μενου βγαινει αριστερα στην οθονη και δεν εχω βρει θηκη (!) φυσικα υπαρχει λυση το ονομα του μενου να γινει μια τελεια πχ . και αντι για clamshell θηκη να εχω μεσης - κατα τα αλλα κανενα μα κανενα παραπονο ειμαι καλυμενος σε ολα γιατι και τα δεδομενα περασα απο το αλλο κινητο ανετοτατα ενω προσαρμοστηκα ανετα στο παλιο καλο γνωστο μενου ασε δε που οι φορτιστες σπιτιου/αυτοκινητου απο τα παλαιοτερα Νοκια μπορουν ανετα να χρησιμοποιουνται (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:D - τα μονα μειον που εχω βρει ως τωρα ειναι: δεν εχω βγαλει το λογοτυπο του φορεα,το ονομα του μενου βγαινει αριστερα στην οθονη και δεν εχω βρει θηκη (!) φυσικα υπαρχει λυση το ονομα του μενου να γινει μια τελεια πχ . και αντι για clamshell θηκη να εχω μεσης - κατα τα αλλα κανενα μα κανενα παραπονο ειμαι καλυμενος σε ολα γιατι και τα δεδομενα περασα απο το αλλο κινητο ανετοτατα ενω προσαρμοστηκα ανετα στο παλιο καλο γνωστο μενου ασε δε που οι φορτιστες σπιτιου/αυτοκινητου απο τα παλαιοτερα Νοκια μπορουν ανετα να χρησιμοποιουνται (!)
Τι χρωμα το πηρες;:lol: Καλοριζικο
Link to comment
Share on other sites

:D - ευχαριστω φιλε ,ειναι μαυρο-ασημι χωρις κανενα αναγλυφο και made in Germany κανε ενα κλικ στο thumbnail

 

http://aycu27.webshots.com/image/20786/2002686087090813030_th.jpg

 

εκτος απο τα δικα του εχω απο το 8310 τον φορτιστη και το h.free που ταιριαζουν αριστα (!) κανενα κολλημα ή δυσλειτουργια ως τωρα ,εκτος απο το αυτοματο με ενα κλικ βγαζεις χωρις φλας με παρατεταμενο βγαζει με φλας

ενω βλεπεις βιντεο/φωτο και σε πληρη οθονη αν θες - γραφη sms κοντρα στον ηλιο ανετα, μενου εξαρτηματα εργονομια χειρισμος κ.ο.κ κλασικο Νοκια ,μεχρι στιγμης ειμαι υπερ ευχαριστημενος (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:D - ευχαριστω φιλε ,ειναι μαυρο-ασημι χωρις κανενα αναγλυφο και made in Germany κανε ενα κλικ στο thumbnail

 

http://aycu31.webshots.com/image/21350/2005427416645993911_th.jpg

 

εκτος απο τα δικα του εχω απο το 8310 τον φορτιστη και το h.free που ταιριαζουν αριστα (!) κανενα κολλημα ή δυσλειτουργια ως τωρα ,εκτος απο το αυτοματο με ενα κλικ βγαζεις χωρις φλας με παρατεταμενο βγαζει με φλας

ενω βλεπεις βιντεο/φωτο και σε πληρη οθονη αν θες - γραφη sms κοντρα στον ηλιο ανετα, μενου εξαρτηματα εργονομια χειρισμος κ.ο.κ κλασικο Νοκια ,μεχρι στιγμης ειμαι υπερ ευχαριστημενος (!)

 

Φιλε μου το ειχα παρει και εγω με τα λουλουδακια του το γουσταρα πολυ αλλα το εδωσα γιατι μου εκανε επαννεκινησεις.Αυτο απο που το πηρες και ποσο;

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - απο καταστημα με ΝΟΚΙΑ στα 350 Ε με ανταλλαγη το Κ750 μου ,απο εξω ειναι ασημι γυαλιστερο χωρις αναγλυφο και μ'αρεσει που το πισω καπακακι ειναι και προσταευτικο φακου αρα αυτος δεν προκειται ποτε μα ποτε να σκονιστει ή να γρατζουνιστει

δεν μου εχει κολλησει ουτε σβησει καθολου ,τα εικονιδιακια του στην οθονη μια χαρα,ηχος δυνατος,ξυπνητηρι καλυτερα ρυθμιζομενο απο πρωτα,εμφανιση γενεθλιων στο ημερολογιο αυτοματα με το που περναει ο δρομεας εκτος απο ηχο,υπεραρκετο ζουμ για τα γουστα μου,μπαταρια αν και αστρωτη τουλαχιστον 3 μερες - μακραν ετη φωτος καλυτερο απο το Κ750 και το U-600 που με απογοητευσε αμεσως (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

geia xara :)

agorasa molis xthes to kinhto k thelw na kanw mia xazh erwthsoula giati eimai ligo asxeth...kserete pws mporw na anevasw mp3 sti suskeuh? thelw na kanw upload ena tragoudi gia na to valw ws hxo klhshs..mesa sto kouti den vrika oute cd me logismiko oute kapoio kalwdio gia sundesh me pc k anarwtiemai poios einai o tropos...:worry:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:- με 19 Ε παιρνεις ενα Bluetooth stick και αφου το συνδεσεις στο PC σου εχεις αμφιδρομη επικοινωνια δηλαδη οτι θες στελνεις απο το κινητο στο pc και οτι εχεις κατεβασει στο pc το στελνεις στο κινητο - η φορτωση τραγουδιων,mp3,φωτο,θεματων κλπ ειναι διαδικασια μερικων sec και δεν χρειαζεται καθε φορα επιβεβαιωση αλλα μονο την αρχικη μετα φορτωνεις αβερτα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:D- ξεχνα καλωδια και τα σχετικα ,ανοιγει ο πινακας του Β.Τ και οτι βαλεις με copy/paste σε 1-3 sec εχει μπει αυτοματα στο κινητο σου βιντεο,θεματα,τραγουδια,φωτο,screen saver κλπ και οτι δεν μπορεις να το περασεις με την μια αν ειναι μεγαλο το περνας με zip και τελειωσες (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να αγοράσω κάρτα μνήμης 2G για το 7390 μου. Μου είπαν όμως ότι με αυτή τη μνήμη το τηλέφωνο θα "κολλάει". Αληθεύει;Υπάρχει κανείς που να έχει δοκιμάσει τα 2G για να μου πει την άποψή του;Ποια κάρτα να πάρω;(μάρκα κλπ)
Link to comment
Share on other sites

:worry:- εγω μια 256 ΜΒ και μια 1 GB που πηρα απο ΤΙΜ καταστημα δεν ειχα κανενα προβλημα ,τοσο πολυ χρειαζεσαι μια των 2 ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:- εγω εχω Apacer και Silicon Power

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλις πριν 3 μέρες πήρα κι εγώ το κινητό. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη καθώς αυτό που ήθελα απ το κινητό είναι να είναι όμορφο και να μην έχει προβλήματα. Το μόνο που μου έχει παρουσιάσει είναι πρόβλημα με τα handsfree που με δυσκολία ακούω.. Firmware έχει 4.51, αν δεν κάνω λάθος είναι το τελευταίο. Αυτά προς το παρόν, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι να κάνω με τα handsfree ας μου πει..
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

έχω πάρει το 7390 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την κάρτα μνημης... την βαζω στο λαπτοπ και ενω την βλεπει κανονικα δεν με αφηνει να βαλω μεσα τιποτα γιατι λεει οτι έχει προστασια εγγραφης... ενω δεν εχω κανει τιποτα .. Επισης... στο ερικσον μου το εκανε χωρις πρόβλημα... και επισης.. έχω vista... ουφφφφφφ :$ τι να κάνω??

ααα επισης το πήγα στην ΝΟΚΙΑ και ο άσχετος μου είπε οτι και καλα σε αυτον δουλευει κανονικά... αλλα δεν το έκανε μπροστά μου... :mad:

Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς!:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

έχω πάρει το 7390 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την κάρτα μνημης... την βαζω στο λαπτοπ και ενω την βλεπει κανονικα δεν με αφηνει να βαλω μεσα τιποτα γιατι λεει οτι έχει προστασια εγγραφης... ενω δεν εχω κανει τιποτα .. Επισης... στο ερικσον μου το εκανε χωρις πρόβλημα... και επισης.. έχω vista... ουφφφφφφ :$ τι να κάνω??

ααα επισης το πήγα στην ΝΟΚΙΑ και ο άσχετος μου είπε οτι και καλα σε αυτον δουλευει κανονικά... αλλα δεν το έκανε μπροστά μου...

--------------------

 

Mia lusi einai na bgaleis ta vista!!i na xrisimopoiseis xp na deis an douleuei ekei... ta vista einai kamia fora xaza gia pragmata pouu den paei o nous..an thes dokimase to k allou!

 

Pera apo auta ta problimata pou diabasa gia to handsfree k to parapanw uparxei kapoio pio sobaro problima, giati auta mporei k na min ofilontai sto kinito aplws stis periferiakes suskeues.

Me endiaferei na to parw k apo kapoio magazi mou eipan skepsou to kala,giati bgazei polla problimata, px. an to piaseis me brgmena xeria mporei leei na parei ugrasia, i an pesei katw mporei na paei papala... K twra eimai se dilima den kserw an tha kanw kala na to parw i na min to parw!!????

Opoios to exei kapoioooo diastima an mporei as mou pei an tou ebgale problimata kai pia!!!???

Kathws episis k an kollaei i oxi me 2Gb mnimi,den eida parapanw apantisi.

euxaristw

Ζήσε τις στιγμές της ζωής, πριν γίνουν αναμνήσεις!!!

 

100 αύριο δε συγκρίνονται με ένα χθές!

:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...