Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα και χρονια πολλα!Εχω την εξης απορια!Προσφατα πηρα smartphone και επειδη δεν ειχα wifi μπηκα με της cosmote το internet day pass για να χαζεψω λιγο με το κινητο.Μετα λεω δεν στελνω ενα end day γιατι δεν ηξερα αν θα με χρεωσει αυτοματα ή την επομενη φορα που θα ξαναμπω.Το θεμα ειναι τωρα οτι οταν προσπαθω να συνδεθω δεν μου ανοιγει την υπηρεσια!Το end day απενεργοποιει τελειως την υπηρεσια?Για να την ενεργοποιησω ξανα γινεται μεσω μηνυματος ή να παρω στην εξυπηρετηση?
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ρωτήσεις στο ακόλουθο θέμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304415

Link to comment
Share on other sites

εχω cosmote 2in1 κ στον ενα αριθμο εχω συνδεση κ στον αλλο what's up! πως μπορω να απενεργοποιησω τον τηλεφωνητη ωστε να μην μου αφήνουν μηνυματα εκει κ στους δυο αριθμους αν γινεται αλλιως τουλαχιστον στον ενα! παιζει ρολο τη συσκευη εχω???

μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως πρεπει να κανω για ν τον απενεργοποιησω???

Link to comment
Share on other sites

##002# και πλήκτρο κλήσης. Το κάνεις και από τα δύο νούμερα για να απενεργοποιηθεί και στα δύο.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις όμως, ότι το παράδειγμα που δίνεις είναι εξαιρετικά τραβηγμένο και δεν εμπίπτει στη δική μου περίπτωση..

Ωστόσο ναι κάποιος κακοπροαίρετος θα μπορούσε να κάνει κάτι αντίστοιχο..

Επίσης θα διαφωνήσω που διαχωρίζεις το κομμάτι της συσκευής..από το υπόλοιπο συμβόλαιο..Σου δίνουν επιδότηση, η οποία είναι άμεσα συνδεδεμένη με το συμβόλαιο που διαλέγεις και επομένως τις υπηρεσίες που χρεώνεσαι..Γι'αυτό αντίστοιχα αν δεν πάρεις επιδότηση, σου προσφέρουν έκπτωση στο πάγιο προκειμένου να σε "δέσουν" για 1 χρόνο στην εκάστοτε εταιρεία. Όταν όμως οι παροχές δεν είναι αυτές που υπόσχεσαι, και δεν τηρείς από τη μεριά σου τους όρους, γιατί "απαιτείς" από εμένα να συμμορφωθώ με όρους που πολλές φορές έχουν κριθεί καταχρηστικοί..??? (π.χ. πόσοι γνωρίζουν ότι τα 2ετή συμβόλαια δεν έχουν καμία ισχύ γιατί απλά δεν επιτρέπεται να σε "δεσμεύσει" κάποιος για 2 χρόνια? ωστόσο, τα προσφέρουν..)

Και στην τελική, οκ..να γίνω το θύμα και να πληρώσω και το κομμάτι της συσκευής..είναι δυνατόν μετά από 9+ μήνες να μου ζητάς το 60%-70% ? του κόστους της επιδότησης?? όταν αυτό δεν ανταποκρίνεται με την αγορά..??

 

Να θίξω και ένα άλλο θέμα που "τραβάει" φίλος μου με την Cosmote..?? Πήρε συμπτωματικά Iphone 4 με επιδότηση..από Oteshop..

Με το που το παίρνει, έχει πρόβλημα και το επιστρέφει σε 2? ή 3 μέρες..του δίνουν άλλο iphone, και μέσα σε λίγες μέρες παρουσιάζει και εκείνο πρόβλημα..σοβαρότερο από το 1ο.. (η κάμερα λειτουργεί όποτε θυμάται)

η Apple δίνει 1 μήνα DOA ενώ στο Oteshop του είπαν ότι το DOA είναι 3 μέρες..(περίπου). Λόγω του ότι το πήρε από το Oteshop, δεν μπορεί να απευθυνθεί σε άλλο κατάστημα για αλλαγή και η μόνη επιλογή που του δίνουν είναι επισκευή, για συσκευή που είχε εξαρχής πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αυτο που μου ειπες αλλα τελικα δεν εγινε? γιατι? κ μεσα απο τις ρυθμησεις του τηλεφωνου εβαλα να μην γινεται προώθηση κλησεων αλλα κ παλι γινεται? γιατι τι πρεπει να κανω???? εχω ενα παλιο νοκια!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Ο τίτλος ομολογεί την απορία μου. Πρόσφατα άκουσα κάπου ότι υπάρχει. Γνωρίζουμε κάτι γι αυτό.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Ο τίτλος ομολογεί την απορία μου. Πρόσφατα άκουσα κάπου ότι υπάρχει. Γνωρίζουμε κάτι γι αυτό.

 

Ευχαριστώ

 

μόνο σε vodafone παίζει.

Link to comment
Share on other sites

μόνο σε vodafone παίζει.

 

1292 σε βόντα, χωρίς χρέωση. Κάποιον βόντα θα βρεις να σου δώσει να στείλεις μήνυμα!:) Στέλνεις μήνυμα με τον αριθμό και σου έρχεται απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

η Apple δίνει 1 μήνα DOA ενώ στο Oteshop του είπαν ότι το DOA είναι 3 μέρες..(περίπου). Λόγω του ότι το πήρε από το Oteshop, δεν μπορεί να απευθυνθεί σε άλλο κατάστημα για αλλαγή και η μόνη επιλογή που του δίνουν είναι επισκευή, για συσκευή που είχε εξαρχής πρόβλημα..

 

Δε ξέρω για την Apple αν δίνει έξτρα αλλά στην Ελλάδα το DOA είναι 7 και όχι 3 μέρες (σύμφωνα με όσα λέγονται στο myphone, κανείς δεν είχε πρόβλημα να αλλάξει το κινητό αμέσως μέσα στις 7 μέρες).

 

Να ρωτήσω και κάτι, που έστειλες μέιλ; Σε αυτό που δίνουν στο σάιτ;

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έλαβα αυτό το μέιλ από την Κοσμοτέ:

 

Αγαπητέ συνδρομητή,

 

Σας ευχαριστούμε που έχετε επιλέξει την υπηρεσία e-Bill της Cosmote, βοηθώντας συνειδητά στον περιορισμό της κατανάλωσης χαρτιού και στην προστασία του περιβάλλοντος!

 

Σας ενημερώνουμε ότι στις 20/01/2012 εκδόθηκε ο νέος μηνιαίος λογαριασμός σας.

 

Επισκεφτείτε το COSMOTE My Account (http://www.cosmote.gr) για άμεση πρόσβαση στην υπηρεσία e-Bill και ενημερωθείτε για τα αναλυτικά στοιχεία του λογαριασμού σας.

 

Επιπλέον, σας ενημερώνουμε ότι από 06/02/2012 ισχύει νέος τιμοκατάλογος. Παρακαλούμε ενημερωθείτε αναλυτικά πατώντας εδώ για τις αλλαγές στις χρεώσεις του προγράμματός σας και άλλων υπηρεσιών COSMOTE. Επισημαίνουμε ότι η ελάχιστη διάρκεια χρέωσης των εθνικών κλήσεων ομιλίας & βίντεο κλήσεων προς εθνικά δίκτυα κινητής και σταθερής τηλεφωνίας αυξάνεται από 45 σε 60 δευτερόλεπτα. Έχετε δικαίωμα να καταγγείλετε τη σύμβασή σας αζημίως εντός ενός μηνός από την κοινοποίηση της παρούσας.

 

Για οποιαδήποτε πληροφορία, επισκεφτείτε το http://www.cosmote.gr ή καλέστε στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών της COSMOTE στο 13838 απο το κινητό σας.

 

Ευχαριστούμε,

COSMOTE

 

Η αδερφή μου έχει συμβόλαιο το οποίο το ανανέωσε τον Ιούλιο και είχε πάρει και συσκευή. Θέλει να το γυρίσει σε απλό καρτοκινητό αλλά ζητάνε ένα αστρονομικό ποσό λόγω της συσκευής (λάθος της που την είχε πάρει αλλά δε ρώτησε..). Ξέρετε αν μπορεί με αφορμή αυτό που έχω επισημάνει παραπάνω να:

  • Διακόψει το συμβόλαιό χωρίς να πληρώσει;
  • Κρατήσει τον αριθμό σαν καρτοκινητό;

 

Γενικά σκέφτομαι κι εγώ να καταργήσω το καρτοσυμβόλαιό μου, πολύ μας τα γυρίζει η Κοσμοτέ..

 

ΥΓ: Ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "Καταγγελία σύμβασης λόγω αλλαγής στον τιμοκατάλογο από Cosmote". Aν μπορεί κάποιος διαχειριστής, ας το διορθώσει.

Edited by besddimo
Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα καλησπέρα σας. Δεν γνωρίζω αν το θέμα μου το ανοίγω στην σωστή κατηγορία απλά πιστεύω ότι αφορά την cosmote. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Έχω ως δεύτερο κινητό έναν αριθμό what's up. Από αυτόν τον αριθμό (συσκευή nokia) στέλνω μηνύματα σε έναν αριθμό what's up (συσκευή samsung) και μου έρχονται κανονικά αναφορές παράδοσης. Το πρόβλημα είναι όμως ότι τα μηνύματα δεν φτάνουν στο άλλο κινητό. Επίσης με τις κλήσεις όταν εγώ καλώ αυτόν τον αριθμό σε μένα ακούγεται ο φυσιολογικός τόνος ότι "καλεί" αλλά στην συσκευή samsung τίποτα. Δεν χτυπάει ούτε καν αναγνωρίζει ότι δέχεται κλήση. Και τώρα οι απαραίτητες διευκρινήσεις: Το δικό μου τηλέφωνο καλεί και στέλνει μηνύματα σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή κανονικά χωρίς προβλήματα. Η συσκευή samsung μπορεί να με καλέσει και μου γράψει κανονικά, όπως και να δεχτεί κλήσεις και μηνύματα από οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο. Το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά ενώ υπήρχε επικοινωνία με γραπτά μηνύματα και από κάποια στιγμή και μετά απλά συνέβη αυτό που περιγράφω. Σε περίπτωση που ο αριθμός μου είχε μπει σε κατάσταση απόρριψης κλήσεων από την συσκευή samsung θα έπρεπε να λαμβάνω σήμα κατηλειμμένου και όχι να καλεί κανονικά. Θυμήθηκα πως κάποια στιγμή παλαιότερα για ένα χρονικό διάστημα (1-2 ώρες) είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και είχα ακούσει αναφορές εντελώς τυχαία και από άλλους ότι το αντιμετώπισαν και αυτοί (γι΄αυτό και το θεωρώ πρόβλημα δικτύου). Τότε όμως η κατάσταση γύρισε στο κανονικό σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα ενώ τώρα επικρατεί αυτό από χτες στις 12 το μεσημέρι. Τα μηνύματα στην συσκευή samsung έχουν διαγραφεί μήπως υπήρχε θέμα με το χώρο ( αλλά τι συμβαίνει με τις κλήσεις; ) αλλά δεν βοήθησε. Η κάρτα sim μου τοποθετήθηκε και σε άλλη συσκευή και ούτε αυτό βοήθησε.

Τι πιστεύετε λοιπόν; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Συγνώμη για το μακροσκελές του κειμένου αλλά ήθελα να δώσω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορούσα.

(σημείωση: η εξυπηρέτηση πελατών της cosmote δεν βοήθησε ιδιαίτερα...)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όσους ασχοληθούν έστω και με την ανάγνωση του θέματος μου.

Με εκτίμηση για το forum

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έλαβα αυτό το μέιλ από την Κοσμοτέ:

 

 

 

Η αδερφή μου έχει συμβόλαιο το οποίο το ανανέωσε τον Ιούλιο και είχε πάρει και συσκευή. Θέλει να το γυρίσει σε απλό καρτοκινητό αλλά ζητάνε ένα αστρονομικό ποσό λόγω της συσκευής (λάθος της που την είχε πάρει αλλά δε ρώτησε..). Ξέρετε αν μπορεί με αφορμή αυτό που έχω επισημάνει παραπάνω να:

  • Διακόψει το συμβόλαιό χωρίς να πληρώσει;
  • Κρατήσει τον αριθμό σαν καρτοκινητό;

 

Γενικά σκέφτομαι κι εγώ να καταργήσω το καρτοσυμβόλαιό μου, πολύ μας τα γυρίζει η Κοσμοτέ..

 

ΥΓ: Ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "Καταγγελία σύμβασης λόγω αλλαγής στον τιμοκατάλογο από Cosmote". Aν μπορεί κάποιος διαχειριστής, ας το διορθώσει.

μπορει να διακοψει χωρις να πληρωσει την συσκευη

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324137

για τον αριθμο δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Όσο για την ημερομηνία, άλλο ένα λάθος (ή ίσως και "λάθος") της Κοσμοτέ... Το μέιλ είναι ακριβώς όπως το έστειλα και το πήρα πριν 2 μέρες. Πάλι καλά που δεν έχει περάσει 27/1!

Σωστό και το λίνκ, δείτε εδώ συγκεκριμένα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3926805#post3926805 και πιο κάτω στο #99

 

Μπορείς να κρατήσεις τον αριθμό σαν καρτοκινητό. Μίλησα μόλις με το 13838 και έκανα κι εγώ καταγγελία σύμβασης.

Edited by besddimo
Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα καλησπέρα σας. Δεν γνωρίζω αν το θέμα μου το ανοίγω στην σωστή κατηγορία απλά πιστεύω ότι αφορά την cosmote. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Έχω ως δεύτερο κινητό έναν αριθμό what's up. Από αυτόν τον αριθμό (συσκευή nokia) στέλνω μηνύματα σε έναν αριθμό what's up (συσκευή samsung) και μου έρχονται κανονικά αναφορές παράδοσης. Το πρόβλημα είναι όμως ότι τα μηνύματα δεν φτάνουν στο άλλο κινητό. Επίσης με τις κλήσεις όταν εγώ καλώ αυτόν τον αριθμό σε μένα ακούγεται ο φυσιολογικός τόνος ότι "καλεί" αλλά στην συσκευή samsung τίποτα. Δεν χτυπάει ούτε καν αναγνωρίζει ότι δέχεται κλήση. Και τώρα οι απαραίτητες διευκρινήσεις: Το δικό μου τηλέφωνο καλεί και στέλνει μηνύματα σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή κανονικά χωρίς προβλήματα. Η συσκευή samsung μπορεί να με καλέσει και μου γράψει κανονικά, όπως και να δεχτεί κλήσεις και μηνύματα από οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο. Το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά ενώ υπήρχε επικοινωνία με γραπτά μηνύματα και από κάποια στιγμή και μετά απλά συνέβη αυτό που περιγράφω. Σε περίπτωση που ο αριθμός μου είχε μπει σε κατάσταση απόρριψης κλήσεων από την συσκευή samsung θα έπρεπε να λαμβάνω σήμα κατηλειμμένου και όχι να καλεί κανονικά. Θυμήθηκα πως κάποια στιγμή παλαιότερα για ένα χρονικό διάστημα (1-2 ώρες) είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και είχα ακούσει αναφορές εντελώς τυχαία και από άλλους ότι το αντιμετώπισαν και αυτοί (γι΄αυτό και το θεωρώ πρόβλημα δικτύου). Τότε όμως η κατάσταση γύρισε στο κανονικό σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα ενώ τώρα επικρατεί αυτό από χτες στις 12 το μεσημέρι. Τα μηνύματα στην συσκευή samsung έχουν διαγραφεί μήπως υπήρχε θέμα με το χώρο ( αλλά τι συμβαίνει με τις κλήσεις; ) αλλά δεν βοήθησε. Η κάρτα sim μου τοποθετήθηκε και σε άλλη συσκευή και ούτε αυτό βοήθησε.

Τι πιστεύετε λοιπόν; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Συγνώμη για το μακροσκελές του κειμένου αλλά ήθελα να δώσω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορούσα.

(σημείωση: η εξυπηρέτηση πελατών της cosmote δεν βοήθησε ιδιαίτερα...)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όσους ασχοληθούν έστω και με την ανάγνωση του θέματος μου.

Με εκτίμηση για το forum

Αν λαμβάνεις μύνημα παράδοσης, είναι προφανές ότι

α) Το δικο σου δίκτυο , έλαβε το μήνυμα

β) Το παρέδοσε,

γ) σε ειδοποίησε για την παράδοση .

Κακώς λοιπόν ψάχνεις για πρόβλημα στο κινητό σου .

ΤΟ πρόβλημα είναι στην άλλη συσκευή. ( πιό πιθανόν μαύρη λίστα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δε ξέρω για την Apple αν δίνει έξτρα αλλά στην Ελλάδα το DOA είναι 7 και όχι 3 μέρες (σύμφωνα με όσα λέγονται στο myphone, κανείς δεν είχε πρόβλημα να αλλάξει το κινητό αμέσως μέσα στις 7 μέρες).

 

Να ρωτήσω και κάτι, που έστειλες μέιλ; Σε αυτό που δίνουν στο σάιτ;

 

για ποιο email αναφέρεσαι απ'όλα.. ?? :)

για τα παράπονα στην cosmote, έδιναν παλιά ένα email, αλλά πλέον μπορείς μόνο μέσω της φόρμας να επικοινωνήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Σβησε ολα τα μηνυματα απο την συσκευη και την sim. Μηνυματα εννοω τα sms.
Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το gsm με μια καρτα sim μεσα cosmoκαρτα και ρυθμιζοντας το κινητο μας με φθηνη χρεωση προς αυτη την καρτα μπορουμε ανετα να κανουμε κλησεις προς οποιο αριθμο θελουμε βαζοντας ενα voip παροχο με φθηνες κλησεις προς κινητα και σταθερα.Το χρησιμοποιω εδω και 6 μηνες με αριστα αποτελεσματα.Περισσοτερα δεν λεμε απο εδω μιας και μας παρακολουθουνε.
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα το gateway μου δινει και νουμερο σταθερο το οποιο χτυπαει στο κινητο μου χωρις να χρειαζεται να με παιρνουν στο κινητο και να χρεωνονται.
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα το gateway μου δινει και νουμερο σταθερο το οποιο χτυπαει στο κινητο μου χωρις να χρειαζεται να με παιρνουν στο κινητο και να χρεωνονται.

 

Σωστός! Έχεις δίκιο σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

H intercom δουλευει αψογα σε πλατφορμα android και apple iphone με προγραμμα που δεν χρειαζεται να καλεις μονος σου το gateway και μετα τον αριθμο.Απλα πατας το νουμερο της επαφης και καλει μονο του
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...