Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Dealάδικο της Κοσμοτέ είναι http://www.cosmotemore4u.gr

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ανοίγοντας σήμερα το ebill για έλεγχο του λογαριασμού μου, διαπίστωσα ότι

έχω χρεωθεί με περίπου 16€ για κλήσεις προς τα πενταψήφια νούμερα 13831 (της forthnet)

και 18345 (της nova, στο site της οποίας ρητά αναφέρεται, ως αριθμός με αστική χρέωση).

Είμαι συνδρομητής cosmote στο πρόγραμμα απεριόριστα 45, το οποίο προσφέρει δωρεάν κλήσεις σε σταθερά δίκτυα.

Στο site της cosmote βρήκα επίσης αυτό:

 

Η χρέωση και η ελάχιστη διάρκεια κλήσης προς τους σύντομους κωδικούς των σειρών 10xx, 11xx (πλην των σειρών 116xx & 118xx), 181xx, 182xx, 183xx, 70xxxxxxxx και 801xxxxxxx είναι ίδιες με αυτές των κλήσεων προς εθνικά δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας του εκάστοτε προγράμματος. Επιπλέον, κλήσεις προς τους σύντομους κωδικούς 100, 112, 108, 109, 166, 199, 1056, 1014, 10400, 1154, 1170, 1057, 1010, 11555, 1077 , 1158, 11556, 11591, 116xx, 116000, 116111 και 800xxxxxxx είναι δωρεάν.

 

Η ερώτηση μου είναι καλώς χρεώθηκα με αυτές τις κλήσεις;

Ο υπάλληλος της cosmote (αφού πρώτα με έβαλε στην αναμονή περίπου 3 λεπτά) μου απάντησε καλώς.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις δικές σας γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σε χρέωσε την κάθε κλήση;

 

Βασικά δεν είναι γεωγραφικός αριθμός άρα πρέπει να σε χρεώσει 0,0055 €/δευτ.

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Εδω και καιρο θελω να παρω ενα Ipad 3G. Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα καρτοιντερνετ?

Δηλαδη να βαζεις 10 ευρω και να εχεις 1Gb και να το χρησιμοποιεις οποτε θες οπως στα καρτοκινητα. Το ρωταω αυτο γιατι μια φορα το μηνα θα σου χρειαστει το ιντερνετ καπου που δεν πιανει η vodafone(εχω στο κινητο ιντερνετ) και ετσι να εχω την cosmote καβατζα.Οκ ισως θεωρειται υπερβολικο αλλα αν το θελεις για την δουλεια σου ειναι πολυ σημαντικο να εχεις 3G καλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Θα βρεις πληροφορίες εδώ.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

γεια σας .

να μπω άμεσος στο θέμα !

παίρνει κάποιο άτομο την κοπέλα μου συνεχεια τηλέφωνο !

και με απόκρυψη και με αριθμό τώρα !

συνεχεια όμως ! της ειπα να πάει σε ένα κατάστημα κοσμοτέ να τους το πει .. της ειπαη δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα ...

της ειπα μονο αν είχες κινητό samsung ...

μου φαίνονται γέλια όλα αυτά ! δηλαδή δεν γίνετε τίποτα ? θα την παίρνει έτσι συνεχεια και δεν γίνετε τίποτα ?

μπορείτε να βοηθήσετε ?

για να μην παω εγώ από το κατάστημα ..

ήδη μου την έχουν δόση .. άκου δεν γίνετε ... δηλαδή θα μας παίρνει τηλέφωνο ο κάθε τρελός και εμείς πρέπει απλά να περιμένουμε ποτε θα βαρεθεί ...

sorry για τα ορθογραφικά λάθη ..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας .

να μπω άμεσος στο θέμα !

παίρνει κάποιο άτομο την κοπέλα μου συνεχεια τηλέφωνο !

και με απόκρυψη και με αριθμό τώρα !

συνεχεια όμως ! της ειπα να πάει σε ένα κατάστημα κοσμοτέ να τους το πει .. της ειπαη δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα ...

της ειπα μονο αν είχες κινητό samsung ...

μου φαίνονται γέλια όλα αυτά ! δηλαδή δεν γίνετε τίποτα ? θα την παίρνει έτσι συνεχεια και δεν γίνετε τίποτα ?

μπορείτε να βοηθήσετε ?

για να μην παω εγώ από το κατάστημα ..

ήδη μου την έχουν δόση .. άκου δεν γίνετε ... δηλαδή θα μας παίρνει τηλέφωνο ο κάθε τρελός και εμείς πρέπει απλά να περιμένουμε ποτε θα βαρεθεί ...

sorry για τα ορθογραφικά λάθη ..

 

Κοιτα το θεμα ειναι ψιλολουκακι... Πρεπει να ζητησεις αρση απορρητου μεσω εισαγγελικης παραγγελιας στην εταιρια... Αλλιως αμα εχεις κανα γνωστο στα "μεσα" της εταιριας πες του μπας και σε βοηθησει... Μια χαρη μονο αμα τον βρεις και του σπασεις τα μουτρα :knife::kill::rocket::dash: πες το μου να χαρω...

 

εγω προσωπικα ειχα κατι παρομοιο και σηκωσα το τηλεφωνο και ηχογραφησα την κληση και την ακουσα πολλες φορες μεχρι να βρω ποιος ηταν... μετα ολα τραβηξαν τον δρομο τους...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους.

 

Σήμερα έλαβα ένα μήνυμά από 695 με περιέργο περιεχόμενο. Έλεγε, "Έλα η Αγγελική είμαι, αν έχεις ακόμα myspace, κάνε με add στο εξής λινκ. Επίσης έδινε άλλο ένα λινκ που καταλήγει σε ένα σαιτ της Cosmote που είναι για κάτι emails που χρεώνονται σαν μηνύματα ή κατι, δεν θυμάμαι. Εγώ έχω μια φίλη ονόματι Αγγελική και δεν το κατάλαβα. Μπάινω στο myspace να τσεκάρω το λινκ και ήταν μια άγνωστη στην φοτό με λίγους φίλους που ήταν συγκροτήματα και τραγουδιστές. Ε λέω, φάρσα θα μου κάνει η φίλη μου, της στέλνω ένα μήνυμά, "Με κοροιδεύεις?" και μετά από λίγο μου απαντάει "Καλά δεν πειράζει, μην με κάνεις add" και πάλι είχε ενα λινκ περί Cosmote. Επίσης το άτομο μου έκανε 1 αναπάντητη.

 

Επίσης να προσθέσω ότι τσέκαρα το κέντρο μηνυμάτων και ήταν +44χχχχχχχχ το οποίο είναι από Αγγλία. Τι να κάνω? Να αλλάξω SIM? Άκουσα κάτι περίεργες ιστορίες πάνω στο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μπλοκαρεις τον αριθμο...δεν χρειαζονται αλλαγη σιμ...νομιζω οτι αμα πας στον γερμανο μπορεις να κανεις κατι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ο Γερμανος ουτε η Cosmote προκειται να μπλοκαρουν εισερχομενη κληση απο συγκεκριμενο αριθμο , ψαξε για συσκευη που να το υποστηριζει ειτε απευθειας ( πολλα Samsung το εχουν ) ειτε μεσω εφαρμογης
Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο αντιμετωπιζω και γω τελευταια....Αλλα σ'εμενα ειναι νουμερο απο Κυπρο,το οποιο με εχει καλεσει 2-3 φορες,και στελνωντας μου μυνημα ρωτοντας με γιατι δεν το σηκωνω...Σιγουρα ειναι φαρσα,αλλα ακομα πιο σιγουρα δεν γνωριζω καποιον απο Κυπρο...!!!Τι μπορω να κανω σ'αυτη την περιπτωση;;;(εχω cosmote whatsup)

 

(αν εχω ποσταρει λαθος,παρακαλω να μετακινηθει εκει που πρεπει...Ευχαριστω...)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, και ένας γνωστός μου το έπαθε αυτό και πανικοβλήθηκε.

 

Ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει τι πρόβλημα μπορούν να σου κάνουν πέρα από το να σε ενοχλούν. Υπάρχει περίπτωση να σου κανουν ζημιά με υπερχρεώσεις ή καταστροφή δεδομένων/κινητού??

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο αντιμετωπιζω και γω τελευταια....Αλλα σ'εμενα ειναι νουμερο απο Κυπρο,το οποιο με εχει καλεσει 2-3 φορες,και στελνωντας μου μυνημα ρωτοντας με γιατι δεν το σηκωνω...Σιγουρα ειναι φαρσα,αλλα ακομα πιο σιγουρα δεν γνωριζω καποιον απο Κυπρο...!!!Τι μπορω να κανω σ'αυτη την περιπτωση;;;(εχω cosmote whatsup)

 

(αν εχω ποσταρει λαθος,παρακαλω να μετακινηθει εκει που πρεπει...Ευχαριστω...)

 

Το να εχει γραψει λαθος ο Κυπριος το τηλεφωνο ενος γνωστου του και να καλει εσενα το αποκλειουμε;Να του απαντησεις οτι κανει λαθος το σκεφτηκες;

Link to comment
Share on other sites

Το να εχει γραψει λαθος ο Κυπριος το τηλεφωνο ενος γνωστου του και να καλει εσενα το αποκλειουμε;Να του απαντησεις οτι κανει λαθος το σκεφτηκες;

 

δεν το απεκλησα...αλλα δεν απαντησα,λογω roaming...ασε που δεν εχει ξαναπαρει απο τοτε...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ισχύει ότι σε Cosmote το personal hotspot σε iPhone είναι διαθέσιμο και δωρεάν (σα μέρος του data plan του πακέτου σου) χωρίς επιπλέον χρέωση; Γιατί αν είναι έτσι, bye bye voda...

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω για το iphone μου παντως στο htc μου δεν υπαρχει προβλημα..

νομιζω και η πολιτικη της εταιριας ειναι να ειναι ελευθερο το tethering οχι σαν την vod

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ισχύει ότι σε Cosmote το personal hotspot σε iPhone είναι διαθέσιμο και δωρεάν (σα μέρος του data plan του πακέτου σου) χωρίς επιπλέον χρέωση; Γιατί αν είναι έτσι, bye bye voda...

 

Έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Έχω Cosmote συμβόλαιο. Θα ήθελα κάποιος να μου πει εάν γνωρίζει, πόσο κοστίζει ένα SMS εάν στείλο σε κινητό τηλέφωνο στις ΗΠΑ ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πήρα το blackberry curve 9300 και δεν έχω ιδέα τι γίνεται με το email&internet.

Εννοείται ότι ζήτησα να ενεργοποιηθεί πρόγραμμα blackberry αλλά ο υπάλληλος δεν είχε ιδέα σχετικά με το τι πρέπει να κάνω μετά για να σετάρω τα mails μου.

 

Καμιά βοήθεια;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...