Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έψαξα στο Forum άλλα δεν βρήκα το θέμα , έτσι αποφάσισα να κάνω εγώ το Post . εάν το θέμα υπάρχει ήδη παρακαλώ σβήστε το Post μου .

 

καθώς 'έψαχνα κάτι στο Site της Cosmote βρήκα αυτήν την σελίδα http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T40/xml/Personal__myviewstory__myviewstory_more4u/section/Personal

 

πιο αναλυτικά : http://www.cosmotemore4u.gr/

 

η υπηρεσία είναι για να ενημερώνεσαι δωρεάν για προσφορές και δώρα από αγαπημένα προϊόντα & υπηρεσίες!

 

τι γνώμη έχετε για αυτό ; έχει γραφτεί κάποιος ;

Link to comment
Share on other sites

έψαξα στο Forum άλλα δεν βρήκα το θέμα , έτσι αποφάσισα να κάνω εγώ το Post . εάν το θέμα υπάρχει ήδη παρακαλώ σβήστε το Post μου .

 

καθώς 'έψαχνα κάτι στο Site της Cosmote βρήκα αυτήν την σελίδα http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T40/xml/Personal__myviewstory__myviewstory_more4u/section/Personal

 

πιο αναλυτικά : http://www.cosmotemore4u.gr/

 

η υπηρεσία είναι για να ενημερώνεσαι δωρεάν για προσφορές και δώρα από αγαπημένα προϊόντα & υπηρεσίες!

 

τι γνώμη έχετε για αυτό ; έχει γραφτεί κάποιος ;

δεν ήξερα για την παραπάνω υπηρεσία μπήκα και έκανα εγράφη στο παραπάνω σίτε σε ένα ξεχασμένο

whats up που είχα και γράφτηκα κανονικά. Βάζεις τον αριθμό του κινητό σου και λαμβάνεις κωδικό με Sms στο κινητό σου το συμπληρώνεις και μετά πατάς συνέχεια μετά συμπληρώνεις τα στοιχεία σου , εάν δεις δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις μάιλ ούτε όνομα και επώνυμο. Μετά ξανά πατάς συνέχεια και σου λέει να επιλεξεις τα ενδιαφέροντα σου που θέλεις να λαμβάνεις με δωρεάν Sms/μμς από το 54102. Άμα δεις να σου σπάνε τα νεύρα τα ενημερωτικα μυνήματα μπορείς από την επεξεργασία του προφίλ σου βάλεις τικ ή να βγάλεις τα τικ από το κάθε κουτάκι. Επίσης εάν δεν θέλεις να είσαι γραμμένος στο παραπάνω σίτε μπορείς να διαγράψεις το προφίλ σου . Εγώ το δοκιμάζω και ότι βγει. Πάντως πρώτη φορά βλέπω την παραπάνω υπηρεσία..

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν σου ζητήσανε εγγύηση στο άλλο δίκτυο δεν σημαίνει ότι.....σε έχουν ξεχάσει!

Ούτως η άλλως η εγγύηση δεν χάνεται, αρκεί να την ζητήσεις , διότι δεν υπάρχει κανένας ο οποίος να στην θυμήσει!

Όταν κάνεις διακοπή από το Internet on the go κάνε και αίτημα για να την πάρεις πίσω.

 

Το ότι οι εταιρείες κυνηγάνε με το δίκαννο , αυτό συμβαίνει ήδη!!!

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήγα πριν ενα μήνα περίπου να κάνω αλλαγή από what' s up σε καρτοσυμβόλαιο και μου είπαν ότι εχω οφειλόμενο ποσό 31,50. Έμεινα εκείνη την ώρα και μετά από κάποια τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση έμαθα ότι ήταν από επιδότηση και λογαριασμός παρακαλώ από 20/3/2008. Τότε είχα κάνει διακοπή καρτοσυμβολαίου αλλά δε γνώριζα οτι δεν ειχε φτάσει στο χρόνο αλλά δε με ενημέρωσαν ότι θα έπρεπε να πληρώσω την επιδότηση. Από τότε καμία κλήση στο τηλέφωνό μου από την cosmote. Και η πλάκα είναι ότι οι υπάλληλοι επιμένουν οτι σίγουρα θα με είχαν καλέσει. Φυσικά δε μπόρεσα να προχωρήσω την αίτηση και πήγα στη vodafone.
Link to comment
Share on other sites

...το μονό που κατάφερε η cosmote με την πολίτικη που έχει είναι να χάσει έναν πελάτη .αν δεν βάλουν μυαλό όχι μονό η cosmote αλλά και η άλλες εταιρίες σε λίγο καιρό θα μας κυνηγανε με το δίκαννο

 

Με συγχωρείς αλλά δεν έχεις δίκιο. Διαβάζω για απλήρωτους λογαριασμούς στη μια εταιρεία , για διακοπή σύνδεσης λόγω απλήρωτων λογαριασμών σε άλλη εταιρεία κάτι που δείχνει όχι συνεπή στις υποχρεώσεις του πελάτη (= αν δεν είναι συνεπής οποιοσδήποτε από εμάς χάνει το δίκιο του).

Αντικειμενικά δες τη κατάσταση αυτή και θα δεις πως έχει δίκιο η όποια εταιρεία να ζητά εγγυήσεις (τις οποίες όταν διακόψεις τη όποια σύμβασή κάνεις τις παίρνεις πίσω) προκειμένου να εξασφαλιστεί.

 

Κάτι μου λέει πως προτιμούν να κυνηγούν πελάτη με το δίκαννο παρά να κυνηγούν με το δίκαννο για να εισπράξουν. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tην καλημερα μου στο φορουμ!

 

Γνωριζει κανεις ενα προγραμμα για να τροποποιω τις επαφες της sim? [whats up]

Eπειδη το ovi suite δεν περιλαμβανει κατι τετοιο χρειαζομαι ξεχωριστο δωρεαν software. Aπαραδεκτο για το ovi suite αλλα τι να κανουμε...

 

Βρηκα ενα αλλα δεν ειναι δωρεαν...

http://www.dekart.com/products/card_management/sim_manager/

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα αίτηση για να κάνω το what’ που έχω καρτοσυμβολαιο .παλιότερα είχα σύνδεση στην cosmote δεν είχα πλήρωση 3 λογαριασμούς και μου έκαναν διακοπή τον περασμένο Ιανουάριο έκανα αίτηση δια το internet on the go και μου ζήτησαν εγγύηση 150 ευρώ .πριν μερικές μέρες που έκανα την αίτηση για να κάνω το what’p που έχω καρτοσυμβολαιο μου ζήτησαν 300 ευρώ. Σε άλλη εταιρία που ήμουν παλιά είχα σύνδεση μου το κοψανε λόγο ανεξόφλητων λογαριασμών εκτοτε έχω κάνει 2 συμβόλαια σε αυτήν την εταιρία και ποτέ δεν μου ζήτησαν εγγύηση γιατί το κάνει αυτό η cosmote .έχω παντός έκανα φορητοτητα το νούμερο μου και σε 2 μήνες θα κάνω και διακοπή του internet on the go .το μονό που κατάφερε η cosmote με την πολίτικη που έχει είναι να χάσει έναν πελάτη .αν δεν βάλουν μυαλό όχι μονό η cosmote αλλά και η άλλες εταιρίες σε λίγο καιρό θα μας κυνηγανε με το δίκαννο

εσύ όταν ειναι να πληρωθείς και δέν πληρώνεσαι απο τη δουλειά σου τι κάνεις?? συνεχίζεις να δουλευεις ή σταματάς?? εγώ πάντως δέ θα σε ήθελα για πελάτη μου...που παρόλο που χρωστάς θές να βγείς και απο πάνω....Α ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ!! αυτό πληρώνουμε πάντα!!(την νοοτροπία που μας έφερε σε αυτό το σημείο)Μαρέσει που το κανες και θέμα...εγώ θα ντρεπόμουνα να το πω...το οτι σε δεχτήκανε σε άλλη εταιρεία (λογω απελπισίας μαλλον)δε σημαίνει οτι εισαι και σωστός....

Edited by stathis334
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω ενα προγραμμα της Cosmote, απεριοριστα 35, και εστειλα καποια SMS σε κινητο το οποιο βρισκεται σε αλλη χωρα (συγκεκριμενα Αιγυπτο). Υπαρχει εξτρα χρεωση σε αυτα τα SMS η ειναι οπως τα υπολοιπα; απο το site της cosmote δεν εβγαλα καποια ακρη σχετικα με τις χρεωσεις.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

εξτρα χρεωση φυσικα!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

μια λεπτομερεια.. το κινητο ειναι ελληνικο! δηλαδη προκειται για ατομο απο εδω που πηγε στην αιγυπτο! πιο συγκεκριμενα για vodafone GR...

 

δεν ξερω αν κανει καποια διαφορα αυτο...!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

α τοτε μονο το ατομο χρεωθηκε που ειναι στην αιγυπτο!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

οποτε εγω δε θα δω διαφορα στις χρεωσεις ε;

 

ευχαριστω για την απαντηση!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα χρεωθείς κανονικά σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο του προγράμματός σου, για sms πρός vodafone GR. Τώρα, το αν ο παραλήπτης είναι δίπλα σου, ή στην άλλη άκρη του κόσμου, δεν σε απασχολεί! :)
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος χρεώνεται για το μήνυμα που παραλαμβάνει μόνο αν είναι mms και αυτό λόγο της διακίνησης όγκου δεδομένων. Για τα εισερχόμενα sms δεν προκύπτει χρέωση. Για τα εξερχόμενα sms απο πλευράς του, αν θυμάμαι καλά, είναι κάπου στα 0,44~0,46€ το κάθε sms.
Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί και θέλω μια μικρή βοήθεια. Στην οικογένεια έχουμε εδώ και 1 μήνα what's up και οι 4. Θέλανε τα παιδιά για να μιλάνε με τους φίλους τους. Είχαμε vodafone και δεν μπορούσαν να επικοινωνήσουν με τους φίλους διότι είχαν όλοι what's up.

 

Ομως στους δύο γονείς αυτό δεν βολεύει διότι χρειαζόμαστε και καλούμε και τηλέφωνα που δεν είναι what's up. Δεν κάνουμε πολλές κλήσεις. Στη vodafone χρησιμοποιούσαμε μία κάρτα των 10 το μήνα.

 

Τι συμφέρει να κόνουμε; (Eπίσης χρειάζομαι επειγόντως και μια συσκευή πχ wildfire, touch 2, κλπ αυτού του κόστους smartphones).

 

Σκέφτομαι αν πρέπει να μετατρέψω τα 2 από τα 4 (των γονιών) σε καρτοσυμβόλαια 25 και να τα βάλω σε 2 in 1 μαζί με 2 what's up καινούρια νούμερα ώστε τα παιδιά να μπορούν να μας καλούν δωρεάν. Σωστά τα λέω;

 

Αν το κάνω έτσι και πάρω την έκπτωση θα μου βγει στα 20 ευρώ συνολικά το μήνα το κάθε καρτοσυμβόλαιο. (δίνει 8 ευρώ έκπτωση για online αγορά το site cosmote).

Από την άλλη λέει ότι το 2 in 1 παρέχεται δωρεάν σε νέα σύνδεση. Δεν βρίσκω όμως να μπορεί να γίνει από το site με αυτό τον τρόπο. Αν το ζητήσω έτσι από κατάστημα η έκπτωση είναι 5 ευρώ το μήνα και όχι 8. Κρίμα να δώσω 2χ36=72 ευρώ για πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Aν συνεχιστει η προσφορα της κοσμοκαρτα(120' μηνα προς ολους με ανανεωση 10€)εχεις και χρονο που θες προς ολους και με 2 αριθμους κοσμοτε 1λεπτο το λεπτο που αφαιρουνται απο τα 10ευρω οχι απο τον χρονο που εχεις προς ολους.Mπορει να σε βολεψει οικονομικα πιστευω.
Link to comment
Share on other sites

Aν συνεχιστει η προσφορα της κοσμοκαρτα(120' μηνα προς ολους με ανανεωση 10€)εχεις και χρονο που θες προς ολους και με 2 αριθμους κοσμοτε 1λεπτο το λεπτο που αφαιρουνται απο τα 10ευρω οχι απο τον χρονο που εχεις προς ολους.Mπορει να σε βολεψει οικονομικα πιστευω.

 

ναι, αλλά έτσι δεν θα μπορούν να με καλούν τα παιδιά δωρεάν από τα what's up που έχουν. Αν πάλι βάλω ένα what's up που δεν θα του βάζω χρήματα και μια cosmocarta σε 2 in 1 παύει αυτόματα να ισχύει το 1λεπτο το λεπτο προς δύο κοσμοτε της κοσμοκαρτας.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να συνενοηθεις με τα παιδια να σου κανουν αναπαντητη οταν θελουν κατι και να τους παιρνεις εσυ.αλλιως μαλλον θα χρειαστεις κανα συμβολαιο.
Link to comment
Share on other sites

Ας κρατήσουν το What's Up και να αγοράσουν μια dual sim συσκευή.

 

Συμφωνώ και εγώ :up:

 

Ας πάρουν από μια dual sim και εσύ επιλέγεις ότι θέλεις.

 

υ.γ ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί η συνέχιση των δωρεάν λεπτών για το 2011 από τις εταιρίες με ανανέωση 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί και θέλω μια μικρή βοήθεια. Στην οικογένεια έχουμε εδώ και 1 μήνα what's up και οι 4. Θέλανε τα παιδιά για να μιλάνε με τους φίλους τους. Είχαμε vodafone και δεν μπορούσαν να επικοινωνήσουν με τους φίλους διότι είχαν όλοι what's up.

 

Ομως στους δύο γονείς αυτό δεν βολεύει διότι χρειαζόμαστε και καλούμε και τηλέφωνα που δεν είναι what's up. Δεν κάνουμε πολλές κλήσεις. Στη vodafone χρησιμοποιούσαμε μία κάρτα των 10 το μήνα.

 

Τι συμφέρει να κόνουμε; (Eπίσης χρειάζομαι επειγόντως και μια συσκευή πχ wildfire, touch 2, κλπ αυτού του κόστους smartphones).

 

Σκέφτομαι αν πρέπει να μετατρέψω τα 2 από τα 4 (των γονιών) σε καρτοσυμβόλαια 25 και να τα βάλω σε 2 in 1 μαζί με 2 what's up καινούρια νούμερα ώστε τα παιδιά να μπορούν να μας καλούν δωρεάν. Σωστά τα λέω;

 

Αν το κάνω έτσι και πάρω την έκπτωση θα μου βγει στα 20 ευρώ συνολικά το μήνα το κάθε καρτοσυμβόλαιο. (δίνει 8 ευρώ έκπτωση για online αγορά το site cosmote).

Από την άλλη λέει ότι το 2 in 1 παρέχεται δωρεάν σε νέα σύνδεση. Δεν βρίσκω όμως να μπορεί να γίνει από το site με αυτό τον τρόπο. Αν το ζητήσω έτσι από κατάστημα η έκπτωση είναι 5 ευρώ το μήνα και όχι 8. Κρίμα να δώσω 2χ36=72 ευρώ για πλάκα...

ειναι η καλυτερη λυση... η 2 σε 1 καρτα στοιχιζει 5 ευρω η μια και μπορεις να την κανεις οποτε θελεις...για το dual sim κινητο θα πρεπει να επιλεξεις συγκεκριμενο κινητα απ τα οποια τα περισοτερρα ειναι κινεζικα...και οχι απλως κινεζικα στην χωρα κατασκευης αλλα εξολοκληρου....δηλαδη πεταμενα λεφτα..

Edited by stathis334
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...