Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως και ναχει εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις ένα τηλέφωνο ή μία ερώτηση πρώτα και βλέπεις...:happy:
Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό, χρεωσα το συμβολαιο μου με 60 ευρω χωρις να το ξερω.. βασικα σε 20 λεπτα χρεωθηκε με mail μολις εφτασα.. εστειλα αιτηση αμφισβητησης στη κοσμοτε και μου απαντησαν αρνητικα καθως ''διενεργησανε ολους τους απαραιτητους τεχνικους ελεγχους και διαπιστωσαν οτι η αμβισβητουμενη χρηση της υπηρεσιας wirelles ιντερνετ εχει πραγματοποιηθει από τη συνδεση μου, χωρις να εντοπισουν καποιο δικτυακο προβλημα η παράμετρο που να αιτιολογεί λαθος στη τιμολογηση''

 

τι μπορω να κανω απο δω και περα; απο τη στιγμη που μου χρεωσαν 60 ευρω + το αντισοιχο φπα + το φορο = 85 ευρω συνολικα.. μονο για το ιντερνετ.. αν δε το πληρωσω τι θα γινει? δεν εχω καμια ορεξη..

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα δεν βλεπω αλλη λυση παρα μονο το να πληρωσεις τον λογαριασμο.
Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κανείς data roaming off και φυσικα πληρωνεις δεν την γλυτώνεις... Δυστυχώς όλοι την έχουμε πατήσει έτσι...

 

Sent from my Nexus S

Link to comment
Share on other sites

και αν δε πληρωσεις και στο κοψουν μετα σε κυνηγανε μεχρι να πληρωσεις :P?
N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις φραγκα, κανε το ποσο σε δοσεις. λογικα θα το κανουν, αν και ειναι σχετικα μικρο το ποσο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

 

Έχω watshup και μόλις τώρα πήγα στην ιστοσελίδα της cosmote και αγόρασα το πακέτο για απεριόριστα 15 συμβόλαιο.

 

Ολοκληρώθηκε η συναλλαγή και μου ήρθε και ενημερωτικό email.

 

Θέλω να ξέρω από πότε τώρα δηλαδή στο κινητό μου θα ξεκινήσω να το λειτουργώ σαν συμβόλαιο και όχι όπως το είχα μέχρι τώρα;

 

Γίνεται αυτόματα αμέσως η ενεργοποίηση; Το κάνουν στην cosmote πως γίνεται;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω watshup και μόλις τώρα πήγα στην ιστοσελίδα της cosmote και αγόρασα το πακέτο για απεριόριστα 15 συμβόλαιο.

 

Ολοκληρώθηκε η συναλλαγή και μου ήρθε και ενημερωτικό email.

 

Θέλω να ξέρω από πότε τώρα δηλαδή στο κινητό μου θα ξεκινήσω να το λειτουργώ σαν συμβόλαιο και όχι όπως το είχα μέχρι τώρα;

 

Γίνεται αυτόματα αμέσως η ενεργοποίηση; Το κάνουν στην cosmote πως γίνεται;

 

Ευχαριστώ

θα σου στειλουν τα χαρτια στο σπιτι να υπογραψεις δωρεαν και σε δυο ημερες θα εισαι ετοιμος.

θα σε ειδοποιησουν με sms κτλ.

σε μενα πηρε κατι παραπανω απο 48 ωρες απο την στιγμη που εδωσα on line την παραγγελια

γαιτι δεν πηρες το 25 με επιδοτηση παγιου στα 18€;

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω το nokia e61i σε cosmokarta.

Εδω και 2 μερες, ειλικρινα κανω προσπαθεια να βγαλω κληση.

Μου βγαζει το μηνυμα 'σφαλμα συνδεσης'.

 

Ποσταρω εδω διχως να ειμαι σιγουρος αν μιλαμε για προβλημα συσκευης ή προβλημα δικτυου cosmote. Αν δεν ανηκει εδω το θεμα, ας μεταφερθει στο αντιστοιχο section των συσκευων.

 

Επι του προβληματος: μπορει να κανω και επι δεκα λεπτα συνεχομενες προσπαθειες κλησης, για τα καταφερω(αν τα καταφερω) στο τελος.

Σημα κεραιας το βλεπω οτι υπαρχει, 3-4 μπαρες, συχνα και με 3g.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να ειμαι αποκομμενος απο τον κοσμο λογω του σφαλματος συνδεσης, αυτονοητο δεν ειναι;

Δεν ξερω δε, αν υπαρχει και προβλημα να μην με βρισκουν, και οι οσοι προσπαθουν να επικοινωνησουν μαζι μου.

 

Τελικα που οφειλεται το προβλημα;

Στην cosmote? Στο κινητο? Και στα 2? Τι να κανω;

Πρεπει να λυθει το συντομοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το nokia e61i σε cosmokarta.

Εδω και 2 μερες, ειλικρινα κανω προσπαθεια να βγαλω κληση.

Μου βγαζει το μηνυμα 'σφαλμα συνδεσης'.

 

Ποσταρω εδω διχως να ειμαι σιγουρος αν μιλαμε για προβλημα συσκευης ή προβλημα δικτυου cosmote. Αν δεν ανηκει εδω το θεμα, ας μεταφερθει στο αντιστοιχο section των συσκευων.

 

Επι του προβληματος: μπορει να κανω και επι δεκα λεπτα συνεχομενες προσπαθειες κλησης, για τα καταφερω(αν τα καταφερω) στο τελος.

Σημα κεραιας το βλεπω οτι υπαρχει, 3-4 μπαρες, συχνα και με 3g.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να ειμαι αποκομμενος απο τον κοσμο λογω του σφαλματος συνδεσης, αυτονοητο δεν ειναι;

Δεν ξερω δε, αν υπαρχει και προβλημα να μην με βρισκουν, και οι οσοι προσπαθουν να επικοινωνησουν μαζι μου.

 

Τελικα που οφειλεται το προβλημα;

Στην cosmote? Στο κινητο? Και στα 2? Τι να κανω;

Πρεπει να λυθει το συντομοτερο!

 

η μόνη η λύση είναι φορητοτητα σε αλλη εταιρεία τίποτα άλλο. Η κοσμοτε έχει μεγάλο όγκο συνδρομητών για αυτό και δεν μπορείς να βγάλεις γραμμή δεν οφείλεται στην συσκευή σου αλλά στο δίκτυο .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να βαλεις την sim σε καποια αλλη συσκευη?

ετσι θα μαθεις αν ειναι θεμα κινητου ή cosmote....

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, ειναι λιγο random για να το τσεκαρω ετσι.

Κανω κληση οταν ειμαι εκτος σπιτιου, λιγο δυσκολο να αλλαζω sim στο δρομο.

 

Εξαλλου την ωρα που θα βρεθω σπιτι να κανω το τεσταρισμα, μπορει να καλει κανονικα.

 

Ισως το προσπαθησω να το κανω κι αυτο, αν δεν βγαζω κληση και τυχει να ειμαι σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα με wu και lg ke970 το κανει πολυ συχνα αυτο. πρεπει να προσπαθσω 2-3 φορες να κανω κληση για να πιασει. θεμα συσκευης δεν ειναι. εχω δοκιμασει αρκετες και συμβαινει το ιδιο.

ουτε η σιμ εχει προβλημα, καθως το ιδιο γινεται και στους φιλους μου. αρα πρεπει να οφειλεται καθαρα στο δικτυο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για να μην ανοίγω και άλλο παρόμοιο θέμα, έχω από χθες ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα με την cosmote, εγώ και οι φίλοι μου που επίσης έχουν cosmote. Μεγάλο πρόβλημα όπου χάνεται η φωνή, δεν ακούει ο ένας συνομιλητής τον άλλο κτλ. Το αντιμετωπίζει κανένας άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Μας κοροιδευουν λοιπον. Τα προγραμματα Vodafone - Cosmoste ειναι καρμπον. Να είναι άραγε τυχαίο; και ετσι δεν φοβουνται οτι θα σε προσελκύσει ο "ανταγωνισμός" γιατί ξερουν οτι και απεναντι τα ιδια θα πληρώσεις, και αν θες να κάνεις φορητότητα, εσυ θα βγεις κουρεμενος γιατί θα πληρώσεις και το φέσι της φορητότητας. Αυτό φίλοι είναι αυτό που λένε ... "ο ανταγωνισμός (;) υπέρ (;) του καταναλωτή"

 

και ολη η αναζητηση ξεκινησε, οταν μου ηρθε ο τελευταιος λογαριασμος μου απο την COSMOTE, και ειπα να τον δω λιγο πιο προσεκτικα γιατι μου ειχε κανει εντυπωση οτι ενω εχω απεριοριστα35, παντα πληρωνα 45-55 χωρις ιδιαιτερες χρεωσεις. Στα ψιλα γραμματα λοιπον του τελευταιου λογαριασμου αναφερει :

 

Απο 1/4 αυξανεται το παγιο (αυθαιρετα, μονομερως και καταχρηστικα δεδομενου οτι ανανεωσα την συμβαση μου 3-12-10) και το κυριοτερο ειναι οτι σε ολα τα νεα συμβολαια ελαττωνουν τα παγια --- οπως θα δειτε εδω https://docs.google.com/viewer?url=http%3A%2F%2Fwww.cosmote.gr%2Fcontent%2Fel%2Fattached_files%2FCompany%2FAnnouncement_010411.pdf.

 

Επιπλεον,

Σε αυτους που δεν εχουν καποιο προγραμμα για ιντερνετ, και απλα χρεωνονται αναλογα με την χρηση, κανουν το εξης:

Πλεον, Καθε φορα που θα μπαινουν ιντερνετ, εστω και για 1kb, θα ενεργοποιειται αυτοματα το Internet Day Pass με χρεωση 1ευρω/ημέρα.

 

Αυτο δεν ειναι ειναι αλλαγη των όρων του συμβολαιαου;

 

Και ο λογος που το κανουν αυτο? Δεν ντραπηκαν καθολου να τον εχουν εμφανεστατο στο παραπανω εγγραφο:

"Οι συνδροµητές των Οικονοµικών Προγραµµάτων COSMOTE που αναφέρονται στους Πίνακες 2 και 3, έχουν δικαίωµα καταγγελίας της σύµβασής

τους αζηµίως, εντός ενός µηνός από τη δηµοσίευση της παρούσας."

 

Aυτος ειναι ο σκοπος. να μας/με αναγκασουν να παω σε προγραμμα πιο επικερδες για αυτους γιατι αυτο που εχω τωρα δεν τους αφηνει τα ιδια περιθωρια κερδους.

 

Ξεκινησα γκρουπ στο facebook (cosmote - για τα μπάζα) http:// https://www.facebook.com/home.php?sk=group_139694549433024&ap=1 σε ενδειξη διαμαρτυριας σε αυτες τις αλλαγες, ήδη τους κραζω στο twitter, και μετα θα παω για καταγγελια σε ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr). Όσοι πιστευετε τα ιδια με εμενα για την δικτατορικη αλλαγη ορων συμβολαιου, παρακαλω ενισχυστε αυτη την προσπαθεια, και καλεστε και τους γνωστους σας.

Edited by j77
προσθηκη λινκ
~j77
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυχαίο που την ίδια περίοδο κατήργησαν και οι δυο τη σειρά απεριόριστα που όντως είχε κοινά χαρακτηριστικά και στις 2 εταιρείες. Ειδικά το 35άρι ερχόταν κοντά στο ιδανικό για τον μέσο χρήστη που δεν ήθελε internet.

Σχετικά με το θέμα του internet pass, αν θέτει φραγή μετά τη κατανάλωση των 20mb θα είναι κάτι καλό, με την άποψη ότι δεν θα μπορεί κάποιος να χρεωθεί τα τρελά ποσά του wap επειδή το κινητό του πήρε ενημέρωση για το καιρό, επειδή άνοιξε το gps και πήρε χάρτες, επειδή έκανε αναβάθμιση του λογισμικού κλπ ( θα μπορούσε φυσικά απλά να μην ήταν προενεργοποιημένη καμία υπηρεσία, αλλά άντε βρες άκρη... ).

Ακόμα κι εγώ που αν παρατηρήσεις τα παλιά μου Posts ήμουν ένθερμος υποστηρικτής / fan της cosmote, έχω αρχίσει να ξενερώνω αφάνταστα με τις κινήσεις της.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι περισσότεροι συνδρομητές Cosmote, μαζί και εγώ! Για να κάνω κλήση και να μπορώ να συννενοηθώ θα πρέπει να βγω στο μπαλκόνι του σπιτιού μου ή να κάνω κανένα ακροβατικό σε καμιά γωνία του σπιτιού μου πανώ σε κανένα κρεβάτι ή καναπέ. Μου συμβαίνει και αυτό που λες, να βγαίνει η κλήση κανονικά αλλά να είναι νεκρό να μην με ακούν ή να μην ακούω απολύτως τίποτα. Με την vodafone συγκεκριμένα στο σπίτι μου πιάνει ακόμη και μέσα στην ντουλάπα να κλειστώ :p
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum σας, θα ήθελα την βοήθειά σας για μια απορία που έχω,

Ένας θείος μου που μένει στον Καναδά θέλει να κάνει ανανέωση σύνδεσης (κάρτα) πρίν λήξει η ημερομηνία σύνδεσης που ξεκίνησε πέρυση τον Ιούλιο (2010) και χρησημοποιήθηκε για ενάμησο περίπου μήνα που βρισκόταν στην Ελλάδα, το κινητό (αριθμό) θα το ξαναχρησημοποιήσει τον ερχόμενο Ιούλιο (τέλος Ιουλίου)

Πόσο χρόνο διαρκεί η σύνδεση χωρίς να γίνει ανανέωση χρόνου ομιλιας;

Θα προλάβει να το κάνει ανανέωση όταν έρθει;

Γίνεται να το κάνω εγώ απο εδώ να αγοράσω κάρτα και να τον στείλω τον κωδικό

και να γίνει η ανανέωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum σας, θα ήθελα την βοήθειά σας για μια απορία που έχω,

Ένας θείος μου που μένει στον Καναδά θέλει να κάνει ανανέωση σύνδεσης (κάρτα) πρίν λήξει η ημερομηνία σύνδεσης που ξεκίνησε πέρυση τον Ιούλιο (2010) και χρησημοποιήθηκε για ενάμησο περίπου μήνα που βρισκόταν στην Ελλάδα, το κινητό (αριθμό) θα το ξαναχρησημοποιήσει τον ερχόμενο Ιούλιο (τέλος Ιουλίου)

Πόσο χρόνο διαρκεί η σύνδεση χωρίς να γίνει ανανέωση χρόνου ομιλιας;

Θα προλάβει να το κάνει ανανέωση όταν έρθει;

Γίνεται να το κάνω εγώ απο εδώ να αγοράσω κάρτα και να τον στείλω τον κωδικό

και να γίνει η ανανέωση;

 

η σύνδεση ενός καρτοκινητού ισχύει για ένα χρόνο από την τελευταία κάρτα ανανέωσης . Μόλις περάσει το 12μηνο τυχόν υπόλοιπο που υπάρχει μέσα διαγράφεται και σου δίνεται το δικαίωμα μέσα στο επόμενο μήνα ( δηλαδή στον 13μήνα) να βάλεις κάρτα ενώ έχεις φραγες στην γραμμή σου. Εάν χαθεί ο αριθμός μπορείς μέσα σε 6μήνες να ζητήσεις πίσω κάνοντας μια αίτηση σε ένα κατάστημα και ενεργοποιείται μέσα στο μέγιστο 10 ημέρες στην υπάρχουσα κάρτα σημ. Από όσο θυμάμαι μπορείς να πέρασεις κάρτα και από το εξωτερικό αλλά θα χρεωθείς εκεί σαν εθνική κλήση. Καλύτερα να πασ σε κατάστημα εσυ στην ελλάδα και να περάσεις χρήματα αυτόματα με ηλεκτρονική ανανέωση εάν δεν μπορείς . Μπορείς να πάρεις μια κάρτα από ένα περίπτερο και καλέσεις από ένα σταθερό ή από ένα κινητό κόσμοτε τον αριθμό 6971001314 και να περάσεις την κάρτα εσυ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

mail.mycosmos.gr

 

FreePOPs plugin

 

10/05/2009

Πριν από κάποια χρόνια, η Cosmote διέκοψε την πρόσβαση POP3 (Outlook, Thunderbird,…) στο mycosmos. Χρησιμοποιώντας το FreePOPs και το mycosmos plugin, μπορείτε να την ξαναποκτήσετε, σε οποιοδήποτε email client και λειτουργικό σύστημα (Windows, Linux, Mac,…), δωρεάν.

Εγκατάσταση

- Κατεβάστε, εγκαταστήστε και τρέξτε το FreePOPs.

- Κατεβάστε το mycosmos plugin και βάλτε το στον φάκελο C:\Program Files\FreePOPs\LUA_UNOFFICIAL.

- Φτιάξτε έναν καινούργιο λογαριασμό για το mycosmos στον email client που χρησιμοποιείτε.

Δώστε username το πλήρες email σας και incoming server τον localhost (ή 127.0.0.1) στην πόρτα 2000.

Δυνατότητες

- Πρόσβαση σε όλους τους φακέλους του mycosmos (inbox, sent, junk, deleted, outbox, drafts).

Για να παίρνετε π.χ. τα μηνύματα από την «Ανεπιθύμητη Αλληλογραφία» δίνετε username

your-username@mycosmos.gr?folder=spam

Αν θέλετε πρόσβαση σε πολλούς φακέλους ταυτόχρονα, θα πρέπει να φτιάξετε πολλαπλούς λογαριασμούς.

Αυτόματη διαγραφή προωθημένων μηνυμάτων, για όσους χρησιμοποιούν το mycosmos για να κάνουν εκεί forward τα email τους από άλλον λογαριασμό (gmail, yahoo,…).

Η διαγραφή είναι ολική (το προωθημένο μήνυμα σβήνεται και από τα διαγραμμένα) και το email δεν παραλαμβάνεται από τον email client.

Για να διαγράφονται π.χ. αυτόματα τα email που προωθείτε στο mycosmos από το gmail δίνετε username

your-username@mycosmos.gr?fwdfrom=your-other-username%40gmail.com

Προσοχή, δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον χαρακτήρα @ δεύτερη φορά και θα πρέπει να τον αντικαταστήσετε με %40.

Και μια συμβουλή

Προσπαθήστε να είστε ευγενικοί με τους server της cosmote και να μην δημιουργείτε υπερβολικό φόρτο ελέγχοντας τα email σας πχ κάθε 5 λεπτά. Σε άλλες χώρες, εταιρείες έχουν διακόψει τα email χρηστών, όταν διαπίστωσαν ότι χρησιμοποιούν το FreePOPs.

 

Το δοκιμασες και δουλευει? Γιατι σε μενα δεν επιασε παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...