Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα,θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε αν υπαρχει αυτη η υπηρεσια για κινητα cosmote και ποσο κοστιζει ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει. Είχα ρωτήσει παλιότερα. Κόστος δεν θυμάμαι αν έχει αλλά ακόμη κι αν έχει θα είναι μικρό . Πάρε στο 1212. Η υπηρεσία παρέχεται για 5 ημέρες και ο καλών ακούει πριν την κλήση ηχογραφημένο προειδοποιητικό μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει. Είχα ρωτήσει παλιότερα. Κόστος δεν θυμάμαι αν έχει αλλά ακόμη κι αν έχει θα είναι μικρό . Πάρε στο 1212. Η υπηρεσία παρέχεται για 5 ημέρες και ο καλών ακούει πριν την κλήση ηχογραφημένο προειδοποιητικό μήνυμα.

 

ανοησια να ακουγεται μηνυμα. το θεμα ειναι να μην ακουγεται τιποτα για να τον παγιδευσεις και να μαθεις απο ποιον αριθμο παιρνει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι αν ακουσει το μηνυμα θα ειναι για αυτον μπρος γκρεμος και πισω ρεμα γιατι αν συνεχισει εμφανιζεται ο αριθμος του αν οχι πολυ απλα σταματhσε να σε ενοχλει οποτε παλι καλο ειναι . Το αρνητικο της υποθεσης ειναι οτι ειναι χρεωσιμη υπηρεσια και δεν παρεχεται σε καρτοκινητα της Cosmote
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μου την απενεργοποιήσανε κ πήρα νέα κάρτα, όμως πώς μπορώ να πάρω τα τηλέφωνα που είχα στη μνήμη της; Υπάρχει τρόπος;

 

Η καλύτερη λύση είναι να τις αντιγράψεις από την ανενεργή sim (ανενεργή όσον αφορά τη δυνατότητα να συνδεθεί με το δίκτυο, οι επαφές είναι ανέπαφες) στη μνήμη του κινητού. Όλα τα σύγχρονα κινητά έχουν αυτή τη δυνατότητα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να τις αντιγράψεις από την ανενεργή sim (ανενεργή όσον αφορά τη δυνατότητα να συνδεθεί με το δίκτυο, οι επαφές είναι ανέπαφες) στη μνήμη του κινητού. Όλα τα σύγχρονα κινητά έχουν αυτή τη δυνατότητα...

ok βάζω τη παλιά sim και όταν πηγαίνω στις επαφές μου βγάζει "προετοιμασία ευρετηρίου" και μετά τίποτα... τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

ok βάζω τη παλιά sim και όταν πηγαίνω στις επαφές μου βγάζει "προετοιμασία ευρετηρίου" και μετά τίποτα... τί να κάνω;

 

όπως σου είπανε και παραπάνω η κάρτα σημ δεν καταστρέφεται παρά μόνο δεν μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο διότι απλά απενεργοποιηθηκε. Ότι είχες περάσει στην μνήμη τις σημ δεν χάνεται επαφές και μυνήματα που ήτανε αποθηκευμένη σε αυτην. Βαλε την σημ σε ένα κινητό περίμενε λίγο να ανοίξει και μετά μετακίνησε τις επαφές στο τηλέφωνο ή τα μυνήματα εάν είναι εφικτό, και μετά βαλε την καινούργια σημ και ξανά μετακίνησε τα όλα σε αυτην. Να ξέρεις ότι η σημ αχρηστεύεται και δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αυτην μόνο εάν βάλεις 10 φορές puk1 λάθος. Τότε και μόνο τότε δεν θα έχεις πρόσβαση στην μνήμη της. Κατά αλλά πάντα θα έχεις πρόσβαση στην μνήμη της ανεξάρτητα εάν έχει σήμα ή δεν μπορείς να συνδεθείς στο δίκτυο λόγω αποσύνδεσης του αριθμού σου.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αγορασα μια καρτα ανανεωσης χρονου cosmote και καθως την εξυνα εφυγε το μελανι απο καποια γραμματα π το κανει αδυνατο να βρω τον σωστο αριθμο.Πως μπορω τωωρα να χρησιμοποιησω την καρτα?Μπορουν οι ανθρωπο της cosmote να με βοηθησουν?Εχω ταξιδι αυριο και ηλπιζα να παρω καμια απαντηση, ευχαριστω

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αγορασα μια καρτα ανανεωσης χρονου cosmote και καθως την εξυνα εφυγε το μελανι απο καποια γραμματα π το κανει αδυνατο να βρω τον σωστο αριθμο.Πως μπορω τωωρα να χρησιμοποιησω την καρτα?Μπορουν οι ανθρωπο της cosmote να με βοηθησουν?Εχω ταξιδι αυριο και ηλπιζα να παρω καμια απαντηση, ευχαριστω

 

καλησπέρα . Θα πάρεις τηλ την εξυπηρέτηση πελατών τις κοσμοτε στο 1313 από κινητό ή στο 6971001313 από σταθερό Και θα τους δώσεις έναν κωδικό που υπάρχει πάνω στην κάρτα κοντά στο barcode και θα σου δώσουνε τον κωδικό τις κάρτας ανανέωσης .. Κανένα πρόβλημα μην ανησυχείς.. Θα σε βοηθησουνε άμεσα..

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου είχε συμβεί και εμένα κάποτε αυτό το πρόβλημα. Πήρα στο 1313 και όντως λύθηκε!

 

Τελικά έβγαλες άκρη?

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μήνυμα σήμερα το πρωί ότι νέες ρυθμίσεις δικτύου μπορούν να εγκατασταθούν αλλά εγώ πάτησα ακύρωση.

Έχει αυτό σχέση με το Internet?

Έχω iPhone 3GS σε Cosmote με πάγιο το i-75

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένας φίλος μου έμπαινε με το κινητό internet και κατέβασε περι τα 50 mb.Του ήρθε ο λογαριασμός 600 ευρώ.

Τί νομίζετε οτι μπορεί να κάνει μπας και?

 

Δέν έπρεπε η κοσμοτέ να τον ενημερώσει οτι κάτι δέν πάει καλά στους λογαριασμούς του?

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έμπαινε με το κινητό internet και κατέβασε περι τα 50 mb.Του ήρθε ο λογαριασμός 600 ευρώ.

Τί νομίζετε οτι μπορεί να κάνει μπας και?

 

Δέν έπρεπε η κοσμοτέ να τον ενημερώσει οτι κάτι δέν πάει καλά στους λογαριασμούς του?

 

Προφανώς μπήκε internet με ρυθμίσεις WAP, δηλαδή 1€ το kΒ (ναι καλά διάβασες). Την είχα πατήσει κι εγώ προ καιρού όταν κατάργησε η Cosmote to μηνιαίο πάσο για πλοήγηση wap αλλά ευτυχώς είχα κατεβάσει μόνο 5MB δηλαδή 50 Ευρώ. Φυσικά όταν το είδα έγινα έξαλλη και βριστήκαμε στην Cosmote αλλά δεν δέχτηκαν δυστυχώς να ακυρώσουν τη χρέωση παρ' όλο που κατά την διακοπή των πάσων δεν είχαν στείλει ενημέρωση για τον τιμοκατάλογο που θα ίσχυε. Η μόνη λύση για να μην την ξαναπάθει είναι να ρυθμίσει το κινητό του να μπαίνει στο internet με ρυθμίσεις wireless internet και να σβήσει τελείως τις ρυθμίσεις wap.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο φίλος σου ζει σε περιοχή όπου υπάρχει και κάλυψη και ξένων εταιρειών κινητής (νησιά Αιγαίου, απέναντι από Τουρκία) παίζει να συνδέθηκε το κινητό του με καμιά Turkcell.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μπήκε με το προφίλ που ανέφεραν οι προλαλήσαντες, του οποίου η χρέωση είναι κάτι παραπάνω απο 12€ ανά mb ( ε, όχι και 1€ το mb... υπερβολή... ). Να σβήσει το προφίλ wap gprs και προτείνω να καλέσει 1212 για απενεργοποίηση του wapa για παν ενδεχόμενο ( υπάρχουν συσκευές που παίρνουν μόνες τους τις ρυθμίσεις ).
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο twitter γράφτηκε αυτό

Είσαι φοιτητής; Έλα από 20.09.10 με «το πάσο σου» στον ΓΕΡΜΑΝΟ & κέρδισε τα έξοδά σου για 1 χρόνο & ακόμη χιλιάδες δώρα!

ξερει κανείς τπτ παραπάνω?

 

edit

 

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/cms/showArticle.eg?currentCMSCategoryId=601&id=1401

Edited by aGka8l
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Μια ερώτηση - απορία που μου δημιουργήθηκε μετά από επικοινωνία που είχα με το Πλαίσιο.

 

Σε κάθε επικοινωνία που είχαν μαζί μου το νούμερο που εμφανιζόταν στην οθόνη του κινητού μου (CallerId) ήταν 12ψήφιο(χωρίς να υπολογίζω το +30) της μορφής +30697315824250

 

Και κάθε φορά που έπαιρνα τηλέφωνο σε αυτό το νούμερο, απαντούσε κανονικά το Πλαίσιο, τους έδινα τον αριθμό και με συνέδεαν με το εσωτερικό - τμήμα που με είχε καλέσει.

Έκανα και δοκιμή να καλέσω τα 10 πρώτα ψηφία του αριθμού και πάλι απαντάει το Πλαίσιο.

 

Δίνει η Cosmote δυνατότητα να κάνεις manipulate το callerID κατά την κλήση;(πχ μέσω Asterisk ή άλλου τηλεφωνικού ή primicell).

Θα το δοκίμαζα αλλά στο τηλεφωνικό της εταιρίας που δουλεύω δεν έχουν καρτούλα GSM και δουλεύουν με αναλογική γραμμή και primicell.

(Το σίγουρο είναι ότι ο ΟΤΕ over ISDN δεν σε αφήνει :))

 

Πιστεύω πάντως ότι είναι πολύ ενδιαφέρον τρόπος ώστε να μπορεί να γνωρίζει ο καλών τον εσωτερικό (ή το τμήμα) της εταιρίας που τον κάλεσε.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα αίτηση για να κάνω το what’ που έχω καρτοσυμβολαιο .παλιότερα είχα σύνδεση στην cosmote δεν είχα πλήρωση 3 λογαριασμούς και μου έκαναν διακοπή τον περασμένο Ιανουάριο έκανα αίτηση δια το internet on the go και μου ζήτησαν εγγύηση 150 ευρώ .πριν μερικές μέρες που έκανα την αίτηση για να κάνω το what’p που έχω καρτοσυμβολαιο μου ζήτησαν 300 ευρώ. Σε άλλη εταιρία που ήμουν παλιά είχα σύνδεση μου το κοψανε λόγο ανεξόφλητων λογαριασμών εκτοτε έχω κάνει 2 συμβόλαια σε αυτήν την εταιρία και ποτέ δεν μου ζήτησαν εγγύηση γιατί το κάνει αυτό η cosmote .έχω παντός έκανα φορητοτητα το νούμερο μου και σε 2 μήνες θα κάνω και διακοπή του internet on the go .το μονό που κατάφερε η cosmote με την πολίτικη που έχει είναι να χάσει έναν πελάτη .αν δεν βάλουν μυαλό όχι μονό η cosmote αλλά και η άλλες εταιρίες σε λίγο καιρό θα μας κυνηγανε με το δίκαννο
Link to comment
Share on other sites

σημερα για τριτη φορα αφαιρεθηκαν χρηματα αδικαιολογητα απο την καρτα μου.(παντα εχω προσεξει ειναι κατω απν 20 λεπτα).πηρα την εξυπηρετηση και οντως ειχαν αφαιρεθει 17λεπτα μου λενε απο τηλεφωνο 47'.αφου η ελαχιστη χρεωση ειναι 45' δηλ 28λεπτα+οτι παραπανω μιλησω τους λεω,εκει σταματανε και μου ριχνουν την κληση..ξαναπερνω και μου λενε οτι δεν μπορουν να δουν τι ειδους χρεωση ειναι να κανω αν θελω αμφισβητηση λογαρισμου στον γερμανο.αφου κανει MΠAM οτι κανουν λαθη γιατι δεν αναλαμβανουν την ευθυνη;φιλικα:)
Link to comment
Share on other sites

Κρίση, τα κέρδη τους πέφτουν, από κάπου πρέπει να τα βγάλουν. Μιλάς για καρτοκινητό. Στο θέμα της βόδιφον θα δεις ότι "ξεχνάνε" να περάσουν τις εκπτώσεις από τις πιστωτικές κάρτες!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι εχουν υπολογισει οτι τα ποσοστα που θα κατσουν να το ψαξουν για 10-20 λεπτα ειναι ελαχιστα και πιο ελαχιστα αυτοι που θα το καταλαβουν.εδω μου ελεγε οτι η ελαχιστη χρεωση δεν ειναι 45' για να καλυφτει.πιστευουν οτι δεν ειμαστε ενημεροι του τι πληρωνουμε γι'αυτο τα κανουν.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...