Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σας, γραφω εδω για να μην ανοιξω νεο θεμα. υπαρχει καποιο νουμερο στην cosmote που θα στελνουμε και να μας λεει ποσο mb internet εχουμε καταναλωσει και ποσο μας εχει απομηνει?

 

εγω στελνω στο 1256 και μου λεει το υπολοιπο του χρονου ομιλιας κτλ κτλ....απλα θελω να ξερω και ποσο Mb καταναλωνω απο την rim.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καρτοσυμβόλαιο 20 και από το μεσημέρι μέχρι τώρα, έχω λάβει 3 μηνύματα από 447779973403 που λέει ότι έχω κερδίσει 2000000 pounds στο blackberry uk mobile promo και να στείλω mail και όνομα στο blackberrypay [at] europe dot com.

 

Προφανώς δεν απαντάω αλλά από τι είναι αυτό? Η μόνη υπηρεσία που έχω δώσει τηλέφωνο είναι το paypal, ebay. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει να με χρεώνει αλλά τι μπορώ να κάνω? Έχει κανείς ιδέα?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3809858#post3809858

 

Μπες στο παραπάνω λινκ... Χαμός έχει γίνει με αυτό το μήνυμα... Δεν ξέρω γιατί...:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπαρχει , αλλα δεν εχεις προβλημα γενικα , αν δεν εισαι 24 ωρα μεσα και βλεπεις video , συνηθως τα πακετα που δινουν με της συνδεσεις BIS και BES , ειναι υπεραρκετα γι αυτη την δουλεια που χρειαζεται το τηλ
Link to comment
Share on other sites

Είναι τσεκαρισμένο το δοκίμασα !!! :wink::wink::wink:

 

Με την δωρεάν αποστολή SMS στον πενταψήφιο αριθμό 54151 οι καταναλωτές μπορούν να πληροφορούνται άμεσα και γρήγορα τα τρία φθηνότερα πρατήρια υγρών καυσίμων στην περιοχή τους, σύμφωνα με την υπηρεσία που έχει ενεργοποιήσει η Γενική Γραμματεία Εμπορίου του Υπουργείου Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας.

 

Η χρήση της υπηρεσίας είναι εξαιρετικά απλή. Οι οδηγοί πληκτρολογούν το όνομα της περιοχής τους και το αποστέλλουν στο 54151. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα λαμβάνουν μήνυμα στο κινητό τους το οποίο τους ενημερώνει για την τιμή της βενζίνης, το πρατήριο πώλησης υγρών καυσίμων καθώς και την διεύθυνση για κάθε ένα από τα τρία φθηνότερα σημεία πώλησης που εντοπίστηκαν στην περιοχή ενδιαφέροντος.

 

Η υπηρεσία παρέχεται δωρεάν απ’ όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

εσύ όταν ειναι να πληρωθείς και δέν πληρώνεσαι απο τη δουλειά σου τι κάνεις?? συνεχίζεις να δουλευεις ή σταματάς?? εγώ πάντως δέ θα σε ήθελα για πελάτη μου...που παρόλο που χρωστάς θές να βγείς και απο πάνω....Α ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ!! αυτό πληρώνουμε πάντα!!(την νοοτροπία που μας έφερε σε αυτό το σημείο)Μαρέσει που το κανες και θέμα...εγώ θα ντρεπόμουνα να το πω...το οτι σε δεχτήκανε σε άλλη εταιρεία (λογω απελπισίας μαλλον)δε σημαίνει οτι εισαι και σωστός....

 

Επειδή χρωστώ μια απάντηση στον εν λόγο (κύριο)

Μαθέ λοιπόν ότι 3 λογαριασμοί που αναφέρω αρχικά πληρώθηκαν καθυστερημένα

Το ίδιο και στης άλλες εταιρίες δεν θα πήγαινα ποτέ σε καμία εταιρία να κάνω συμβόλαιο ξερώντας ότι χρωστώ θα μουνα μα**κας

Ούτε απελπισμένος πήγα σε άλλες εταιρίες

Σε όλα τα υπόλοιπα έχεις δίκιο αν ήμουν κανένας μεγαλοεπιχειρηματίας και τους χρωστούσα καμία 50000 ευρώ και είχα καθυστέρηση να τα πληρώσω και πήγαινα να ξανά κάνω κάποιο συμβόλαιο θα μου ζητούσαν εγγύηση η θα μου έκαναν τεμενάδες

Έχεις δίκιο εφόσον ανέχομαι να προσβάλει ο κάθε μα**κας έχεις δίκιο

Από τότε άλλαξα τακτική δεν μου αρέσει χρωστάω ούτε να χαρίζω σε κανενα

Και άλλη φορά να προσεχείς πριν γράψεις της μα**κιες σου

Εκτός και αν νομίσεις ότι τα ξέρεις όλα

Edited by gold76
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έσπασα το συμβόλαιό μου με την cosmote λόγω σήματος "κοτσάνα" πριν από 14 μήνες περίπου..

Αν και ήμουν πελάτης τους πέραν της 5ετίας, στο τελευταίο χρόνο (μετά την ανανέωση) είχα συμπληρώσει γύρω στους 8-9 μήνες όταν έσπασα το συμβόλαιο, με αποτέλεσμα η cosmote να μου ζητάει 98 ευρώ (21 χρήσης και 77 επιδότησης).

Μετά από αλλεπάλληλες καταγγελίες στην ΕΕΤΤ για διαγραφή του χρέους, και των ενοχλήσεων της cosmote στο κινητό και στο σπίτι για την εξόφληση-κατάφερα μόνο να σταματήσουν να με παίρνουν, ενώ το χρέος παρέμενε κανονικά αρνούμενοι να το διαγράψουν, ακόμα και όταν με έπαιρναν τηλέφωνο να ξαναγυρίσω στην cosmote και του το έθετα σαν όρο..

Με τα πολλά και επειδή είχα αδρανήσει και εγώ, σήμερα κατέβαλα στο Τ.Π.&Δ το ποσό των 21 ευρώ που αφορά την χρήση μου τον τελευταίο μήνα, δηλώνοντας στην κατάθεση ότι το ποσό αφορά αποκλειστικά και μόνο αυτό το σκοπό.

Σειρά έχει η αποστολή του "γραμματίου" στην cosmote με αλληλογραφία ώστε να εισπράξουν (αν θέλουν) τα 21 ευρώ..

Θα ήθελα να μου πει αν ξέρει κάποιος σε ποια διεύθυνση πρέπει να το στείλω, στον τελευταίο λογαριασμό βλέπω

"Cosmote κινητές τηλεπικοινωνίες Α.Ε."

Λ. Κηφισίας 44, 151 25 Μαρούσι

παραμένει αυτή η διεύθυνση? και μήπως πρέπει να το στείλω υπόψιν συγκεκριμένου τμήματος?? (στο site τους δεν βρήκα κάποια πληροφορία..)

 

Δεν θα μπω στην ταμπακιέρα, απλά επιγραμματικά να σας πω, ότι τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν κατέβασαν μια παράνομη κεραία στη γειτονιά, οι τοπικοί εκκπρόσωποί τους λέγαν ότι θα διορθωθεί σύντομα, και πείστηκα να ανανεώσω το συμβόλαιο, ωστόσο δεν άντεξα να μην έχω ουσιαστικά τηλέφωνο στο σπίτι και έφυγα..Στις αμέτρητες επιστολές που ανταλλάξαμε, και τους έθιξα το θέμα, ισχυρίστηκαν μόνο ότι όταν έκανα ανανέωση δεν είχε μεταβληθεί το σήμα (ουσιαστικά με λέγαν βλάκα που δέχτηκα να ανανεώσω) και με την ίδια καλή διάθεση και εγώ τους προκάλεσα να μου κάνουν αγωγή να απαιτήσουν τα 77 ευρώ, και αντίστοιχα θα απαντήσω με αγωγή με βάση όρο του συμβολαίου όταν δεν έχεις καθόλου σήμα παίρνεις όλο το πάγιο πίσω για εκείνη την περίοδο (εγώ είχα πολύ μικρό σήμα άρα ζητώ το μισό πάγιο για κάθε μήνα) οπότε τους είπα 18 μήνες με χάλια σήμα x το ήμισυ των παγίων και τους έβγαλα ένα κουστουμάκι 400κάτι ευρώ..

 

να τους χαιρόμαστε..

 

υ.γ. πλέον είμαι στην wind, 1 χρόνο απροβλημάτιστα, μέχρι που στην συμπλήρωση εξαφανίστηκαν κάτι προσυμφωνημένες παροχές φάγανε και αυτοί την καταγγελία τους στην ΕΕΤΤ με βάση τα συμβόλαια, και πιστώσανε το ποσό που "κατα λάθος" λόγω "προβλήματος" του συστήματος δεν πιστώθηκε στον επόμενο λογαριασμό..

υ.γ.1 ελέγχετε όλους τους λογαριασμούς σας και τις χρεώσεις και τις πιστώσεις...οι άνθρωποι (σε όλες τις εταιρείες) δεν παίζονται..άκουσα μέχρι και επιχείρημα, ότι βάση συμβολαίου σε διάστημα ενός χρόνου, πληρώνεις 13 μήνες..!!!

 

να σημειώσω ότι οι επιστολές που έστελνα ήταν μέσω email, με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος για την ακριβή φυσική τους διεύθυνση

Edited by nik0las6600
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το έκανε αυτό η wind στο 11μηνο και αφού είχε βγει η καινούργια επιδότηση... για επιδότηση προηγούμενης χρονιάς 80 +φπα, μου ζήτησε 50 ευρώ...τα πλήρωσα και τέρμα πια η wind...
Link to comment
Share on other sites

αυτό το θέμα με την απόσβεση των επιδοτήσεων είναι για γέλια..

παίρνεις κινητό και με το που το βγάζεις από τη συσκευασία κάνει ένα 10-20% της αξίας του..

σου δίνει επιδότηση η εταιρεία και για 6 μήνες δεν υπολογίζει απόσβεση...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπαρχει , αλλα δεν εχεις προβλημα γενικα , αν δεν εισαι 24 ωρα μεσα και βλεπεις video , συνηθως τα πακετα που δινουν με της συνδεσεις BIS και BES , ειναι υπεραρκετα γι αυτη την δουλεια που χρειαζεται το τηλ

 

ασε που γινεται τρελη συμπιεση δεδομενων οποτε δν θα εχει προβλημα αλλα καλο ειναι να ξερεις που βρισκεσαι.

απο οσα γνωριζω δεν πρεπει να υπαρχει τετοια επιλογη εκτος αν εχει αλλαξει κατι

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια μήπως γνωρίζεται.

1ον Αν κάνεις μετατροπή από whats up σε καρτοσυμβόλαιο 20 υπάρχει επιδότηση;

2ον Ισχύει ότι αν κάνω ανανέωση συμβολαίου από το internet έχω μεγαλύτερη επιδότηση;

3ον Αν κάνω μεταβίβαση του κινητού (όνομα, αφμ κτλ) αλλάζει η επιδότηση;

Link to comment
Share on other sites

1. νομίζω ναι, μη περιμένεις υπερβολικό ποσό

2. αν υπάρχει καποια online προσφορά, ναι. αλλιως δύσκολο

3. δε γνωρίζω αλλά πιστεύω πως όχι

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο, κανονικά δεν χρωστάς τίποτα, το συμβόλαιο ρητά αναφέρει ότι σε περίπτωση μη παροχής υπηρεσιών μπορείς να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω για το διάστημα όπου δεν είχες την υπηρεσία. Και εάν δεν είναι εφικτό λόγω περιοχής και δεν έχεις σήμα μπορείς να σπάσεις και το συμβόλαιό σου καθώς το κινητό σου δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αφού δεν έχεις σήμα
Link to comment
Share on other sites

Εκανες παρα πολυ καλα και μπραβο σου που ασχοληθηκες και σπαταλησες χρονο και υπομονη με αυτους τους τυπους ..οσο για την διευθυνση δεν την γνωριζω αν εχει αλλαξει αλλα μπορεις να καλεσεις και να ρωτησεις , δεν πιστευω να μην σου απαντησουν ή μπορουν να σου δωσουν και καποιο φαξ ωστε να κανεις την δουλεια σου.Καλη επιτυχια
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, γραφω εδω για να μην ανοιξω νεο θεμα. υπαρχει καποιο νουμερο στην cosmote που θα στελνουμε και να μας λεει ποσο mb internet εχουμε καταναλωσει και ποσο μας εχει απομηνει?

 

εγω στελνω στο 1256 και μου λεει το υπολοιπο του χρονου ομιλιας κτλ κτλ....απλα θελω να ξερω και ποσο Mb καταναλωνω απο την rim.

 

INFO στο 1313

εγω εστειλα και μου εστειλε οτι εχω 217ΜΒ!Επαθα πλακα!δεν ηξερα οτι τα ΜΒ μεταφερονται αν ανανεωσεις το προγραμμα πριν την ληξη του!!

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Μετά από αρκετό καιρό, δεν θυμάμαι πόσους μήνες, έβαλα σε ένα κινητό τηλέφωνο μία κάρτα sim, που είναι WatchUp και είχα δηλώσει τον αριθμό με τα στοιχεία μου επίσημα! Αλλά μου έβγαλε μήνυμα "usim ανενεργή"! Τί σημαίνει αυτό;

 

Βοήθεια παρακαλώ, γιατί χρειάζομαι έναν επιπλέον αριθμό!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Μετά από αρκετό καιρό, δεν θυμάμαι πόσους μήνες, έβαλα σε ένα κινητό τηλέφωνο μία κάρτα sim, που είναι WatchUp και είχα δηλώσει τον αριθμό με τα στοιχεία μου επίσημα! Αλλά μου έβγαλε μήνυμα "usim ανενεργή"! Τί σημαίνει αυτό;

 

Βοήθεια παρακαλώ, γιατί χρειάζομαι έναν επιπλέον αριθμό!

 

Ευχαριστώ!

 

Εχει ληξει ο αριθμος! Δεν μπορεις να κανεις κατι!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο τον αριθμό του κινητού να ακούσεις τι μήνυμα σου βγάζει... εαν έχεις να βάλεις κάρτα πάνω από 13 μήνες πήγαινε σε κάποιο κατάστημα , μήπως σου ενεργοποιήσουν εκ νέου το νουμεράκι σου
lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά αυτό που θα γίνει , είναι ότι η Cosmote θα σε "περιμένει στη γωνία" . Σίγουρα δεν θα καθήσει να ασχοληθεί με τα 77 ευρώ, αλλά όταν εσύ θα θελήσεις να ξανακάνεις σύνδεση , θα σου θέσει ως όρο να εξοφλήσεις την παλιά σου οφειλή..
lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά αυτό που θα γίνει , είναι ότι η Cosmote θα σε "περιμένει στη γωνία" . Σίγουρα δεν θα καθήσει να ασχοληθεί με τα 77 ευρώ, αλλά όταν εσύ θα θελήσεις να ξανακάνεις σύνδεση , θα σου θέσει ως όρο να εξοφλήσεις την παλιά σου οφειλή..

 

Για αυτό πρέπει να καταργηθούν οι επιδοτήσεις, μήπως και οι εταιρείες αποφασίσουν να βελτιώσουν την ποιότητα των υπηρεσιών και το κόστος αυτών και να πάψουμε να γκρινιάζουμε για πράγματα τα οποία δυστυχώς ή ευτυχώς η cosmote και η κάθε cosmote έχει το πάνω χέρι. Όποιος διαβάσει πολύ προσεκτικά τους όρους συμβολαίου θα καταλάβει πως ναι μεν μπορεί να έχει ευθύνη για μη παροχή υπηρεσιών και ανάλογη αποζημίωση για τις ώρες δυσλειτουργίας ( εδώ θέλει επισταμένες ενέργειες κατά τη διάρκεια της σύνδεσης όπου υφίσταται το πρόβλημα και όχι εκ των υστέρων) αλλά δεν μπορεί να γκρινιάζει που πληρώνει πίσω την έκπτωση που του δίνει η εταιρεία για απόκτησης συσκευής. Σε ένα ακραίο παράδειγμα ως συνήγορος του διαβόλου, λέω να πάρω σήμερα το iphone 4 και να μετακομίσω στην κορφή του Ολύμπου και να διαμαρτύρομαι ότι δεν έχει σήμα. Δε μπορώ να ζητάω από την cosmote τα ρέστα για αυτό. Δικαιούμαι πλήρως να διαμαρτύρομαι για τις υπηρεσίες που (δε) μου παρέχονται, αλλά όχι για την έκπτωση που μου παρέχει η cosmote (χωρίς να είναι υποχρεωμένη) για συσκευή που κατ' επιλογή μας αγοράζουμε. Πάντα φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το ιδιο Stick και αντιμετωπίζω ένα παραξενο πρόβλημα. Το χρησιμοποιούσα για καιρό σε Windows Xp χωρις κανένα πρόβλημα. Οταν πήγα να το χρησιμοποιησω πριν λιγες εβδομάδες (μετά από καιρό που δεν το είχα αγγίξει) Δεν μπορούσε να μείνει συνδεδεμένο για πάνω από 1 λεπτο. Το έβλεπε, το άνοιγε, έμπαινα στο ιντερνετ και μετά έκλεινε. Το πήγα στην κοσμοτε και στα δικά τους μηχανήματα λειτουργούσε κανονικά! Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...