Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διφορούμενη "περίπτωση" (όσο έγινε 17 μέρες πριν για τον Β αριθμό).

Αλλά:

Έτσι "δουλεύουν" τα πράματα στη χώρα μας (δλδ με α) Πριν έτσι, Μετά γιουβέτσι και β) Όσο σε παρακαλάμε είναι καλά, ΑΝ δε μας "κάτσεις" θα σε @@@ στο μέλλον)

Και πάλι καλά μόνο 40€ θα σου έλεγα....Άλλωστε "εκεί" στηρίζονται και αυτοί που το θυμήθηκαν μετά από 3 μήνες για να έχουν εισπράτειν.

 

Θα ενδώσεις;

Από ό,τι λες: ΟΧΙ....1000 άλλοι στη 1 δικιά σου "περίπτωση": ΝΑΙ.

 

Απλά καταγγελία ΕΕΤΤ (αφού δεν έχεις πια να σου διακόψουν τη λειτουργία των κινητών σου: Είσαι σε άλλη εταιρία πια)

Ανέφερε αναλυτικά όσα λες εδώ (Και τι σου λέγαν τον Ιούνη για πιθανή ποινή αποδέσμευσης)

Και ανέμενε κανα 3 μηνο.

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Σε ολους τους πινακες αποσβεσης επιδοτησεων (ειτε ως εκτωση ειτε ως συσκευη).ο τελευταιος μηνας του συμβολαιου ειχει υποχρεωση επιστροφης ποσου 0% .Πχ σε 18μηνο συμβολαιο ο 18ος μηνας εχει ποσο επιστροφης 0%.Εγω ημουν στο 18ο μηνα,αρα τι μου ζητανε τωρα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόσβεση συσκευής, αλλά μάλλον πρόστιμο επειδή έσπασες το συμβόλαιο 17 ημέρες νωρίτερα..όχι για τη συσκεύή , αλλά για το πακέτο..Αν είναι να κάνεις καταγγελία στην εεττ μήπως γίνει τίποτα, κάντο γρήγορα γιατί θα έρθουν εξώδικα μετά..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόσβεση συσκευής, αλλά μάλλον πρόστιμο επειδή έσπασες το συμβόλαιο 17 ημέρες νωρίτερα..όχι για τη συσκεύή , αλλά για το πακέτο..Αν είναι να κάνεις καταγγελία στην εεττ μήπως γίνει τίποτα, κάντο γρήγορα γιατί θα έρθουν εξώδικα μετά..

 

Στην αναλυση του λογαριασμου γραφει "οφειλομενο ποσο απο επιδοτηση συσκευης".Συσκευη ομως δεν εχω παρει ποτε απο τον Cosmote!Στο 13888 που πηρα να ρωτησω,μου ειπαν οτι ειναι προστιμο για τις 17 ημερες.Ομως στους γενικους ορους χρησης,που εχει και sto site τιυ cosmote,εχει ενα πινακα στο αρθρο 13 για τον υπολογισμο αποσβεσης/ποσου επιστροφης,και στο 18 μηνο συμβολαιο κατο απο το 18 (18ο μηνα προφανως) εχει 0% ποσο επιστροφης.

Link to comment
Share on other sites

......ας απαντήσει κάποιος που έχει ακούσει κάτι...εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολους τους πινακες αποσβεσης επιδοτησεων (ειτε ως εκτωση ειτε ως συσκευη).ο τελευταιος μηνας του συμβολαιου ειχει υποχρεωση επιστροφης ποσου 0% .Πχ σε 18μηνο συμβολαιο ο 18ος μηνας εχει ποσο επιστροφης 0%.Εγω ημουν στο 18ο μηνα,αρα τι μου ζητανε τωρα;

 

Φυσικά κάνεις λάθος . Δεν λέει ο πίνακας τον 18ο μήνα . Λέει Μήνες Παραμονής στο Επιλεγμένο Πρόγραμμα 18. Και όταν λέμε 18 δεν ενοούμε 17 μήνες και 13 ημέρες. Όταν υπάρχει τέτοια ρητή περιγραφή , δεν μπορεί κανείς με ένα "προφανώς" να ερμηνεύει όπως τον βολεύει.

Επίσης ο πίνακας δεν ξεκινάει από το ένα ώστε να ερμηνευτεί ως "πρώτος μήνας" . Από το μηδέν ξεκινάει. Και συγνώμη για αυτό . Δεν είμαι με τα θηρία . Με την αλήθεια είμαι.

το πινακάκι είναι στην σελίδα 5 της παραπομπής. https://www.cosmote.gr/pdf/TermsConditions/oroi-paroxis-simvolaiou-cosmote.pdf

 

 

Τώρα όμως μπορείς να κάνεις το εξής.

Η cosmote στην σελίδα https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=T23B&catName=anakoinoseis_xreoseon&extra2=6&cat=anakoinoseis_xreoseon με τίτλο Αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση αναφέρει ξεκάθαρα. :Οι συνδρομητές όλων των προγραμμάτων που αναφέρονται παραπάνω έχουν το

δικαίωμα να καταγγείλουν τη σύμβασή τους αζημίως (εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα

επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού), εντός ενός (1) μηνός από τη

δημοσίευση της παρούσας.

Είσαι μέσα στις 30 ημέρες, και απόλυτα καλυμένος. Ισχυρίσου ότι έφυγες για αυτόν τον λόγο. Θα αναγκαστούν να το δεχτούν.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Cosmote & Wind έχουν άψογο 4G/3G στο νησί (με τη Cosmote να υπερτερεί σε δύσκολα σημεία,όπως τα ορεινά του νησιού).Θα συνιστούσα να αποφύγεις τη Vodafone διότι έχει αρκετά θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

Ειμαι στην κοσμοτε σε συμβόλαιο και με πηρανε για ανανεωση 2 χρονια στο mobileXL με 45 ευρω (ισως με λιγη πιεση καταφερω να το ριξω στα 40).

Εγω πριν γινει η προσφορα αυτη σκεφτομουν να το γυρισω σε καρτοκινητο whats up (στο οποιο ισως μπορω να το κανω και φοιτητικο).

Με συμφερει?

Βασικα περαν των πακετων που δινει το φοιτητικο εχει καποιο αλλο bonus?

Πχ φιλος μου που το εχει μου λεει οτι ΔΕΝ χανει τα ΜΒ που βαζει οταν περασει ο μηνας αλλα αθροιζονται διαρκως κ εχει φτασει να εχει γυρω στα 4000.

Και τελος, τι με συμφερει καλυτερα φοιτητικο ή προνομιακο?

 

Eυχαριστω

Edited by karn
Link to comment
Share on other sites

Και τελος, τι με συμφερει καλυτερα φοιτητικο ή προνομιακο?

 

Φοιτητικό γιατί μπορείς να κρατήσεις το νούμερο σου στο προνομιακό πας για νέο νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

Ειμαι στην κοσμοτε σε συμβόλαιο και με πηρανε για ανανεωση 2 χρονια στο mobileXL με 45 ευρω (ισως με λιγη πιεση καταφερω να το ριξω στα 40).

Εγω πριν γινει η προσφορα αυτη σκεφτομουν να το γυρισω σε καρτοκινητο whats up (στο οποιο ισως μπορω να το κανω και φοιτητικο).

Με συμφερει?

Βασικα περαν των πακετων που δινει το φοιτητικο εχει καποιο αλλο bonus?

Πχ φιλος μου που το εχει μου λεει οτι ΔΕΝ χανει τα ΜΒ που βαζει οταν περασει ο μηνας αλλα αθροιζονται διαρκως κ εχει φτασει να εχει γυρω στα 4000.

Και τελος, τι με συμφερει καλυτερα φοιτητικο ή προνομιακο?

 

Eυχαριστω

 

Φοιτητικο συμφερει περισσοτερο συνολικα.

Καλο και το προνομιακο,πιο σιγουρο να μεινει(λιγοτερες πιθανοτητες να κοπει) αλλα αλλαζεις αριθμο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια.

Τα ΜΒ κρατιουνται και στο κανονικο whats up? ή μονο στο φοιτητικο?

Και τελευταιο... Στο νετ σερφαρεις κανονικα με 4G? Ή αλλα πακετα εχουν 4G και αλλα 3G?

Ειχα διαβασει οτι στο whatsup πρεπει να πληρωσεις παραπανω (να παρεις πιο ακριβο πακετο) για να εχεις 4G γι αυτο ρωταω.

Edited by karn
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

Ειμαι στην κοσμοτε σε συμβόλαιο και με πηρανε για ανανεωση 2 χρονια στο mobileXL με 45 ευρω (ισως με λιγη πιεση καταφερω να το ριξω στα 40).

Εγω πριν γινει η προσφορα αυτη σκεφτομουν να το γυρισω σε καρτοκινητο whats up (στο οποιο ισως μπορω να το κανω και φοιτητικο).

Με συμφερει?

Βασικα περαν των πακετων που δινει το φοιτητικο εχει καποιο αλλο bonus?

Πχ φιλος μου που το εχει μου λεει οτι ΔΕΝ χανει τα ΜΒ που βαζει οταν περασει ο μηνας αλλα αθροιζονται διαρκως κ εχει φτασει να εχει γυρω στα 4000.

Και τελος, τι με συμφερει καλυτερα φοιτητικο ή προνομιακο?

 

Eυχαριστω

 

Γεια χαρά,

 

Φοιτητικό what's up ή φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο: https://www.whatsup.gr/student/kartosymvolaio

 

Περισσότερα και αναλυτικότερα με τα bonus εδώ: https://www.whatsup.gr/student/kartokinito

 

Υ.Γ Τα φοιτητικά του What's Up, ειδικά φέτος, όπως και το φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο, έχουν τρελές παροχές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστω παιδια.

Τα ΜΒ κρατιουνται και στο κανονικο whats up? ή μονο στο φοιτητικο?

Και τελευταιο... Στο νετ σερφαρεις κανονικα με 4G? Ή αλλα πακετα εχουν 4G και αλλα 3G?

Ειχα διαβασει οτι στο whatsup πρεπει να πληρωσεις παραπανω (να παρεις πιο ακριβο πακετο) για να εχεις 4G γι αυτο ρωταω.

 

Και στο κανονικό, όπως και τα λεπτά ομιλίας. Ναι κανονικότατα 4G.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Και τα λεπτα ομιλιας??? :blink:

Φοβερο!

Παω για καρτοκινητο!:lol:

 

Ναι. Το έκανε η Cosmote από μέσα με τέλη Αυγούστου.

 

Περισσότερα εδώ: https://www.whatsup.gr/transfer

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Είναι το τηλέφωνο της μάνας μου και θέλω να έρθει cosmo με διαφορετικό πρόθεμα ίδιο νούμερο γίνεται;

Και εξηγώ από 6932 σε 6977 και πόσο κοστίζει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνει φορητότητα και να διατηρήσει και το ίδιο πρόθεμα εάν θέλει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι το τηλέφωνο της μάνας μου και θέλω να έρθει cosmo με διαφορετικό πρόθεμα ίδιο νούμερο γίνεται;

Και εξηγώ από 6932 σε 6977 και πόσο κοστίζει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο που λες δεν γινεται,εγω εφερα απο Wind 693 σε Whats Up.Το ιδιο ειχε κανει και ο θειος μου.Το κοστος για την φορητοτητα ειναι πλεον 30€.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο σπίτι μου η κάλυψη 4G από Cosmote και όλους τους υπόλοιπους παρόχους ήταν ανύπαρκτη λόγω της κακής θέσης (βρισκεται σε μια λακούβα) Το είχα τσεκάρει για όλους παρόχους έναν εναν. ΞΑφνικά τον προηγούμενο μήνα άρχισα να πιάνω 4G COSMOTE στο κινητό μου χωρίς να κάνω τίποτα διαφορετικό. ¨Ολα καλά μέχρι εδώ. Το περίεργο όμως είναι ότι σε έλεγχο που έκανα με σιμ κάρτες άλλων παρόχων, διαπίστωσα ότι έπιανα 4G και από όλους τους υπόλοιπους!!! Οπότε το συμπερασμα που βγαίνει λογικά είναι : ή 1) αποφάσισαν ταυτόχρονα όλοι οι πάροχοι να φτιάξουν καινούργιες κεράιες την ίδια χρονική στιγμή στην γειτονιά μου, ή 2) φτιάχθηκε μια μόνο κεραία και την χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι μαζί!! Στην δεύτερη περίπτωση όμως δεν υπάρχει πλεόν ανταγωνισμός δικτύων, όυτε ανεξάρτητοι πάροχοι αλλά μόνο ένας (κάτι που όμως θα ήταν κατάσταση καρτελ αφού μας διαφημίζουν ανεξάρτητα γρήγορα δίκτυα ο καθένας τους).

Ξέρει κανεις τι συμβαίνει πραγματικά?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις ποια είναι η περιοχή σου ,δεν μπορούμε να ξέρουμε .
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου η κάλυψη 4G από Cosmote και όλους τους υπόλοιπους παρόχους ήταν ανύπαρκτη λόγω της κακής θέσης (βρισκεται σε μια λακούβα) Το είχα τσεκάρει για όλους παρόχους έναν εναν. ΞΑφνικά τον προηγούμενο μήνα άρχισα να πιάνω 4G COSMOTE στο κινητό μου χωρίς να κάνω τίποτα διαφορετικό. ¨Ολα καλά μέχρι εδώ. Το περίεργο όμως είναι ότι σε έλεγχο που έκανα με σιμ κάρτες άλλων παρόχων, διαπίστωσα ότι έπιανα 4G και από όλους τους υπόλοιπους!!! Οπότε το συμπερασμα που βγαίνει λογικά είναι : ή 1) αποφάσισαν ταυτόχρονα όλοι οι πάροχοι να φτιάξουν καινούργιες κεράιες την ίδια χρονική στιγμή στην γειτονιά μου, ή 2) φτιάχθηκε μια μόνο κεραία και την χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι μαζί!! Στην δεύτερη περίπτωση όμως δεν υπάρχει πλεόν ανταγωνισμός δικτύων, όυτε ανεξάρτητοι πάροχοι αλλά μόνο ένας (κάτι που όμως θα ήταν κατάσταση καρτελ αφού μας διαφημίζουν ανεξάρτητα γρήγορα δίκτυα ο καθένας τους).

Ξέρει κανεις τι συμβαίνει πραγματικά?

Τα δίκτυα έχουν συμφωνίες για μοιρασμό θέσεων. Μπορεί δηλαδή να βάζουν μηχανήματα και σε ιστούς άλλης εταιρείας με το αντίστοιχο νοίκι.

Το κάνουν σε συγκεκριμένες περιοχές ανάλογα με την κατάσταση, πιθανόν να έγινε και σε εσένα αυτό.

Είναι ανεξάρτητα τα δίκτυα, απλά σπάνια τυχαίνει να έχουν κουμπωμένες κεραίες στον ίδιο ιστό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις ποια είναι η περιοχή σου ,δεν μπορούμε να ξέρουμε .

 

Βούτες Ηρακλειο Κρητη με κατευθυνση Δυτικά

 

Έτσι πιθανως να εξηγείται το φαινόμενο.

Edited by azafeiros
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...