Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν ο λογαριασμός δεν αφορά σε άτομο μεγάλης ηλικίας, νομίζω πως βολεύει να είναι ηλεκτρονικός.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αν ο λογαριασμός δεν αφορά σε άτομο μεγάλης ηλικίας, νομίζω πως βολεύει να είναι ηλεκτρονικός.

 

Σε τι βολευει αν δεν εχει καποια εκπτωση ???Εχουν νομιζεις ολοι internet οσοι εχουν κινητο ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι βολευει αν δεν εχει καποια εκπτωση ???Εχουν νομιζεις ολοι internet οσοι εχουν κινητο ?

Στο σταθερο νομιζω ειναι -1€ αμα βαλεις να μην ερχεται ο λογαριασμος σε χαρτι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε τη δυνατότητα να τον λαμβάνετε ηλεκτρονικά, γιατί δεν το κάνετε; Γιατί να ξοδεύεται χαρτί άσκοπα; Σκεφθείτε λίγο και το περιβάλλον. Μόνο και μόνο για να πάτε κόντρα στην Vodafone που πήρε την πρωτοβουλία δηλαδή, τον θέλετε σε χαρτί; H VF το έκανε για να γλιτώσει χρήματα, μελάνια, πληρωμή κούριερ/ταχυδρομείου κλπ. και το προωθεί ως καλύτερο για το περιβάλλον. (Καλύτερο για το περιβάλλον είναι οκ, αλλά δεν το έκανε γι'αυτόν το σκοπό). Όλοι εσείς που θέλετε να της πάτε κόντρα επειδή σας το έκανε με το έτσι θέλω, σίγουρα δεν ενδιαφέρεστε για το περιβάλλον.
Link to comment
Share on other sites

+1 σε αυτό.

Για όλες τις εταιρείες που μου στέλνουν λογαριασμό και υπάρχει η δυνατότητα, έχω ενεργοποιήσει e-bill.

Ειδικά από τη στιγμή που πληρώνω λογαριασμούς από τον υπολογιστή ή το κινητό, δεν χρειάζεται πουθενά ο έντυπος. Αν θέλει κανείς να κρατάει αρχείο είναι πιο βολικό να αποθηκεύει τα pdf παρά να κρατάει όλο το χαρτομάνι.

Και να χρειαστείς έναν λογαριασμό, πες στην περίπτωση που αλλάζεις πάροχο και στον ζητάνε, τυπώνεις έναν πανεύκολα.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Εχουν νομιζεις ολοι internet οσοι εχουν κινητο ?

Για αυτό ακριβώς διαχώρισα τα άτομα μεγάλης ηλικίας.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά επειδή δεν βρίσκω το αντίστοιχο θέμα, αυτό με το Roaming μετά της 15 Ιουνίου που θα είναι δωρεάν και θα ξοδεύουμε τα λεπτά και τα Gb του προγράμματος μας ισχύει; Στα Red προγράμματα ξέρω ότι ισχύει από πέρυσι, στα άλλα τι θα ισχύσει;
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά επειδή δεν βρίσκω το αντίστοιχο θέμα, αυτό με το Roaming μετά της 15 Ιουνίου που θα είναι δωρεάν και θα ξοδεύουμε τα λεπτά και τα Gb του προγράμματος μας ισχύει; Στα Red προγράμματα ξέρω ότι ισχύει από πέρυσι, στα άλλα τι θα ισχύσει;

Εχει εκδοθεί σχετικό δελτίο τύπου με ημερομηνία 27/4/2017 και εφαρμογή από 1/6/2017

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40476&dateFrom=&dateUntil=

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Μου εκανε προταση η cosmote για συμβολαιο σε σταθερο. Στην voadafone σταθερη εχω αλλους 5 μηνες. Θα ηθελα να ρωτησω ποσο θα κοστισει το σταματημα του συμβολαιου στη vodafone
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Μου εκανε προταση η cosmote για συμβολαιο σε σταθερο. Στην voadafone σταθερη εχω αλλους 5 μηνες. Θα ηθελα να ρωτησω ποσο θα κοστισει το σταματημα του συμβολαιου στη vodafone

 

Η Vodafone θα σου πει. Πάρε και πιθανόν να βγεις και κερδισμένος (να σου κάνουν αντιπρόταση επί τόπου).

Link to comment
Share on other sites

Εχει πλακα παντως να βλεπεις τι πληρωνεις στην vodafone στην ελλαδα για ενα προγραμμα Red 1

http://prntscr.com/fbqx3l

και τι πληρωνει πχ ενας συνδρομητης vodafone στην γερμανια στα αντιστοιχα red...

http://prntscr.com/fbqxe3

http://prntscr.com/fbqxv7

 

χαοτικες διαφορες αλλα οκ λογικο στην χωρα που ζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εχει πλακα παντως να βλεπεις τι πληρωνεις στην vodafone στην ελλαδα για ενα προγραμμα Red 1

http://prntscr.com/fbqx3l

και τι πληρωνει πχ ενας συνδρομητης vodafone στην γερμανια στα αντιστοιχα red...

http://prntscr.com/fbqxe3

http://prntscr.com/fbqxv7

 

χαοτικες διαφορες αλλα οκ λογικο στην χωρα που ζουμε...

 

Σχεδον ολοι που εχουμε red τα εχουμε σε προσφορα .Για 3 γραμμες πληρωνω με την μειωση εκπτωσης 64 ευρω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει.

 

Και οι τιμές που παίρνει κάποιος είναι οι χαμηλές και ικανοποιείται το αίσθημα ότι κατάφερα να εκβίασω το δίκτυο με φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολοι που εχουμε red τα εχουμε σε προσφορα .Για 3 γραμμες πληρωνω με την μειωση εκπτωσης 64 ευρω.

 

Γιάννη την τιμή αυτή την πήρες από τα κεντρικά ή από εξωτερικό συνεργάτη? Εγώ για 3 red1 ανανέωσα στα 78, που από τον πρώτο μήνα πήρε αύξηση και ΄'εφτασε τα 83 και τώρα ετοιμάζεται πάλι για αύξηση (βλέπε έκπτωση >60%) και θα ανέβει κιάλλο..:mad:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη την τιμή αυτή την πήρες από τα κεντρικά ή από εξωτερικό συνεργάτη? Εγώ για 3 red1 ανανέωσα στα 78, που από τον πρώτο μήνα πήρε αύξηση και ΄'εφτασε τα 83 και τώρα ετοιμάζεται πάλι για αύξηση (βλέπε έκπτωση >60%) και θα ανέβει κιάλλο..:mad:

 

Για οποιον θυμαται πριν 4-5 χρονια ειχε γινει ενας πολεμος μεταξυ VODAFONE και Cosmote .

 

Ειχα δυο γραμμες στο ονομα μου , πηρα και μια της κορης μου και μου εκαναν προσφορα για 17 και κατι ευρω ....Συνεχιζω από τοτε με μικρη αυξηση...Δυο χρονιες σε ανανεωση ειχαν κανει συστιμικο λαθος και πληρωνα 14 και κατι ευρω την γραμμη.

Η προσφορα ειχε γινει τηλεφωνικα από κεντρικα της VODAFONE και ειχα παει σε κατάστημα για τα περεταίρω.

 

Σε τηλεφωνικες επικοινωνιες για τιμες παντα κραταω ονομα υπαλληλου , ημερομηνια και ωρα επικοινωνιας και μου εχει χρειαστει.

 

Συνολικη εκπτωση καπου στο 85% .

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οι εκπτώσεις ισχυουν όντως, αλλά για παλιούς πελάτες (άνω της επιτυχούς ολοκλήρωσης της 1ης χρονικης δέσμευσης του συμβολαίου).Η βροχή την εκπτώσεων ξεκινά ουσιαστικά στην 1η ανανέωση του συμβολαίου. Για νέους πελάτες "γειά σας καλησπέρα ήρθα να γίνω πελάτης σας" δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Οι εκπτώσεις ισχυουν όντως, αλλά για παλιούς πελάτες (άνω της επιτυχούς ολοκλήρωσης της 1ης χρονικης δέσμευσης του συμβολαίου).Η βροχή την εκπτώσεων ξεκινά ουσιαστικά στην 1η ανανέωση του συμβολαίου. Για νέους πελάτες "γειά σας καλησπέρα ήρθα να γίνω πελάτης σας" δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα..

 

Συμφωνω αλλα καποια εκπτωση ισως μπορουν να παρουν αλλα πολύ μικροτερη .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε με παράξενο, αλλά προτιμώ μία αγορά που δεν μου κάνουν καμία έκπτωση, αλλά η κοστολόγηση είναι ορθολογική και επιβραβεύεται ο συνεπής και "πιστός" πελάτης.

Αντ' αυτού, υποχρεωνόμαστε κάθε τόσο σε φορητότητες και χαμένο χρόνο και νομίζουμε ότι μας κάνουν και χάρη που μας έκαναν έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει λογική αυτό που λες.

Οντως μεταξύ των πελατών συμβολαίου έχει επικρατήσει η λογική τους "εκβιασα", απλά ελέω οικονομικής κρίσης οι δυνατότητες των πελατών να καταβάλουν υψηλό τίμημα σε τηλεπικοινωνιακες υπηρεσίες έχουν στερέψει, σε κάποιο σημαντικό ποσοστό αυτών.

Είναι ένας σοβαρός (αν όχι ο σοβαρότερος) λόγος που τα συμβόλαια τείνουν να εξελιχθούν (σε όλα τα δίκτυα κινητής) σε μουσειακο είδος...

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Πείτε με παράξενο, αλλά προτιμώ μία αγορά που δεν μου κάνουν καμία έκπτωση, αλλά η κοστολόγηση είναι ορθολογική και επιβραβεύεται ο συνεπής και "πιστός" πελάτης.

Αντ' αυτού, υποχρεωνόμαστε κάθε τόσο σε φορητότητες και χαμένο χρόνο και νομίζουμε ότι μας κάνουν και χάρη που μας έκαναν έκπτωση.

 

Δεν εισαι εσυ ο παράξενος αλλα το συστημα που δουλευει ...διαφορετικα .Αλλα κι εμεις που το δεχομαστε .

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά κινητής εδω είναι στρεβλή. Είναι μια αγορά που το ποσοστό των καρτοκινητων αντιπροσωπεύει το ~73-85%(αναλογως το δικτυο) επί του συνόλου των ενεργών sim. Με μάλιστα ακριβά συμβόλαια με λιγότερες παροχές από τα φθηνοτερα καρτοκινητα....ιδιως στο low & mid usage. Και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα καρτοκινητά δίνουν τα ίδια ή και περισσότερα με εδω, μονάχα που εκεί τα συμβόλαια εξακολουθούν να δίνουν και περισσότερα και φθηνότερα. Αυτη εξάλλου θα έπρεπε να ειναι και η διακριτή διαφοροποίηση μεταξυ συμβολαιων και καρτοκινητών, αλλά εδω ειναι ακριβώς το αντίθετο.. ιδίως στο low & mid-range usage.

 

Βέβαια να πούμε και του στραβού το δικιο, τα δίκτυα φέρουν σημαντικότατο μερίδιο ευθύνης... έσπρωχναν το κόσμο στα καρτοκινητα για πολλούς και διάφορους λόγους, μεταξυ αυτών διότι τα συμβόλαια ενέχουν και πιστωτικό κίνδυνο. Βασική παράμετρος που οι επιδοτήσεις συσκευών τα τελευταία χρόνια έδωσαν την σκυτάλη στην "έκπτωση παγίου"....

Οπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στην αγορά κινητής η προσωπική μου άποψη είναι ότι ουτε σε 10χρονια από σήμερα τα οικιακά ιδίως συμβόλαια δεν θα επιστρέψουν στα προ-κρίσης επίπεδα διείσδυσης, πόσο μάλλον σε αυτά της "χρυσής" τετραετίας 2003-2006.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό υπάρχουν οι πιστωτικές. Μπορούν να κάνουν τα συμβόλαια μόνο για όσουν έχουν πιστωτική και να δεσμεύουν ένα στάνταρ ποσό κάθε μήνα (π.χ. 2 X πάγιο). Στο τέλος του μήνα χρεώνουν τη χρήση και τέλος. Μηδέν πιστωτικός κίνδυνος.

Απλά ξεζουμίζουν με τα συμβόλαια τον κόσμο που θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο (κυρίως άτομα μεγάλης ηλικίας) και τα εταιρικά. Αν εν τω μεταξύ κάποιος διαμαρτυρηθεί δίνουν 60%+ έκπτωση για πλάκα, δεν τους κοστίζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστες ενεργες κυκλοφορούν πλέον.

Πολλές πιστωτικες έκλεισαν από χρέη ή τη μη-εξυπηρέτηση τους. Και σπάνια εδώ και 3χρονια εγκρίνονται νέες από τις ίδιες τις τράπεζες.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...