Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς το κάνουν συνέχεια! Έχεις δικαίωμα καταγγελίας του συμβολαίου σου και φορητότητας σε άλλη εταιρεία, όπου ίσως σε καλέσουν και στο μειώσουν. Όλα αυτά αν έχεις το κουράγιο. Και αυτοί εδώ που τα λέμε τρώνε αλλαγές συνέχεια με κάποιους που παίζουν μια με τον ΦΠΑ, μια με τα τέλη κινητής κλπ...

 

Το έκανα πριν 2 μήνες όταν ανακοινώθηκε η αύξηση στο πάγιο 3,5 ευρώ που θα ίσχυε από 1η Απριλίου.. Τώρα ξανά..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λέτε γιαυτό μου ήρθε αυξημένος ο λογαριασμός 3.5ευρω; Εχω 2γραμμες ρέντ 1

Τωρα μπορώ να κάνω φορητοτητα; ή πέρασε η διορία; 1μαιου βγήκε ο λογαριασμός

Ζήτησα να μου τηλεφωνήσει ο προσωπικός σύμβουλος... Άντε να δω τι θα μου πει από Δευτέρα

Αυγούστο λήγει το συμβολαιο και πάω φουλ για καρτοκινητο. Δεν είναι καιρός για 55αρια

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με βονταφον σήμερα. Αλλά ξέχασα να ρωτήσω αν έχει πέρασει η διορία για το αν μπορώ να κάνω φορητοτητα επειδή δεν συμφωνώ με την αύξηση η οποία είναι 3ευρω σε εμένα.

Τους λέω 17 Αυγούστου λήγει το συμβολαιο αν το μετατρέψω σε καρτοκινητο τώρα τι πέναλτι έχει; μου 129 ευρώ για την καθε γραμμη (έχω 2 ρεντ1) :mad::mad:

Και επίσης 20 ευρώ για την καθε γραμμη ως τέλος αποσύνδεσης.... Κουφάθηκα λίγο αλλά τι να πω... Πότε έγινε 20 ευρώ αυτό; 10 δεν ήταν;

Edit μίλησα μόλις και ρώτησα αν δε συμφωνώ μπορώ να διακόψω το συμβολαιο; και μου λέει η ανακοίνωση βγήκε το Φεβρουάριο και είχατε 30 μέρες διορία. Άρα τώρα πέταξε το πουλάκι

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με βονταφον σήμερα. Αλλά ξέχασα να ρωτήσω αν έχει πέρασει η διορία για το αν μπορώ να κάνω φορητοτητα επειδή δεν συμφωνώ με την αύξηση η οποία είναι 3ευρω σε εμένα.

Τους λέω 17 Αυγούστου λήγει το συμβολαιο αν το μετατρέψω σε καρτοκινητο τώρα τι πέναλτι έχει; μου 129 ευρώ για την καθε γραμμη (έχω 2 ρεντ1) :mad::mad:

Και επίσης 20 ευρώ για την καθε γραμμη ως τέλος αποσύνδεσης.... Κουφάθηκα λίγο αλλά τι να πω... Πότε έγινε 20 ευρώ αυτό; 10 δεν ήταν;

Edit μίλησα μόλις και ρώτησα αν δε συμφωνώ μπορώ να διακόψω το συμβολαιο; και μου λέει η ανακοίνωση βγήκε το Φεβρουάριο και είχατε 30 μέρες διορία. Άρα τώρα πέταξε το πουλάκι

 

Σωστά σου είπαν. Αφορούσε την πρώτη αύξηση. Από το Μάιο όμως ξεκίνησε η δεύτερη αύξηση με τη μείωση έκπτωσης όσοι έχουν άνω του 60%. Αν σε καλύπτει αυτό μπορείς να πεις αυτό το λόγο

 

Αν και δεν αργεί και πολύ σε σένα. Θέλει και 1 μήνα η μετατροπή σε καρτοκινητό ίδιας εταιρίας. Οπότε 17 Ιουλίου αν τα λέω καλά πρέπει να κάνεις την αίτηση μετατροπής. Διαφορετικά μπορείς να το μετατρέψεις σε καρτοκινητό άλλης εταιρίας που γίνεται μέσα σε 3 μέρες.

 

Γενικά τα τελευταία χρόνια και λόγω του οικονομικού κλίματος γενικότερα... έχουμε πολύ συχνά αυξήσεις με άμεσο ή έμμεσο τρόπο οπότε προτείνω κάθε μήνα να διαβάζουμε πάντα την πίσω όψη του λογαριασμού.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να τους πάρω πάλι αύριο τηλέφωνο και να ρωτήσω αν έχω έκπτωση πάνω από 60%; και αν με πιάνει η αυξηση; θα μου το πούνε;

 

Και σε κοσμοτε να πάω για κάρτα τα 20 ευρώ της αποσύνδεσης θα τα πληρώσω;

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να τους πάρω πάλι αύριο τηλέφωνο και να ρωτήσω αν έχω έκπτωση πάνω από 60%; και αν με πιάνει η αυξηση; θα μου το πούνε;

 

Και σε κοσμοτε να πάω για κάρτα τα 20 ευρώ της αποσύνδεσης θα τα πληρώσω;

 

Μα καλά, δεν ξέρεις εσύ αν έχεις έκπτωση πάνω από 60%? Δεν ξέρεις τι πληρώνεις;; Δες έναν λογαριασμό και γράφει πάνω πόση έκπτωση έχεις. Δες επίσης τον τελευταίο λογαριασμό που εκδόθηκε στην πίσω όψη αν γράφει για την επιπλέον απιβάρυνση αυτή γιατί παραπάνω γράφτηκε ότι το κάνουν επιλεκτικά.. χωρίς βέβαια να ξέρω αν πράγματι ισχύει αυτό. Αν σε πιάνει η παραπάνω επιβάρυνση και θες να καταγγείλεις το συμβόλαιό σου για την αύξηση δε θα χρειαστεί να πληρώσεις αυτά τα 20 ευρώ εννοείται

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι πληρώνω για 2γραμμες 50 ευρώ.

Τωρα μου είπε ότι θα γίνει 53.

Αλλα πόσο τις % είναι η εκπτωση δεν το ξερω

Και στο λογαριασμό δεν είδα να λέει ξεκάθαρα το ποσοστό της έκπτωσης.

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι πληρώνω για 2γραμμες 50 ευρώ.

Τωρα μου είπε ότι θα γίνει 53.

Αλλα πόσο τις % είναι η εκπτωση δεν το ξερω

Και στο λογαριασμό δεν είδα να λέει ξεκάθαρα το ποσοστό της έκπτωσης.

70% έκπτωση έχεις άρα σε πιάνει (κι εγώ δίνω 26 για μια γραμμή με 70% έκπτωση) ο λογαριασμός το γράφει στην ανάλυση, λέει πάγιο πχ Red 1 54 ευρώ κι από κάτω έκπτωση πχ 70 % και υπολογίζει τι μένει

Με τους φόρους υπολόγισα 3 με 3μιση ευρώ πάνω ότι θα πάει

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα ψιλά γράμματα του λογαριασμού Απριλίου και λέει ότι αν έχω αντίρρηση πρέπει να το κάνω ενός μηνός. Οπότε πάλι έχασα την προθεσμία... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα ψιλά γράμματα του λογαριασμού Απριλίου και λέει ότι αν έχω αντίρρηση πρέπει να το κάνω ενός μηνός. Οπότε πάλι έχασα την προθεσμία... :mad:

 

1 μήνα από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού. Πριν είπες ότι το συμβόλαιό σου λήγει 17 Αυγούστου. Άρα από ότι καταλαβαίνω οι λογαριασμοί σου εκδίδονται κάθε 16 ή 17 του μηνός. Οπότε αν ο λογαριασμός εκδόθηκε 17 Απριλίου και αναφέρει αυτή τη χρέωση έχεις περιθώριο μέχρι 17 Μαϊου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. ειμαι με συμβολαιο στην κοσμοτε. ειχα κανει αιτηση φορητοτητας στη wind, αλλα η αντιπροταση της κοσμοτε δεν ηταν καλη οποτε την εκοψα. και πηρα σημερα για να κανω αιτηση φορητοτητας στη βονταφον.

ομως η υπαλληλος μου ειπε πως η διαδικασια εχει αλλαξει πλεον και πως με το που υπογραψω, αυτοματα ενεργοποιειται η φορητοτητα και δεν στελνεται αιτημα στην κοσμοτε. δηλαδη αποτι καταλαβαινω, η καρτα της κοσμοτε αυτοματα σταματαει να δουλευει και θα δουλευει της βονταφον. αλλα αμα συμβει αυτο, πως ακυρωνεις μετα τη φορητοτητα? θα πρεπει να κανεις αιτηση να ακυρωθει η καρτα της βονταφον και να σου ξαναενεργοποιησουν καρτα της κοσμοτε? τι κουλα ειναι ολα αυτα?

μου πε η υπαλληλος πως το τελευταιο μηνα περιπου ισχυει αυτο. απο την αλλη, εκανα αιτηση φορητοτητας στη γουιντ και δε συνεβει κατι τετοιο...

οποιος μπορει να με κατατοπισει... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1 μήνα από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού. Πριν είπες ότι το συμβόλαιό σου λήγει 17 Αυγούστου. Άρα από ότι καταλαβαίνω οι λογαριασμοί σου εκδίδονται κάθε 16 ή 17 του μηνός. Οπότε αν ο λογαριασμός εκδόθηκε 17 Απριλίου και αναφέρει αυτή τη χρέωση έχεις περιθώριο μέχρι 17 Μαϊου

 

Κάθε πρώτη του μήνα εκδίδεται ο λογαριασμός... Αυτό το ξερω σίγουρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πρώτη του μήνα εκδίδεται ο λογαριασμός... Αυτό το ξερω σίγουρα :lol:

 

Και εμένα το ίδιο. Η μείωση της έκπτωσης που λέμε για όσους έχουν από 60% και άνω αναφέρεται στο λογαριασμό που εκδόθηκε 01/05 στη δική μου περίπτωση. Οπότε έχω περιθώριο μέχρι 01/06. Δες τον τελευταίο λογαριασμό αν το αναφέρει αυτό στην πίσω όψη.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο επικοινωνια μου ειπαν οτι εγω που εχω 60% εκπτωση δεν θα ε επηρεασει η αυξηση παρολο που στην ανακοινωση λεει απο 60 και ανω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο. Η μείωση της έκπτωσης που λέμε για όσους έχουν από 60% και άνω αναφέρεται στο λογαριασμό που εκδόθηκε 01/05 στη δική μου περίπτωση. Οπότε έχω περιθώριο μέχρι 01/06. Δες τον τελευταίο λογαριασμό αν το αναφέρει αυτό στην πίσω όψη.

 

Είδες καλά στο λογαριασμό του Απριλίου; γιατί σε εμένα το γράφει εκεί τώρα που είδα καλά το χαρτί κάτω κάτω. Και μαλιστα ελεγε ότι μπορώ να κάνω καταγγελία της σύμβασης εντός μηνός.

Στο λογαριασμό Μαΐου το γράφει πάλι αλλά ως ανακοίνωση πλέον. Δε γράφει ότι μπορείς να το καταγγείλεις... :mad::(

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήρε τηλέφωνο η βονταφον.

Η εκπτωση που έχω και στις 2 γραμμές είναι από 60% οπότε δεν με πιάνει η αυξηση

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήρε τηλέφωνο η βονταφον.

Η εκπτωση που έχω και στις 2 γραμμές είναι από 60% οπότε δεν με πιάνει η αυξηση

Πως πληρώνεις 2 γραμμές 50 ευρώ και έχεις 60% έκπτωση κι εγώ πληρώνω μια στα 26 και έχω 70 %; (και τώρα νε την αύξηση παγιου πήγε στα 27)

Δεν βγαίνουν τα νούμερα! Εκτός αν δεν έχεις 2 Red 1 και έχεις πχ 1 Red 1 και ένα μικρότερο πρόγραμμα

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Εγω με 3 red1 και εκπτωση 75%+10%=85% οικογενειακο απο 60 ευρω πηγε 64.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος λογαριασμός 1 Μαΐου ήρθε 54 ευρώ.

Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι η κάθε γραμμή έχει 60% έκπτωση.

Τωρα τι να πω; Αύγουστο λήγει το συμβολαιο οπότε από Ιούλιο πάω σε κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Λήγει red1 που έχω με 26 κάτι ευρώ (και πρόσφατα στον τελευταίο λογαριασμό ανέβηκε στα 28 κάτι).

Από τη vodafone μου πρότειναν ανανέωση για 18 μήνες με ίδια τιμή (28 κάτι ευρώ) χωρίς, όπως ισχυρίζονται, να με επηρεάσει μείωση του ποσοστού έκπτωσης.

Έχει ακούσει κανείς κάτι αντίστοιχο για ανανεώσεις αυτήν την περίοδο;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Λήγει red1 που έχω με 26 κάτι ευρώ (και πρόσφατα στον τελευταίο λογαριασμό ανέβηκε στα 28 κάτι).

Από τη vodafone μου πρότειναν ανανέωση για 18 μήνες με ίδια τιμή (28 κάτι ευρώ) χωρίς, όπως ισχυρίζονται, να με επηρεάσει μείωση του ποσοστού έκπτωσης.

Έχει ακούσει κανείς κάτι αντίστοιχο για ανανεώσεις αυτήν την περίοδο;

 

Αν το 28 και κατι ειναι με τις νεες τιμες δεν θα σε επηρεασει . Αλοιως.....Εγω με 3 red1 απο 60 ευρω τελικη ππηγα στα 64 .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μήπως έχει κάποιος την πρόχειρη την καταγγελία σύμβασης για την εεττ? Τους πήρα τώρα και τους είπα οτι θέλω να προβώ σε καταγγελία λόγο της αύξησης των mms(και καλά) και μου είπαν ότι αζημιώς εννοούν τα τέλη αποσύνδεσης που είναι 20 ευρώ! Είναι απίστευτοι οι άνθρωποι!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μήπως έχει κάποιος την πρόχειρη την καταγγελία σύμβασης για την εεττ? Τους πήρα τώρα και τους είπα οτι θέλω να προβώ σε καταγγελία λόγο της αύξησης των mms(και καλά) και μου είπαν ότι αζημιώς εννοούν τα τέλη αποσύνδεσης που είναι 20 ευρώ! Είναι απίστευτοι οι άνθρωποι!

 

http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε το παρακατω email

 

Αγαπητέ συνδρομητή,

 

Σας ευχαριστούμε που έχετε επιλέξει να χρησιμοποιείτε το My account, για να παρακολουθείτε τον λογαριασμό σας, είτε από τον υπολογιστή σας στο http://www.vodafone.gr, είτε από το κινητό σας μέσω της εφαρμογής My Vodafone.

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο πλαίσιο της προσπάθειας για μείωση της κατανάλωσης χαρτιού, θα ενεργοποιήσουμε αυτόματα στις

2 Ιουνίου 2017 τη δωρεάν υπηρεσία ηλεκτρονικού λογαριασμού My eBill για το λογαριασμό κινητής. Ο ηλεκτρονικός λογαριασμός θα αντικαταστήσει τον έντυπο που λαμβάνατε μέχρι σήμερα.

 

Με το My eBill έχετε πολλές δυνατότητες:

Λαμβάνετε άμεσα τον λογαριασμό σας στο email σας

Ενημερώνεστε άμεσα μέσω SMS στην έκδοσή του

Πραγματοποιείτε εύκολα, γρήγορα και με ασφάλεια online πληρωμή

Ο λογαριασμός σας θα αποστέλλεται σε αυτό το email και οι σχετικές SMS ενημερώσεις στο κινητό επικοινωνίας που έχετε δηλώσει κατά την αίτηση ενεργοποίησης του My account. Αν επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε το email σας μέσω του My account.

 

Σε περίπτωση που δεν επιθυμείτε την ενεργοποίηση του ηλεκτρονικού λογαριασμού, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το 13830 ή με το 1399 εάν πρόκειται για εταιρικές συνδέσεις.

 

Vodafone

 

Τετοιες μονομερεις ενεργεις μου την δινουν και τους πηρα τηλεφωνο να συνεχισει να εκδιδεται ο γραπτος λογαριασμος.

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...