Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραια τα λέτε, αλλά εάν μπορείς να βρεις τις ίδιες υπηρεσίες φτηνότερα, εκεί θα πας. Εαν γουστάρεις να πληρώνεις περισσότερα, μαγκιά σου. Το να θέλεις όμως να παίρνουν λιγότερα οι υπολοιποι, το λες και ελλειψη καταναλωτικής συνείδησης, ή απλα κόμπλεξ Edited by laznokxd
Link to comment
Share on other sites

Και ίσως είναι και η καλύτερη κίνηση αυτή. Για ποιον λόγο να έχει την ίδια προτεραιότητα κάποιος που ξοδεύει για data πχ 10 ευρώ το 3μηνο με κάποιον που ξοδεύει πχ 40 ευρώ; Ή, θα μπορούσε να γίνει διαχωρισμός με βάση το δίκτυο και το ποσό (πχ χαμηλότερα ποσά - μόνο UMTS για data). Για όλους τους παρόχους. Έτσι δεν θα είναι κανείς παραπονεμένος. Αυτός που όντως χρησιμοποιεί το κινητό του ενεργά θα απολαμβάνει υψηλότερες ταχύτητες χωρίς να τον νοιάζουν περιορισμοί και αυτός που περιμένει την προσφορά στις γιορτές Χριστουγέννων/Πάσχα κλπ εν γνώσει του θα έχει χαμηλότερες ταχύτητες. Όλοι ικανοποιημένοι, δικτυα και συνδρομητές.

 

Ωραίο σκεπτικό. Δηλαδή οι πλούσιοι που πάντα θα έχουν χρήματα να μπορούν να απολαμβάνουν το τέλειο σούπερ ντουπερ δίκτυο και οι υπόλοιποι που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να δίνουν τα 40€+ να μην απολαμβάνουν τις ίδιες παροχές.....ωραία πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Έστω. Περιόρισε, όπως πολύ σωστά λες, την ταχύτητα. Βάλε βαθμίδες, ανάλογα το προφίλ του χρήστη.

 

Ή και αύξησε χωρητικότητα όπως μέρος του ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πλούσιου - φτωχού. Αλλά για ποιον λόγο κάποιος που χρησιμοποιεί data 1 φορά το 3μηνο ή στις προσφορές να "τρώει" bandwidth από εκείνον που πληρώνει σταθερά κάθε μήνα (συμβόλαιο, κάρτα, whatever) και είναι μόνιμα ενεργός χρήστης; Ένας τέτοιος συνδρομητής άλλωστε δεν θα παραπονεθεί για έναν τέτοιον περιορισμό εφόσον χρησιμοποιεί το δίκτυο περιστασιακά, σωστά; Ή μήπως όχι;:rolleyes:

 

Είναι όπως με τα συμβόλαια. Θα παραπονεθεί ο κάτοχος με τα 100 MB μηναίως που δεν του δίνουν πρόσβαση στο LTE; Ούτε καν θα ξέρει τι είναι το LTE. Διαφορετικά, θα είχε όγκο 2 GB πχ.

 

Ομοίως, ο "φτωχός", όπως αναφέρεις, θα θέλει με 3 ευρώ να έχει 150' προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, πρωτίστως για να επικοινωνεί (και αν του δίνουν και μερικά mb δώρο, καλοδεχούμενα). Δεν θα τον νοιάξει να παίρνει 5 GB με 15 επιπλέον ευρώ, ακριβώς επειδή είναι "φτωχός". (δεν μου αρέσει βασικά αυτή η λέξη)

 

Να το πω κι αλλιώς: Δεν χρησιμοποιώ Wind. Ας πούμε ότι έχω μια κάρτα SIM, κάνει προσφορά μερικά GBs τον 15Αύγουστο και βάζω την κάρτα να τσιμπήσω τα 3 GB για ένα 3ήμερο (μιας και η VF δεν θα κάνει προσφορά, λόγω κατάρρευσης δικτύου, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω από κάποιους). Έρχεται η Wind και μου λέει ότι εγώ που δεν έχω κάνει ανανέωση πχ και είμαι περιστασιακός χρήστης προσφορών ότι θα μου "κόβει" την ταχύτητα σε DC-HSPA, ακόμη και σε LTE δίκτυο (μ.ό κάπου στα 15-20 mbps, όπου έχει νέο δίκτυο). Θα παραπονεθώ επειδή δεν έχω δώσει φράγκο (ή έστω έδωσα 20 ευρώ τον χρόνο) και μου θέτει τον περιορισμό αυτόν;;; Μπορώ να το κάνω, αλλά θα είναι γκρίνια απλά για την γκρίνια.

 

Δεν είπε κανείς επομένως να κόψουν τη χρήση οι πάροχοι, μην μπερδεύεσαι.

 

Υ.Γ.: Σε πολλά πράγματα γίνεται διαχωρισμός με βάση του τι πληρώνεις, όχι μόνο στην κινητή. Και κάτι τελευταίο. Δεν αναφέρομαι μόνο στην VF. Σε όλους τους παρόχους αναφέρομαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ή και αύξησε χωρητικότητα όπως μέρος του ανταγωνισμού.

 

Μα και ο ανταγωνισμός, αν δει ότι δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, θα κάνει το ίδιο. Εκτός και αν απαιτήσεις να έχει σταθμό βάσης κάθε οικοδομικό τετράγωνο για να έχει ο καθένας, υψηλού προφίλ, συνδρομητής 500 mbps ταχύτητα, να μην γκρινιάζει. Εφικτό, αλλά μη υλοποιήσιμο, διότι κανείς πάροχος δεν θα δώσει τόσα χρήματα.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Μα και ο ανταγωνισμός, αν δει ότι δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, θα κάνει το ίδιο. Εκτός και αν απαιτήσεις να έχει σταθμό βάσης κάθε οικοδομικό τετράγωνο για να έχει ο καθένας, υψηλού προφίλ, συνδρομητής 500 mbps ταχύτητα, να μην γκρινιάζει. Εφικτό, αλλά μη υλοποιήσιμο, διότι κανείς πάροχος δεν θα δώσει τόσα χρήματα.

Δεν ξέρω αν θα κάνει το ίδιο, βλέπω αυτό που συμβαίνει τωρα/σήμερα.

Και αυτο που βλέπω ως συνδρομητής είναι μια επί μακρόν στασιμοκατασταση στο 4g της Vodafone.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λέτε, αλλά εάν μπορείς να βρεις τις ίδιες υπηρεσίες φτηνότερα, εκεί θα πας. Εαν γουστάρεις να πληρώνεις περισσότερα, μαγκιά σου. Το να θέλεις όμως να παίρνουν λιγότερα οι υπολοιποι, το λες και ελλειψη καταναλωτικής συνείδησης, ή απλα κόμπλεξ

 

Βοήθησέ με να καταλάβω το σχόλιο. Ειδικά το σημείο περί κόμπλεξ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο σκεπτικό. Δηλαδή οι πλούσιοι που πάντα θα έχουν χρήματα να μπορούν να απολαμβάνουν το τέλειο σούπερ ντουπερ δίκτυο και οι υπόλοιποι που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να δίνουν τα 40€+ να μην απολαμβάνουν τις ίδιες παροχές.....ωραία πράγματα!

 

Το σούπερ ντούπερ είναι πολύ σχετικό.

Όλα έχουν να κάνουν με τις ανάγκες σου.

Αν για τη χρήση σου αρκεί να έχεις και μια ταχύτητα 5-10mbps, τότε το να έχεις 100 με LTE και να το θεωρείς αναγκαίο, τότε είναι περισσότερο ψυχολογικό παρά πραγματική ανάγκη.

 

Θα σου πω μια ιστορία που θυμήθηκα ότι είχα διαβάσει παλιά σε ένα περιοδικό αυτοκινήτου. Είχανε πάει για ρεπορτάζ στην Ιαπωνία, και εκτός από θέματα που αφορούν το αυτοκίνητο έγραψαν ένα άρθρο γενικά για τη χώρα. Ο συντάκτης λοιπόν ανέφερε πως του έκανε μεγάλη εντύπωση όταν είδε μηχανήματα αυτόματους πωλητές με αναψυκτικά. Είχε κουτάκια με 2 μεγέθη, των 330 και των 500ml. Το περίεργο για αυτόν ήταν πως και τα 2 μεγέθη είχαν την ίδια ακριβώς τιμή. Ρωτάει κάποιον ντόπιο "γιατί, και πως γίνεται αυτό"; Και του απαντάει πως έχει να κάνει με το πόσο χρειάζεσαι. Αν διψάς πολύ παίρνεις το μεγάλο. Αν λίγο, το μικρό. Και κατέληγε στο συγκεκριμένο κομμάτι με την εξής φράση : "Αν είχαμε τα ίδια ακριβώς μηχανήματα στην Ελλάδα, πιστεύω πως θα άδειαζαν αμέσως οι μεγάλες συσκευασίες, ενώ κανείς δεν θα άγγιζε τις μικρές"...

 

Και για να επιστρέψω στο θέμα μας, αν η χρήση σου είναι τέτοια που καλύπτεσαι με μια ταχύτητα που δεν είναι "σούπερ-ντούπερ" και στην έδινε με χαμηλότερη τιμή, γιατί όχι;

Ο άλλος που έχει ανάγκη για down/upload σε μεγάλο όγκο δεδομένων και χρειάζεται την καλύτερη δυνατή ταχύτητα, από τη στιγμή που έχει και κόστος να αναπτύξεις το δίκτυο, αν έκανε έναν τέτοιο διαχωρισμό θα μου φαινόταν λογικότατο να δίνει κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που βλέπω ως συνδρομητής είναι μια επί μακρόν στασιμοκατασταση στο 4g της Vodafone.

 

Και εμένα τι μου το λες; Κι εγώ το ίδιο παρατηρώ στην περιοχή μου, σε συγκεκριμένα σημεία, και έχω κάρτα της Cosmote πλέον:)

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι η Cosmote δεν μπουκώνει ή δεν έχει θέματα με τις ταχύτητες κάποιες στιγμές. Ούτε μπορώ να απαιτήσω να έχει σταθμό κάθε 5 μέτρα. Ή, μάλλον, μπορώ, αλλά μάντεψε: ΔΕΝ θα το κάνει. Αυτό που θα μπορούσε να κάνει, θα ήταν πχ να περιορίσει ταχύτητα στους περιστασιακούς ή στους χαμηλού κόστους προφίλ συνδρομητές, για να εξυπηρετηθώ καλύτερα εγώ που πληρώνω σταθερά κάθε μήνα. Όπως κάνουν πολλοί πάροχοι σε πολλές άλλες χώρες. Εδώ γιατί μας κακοφαίνεται, αλήθεια;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως κάνουν πολλοί πάροχοι σε πολλές άλλες χώρες. Εδώ γιατί μας κακοφαίνεται, αλήθεια;;

Γιατί εδώ η αγορά κινητής είναι στρεβλή, με το 73-85%(αναλογως το δικτυο) των ενεργών sim να ειναι καρτοκινητα... και με διαρκώς αυξητικη τάση.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι καρτοκινητοί που συντηρούν τον αριθμό με 5 ευρώ το 3μηνο, αυτοί που βάζουν 1 βασική 5ευρη κάρτα τον μήνα, αυτοί με 1 βασική 10άρα κάρτα τον μήνα και αυτοί με 10 ευρώ και άνω (και άλλοι φυσικά, με ακόμη πιο πολλά χρήματα).

 

Για ποιον λόγο να μην χρειάζεται και εκεί κατηγοροποιηση όπως με τα συμβόλαια πχ; Λεφτά δεν δίνουν και οι 2 κατηγορίες συνδρομητών;

 

Τέλος πάντων, ό,τι λέμε είναι υποθετικό. Μακάρι να μην αναγκαστεί κανένας πάροχος σε τέτοιου είδους περιορισμούς στα καρτοκινητά (γιατί στα συμβόλαια υπάρχουν από την αρχή σχεδόν του LTE). Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θα το κάνουν αν χρειαστεί (ανεξαρτήτως επενδύσεων - το φάσμα είναι πεπερασμένο και οι δυσκολίες στην αδειοδότητα και τα κόστη φυσικά ακόμη πιο πολλά, για όλους τους παρόχους).

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Βοήθησέ με να καταλάβω το σχόλιο. Ειδικά το σημείο περί κόμπλεξ.

 

Εαν εσύ δίνεις περισσότερα λεφτά για τις ίδιες υπηρεσίες που κάποιος δίνει λιγότερα, το να σε ενοχλεί και να θέλεις να παίρνει λιγότερες υπηρεσίες, αυτό είναι το κόμπλεξ. Από τη στιγμή που η εταιρία δίνει τα ίδια σε όλους, εαν εσένα σε ενοχλεί, φυγε και βρες μια exclusive εταιρια. Προφανώς γνωρίζει η βονταφο οτι εαν σνομπαρει τους καρτοκινητους, την πλειοψηφια των γραμμων της, θα χάσει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο να μην χρειάζεται και εκεί κατηγοροποιηση όπως με τα συμβόλαια πχ; Λεφτά δεν δίνουν και οι 2 κατηγορίες συνδρομητών;

 

Γιατί με το τόσο μεγάλο ποσοστό καρτοκινητων δεν νομιζω ότι αξίζει, η προσωπική μου άποψη. Το ουσιαστικό όφελος του δικτυου θα είναι ελάχιστο.

Ιδίως αν "βγαίνει" η χωρητικότητα, δεν βλέπω το λόγο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εαν εσύ δίνεις περισσότερα λεφτά για τις ίδιες υπηρεσίες που κάποιος δίνει λιγότερα, το να σε ενοχλεί και να θέλεις να παίρνει λιγότερες υπηρεσίες, αυτό είναι το κόμπλεξ. Από τη στιγμή που η εταιρία δίνει τα ίδια σε όλους, εαν εσένα σε ενοχλεί, φυγε και βρες μια exclusive εταιρια. Προφανώς γνωρίζει η βονταφο οτι εαν σνομπαρει τους καρτοκινητους, την πλειοψηφια των γραμμων της, θα χάσει περισσότερα.

 

Δίνω 3 ευρώ και παίρνω το πακέτο με τα 120 MB.

Δίνεις 6 ευρώ και παίρνεις το πακέτο με τα 1.7 GB.

 

Με ενοχλεί και θέλω κι εγώ να δώσω 3 ευρώ και να πάρω τα 1.7 GB.

 

Εσύ δίνεις πιο πολλά χρήματα από εμένα. Εγώ έρχομαι και σου "τρώω" bandwidth. Με τα μισά και λιγότερα χρήματα.

Για κατηγοριοποίηση υπηρεσίας μιλάμε, όπως ακριβώς υπάρχουν διαφορετικά πακέτα για να καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί με το τόσο μεγάλο ποσοστό καρτοκινητων δεν νομιζω ότι αξίζει, η προσωπική μου άποψη. Το ουσιαστικό όφελος του δικτυου θα είναι ελάχιστο.

Ιδίως αν "βγαίνει" η χωρητικότητα, δεν βλέπω το λόγο.

 

Φυσικά, συμφωνούμε. Μακάρι (όπως έγραψα παραπάνω) να μην το κάνει κανείς πάροχος αυτός (όχι ότι το κάνουν, κουβέντα κάνουμε):)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, συμφωνούμε. Μακάρι (όπως έγραψα παραπάνω) να μην το κάνει κανείς πάροχος αυτός (όχι ότι το κάνουν, κουβέντα κάνουμε):)

Πιστεύω ότι η Vodafone έχει δώσει υπέρμετρη προσοχή και πόρους στην σταθερή...σε βάρος της κινητής.

και δυστυχώς θα εξακολουθεί να δίνει, βλέπε vectoring, οπτικες κτλ

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η Vodafone έχει δώσει υπέρμετρη προσοχή και πόρους στην σταθερή... και θα εξακολουθεί να δίνει, βλέπε vectoring, οπτικες κτλ

 

Ε τότε ίσως χάσει συνδρομητές στην κινητή, γιατί ακούω αρκετούς δυσαρεστημένους (στις περιοχές που κινούμαι τουλάχιστον). Όπως κι εγώ που προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω στην πράσινη για να έχω καλύτερη κάλυψη

Link to comment
Share on other sites

Όπως κι εγώ που προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω στην πράσινη για να έχω καλύτερη κάλυψη

Ευτυχώς που είχε έγκαιρα επενδύσει στο 900umts, πραγματικά στην ανατολική Πελοπόννησο σώνει κάπως την κατάσταση.

Ε τότε ίσως χάσει συνδρομητές στην κινητή, γιατί ακούω αρκετούς δυσαρεστημένους

Η μεγάλη "πληγη" όλων των δικτύων είναι οι συνεχείς ακυρώσεις και οι μετατροπές των συμβολαίων σε καρτοκινητα. Η διαφυγή εσόδων είναι συνεχιζόμενη, μεγάλη και άμεσα μετρησιμη.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι Ελληνικές εταιρίες απέδειξαν ότι στα συμβόλαια δεν προσαρμόστηκαν με τις οικονομικές αλλαγές του μέσου Ελληνα. Ενώ ζούνε στην Ελλαδα των μισθών 500 ευρώ, προσφέρουν τιμολόγιο συμβολαίων μισθών Γερμανίας. Η Ελληνική εταιρια θέλει ο άλλος να δίνει το 1/10 του μισθου του (και λιγα βαζω) ενω σε χωρες με 3πλασιο εισοδημα δινουν πολυ μικροτερο ποσοστο. Λογικο λοιπον να χανουν συνεχεια συμβολαια.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι Ελληνικές εταιρίες απέδειξαν ότι στα συμβόλαια δεν προσαρμόστηκαν με τις οικονομικές αλλαγές του μέσου Ελληνα.

 

Ειναι μεγάλη αλήθεια αυτό, ενώ στα καρτοκινητα προσαρμοστηκαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Φέρουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης τα δίκτυα για την στρεβλή κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στην αγορά κινητής... και που τώρα κυνηγούν και δεν φτάνουν τις ακατάσχετες διαρροες στα συμβόλαια.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγάλη αλήθεια αυτό, ενώ στα καρτοκινητα προσαρμοστηκαν.

Φέρουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης τα δίκτυα για την στρεβλή κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στην αγορά κινητής.

Και στα καρτοκινητά τώρα έκαναν λάθος, το ίδιο λάθος που έκαναν την εποχή των σουπερ επιδοτήσεων (περίπου 2007-2010), όπου συνήθισαν τον κόσμο να ζητάει τρελλά πραγματα, εις βάρους της εταιρίας. Ισως τα ιδια στελέχη που τότε έδιναν τις επιδοτησεις, τώρα συνήθισαν τον πελάτη να ζητάει τα πάντα με 5 ευρω/μηνα.

Link to comment
Share on other sites

. Ισως τα ιδια στελέχη που τότε έδιναν τις επιδοτησεις, τώρα συνήθισαν τον πελάτη να ζητάει τα πάντα με 5 ευρω/μηνα.

Πλέον όπως εχει διαμόρφωθει το τοπίο δεν μπορούν να κάνουν κι αλλιώς, από τα καρτοκινητα μόνο μένει να "παραγουν" τζίρο. Οπότε πιστεύω οι αυξήσεις θα συνεχιστούν.

Τα συμβόλαια τείνουν να γίνουν μουσειακο είδος, οπότε στην κινητή αναγκαστικά μόνο από τα καρτοκινητα μπορούν πλέον να αντλούν επαρκή έσοδα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πλούσιου - φτωχού. Αλλά για ποιον λόγο κάποιος που χρησιμοποιεί data 1 φορά το 3μηνο ή στις προσφορές να "τρώει" bandwidth από εκείνον που πληρώνει σταθερά κάθε μήνα (συμβόλαιο, κάρτα, whatever) και είναι μόνιμα ενεργός χρήστης; Ένας τέτοιος συνδρομητής άλλωστε δεν θα παραπονεθεί για έναν τέτοιον περιορισμό εφόσον χρησιμοποιεί το δίκτυο περιστασιακά, σωστά; Ή μήπως όχι;:rolleyes:

 

Είναι όπως με τα συμβόλαια. Θα παραπονεθεί ο κάτοχος με τα 100 MB μηναίως που δεν του δίνουν πρόσβαση στο LTE; Ούτε καν θα ξέρει τι είναι το LTE. Διαφορετικά, θα είχε όγκο 2 GB πχ.

 

Ομοίως, ο "φτωχός", όπως αναφέρεις, θα θέλει με 3 ευρώ να έχει 150' προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, πρωτίστως για να επικοινωνεί (και αν του δίνουν και μερικά mb δώρο, καλοδεχούμενα). Δεν θα τον νοιάξει να παίρνει 5 GB με 15 επιπλέον ευρώ, ακριβώς επειδή είναι "φτωχός". (δεν μου αρέσει βασικά αυτή η λέξη)

 

Να το πω κι αλλιώς: Δεν χρησιμοποιώ Wind. Ας πούμε ότι έχω μια κάρτα SIM, κάνει προσφορά μερικά GBs τον 15Αύγουστο και βάζω την κάρτα να τσιμπήσω τα 3 GB για ένα 3ήμερο (μιας και η VF δεν θα κάνει προσφορά, λόγω κατάρρευσης δικτύου, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω από κάποιους). Έρχεται η Wind και μου λέει ότι εγώ που δεν έχω κάνει ανανέωση πχ και είμαι περιστασιακός χρήστης προσφορών ότι θα μου "κόβει" την ταχύτητα σε DC-HSPA, ακόμη και σε LTE δίκτυο (μ.ό κάπου στα 15-20 mbps, όπου έχει νέο δίκτυο). Θα παραπονεθώ επειδή δεν έχω δώσει φράγκο (ή έστω έδωσα 20 ευρώ τον χρόνο) και μου θέτει τον περιορισμό αυτόν;;; Μπορώ να το κάνω, αλλά θα είναι γκρίνια απλά για την γκρίνια.

 

Δεν είπε κανείς επομένως να κόψουν τη χρήση οι πάροχοι, μην μπερδεύεσαι.

 

Υ.Γ.: Σε πολλά πράγματα γίνεται διαχωρισμός με βάση του τι πληρώνεις, όχι μόνο στην κινητή. Και κάτι τελευταίο. Δεν αναφέρομαι μόνο στην VF. Σε όλους τους παρόχους αναφέρομαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μα και ο ανταγωνισμός, αν δει ότι δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, θα κάνει το ίδιο. Εκτός και αν απαιτήσεις να έχει σταθμό βάσης κάθε οικοδομικό τετράγωνο για να έχει ο καθένας, υψηλού προφίλ, συνδρομητής 500 mbps ταχύτητα, να μην γκρινιάζει. Εφικτό, αλλά μη υλοποιήσιμο, διότι κανείς πάροχος δεν θα δώσει τόσα χρήματα.

Δε θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στα καρτοκινητά τώρα έκαναν λάθος, το ίδιο λάθος που έκαναν την εποχή των σουπερ επιδοτήσεων (περίπου 2007-2010), όπου συνήθισαν τον κόσμο να ζητάει τρελλά πραγματα, εις βάρους της εταιρίας. Ισως τα ιδια στελέχη που τότε έδιναν τις επιδοτησεις, τώρα συνήθισαν τον πελάτη να ζητάει τα πάντα με 5 ευρω/μηνα.

 

Ισχυει και ο πατερας μου ξεκινησε το 98 με καρτοκινητο,στα μεσα του 2000 εκανε συμβολαια,μεσα στο 2008 εκανε καρτα,ξανα συμβολαια και ειχε και στις τρεις με περισσοτερο διαστημα στη Cosmote.Πριν 5 χρονια επειδη ηρθαν κατι 5ψηφια μηνυματα τα οποια δεν τα ανοιξε καν η μανα μου ουτε το εκανε η ιδια ηταν η αφορμη να φυγει.Για 10€ εγινε η φασαρια.Ενω εδινε 80 και 100€ το μηνα για τα συμβολαια που ειχε και τα λεφτα στην ωρα τους.Εκανε καρτα αλλου και ησυχασε.Πρεπει οι εταιριες να προσαρμοστουν,γιατι πλεον ο κοσμος με 500€ το μηνα δεν μπορει να δινει 50€ συμβολαια.Αμα ειχαν συμβολαια με 5-6GB το μηνα και απεριοριστα προς το ιδιο δικτυο ,2000' και 2000 sms σε ολους με 15-20€ θα ηταν μια χαρα.Η μονη που δινει καλα συμβολαια με 15-20€ και παορχες που στις αλλες θελουν ενα 30αρι ειναι η Wind.Εδω γνωστος ειχε κανει καρτοσυμβολαιο απ οσο θυμαμαι με 1500' και 1500 sms προς Cosmote,κατι λιγα λεπτα προς ολους και sms και mb λιγοτερα απο 1Gb με 25€.Ενω αυτα με ενα φοιτητικο καρτοκινητο τα εχω με 10-15€.Εχω ατομα αυτη τη στιγμη που βαζουν καρτα μια φορα στο τοσο και εχουν δεδομενα μεσω προγραμματων ή τη βγαζουν με τα δωρακια.Και γω με 1GB τη βγαζω και 3G.Προσπαθω να μεινω στο 10αρικο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγάλη αλήθεια αυτό, ενώ στα καρτοκινητα προσαρμοστηκαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Φέρουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης τα δίκτυα για την στρεβλή κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στην αγορά κινητής... και που τώρα κυνηγούν και δεν φτάνουν τις ακατάσχετες διαρροες στα συμβόλαια.

 

εγω παλι γιατι νομιζω οτι ο κοσμος παρολο την κριση δεν εχει αφησει τα συμβολαια?Δεν ειμαι και σιγουρος απο τον δικο μου παντως κυκλο βλεπω οτι κανεις δεν ειχε συμβολαιο και το εχει γυρισει σε καρτα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ενεργοποιησα το πακετο γκιγκα νυχτες . τα υπολοιπα mb μπορω να τα μαθω μονο εαν στειλω μυνημα το 1252 το Υ.

με κανενα αλλο τροπο .....μιλησα και με το chat....κριμα για την vodafone εχει μεινει πολυ πισω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ενεργοποιησα το πακετο γκιγκα νυχτες . τα υπολοιπα mb μπορω να τα μαθω μονο εαν στειλω μυνημα το 1252 το Υ.

με κανενα αλλο τροπο .....μιλησα και με το chat....κριμα για την vodafone εχει μεινει πολυ πισω!!!!!

Δοκίμασες μέσω εφαρμογής;;Η κοσμοτε τα δείχνει κανονικά.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...