Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Γενικά ξηγούνται καλά στο θέμα προσφορά.. αν στρώσει και το δίκτυο θα είναι μια χαρά..

Εγώ ήρθα στην βονταφον για τις πολύ καλές προσφορές. Δυστυχώς σε 5 μέρες έκανα αίτηση να γυρίσω κοσμοτε. Τι να το κάνω το απεριόριστο ίντερνετ με 8mbps ταχυτητα. Τι να το κάνω να μου δίνει απεριόριστη επικοινωνία και να πέφτει το δίκτυο. Και μιλάω για κέντρο Αθήνας. 

Βέβαια όταν πήγα για δουλειά Γλυφάδα, εκεί κοπαναγε κάτι 180αρια κατέβασμα το ίντερνετ. Παίζει μεγάλο ρόλο η περιοχή που μένει κάποιος ή που μετακινήτε. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από συνομιλία με την εξυπηρέτηση πελατών μέσω chat,η πασχαλινή προσφορά των 10 ημερών ανέβηκε και πάλι μέσω του MY CU app στην αρχική σελίδα κομμάτι που αλλάζει(μετά το CU liquid)

20230412_131312.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, _NikitaS_ said:

Εγώ ήρθα στην βονταφον για τις πολύ καλές προσφορές. Δυστυχώς σε 5 μέρες έκανα αίτηση να γυρίσω κοσμοτε. Τι να το κάνω το απεριόριστο ίντερνετ με 8mbps ταχυτητα. Τι να το κάνω να μου δίνει απεριόριστη επικοινωνία και να πέφτει το δίκτυο. Και μιλάω για κέντρο Αθήνας. 

Βέβαια όταν πήγα για δουλειά Γλυφάδα, εκεί κοπαναγε κάτι 180αρια κατέβασμα το ίντερνετ. Παίζει μεγάλο ρόλο η περιοχή που μένει κάποιος ή που μετακινήτε. 

Για εσάς τους απαιτητικούς η αλήθεια είναι πως πρέπει να δοκιμάζει κανείς το δίκτυο πριν πάρει απόφαση. Βέβαια μικρό το κακό αφού είσαι καρτοκινητός. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Γενικά ξηγούνται καλά στο θέμα προσφορά.. αν στρώσει και το δίκτυο θα είναι μια χαρά..

Οταν στρώσει το δικτυο θα κοπούν οι πολλές προσφορές...  Αυτή τη στιγμή πάντως η vodafone δινει τρελλό value for money αν εισαι ΟΚ με το δίκτυο.  Ειδικά στην καρτοκινητή ..

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, babakos said:

Οταν στρώσει το δικτυο θα κοπούν οι πολλές προσφορές...  Αυτή τη στιγμή πάντως η vodafone δινει τρελλό value for money αν εισαι ΟΚ με το δίκτυο.  Ειδικά στην καρτοκινητή ..

Εγω πιστευω θα συνεχισει να δινει προσφορες, διοτι οταν η βονταφον στρωσει το δικτυο, η κοσμοτε θα εχει παλι πιο εξελιγμενο δικτυο. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Eυχομαι να έχετε δίκιο. Προς το παρόν δεν το κουνάμε από το liquid ούτε με γάντζους...

(Δεν ξερω αν ξαναέρθει προσφορά στα 13 Ευρώ το μήνα το Unlimited Ultra μπορεί να λυγίσω...)

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είχε ήδη στρώσει το δίκτυο. 
30& χρόνια δραστηριοποιείται..

 

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Mobileras said:

Εγω πιστευω θα συνεχισει να δινει προσφορες, διοτι οταν η βονταφον στρωσει το δικτυο, η κοσμοτε θα εχει παλι πιο εξελιγμενο δικτυο. 

Δηλαδή τώρα μόνο η κοτέ σε καλύπτει για την πιο απλή χρήση; Η απλή χρήση πλέον είναι browsing , social media και streaming. Η heavy χρήση είναι ααααλλο πράγμα. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CaptainNickGR said:

Δηλαδή τώρα μόνο η κοτέ σε καλύπτει για την πιο απλή χρήση; Η απλή χρήση πλέον είναι browsing , social media και streaming. Η heavy χρήση είναι ααααλλο πράγμα. 

Κυρίως βονταφον χρησιμοποιω, αλλά έχω και κοσμοτε για σιγουριά. Όταν όμως χρησιμοποιω το κοσμοτε, η διαφορά ποιοτητας και ταχυτήτων είναι πολύ μεγάλη. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mobileras said:

Κυρίως βονταφον χρησιμοποιω, αλλά έχω και κοσμοτε για σιγουριά. Όταν όμως χρησιμοποιω το κοσμοτε, η διαφορά ποιοτητας και ταχυτήτων είναι πολύ μεγάλη. 

Και αυτό ακριβώς είναι που λέμε "τι ζητάει κάποιος από ένα δίκτυο". Αν το δίκτυο είναι η δουλειά σου, τότε σήμερα η κοτέ είναι μονόδρομος, αν το δίκτυο είναι fb και myphone, τότε είσαι τυχερός.. ;)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, hercoulis said:

Έπρεπε να είχε ήδη στρώσει το δίκτυο. 
30& χρόνια δραστηριοποιείται..

 

30 χρόνια πριν οι ανάγκες σε ζήτηση δεν ήταν ίδιες. Το δίκτυο είναι σαν ένας ζωντανός οργανισμός που πρέπει διαρκώς να εξελίσσεται. Η ίδια η vodafone και καλώς για εμένα (για άλλους ίσως κακώς) μας ωθεί στο να κάνουμε όλο και περισσότερο χρήση. Αν είχε αφήσει το ημερήσιο όριο του 1,5gb/ημέρα και 3gb/ημέρα αργότερα για τους καρτοκινητούς,δεν έβγαζε τις προσφορές κτλ που μας δίνουν 3ψηφιo αριθμό gb/μηνα σε λογική τιμή και για καρτοκινητή, προφανώς και τα παράπονα για υπερ-φορτωση δικτύου θα ήταν λιγότερα ή και καθόλου. Ισως βέβαια και μια μερίδα χρηστών να μην ήταν εδώ..  Η vodafone επέλεξε την λύση "δώσε όσα περισσότερα μπορείς σε όσους περισσότερους μπορείς"

Υ.Γ. @Blizard δεν έχω σκοπό να σου πάρω τα πρωτεία στην υποστήριξη της vodafone... 🤣 αλλά κάποια καλά πρέπει να λέγονται 😂

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, bbbb said:

30 χρόνια πριν οι ανάγκες σε ζήτηση δεν ήταν ίδιες. Το δίκτυο είναι σαν ένας ζωντανός οργανισμός που πρέπει διαρκώς να εξελίσσεται. Η ίδια η vodafone και καλώς για εμένα (για άλλους ίσως κακώς) μας ωθεί στο να κάνουμε όλο και περισσότερο χρήση. Αν είχε αφήσει το ημερήσιο όριο του 1,5gb/ημέρα και 3gb/ημέρα αργότερα για τους καρτοκινητούς,δεν έβγαζε τις προσφορές κτλ που μας δίνουν 3ψηφιo αριθμό gb/μηνα σε λογική τιμή και για καρτοκινητή, προφανώς και τα παράπονα για υπερ-φορτωση δικτύου θα ήταν λιγότερα ή και καθόλου. Ισως βέβαια και μια μερίδα χρηστών να μην ήταν εδώ..  Η vodafone επέλεξε την λύση "δώσε όσα περισσότερα μπορείς σε όσους περισσότερους μπορείς"

Υ.Γ. @Blizard δεν έχω σκοπό να σου πάρω τα πρωτεία στην υποστήριξη της vodafone... 🤣 αλλά κάποια καλά πρέπει να λέγονται 😂

Από τη στιγμή βέβαια που και οι άλλες 2 εταιρίες δίνουν τα ίδια, σημαίνει ότι την ίδια νοοτροπία έχουν και οι άλλες 2 εταιρίες. Όταν όμως η υπερφόρτωση είναι λιγότερη σε νοβα και ακόμα λιγότερη ως ανυπαρκτη στην κοσμοτε, η οποία κοσμοτε έχει 2πλασιους συνδρομητές, εγώ βγαίνω στο συμπέρασμα ότι η βονταφον κάνει τις λιγότερες επενδυσεις δικτυου. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέτε; Ποιες ταχύτητες; Έχω δεν μπορώ καν να μιλήσω (βέβαια στις περιοχές που κινούμαι). Οκ, στο κέντρο είναι όλα τέλεια, αλλά έτσι δεν γίνεται δουλειά. Είναι ο μόνος λόγος που θέλω να φύγω. Τι να τις κάνω τις παροχές (που είναι μακράν του ανταγωνισμού) αν δεν μπορώ να τις αξιοποιήσω και κυρίως ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ.
Υ.Γ.: sorry για το off topic

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η βονταφον μου θυμίζει συμπεριφορά της τελεστετ-τιμ την εποχή που ειχε το χειροτερο σήμα και έδινε περισσότερα για να ισορροπήσει το μειονέκτημα της κάλυψης. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι μου (δυτική Αττική) παίζει 2 γραμμές 4G κ αρκετές φορές στην ημέρα το ρίχνει σε edge. Όσον αφορά έξω, υπάρχουν σημεία που βαράει φουλ σήμα αλλά κ σημεία μαύρες τρύπες που δεν με ακούνε. Από προσωπική εμπειρία μακράν η χειρότερη όσον αφορά την ποιότητα σήματος. Αντίθετα όμως, στα πακέτα ομιλίας, ντατα, συν το liquid, είναι ότι καλύτερο θα μπορούσα να έχω για τις προσωπικές μου ανάγκες φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είπα και εγώ για τον λόγο που φεύγω και με είπαν και απαιτητικό. Είμαι Απαιτητικός που θέλω να έχω αυτό που πρέπει εν έτη 2023, παντού ίντερνετ και σωστή ομιλία. Τεσπα. Καλή καρδιά! 😁

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς: Η Νοοτροπία του έλληνα (%) είναι που βρίσκουν πάτημα οι άλλες #2#.

Η κόκκινη ρισκάρει για τέτοια Νοοτροπία. Στην Ευρώπη θα ήταν Νο1 αν έκανε τα ίδια.

Εδώ μιλάμε για έλληνες: Έεεελαα τα dislike.......

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pppe said:

Ακριβώς: Η Νοοτροπία του έλληνα (%) είναι που βρίσκουν πάτημα οι άλλες #2#.

Η κόκκινη ρισκάρει για τέτοια Νοοτροπία. Στην Ευρώπη θα ήταν Νο1 αν έκανε τα ίδια.

Εδώ μιλάμε για έλληνες: Έεεελαα τα dislike.......

Συμφωνώ κύριε Pppe, με εξαίρεση το σήμα της. Στην Ευρώπη αν είχε το ίδιο δίκτυο θα ήταν Νο1 ?

Link to comment
Share on other sites

Πώς να είχε φτιάξει δίκτυο όταν η Νοοτροπία του έλληνα (>90%) είναι "τέτοια" ώστε να συγοντάρει νοοτροπίες σα των αλλωνών 2 εταιριών.

Ο έλληνας (>90%) θέλει έναν κλέφτη πάνω από το κεφάλι του για να αισθάνεται "ήσυχος". Δε μπορεί του τίμιους (και τις τίμιες εταιρίες). Εϊτε επαγγελματία , είτε ερασιτέχνη: Κλέφτη , πάντως. Και ΑΔΥΝΑΤΕΙ να το καταλάβει. Έτσι τον μάθανε στα σχολειά που πήγαινε εδώ και αιώνες. ΑΔΥΝΑΤΕΙ κατανόησης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παλιότερα είχε καλύτερη κάλυψη, θυμάμαι στη Σαμοθράκη (φαντάρος) είχα φουλ σήμα, όταν η κοσμοτε ζοριζοταν. 

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη ξεκίνησε τελευταία (1997) στη χώρα μας και όταν "μας κατάλαβε" (τι κουτορνίθια είναι δαύτοι;), λες να το άφησε το "παίγνιο" στην τύχη του; Είναι σοβαρή σε σχέση με την άλλη (την τελευταία). "Προσαρμόστηκε" στο "περιβάλλον".

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blizard said:

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ οι άλλες .... ΠΟΤΕ δεν θα προσφέρουν φτηνά όχι μόνο γιατι δεν θέλουν αλλά δεν μπορούν κιόλας.

Η vodafone έχει καθαρά την νοοτροπία  "δώσε όσα περισσότερα μπορείς σε όσους περισσότερους μπορείς" ... οι άλλοι έχουν την νοοτροπία "δώσε όσο ακριβότερα μπορείς σε όσους περισσότερους μπορείς" .  

Κανένα από τα 2 στρατόπεδα δεν θα αλλάξει νοοτροπία , υπάρχει χώρος και για τα 2 ... πχ στο σύντομο μέλλον η vodafone θα έχει ελάχιστο πακέτο κάτι σαν το liquid με 2 ευρω και μέγιστο όλα απεριόριστα με 8 ευρω , ενώ οι άλλοι ώς ελάχιστο τα 10 ευρω και όλα απερίόριστα με 20 ευρω (κάτι σαν το σταθερό)

Υπάρχουν θετικά και στις 2 νοοτροπίες ... πχ αν συγκρίνουμε το πακέτο των 8 ευρω της  νοβα  με το liquid , θα δούμε οτι το liquid έχει μικρότερο κόστος (2 ευρω το λογικό ώς 4 στην υπερβολή  αντί 8  ) και ευελιξία, αλλά της  νοβα θα έχει το πλεονέκτημα της διαφήμισης και εστω οριακά θα φροντίσουν να έχει καλύτερη ταχύτητα.

Το μεγάλο όπλο όμως κόντρα στο liquid ειναι οτι ο Ελληνας έχει μάθει να μην έχει χρήματα και δεν μπορεί να τα κουμαντάρει .. μόνο οι πλούσιοι έχουν μάθει να τα αντέχουν ....  πολύ χαρακτηριστικά αυτά που λέει ο mobileras , "καλύτερα πακέτο 8 ευρω με 400mb που ξέρεις πόσα έχεις παρά να δίνεις μισό ευρω για το ίδιο και να μην ξέρεις που να σταματήσεις. Επίσης  όσες φορες και να του λέω πως μπορείς να αγοράσεις σουβλάκια αν θές δεν το δέχεται ... καλύτερα να δώσει 50 ευρω σε συμβόλαιο και να ξεμπερδέψει παρα 2 ευρώ στην vodafon και να του κάτσουν 6 ευρω το μήνα στο λαιμό

Γράφεις πραγματα που ΔΕΝ έχω πει. Να μην επαναληφθεί σε παρακαλω. 

Επίσης το τι θα κάνει μελλοντικά η οποιαδήποτε εταιρία ΔΕΝ το ξέρεις. 

Χαλάρωσε με την πόρωση σου. Όλοι έχουμε το δικαίωμα της γνώμης μας, αλλά δεν βάζουμε λόγια στο στόμα άλλου και δεν παραπληροφορουμε. 

Όσο και αν προσπαθεις, δεν θα πεισεις τον κόσμο με τέτοια συμπεριφορα να συμφωνήσει μαζί σου. 

Έχεις γράψει 100 φορές τα ίδια και τα ίδια για το liquid. Έχεις κουράσει. 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, σα να λέμε "Οι δημοκρατίες δεν έχουν αδιέξοδα".

1) Είτε το καταλαβαίνουν (οι % πολίτες) και αλλάζουν , έστω μετά από 4.000 χρόνια.

2) Είτε έχουν εναλλακτική , εφόσον το ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.

Εάν ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ, υπάγονται στην 1 περίπτωση, απλά έως τότε θα έχουν "αναπαράγει" πολλές γενιές.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pppe said:

Πώς να είχε φτιάξει δίκτυο όταν η Νοοτροπία του έλληνα (>90%) είναι "τέτοια" ώστε να συγοντάρει νοοτροπίες σα των αλλωνών 2 εταιριών.

Ο έλληνας (>90%) θέλει έναν κλέφτη πάνω από το κεφάλι του για να αισθάνεται "ήσυχος". Δε μπορεί του τίμιους (και τις τίμιες εταιρίες). Εϊτε επαγγελματία , είτε ερασιτέχνη: Κλέφτη , πάντως. Και ΑΔΥΝΑΤΕΙ να το καταλάβει. Έτσι τον μάθανε στα σχολειά που πήγαινε εδώ και αιώνες. ΑΔΥΝΑΤΕΙ κατανόησης.

Τίμια εταιρία είναι η vodafone; Οκ... Μιλάμε για την εταιρία που παλαιότερα αν ξέφευγες από το πακέτο σου έριχνε καμπάνα στο κεφάλι. Μιλάμε για την ίδια εταιρία που εμένα πχ μου έδωσε "δώρο" 15 ευρώ που ήρθα και δε με αφήνει ούτε χρεωσιμες κλήσεις να κάνω (οκ δέχομαι να μην μπορώ να τα δουλέψω σε pocket αλλά να μην μπορώ πχ να καλέσω 5ψηφιο δε το δέχομαι). Μου έδωσε την προσφορά των απεριόριστων και επειδή καθυστέρησαν έδωσαν και 10 ευρώ έξτρα που δε μπορώ να τα κάνω τπτ αφού πακέτο σε χρειάζεται να αγοράσω. Μιλάνε για την ίδια τίμια εταιρία που με το έτσι θέλω χωρίς να ενεργοποιήσω το δεύτερο νούμερο που μου έστειλαν, το ενεργοποίησαν αυτοί και μου φαίνεται στο my vodafone εφαρμογή. Τεσπα. 

Δυστυχώς η vodafone έχασε την μπάλα όταν σταμάτησε να επενδύει στο δίκτυο. Γιατί όλα αυτά που λέω θα πήγαιναν περίπατο αν μπορούσα στα Πατήσια να έχω σήμα καμπάνα και ταχύτητα 100 mbps κάτω και 30 40 up. Όχι 8 κάτω και 2 πάνω. Sorry, δε θα πάρω. Θα πάω στους κλέφτες που παρέχουν αυτό που υπόσχονται. Γιατί ως γνωστόν, ότι πληρώνεις παίρνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι "γι'αυτό υπάρχουν οι εκλογές/επιλογές":

Για να παθαίνει 1000 χρόνια ο έλληνας και ΠΟΤΕ να μην μαθαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...