Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Ήρθα για σπουδές στο University of Surrey, αλλά ψάχνω ένα τρόπο να βλέπω ελληνικά κανάλια τηλεόρασης μέσω ίντερνετ. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό?
Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Ήρθα για σπουδές στο University of Surrey, αλλά ψάχνω ένα τρόπο να βλέπω ελληνικά κανάλια τηλεόρασης μέσω ίντερνετ. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό?

 

Aυτό δεν είναι εύκολο ,αλλά ποιά όλα τα προγράμματα υπάρχουν μετά απο λίγες ώρες 2-3 διαθέσιμα online,απο τα site των καναλιών

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Ήρθα για σπουδές στο University of Surrey, αλλά ψάχνω ένα τρόπο να βλέπω ελληνικά κανάλια τηλεόρασης μέσω ίντερνετ. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό?

 

Βαλε myTV.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το myTV φίλε μου?

 

Ειναι προγραμμα επι πληρωμη μεσω του οποιου μπορει να βλεπεις ελληνικα καναλια μεσω ιντερνετ. Μεχρι πριν λιγους μηνες δουλευε, τωρα δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

ισχυει αυτο που λεει ο pecomay

ant1+skai μεσω proxy..googlare to.αλλιως νοβα.

-----------

για τηλ.δεν υπαρχει στην αγγλια κατι αντιστοιχο με http://www.viva.gr/pricelist/ που αποκτας νουμερο σταθερου τηλ.? λογικα θα σε καλουν τσαμπα απο ελλαδα αν εχουν πακετο προς εξωτερικο.

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!Μια συντομη αλλα ιδιαιτερα επιγουσα ερωτηση.

Εχω περασει Πολυτεχνειο Πατρας(μηχανολογουσ μηχανικους) και με εχουν δεχθει και στο Uni του Loughborough,αξιολογο πανεπιστημιο και με πολυ καλη θεση στα ετησια rankings.Ποια θεωρειτε καλυτερη επιλογη και γιατι??

 

Ευχαριστω προκαταβολικα,

Jim.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο ενα νεο μελος. Η αληθεια ειναι πως αφορμη να γραφτω στο site ήταν αυτο το topic,αλλα φανταζομαι πλεον θα το χρησιμοποιω γενικοτερα.

Θελω και εγω να μου πειτε απο εμπειριες σας, τελιωνω τωρα το τμημα Διοικησης Επιχειρησεων του ΠΑΠΕΙ και θελω να κανω αιτησεις σιγα σιγα για ΜSc σε Finance. Το θεμα ειναι οτι βαθμο πτυχιου εχω 6.9 (θα το παρω λιαν συντομως) και θα αρχισω ΙELTS και GMAT. Γνωριζει κανεις απο τον ιδιο απο γνωστους αν με αυτα τα στοιχεια εχω καμια τυχη σε πανεπηστιμια ενταξι οχι LSE η εστω warwick, αλλα στης επομενης κατηγοριας,δλδ strathclyde, icma reading, notingham, lancaster η καποιο αλλο αμα ξερετε. Εχω ψιλοαπογοητευτει τελευταιως για αυτο περιμενω να με αποτελιωσετε :p

 

Ουπς οι τόνοι κακό πράγμα...αλλα τώρα μη βάζω σε όλο το κείμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ,ως επιπεδο σπουδων κατα τη γνωμη μου ,η μεγαλη διαφορα γινεται απο τα μεγαθηρια της χωρας ,δηλαδη Oxford. Cambridge ,Imperial ,LSE Κλπ ...Τα υπολοιπα αγγλικα πανεπιστημια που δεν βρισκονται καν στη λιστα των top 100 ,δεν προσφερουν τιποτα ιδιαιτερο σε επιπεδο σπουδων ,ουτε εχουν καμια ιδιαιτερη διαφορα απο τα Ελληνικα . Απλα οι Ελληνες εχουν μαθει πλεον την Αγγλια κι οπου ακουσουν ,οποιοι εχουν τα λεφτα εκει επιλεγουν να πανε .Κι ενας φιλος μου σημερα που εχει παει μονο ΙΕΚ και σε ενα αγγλικο κολλεγιο που ειναι σαν παραρτημα του University of Central Lancashire στην Αθηνα ,τελειωνει φετος το 3ο ετος του κολλεγιου του και θα παει ετσι χωρις εξετασεις να τελειωσει στο ιδιο πανεπιστημιο στην Αγγλια. Ε και ? Περιπτωσεις σαν αυτες δε μου λενε τιποτα . Απλα λογω ,σταξιμου χρηματων τοσο καιρο κι επειδη θα συνεχιζει να τα σταζει και στην Αγγλια , γινεται μια εισαγωγη του οποιουδηποτε σε μια τυχαρπαστη σχολη...Ναι ,ακομα και στην Αγγλια υπαρχουν τετοιες....Το σπουδαιο ειναι να περνας σε μη δημοσια μεν ,αλλα με εξετασεις ,εκει φαινονται ολα..
Link to comment
Share on other sites

Γενικα ,ως επιπεδο σπουδων κατα τη γνωμη μου ,η μεγαλη διαφορα γινεται απο τα μεγαθηρια της χωρας ,δηλαδη Oxford. Cambridge ,Imperial ,LSE Κλπ ...Τα υπολοιπα αγγλικα πανεπιστημια που δεν βρισκονται καν στη λιστα των top 100 ,δεν προσφερουν τιποτα ιδιαιτερο σε επιπεδο σπουδων ,ουτε εχουν καμια ιδιαιτερη διαφορα απο τα Ελληνικα . Απλα οι Ελληνες εχουν μαθει πλεον την Αγγλια κι οπου ακουσουν ,οποιοι εχουν τα λεφτα εκει επιλεγουν να πανε .Κι ενας φιλος μου σημερα που εχει παει μονο ΙΕΚ και σε ενα αγγλικο κολλεγιο που ειναι σαν παραρτημα του University of Central Lancashire στην Αθηνα ,τελειωνει φετος το 3ο ετος του κολλεγιου του και θα παει ετσι χωρις εξετασεις να τελειωσει στο ιδιο πανεπιστημιο στην Αγγλια. Ε και ? Περιπτωσεις σαν αυτες δε μου λενε τιποτα . Απλα λογω ,σταξιμου χρηματων τοσο καιρο κι επειδη θα συνεχιζει να τα σταζει και στην Αγγλια , γινεται μια εισαγωγη του οποιουδηποτε σε μια τυχαρπαστη σχολη...Ναι ,ακομα και στην Αγγλια υπαρχουν τετοιες....Το σπουδαιο ειναι να περνας σε μη δημοσια μεν ,αλλα με εξετασεις ,εκει φαινονται ολα..

 

Αγαπητέ κατά ένα μέρος έχεις δίκιο, αλλά καλό είναι να μη βιάζεσαι να κρίνεις κάτι τόσο απόλυτα αν δεν το ζήσεις -- απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις ζήσει τη Βρετανική εκπαίδευση. Δεν μπορείς εξάλλου να βάλεις αυτά τα πράγματα σε κανόνες και να πεις με σιγουριά τί είναι καλό και τί δεν είναι.

 

Το σημαντικό είναι να πάει κάποιος σε μια σχολή που τον ενδιαφέρει (σε οποιαδήποτε χώρα) ώστε να μάθει 5 πράματα για το αντικείμενο, να ανοίξει το μυαλό του και να γίνει "ανθρωπος". Όλα τα υπόλοιπα -- επαγγελματική εξέλιξη, καριέρα κλπ -- εξαρτώνται από το άτομο και άλλες συγκυρίες, και ελάχιστα από το πανεπιστήμιο που σπούδασε (εκτός αν είναι κάποιο από τα λίγα που ξεχωρίζουν).

 

Για σπουδές στη Βρετανία, αν δε μένεις στο Λονδίνο που είναι εξαίρεση, τα έξοδα του μέσου φοιτητή δεν έχουν συνήθως διαφορά από εκείνα του φοιτητή που μένει Αθήνα ή Θεσ/νίκη. Απλά αν θες κάθε λίγο να έρχεσαι στη μαμά, τα εισιτήρια κοστίζουν.

 

(Υπάρχει βέβαια και το θέμα των διδάκτρων για τα οποία δε γνωρίζω τί ισχύει τα τελευταία χρόνια.)

 

Τη διαφορά απο τα Ελληνικά πανεπιστήμια εξαρτάται σε ποιό επίπεδο τη θέτεις. Παντού υπάρχουν καλές και κακές σχολές. Σε Ελληνικό πανεπιστήμιο δεν έτυχε να μπω ποτέ, αλλά από αυτά που ακούω εδώ και πολλά χρόνια από φοιτητές, δεν θα ήθελα να ζήσω την εμπειρία...

 

Συμβουλή προς υποψήφιους φοιτητές:

Δε χρειάζεται να αναλώνεστε ψάχνοντας ατελείωτες ώρες ποιό πανεπιστήμιο ή σχολή να επιλέξετε. Θα κάνετε φυσικά κάποια έρευνα, αλλά πάνω απ' όλα επιλέξτε να κάνετε κάτι που σας ενδιαφέρει πραγματικά και κάντε το με όρεξη. Λίγη σημασία έχει η σχολή, η πόλη ή η χώρα. Μετά από μερικά χρόνια αποκτούνται ασύγκριτα περισσότερες και πιο ουσιαστικές γνώσεις μέσα από την επαγγελματική διαδρομή μας, και τα περισσότερα που μαθαίνουμε στο πανεπιστήμιο ούτε που τα θυμόμαστε.

 

Εκμεταλλευτείτε το πανεπιστήμιο για να μάθετε να σκέφτεστε, να λειτουργείτε αποτελεσματικά μαζί με άλλους ανθρώπους, να έρθετε σε επαφή με καθηγητές που ενδεχομένως έχουν μεγάλη εμπειρία στο αντικείμενό σας, και πάνω απ' όλα για να ασχοληθείτε με αυτό που σας αρέσει χωρίς την πίεση που θα είχατε αν το κάνατε σαν επάγγελμα.

 

Μετά από το πανεπιστήμιο ο χρόνος δεν περισσεύει, και θα πρέπει να σκεφτείτε και το εισόδημά σας. Απολαύστε την ευκαιρία να ασχοληθείτε με κάτι που σας αρέσει τώρα, που δεν έχετε την πίεση του χρόνου και το άγχος των χρημάτων.

 

Με λίγα λόγια δεν προτείνω να μπαίνετε και πολύ στη διαδικασία σύγκρισης σχολών και πανεπιστημίων. Σημασία έχει να σας αρέσει το αντικείμενο που θα σπουδάσετε, μόνο έτσι θα κερδίσετε πραγματικά από αυτή τη διαδικασία. Μετά από χρόνια θα με θυμηθείτε, αυτό που σου μένει τελικά είναι η ευκαιρία που είχες να ζήσεις σε ένα πανεπιστήμιο, να ψαχτείς, να μάθεις, να ωριμάσεις σαν άνθρωπος. Μικρή σημασία έχει ποιό ήταν το πανεπιστήμιο ή η σχολή.

Link to comment
Share on other sites

τελειωνω κι εγω το οικονομικο στο ρεθυμνο με βαθμο 7.6 περιπου...γνωριζει κανεις να μου προτεινει καποιο καλο μεταπτυχιακο σχετικα με επενδυσεις στην χωρα μας ή και στο εξωτερικο;

σας ευχαριστω:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε μου λέτε, που μπορώ να βρω ακαδημαικά βιβλία χρησιμοποιημένα για τη σχολή μου;

Είμαι UK και κάνω mechanical engineering.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε μου λέτε, που μπορώ να βρω ακαδημαικά βιβλία χρησιμοποιημένα για τη σχολή μου;

Είμαι UK και κάνω mechanical engineering.

 

Στη βιβλιοθήκη του uni, στο amazon, ακόμα κι αν έβαζες μία αγγελία... :happy:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

mariel19 ενδιαφέρομαι να τα αγοράσω, για αυτό ρωτώ. Δε με ενδιαφέρει να τα νοικιάσω από τη βιβλιοθήκη και να τα διαβάσω.

θα ψάξω στο amazon.co.uk

αγγελία που να βάλω που μου λες ?

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Tuition fees should be raised to create a market in higher education and the cost of student loans increased to a "real rate of interest", a report into university finance is expected to say next week.

 

Lord Browne, who is conducting an independent review, will say tuition fees which are capped at £3,290 a year, should be raised to as much as £7,000.

:shock:

Link to comment
Share on other sites

mariel19 ενδιαφέρομαι να τα αγοράσω, για αυτό ρωτώ. Δε με ενδιαφέρει να τα νοικιάσω από τη βιβλιοθήκη και να τα διαβάσω.

θα ψάξω στο amazon.co.uk

αγγελία που να βάλω που μου λες ?

 

θα μπορούσες να βάλεις και σε κάποιο πίνακα ανακοινώσεων της σχολής, και στη βιβλιοθήκη .. ακόμα και στο gumtree..

Πάντως, πιστεύω ότι στο amazon θα βρεις "άκρη" με αυτά που ψάχνεις ...

Αν έχεις και κάρτα NUS μπορείς να έχεις και μια μικρή - συμβολική - έκπτωση στην αγορά τους..

 

 

 

Tuition fees should be raised to create a market in higher education and the cost of student loans increased to a "real rate of interest", a report into university finance is expected to say next week.

 

Lord Browne, who is conducting an independent review, will say tuition fees which are capped at £3,290 a year, should be raised to as much as £7,000.

:shock:

 

 

Ξεκινάει μία κινητοποίηση, αν δεν κάνω λάθος αυτή την εβδομάδα, από όλους τους φοιτητικούς συλλόγους της Βρετανίας, για το θέμα της "αύξησης των διδάκτρων" στα Πανεπιστήμια .. αναμένεται να γίνει χαμός ... Απ' ότι θυμάμαι, βέβαια, αυτό το θέμα είναι εδώ και χρόνια στα σκαριά, αλλά ποτέ δεν είχε πάρει σάρκα κι οστά ... για να δούμε τι θα δούμε....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να βάλεις και σε κάποιο πίνακα ανακοινώσεων της σχολής, και στη βιβλιοθήκη .. ακόμα και στο gumtree..

Πάντως, πιστεύω ότι στο amazon θα βρεις "άκρη" με αυτά που ψάχνεις ...

Αν έχεις και κάρτα NUS μπορείς να έχεις και μια μικρή - συμβολική - έκπτωση στην αγορά τους..

 

 

Ξεκινάει μία κινητοποίηση, αν δεν κάνω λάθος αυτή την εβδομάδα, από όλους τους φοιτητικούς συλλόγους της Βρετανίας, για το θέμα της "αύξησης των διδάκτρων" στα Πανεπιστήμια .. αναμένεται να γίνει χαμός ... Απ' ότι θυμάμαι, βέβαια, αυτό το θέμα είναι εδώ και χρόνια στα σκαριά, αλλά ποτέ δεν είχε πάρει σάρκα κι οστά ... για να δούμε τι θα δούμε....

 

Yπάρχουν ακαδημαϊκά βιβλιοπωλεία (π.χ. Blackwell's, Waterstones) που έχουν 2nd hand books, ίσως θα μπορούσες να ρωτήσεις κι εκεί...

 

Όσο για την κινητοποίηση, ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κάνουν, αν και με τη νοοτροπία της χώρας αμφιβάλλω αν θα γίνει "χαμός", μάλλον δυστυχώς. Σκοπεύουν 80% περικοπές στην εκπαίδευση και έρευνα στα επόμενα 5 χρόνια... Θα ανακοινωθεί αυτήν την Τετάρτη... Είναι πραγματικά τραγικό, και η εκπαίδευση αρχίζει να βαδίζει στα χνάρια της Αμερικής... Κρίμα.

 

Ήδη παιδιά μη προνομιούχων οικογενειών σε επίπεδο Α-levels (3η Λυκείου) λένε ότι δεν θα σπουδάσουν γιατί δε θα μπορούν καλύψουν τα χρέη.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θυμαμαι οτι πριν μηνες ελεγαν για μειωση μαθηματων και ισως και εναν λιγοτερο χρονο για να τραβηξουν κοσμο..

 

Όχι δεν παίζει αυτό...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν γίνει αύξηση διδάκτρων τότε πολλές πολείς, που βασίζονται στα πανεπιστήμια, θα έχουν άμεσο πρόβλημα στην τοπική τους οικονομία. Ότι είχε γίνει σχεδόν και στην Ελλάδα, όταν πολλά ΤΕΙ κλείσανε. Λογικά, η αύξηση των διδάκτρων θα οδηγήσει σε μείωση της ανάλογης ζήτησης, από Άγγλους και αλλοδαπούς υποψήφιους φοιτητές. Κάτι τέτοιο σίγουρα θα έχει και αντίκτυπο στην αγγλική οικονομία κι ίσως πολύ μικρό αντίκτυπο στις αγορές συνναλγμάτος της αγγλικής λίρας. Αν αναλογίστουμε ότι το άμεσο κόστος της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αυξάνεται σε όλη την Ευρώπη (με διάφορους τρόπους) και ταυτόχρονα το κατά κεφαλήν διαθέσιμο εισόδημα μειώνεται, τότε η μείωση δε θα είναι και τελείως ασήμαντη.

Ένα άλλο φαινόμενο, το οποίο μπορεί να θορυβήσει την αγγλική κυβέρνηση, είναι ότι μετά από μία τέτοια απόφαση, θα ισχυροποιηθεί το ρεύμα πολλών Άγγλων φοιτητών, που επιλέγουν (σήμερα) την Ολλάνδια για σπουδές, λόγω της οικονομικής διαφοράς, όσον αφορά τα δίδακτρα.

Το σημαντικότερο ίσως όλων είναι τι αντίκτυπο θα υπάρξει στο brand name της αγγλικής εκπαίδευσης, στο εγγύς μέλλον αλλά και μακρόχρονια. Πώς θα εξελιχθεί η ποιότητα της τριτόβαθμιας εκπαίδευσης στη Μ. Βρετανία ; Γιατί το εκπαιδευτικό τους σύστημα είναι ένα είδος επιχείρησης.

Τέλος, δε νομίζω να αντιδράσει ο κόσμος στην Αγγλία, σε ικανοποιητικό βαθμό, έχοντας τους δει λίγο καιρό που είμαι εδώ πάνω.

Edited by johntfsi
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει αυτό...

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=4553170

http://www.reuters.com/article/idUSTRE5BM1ER20091223

προσωπικα δεν πιστευω οτι θα αλλαξει τιποτα απο τα 2 απλα κουβεντα να γινετε για να διαφημιζονται..

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=4553170

http://www.reuters.com/article/idUSTRE5BM1ER20091223

προσωπικα δεν πιστευω οτι θα αλλαξει τιποτα απο τα 2 απλα κουβεντα να γινετε για να διαφημιζονται..

 

Με παρεξήγησες, δεν εννοούσα ότι το έβγαλες απ'το κεφάλι σου, εννοούσα ότι δεν πρόκειται να γίνει. Επίσης τα 2 άρθρα που παρέθεσες είναι περσινά, και γνώμες εκπροσώπου διαφορετικής κυβέρνησης. Πού ακόμα και επί labour δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο και κανένας δεν τον πήρε στα σοβαρά τον Μαντελσον. Κάποια πτυχία είναι αδύνατο να συμπυκνωθούν σε 2 έτη. Δουλεύω σε πανεπιστήμιο, ούτε 'γω το βγάζω απ'το κεφάλι μου αυτό που σου λέω :)

 

Δυστυχώς οι συντηρητικοί βρήκαν άλλον τρόπο τώρα, και με τις περικοπές που θα γίνουν στη διδασκαλία θα καταντήσουμε σιγά-σιγά "oposs Amerikee".

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω..είμαι από το τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής της ΑΣΟΕΕ και σκέφτομαι για μεταπτυχιακό τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με κύριο κορμό το Finance και τα τραπεζικά.. Μεταξύ του Southampton και του Essex ποιό θα διαλέγατε?? Από τα rankings δεν μπορώ να βγάλω άκρη..Από καθηγητές που ρώτησα στη σχολή μου πάντως όλοι συμφώνησαν για Southampton σαν πιό καλό χωρίς όμως να υστερεί το Essex..

 

Στο παρακάτω λινκ βλέπω ότι το Southampton έχει πολύ καλή θέση στα Accounting & Finance:

http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/single.htm?ipg=8727

-- Άγγελος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συζητιέται πολύ το θέμα των διδάκτρων. Δεν την βλέπω για Αγγλία μεριά :p. Διάβασα για κάτι ποσά 7000 λίρες και βάλε και αναρωτιέμαι ποσους φοιτητές θα έχουν απο εξωτερικό.

Θα θέλεις πάνω απο 1000 ευρώ το μήνα να σπουδάσεις, για να βρεις μια δουλειά που θα σου δίνει πιο λίγα. :lol: Ωραίο αυτο. :p

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συζητιέται πολύ το θέμα των διδάκτρων. Δεν την βλέπω για Αγγλία μεριά :p. Διάβασα για κάτι ποσά 7000 λίρες και βάλε και αναρωτιέμαι ποσους φοιτητές θα έχουν απο εξωτερικό.

Θα θέλεις πάνω απο 1000 ευρώ το μήνα να σπουδάσεις, για να βρεις μια δουλειά που θα σου δίνει πιο λίγα. :lol: Ωραίο αυτο. :p

 

Εξαρτάται που θα μείνεις .. δεν είναι απόλυτο το 1000 ευρώ .. εκτός κι αν συζητάς για Λονδίνο .. (που ακόμα κι εκεί, βρίσκεις και λογικές τιμές όσον αφορά την διαμονή και τη διατροφή αρκεί να ψάξεις).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...