Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα,

 

Ειμαι 20 χρονων και ενδιαφερομαι να παω να σπουδασω στην Αγγλια.Εχω αρκετα καλο απολυτηριο λυκειου(17.8).Ειμαι φοιτητης πληροφορικης στο οπα,αλλα τελικα αποφασισα πως θελω να σπουδασω φαρμακευτικη.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1)Προλαβαινω να μπω σε καποιο πανεπιστημιο απο το επομενο ετος(2011-2012);Νομιζω το deadline δηλωσεων στο UCAS ηταν 15 Ιανουαριου

2)Τι πτυχιο Αγγλικων θα χρειαστω;

3)Εχει καποιος εμπειρια απο αναλογες σχολες στην Αγγλια;Ειναι καλο το επιπεδο σε αυτο τον τομεα;Ποια πανεπιστημια να προτιμησω;

4)Με το βαθμο απολυτηριου μου θα γινω δεκτος απο καποιο καλο πανεπιστημιο η δεν ειναι αρκετος;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

1)Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο το admissions office του πανεπιστημίου για το οποίο ενδιαφέρεσαι και να ρωτήσεις εκεί, μπορεί να παρακάμψουν το UCAS από τη στιγμή που δε δίνεις A-levels. Δυστυχώς φέτος θα γίνεται χαμός από αιτήσεις, λόγω των αυξημένων διδάκτρων από το 2012...

2)Οι περισσότεροι ζητάνε ΙΕLTS ή proficiency, αλλά και πάλι θα πρέπει να ρωτήσεις, εξαρτάται από την κάθε σχολή.

3)Υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια και πολλές σχολές, από τα χειρότερα μέχρι τα καλύτερα... Εδώ είναι η περσινή λίστα της Guardian με τα καλύτερα στον τομέα που σε ενδιαφέρει. Είναι κι άλλα πράγματα που πρέπει να σκεφτείς, όπως π.χ. η πόλη που θες να πας.

4)Και πάλι εξαρτάται από τη σχολή...γι'αυτό πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις και να ρωτήσεις. Οι περισσότεροι πάντως θα θέλουν κάποιου είδους Α-levels, ή foundation course. Kαι θα σε ρωτήσουν και για το βαθμό σε συγκεκριμένα μαθήματα, π.χ. χημεία.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σίγουρα θα αυξηθούν τα δίδακτρα ? Αν ναι, πόσο ? και σε όλα τα πανεπιστημια ?

 

Nαι, θα αυξηθούν σε όλα τα πανεπιστήμια, έγινε ολόκληρος χαμός εδώ στην Αγγλία γι'αυτό, για πρώτη φορά βγήκανε φοιτητές και τα σπάσανε.

Το πόσο, εξαρτάται από το κάθε πανεπιστήμιο, αλλά σε μερικά θα τριπλασιαστούν.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω εναν φίλο που θέλει να σπουδάσει οδοντιατρική στην Αγγλία, αλλα το θέμα είναι πως δεν είναι καλός στη χημεία/φυσική/μαθηματικά. Στη βιολογία δεν έχει πρόβλημα. Στο σχολείο είναι θεωρητική κατεύθυνση. Αυτό θα τον εμποδίσει να μπεί σε κάποιο πανεπιστήμιο για να σπουδάσει οδοντιατρική; Το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι γίνεται με τη σύμβαση της μπολόνια και τα 9-10-11μηνα μαστερ; ποια είναι τα ουσιαστικά "ρισκα" στη περίπτωση που κάποιος επιλέξει μάστερ πχ 9μηνο;

 

επίσης τι είναι ευκολότερο (προτιμότερο) στο σύνολο του το gmat ή το gre?

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι γίνεται με τη σύμβαση της μπολόνια και τα 9-10-11μηνα μαστερ; ποια είναι τα ουσιαστικά "ρισκα" στη περίπτωση που κάποιος επιλέξει μάστερ πχ 9μηνο;

 

επίσης τι είναι ευκολότερο (προτιμότερο) στο σύνολο του το gmat ή το gre?

 

Eξαρτάται από το κάθε business school το πόσους μήνες είναι το μάστερ του, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο "ρίσκο", εκτός αν είναι μη αναγνωρισμένη σχολή. Όσο για τη 2η ερώτηση, κοίτα εδώ.

 

Παιδιά, έχω εναν φίλο που θέλει να σπουδάσει οδοντιατρική στην Αγγλία, αλλα το θέμα είναι πως δεν είναι καλός στη χημεία/φυσική/μαθηματικά. Στη βιολογία δεν έχει πρόβλημα. Στο σχολείο είναι θεωρητική κατεύθυνση. Αυτό θα τον εμποδίσει να μπεί σε κάποιο πανεπιστήμιο για να σπουδάσει οδοντιατρική; Το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα...

 

Κι αυτό εξαρτάται από το κάθε πανεπιστήμιο, και το τί Α-levels ζητάει το τμήμα της οδοντιατρικής. Πες στο φίλο σου να κοιτάξει στις σελίδες του πανεπιστημίου που θέλει να πάει, ή να πάρει ένα τηλέφωνο να ρωτήσει. Εναλλακτικά μπορεί να πάρει και πληροφορίες από το Βρετανικό Συμβούλιο.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω εναν φίλο που θέλει να σπουδάσει οδοντιατρική στην Αγγλία, αλλα το θέμα είναι πως δεν είναι καλός στη χημεία/φυσική/μαθηματικά. Στη βιολογία δεν έχει πρόβλημα. Στο σχολείο είναι θεωρητική κατεύθυνση. Αυτό θα τον εμποδίσει να μπεί σε κάποιο πανεπιστήμιο για να σπουδάσει οδοντιατρική; Το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα...

 

Πες στο φίλο σου, να κοιτάξει σε ποια πανεπιστήμια θέλει να πάει να σπουδάσει οδοντιατρική και μετά να στείλει mail στο κάθε Πανεπιστήμιο. Αυτοί θα τον κατευθύνουν και θα του λύσουν όλες τις απορίες για το οτιδήποτε.

Και να πάει να βγάλει μία μετάφραση το απολυτήριό του. Θα του χρειαστεί οπωσδήποτε, για να επικοινωνήσει με τα πανεπιστήμια.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πες στο φίλο σου, να κοιτάξει σε ποια πανεπιστήμια θέλει να πάει να σπουδάσει οδοντιατρική και μετά να στείλει mail στο κάθε Πανεπιστήμιο. Αυτοί θα τον κατευθύνουν και θα του λύσουν όλες τις απορίες για το οτιδήποτε.

Και να πάει να βγάλει μία μετάφραση το απολυτήριό του. Θα του χρειαστεί οπωσδήποτε, για να επικοινωνήσει με τα πανεπιστήμια.

 

 

 

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΙΕΛΤΣ??? ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΠΤ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ,ΑΑ ΚΑΙ 190ΕΥΡΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙς?ΘΑ ΠΑΩ ΑΓΓΛΙΑ ΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΣΕΠΤΜΒΡΙΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ,ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟς ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ????ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΜ!

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

almalibre11111 καλώς ήλθες στο φόρουμ. Διάβασε σε παρακαλώ πολύ τους όρους πρόσβασης και χρήσης , που αποδέχτηκες με την εγγραφή σου.

Θα βρεις σε αυτούς ότι απαγορεύεται να γράφεις με κεφαλαίους χαρακτήρες, καθώς και με γραφή τύπου sms (δλδ, κ,τ π, τπτ).

Καλή διαμονή :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. είμαι φοιτήτρια φαρμακευτικής και επειδή τελειώνω άμεσα και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακο, θα ήθελα να ρωτήσω άμα γνωρίζει κάποιος κάποιο καλό μεταπτυχιακό που θα έπρεπε να προτιμήσω ή ποιες θεωρούνται οι καλές σχολές στην αγγλία για μεταπτυχιακό μετα τη φαρμακευτικη ανεξάρτητα με τα δίδακτρα. όποιος γνωρίζει το οτιδήποτε παρακαλώ ας απαντήσει γιατί όσο το έψαξα μπερδεύτηκα αρκετά οπότε και η παραμικρή βοήθεια μετράει. ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. είμαι φοιτήτρια φαρμακευτικής και επειδή τελειώνω άμεσα και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακο, θα ήθελα να ρωτήσω άμα γνωρίζει κάποιος κάποιο καλό μεταπτυχιακό που θα έπρεπε να προτιμήσω ή ποιες θεωρούνται οι καλές σχολές στην αγγλία για μεταπτυχιακό μετα τη φαρμακευτικη ανεξάρτητα με τα δίδακτρα. όποιος γνωρίζει το οτιδήποτε παρακαλώ ας απαντήσει γιατί όσο το έψαξα μπερδεύτηκα αρκετά οπότε και η παραμικρή βοήθεια μετράει. ευχαριστω.

 

Υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια και πολλές σχολές, από τα χειρότερα μέχρι τα καλύτερα... Εδώ είναι η περσινή λίστα της Guardian με τα καλύτερα στον τομέα που σε ενδιαφέρει, κι εδώ η φετινή. Όπως βλέπεις οι πίνακες αλλάζουν κάθε χρόνο, αλλά αυτά που υπάρχουν και στους 2 είναι οι κορυφαίες σχολές. Είναι κι άλλα πράγματα που πρέπει να σκεφτείς όμως, όπως π.χ. η πόλη που θες να πας.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

γενικα θελει παρα πολυ ψαξιμο και καλα εκανες που ξεκινησες απο τωρα.ξεκινα ισως απο σε ποια πολη θελεις να μεινεις...ποιο πανεπιστημιο θελεις να πας.ακομα αν το course σου προσφερει εγγραφη σε καποια επαγγελματικη ενωση πχ φαρμακευτικο συλλογο κτλ αν ειναι η σχολη αναγνωρισμενη απο το δικατσα κτλ.ακομα και το προγραμμα σπουδων πρεπει να κοιταξεις για να δεις αν σε ενδιαφερουν τα μαθηματα ή μερικα course να δινουν εμφαση σε ενα τομεα περισσοτερο απο αλλο.γενικα ειναι πολυ ανταγωνιστικες οι θεσεις και το πανεπιστημιο σου κανει προσφορα θεσης επειδη ο αριθμος εισακτεων ειναι περιορισμενος.οτι θελεις σε pm ή εδω.εχω σπουδασει και δουλεψει αγγλια.τα εχω περασει κ εγω αυτα και πολυσ αλλος κοσμος οποτε μην αγχωνεσαι
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. η αληθεια ειναι πως προσπαθω να κάνω μια λίστα πρώτα με σχολές που προτιμώ και είναι καλές άσχετα με το αν βρίσκεται στο λονδίνο που ήταν η πρωτη μου σκέψη γιατί με ενδιαφέρει να είναι καλή η σχολή πρωτα απ' όλα. οι περισσότεροι με συμβουλευουν να ψάξω για ένα μεταπτυχιακο πάνω στο marketing και ότι καλα μέρη είναι το ροτερνταμ και η αγγλια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του. Με έχουν δεχτεί από το UCL, το Imperial και το πανεπιστήμιο του Bristol για μεταπτυχιακό στη τεχνητή νοημοσύνη. Σε ποιο προτείνετε να πάω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχην καλως σας βρηκα..χρειαζομαι τη βοηθεια σας..τελειωνω το οικονομικο φετος κ ψαχνω για μεταπτυχιακα στην Αγγλια πανω στο μανατζμεντ..(msc managment)σκεφτομουν κατι ποιο εξιδεικευμενο στο μανατζμεντ αλλα με επεισαν οι καθηγητες μου να μην το κανω.Κανω το ΤOEFL iBT και μου φαινετε λιγο δυσκολο αλλα θα το παλεψουμε τι να κανουμε..σκεφτομαι τα εξης πανεπιστημια κ περιμενω τις γνωμες σας. 1)WARWICK(πολυ δυσκολο να με παρουν εχω πτυχιο μεχρι στιγμης 7.1 και εχω να δωσω 5 μαθηματα ακομη και πολυ ακριβο 18.000 λιρες το ΜΑΣΤΕΡ!!) 2)Essex (managment economics) 3)Lancaster 4)Nottigham 5)Leeds 6)Southampton 7)Sussex και Surrey τα εχω προς το τελος. πειτε μου τις γνωμες σας οσοι ξερετε απο αποψη πανεπιστημιου κ ζωης. ευχαριστω που με διαβασατε!:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του. Με έχουν δεχτεί από το UCL, το Imperial και το πανεπιστήμιο του Bristol για μεταπτυχιακό στη τεχνητή νοημοσύνη. Σε ποιο προτείνετε να πάω

 

Καλώς όρισες στο myphone.

Για μένα χωρίς δεύτερη σκέψη, Imperial. Γνωστό σε όλο τον κόσμο.

Για Bristol δε γνωρίζω τι γίνεται.

Για UCL τώρα, θα σου έλεγα όχι, με βάση την εμπειρία ενός φίλου μου. Ο αδερφός του φίλου μου τελείωσε BEng in Mechanical Engineering (πέρυσι) και δεν έμεινε καθόλου ευχαριστήμενος. Του είχαν χάσει εργασίες και τώρα κάνει μεταπτυχιακό σε Aerospace στο TUDelft στην Ολλανδία (2ετές) και συνειδητόποιησε ότι έχει πολλά κενά ακόμα και στα μαθηματικά. Απλά σου παραθέτω την εμπειρία του φίλου μου, εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία για το συγκεκριμμένο πανεπίστημιο. Επιφυλάσσομαι για το αν αληθεύει ή όχι.

Edited by johntfsi
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του. Με έχουν δεχτεί από το UCL, το Imperial και το πανεπιστήμιο του Bristol για μεταπτυχιακό στη τεχνητή νοημοσύνη. Σε ποιο προτείνετε να πάω

 

Όπως λέει και ο johntfsi, το Imperial θεωρείται και είναι από τα καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως για τέτοια θέματα. Αναφορικά με τα άλλα πανεπιστήμια, είναι σίγουρα πολύ καλά, αλλά δεν φτάνουν σε καμία περίπτωση το Imperial.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχην καλως σας βρηκα..χρειαζομαι τη βοηθεια σας..τελειωνω το οικονομικο φετος κ ψαχνω για μεταπτυχιακα στην Αγγλια πανω στο μανατζμεντ..(msc managment)σκεφτομουν κατι ποιο εξιδεικευμενο στο μανατζμεντ αλλα με επεισαν οι καθηγητες μου να μην το κανω.Κανω το ΤOEFL iBT και μου φαινετε λιγο δυσκολο αλλα θα το παλεψουμε τι να κανουμε..σκεφτομαι τα εξης πανεπιστημια κ περιμενω τις γνωμες σας. 1)WARWICK(πολυ δυσκολο να με παρουν εχω πτυχιο μεχρι στιγμης 7.1 και εχω να δωσω 5 μαθηματα ακομη και πολυ ακριβο 18.000 λιρες το ΜΑΣΤΕΡ!!) 2)Essex (managment economics) 3)Lancaster 4)Nottigham 5)Leeds 6)Southampton 7)Sussex και Surrey τα εχω προς το τελος. πειτε μου τις γνωμες σας οσοι ξερετε απο αποψη πανεπιστημιου κ ζωης. ευχαριστω που με διαβασατε!:)

 

Καλώς όρισες στο myphone.

Εγώ τελείωσα Οικονομικό Ελλάδα. Είμαι στο Surrey τώρα, και από όσα ακούω από τα παιδιά που είναι σε αυτό το μεταπτυχιακό που θες, τα έχουν βρει λίγο δύσκολα. Τους τρέχουν αρκετά και δε βγαίνουν σχεδόν καθόλου. Αρκετά courseworks και mid-term exams. Δεν είναι κακό αυτό που σου λέω, απλά σου παραθέτω τι μου λένε.

Πάντως για μένα καλύτερα Essex και Warwick. Για ότι απορίες έχεις με τα χρήματα, επικοινώνησε με τα πανεπιστήμια για τρόπους χρηματοδότησης των σπουδών σου (μη διστάσεις να ρωτήσεις). Ίσως να βρεις κάτι.

 

ΥΓ: Για ότι απορίες έχεις σχετικά με το Surrey και την πόλη του Guildford στείλε μου pm.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο myphone.

Εγώ τελείωσα Οικονομικό Ελλάδα. Είμαι στο Surrey τώρα, και από όσα ακούω από τα παιδιά που είναι σε αυτό το μεταπτυχιακό που θες, τα έχουν βρει λίγο δύσκολα. Τους τρέχουν αρκετά και δε βγαίνουν σχεδόν καθόλου. Αρκετά courseworks και mid-term exams. Δεν είναι κακό αυτό που σου λέω, απλά σου παραθέτω τι μου λένε.

Πάντως για μένα καλύτερα Essex και Warwick. Για ότι απορίες έχεις με τα χρήματα, επικοινώνησε με τα πανεπιστήμια για τρόπους χρηματοδότησης των σπουδών σου (μη διστάσεις να ρωτήσεις). Ίσως να βρεις κάτι.

 

ΥΓ: Για ότι απορίες έχεις σχετικά με το Surrey και την πόλη του Guildford στείλε μου pm.

 

Τοσο πειξημο εχει ε??Για πες μου λιγα λογια για το Surrey και πως σου φαινεται η πολη..επισης θα θελα να μου πεις πως την παλευεις με τα Αγγλικα κ αν γενικα αν καταλαβαινεις...οσο για τον τροπο χρηματοδοτησης εννοεις να ζητησω χρηματοδοτηση απο τα ιδια τα πανεπιστημια?Λιγο δυσκολο δν ειναι να μου δωσουν με πτυχιο λιγο πανω απο 7.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του. Με έχουν δεχτεί από το UCL, το Imperial και το πανεπιστήμιο του Bristol για μεταπτυχιακό στη τεχνητή νοημοσύνη. Σε ποιο προτείνετε να πάω

 

Kατ'αρχάς ένα μεγάλο συγχαρητήρια, και οι 3 είναι πολύ καλές σχολές. Απο πλευράς γενικής κατάταξης, η σειρά είναι UCL, Imperial, Bristol. Αλλά στο δικό σου τομέα όπως είπανε και τα παιδιά το Imperial είναι πρώτο, μετά το Bristol και 3ο το UCL. Οπότε ίσως ανάγεται σε δίλημμα.

To Bristol είναι ωραία πόλη, πολύ φθηνότερη ζωή από το Λονδίνο, και πολύ καλή η σχολή. Στη θέση σου θα κοίταγα το course αναλυτικά, τα μαθήματα δηλαδή, και θα πήγαινα στο πιο ενδιαφέρον για σένα... Δε θα χάσεις όποια σχολή και να διαλέξεις.

 

Όσο για την εμπειρία του παραπάνω φίλου για το UCL, το βρίσκω κάπως άτοπο να καταδικάζουμε ολόκληρο πανεπιστήμιο επειδή ένας δεν έμεινε υποκειμενικά ευχαριστημένος από μία άλλη σχολή... η δικιά μου προσωπική εμπειρία με το UCL είναι άριστη, αλλά όπως και ο μηχ/μηχ φίλος του johnftsi, δεν είμαι στο AI τμήμα, οπότε το να πω εγώ ότι είναι τέλειο δε νομίζω ότι λέει κάτι...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, επειδή πιο πολύ γέρνω προς το Bristol αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάτι παραπάνω καλώς...
Link to comment
Share on other sites

Εχω αποφασισει να κανω μανατζμεντ και εκει που περνω συστατικες επιστολες ο ενας απο τους δυο μου λεει οτι κανω βλακειες που παω να κανω μεταπτυχιακο στο μανατζμεντ και πρεπει να κανω μεταπτυχιακο στα οικονομικα.τελειωνω το οικονομικο να υπενθυμισω.εσεις τι πιστευετε πρεπει ο μανατζερ να εχει σχεση με τα οικονομικα η ειναι κατι τελειως μακρινο.περιμενω συμβουλες.:wacko:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! Ο ξάδελφός μου θέλει να πάει στο Hertforeshire απο Σεπτέμβριο για μπάτσελορ για μηχανολόγος. ξέρει κανείς τι παίζει? του είπαν ότι ειναι ωραίο το campus και κοντά στο Λονδίνο άρα θα έχει ζωή. ήταν κανείς εκεί να μου πει πληροφορίες? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Θελω personal statement για μανατζμεντ και για μανατζμεντ εκονομικσ οποιοσ εχει κατι να μου στειλει τον ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποιος εαν είναι εφικτό να μου δώσει καποιες πληροφοριες για την διαμονή στο leeds.Με δεχτηκαν στο μεταπτυχιακό του πανεπιστημίου και από την ως τωρα αναζήτηση που έχω κάνει για ευρεση σπιτιου καταληγω οτι για 2 ατομα που θα είμαστε ειναι προτιμοτερο να νοικιασουμε διαμερισμα εχω βρει ωραια και πολυ κοντα στο πανεπιστημιο με 600 λιρες (δηλαδη 300 το ατομο ετσι νομιζω) παρα σε εστια γιατι τα δωματια με μπανιο εχω δει οτι βγαινουν κοντα στις 90 με 100 λιρες το ατομο.Θα θε λα να μου πει αν ξερει καποιος για extra κοστη στο σπιτι θερμανση,ηλεκτρικο,νερο,internet ποσο βγαινουν για ενα διαμερισμα ή σπιτι για 2 ατομα και φανταζομαι και αναλογα την θερμανση.Ευχαριστώ εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...