Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια να ρωτησω με απολυτηριο 12.7 υπαρχει περιπτωση να με δεκτουν σε κάποιο πανεπιστήμιο? για οικονομικα , πολιτικες επιστημες ενδιαφερομαι. Το LSE αποτελει για μενα απιαστο ονειρο ε? Edited by Fernando_Sucre
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια να ρωτησω με απολυτηριο 12.7 υπαρχει περιπτωση να με δεκτουν σε κάποιο πανεπιστήμιο? για οικονομικα , πολιτικες επιστημες ενδιαφερομαι. Το LSE αποτελει για μενα απιαστο ονειρο ε?

 

Με μία λέξη ναι. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πως με απολυτήριο με 12,7 δεν υπάρχουν οι σωστές βάσεις για ένα πανεπιστήμιο υψηλού επιπέδου, οπότε και να σε δέχονταν, θα ήταν πολύ δύσκολη η φοίτηση σου εκεί.

 

Κατά τα άλλα, με απολυτήριο 12,7 δύσκολα θα σε δεχτεί κάποιο πανεπιστήμιο στην Αγγλία, period.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Με μία λέξη ναι. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πως με απολυτήριο με 12,7 δεν υπάρχουν οι σωστές βάσεις για ένα πανεπιστήμιο υψηλού επιπέδου, οπότε και να σε δέχονταν, θα ήταν πολύ δύσκολη η φοίτηση σου εκεί.

 

Κατά τα άλλα, με απολυτήριο 12,7 δύσκολα θα σε δεχτεί κάποιο πανεπιστήμιο στην Αγγλία, period.

 

ευχαριστω για την απαντηση αν και απογοητευτικα λιγο(πολυ...).:)

 

με τον βαθμο αυτο και τους τομεις που θελω να σπουδασω, για Αγγλια να μην το σκεφτομαι καν?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αν και απογοητευτικα λιγο(πολυ...).:)

 

με τον βαθμο αυτο και τους τομεις που θελω να σπουδασω, για Αγγλια να μην το σκεφτομαι καν?

 

Μπορείς να κοιτάξεις κάποια πανεπιστήμια, να δεις τις απαιτήσεις τους και να κρίνεις. Σίγουρα δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος για να σου απαντήσω αρνητικά ή θετικά.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις εξετάσεις Αγγλικών (όπως λ.χ. τα IELTS που ζητούν σχεδόν όλα τα πανεπιστήμια στην Αγγλία) και να προσπαθήσεις για κάποιον καλό βαθμό (ήτοι μεγαλύτερο το 6.5/9, μη σου πω 7/9).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Fernando_Sucre εγώ θα σου πρότεινα να ξαναδώσεις πανελλαδικές ή να πας να δώσεις GSE που κάνουν οι Άγγλοι για να μπουν στα πανεπιστημία της Αγγλίας.

Γιατί με τέτοιο βαθμό απολυτηρίου δε νομίζω να σε δεχτούν σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο της Αγγλίας κι άμα σε δεχτούν σε κάποιο μέτριο προς κακό πανεπιστήμιο, γιατί να πας να σπουδάσεις εκεί ?

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Fernando_Sucre εγώ θα σου πρότεινα να ξαναδώσεις πανελλαδικές ή να πας να δώσεις GSE που κάνουν οι Άγγλοι για να μπουν στα πανεπιστημία της Αγγλίας.

Γιατί με τέτοιο βαθμό απολυτηρίου δε νομίζω να σε δεχτούν σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο της Αγγλίας κι άμα σε δεχτούν σε κάποιο μέτριο προς κακό πανεπιστήμιο, γιατί να πας να σπουδάσεις εκεί ?

 

+1

 

Υπάρχουν πανεπιστήμια στην Αγγλία τα οποία ως επίπεδο βρίσκονται χαμηλότερα και από κάποια ελληνικά. Δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια της Αγγλίας υψηλού επιπέδου.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αν και απογοητευτικα λιγο(πολυ...).:)

 

με τον βαθμο αυτο και τους τομεις που θελω να σπουδασω, για Αγγλια να μην το σκεφτομαι καν?

 

Mπορείς να δώσεις A-levels αν θες να πας Αγγλία, που είναι οι αντίστοιχες πανελλαδικές για εδώ. Μερικά πανεπιστήμια ζητάνε κάποιο foundation course αντί για τα A-levels. Mπορείς να ρωτήσεις στο British Council για περαιτέρω πληροφορίες. Φυσικά θα σου πάρει ένα χρόνο τουλάχιστον όλο αυτό, 2 χρόνια αν δώσεις κανονικά τα A-levels. Οπότε στη θέση σου θα έδινα πανελλαδικές..

Το LSE μπορείς να το ξεχάσεις χωρίς A-levels.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την άψογη δουλειά που κάνετε στο φόρουμ.

Θα ήθελα σας παρακαλώ ορισμένες πληροφορίες σχετικά με τη ζωή στην Αγγλία, το κόστος και τα πανεπιστήμια. Καταρχήν, αν μπορείτε προτείνετέ μου ενα καλό πανεπιστήμιο για σχολές όπως αγγλική φιλολογία και ψυχολογία, δηλαδή σχολές θεωρητικές. Επιπλέον, πόσα περίπου θα είναι τα έξοδα για τη διαμονή και για την καθημερινότητα(φυσιολογική ζωή, όχι σπάταλη).

Με 800 ευρώ το μήνα θα μπορέσει κανείς να καλύψει τα έξοδά του εκεί;

Επιπλέον, απ' οσο γνωρίζω χρειάζεται και πτυχίο αγγλικών. Το proficiency και απολυτήριο λυκείου 18, θα βοηθήσουν στην εισαγωγή;

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την άψογη δουλειά που κάνετε στο φόρουμ.

Θα ήθελα σας παρακαλώ ορισμένες πληροφορίες σχετικά με τη ζωή στην Αγγλία, το κόστος και τα πανεπιστήμια. Καταρχήν, αν μπορείτε προτείνετέ μου ενα καλό πανεπιστήμιο για σχολές όπως αγγλική φιλολογία και ψυχολογία, δηλαδή σχολές θεωρητικές. Επιπλέον, πόσα περίπου θα είναι τα έξοδα για τη διαμονή και για την καθημερινότητα(φυσιολογική ζωή, όχι σπάταλη).

Με 800 ευρώ το μήνα θα μπορέσει κανείς να καλύψει τα έξοδά του εκεί;

Επιπλέον, απ' οσο γνωρίζω χρειάζεται και πτυχίο αγγλικών. Το proficiency και απολυτήριο λυκείου 18, θα βοηθήσουν στην εισαγωγή;

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

leon04 καλώς ήρθες στο φόρουμ. Στο θέμα μας τώρα...

Ο βαθμός απολυτηρίου σου είναι πολύ καλός και θα μετρήσει θετικά για την εισαγωγή σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας. Αυτό το οποίο θα χρειαστείς σίγουρα είναι το IELTS, το οποίο κάτι σαν το TOFEL, απλά είναι του Cambridge. Το κάθε πανεπιστήμιο ζητά και δικό του σκορ στο IELTS. Πάντως να ξέρεις ότι θες γύρω στο 6 - 6,5 / 9, για προπτυχιακό επίπεδο. Τα δίδακτρα για προπτυχιακό είναι 3290 λίρες ήταν φέτος, του χρόνου θα είναι πάλι κάπου εκεί. Τώρα βέβαια αν η κύβερνηση της Αγγλίας αποφασίσει να περικόψει κονδύλια από την τριτοβάθμια εκπαίδευση, τότε τα διδάκτρα ακούγεται ότι θα διπλασιασθούν για προπτυχιακό επίπεδο τουλάχιστον. Τώρα το θέμα κόστος διαβίωσης είναι διαφορετικό από πόλη σε πόλη. Τώρα αν πας εστία υπολόγισε για δωμάτιο (με δικό σου μπάνιο) γύρω στις 300 - 400 λίρες το μήνα. Τώρα τα άλλα έξοδα σου υπολογίσε τα, όπως νομίζεις. Νομίζω ότι θα χρειαστείς πάνω από 800 € το μήνα. Να ξέρεις ότι η ζωή σε κάθε πόλη διαφέρει κοστολογικά από κάποια άλλη. Αν θες να διαλέξεις πανεπιστήμιο κοίταξε στην ιστοσελίδα των εφημερίδων guardian και times, για τις κατατάξεις των πανεπιστημίων στην Αγγλία. Και κοίταξε στο σαιτ της RAE (κρατικός φορέας της Αγγλίας για κατατάξεις πανεπιστημίων). Κάποιο συγκεκριμένο για αγγλική φιλολοφία και ψυχολογία, δεν έχω να σου προτείνω, διότι δε γνωρίζω.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. :)

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ που απάντησες :)

Έχεις να μου προτείνεις καμία πόλη που υπάρχει σχετικά φτηνή ζωή, αλλά συγχρόνως να έχει ένα καλό πανεπιστήμιο; Επίσης, σε ποιες πόλεις υπάρχουν αρκετοί Έλληνες;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ που απάντησες :)

Έχεις να μου προτείνεις καμία πόλη που υπάρχει σχετικά φτηνή ζωή, αλλά συγχρόνως να έχει ένα καλό πανεπιστήμιο; Επίσης, σε ποιες πόλεις υπάρχουν αρκετοί Έλληνες;

 

Κοίταξε εγώ είμαι στο Guildford (University of Surrey). Εδώ έχει πάρα πολλούς Έλληνες και Κύπριους. Περπατάς στο campus κι ακούς σχεδόν συνέχεια Ελληνικά. Η πόλη δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, αλλά ούτε και φτηνή, και δεν είναι και μεγάλη. Δε μπορώ να σου πω κάτι για κάποια άλλη πόλη. Από το Λονδίνο η πόλη είναι μισή ώρα με το τραίνο.

 

Όπου και να πας έχε υπόψην σου και τη μετακίνησή σου από τα αεροδρόμια και πόσο πολύ βολεύει για μικρές εξορμήσεις σε άλλες πόλεις της Αγγλίας, γιατί μία κάποια εκδρομή θα την κάνεις, εφόσον θα είσαι σε ξένη χώρα.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ωραία τότε. Αν μπορεί ας απαντήσει και κανείς άλλος που ζει ή ζούσε εκεί για κάποια άλλη πόλη που έχει φτηνή ζωή.:)

Κάτι άλλο. Για να σε δεχτούν στο πανεπιστήμιο, τι εξετάσεις δίνεις ακριβώς; Πάνω σε ποια μαθήματα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σε ποιες πόλεις υπάρχουν αρκετοί Έλληνες;

 

Σε όλες. :)

 

Πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 50 χιλιάδες Έλληνες και Κύπριοι στο Ηνωμένο Βασίλειο. Γενικά σε όλες τις πόλεις υπάρχουν πολλοί, απλά στις μεγάλες πόλεις όπως λ.χ. το Λονδίνο δεν θα πέφτεις συνέχεια πάνω σε Έλληνες.

 

Από οικονομικής πλευράς σίγουρα το Λονδίνο αποκλείεται. Από κει και πέρα οι περιοχές κοντά στο Λονδίνο, όπως το Guildford που λέει ο φίλος johntfsi είναι σχετικά οικονομικές επιλογές με καλά πανεπιστήμια.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και να μην υπάρχουν και πολλοί Έλληνες, δεν είναι πρόβλημα. Και με Άγγλους μπορείς να είσαι, εξάλλου και αυτοί νέοι θα είναι εκεί, οπότε όλοι θα επιχειρήσουν να βρουν άτομα για παρέα :)

Το θέμα με τα χρήματα με ενδιαφέρει κυρίως. Μέχρι 800 ευρώ το μήνα θα μπορώ να έχω.

Εχω σκεφτεί και να πιάσω εκεί μια part time job, αλλά δε θα είναι κάπως δύσκολο; Πχ γιατί να πάρουν εναν Έλληνα και όχι εναν δικό τους;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και να μην υπάρχουν και πολλοί Έλληνες, δεν είναι πρόβλημα. Και με Άγγλους μπορείς να είσαι, εξάλλου και αυτοί νέοι θα είναι εκεί, οπότε όλοι θα επιχειρήσουν να βρουν άτομα για παρέα :)

Το θέμα με τα χρήματα με ενδιαφέρει κυρίως. Μέχρι 800 ευρώ το μήνα θα μπορώ να έχω.

Εχω σκεφτεί και να πιάσω εκεί μια part time job, αλλά δε θα είναι κάπως δύσκολο; Πχ γιατί να πάρουν εναν Έλληνα και όχι εναν δικό τους;

 

Σου είπα και πιο πριν ότι θα πρέπει να δώσεις το IELTS κι ότι τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητάνε γύρω στο 6 - 6,5 / 9 για προπτυχιακό. Τώρα πχ αν θες κάνεις σπουδές engineering, λογικό να δώσουν βάση στους βαθμούς του απολυτηρίου σου στα μαθηματικά, φυσική και χημεία.

 

Πληροφοριακά σου λέω ότι εδώ στο πανεπιστήμιο που είμαι, για να βρεις part time job υποβάλεις μία αίτηση και μπαίνεις σε λίστα αναμονής και πολύ πιθανόν να βρεις δουλειά μέσα στο campus. Τώρα η μερική απασχόληση στο campus (εδώ σε μενα) είναι πολύ ελαστική. Πρέπει να συμπληρώνεις 20 ώρες εργασίας την εβδομάδα (4 λίρες η ώρα) όποτε εσύ μπορείς. Δηλαδή μπορεί να μπορείς να εργαστείς 3 ώρες την Τετάρτη και 8 ώρες το Σάββατο. Γενικά το πρόγραμμά σου το ρυθμίζεις όπως θες. Περισσότερες πληροφορίες θα σου δώσουν τα career offices των πανεπιστημίων που θα κάνεις αίτηση.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και να μην υπάρχουν και πολλοί Έλληνες, δεν είναι πρόβλημα. Και με Άγγλους μπορείς να είσαι, εξάλλου και αυτοί νέοι θα είναι εκεί, οπότε όλοι θα επιχειρήσουν να βρουν άτομα για παρέα :)

 

Φυσικά. Εξ άλλου ο σκοπός του να σπουδάζεις στο εξωτερικό είναι και για να γνωρίσεις διαφορετικές κουλτούρες, οπότε το να κάνεις παρέα μόνο με Έλληνες δεν προσφέρει τίποτα. :)

 

Το θέμα με τα χρήματα με ενδιαφέρει κυρίως. Μέχρι 800 ευρώ το μήνα θα μπορώ να έχω.

 

Λογικά θα μπορείς να περνάς, ίσως λίγο συγκρατημένα, αλλά δεν νομίζω να έχεις τόοοσο μεγάλο πρόβλημα.

 

Εχω σκεφτεί και να πιάσω εκεί μια part time job, αλλά δε θα είναι κάπως δύσκολο; Πχ γιατί να πάρουν εναν Έλληνα και όχι εναν δικό τους;

 

Βλ. απάντηση του johntfsi. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. πολύ.

Συγνώμη αν σας ζάλισα με τις ερωτήσεις, αλλα θα ήθελα να ξέρω επιπλέον αν τα βρετανικά πτυχία αναγνωρίζονται στην Ελλάδα και όχι μόνο. Θα πρέπει να δώσω κάποιες εξετάσεις για την αναγνώριση;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. πολύ.

Συγνώμη αν σας ζάλισα με τις ερωτήσεις, αλλα θα ήθελα να ξέρω επιπλέον αν τα βρετανικά πτυχία αναγνωρίζονται στην Ελλάδα και όχι μόνο. Θα πρέπει να δώσω κάποιες εξετάσεις για την αναγνώριση;

 

Σχεδόν όλα, αν όχι όλα τα πανεπιστήμια της Αγγλίας αναγνωρίζονται. Πρέπει να ρωτήσεις στο ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) http://www.doatap.gr/gr/index.php, για το αν η σχολή του πανεπιστημίου που θες να πας έχει αντίστοιχη σχολή στην Ελλάδα και αν είναι ισότιμη. Μερικές σχολές μπορεί να θέλουν εξετάσεις, πολλές δε θέλουν. Εξαρτάται από το syllabus του αγγλικού τμήματος, και κατά πόσο καλύπτει την ύλη που καλύπτει και το ελληνικό.

 

Όσο για τα 800 ευρώ, όπως σου είπαν τα παιδιά βγαίνεις σε πόλη της επαρχίας, συγκρατημένα. Στο Λονδίνο δύστυχώς δε γίνεται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Ρώτησα και κάποιος γνωστούς και μου είπαν πως περίπου 1500 Ευρώ χρειάζομαι για ζήσω εκεί, όχι στο Λονδίνο φυσικά, αλλά σε κάποια πιο φτηνή πόλη...

 

Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Να ενημερώσω πως ενδιαφέρομαι για μια φυσιολογική ζωή, και όχι σπάταλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Ρώτησα και κάποιος γνωστούς και μου είπαν πως περίπου 1500 Ευρώ χρειάζομαι για ζήσω εκεί, όχι στο Λονδίνο φυσικά, αλλά σε κάποια πιο φτηνή πόλη...

 

Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Να ενημερώσω πως ενδιαφέρομαι για μια φυσιολογική ζωή, και όχι σπάταλη.

 

Εξαρτάται ποιά είναι η δικιά σου ερμηνεία της φυσιολογικής ζωής. Αν θες να μένεις μόνος σου χωρίς συγκατοίκους, ισχύει.

Τα 800 ευρώ χωρίς έξτρα εισόδημα από κάποια δουλειά και χωρίς θυσίες, είναι λίγα. Πριν είπα ότι βγαίνεις, γιατί έλεγες για part-time jobs και τέτοια.

Για να βγεις μόνο με 800 ευρώ, πρέπει να βρεις κάποια δουλειά, ή σπίτι με πολύ φθηνό νοίκι, δηλαδή να συγκατοικείς με άλλους.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως γνωρίζετε αν μπορείς στο UK να κάνεις BSc και ταυτόχρονα MSc ?

Έχω ήδη ένα πτυχίο από Ελλάδα και κάνω δεύτερο στο UK αλλά θα με ενδιεφέρε να κάνω κι ένα ΜSc παράλληλα (part time or distance learning).

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται για προπτυχιακές σπουδές ιστορίας σε Οξφόρδη και Καίμπριτζ (βαθμοί, ξένες γλώσσες, συνεντεύξεις, συστατικές επιστολές κλπ.)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται για προπτυχιακές σπουδές ιστορίας σε Οξφόρδη και Καίμπριτζ (βαθμοί, ξένες γλώσσες, συνεντεύξεις, συστατικές επιστολές κλπ.)

 

http://www.cam.ac.uk/admissions/undergraduate/courses/history/index.html

 

http://www.history.ox.ac.uk/prosundergrad/index.htm

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο British Council, εύκολα αν είσαι Αθήνα. Ή φυσικά και με ένα τηλέφωνo/email στο admissions office της σχολής, δε δαγκώνουν :)

 

Τα δίδακτρα περίπου πόσο πάνε τον χρόνο; Το κόστος διαβίωσης στην Αγγλία; :)

 

Eξαρτάται από το πανεπιστήμιο και από τη σχολή, και το κόστος διαβίωσης από την περιοχή/πόλη της Αγγλίας που βρίσκεσαι. Το Λονδίνο πάντως είναι η ακριβότερη πόλη. Ο Βορράς είναι πιό φθηνός.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα πως τα δίδακτρα θα φτάσουν έως και τις 9.000 λίρες :ninja:το χρόνο για το 2012.

Aυτό θα επηρεάσει και τους φοιτητές που θα έχουν εισαχθει μέχρι και το 2011 ή μόνο τους νέους από το 2012 ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...