Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 years later...
  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά,

 

Έγινε τελικά δεκτή η αίτηση μου για σπουδές αρχιτεκτονικής σε ένα πανεπιστήμιο του Λονδίνου και εγκρίθηκε και το φοιτητικό δάνειο από το loan office.

 

Θα ταξιδέψω για Λονδίνο αρχές Οκτωβρίου, και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποια συμβουλή, τι να προσέξω, τι πράγματα θα πρέπει να κάνω κλπ. Έχω ήδη κλείσει ένα δωμάτιο με ιδιωτικό μπάνιο σε μια εστία που απέχει 20' από το campus με τα μέσα. Ανάλογα τον καιρό και την προσαρμογή μου μάλλον θα πάρω ποδήλατο/πατίνι για τις μεταφορές μου.

 

Έχω φτιάξει ήδη Revolut για να κάνω μετατροπή συναλλάγματος, αν και δεν μπορώ να το βάλω στο Google Pay για ανέπαφες πληρωμές ακόμα (λόγω μη υποστήριξης στην Ελλάδα). Μάλλον θα παραγγείλω την φυσική κάρτα.

 

Για κινητό έχω βρει μια καλή προσφορά στο hotukdeals, από Vodafone Unlimited Voice/ Unlimited Text/ 100Gb data στα £7.50 after rebate.

 

Θα πάρω μερικούς αντάπτορες πρίζας απο Ελλάδα να μην έχω θέματα με φόρτιση κλπ.

 

Υπάρχει κάποιο site σαν το skroutz.gr για αγγλικά καταστήματα για να ψάξω για μαξιλάρια, παπλώματα, κουζινικά κλπ. Το google shopping είναι βολικό.

 

Επίσης, θα ψάξω να βρω μια part-time δουλειά "γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη", και να δω αν μπορώ να πάρω το maintenance loan as a migrant worker.

 

Από τράπεζα, ποια θεωρείτε καλή ώστε να φτιάξω credit score?

 

Ότι νομίζεται πως θα πρέπει να προσέξω παρακαλώ μην διστάσετε να μου πείτε, από τις εμπειρίες σας ή άλλα γεγονότα.

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...