Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, θέλω βοήθεια

Πρέπει να γράψω personal statement, έχω τη δομή που πρέπει να είναι το κείμενο, τι πρέπει να γράψω σε κάθε παράγραφο, το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα τι να γράψω (τα θετικά του να έχεις tumblr βλέπετε, δε μπορείς να μιλήσεις για τον εαυτό σου) και δε ξέρω για την έκταση. Βοηθήστε με!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χθες ενημερώθηκα ότι η αίτησή μου έγινε δεκτή από το Πανεπιστήμιο του Essex, υπό τον όρο ο βαθμός απολυτηρίου Λυκείου να είναι υψηλός (αναφέρομαι σε undergraduate σπουδές), νομίζω από 18.5 και πάνω.

Θέλω να ρωτήσω, εφόσον τελικά επιτύχω τον επιθυμητό βαθμό, θα μπορέσω κανονικά να φοιτήσω στο Πανεπιστήμιο, ή υπάρχει κάποια περίπτωση να κάνουν withdraw την θετική τους απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Χθες ενημερώθηκα ότι η αίτησή μου έγινε δεκτή από το Πανεπιστήμιο του Essex, υπό τον όρο ο βαθμός απολυτηρίου Λυκείου να είναι υψηλός (αναφέρομαι σε undergraduate σπουδές), νομίζω από 18.5 και πάνω.

Θέλω να ρωτήσω, εφόσον τελικά επιτύχω τον επιθυμητό βαθμό, θα μπορέσω κανονικά να φοιτήσω στο Πανεπιστήμιο, ή υπάρχει κάποια περίπτωση να κάνουν withdraw την θετική τους απάντηση;

 

Η αίτηση σου έχει γίνει δεκτή υπό όρους (conditional offer). Αν αυτοί οι όροι δεν πληρούνται, το πιθανότερο είναι να μην γίνεις δεκτός.....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

one tree hill: Σου εύχομαι καλή επιτυχία με τις αιτήσεις και τα αποτελέσματα στις πανελλήνιες.

Τώρα όσον αφορά το personal statement δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Δεν υπάρχει το τι "πρέπει" να γράψεις. Μπορείς να μιλήσεις αρχικά λίγο για σένα, για κάποιες αξίες που σου έδωσε η οικογένειά σου, και όλα αυτά σε συνδυασμό με το τι σε έκανε κατά τη διάρκεια των σπουδών σου να αποφασίσεις να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο αντικείμενο και γιατί αποφάσισες να φοιτήσεις σε αυτό το πανεπιστήμιο. Στο τέλος, μπορείς να γράψεις φιλοδοξίες σου και πράγματα που θες να κάνεις μετά το πτυχίο σου. Να δείξεις βασικά ενθουσιασμένος/η και πως το θες πραγματικά. Δεν πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα, και έτσι πως τα έχουν κάνει οι Βρετανοί με τα δίδακτρα, σε έχουν "ανάγκη". Δε νομίζω πως δε θα σε δεχτούν εκτός και αν έχεις τεράστια απόκλιση από τα requirements τους.

 

Τώρα μια δική μου γνώμη, χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αρνητικά, απλά και μόνο να σε προβληματίσω: Θεωρώ πως για να εχει κάποιος τόσο καλό μ.ο. στο απολυτήριο, θα γράψει και πολυ καλά στις πανελλήνιες. Απλά σκέψου το ενδεχόμενο να περάσεις π.χ. Πολυτεχνείο. Χωρίς καμιά αμφιβολία το επίπεδο εκεί είναι φυσικά ανώτερο από ένα bachelor 3 ετών, σε πανεπιστήμια που μέχρι πριν λίγο καιρό δεχόντουσαν παιδιά με μ.ο. από πανελλήνιες γύρω στο 10 (και λιγοτερο). Απλά για μένα είναι καλύτερο να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό έξω. Δική μου είναι βέβαια η γνώμη, απλά την εκφράζω.

 

Καλή σου επιτυχία και καλά αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις και ιδιαίτερα το Χριστινάκι για τις ευχές της :)

Όσον αφορά το Essex έχω πληροφορηθεί ότι πρέπει να αποφοιτήσω με Μ.Ο. 19 για να γίνω δεκτός. Αυτός είναι ο όρος που μου έχουν θέσει. Έγινα δεκτός και από το Bangor στην Ουαλία, με προϋπόθεση να αποφοιτήσω με 17. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε για το Bangor κάτι περισσότερο ή αν έχει φοιτήσει κάποιος εκεί.

Τώρα, όσον αφορά το personal statement, προφανώς και το έχω ήδη γράψει για να έχω γίνει δεκτός. Αυτό στο οποίο θέλω να σταθώ είναι το γεγονός ότι οι βαθμοί της Γ στα μαθήματα γενικής προφανώς και δεν αντικατοπτρίζουν την προσπάθειά μου στα συγκεκριμένα, καθώς ο μαθητής αφιερώνεται στην κατεύθυνση. Μέχρι τώρα δε ξέρω πώς τα πηγαίνω στις Πανελλήνιες βέβαια, αλλά θέλω να ελπίζω καλά. Να αναφέρω επίσης πως ο κλάδος για τον οποίο ενδιαφέρομαι είναι αυτός της Αγγλικής Φιλολογίας και είναι το μόνο πράγμα που με ενδιαφέρει. Δε με ενδιαφέρει ούτε Νομική, ούτε κάτι άλλο. Λατρεύω τα Αγγλικά και θέλω να σπουδάσω Αγγλική Φιλολογία. Για αυτό και θέλω να φύγω στο εξωτερικό.

 

Αυτά τα λίγα. Ξαναλέω, αν ξέρετε κάτι για το Bangor, παρακαλώ πείτε μου. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά θα ήθελα και άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς εύκολα?τΙποτε δεν είναι εύκολο σήμερα.

μπορεί κάποιος να βοηθήσει με πληροφορίες σχετικά με τα πανεπιστήμια και με το κόστος διαβίωσης ανάμεσα στις δύο πόλεις???

 

Εγώ θα είμαι newcastle(northumbria uni). εΊΝΑΙ ΠΟΛΎ ΠΙΟ ΦΘΗΝΉ ΠΌΛΗ ΑΠΌ ΤΟ ΣΑΟΥΘΆΜΠΤΟΝ! τΕλικά επέλεξες που θα πάς;

 

Λοιπόν παιδιά είμαι καινούριος και θα πάω αγγλία για σπουδές αυτόν τον σεπτέμβρη στο πανεπιστήμιο northumbria. Φοίτησες κανεί εκεί? πώς είναι; Γενικά πώς είναι το Νιουκαστλ σαν πόλη? Είναι ήσυχο? εχει εγκληματικότητα; πως να παω εκεί, μέσω άλλης ευρωπαικής πολης αεροπορικώς ή από λονδίνο?

Και το πιο σημαντικό.Θα πάει φέτος κανείς Newcastle να χω παρέα?

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα είμαι newcastle(northumbria uni). εΊΝΑΙ ΠΟΛΎ ΠΙΟ ΦΘΗΝΉ ΠΌΛΗ ΑΠΌ ΤΟ ΣΑΟΥΘΆΜΠΤΟΝ! τΕλικά επέλεξες που θα πάς;

 

Λοιπόν παιδιά είμαι καινούριος και θα πάω αγγλία για σπουδές αυτόν τον σεπτέμβρη στο πανεπιστήμιο northumbria. Φοίτησες κανεί εκεί? πώς είναι; Γενικά πώς είναι το Νιουκαστλ σαν πόλη? Είναι ήσυχο? εχει εγκληματικότητα; πως να παω εκεί, μέσω άλλης ευρωπαικής πολης αεροπορικώς ή από λονδίνο?

Και το πιο σημαντικό.Θα πάει φέτος κανείς Newcastle να χω παρέα?

Ti μου θύμισες τώρα......

Τέλεια πόλη για φοιτητές, μαζεμένη, χωρίς ιδιαίτερη εγκληματικότητα (εκτός ορισμένων περιοχών που όμως δεν έχουν φοιτητές).

Παλιότερα (πολύ) είχε πτήσεις σταθερά από Άμστερνταμ (KLM) και το καλοκαίρι από διάφορες εταιρίες τσάρτερ.

Από Λονδίνο πας με τραινάκι από Kings Cross.

 

Μου έφερες νοσταλγία.....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Ti μου θύμισες τώρα......

Τέλεια πόλη για φοιτητές, μαζεμένη, χωρίς ιδιαίτερη εγκληματικότητα (εκτός ορισμένων περιοχών που όμως δεν έχουν φοιτητές).

Παλιότερα (πολύ) είχε πτήσεις σταθερά από Άμστερνταμ (KLM) και το καλοκαίρι από διάφορες εταιρίες τσάρτερ.

Από Λονδίνο πας με τραινάκι από Kings Cross.

 

Μου έφερες νοσταλγία.....

 

 

χαχα, σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου! Εκεί σπούδαζες; στο northumbria?

 

γειά παιδιά...:)μόλις κατέφθασα στο παρεάκι σας, ψάχνοντας πληροφορίες για σπουδές στο εξωτερικό.Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι να πάρω πληροφορίες (όποιος καλός ανθρωπος μπορεί) για το κόστος της ζωής στο Aberystwyth της Ουαλίας. Υπάρχει κανείς??????????:wacko::wacko::wacko::wacko:

 

φθηνό ΧΩΡΙΟ στου διαολου τη μανα. 6-7 ωρες για να φτασεις από λονδίνο!

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πάει στο Aston στο Bmham? Με δέχθηκαν και σκέφτομαι ΠΟΛΥ σοβαρά τελικά να το επιλέξω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη κιόλας...

Μήπως επιβαρύνετε αρκετά τους γονείς σας με σπουδές στο εξωτερικό;;;

Εδώ πολλά άτομα δεν φεύγουν καν από την πόλη τους...

 

22 χρονών είμαι κι εγώ Πληροφορική σπουδάζω Αθήνα που μένω και δουλεύω στην εταιρία μας ταυτόχρονα, όχι απλά για το χαρτζηλήκι μου αλλά για να βοηθήσω...

Πολλοί θα πουν πως είναι πιο οικονομικά να σπουδάσεις πχ Αγγλία από μια άλλη πόλη στην Ελλάδα, και πως το πτυχίο θα μετρήσει πολύ παραπάνω, θα ανοίξουν περισσότερες πόρτες κτλ

Σκέφτειτε καλά! Είναι πολύ δύσκολοι καιροί! Κάντε τις σπουδές σας εδώ και αν θέλετε ακολουθήστε μια μεταπτυχιακή καριέρα έξω. Έχουμε πολλά αξιόλογα Πανεπιστήμια στη χώρα μας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη κιόλας...

Μήπως επιβαρύνετε αρκετά τους γονείς σας με σπουδές στο εξωτερικό;;;

Εδώ πολλά άτομα δεν φεύγουν καν από την πόλη τους...

 

22 χρονών είμαι κι εγώ Πληροφορική σπουδάζω Αθήνα που μένω και δουλεύω στην εταιρία μας ταυτόχρονα, όχι απλά για το χαρτζηλήκι μου αλλά για να βοηθήσω...

Πολλοί θα πουν πως είναι πιο οικονομικά να σπουδάσεις πχ Αγγλία από μια άλλη πόλη στην Ελλάδα, και πως το πτυχίο θα μετρήσει πολύ παραπάνω, θα ανοίξουν περισσότερες πόρτες κτλ

Σκέφτειτε καλά! Είναι πολύ δύσκολοι καιροί! Κάντε τις σπουδές σας εδώ και αν θέλετε ακολουθήστε μια μεταπτυχιακή καριέρα έξω. Έχουμε πολλά αξιόλογα Πανεπιστήμια στη χώρα μας...

 

Κατ'αρχάς από τη στιγμή που το θέμα υπάρχει, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι είσαι εκτός θέματος και τρολλάρεις, άλλα μιας και γράφεις σοβαρά πράγματα θα απαντήσω :). Για διαφορετικούς λόγους ο καθένας αποφάσισε να πάει Αγγλία. Και επειδή κάποτε ήμουν κι εγώ ένας απ'αυτούς, μπορώ με βεβαιότητα να σου πω ότι πριν κάποια χρόνια ίσχυε 100% ο ισχυρισμός των πολλών που λες για την άλλη ελληνική πόλη. Τώρα πια καμία σχέση, ισχύει το αντίθετο. Μάλιστα από φέτος δε συγκρίνεται, π.χ. εγώ δε θα μπορούσα τώρα να πάω για σπουδές Αγγλία. Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία έχουν πια δίδακτρα, και μάλιστα όσο καλύτερο το πανεπιστήμιο τόσο πιο ψηλά. Έτσι λοιπόν και πάλι είναι άκυρη η «διαμαρτυρία» σου, γιατί τώρα πια όσοι έρθουν Αγγλία, σημαίνει ότι οι γονείς τους έχουν την άνεση για να τους στείλουν και δεν επιβαρύνουν κανέναν. :)

 

Όσο για την ποιότητα... Παραβλέποντας όλα τα τραγελαφικά στην Ελλάδα με τα κομματα και πολλά άλλα, και λαμβάνοντας υπόψη μόνο την ποιότητα σπουδών σε σοβαρά ξένα πανεπιστήμια, ας πούμε ότι εξαρτάται 100% από το αντικείμενο. Δυστυχώς μερικές φορές και μόνο η ιδέα της σύγκρισης είναι αστεία, σε βάρος μας.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει φυσικά και το student loan, με το οποίο σπουδάζουν οι περισσότεροι και δε γίνεται λόγος για αυτό.

Δεν είμαστε όλοι πλούσιοι και δεν επιβαρύνουμε τους γονείς μας, τουλάχιστον εγώ δε θα έβαζα ποτέ την πάρτη μου μπροστά από τους δικούς μου, ειδικά σε ένα τέτοιο λεπτό θέμα. Προσωπικά θα σπουδάσω έξω με student loan.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς εύκολα?τΙποτε δεν είναι εύκολο σήμερα.

μπορεί κάποιος να βοηθήσει με πληροφορίες σχετικά με τα πανεπιστήμια και με το κόστος διαβίωσης ανάμεσα στις δύο πόλεις???

 

Δεν ξέρω αν έχω προλάβει την απόφαση σου αλλά παραθέτω την άποψη μου.

 

Για Strathclyde μπορώ να σου πω πολλά και για τη πόλη και το course. To course είναι πάρα πολύ καλό και ελκύει αρκετούς Έλληνες φοιτητές. Διατηρεί πολύ καλές σχέσεις με τη βιομηχανία οπότε αν σκοπεύεις να εργαστείς στο ΗΒ η απορρόφηση σου θα είναι αρκετά εύκολη. Το πανεπιστήμιο είναι στο κέντρο της πόλης (3 τετράγωνα απο τη κεντρική πλατεία) και γενικά το campus είναι αρκετά όμορφο.

 

Η Γκλασκώβη είναι αρκετά μεγάλη πόλη και μαζί με τα περίχωρα έχει πάνω απο 1 εκατομμύριο κόσμο. Το κόστος ζωής είναι αρκετά χαμηλό σε σχέση με την Νότια κυρίως Αγγλία και θα το δεις κυρίως στα ενοίκια.

Οι Γκλασκωβίτες είναι πολύ φιλικοί και έχουν μεγάλη αγάπη για μπύρα και μπάλα, οπότε αν σου αρέσουν τα δύο αυτά πας καλά!

 

Μεγάλη διαφορά για σένα θα κάνει το γεγονός ότι δε θα πληρώσεις δίδακτρα σε σχέση με το Σαουθαμπτον.

 

Αρα με απλά μαθηματικά 4 χ 6,000 χ 1,25 = 30,000 ευρώ μίνιμουμ δίδακτρα (απο ότι είδα με βάση το εισόδημα τα δίδακτρα κυμαίνονται απο 6 σε 9 χιλιάδες λίρες). Βέβαια αφαιρείς το κόστος διαβίωσης των 2 για ένα έτος καθώς στη Σκωτία οι σπουδές διαρκούν ένα χρόνο παραπάνω τα BEng είναι τετραετή και τα MΕng πενταετή.

 

Οτι άλλο πιο συγκεκριμένο θες, αράδιασε το.

Link to comment
Share on other sites

κατ`αρχάς ευχαριστώ weegie για την απάντηση σου ! Η απόφαση έχει ήδη ληφθεί, με κύρια επιλογή το strathclyde , και σε παρακαλώ -αφού γνωρίζεις για το course - για ένα Ελληνα αποφασισμένο για διάβασμα θα αντιμετωπίσει δυσκολίες σε σχέση με τη γλώσσα ?.Οσο αφορά το campus τί μας προτείνεις να επιλέξουμε?

Accommodation for Single Students

 

Owned Accommodation

 

Type of room Contract Period On

Campus Off

Campus Heating & Lighting Limited Cleaning Weekly Rent

 

 

Andrew Ure Hall

(302 students) Single Study Bedrooms with wash hand basin.

3/5 other residents 38 weeks

42 weeks

50 weeks  £80.00

 

Birkbeck Court

(384 students)

 

Single Study Bedrooms with 5 other residents 38 weeks   

£85.00

+ 5 bedrooms at £90.00

 

 

Forbes Hall

(104 students) Single Study Bedrooms with wash hand basin.

3/5 other residents 38 weeks    £88.00

 

Garnett Hall

(124 students) Single Study Bedrooms with wash hand basin.

3/5 other residents 38 weeks    £88.00

 

James Blyth Court &

Thomas Campbell Court (372 students) Single Study Bedrooms with 3/7 other residents 38 weeks   £86.00

 

James Goold Hall

(147 students) Single Study Bedrooms with private bathroom with 3/5 other residents 38 weeks

50 weeks    £112.00

 

James Young & Chancellors Halls

(231 students) Single Study Bedrooms with private bathroom with 3/5 other residents 38 weeks    £112.00

+ 14 double

bedded rooms at £119.00

 

Murray Hall

(70 students) Single Study Bedrooms with wash hand basins. 38 weeks    £87.00

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα απολύτως, χαρά μου να σε βοηθήσω.

 

Για τη γλώσσα και το course σου μην ανησυχείς καθόλου. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Επειδή είναι engineering degree αριθμοί, φυσική και μαθηματικά είναι παγκόσμιες σταθερές. Όσο για τις καινούριες ορολογίες είναι ίδιες για όλους οπότε όλοι στο ίδιο επίπεδο είναι.

 

Από ότι βλέπω από τη μπροσούρα τα μαθήματα είναι τα παρακάτω στο πρώτο έτος.

 

Engineering Mechanics 1 (20), Introduction to Naval Architecture and Marine Engineering (20), Analysis Tools for Marine Design (20), Engineering Mathematics (40), Elective classes (20)

 

http://www.strath.ac.uk/media/departments/na-me/brochures/name_booklet2011.pdf

 

Μαθηματικά και μηχανική που είναι τα μισά μαθήματα με λίγη σοβαρότητα θα τα πας πάρα πολύ καλά (αυτά τα μαθήματα ήταν κοινά για Ναυπηγούς, Μηχανολόγους και Πολιτικούς οπότε σου μιλάω από προσωπική πείρα) τα δύο είναι επιλογής (electives) και διαλέγεις ότι θέλεις από μία τεράστια γκάμα μαθημάτων, αρκεί να μην συμπίπτουν οι διαλέξεις σου, και τα άλλα δύο είναι εισαγωγή στη Ναυπηγική που σίγουρα θα σας μπάσουν σιγά σιγά. Οπότε μην αγχώνεσαι.

 

Τώρα για τις εστίες μου θυμίζεις το δικό μου πρώτο χρόνο με νοσταλγία! Εγώ ήμουν στο Forbes. 2 λεπτά απόσταση από τις διαλέξεις, ξύπναγες 8.45, 8.55 ήσουν στο μάθημα! Εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος, έτυχα σε συγκάτοικους που ήταν όλοι Σκωτσέζοι οπότε εγκλιματίστηκα στη ζωή πολύ γρήγορα.

 

Όλα εξαρτώνται από το αν θες προσωπικό WC η να το μοιράζεσαι με άλλους 5. Εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης, αυτό ήταν που ενοχλούσε ή όχι τους περισσότερους. Αυτά τα δωμάτια είναι και ελαφρώς μεγαλύτερα αλλά όπως θα διαπιστώσεις και 30 λίρες την εβδομάδα πιο ακριβά.

 

Το πιο καινούργιο από τα κτίρια είναι το James Gould. Βέβαια από το 2002 μάλλον έχουν γίνει πολλές αλλαγές, αλλά τότε ήταν καινούργιο.

 

Κατά προτίμηση αν δε θες WC θα έβαζα 1) Forbes, (2) Murray Hall, 3) Birkbeck.

 

Δε θα έβαζα το Andre Ure γιατί εκτός ότι είναι εκτός Campus συνήθως έχει πολλά άτομα που κάνουν μεταπτυχιακό. Ως undergraduate νομίζω είναι καλύτερα οι συγκάτοικοι να έχουν τις ίδιες ακαδημαϊκές εμπειρίες.

 

Αν θες WC 1) James Gould, 2) James Young, 3) Chancellors

 

Τα κτίρια τα βλέπεις στο παρακάτω χάρτη (μπορεί να σου λέω τα αυτονόητα αλλά στα γράφω μήπως)

 

http://www.strath.ac.uk/accommodation/ouraccommodation/

 

Αυτά. Ότι άλλο θες εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα απολύτως, χαρά μου να σε βοηθήσω.

 

Για τη γλώσσα και το course σου μην ανησυχείς καθόλου. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Επειδή είναι engineering degree αριθμοί, φυσική και μαθηματικά είναι παγκόσμιες σταθερές. Όσο για τις καινούριες ορολογίες είναι ίδιες για όλους οπότε όλοι στο ίδιο επίπεδο είναι.

 

Από ότι βλέπω από τη μπροσούρα τα μαθήματα είναι τα παρακάτω στο πρώτο έτος.

 

Engineering Mechanics 1 (20), Introduction to Naval Architecture and Marine Engineering (20), Analysis Tools for Marine Design (20), Engineering Mathematics (40), Elective classes (20)

 

http://www.strath.ac.uk/media/departments/na-me/brochures/name_booklet2011.pdf

 

Μαθηματικά και μηχανική που είναι τα μισά μαθήματα με λίγη σοβαρότητα θα τα πας πάρα πολύ καλά (αυτά τα μαθήματα ήταν κοινά για Ναυπηγούς, Μηχανολόγους και Πολιτικούς οπότε σου μιλάω από προσωπική πείρα) τα δύο είναι επιλογής (electives) και διαλέγεις ότι θέλεις από μία τεράστια γκάμα μαθημάτων, αρκεί να μην συμπίπτουν οι διαλέξεις σου, και τα άλλα δύο είναι εισαγωγή στη Ναυπηγική που σίγουρα θα σας μπάσουν σιγά σιγά. Οπότε μην αγχώνεσαι.

 

Τώρα για τις εστίες μου θυμίζεις το δικό μου πρώτο χρόνο με νοσταλγία! Εγώ ήμουν στο Forbes. 2 λεπτά απόσταση από τις διαλέξεις, ξύπναγες 8.45, 8.55 ήσουν στο μάθημα! Εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος, έτυχα σε συγκάτοικους που ήταν όλοι Σκωτσέζοι οπότε εγκλιματίστηκα στη ζωή πολύ γρήγορα.

 

Όλα εξαρτώνται από το αν θες προσωπικό WC η να το μοιράζεσαι με άλλους 5. Εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης, αυτό ήταν που ενοχλούσε ή όχι τους περισσότερους. Αυτά τα δωμάτια είναι και ελαφρώς μεγαλύτερα αλλά όπως θα διαπιστώσεις και 30 λίρες την εβδομάδα πιο ακριβά.

 

Το πιο καινούργιο από τα κτίρια είναι το James Gould. Βέβαια από το 2002 μάλλον έχουν γίνει πολλές αλλαγές, αλλά τότε ήταν καινούργιο.

 

Κατά προτίμηση αν δε θες WC θα έβαζα 1) Forbes, (2) Murray Hall, 3) Birkbeck.

 

Δε θα έβαζα το Andre Ure γιατί εκτός ότι είναι εκτός Campus συνήθως έχει πολλά άτομα που κάνουν μεταπτυχιακό. Ως undergraduate νομίζω είναι καλύτερα οι συγκάτοικοι να έχουν τις ίδιες ακαδημαϊκές εμπειρίες.

 

Αν θες WC 1) James Gould, 2) James Young, 3) Chancellors

 

Τα κτίρια τα βλέπεις στο παρακάτω χάρτη (μπορεί να σου λέω τα αυτονόητα αλλά στα γράφω μήπως)

 

http://www.strath.ac.uk/accommodation/ouraccommodation/

 

Αυτά. Ότι άλλο θες εδώ είμαστε.

 

weegie για το business school του strath τι γνωμη εχεις? απ οσα προφανως προλαβες να δεις και να ακουσεις οσο ησουν στη Γλασκωβη..

Link to comment
Share on other sites

Ότι ακούς για αυτό ισχυεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Είναι στις 10 καλύτερες σχολές στη Βρετανία και στις 75 πρώτες παγκοσμίως. Απο άποψης απόδοσης διδάκτρων και των αντίστοιχων παροχών που δίνει η παρακάτω λίστα των FT το κατατάσσει 2ο παγκοσμίως.

 

http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/global-mba-rankings-2011

 

Όταν ήμουν φοιτητής στη Γκλασκώβη (πριν μία δεκαετία) ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των φοιτητών που ήταν στη σχολή αυτή ήταν διεθνείς και φοιτητές απο την Ευρωπαική ένωση. Τα κτίρια του School είναι αρκετά μοντέρνα και επίσης οι διασυνδέσεις με την αγορά πολύ καλές. Απο πλευράς ύλης και διδακτικού προσωπικού, δεν μπορώ να πω γιατί δεν ήταν το αντικείμενο μου. Πάντως θα έλεγα πως αν σκέφτεσαι να ακολουθήσεις αυτό το δρόμο ελπίζω να μην αποκλείσεις να δουλέψεις έξω γιατί το πτυχίο σου θα αξίζει παραπάνω απ'ότι εδώ.

Edited by weegie
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από 'μένα.

Από Σεπτέμβρη θα είμαι και εγώ στο Strath, βέβαια για μεταπτυχιακό. weegie τι γνώμη έχεις για το engineering faculty και ειδικότερα για το DMEM;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά!! Είμαι αρκετά ΠΕΛΑΓΩΜΕΝΗ και ζητώ τη βοήθειά σας!!!!! Τελειώνω το πρώτο πτυχίο στην Ελλάδα( Παιδαγωγικό) και θα φύγω για Αγγλία για να κάνω conversion course στην Ψυχολογία.Έχω 2 ερωτήσεις!!

1. Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αντίστοιχο course? Γενικά θέλω να μάθω για την εμπειρία, το βαθμό δυσκολίας τις απαιτήσεις.. εαν γνωρίζει κάποιος θα ήταν μεγάλη βοήθεια!!!!!!

2. Έχω κάνει αρκετές αιτήσεις και με έχουν δεχτεί στα εξής: Manchester Metropolitan, Sheffield, Leeds, Bradford, Plymouth. Πείτε μου τη γνώμη σας!!!!!!!! Γενικά σε επίπεδο σπουδών κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα! Αλλά από ποιότητα ζωής?? Έχω ακούσει καλά για Leeds kai Manchester αλλά πείτε μου εαν γνωρίζει κάποιος πιο συγκεκριμένα!!!!!!

Ευχαριστώ πολυυυυυ!!!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά!! Είμαι αρκετά ΠΕΛΑΓΩΜΕΝΗ και ζητώ τη βοήθειά σας!!!!! Τελειώνω το πρώτο πτυχίο στην Ελλάδα( Παιδαγωγικό) και θα φύγω για Αγγλία για να κάνω conversion course στην Ψυχολογία.Έχω 2 ερωτήσεις!!

1. Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αντίστοιχο course? Γενικά θέλω να μάθω για την εμπειρία, το βαθμό δυσκολίας τις απαιτήσεις.. εαν γνωρίζει κάποιος θα ήταν μεγάλη βοήθεια!!!!!!

2. Έχω κάνει αρκετές αιτήσεις και με έχουν δεχτεί στα εξής: Manchester Metropolitan, Sheffield, Leeds, Bradford, Plymouth. Πείτε μου τη γνώμη σας!!!!!!!! Γενικά σε επίπεδο σπουδών κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα! Αλλά από ποιότητα ζωής?? Έχω ακούσει καλά για Leeds kai Manchester αλλά πείτε μου εαν γνωρίζει κάποιος πιο συγκεκριμένα!!!!!!

Ευχαριστώ πολυυυυυ!!!!!!!!!:D

 

Απο θέμα φοιτιτικής ζωής το Μanchester και το Leeds πιστευω ειναι οι καλύτερες και πιο μεγάλες πόλεις και το bradford τελευταιο λογω μικρής πόλης και πρεπει ναναι και η λιγοτερο πολυπολιτισμική.

Αν σου αρέσει να μεινεις ελληνικά με greek night και τέτοια το Manchester ειναι η πιο Ελληνική πόλη.

Αν σε δέχτηκε το Leeds University ειναι πολύ καλο πανεπιστήμιο απτα καλύτερα και μεγαλυτερα της Αγγλίας. Το Manchester Metropolitan δεν ειναι τοσο ποιοτικό.

Επισης ολες σου οι επιλογές ειναι βορρά που λένε ειναι πιο κρύο εχτος το Plymouth που ειναι νότια. Οποτε υπολογισε ποιες ειναι οι προτεραιοτητες σου. Πανεπιστήμιο, πόλη, καιρός, ελληνική κοινότητα κτλ.

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από 'μένα.

Από Σεπτέμβρη θα είμαι και εγώ στο Strath, βέβαια για μεταπτυχιακό. weegie τι γνώμη έχεις για το engineering faculty και ειδικότερα για το DMEM;

 

Καλό departement. Το course αυτό (το Bachelor όμως) το έκανε και ένας συγκάτοικος μου στο πρώτο έτος. Έκανε και αρκετή πρακτική στο 3ο έτος όμως αλλά συνολικά ήταν πολύ ευχαριστημένος. Το Engineering γενικά είναι καλό faculty (1η 25αδα), ιδιαίτερα των μηχανολόγων, των ηλεκρολόγων και των ναυπηγών (1η 15αδα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Κατά πάσα πιθανότητα το ακαδημαικό έτος που έρχεται θα βρίσκομαι στην Αγγλία για μεταπτυχιακό (ένας χρόνος) και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους τρόπους μεταφοράς χρημάτων, μιας και από τραπεζικά είμαι άσχετος :D. Απ' ότι έχω ακούσει, σε πολλές τράπεζες μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό εδώ, που θα καταθέτεις € και θα κάνεις αναλήψεις με κάρτα στην Αγγλία, σε λίρες εννοείται. Μπορεί κάποιος/α που έχει χρησιμοποιήσει αυτόν το τρόπο να γράψει μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα ή/και και ποιές τράπεζες προτείνει; (αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς). Πέρα από αυτό, πόσο συμφέρον θα ήταν να ανοίξω λογαριασμό στην Αγγλία μόλις πάω εκεί και να γίνει μετά μεταφορά χρημάτων από την Ελλάδα, από άποψη α. ευκολίας και β.χρεώσεων/κόστους. Τέλος, υπάρχουν άλλοι τρόποι πέρα από τους παραπάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Κατά πάσα πιθανότητα το ακαδημαικό έτος που έρχεται θα βρίσκομαι στην Αγγλία για μεταπτυχιακό (ένας χρόνος) και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους τρόπους μεταφοράς χρημάτων, μιας και από τραπεζικά είμαι άσχετος :D. Απ' ότι έχω ακούσει, σε πολλές τράπεζες μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό εδώ, που θα καταθέτεις € και θα κάνεις αναλήψεις με κάρτα στην Αγγλία, σε λίρες εννοείται. Μπορεί κάποιος/α που έχει χρησιμοποιήσει αυτόν το τρόπο να γράψει μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα ή/και και ποιές τράπεζες προτείνει; (αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς). Πέρα από αυτό, πόσο συμφέρον θα ήταν να ανοίξω λογαριασμό στην Αγγλία μόλις πάω εκεί και να γίνει μετά μεταφορά χρημάτων από την Ελλάδα, από άποψη α. ευκολίας και β.χρεώσεων/κόστους. Τέλος, υπάρχουν άλλοι τρόποι πέρα από τους παραπάνω ;

 

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι ο τελευταίος. Θα έχεις διεύθυνση Αγγλίας και έτσι το να ανοίξεις ένα φοιτητικό λογαριασμό είναι παιχνιδάκι. Ο πρώτος τρόπος γίνεται όπως λες, αλλά σε χρεώνει μετατροπή η τράπεζα και χάνεις αρκετά λεφτά έτσι. Για φοιτητές οι πιο φιλικές τράπεζες είναι η HSBC και η Natwest, αλλά μπορείς να ανοίξεις όπου θες. Ένας τελευταίος τρόπος πιο συμφέρων μόνο από οικονομικής άποψης ειδικά αν έχεις πού να μείνεις, είναι να φέρεις μέτρητά μαζί σου, που θα τα αλλάξεις εδώ σε ανταλλακτήριο πριν τα καταθέσεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...