Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ετοιμαζομαι για Λεστερ και ψαχνω σπιτι σαν τρελος, βρηκα τελικα ενα σπιτι στο σιτε

http://www.sanghastudentaccommodation.com/apply_student_halls_leicester.php (δειτε το κ πειτε μου πως σας φαινεται..μην ειναι τπτ απατεωνες και τρεχω..) Επειδη δεν εβρισκα σπιτι και επειδη μου φανηκε και καλο (Διπλα στο πανεπιστημιο κιωλας..) εδωσα την προκαταβολη 250 λιρες, αλλα μου ζητησαν και ολα τα υπολοιχα χρηματα γτ δεν εχω εγγυητη που να μενει στην Αγγλια..και δεν μπορω να πληρωσω σε τρεις δοσεις.. σας κανω copy τι μου εστειλει και ακουω γνωμες.Και ισχυει αυτο με τν εγγυητη?Οποιος ξερει μου λεει και ευχαριστω.

 

Hello

 

According to your application form your guarantor is not a UK resident in which case it is not possible to pay in instalments and the rental should be payable in full on move in so the contract is completed correctly. If you check carefully the details on our website it does state this information under the frequently asked questions heading in the section headed how do I pay for my rental.

 

Do you have a family member who is resident in the UK who could be a guarantor for you - if so pls resend the application form with their details completed and then I can advise you the revised instruction for completing the contract.

 

Φίλε μου συγκεκριμένος νόμος στην Αγγλία (από όσο ξέρω - μπορεί να κάνω και λάθος), που να ορίζει ότι το ενοίκιο πρέπει να καταβάλλεται - εξοφλείται όλο στην αρχή του συμβολαίου, επειδή εσύ δεν έχεις κάποιο εγγυητή - κάτοικο Αγγλίας, δεν υπάρχει. Απλά οι περισσότερες μεσιτικές εταιρείες όταν έχουν φοιτητές από το εξωτερικό, ζητάνε να καταβληθούν τα ενοίκια σε 6μηνες δόσεις. Είναι κάτι σαν άγραφος νόμος. Εγώ πρώτη φορά, ακούω τέτοια περίπτωση, να εξοφληθεί όλο το ποσό από την αρχή του συμβολαίου. Οι μεσιτικές εταιρείες επιλέγουν αυτές τις πολιτικές, γιατί κατά το παρελθόν έχουν φάει αρκετά φέσια, από φοιτητές του εξωτερικού. Αν στον site της αναφέρει ότι πρέπει να εξοφληθεί ολόκληρο, τότε πρέπει να το εξοφλήσεις. Δε θα σου κάνουν καμία χάρη.

Εφόσον έδωσες την προκαταβολή, να τους ζητήσεις deposit certificate. Ο νόμος ορίζει ότι πρέπει να δοθεί μέσα σε 15 μέρες, από την προκαταβολή. Αν δε σου το δώσουν μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα, τότε θα σου επιστρέψουν την προκαταβολή πίσω εις διπλούν. Αλλά μην ανησυχείς, κανένας μεσίτης δεν το ξεχνάει.... :p

Μίλα με τη μεσιτική εταιρεία, για τους όρους του συμβολαίου. Τι γίνεται σε περίπτωση που χαλάσει κάτι στο σπίτι και τέτοια (ποιος πληρώνει, ποιος είναι υπεύθυνος για να καλέσει τεχνικό κτλπ).... Και φρόντισε να κάνεις check - in & check - out list του σπιτιού. Λογικά, λίγες μέρες πριν σου παραδοθεί το σπίτι, η μεσιτική εταιρεία θα στείλει - πληρώσει μια εταιρεία, που θα κάνει καταγραφή της κατάστασης του σπιτιού (check - in list). Κάνουν ένα report με φωτογραφίες, βλάβες του σπιτιού, ενδείξεις μετρητών κτλπ.... Την check - out list, λογικά θα την επιβαρυνθείς εσύ... Αλλά αυτά είναι σημαντικά, για να ξέρεις σε τι κατάσταση παραλαμβάνεις και αφήνεις το σπίτι, γιατί μπορεί να σου τύχει κανένας ιδιοκτήτης περίεργος...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα βρεις τις πιο έγκυρες πληροφορίες μέσω του British Council. Η εισαγωγή συνήθως γίνεται με εξετάσεις. Το τι είδους ακριβώς, εξαρτάται από το πανεπιστήμιο, και από το συγκεκριμένο τμήμα που θέλεις να σπουδάσεις. Οι περισσότεροι θα σου ζητήσουν A-levels (σε συγκεκριμένα θέματα ανάλογα με τον τομέα σπουδών), αλλά μπορεί να τα παρακάμψεις μερικές φορές κάνοντας κάποιο "foundation course", που κρατάει ένα χρόνο. Μπορεί ακόμα κι αυτό να παρακάμψεις, αν έχεις εξαιρετικό απολυτήριο λυκείου, και αυτό εξαρτάται από το πανεπιστήμιο. Όλες οι αιτήσεις, ανεξάρτητα με το αν θα γίνουν απ'ευθείας από σένα ή όχι, περνάνε από μια αρχή που λέγεται UCAS. Θα βρεις κι εκεί πολλές πληροφορίες για την εισαγωγή γενικά. Πιο ειδικά φυσικά, μπορείς να βρεις στις ιστοσελίδες του κάθε πανεπιστημίου.

Όσο για τα δίδακτρα.... από του χρόνου δυστυχώς θα τριπλασιαστούν, σύμφωνα με τον απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου νόμο που πέρασε φέτος, ο οποίος ανεβάζει το ανώτατο όριο που μπορούν να χρεώσουν τα πανεπιστήμια σε 9000 λίρες το χρόνο. Τα καλά πανεπιστήμια έχουν ήδη ανακοινώσει ότι θα ζητήσουν ολόκληρο το ποσό από τους προπτυχιακούς.

Οπότε η Αγγλία θα σταματήσει να είναι πιθανή επιλογή για αυτούς των οποίων οι γονείς δεν έχουν 2-3 Cayenne στο γκαράζ τους.... δυστυχώς. :( Και η απάντηση στην ερώτησή σου είναι ότι δυστυχώς ναι, από του χρόνου το κόστος θα είναι υψηλότατο. Εκτός αν δεν πας Αγγλία, και πας Σκωτία, που είναι ακόμα τζάμπα :)

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντησή σου,

 

Όσον αφορά τη Σκωτία, τα πανεπιστήμια είναι εντελώς δωρεάν; Μήπως γνωρίζεις ποιό είναι το κόστος ζωής στο Εδιμβούργο;

 

Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντησή σου,

 

Όσον αφορά τη Σκωτία, τα πανεπιστήμια είναι εντελώς δωρεάν; Μήπως γνωρίζεις ποιό είναι το κόστος ζωής στο Εδιμβούργο;

 

Ευχαριστώ

 

Tίποτα δεν είναι εντελώς δωρεάν... πάντα υπάρχουν κάτι ψιλά για να πληρώσεις, μάλιστα πληρώνεις και για την αποφοίτηση όταν έρθει η ώρα... και όλοι πληρώνουν δίδακτρα, γιατί τα πανεπιστήμια σε όλο το Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι κρατικά... απλά στη Σκωτία (όπως και στην Αγγλία μέχρι το 1998), τα δίδακτρα αυτά τα καλύπτει το κράτος. Οπότε ναι, αν πας Εδιμβούργο δε θα πληρώσεις δίδακτρα. Οι Άγγλοι θα πληρώσουν (δεν τους χάλασε), αλλά εσύ όχι. Δωρεάν πάντως δεν είναι τίποτα... όλο και κάποια διαδικαστικά θα πληρώσεις, αλλά ψίχουλα συγκριτικά με το αίσχος που θα επικρατεί στα Αγγλικά πανεπιστήμια.

 

Όσο για το κόστος ζωής, το Εδιμβούργο είναι ακριβή πόλη. Είναι και η πρωτεύουσα άλλωστε. Δεν είναι όσο ακριβό είναι το Λονδίνο, αλλά συγκριτικά με άλλες πόλεις του βορρά, είναι η ακριβότερη. Για περισσότερες πληροφορίες άρχισε να κοιτάς στο British Council καθώς και στο site του πανεπιστημίου για το οποίο ενδιαφέρεσαι...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σασ ελπιζω να ειναι καλο το σπιτι γιατι θα τα στειλω ολα τα λεφτα μαζι και ας ελπισω οτι θα πεσω σε καλο σπιτι,γειτονια και συγκατοικους. Εχω τρεις ερωτησεις, 1) τι κανω με την τηλεοραση, τι αδεια ζητανε γιατι διαβαζω κατι για TV LICENSE αν ειναι καλωδιακη και αν θα μπορω να βλεπω καναλια της Ελλαδος (με nova η καπως δν ξερω..) 2) με την επικοινωνια μεσω κινητου..πολλοι μου εχουν προτεινει την Ο2 και κατι μου λενε για το yourcallworld.com αλλα δεν εχω καταλαβει.. 3) Με τη ταχυτητα του ιντερνετ τι κανουμε το σπιτι μου δινει 2 ΜΒ αλλα θελω να την κανω 24 αρα πως θα το κανω και ποσο θα μου στοιχισει..αα και πρεπει αν το συμφωνησω με τους συγκατοικους μου αυτο?

οποιοσ ξερει μου γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σασ ελπιζω να ειναι καλο το σπιτι γιατι θα τα στειλω ολα τα λεφτα μαζι και ας ελπισω οτι θα πεσω σε καλο σπιτι,γειτονια και συγκατοικους. Εχω τρεις ερωτησεις, 1) τι κανω με την τηλεοραση, τι αδεια ζητανε γιατι διαβαζω κατι για TV LICENSE αν ειναι καλωδιακη και αν θα μπορω να βλεπω καναλια της Ελλαδος (με nova η καπως δν ξερω..) 2) με την επικοινωνια μεσω κινητου..πολλοι μου εχουν προτεινει την Ο2 και κατι μου λενε για το yourcallworld.com αλλα δεν εχω καταλαβει.. 3) Με τη ταχυτητα του ιντερνετ τι κανουμε το σπιτι μου δινει 2 ΜΒ αλλα θελω να την κανω 24 αρα πως θα το κανω και ποσο θα μου στοιχισει..αα και πρεπει αν το συμφωνησω με τους συγκατοικους μου αυτο?

οποιοσ ξερει μου γραφει.

 

1) Ναι, κανονικά πρέπει να πληρώσεις ΤV License για να έχεις τηλεόραση στην Αγγλία (αυτό στην Ελλάδα το πληρώνουμε έχουμε-δεν έχουμε τηλεόραση στο πάγιο της ΔΕΗ). Είναι εκατόν-κάτι λίρες το χρόνο. Πρέπει όμως να μάθεις περισσότερες πληροφορίες όταν φτάσεις. Υπάρχει πιθανότητα να είναι πληρωμένο ήδη το TV License και να μη χρειαστεί να πληρώσεις. Καλωδιακή μπορεί να έχει, αλλά όχι δορυφορική. Και σίγουρα όχι Nova. Ξέχνα τη Νοva βασικά, δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσουν να βάλεις κεραία.

2) 3-4 εταιρείες είναι, εξαρτάται από το τηλέφωνο που έχεις. Αν πάντως έχεις smartphone, πάρε Three (3).

3) Nαι εννοείται ότι πρέπει να συμφωνήσεις με τους συγκατοίκους, εκτός αν το πληρώσεις μόνος σου. Και φυσικά η μέγιστη ταχύτητα εξαρτάται από τον πάροχο και από το αν θα μπορείς να αλλάξεις αυτόν που έχει τώρα το σπίτι.

 

Όσο για το αν είναι ωραία ή όχι η γειτονιά.... τώρα υπάρχει το google street view... μπες και δες :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις πληροφοριες για το Renewable Energy Systems Engineering μαστερ στο Surrey?? Ειναι κανεις που εχει κανει η θα κανει το ιδιο?:)
Link to comment
Share on other sites

και όλοι πληρώνουν δίδακτρα, γιατί τα πανεπιστήμια σε όλο το Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι κρατικά...

 

Το αντιθετο! Ολα ειναι κρατικα εκτος απο ενα.. Το University of Buckingham. Σκωτια δεν πληρωνεις διδακτρα, τουλαχιστον ετσι ηταν το 2008. Και ουαλια ηταν λιγοτερα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιθετο! Ολα ειναι κρατικα εκτος απο ενα.. Το University of Buckingham. Σκωτια δεν πληρωνεις διδακτρα, τουλαχιστον ετσι ηταν το 2008. Και ουαλια ηταν λιγοτερα χρηματα.

 

Μμμ, μάλλον θα έπρεπε να πω ότι δεν είναι "δημόσια", αν και δε βρίσκω τη διαφορά. Εγώ εννοούσα ότι τα πανεπιστήμια της Αγγλίας δεν ανήκουν στο κράτος. Δεν τα διαχειρίζεται το κράτος, η περιουσία τους δεν ανήκει στην κυβέρνηση, και αντίθετα με την Ελλάδα (και άλλες χώρες), οι καθηγητές και το τεχνικό προσωπικό δεν είναι δημόσιοι αλλά ιδιωτικοί υπάλληλοι.

Και μάλιστα μέχρι πριν κάποια χρόνια όπως έγραψα παραπάνω, τουλάχιστον τα LEA (local educational authorities), πληρώνανε τα δίδακτρα, και κάλυπταν έτσι τη χρηματοδότηση. Από του χρόνου που το κόστος της εκπαίδευσης πέφτει στους φοιτητές, αποκτούν όλα σχεδόν ιδιωτικό χαρακτήρα.

Το ότι το Buckingham έχει επιλέξει να μη χρηματοδοτείται από την HEFCE, είναι δικό του θέμα. Οποιοδήποτε πανεπιστήμιο αν δει ότι το συμφέρει, έχει δικαίωμα να το κάνει. Απλά δεν τους συμφέρει. Αν και προς τα κει βαδίζουμε δυστυχώς... αμερικάνικα θα γίνουν όλα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Tίποτα δεν είναι εντελώς δωρεάν... πάντα υπάρχουν κάτι ψιλά για να πληρώσεις, μάλιστα πληρώνεις και για την αποφοίτηση όταν έρθει η ώρα... και όλοι πληρώνουν δίδακτρα, γιατί τα πανεπιστήμια σε όλο το Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι κρατικά... απλά στη Σκωτία (όπως και στην Αγγλία μέχρι το 1998), τα δίδακτρα αυτά τα καλύπτει το κράτος. Οπότε ναι, αν πας Εδιμβούργο δε θα πληρώσεις δίδακτρα. Οι Άγγλοι θα πληρώσουν (δεν τους χάλασε), αλλά εσύ όχι. Δωρεάν πάντως δεν είναι τίποτα... όλο και κάποια διαδικαστικά θα πληρώσεις, αλλά ψίχουλα συγκριτικά με το αίσχος που θα επικρατεί στα Αγγλικά πανεπιστήμια.

 

Όσο για το κόστος ζωής, το Εδιμβούργο είναι ακριβή πόλη. Είναι και η πρωτεύουσα άλλωστε. Δεν είναι όσο ακριβό είναι το Λονδίνο, αλλά συγκριτικά με άλλες πόλεις του βορρά, είναι η ακριβότερη. Για περισσότερες πληροφορίες άρχισε να κοιτάς στο British Council καθώς και στο site του πανεπιστημίου για το οποίο ενδιαφέρεσαι...

 

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Γνωρίζεις περίπου πόσο θα μου κοστίζει;

 

Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Γνωρίζεις περίπου πόσο θα μου κοστίζει;

 

Ευχαριστώ

 

Όχι δε μπορώ, εξαρτάται από το τι ζωή θες να κάνεις. Το σίγουρο είναι ότι δε θα πληρώσεις δίδακτρα. Κατά τ'άλλα αν βγαίνεις κάθε βράδυ για μπύρες και μένεις σε παλάτι, θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο από το να συγκατοικείς και να μη βγαίνεις. Βασικά υπολόγισε μια ψιλοακριβή φοιτητική ζωή στην Ελλάδα (λόγω των ακριβότερων ενοικίων εδώ), και πάρτην για μέσο όρο. Πάντως με ένα χιλιάρικο το μήνα θα είσαι σίγουρα OK.

Πιο συγκεκριμένα ίσως να μπορεί να απαντήσει κάποιος που έχει μείνει στο Εδιμβούργο, εγώ μόνο για Σαββατοκύριακο έχω πάει :p

Mπορείς ενδεικτικά να δεις τι υπολογίζουν στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου, εδώ. Και όπως είπα, κάνε και λίγη έρευνα μόνος σου :google:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, κανονικά πρέπει να πληρώσεις ΤV License για να έχεις τηλεόραση στην Αγγλία (αυτό στην Ελλάδα το πληρώνουμε έχουμε-δεν έχουμε τηλεόραση στο πάγιο της ΔΕΗ). Είναι εκατόν-κάτι λίρες το χρόνο. Πρέπει όμως να μάθεις περισσότερες πληροφορίες όταν φτάσεις. Υπάρχει πιθανότητα να είναι πληρωμένο ήδη το TV License και να μη χρειαστεί να πληρώσεις. Καλωδιακή μπορεί να έχει, αλλά όχι δορυφορική. Και σίγουρα όχι Nova. Ξέχνα τη Νοva βασικά, δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσουν να βάλεις κεραία.

2) 3-4 εταιρείες είναι, εξαρτάται από το τηλέφωνο που έχεις. Αν πάντως έχεις smartphone, πάρε Three (3).

3) Nαι εννοείται ότι πρέπει να συμφωνήσεις με τους συγκατοίκους, εκτός αν το πληρώσεις μόνος σου. Και φυσικά η μέγιστη ταχύτητα εξαρτάται από τον πάροχο και από το αν θα μπορείς να αλλάξεις αυτόν που έχει τώρα το σπίτι.

 

Όσο για το αν είναι ωραία ή όχι η γειτονιά.... τώρα υπάρχει το google street view... μπες και δες :p

 

 

Thx για το χρονο σου. Εχω το iphone 4 , θελω ενα προγραμμα που να μιλαω δωρεαν με την ιδια εταιρεια στην Αγγλια και να εχω μνμτα και λεπτα σε Ελλαδα ,ενα καλο προγραμμα εχει η Ο2 αλλα δεν το εψαξα πολυ. Αμα ξερεις κανα καλο προγραμμα μου προτεινεις.Α! Αξιζει να βαλω στο κινητο μου ιντερνετ η εχει πολλα FREE-Wi-Fi? Στο που εχω μερος που εχω κλεισει εχει 10 ΜΒPS ταχυτητα αλλα αμα ειναι να το μοιραζομαστε 5-6 ατομα φανταζομαι θα σερνεται..αρα θα αναγκαστω και θα την αυξησω την ταχυτητα. Και κατι ακομη,ρε παιδες ελληνικα καναλια πως θα βλεπουμε μεσω ιντερνετ?δεν υπαρχει κατι αντοιστιχο σαν νοβα?

Link to comment
Share on other sites

Για κινητό, όπως έγραψα και πιο πριν κοιτάξτε σε Three και giffgaff. Και οι 2 δίνουν απεριόριστο internet σε καρτοκινητά, με 15 λίρες το μήνα. Θεωρητικά απαγορεύουν μόνο το tethering, αλλά στην πράξη δεν. Κλήσεις και sms προς Ελλάδα, η giffgaff έχει πολύ φτηνά, η 3 πολύ ακριβά (ακριβότερα κι από roaming με ελληνικό κινητό!). Ψάξτε για skype ή άλλη λύση VoIP.

Αυτά περί κινητού ξεφεύγουν από το θέμα, υπάρχει χωριστή κατηγορία "Ξένα δίκτυα" στο φόρουμ. Διαβάστε/ρωτήστε εκεί

 

Ελληνική τηλεόραση μπορείτε να δείτε από το webtv της ΕΡΤ, του Ant1 και του Σκάι. Ζωντανά, μόνο από την ΕΡΤ, στα άλλα υπάρχουν τα προγράμματα διαθέσιμα κατ'επιλογή, αφότου τελειώσουν, και όχι όλα (λόγω δικαιωμάτων, σε ξένες σειρές, αθλητικά κλπ).

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Ηi guys,με αφορμή το παρόν thread μόλις γράφτηκα στο forum.Δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί πάλι,αλλά πόσο είναι το κόστος διαμονής για μεταπτυχιακές σπουδές στο Λονδίνο?(στέγη,τροφή,συγκοινωνίες κλπ.)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλος.Ο αριθμός των διαμερισμάτων στις εστίες,είναι πολύ περιορισμένος,ε?

 

Εξαρτάται από το πανεπιστήμιο. Σε ποιο θα πας εσύ;

 

Sent from my Galaxy Tab 10.1

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ucl,lse,lbs,imperial

 

University of London δηλαδή. Κοίτα και στις intercollegiate εστίες, σίγουρα θα βρεις κάτι. Υπάρχουν και μερικές μόνο για μεταπτυχιακούς. Μιλάμε για του χρόνου, έτσι;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Oχι,ειμαι 3ο ετος στην Ασοεε,αρα βαλε και το στρατο,εχουμε ακομα,απλως προετοιμαζομαι γιατι δεν εχω ιδεα για το πως θα βρω σπιτι,αν και τελικα δεν φαινεται τοσο δυσκολο.Το imperial ειναι ανεξαρτητο αν δν κανω λαθος,παντως με εναν προχειρο υπολογισμο οι τιμες κυμαινονται 1000-1100ευρω το μηνα.Εσυ τι σπουδαζεις?
Link to comment
Share on other sites

Oχι,ειμαι 3ο ετος στην Ασοεε,αρα βαλε και το στρατο,εχουμε ακομα,απλως προετοιμαζομαι γιατι δεν εχω ιδεα για το πως θα βρω σπιτι,αν και τελικα δεν φαινεται τοσο δυσκολο.Το imperial ειναι ανεξαρτητο αν δν κανω λαθος,παντως με εναν προχειρο υπολογισμο οι τιμες κυμαινονται 1000-1100ευρω το μηνα.Εσυ τι σπουδαζεις?

 

Ναι το imperial είναι πια ανεξάρτητο έχεις δίκιο, αν και μέχρι περισυ οι intercollegiate κρατούσαν θέσεις. Μάλλον θα αλλάξει αυτό, αλλά δεν έχει σημασία. Όπως είπες, αν έχεις καιρό μπροστά σου και διάθεση/χρόνο για ψάξιμο είναι πολύ εύκολο να βρεις σπίτι/δωμάτιο. Εγώ δε σπουδάζω πια, δουλεύω τώρα.. :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι κορυφη αλλα πολυ ακριβα διδακτρα..ειδικα στα μαστερ.υπολογισε και κοστος διαμονης στο λονδινο και ξεφευγει ο λογαριασμοσ
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κι από μενα!

Αρχικά να συγχαρώ όλους σας για την δουλειά που γίνετε στο forum και τις πολύτιμες πληροφορίες που παρέχονται..

Είμαι τελειόφοιτη στην ΑΣΟΕΕ, στο τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας και έχω αρχίσει να ψάχνω μεταπτυχιακά στην Αγγλία σε Computer Science...

Mέχρι τώρα έχω καταλήξει στα εξής πανεπιστήμια:

1)oxford

2)imperial

3)ucl

4)manchester

5)birkbeck

Τα παραθέτω με σειρά προτίμησης...Πιστεύετε οτι έχω ελπίδες με μ.ο 7,55 και αν έχω έναν καλό βαθμό στο ielts?

Υπάρχει κάποιος που να κανει Msc in computer science σε κάποιο απ' αυτά για να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@kefr

 

Αν και δεν έχω ειδίκευση σε CS,σου λέω ότι στο ucl έχεις πολλές πιθανότητες,για oxford και imperial παίζει να είναι πιο αυστηροί,αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Πάντως,ό,τι και να κάνεις,σου προτείνω να εργαστείς στην Αγγλία μετά τις σπουδές σου ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα σ'αρέσει,με master από Αγγλία θα βρεις οπωσδήποτε κάτι καλό,ειδικά στο UK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...