Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια απο το Λεστερ,

 

Ποτε σας ρωτουσα τις διαδικασιες για μεταπτυχιακα στο UK και ποτε εφτασε ο καιρος να σας στελνω εμαιλ απο το Λεστερ..Ειμαι λοιπον στο Λεστερ 4 μερουλες,μεχρι στιγμης εχει ζεστη και ηλιο και ειμαστε με κοντομανικα..το προγραμμα μου ξεκιναει 3 Οκτωβρη εχω γνωρισει κατι παιδια απο ινδια ιραν ιταλια γεωργια αλλα παρεα ακομη τπτ. Εχει πολλους κυπριους και πρεπει να εχουν και "club"..Οποιος ξερει για το Λεστερ θα ηθελα να με συμβουλεψει για το που να βγαινω και κιριως που να παηγαινω να τρωω γιατι τα φαγητα τους,τα περισσοτερα δν τρωγονται..Ανοιξα και ενα λογαριασμο στην Hsbc κ θα μου περνουν 8 λιρες το μηνα για να μου φιλανε τα χρηματα...Το προβλημα μου ειναι με την επικοινωνια με Ελλαδα,οκ εχω ιντερνετ αλλα σπιτι μου δν εχει wi-fi μονο στο πανεπιστημιο εχει και μπορω να κανω κλησεις μεσω skype..Επισης εχω ενα προγραμμα VIBER λεγεται και οταν ημουν Ελλαδα επικοινωνουσα μεσω ιντερνετ μιλωντας κανονικα στο τηλ, τωρα για καποιο λογο δεν γινεται..αμα ξερει καποιος για κανα προγραμμα μου λεει..ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ EINAI το καρτοκινητο, πολλοι μου λενε να βαλω λεμπαρα (και το πανεπιστημιο λεβαρα μας εδωσε) χρεωσεις

16p /min to Mobile

5p /min to Landline

12p SMS

οποιος ξερει ασ μου εξηγησει για προγραμματα που εχουν και τη συμφερει να κανω..Α και κατι αλλο εχω το iphone to 4 και μου λενε οτ η λεμπαρα δν εχει micro sim για το κινητο μου.Επισης εχω και ενα vodafone ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ που μου στελνουν τα φιλαρακια μου τσαμπα..Ακου συμβουλες παιδες.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ'ευχαριστω πολυ!Κι εγω κάπως έτσι το σκεφτομαι, πιο πιθανό είναι το ucl. Όπως και να ΄χει θα κανω αιτηση σε όλα και βλέπουμε....!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Σκεφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό το 2012 στο UK. Σπουδάζω Διοικηση Επιχερήσεων στο ΑΕΙ Πατρων κι μέχρι τωρα ο βαθμόσ πτυχιου είναι 7.2 (μου μένουν 2 μαθήματα για να πάρω πτυχίο οπότε δε νομίζω ο μέσος όροσ να αλλάξει σημαντικά). Σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στο Accounting & Finance και 'ηδη έχω ξεκινήσει μαθήματα για το ielts που ζητανε. μερικά από τα πανεπιστήμια που έχω βρει κι μου αρεσει το προγραμμα σπουδών είναι τα εξής : Strathclyde, Leeds, Bristol, Glasgow, Southampton, Edinburgh. Τι λέτε έχω ελπίδες για κάποιο από αυτά? Έχετε να μου προτείνετε κάποιο αλλό?

Αν μπορείτε βοηθήστε με γιατί έχω χαθεί :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!

 

Διάβασα όλα τα ποστ του θέματος αλλά δεν θυμάμαι να υπήρχαν πληροφορίες για τον δικό μου τομέα,οπότε θα τολμήσω να ζητήσω τα φώτα σας:)

Ξεκίνησα τις διαδικασίες των αιτήσεων για μεταπτυχιακό στην Αγγλία(Σεπτεμβρης '12).Το αντικείμενο είναι στο TESOL(Teaching english to students of other languages).Τα πανεπιστήμια που κατέληξα είναι τα Stirling,Leeds,Hull,Durham,Birmingham,Bangor,Nottingham.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία,για το αντικείμενο,τα μαθήματα του κάθε πανεπιστημίου και γενικά τη ζωή τριγύρω,θα είναι κάτι παραπάνω από βοηθητική!:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tuition fees: 27 universities seek last-minute changes

More than a fifth of England's universities have applied to change their fee packages, just weeks before the application deadline...

http://www.bbc.co.uk/news/education-15596986

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Να κανω μια ερωτηση, σχετικα με το πανεπιστημιο University of the Arts London College of Communication , ποια ειναι η γνωμη σας ?

 

Εχω ήδη ενα πτυχιο σε αλλον τομέα (πληροφορική, Πολυτεχνέιο) όμως σκεφτομαι να στραφω επαγγελματικα προς δημοσιογραφία. Σκεφτομαι την επιλογη πανελληνιων ή κατατακτηριων για καποιο από τα ελληνικά τμηματα, αλλά θα μου αρεσε και η ιδεα για λιγα χρονια να βρεθω στο εξωτερικό για σπουδες και δουλειά . Να φανταστω ειναι πανεπιστημιο που απαιτει διδακτρα?

 

Εχει κανεις παραπανω γνώσεις ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γεια σας,

Ειμαι μαθητής τη 2ας Λυυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Αγγλία τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επιπέδο. Γι, αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω:

1)αν θα μπορώ να εργάζομαι από θέμα χρόνου κατά τις σπουδές

2)αν μπορεί το πανεπιστήμιο να με βοηθήσεις για να βρω δουλειά

3)πόσα περίπου χρήματα θα μπορώ να βγάζω

Παρακαλώ απαντήστε μου γρήγορα γιατι είμαι πελαγωμένος:wacko::wacko:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:D;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες για σπουδές στην Αγγλία....είμαι είδη κάτοχος ενός πτυχίου και ενδιαφέρομαι και για ένα δεύτερο στην Αγγλία....ποία είναι τα απαιτούμενα διαδικαστικά που χρειάζεται να κάνω. Επίσης αληθεύει ότι δεν μπορώ να πάρω φοιτητικό δάνειο μέσω του πανεπιστημίου λόγω που έχω είδη ένα πτυχίο;
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες για σπουδές στην Αγγλία....είμαι είδη κάτοχος ενός πτυχίου και ενδιαφέρομαι και για ένα δεύτερο στην Αγγλία....ποία είναι τα απαιτούμενα διαδικαστικά που χρειάζεται να κάνω. Επίσης αληθεύει ότι δεν μπορώ να πάρω φοιτητικό δάνειο μέσω του πανεπιστημίου λόγω που έχω είδη ένα πτυχίο;

 

Τα διαδικαστικά είναι ουσιαστικά η αίτηση, για την οποία λεπτομέρειες θα βρεις στη σελίδα του εκάστοτε πανεπιστημίου. Όσο για το δάνειο φυσικά αληθεύει, πού άκουσες για φοιτητικό δάνειο από το πανεπιστήμιο σε μη Βρετανούς ακόμα και με κανένα πτυχίο;

Εδώ ανεβάσανε τα δίδακτρα στα ύψη, ποια δάνεια..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή δε βρήκα αντίστοιχο thread, γράφω εδώ..

 

Έχετε να να προτείνετε κάποιο καλό link με online τεστάκια Toefl που να ανταποκρίνονται στις εξετάσεις? Έχω διαβάσει ένα βιβλίο αλλά θέλω να κάνω και online μερικά τεστάκια.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να να προτείνετε κάποιο καλό link με online τεστάκια Toefl που να ανταποκρίνονται στις εξετάσεις? Έχω διαβάσει ένα βιβλίο αλλά θέλω να κάνω και online μερικά τεστάκια.

Thanks!

στο παρακατω site θα βρεις πολλα online tests για Toefl :)

http://www.testden.com/challenge/free-toefl.asp?refererid=goog4&gclid=CJ2c4ef5u68CFQdb3wodTzd-jQ

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζω το ενδεχόμενο να φύγω στο Ηνωμένο Βασίλειο κατευθείαν, μόλις τελειώσω σε μερικούς μήνες το Λύκειο (για Αγγλική Φιλολογία), αλλά θέλω βοήθεια στις αιτήσεις και στα χαρτιά. Βρήκα μια εταιρεία, τελικά όμως δε τηλεφώνησαν ποτέ, αν και τους κάλεσα τόσες φορές, προφανώς επειδή ξίνισαν όταν τους είπα ότι δε θέλω να κάνω 1 χρόνο foundation μαζί τους. Δε ξέρω κάποιους άλλους να με βοηθήσουν, οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας, έστω και με PM, αν θεωρείται διαφήμιση.

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, ποιες οι πιθανότητες να με δεχθούν, με απολυτήριο Λυκείου πάνω από 19 και με Proficiency Cambridge. Δεν έχω επίσης πρόβλημα να δώσω IELTS.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!

 

Ενδιαφέρομαι πολύ για μεταπτυχιακό στον τομέα του Information Security. Έχω κάνει ήδη αιτήσεις και έχω πάρει θετικές απαντήσεις και offers από τα πανεπιστήμια: UCL, Royal Holloway, King' s College, University of Surrey, Napier Edinburgh University

Τα τρία πρώτα είναι πολύ πιθανό να τα απορρίψω, παρ'όλο που θα ήθελα πολύ να πάω, λόγω των πάρα πολύ υψηλών διδάκτρων. Ανάμεσα στο Surrey (MSc Security Technologies and Applications) και στο Napier (Msc Advanced Security and Digital Forensics), ποιο θα μου προτείνατε;;Γνωρίζω πως το δεύτερο δεν έχει ίσως τόσο καλό όνομα, αλλα σαν μεταπτυχιακό δεν μου φαίνεται άσχημο. Γνωρίζει κάποιος κάτι ή μπορεί να με συμβουλέψει πάνω στο θέμα;;

 

Ευχαριστώ!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζω το ενδεχόμενο να φύγω στο Ηνωμένο Βασίλειο κατευθείαν, μόλις τελειώσω σε μερικούς μήνες το Λύκειο (για Αγγλική Φιλολογία), αλλά θέλω βοήθεια στις αιτήσεις και στα χαρτιά. Βρήκα μια εταιρεία, τελικά όμως δε τηλεφώνησαν ποτέ, αν και τους κάλεσα τόσες φορές, προφανώς επειδή ξίνισαν όταν τους είπα ότι δε θέλω να κάνω 1 χρόνο foundation μαζί τους. Δε ξέρω κάποιους άλλους να με βοηθήσουν, οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας, έστω και με PM, αν θεωρείται διαφήμιση.

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, ποιες οι πιθανότητες να με δεχθούν, με απολυτήριο Λυκείου πάνω από 19 και με Proficiency Cambridge. Δεν έχω επίσης πρόβλημα να δώσω IELTS.

 

Έκανα αιτήσεις για μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Δεν χρειάστηκα καμία εταιρεία να με βοηθήσει σε κανένα σημείο της διαδικασίας. Είναι πολύ εύκολα όλα. Αν δεν αλλάζει κάτι στις αιτήσεις των προπτυχιακών, δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να δώσεις τα (αρκετά) χρήματα που απαιτούν για να σου κάνουν αυτοί την αίτηση.

Προσπάθησε να κάνεις τις αιτήσεις αρχικά μόνος σου.

Με τόσο υψηλό απολυτήριο είναι απίθανο να μη σε δεχτούν κάπου. Το Proficiency του Cambridge (εν αντιθέσει με του Michigan) είναι γενικά αποδεκτό. Το IELTS είναι βέβαια προτιμότερο. Ωστόσο θα σου πρότεινα να το δώσεις μόνο αν στο ζητήσουν (αν το proficiency σου είναι άνω των 2 ετών) ή αν δέχεται το πανεπιστήμιο μόνο με το IELTS.

 

Παιδιά καλησπέρα!!

 

Ενδιαφέρομαι πολύ για μεταπτυχιακό στον τομέα του Information Security. Έχω κάνει ήδη αιτήσεις και έχω πάρει θετικές απαντήσεις και offers από τα πανεπιστήμια: UCL, Royal Holloway, King' s College, University of Surrey, Napier Edinburgh University

Τα τρία πρώτα είναι πολύ πιθανό να τα απορρίψω, παρ'όλο που θα ήθελα πολύ να πάω, λόγω των πάρα πολύ υψηλών διδάκτρων. Ανάμεσα στο Surrey (MSc Security Technologies and Applications) και στο Napier (Msc Advanced Security and Digital Forensics), ποιο θα μου προτείνατε;;Γνωρίζω πως το δεύτερο δεν έχει ίσως τόσο καλό όνομα, αλλα σαν μεταπτυχιακό δεν μου φαίνεται άσχημο. Γνωρίζει κάποιος κάτι ή μπορεί να με συμβουλέψει πάνω στο θέμα;;

 

Ευχαριστώ!!!!:)

 

Νομίζω στον τομέα που σε ενδιαφέρει το Surrey είναι καλύτερο πανεπιστήμιο. Βέβαια το Napier δεν μειονεκτεί πολύ και βρίσκεται στο Εδιμβούργο, το οποίο είναι υπέροχη πόλη (για Βρετανία).

Σε κάθε περίπτωση απόφυγε τα υψηλά δίδακτρα, προσπάθησε να βρεις ένα πανεπιστήμιο, του οποίου τα δίδακτρα θα τα βγάλεις αργότερα στην επαγγελματική σου καριέρα.

Edited by greek_aeras
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αιτήσεις για μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Δεν χρειάστηκα καμία εταιρεία να με βοηθήσει σε κανένα σημείο της διαδικασίας. Είναι πολύ εύκολα όλα. Αν δεν αλλάζει κάτι στις αιτήσεις των προπτυχιακών, δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να δώσεις τα (αρκετά) χρήματα που απαιτούν για να σου κάνουν αυτοί την αίτηση.

δηλαδη ρε παιδια ποσα περιπου ζητανε τετοιες εταιρειες για να αναλαβουν τα "διαδικαστικα" ? ... ξερει κανεις στο πολυ περιπου ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζω το ενδεχόμενο να φύγω στο Ηνωμένο Βασίλειο κατευθείαν, μόλις τελειώσω σε μερικούς μήνες το Λύκειο (για Αγγλική Φιλολογία), αλλά θέλω βοήθεια στις αιτήσεις και στα χαρτιά. Βρήκα μια εταιρεία, τελικά όμως δε τηλεφώνησαν ποτέ, αν και τους κάλεσα τόσες φορές, προφανώς επειδή ξίνισαν όταν τους είπα ότι δε θέλω να κάνω 1 χρόνο foundation μαζί τους. Δε ξέρω κάποιους άλλους να με βοηθήσουν, οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας, έστω και με PM, αν θεωρείται διαφήμιση.

 

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, ποιες οι πιθανότητες να με δεχθούν, με απολυτήριο Λυκείου πάνω από 19 και με Proficiency Cambridge. Δεν έχω επίσης πρόβλημα να δώσω IELTS.

 

Εξαρτάται από το πανεπιστήμιο. Δεν είναι απίθανο όμως. Θα πρότεινα να βρεις σε ποιο θες να πας και να γράψεις στο admission office και να τους ρωτήσεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

:D

προπτυχιακα

Choices

· edit

 

 

Newcastle University (N21)

 

Naval Architecture (H503)

Campus: Main Site (Newcastle) (-)

Live at home while studying?: No

Start date: September 2012

Deferred entry?: No

Point of entry: 1

-------------------------------------------------------------------------------

Plymouth University (P60)

 

Marine Technology (J610)

Campus: Main Site (-)

Live at home while studying?: No

Start date: September 2012

Deferred entry?: No

Point of entry: 1

---------

University of Southampton (S27)

Ship Science/Naval Engineering (H500)

Campus: Main Site (-)

Live at home while studying?: No

Start date: October 2012

Deferred entry?: No

Point of entry: 1

--------------------------------------------------------------------------------

The University of Strathclyde (S78)

Naval Architecture and Marine Engineering (g) (HJ56)

Campus: Main Site (-)

Live at home while studying?: No

Start date: September 2012

Deferred entry?: No

Point of entry: 1

If you apply for this course you may be invited to attend an interview or audition or provide a portfolio, essay or other piece of work.

--------------------------------------------------------------------------------

The University of Strathclyde (S78)

Naval Architecture and Marine Engineering (g) (JH65)

Campus: Main Site (-)

Live at home while studying?: No

Start date: September 2012

Deferred entry?: No

Point of entry: 1

If you apply for this course you may be invited to attend an interview or audition or provide a portfolio, essay or other piece of work.

Η επιλογή μας είναι μεταξύ strathclyde και southampton

μπορεί κάποιος να βοηθήσει με πληροφορίες σχετικά με τα πανεπιστήμια και με το κόστος διαβίωσης ανάμεσα στις δύο πόλεις???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Southampton ευκολα!

τι εννοείς εύκολα?τΙποτε δεν είναι εύκολο σήμερα.

μπορεί κάποιος να βοηθήσει με πληροφορίες σχετικά με τα πανεπιστήμια και με το κόστος διαβίωσης ανάμεσα στις δύο πόλεις???

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν γενικά είναι εύκολο να βρει κάποιος δουλειά είτε ανειδίκευτη είτε με το πρώτο του πτυχίο στην "επαρχία" και παράλληλα να κάνει part-time μεταπτυχιακό.Εγώ παίρνω σε δυο χρόνια(πρώτα ο θεός) πτυχίο μηχανολόγου μηχανικού και ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Αγγλία.
Link to comment
Share on other sites

γειά παιδιά...:)μόλις κατέφθασα στο παρεάκι σας, ψάχνοντας πληροφορίες για σπουδές στο εξωτερικό.Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι να πάρω πληροφορίες (όποιος καλός ανθρωπος μπορεί) για το κόστος της ζωής στο Aberystwyth της Ουαλίας. Υπάρχει κανείς??????????:wacko::wacko::wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...