Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς ότι θα σε δεχτούν μέσω ucas; Εχεις ήδη κάνει αίτηση στην πρώτη φάση του ucas; ή μήπως εννοούν ότι θα σε δεχτούν υπό προϋποθέσεις όταν είναι η φάση "Clearing" το καλοκαίρι;

 

Μου είπαν ότι μόλις κάνω αίτηση μέσω UCAS, μέσα στις επόμενες μέρες, θα μου δώσουν conditional offer. Δεν έκανα αίτηση μέσω UCAS το διάστημα Σεπτέμβρη-Ιανουαρίου που είναι για τους Ευρωπαίους πολίτες.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κάνεις αίτηση μέσω ucas τώρα παρά μόνο αν είχες κάνει αίτηση μέχρι 15 Ιαν. και για κάποιο λόγο δεν δέχτηκες ή δεν σε δέχτηκαν όσα παν/μια είχες δηλώσει.

Αλλιώς μπορείς το καλοκαίρι να αιτηθείς.

Ρίξε μια ματιά στις ημερομηνίες του ucas να είσαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κάνεις αίτηση μέσω ucas τώρα παρά μόνο αν είχες κάνει αίτηση μέχρι 15 Ιαν. και για κάποιο λόγο δεν δέχτηκες ή δεν σε δέχτηκαν όσα παν/μια είχες δηλώσει.

Αλλιώς μπορείς το καλοκαίρι να αιτηθείς.

Ρίξε μια ματιά στις ημερομηνίες του ucas να είσαι σίγουρος...

Προφανώς αναφέρεται στο clearing.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα πανεπιστήμια αυτά μου είπαν να κάνω αυτές τις μέρες αίτηση μέσω UCAS και θα μου δώσουν conditional offer. Άλλωστε τα courses που με ενδιαφέρουν είναι στην κατηγορία UCAS extra.

 

Παιδιά δε γνωρίζω και πολλά για το σύστημα εισαγωγής μέσω UCAS. Δεν έχω κάνει αίτηση μέσω UCAS ποτέ ξανά, ούτε μέχρι τις 15 Ιανουαρίου. Πάντως τα πανεπιστήμια δε μου έκαναν λόγο για φάση clearing.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Μα τα πανεπιστήμια αυτά μου είπαν να κάνω αυτές τις μέρες αίτηση μέσω UCAS και θα μου δώσουν conditional offer. Άλλωστε τα courses που με ενδιαφέρουν είναι στην κατηγορία UCAS extra.

 

Παιδιά δε γνωρίζω και πολλά για το σύστημα εισαγωγής μέσω UCAS. Δεν έχω κάνει αίτηση μέσω UCAS ποτέ ξανά, ούτε μέχρι τις 15 Ιανουαρίου. Πάντως τα πανεπιστήμια δε μου έκαναν λόγο για φάση clearing.

 

 

όσο πιό βόρεια πας τόσο περισσότερο κρύος και μουντός καιρός...

Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

κι από πανεπιστήμια Sussex, Surrey, Newcastle & Liverpool ξέρετε τίποτα για mechanical engineering ?

Οι πόλεις τι λένε από τιμές?

Hello !
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος βρίσκεται για μεταπτυχιακο σε Accounting/Finance στην αγγλια σε κάποιο πρωτοκλασσάτο πενεπιστημιο (LBS, LSE, Cass, Imperial και παει λεγοντας) ας μου στειλει αν εχει την καλοσυνη ενα pm να τον ρωτησω 2-3 πραγματακια που θελω...

 

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και τα θερμά μου συγχαρητήρια για το κατατοπιστικότατο topic σας:)

 

Διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες μέχρι τώρα:cool: και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες απορίες μου όσον αφορά τις σπουδές στη Βρετανία, και όποιος μπορεί να βοηθήσει ,ευπρόσδεκτα τα φώτα του:rolleyes:...

 

Τελειώνω σε ένα χρόνο αν όλα πάνε καλά το τμήμα ΗΜΜΥ με ενεργειακή κατεύθυνση και πολύ καλό βαθμό για τα δεδομένα του τμήματος. Προσανατολίζομαι σε μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό και μετά βλέπουμε,καθώς η Ελλάδα τον τελευταίο καιρό κάνει ότι μπορεί για να μας διώξει...

Οι ενδοιασμοί μου είναι οι παρακάτω:

 

1. Βασικός προβληματισμός μου είναι το αντικείμενο του μεταπτυχιακού. Να είναι πάνω στο αντικείμενό μου?(Sustainable Energy,Power Systems κτλ) ή μήπως ενδείκνυται πρώτα ένα master στο management και μετά να ακολουθήσει η εξειδίκευση? Ισχύει πάντως ότι η Βρετανία φημίζεται για τα Business προγράμματά της , ενώ από Ηλεκτρολόγους όσο έψαξα βρίσκω κυρίως electronics προγράμματα που είναι μακριά από τον τομέα μου και τα ενδιαφέροντά μου. Τον ενεργειακό τομέα τον εντάσσουν πιο πολύ στο mechanical engineering από ότι έχω καταλάβει.

Έχω ακούσει πάντως από καθηγητή ότι η φάση msc in management είναι λίγο μούφα και ότι είναι να μάθεις θα το μάθεις σε πιθανό MBA που θα κάνεις όταν έχεις και την απαραίτητη εμπειρία. Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένος...

 

 

2.Γιατί Βρετανία και όχι κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης ή ΗΠΑ ας πούμε? Η Βρετανία έχει αναγάγει την παιδεία σε προιόν και το πλασάρει αναλόγως. Έχει όμως ένα master από ένα καλό πανεπιστήμιο στη Βρετανία τόσο μεγαλύτερο κύρος από κάποιο άλλο? πχ για Business School έχω προσωπική γνώση για το Bocconi του Μιλάνου ότι είναι πολύ αναγνωρίσιμο και αξιοποιήσιμο στην αγορά εργασίας. Αξίζει λοιπόν να πας σε ένα από τα top 5 της Αγγλίας(LSE,LBS,Imperial, Cass), ξοδεύοντας μια περιουσία, ή μήπως είναι και κάπως υπερτιμημένες οι σπουδές στο Νησί?

Σε αυτό το site http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-management για παράδειγμα στην πρώτη δεκάδα φιγουράρει μόνο το LSE, ενώ υπάρχουν άλλα "άγνωστα" στο κοινό πανεπιστήμια με πολύ καλές βαθμολογίες...

Ποιά είναι η άποψή σας για τα παραπάνω?

 

 

3. Πρώτα Στρατός ή πρώτα το master? Δεν είναι καλυτερα να ξεμπερδεύειες πριν φύγεις? Προς αυτήν την άποψη κλίνω... Από την άλλη κάποιοι λένε φύγε και μπορεί να μην ξαναγυρίσεις, ή όταν γυρίσεις να έχει καταργηθεί...

Το θέμα είναι ότι τελειώνοντας του χρόνου τον Ιούνιο(στην καλύτερη) έχει ήδη χαθεί η διορία για τις αιτήσεις οπότε χάνεις ούτως ή άλλως έναν χρόνο... Η εναλλακτική είναι να αρχίσω να ετοιμάζω χαρτιά από φέτος το Φθινόπωρο, χωρίς να έχω στα χέρια μου τίποτα(πτυχίο, IELTS, GMAT) . Από την εμπειρία σας κατά πόσο είναι εφικτό αυτό? Δηλαδή αν τους στείλω αίτηση χωρίς κανένα χαρτί έχω λιγότερες πιθανότητες να με δεχτούν ή απλά θα πάρω conditional offer? Γενικά νομίζω πάντως πως είναι καλύτερα να έχεις όλα τα χαρτιά έτοιμα όταν στέλνεις την αίτηση, οπότε 1 χρόνος πάει χαμένος, οπότε γιατί να μην γίνει ο στρατός εκεί?:rolleyes:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχω γίνει δεκτή στο Strathclyde και το Southampton για το πρόγραμμα MSc in Operational research. Γνωρίζεται ποιο από αυτά τα δυο πανεπιστήμια είναι πιο καλό?

 

Γενικά η Γλασκώβη είναι ωραία πόλη για να μείνεις 1 χρόνο τουλάχιστον που διαρκεί το μεταπτυχιακό, ίσως και παραπάνω για δουλειά? Γιατί έχω ακούσει αρκετά αρνητικά σχόλια για αυτή την πόλη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα

μπορει να μου καποιος με ποιο τροπο διαβαζω την αξιολογηση των πανεπιστημιων απο το http://www.rae.ac.uk? Δεν εχω καταλαβει πως προκυπτει τελικα η καταταξη. Με ενδιαφερει MSc σε Mechanical Enginnering.

Επισης τι σημαινει οταν ενα τμημα απο καποιο πανεπιστημιο δεν περιλαμβανεται?? (πχ το Manchester δεν εχει αξιολογηση για Mech Eng

 

PS. Γνωριζω και για την καταταξη απο times, guardian, indipendent κτλ αλλα με ενδιαφερει του RAE

Edited by qwerty021
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα , έχω τελειώσει ιδιωτικό ΙΕΚ στην ειδικότητα Computer Networks και ενδιαφέρομαι για ανάλογο Bachelor σε κάποιο πανεπιστήμιο της Αγγλίας . θα βοηθήσει αυτό το πτυχίο στην αίτηση υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Αγγλία γιατί μέχρι τώρα δεν έχω βρει σχετικές αναφορές η απλά λαμβάνουν υπόψιν το απολυτήριο λυκείου;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχω τελειώσει ιδιωτικό ΙΕΚ στην ειδικότητα Computer Networks και ενδιαφέρομαι για ανάλογο Bachelor σε κάποιο πανεπιστήμιο της Αγγλίας . θα βοηθήσει αυτό το πτυχίο στην αίτηση υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Αγγλία γιατί μέχρι τώρα δεν έχω βρει σχετικές αναφορές η απλά λαμβάνουν υπόψιν το απολυτήριο λυκείου;

Ευχαριστώ.

 

Ολα λαμβανονται υπ' οψιν. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τελειώσα τει Βιομηχηχανικού Σχεδιασμού και σκέφτομαι να παω αγγλία για μεταπτυχιακό. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο πανεπ που να είναι καλό στον σχεδιασμό?? Α, να ρωτήσω κ κάτι άλλο, πάνω στην αρχιτεκτονική μπορώ να πάω για μεταπτυχιακό (μπορει να ειπα κ πατατα ε :-)?)? Προλαβαινω να κανω αιτησεις τωρα για να ξεκινησω τον σεπτ-οκτ??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ολα λαμβανονται υπ' οψιν. :)

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Αγγλία δλδ κάνοντας αίτηση μέσω UCAS πως αναφέρω το πτυχείο αυτό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχω γίνει δεκτός σε μεταπτυχιακό με αντικείμενο ανανεώσιμες πηγές ενέργειας στα Southampton,Newcastle,Surrey.Εάν έχει κάποιος εμπειρία στα engineering τμήματα των παραπάνω πανεπιστημίων ή γνωρίζει θα ήθελα τη γνώμη του προκειμένου να κάνω μια καλή επιλογή.Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Βρε παιδια να ρωτησω αυτα τα ielts και toef κτλ τι ακριβως ειναι;Ποιο απο ολα αυτα θεωρειτε καλυτερο και πιο ενδεικνεται περισσοτερο για καποιον που δεν εχει καποιο πτυχιο Αγγλικων και εχει σταματησει καιρο την επαφη με την γλωσσα;Ειναι για μεταπτυχιακα μονο η μετρανε και στην Ελλαδα στον ιδιωτικο τομεα και στον ασεπ;Ειναι ισοδυναμα πχ με ενα lower του campridge η οχι;Πρεπει να τα ανανεωνεις;Ας πει καποιος γιατι με ενδιαφερει....Ευχαριστω Edited by kabamarou
Link to comment
Share on other sites

Σαν πτυχια εχουν ημερομηνια ληξης μετα τα 2 χρονια.Ειναι σε επιπεδο advanced και χρησιμευουν κατα κυριο λογο για μεταπτυχιακα.Για ασεπ κτλ πρεπει να δεις τι ζητανε απο την προκυρηξη.Εγω IELTS εδωσα και στο προτεινω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ξεκινήσω κι εγώ μαθήματα για IELTS και θέλω να ρωτήσω όσους έχουν δώσει αν είναι ιδιαίτερα δύσκολο ? Πόσο καιρό θέλει περίπου προετοιμασία ? Έχω proficiency Michigan.
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ξεκινήσω κι εγώ μαθήματα για IELTS και θέλω να ρωτήσω όσους έχουν δώσει αν είναι ιδιαίτερα δύσκολο ? Πόσο καιρό θέλει περίπου προετοιμασία ? Έχω proficiency Michigan.

 

Δεν θα έλεγα πως είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Συνήθως το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι είναι με τον χρόνο στα κείμενα, καθώς ουσιαστικά ίσα που φτάνει για να διαβάσεις μία φορά και να απαντήσεις τις ερωτήσεις.

 

Κατά τα άλλα τα προφορικά συνήθως είναι εύκολα και παίρνεις εύκολα βαθμό, το listening θέλει συγκέντρωση, οι εκθέσεις είναι αστείες (μιλάμε για 350 λέξεις, τίποτα).

 

Καλός βαθμός θεωρείται από 6,5/9 και πάνω, το 80% των αγγλικών πανεπιστημίων δέχεται 7/9, οτιδήποτε πάνω από αυτό είναι μια χαρά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα πως είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Συνήθως το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι είναι με τον χρόνο στα κείμενα, καθώς ουσιαστικά ίσα που φτάνει για να διαβάσεις μία φορά και να απαντήσεις τις ερωτήσεις.

 

Κατά τα άλλα τα προφορικά συνήθως είναι εύκολα και παίρνεις εύκολα βαθμό, το listening θέλει συγκέντρωση, οι εκθέσεις είναι αστείες (μιλάμε για 350 λέξεις, τίποτα).

 

Καλός βαθμός θεωρείται από 6,5/9 και πάνω, το 80% των αγγλικών πανεπιστημίων δέχεται 7/9, οτιδήποτε πάνω από αυτό είναι μια χαρά.

 

Να πω οτι τουλαχιστον το Pass του Proficiency του Cambridge θεωρηται αντιστοιχο με 8.5 του IELTS oπως με ενημερωσε το Πανεπιστημιο μου στην Αγγλια πριν χρονια οταν εκανα μεταγραφη...αρα το Α του λογικα δεν μπορει καν να ανιχνευτει απο το συστημα του IELTS (Eχω Α το Proficiency απο το 1996 κ ειναι valid εφ ορου ζωης κ ετσι ποτε δεν ασχοληθηκα με IELTS κτλ)

 

Μαλιστα συνιστω ανεπιφυλακτα καποιος σε μικρη ηλικια να παιρνει το CPE του Cambridge κ ξεμπερδευει εφορου ζωης με οποιαδηποτε ακαδημαικη απαιτηση γλωσσομαθειας γενικα στο Anglosphere.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Certificate_of_Proficiency_in_English

 

In the Common European Framework of Reference for Languages CPE is ranked at the C2 level. Like all the other Cambridge exams, once the candidate has passed the exam this qualification never expires. It is considered to be very valuable for professional purposes, since a large number of companies and employers use it as an indicator of the would-be employee's English skills.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_European_Framework_of_Reference_for_Languages#Use_in_language_testing

 

C2 Can understand with ease virtually everything heard or read. Can summarise information from different spoken and written sources, reconstructing arguments and accounts in a coherent presentation. Can express him/herself spontaneously, very fluently and precisely, differentiating finer shades of meaning even in the most complex situations.

Edited by NasosLondon
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία σχετικά με το University of Newcastle. Μου έκαναν conditional offer για mechanical engineering για το Σεπτέμβρη του 2010. Σε ένα email που μου έστειλαν μου ζήτησαν

"certified evidence of your transcripts from your study at the University of Piraeus". Τι ακριβώς θέλουν ? Πιστοποιητικό σπουδών μου από το ΠΑ.ΠΕΙ. ή να τους μεταφράσω αναλυτική βαθμολογία μου από το ΠΑ.ΠΕΙ. ?

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Τους ρώτησα σχετικά με αυτό και μου απάντησαν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία σχετικά με το University of Newcastle. Μου έκαναν conditional offer για mechanical engineering για το Σεπτέμβρη του 2010. Σε ένα email που μου έστειλαν μου ζήτησαν

"certified evidence of your transcripts from your study at the University of Piraeus". Τι ακριβώς θέλουν ? Πιστοποιητικό σπουδών μου από το ΠΑ.ΠΕΙ. ή να τους μεταφράσω αναλυτική βαθμολογία μου από το ΠΑ.ΠΕΙ. ?

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Τους ρώτησα σχετικά με αυτό και μου απάντησαν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

 

Eπικυρωμενη μεταφραση της αναλυτικης σου βαθμολογιας.Η στο Υπουργειο Εξωτερικων η σε καποιον δικηγορο

Link to comment
Share on other sites

Eπικυρωμενη μεταφραση της αναλυτικης σου βαθμολογιας.Η στο Υπουργειο Εξωτερικων η σε καποιον δικηγορο

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου, αλλά είσαι σίγουρος? Γιατί τους ρώτησα σχετικά με το αν θέλουν τα modules ή όχι και μου έδωσαν την απάντησή που έγραψα στο προηγούμενό μου post.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...