Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκουσα πως τα δίδακτρα θα φτάσουν έως και τις 9.000 λίρες :ninja:το χρόνο για το 2012.

Aυτό θα επηρεάσει και τους φοιτητές που θα έχουν εισαχθει μέχρι και το 2011 ή μόνο τους νέους από το 2012 ?

 

Όχι δεν επηρεάζει αυτούς που έχουν ήδη αρχίσει.

 

Γι'αυτό το λόγο, φέτος έχει γίνει ρεκόρ ετήσεων...: (μπορείς να αγνοήσεις τα νούμερα για τα δίδακτρα, είναι παλιό το άρθρο πριν ψηφιστεί ο νόμος)

http://www.telegraph.co.uk/education/universityeducation/8086711/Record-rush-to-beat-fees-rise-at-universities.html

 

Μια λέξη χαρακτηρίζει όλη αυτή την κατάσταση: κρίμα...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα διδακτρα των 10μηνων μαστερ θα επηρεαστουν?

 

Ναι, όλα θα επηρεαστούν. Εξαρτάται από το κάθε πανεπιστήμιο το κατά πόσο, πρέπει να ρωτήσεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για να μπει κάποιος σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού, πρέπει να δώσει πανελλαδικές εξετάσεις στην 3η λυκείου ή δεν είναι απαραίτητο; Γιατί ένας γνωστός μου, είπε οτι κάποιος πρέπει πρώτα να δώσει εξετάσεις στην Ελλάδα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για να μπει κάποιος σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού, πρέπει να δώσει πανελλαδικές εξετάσεις στην 3η λυκείου ή δεν είναι απαραίτητο; Γιατί ένας γνωστός μου, είπε οτι κάποιος πρέπει πρώτα να δώσει εξετάσεις στην Ελλάδα...

 

Όχι δεν ισχύει αυτό.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για να σπουδάσεις στην Αγγλία μπορείς να πάρεις φοιτητικό δάνειο; :O

 

Μπορείς να πάρεις φοιτητικό δάνειο από την Αγγλία, δεν γνωρίζω από Ελλάδα τι παίζει..

Για να δεις περισσότερες πληροφορίες και αν πληροίς τις προϋποθέσεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο site: directgov.co.uk.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ένας 'Ελληνας χωρίς κάποιο πτυχίο πανεπιστημίου,με καλή γνώση αγγλικών και προυπηρεσία σε κάποιο επάγγελμα θα είχε σήμερα καλύτερη τύχη σε μια χώρα όπως η Αγγλία?(όσον αφορά την επαγγελμάτικη του κυρίως αποκατάσταση).Αν και αρκετά γενικό το ερώτημα,με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας..
Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος μου θέλει να σπουδάσει drama and acting στην Αγγλία.

Ξέρετε κανένα καλό πανεπιστήμιο που να έχει τέτοια "κατηγορία";

Link to comment
Share on other sites

http://cssd.ac.uk/

http://www.rada.ac.uk/

οι τοπ σχολες :cool: και οι 2 ενα ονειρο απατηλο για την μικρη,φτωχη πλην τιμια cute_eyes :secret:

Link to comment
Share on other sites

Ένας 'Ελληνας χωρίς κάποιο πτυχίο πανεπιστημίου,με καλή γνώση αγγλικών και προυπηρεσία σε κάποιο επάγγελμα θα είχε σήμερα καλύτερη τύχη σε μια χώρα όπως η Αγγλία?(όσον αφορά την επαγγελμάτικη του κυρίως αποκατάσταση).Αν και αρκετά γενικό το ερώτημα,με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας..

 

μπορείς να δεις εδώ αφορά όλες τις ΕΥ χώρες

http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=el&langChanged=true

Link to comment
Share on other sites

Για να σπουδάσεις στην Αγγλία μπορείς να πάρεις φοιτητικό δάνειο; :O

 

Μπορείς να πάρεις φοιτητικό δάνειο, με πολύ προνομιακούς όρους από το αγγλικό κράτος. Επίσης, και κάποιες ελληνικές τράπεζες χορηγούν τέτοια δάνεια, στην περίπτωση όμως που έχεις γίνει αποδεκτός από κάποιο κορυφαίο πανεπιστήμιο στην Αγγλία (πχ Cambridge, Oxford etc).

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πως υπαρχουν καποια πανεπιστημια που σου πληρωνουν ολα τα διδακτρα κατα τη διαρκεια της φοιτητης. Αυτο κατα ποσο ισχυει;
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πως υπαρχουν καποια πανεπιστημια που σου πληρωνουν ολα τα διδακτρα κατα τη διαρκεια της φοιτητης. Αυτο κατα ποσο ισχυει;

 

Aυτό ίσχυε μέχρι το 1998. Από κει και πέρα τα LEA (local educational authorities) δεν κάλυπταν πια όλα τα δίδακτρα, εκτός από περιπτώσεις οικογενειών με χαμηλό εισόδημα. Στην δεκαετία που μας πέρασε τα δίδακτρα κάθε χρόνο αυξάνονταν, μέχρι που φτάσαμε φέτος που έγινε το μπαμ, και τα τριπλασίασαν από το 2012, με τις τραγικές συνέπειες που θα ακολουθήσουν.

Οι Άγγλοι εξακολουθούν να παίρνουν το προνομιακό τους δάνειο, μόνο που τώρα θα φτάσουν να είναι με 60 χιλιάδες λίρες μέσο όρο χρέους όταν βγουν στην αγορά εργασίας το 2015-6.

Το δάνειο αυτό δεν ισχύει για φοιτητές που δεν είναι Βρετανοί υπήκοοι. Οι Ευρωπαίοι φοιτητές έχουν κι αυτοί δικαίωμα σε δάνεια που καλύπτουν τα δίδακτρα, αλλά είναι ακριβώς αυτό, δάνεια.

 

Όπως καταλαβαίνεις δε θα βρεις πανεπιστήμιο να σου πληρώσει τα δίδακτρα. Αν κάνεις κάτι εξεζητημένο και μάλιστα στον επιστημονικό τομέα, μπορεί αν είσαι πολύ καλή να υπάρχει κάποια υποτροφία, αλλά τώρα με την κρίση γενικά δεν υπάρχουν λεφτά για τέτοια. Τώρα θέλουν να πάρουν τα λεφτά σου, όχι να σου δώσουν...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να δώσεις A-levels αν θες να πας Αγγλία, που είναι οι αντίστοιχες πανελλαδικές για εδώ. Μερικά πανεπιστήμια ζητάνε κάποιο foundation course αντί για τα A-levels. Mπορείς να ρωτήσεις στο British Council για περαιτέρω πληροφορίες. Φυσικά θα σου πάρει ένα χρόνο τουλάχιστον όλο αυτό, 2 χρόνια αν δώσεις κανονικά τα A-levels. Οπότε στη θέση σου θα έδινα πανελλαδικές..

Το LSE μπορείς να το ξεχάσεις χωρίς A-levels.

 

Το κατωτερο απολυτηριο που πρεπει να εχει καποιος για να τον δεκτουν στο LSE , ειναι τουλαχιστον 17(εγω εχω 12.7).Οποτε τι νοημα θα εχουν τα A-levels,αν το απολυτήριο μου ειναι πολυ πιο κατω απο αυτο που ζητανε στο LSE?:O

Link to comment
Share on other sites

Το κατωτερο απολυτηριο που πρεπει να εχει καποιος για να τον δεκτουν στο LSE , ειναι τουλαχιστον 17(εγω εχω 12.7).Οποτε τι νοημα θα εχουν τα A-levels,αν το απολυτήριο μου ειναι πολυ πιο κατω απο αυτο που ζητανε στο LSE?:O

 

Ε εντάξει είπαμε.. Τo LSE είναι μια από τις καλύτερες σχολές του κόσμου στον τομέα του, και επομένως έχουν υψηλά κριτήρια εισαγωγής. Άλλα πανεπιστήμια δεν κοιτάνε καν το απολυτήριό σου αν δώσεις A-levels, βασίζονται μόνο σ'αυτά.

Να είμαστε και λίγο ρεαλιστές, με 12.7 απολυτήριο να θες να μπεις στα καλύτερα πανεπιστήμια είναι λίγο παραμύθι...

Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως, είναι να στρωθείς και να τελειώσεις κάποιο κατώτερο του LSE πανεπιστήμιο με καλό βαθμό, και μετά να πας στο LSE για μεταπτυχιακά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος καμία ιστοσελίδα για αναζήτηση postgraduate studies στην Αμερική ?

Κάτι σαν το prospects.ac.uk....

Έψαξα στο google, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παιδιά , θέλω να σπουδάσω φωτογραφία στην Αγγλία , βέβαια δεν έχω καταλάβει το σύστημα με τους UCAS POINTS και γενικά τις απαιτήσεις εισόδου σε κάθε πανεπιστήμιο

Για παράδειγμα :

 

'The minimum admission requirement for an undergraduate degree course in Art, Design and Crafts is 160 UCAS points from qualifications including A-Levels'

 

'5 GCSEs at grade A-C including English Language, 260 Tariff points from at least three A2 levels or equivalent qualifications including one from Art, Media or Photography'

 

'We also accept strong candidates direct from school with A levels 220 UCAS tariff points in appropriate subjects'

 

 

'. A foundation course/ National Diploma/AVCE/ Advanced GNVQ or equivalent

. Pass in 1 GCE A Level

. Passes at GCSE level in 3 subjects (grade C or above)'

 

Δηλαδή πως τους παίρνω τους πόντους αυτούς? Τι είναι τα A-Levels ?

Συγνώμη αν έχει ξανα απαντηθεί :worry:

Link to comment
Share on other sites

CHa, καλώς όρισες στο forum μας, μιας κι από ότι βλέπω αυτό ήταν το πρώτο σου μήνυμα.

 

Τα A-Levels είναι κάτι σαν τις πανελλαδικές που έχουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα. Αν θες να δώσεις A-Levels, μπορείς να κάνει προετοιμασία στο British Council (από όσο γνωρίζω κι αν μένεις Αθήνα). Βεβαία, αυτό δε σημαίνει ότι αν δεν έχεις δώσει A-Levels δε θα σε δεχτεί κάποιο πανεπιστήμιο. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να επικοινωνήσεις με τα πανεπιστήμια που θες και αυτοί θα σε κατευθύνουν. Και απολυτήριο Λυκείου να έχεις, δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς σχέδον όλα τα βρετανικά πανεπιστήμια το αναγνωρίζουν.

Για τα UCAS points, δε γνωρίζω.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

CHa, καλώς όρισες στο forum μας, μιας κι από ότι βλέπω αυτό ήταν το πρώτο σου μήνυμα.

 

Τα A-Levels είναι κάτι σαν τις πανελλαδικές που έχουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα. Αν θες να δώσεις A-Levels, μπορείς να κάνει προετοιμασία στο British Council (από όσο γνωρίζω κι αν μένεις Αθήνα). Βεβαία, αυτό δε σημαίνει ότι αν δεν έχεις δώσει A-Levels δε θα σε δεχτεί κάποιο πανεπιστήμιο. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να επικοινωνήσεις με τα πανεπιστήμια που θες και αυτοί θα σε κατευθύνουν. Και απολυτήριο Λυκείου να έχεις, δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς σχέδον όλα τα βρετανικά πανεπιστήμια το αναγνωρίζουν.

Για τα UCAS points, δε γνωρίζω.

 

Aκριβώς όπως τα είπε ο johntfsi. Αυτά που διαβάζεις είναι για τους Άγγλους μαθητές, δεν ισχύουν απαραίτητα για τις άλλες χώρες. Αν πας σε αγγλικό σχολείο θα δώσεις GCSEs και μετά Α-levels, αλλιώς όχι. Αντί για Α-levels σε μαθητές που τελείωσαν το σχολείο και δεν είναι σε θέση να κάνουν, πολλά πανεπιστήμια προσφέρουν ένα foundation year, δηλαδή ένα χρόνο σα μεταβατικό στάδιο από το λύκειο στο πανεπιστήμιο, που αν περάσεις σε παίρνουν απ'ευθείας στο πρώτο έτος. Μάλιστα αν το απολυτήριό σου είναι καλό, και έχεις καλή γνώση αγγλικών (Proficiency ή καλό IELTS) μπορεί να σε πάρουν και με τη μία. Eξαρτάται από το πανεπιστήμιο πάντα, γι'αυτό όπως σου είπε και ο johntfsi καλύτερα να πάρεις και να ρωτήσεις, μην κοιτάς μόνο τί λένε στη σελίδα με τα requirements, μπορεί να χάσεις μια καλή ευκαιρία έτσι.

To UCAS (Universities and Colleges Admissions Service), είναι η αρχή του αγγλικού υπουργείου παιδείας μέσω της οποίας γίνονται οι αιτήσεις για το πανεπιστήμιο, για προπτυχιακούς φοιτητές. Όσοι πάνε στο πανεπιστήμιο περνάν από κει. Τα παιδιά στην αγγλία στην τρίτη Λυκείου κάνουν αίτηση μέσω του UCAS βάζοντας αν θυμάμαι καλά 8 πανεπιστήμια επιλογής, και η αίτησή τους συνοδεύεται από βιογραφικό, ένα personal statement που λένε για τον εαυτό τους και γιατί θέλουν να σπουδάσουν το τάδε θέμα στο τάδε πανεπιστήμιο, γράμματα από τους καθηγητές στο σχολείο, και φυσικά το βαθμό που περιμένουν να πάρουν στο απολυτήριο. Μέσω του UCAS μετά τα πανεπιστήμια τους απαντάνε, είτε με απόρριψη είτε με προσφορά, με ή άνευ όρων. Oι αιτήσεις για τον επόμενο Σεπτέμβρη γίνονται περίπου τώρα.

Όσο για τους πόντους (tariff), τους μαζεύεις στο αγγλικό λύκειο από τις επιδόσεις σου σε διάφορα μαθήματα, και μερικά πανεπιστήμια λένε ότι αν π.χ. έχεις τόσους πόντους θα σε σκεφτούμε σοβαρά (αφού λογικά θα είσαι καλύτερος μαθητής). Πολλές φορές τους μαζεύουν και με άσχετα πράγματα, και βοηθάνε αυτούς που έχουν χαμηλότερο βαθμό στο απολυτήριο. Αλλά κι αυτό εξαρτάται από το κάθε department του κάθε πανεπιστημίου... και όλο αυτό το σύστημα με τους πόντους θα αλλάξει όπου να'ναι.

 

Εσένα φυσικά δε σε αφορούν όλα αυτά, γιατί η αίτησή σου, εκτός αν δώσεις Α-levels, θα είναι απ'ευθείας στο πανεπιστήμιο. Αν σε πάρουν, θα ενημερώσουν αυτοί το UCAS... οπότε δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

Έχω κι εγώ κάποιες ερωτησούλες,κυρίως για αυτούς που ήδη έχουν πάει να σπουδάσουν έξω.

Εκτός απροόπτου,σε κανένα μήνα θα πάρω το πτυχίο.Είμαι στα ΤΕΙ Η/Υ Συστημάτων κ θέλω να κάνω msc σε computing.Το κόλλημα που έχω είναι ο βαθμός.Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε από την εμπειρία σας,αν υπάρχουν διαθέσιμα msc για βαθμούς 6-6.5 γιατί κάπου εκεί αναμένεται να βγάλω.

Το 2ο σχετικό πάλι με το βαθμό είναι οτι τα πιο πολλά πανεπιστήμια έχουν entry requirements upper second honours.Από την άλλη το τμήμα μας δε δίνει πτυχία με τόσο υψηλή βαθμολογία και μάλιστα υπάρχουν και στατιστικά στο site που δείχνουν οτι στους 1660 αποιφοίτους του τμήματος μόνο 35 έχουν βαθμό 7.5 κ πάνω.Θα μπορούσα χρησιμοποιήσω αυτά τα στατιστικά μαζί με την αίτηση για να τους δείξω οτι δεν είναι μόνο δικό μου θέμα η χαμηλή βαθμολογία αλλά εκεί παίζουν τα πτυχία του τμήματος; Ευχαριστώ.

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι γραμματείες των τμημάτων μπορούν να εκδώσουν βεβαίωση για την κατάταξη που αποφοίτησες σύμφωνα με το βαθμό σου, π.χ. 4ος στους 45 ορκισθέντες. Αυτό με τη σειρά του μεταφράζεται σε upper 10% της "τάξης" σου και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να συνεκτιμηθεί στην αίτηση σου για μεταπτυχιακό.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Ειμαι 20 χρονων και ενδιαφερομαι να παω να σπουδασω στην Αγγλια.Εχω αρκετα καλο απολυτηριο λυκειου(17.8).Ειμαι φοιτητης πληροφορικης στο οπα,αλλα τελικα αποφασισα πως θελω να σπουδασω φαρμακευτικη.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1)Προλαβαινω να μπω σε καποιο πανεπιστημιο απο το επομενο ετος(2011-2012);Νομιζω το deadline δηλωσεων στο UCAS ηταν 15 Ιανουαριου

2)Τι πτυχιο Αγγλικων θα χρειαστω;

3)Εχει καποιος εμπειρια απο αναλογες σχολες στην Αγγλια;Ειναι καλο το επιπεδο σε αυτο τον τομεα;Ποια πανεπιστημια να προτιμησω;

4)Με το βαθμο απολυτηριου μου θα γινω δεκτος απο καποιο καλο πανεπιστημιο η δεν ειναι αρκετος;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Τριφυλλαρα μου σε αγαπω,κι οπου παιζεις μαζι σου κι εγω,στις χαρες και στις λυπες μαζι,τριφυλλαρα μου μονο εσυ,εισαι αρρωστια μου μοναδικη,οτι εχω σε αυτη τη ζωη,διακρισεις ταξιδια πολλα,χαραγμενα βαθυα στην καρδια,κι αν δεν εχω καθολου μυαλοοοο,τριφυλλαρα το πηρες κι αυτοοο,κι αν δεν εχω καθολου λεφταααα,π***** Τζιγγερ τα πηρες κι αυτα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...