Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπικυρωμενη μεταφραση της αναλυτικης σου βαθμολογιας.Η στο Υπουργειο Εξωτερικων η σε καποιον δικηγορο

 

Νομίζω ότι και το Βρετανικό Συμβούλιο μπορεί να σου κάνει επίσημη μετάφραση, δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο κοστίζει ή όχι η συγκεκριμένη διαδικασία ..

Εγώ είχα πάει σε επίσημο μεταφραστή την αναλυτική και όλα μια χαρά .. όταν τα είχα πάει (πριν 4 χρόνια) δεν είχα πάρει ακόμα πτυχίο, ακόμα και τώρα (τελειώνω το MSc στο Liverpool) το πτυχίο μου είναι στα ελληνικά .. μόνο αναλυτική μεταφρασμένη ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επείδη το θέμα όμως επείγει μήπως ξέρετε κάποιον μεταφραστή στην Αθήνα που να πάρω τη μετάφραση αν γίνεται αυθημερόν ή σε 2-3 μέρες το πολύ??? (pm αν απαγορεύεται από τους κανόνες του site)

 

Το Βρετανικό μεταφράζει τα πάντα αλλά είναι πανάκριβο και χρειάζεται 6 εργάσιμες μέρες.

 

Ευχαριστώ

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις μονος σου τη μεταφραση και να στη σφραγισει/επικυρωσει καποιος γνωστος σου δικηγορος. Ακομα και γνωστο να μην εχεις το ποσο θα ειναι αρκετα μικροτερο απο ενα μεταφραστικο γραφειο ή το βρετανικο γιατι και αυτοι σε δικηγορους τα δινουν.
Link to comment
Share on other sites

ξαναεπανερχομαι με μια κλασσικη ερωτηση...

εχετε γραψει και παλαιοτερα πως το upper second honours degree (2.1) το καθε αγγλικο πανεπιστημιο το μεταφραζει διαφορετικα στην ελληνικη βαθμολογικη κλιμακα του 10.

με mail μου στο cass του city uni μου επαν πως για τα finance προγραμματα απαιτουν minimum 7/10..

για να μην στελνω mail σε ολα τα πανεπιστημια που με ενδιαφερουν, οσοι γνωριζετε απο προσωπικη εμπειρια τι γινεται σε αλλα πανεπιστημια στον τομεα των finance προγραμματων σχετικα με αυτο το θεμα ας το αναφερετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ξαναεπανερχομαι με μια κλασσικη ερωτηση...

εχετε γραψει και παλαιοτερα πως το upper second honours degree (2.1) το καθε αγγλικο πανεπιστημιο το μεταφραζει διαφορετικα στην ελληνικη βαθμολογικη κλιμακα του 10.

με mail μου στο cass του city uni μου επαν πως για τα finance προγραμματα απαιτουν minimum 7/10..

για να μην στελνω mail σε ολα τα πανεπιστημια που με ενδιαφερουν, οσοι γνωριζετε απο προσωπικη εμπειρια τι γινεται σε αλλα πανεπιστημια στον τομεα των finance προγραμματων σχετικα με αυτο το θεμα ας το αναφερετε...

 

Στειλε σε ολα δεν ειναι δα και τοσο τρομερο.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνω αίτηση τώρα μέσω ucas clearing και να ζητάω αποδοχή για τον επόμενο Σεπτέμβρη (2011) ;

 

Σκέφτομαι να κάνω αίτηση ώστε να έχω μια λύση back-up σε περίπτωση που δεν μου αρέσει η σχολή που θα περάσω εδώ...

ή βολεύει καλύτερα να κάνω ξανά το χειμώνα αίτηση από την αρχή;

 

Ήδη κάποια με δέχονται. Να τους ζητήσω για το 2011 ή δεν παίζει αυτό λόγω clearing;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνω αίτηση τώρα μέσω ucas clearing και να ζητάω αποδοχή για τον επόμενο Σεπτέμβρη (2011) ;

 

Σκέφτομαι να κάνω αίτηση ώστε να έχω μια λύση back-up σε περίπτωση που δεν μου αρέσει η σχολή που θα περάσω εδώ...

ή βολεύει καλύτερα να κάνω ξανά το χειμώνα αίτηση από την αρχή;

 

Ήδη κάποια με δέχονται. Να τους ζητήσω για το 2011 ή δεν παίζει αυτό λόγω clearing;

 

Να περιμενεις, εχεις πολυ καιρο ακομα. Μπορεις παντος να κανεις αιτηση μεσω του "apply 2011", οχι μεσω clearing.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμενεις, εχεις πολυ καιρο ακομα. Μπορεις παντος να κανεις αιτηση μεσω του "apply 2011", οχι μεσω clearing.

 

αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να επανεγγραφώ και να ξαναπληρώσω;

και μετά θα έχω δικαίωμα για 5 σχολές να δηλώσω;

Link to comment
Share on other sites

αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να επανεγγραφώ και να ξαναπληρώσω;

και μετά θα έχω δικαίωμα για 5 σχολές να δηλώσω;

 

Δεν μπορώ να σου πω με 100% βεβαιότητα για το τι συμβαίνει στο undergraduate.. αλλά από τη δική μου εμπειρία, σε postgraduate courses που είχα γίνει δεκτή, και μου είχανε στείλει unconditional offer, στην αίτηση που ερχόταν ταχυδρομικώς μετά σου έδινε τρεις επιλογές :

1. να δεχτείς να φοιτήσεις το παρόν έτος (π.χ. 2010-2011)

2. να δεχτείς να φοιτήσεις το επόμενο έτος (2011-2012)

3. να απορρίψεις την προσφορά

 

Μου έτυχε σε όλες τις αιτήσεις από όσα master έκανα αίτηση ... το ίδιο μου είπε βέβαια και φίλος μου, που είχε κάνει σε 2 αίτηση και πέρυσι(2008-2009) πήγε στο ένα, το τέλειωσε και στο δεύτερο είχε δηλώσει ότι θα το παρακολουθήσει φέτος (2009-2010) όπως και κάνει....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν γεια σας..ειμαι νεος στο Forum σαν μελος τις συζητησεις τις παρακολουθω 2-3 χρόνια τωρα.

Απο φέτος θα σπουδάζω πληροφορική στην αθηνα κατι το οποιο κι ηθελα.

εχω σαν σκοπο με το που τελειώσω τις σπουδές μου να παω για μεταπτυχιακο στην Αγγλια,εχω απο περιεργεια ριξει μια ματια σε σχετικα forum & site των University..Γνωριζει κανενας καμια πληροφορια για πληροφορικη-αγγλια-μεταπτυχιακο???

επιπλεον στα καλα πανεπιστήμια σχεδον παντα ποιος ειναι πανω κατω ο Βαθμος Πτυχίου οπου χρειάζονται.?

 

Ευχαριστω,ξερω ειναι νωρίς αλλα θελω να φυγω οσο ναναι γρηγοροτερα απο το Ελλαδισταν

Link to comment
Share on other sites

@ strat92man

 

Αφού θέλεις τόσο πολύ να φύγεις από Ελλάδα γιατί δεν πας εξωτερικό και για BSc?

 

Αφου μπαινω σε ΑΕΙ στην Αθήνα,το ερωτημα μου ειναι αλλο... :O:O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους .Είμαι ο Νίκος .Απευθύνομαι στον κύριο Νάσο και θέλω να τον ρωτήσω αν μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για την δικηγόρο απο την γλυφάδα στο email μου .Αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοια περίπτωση με την δική σου Νάσο μονο που στην δική μου περίπτωση τα πράγματα είναι ποιο σκούρα . Αφορά κλάδο μηχανικών . Η περίπτωση μου πρόκειται για συνεκτίμηση βασικού πτυχίου με μεταπτυχιακό . Συγκεκριμένα 4 χρόνια βασικό πτυχίο χωρίς το έτος της γλώσσας και 1.5 χρόνο μεταπτυχειακό . Συνολικά πρόκειται για καθαρά 5.5 χρόνια σπουδών και με την γλώσσα 6.5 χρόνια . Η υπόθεση αντιμετωπίζεται καθαρά ανέφθηνα και ρατσιστικά απο την εισηγήτρια του κλάδου των μηχανικών .Ταλαιπωρούμε είδη 1.5 χρόνο .Σε ενημερώνω οτί το πολυτεχνείο μου υπερέχει σε σύγκριση με του ΕΜΠ . Σου παραθέτω μερικά στοιχεία προς συγκριση .

το ΕΜΠ έχει για την αντίστοιχη σχολή 3050 ωρές διδασκαλίας . το πολυτεχνείο μου έχει 3450 ώρες . Το ΕΜΠ 10 εξάμηνα 59 μαθήματα και μία διπλωματική .το πολυτεχνείο μου έχει 11 εξάμηνα 68 μαθήματα και δύο διπλωματικές λογώ τις συνεκτίμησης με το master προς ισοτιμία με του ΕΜΠ για τον βασικό του τίτλο . Επειδή η υπόθεση βρίσκεται σε εξέλιξη και δεν γνωρίζω την κατάληξη για αυτό το λόγο δεν αναφέρω το όνομα της σχολής μου και την χώρα προέλευσης .Ζητάω επιπλέων την γνώμη σου γνωστοποιόντας σου οτί όλα τα χρόνια έγιναν εξωλοκλήρου στο εξωτερικό σε μιτρηκό πολυτεχνείο και ένα απο τα μεγαλήτερα των βαλκανίων .Ευχαριστω.

Edited by VeCo
Αφαίρεση email - Για λόγους ασφαλείας, χρησιμοποιείτε τα Προσωπικά Μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Αφου μπαινω σε ΑΕΙ στην Αθήνα,το ερωτημα μου ειναι αλλο... :O:O

 

αν είσαι από Αθήνα παίζει να έχεις δίκιο...

Αν είσαι από επαρχία η λύση βασικό+μεταπτυχιακό έξω είναι κάτι που θα έπρεπε να σκεφτείς.

 

Για το μεταπτυχιακό μην άγχεσαι. Σε δέχονται σχετικά εύκολα στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γεια σας..ειμαι νεος στο Forum σαν μελος τις συζητησεις τις παρακολουθω 2-3 χρόνια τωρα.

Απο φέτος θα σπουδάζω πληροφορική στην αθηνα κατι το οποιο κι ηθελα.

εχω σαν σκοπο με το που τελειώσω τις σπουδές μου να παω για μεταπτυχιακο στην Αγγλια,εχω απο περιεργεια ριξει μια ματια σε σχετικα forum & site των University..Γνωριζει κανενας καμια πληροφορια για πληροφορικη-αγγλια-μεταπτυχιακο???

επιπλεον στα καλα πανεπιστήμια σχεδον παντα ποιος ειναι πανω κατω ο Βαθμος Πτυχίου οπου χρειάζονται.?

 

Ευχαριστω,ξερω ειναι νωρίς αλλα θελω να φυγω οσο ναναι γρηγοροτερα απο το Ελλαδισταν

 

Φιλε μου λες οτι θες να φυγεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα. Γιατι δεν το κανεις τωρα, οπως το καναμε τοσοι και τοσοι που οπως και εσυ ειχαμε περασει σε πανεπιστημια εντος Ελλαδας?

Προτεινω ο στοχος σου να ειναι το 7 και φυσικα αν μπορεις και παραπανω. Οχι οτι δεν θα βρισκεις μεταπτυχιακο με 6.5, αλλα θα εισαι πιο ανετος σιγουρα με ενα 7.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Σε λιγες μερες φευγω για μεταπτυχιακο στην Αγγλια και θα ηθελα να μου δωσετε καποια hints και tips σχετικα με τη διαμονη μου εκει!

Αρχικα θα ηθελα να μαθω τι παιζει με την ασφαλεια υγειας μου οσο αφορα την Αγγλια. Εγω σαν φοιτητης θα ασφαλιστω απο το πανεπιστημιο η θα πρεπει να κανω κατι απο εδω Ελλαδα (τωρα ειμαι ασφαλισμενος απο την ασφαλεια της μητερας μου);

Κατι ακομα ειναι πως θα μου στελνουν χρηματα οι γονεις μου. Ενας φιλος μου ειπε οτι με την χρεωστικη καρτα απο ελληνικη τραπεζα θα μπορω να τραβαω χρηματα απο μηχανημα αγγλικης τραπεζας. Ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο; Η θα πρεπει να προβω σε καποια αλλη ενεργεια;

Οτιδηποτε αλλο μου πειτε και μπορει να βοηθησει καλοδεχουμενο!

Καλυτερα α απαντησουν ατομα που σπουδαζουν η εχουν σπουδασει αγγλια για να ειμαστε σιγουροι για τις απαντησεις οτι ισχυουν δηλαδη 100%!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Dragonheart, εγώ θα φύγω για Αγγλία σε λίγες μέρες όπως κι εσύ. Στα περισσότερα που ρωτάς, τα έχω ψάξει (πάρα πολύ).

 

1) Εγώ για διαμονή έχω κλείσει ένα δωμάτιο ensuite στην εστία του Πανεπιστημίου μου, καθώς το ενοικίο (στη συγκεκριμένη πόλη) κυμαινόταν γύρω στις 550 λίρες (μέση τίμη). Εσύ για τι ακριβώς θες να μάθεις ;

 

2) Από ότι ξέρω το Πανεπιστήμιο σε καλύπτει για ιατρική περίθαλψη. Εγώ είμαι ως έμμεσα ασφαλισμένος στο ταμείο του πατέρα μου (ΤΣΑΥ). Πήγα ρώτησα και μου είπαν ότι μπορώ να βγάλω μία "ευρωπαϊκή κάρτα" ως έμμεσο μέλος που είμαι. Αυτή η κάρτα με καλύπτει για ιατρο-φαρμακευτική περίθαλψη στο εξωτερικό, για οτιδήποτε κριθεί αναγκαίο. Αλλά θα ισχύει μέχρι να συμπληρώσω το 24ο έτος της ηλικίας μου. Μετά, θα χρειαστούν κάποια δικαιολογητικά για να συνεχίσει να ισχύει μέχρι το 26ο έτος. (Όλες οι παραπάνω καλύψεις αφορούν κρατικά νοσοκομεία στο εξωτερικό). Από ότι ξέρω η "ευρωπαϊκή κάρτα" υπάρχει σε όλα τα ταμεία. Απλά αυτό που είπα για τα όρια ηλίκιας αφορούν το ΤΣΑΥ, ίσως να διαφέρουν όμως σε άλλα ασφαλιστικά ταμεία.

 

3) Πάμε τώρα στο θέμα των χρημάτων. Πρόσεξε....

α) Ένας τρόπος είναι το έμβασμα. Δηλαδή, ανοίγεις ένα λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα και σου στέλνουν οι γονείς σου χρήματα σε αυτόν. Ή μπορείς να ανοίξεις και ένα λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα (στον οποίο μπορεί να είναι συνδικαιούχος και κάποιος γονιός σου), και να κάνεις εσύ το έμβασμα μέσω ebanking (οι χρεώσεις είναι πολύ χαμηλότερες, από το να στέλνεις έμβασμα μέσω υποκαταστήματος ελληνικής τράπεζας). Αυτό που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι τι χρεώσεις υπάρχουν για το εμβάσμα. Δηλαδή, μπορείς να τσεκάρεις ποιες είναι οι χρεώσεις για αποστολή εμβάσματος από κάποια ελληνική τραπέζα είτε μέσω υποκαταστήματος είτε μέσω ebanking. Επειδή θα στέλνεις έμβασμα σε ξένο νόμισμα θα πρέπει να τσεκάρεις και τα έξοδα μετατροπής συν/τος. Κι όταν πας Αγγλία, ψάχνεις τι χρεώσεις υπάρχουν από τις αγγλικές τράπεζες για εισερχόμενο έμβασμα, προϋποθέσεις ανοίγματος και διατήρησης λογαριασμού ταμιευτηρίου. Θέλει πολύ ψάξιμο πάντως.....

 

β) Μπορείς να έχεις λογαριασμό ταμιευτηρίου σε κάποια ελληνική τράπεζα και να έχεις μία χρεωστική - cash card, η οποία μπορεί να είναι visa ή mastercard. Εφόσον, ο λογαριασμός στην Ελλάδα θα έχει χρήματα μέσα (πχ 5000 €), μπορείς να κάνεις αγορές στην Αγγλία αξίας 5000 €. Δηλαδή, να τη χρησιμοποιείς σαν πιστωτική, με τη διαφορά ότι τα χρήματα θα αφερούνται αμέσως από το λογαριασμό (τη στιγμή της αγοράς) κι εννοείται ότι δεν υπάρχει κάποια προμήθεια για την τράπεζα. Ενώ θα πληρώνεις προμήθεια στην ελληνική τράπεζα, στην περίπτωση που πας και τραβήξεις χρήματα από ΑΤΜ αγγλικής τράπεζας. Πήγαινε στην ελληνική τράπεζα που σε ενδιαφέρει και ρώτα για τις προμήθειες αυτές. (Για αρχή πάντως είναι μια καλή λύση)

 

γ) Υπάρχει ένα πρόγραμμα για φοιητές της αγγλικής τράπεζας HSBC που βρίσκεται στην Ελλάδα (δεν κάνω διαφήμιση απλά το αναφέρω), που λέγεται U-start. Τσέκαρε το στο νετ. Δε συμφέρει για μενα σαν πρόγραμμα. Απλά το αναφέρω γιατί ειναί σχετικά βολικό για πολλούς φοιτητές.

 

Αυτά!!! Για οτιδήποτε νομίζεις ότι μπορώ να σε βοηθήσω δέχομαι και pm...

Ελπίζω να σε βοήθησα....

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που αφιερωσες!

1. Οσο αφορα τη διαμονη εχω κλεισει κι εγω στο campus του πανεπιστημιου μου δωματιο (ensuite) γιατι για να νοικιασεις εξω οπως ειπες κι εσυ οι τιμες ειναι απαγορευτικες..!

2.Οκ το καταλαβα αυτο με την ασφαλεια θα το κανω αμεσα κι ελπιζω να μην χρειαστει κατι παραπανω!

3. Για τα χρηματα με κατατοπησες αρκετα! Βασικα ηξερα για το εμβασμα απλα επειδη ειναι αρκετα τα χρηματα της προμηθειας ηθελα να δω τι αλλο υπαρχει, θα παω αυριο το πρωι να ρωτησω τι παιζει με e-banking και τι εξοδα θα εχω εκει για εμβασμα.

Παντως οπως και να εχει πρεπει να ανοιξω λογαριασμο σε αγγλικη τραπεζα ετσι; Ποια προτεινεις εσυ; Δυστυχως μενω Ηρακλειο Κρητης οποτε δεν με βολευει η HSBC καλυτερα απο καποια αλλη τραπεζα αφου δεν εχει υποκαταστημα εδω, οποτε οποια τραπεζα και να βρω μου κανει το ιδιο αρκει βεβαια να εχει καποιο καλο προγραμμα. Εσυ το εχεις ψαξει αυτο;

Απο ελληνικες τραπεζες εχεις καποια να προτεινεις, εσυ ποια θα χρησιμοποιησεις; (με μικροτερες προμηθειες εμβασματος ειτε ebanking ειτε απο καταστημα)

Παντως καλο αυτο που λες οτι με μια χρεωστικη καρτα μπορεις να κανεις συναλλαγες στην αγγλια χωρις προμηθεια, εστω για μια ωρα αναγκης αν χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοίτα. Όσον αφορά το έμβασμα. Είναι κάποιες χρεώσεις τις οποίες δεν τις γλυτώνεις με όποιο τρόπο και να το κάνεις.

 

1) Προμήθεια για τον ανταποκριτή (correspond banking). Γύρω στα 10 € να υπολογίζεις.

 

2) Έξοδα μετατροπής συν/τος, τα οποία αυξάνονται ανάλογα με το ποσό που θες να μετατρέψεις σε συν/μα. Δεν έχουν όλες οι τράπεζες τέτοια έξοδα.

 

3) Υπάρχουν τα έξοδα SWAP, τα οποία ξέρω ότι υπάρχουν μέσω ebanking. Για αποστολή εμβάσματος από το υποκατάστημα δε είμαι σίγουρος αν υπάρχουν.

 

4) Υπάρχουν έξοδα για το αν θες να στείλεις το ποσό καθαρό. Δηλαδή, πες ότι θες να στείλεις 1000 € έμβασμα. Αυτά τα λεφτά όταν θα φτάσουν στην αγγλική τράπεζα για να μετατραπούν σε λίρες θα είναι λιγότερα. Γιατί από αυτά, θα πληρωθούν όλες οι προμήθειες και των 2 τραπεζών. Αν θες εσύ να πάει καθαρό το 1000αρικο, τότε όλες τις προμήθειες θα τις πληρώσει η ελληνική τράπεζα, από την οποία φεύγει το έμβασμα. Στην περίπτωση αυτή, η τράπεζα θα σου ζητήσει τα λεφτά με κάποιο επιπλέον κέρδος της. Όταν στέλνεις το έμβασμα έτσι, λέγεται ως επιλογή ΝΕΤ (νομίζω).

 

5) Επίσης, θα πρέπει να υπολογίσεις και τις προμήθειες που ενδέχεται να σου πάρει η τράπεζα που θα δεχθεί το εισερχόμενο έμβασμα. Εγώ δεν έχω αποφασίσει σε ποια τράπεζα αγγλική θα γίνω καταθέτης. Γιατί δε μπορώ να γνωρίζω ακριβώς τι προμήθειες ισχύουν. Δε μπορώ να το μάθω από εδώ από Ελλάδα. Τέτοιες προμήθειες μπορεί να είναι: προμήθεια για εισερχόμενο έμβασμα, έξοδα μετατροπή συν/τος (στην περίπτωση που στείλεις € κι όχι λίρες), προμήθεια για τη συν/γη κτλ...

 

6) Επίσης, όταν στέλνεις έμβασμα υπάρχουν χρεώσεις, για το αν θες να γράψεις σχόλια μαζί με την αποστολή εμβάσματος. Κι υπάρχει ποινή - προμήθεια (extra) στην περίπτωση που κάνεις κάποιο λάθος κατά τη διαδικασία υποβολής στοιχείων για το έμβασμα, δηλαδή να κάνεις λάθος το IBAN του λογαριασμού και τέτοια. (το τελευταίο ισχύει στην περίπτωση του ebanking).

 

Όλα αυτά δεν ισχύουν για κάθε τράπεζα. Κάθε τράπεζα έχει διαφορετική τιμολογιακή πολιτική. Απλά σου είπα σε γενικές γραμμές τι ισχύει. Θα πρέπει να ρωτήσεις κάθε τράπεζα για να δεις τι σε συμφέρει. Γιατί πλέον πολλές ελληνικές τράπεζες για να ανοίξεις λογαριασμό (αν δεν είσαι ήδη πελάτης τους) ζητούν και κάποια άλλα πράγματα, όπως για παράδειγμα να πάρεις και ασφαλιστικό πρόγραμμα κτλ...

 

Δεν έχω βρει κάποιο πρόγραμμα για φοιτητές από ελληνική τράπεζα. Μόνο από την HSBC. Πάντως να ξέρεις ότι πάνω κάτω οι ίδιες χρεώσεις παίζουν από όλες τις ελληνικές τράπεζες.

 

Επίσης, αν κάνεις την επιλογή με τα εμβασμάτα, να ξέρεις ότι συμφέρει μέσω ebanking (φαντάσου ότι παίρνουν οι περίσσοτερες ελληνικές τράπεζες γύρω στο 0,50 €, ενώ από το υποκατάστημα μπορεί να σου πουν και 15 €) και συμφέρει να στείλεις ΜΕΓΑΛΟ ποσό, γιατί έτσι θα πληρώσεις πολλές προμήθειες μία και καλή, κι όχι κάθε μήνα. Δηλαδή, πας Αγγλία κι ανοίγεις λογαριασμός (πχ) στη Barclays, συμφέρει ο γονιός σου να σου στείλει όλα τα έξοδα (που θα κοστίσεις σε ένα χρόνο), πχ 14000 €, κι όχι κάθε μήνα γιατί έτσι θα πληρώνει κάθε μήνα ένα σωρό προμήθειες. Για παράδειγμα το correspond banking άμα στείλει θα πληρώσει 15 € (μια και καλή), κι όχι κάθε μήνα 10 €, άμα σου στέλνει μηνιαίως 1000 €.

 

Εγώ αυτό που έχω επιλέξει είναι το εξής. Είμαι καταθέτης σε μία ελληνική τράπεζα. Έχω χρεωστική - cash card και θα τραβώ από κει χρήματα. Όπου μπορώ θα χρησιμοποιώ τη χρεωστική, και λίγες φορές θα κάνω ανάληψη χρημάτων από αγγικό ΑΤΜ, γιατί έτσι θα γλυτώσω τις προμήθειες της ελληνικής τράπεζας (όταν θα κάνω ανάληψη στο εξωτερικό). Επίσης, να ξέρεις ότι το σύστημα των ΑΤΜ - DIAS έχει δικές του συν/κες ισοτιμίες, οι οποίες είναι γύρω στο 2-3% ακριβότερες από τις αντίστοιχες ισοτιμίες για αγορά συν/τος μιας ελληνικής τράπεζας (γενικά μιλάω). Από το ΑΤΜ στο εξωτερικό θα τραβάς 500 λίρες και θα σου αφαιρούνται το αντίστοιχο ποσό σε € από τον ελληνικό λογαριασμό. Τώρα, όταν πάω Αγγλία θα δω αν με συμφέρει να την κάνω με έμβασμα τη δουλειά, αν πάλι όχι ίσως μείνω στην επιλογή της χρεωστικής κάρτας από την Ελλάδα.

Edited by johntfsi
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, γινεται δηλαδη ψιλοπανικος με το τι ακριβως ισχυει απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν κοινες χρεωσεις για ολες τις τραπεζες!

Κοιτα να κατσω να καταθεσω ολα τα χρηματα που θα χρειαστω για ενα χρονο σιγουρα δεν θα το κανω, αλλα οπως προτεινες θα προσπαθησω να σηκωνω οσο το δυνατον λιγοτερο συχνα (πιο πολλα μαζι) χρηματα.

Η καλυτερη ιδεα σιγουρα ειναι αυτη που προτεινεις, δηλαδη να εχεις την ελληνικη χρεωστικη και να την χρησιμοποιεις παντου, απο σουπερ μαρκετ μεχρι και φαγητο αν ειναι δυνατον, απο τη στιγμη που δεν χρεωνεσαι τιποτα. Και επειδη σιγουρα δεν γινονται ολες οι συναλλαγες ετσι, που και που να βγαζεις καποια χρηματα απο ΑΤΜ. Να εχεις ανοιξει και καλου κακου και ενα λογαριασμο σε αγγλικη τραπεζα μην τυχον και χρειαστει. Για αρχη μου ακουγεται αρκετα καλο αυτο το σεναριο, αλλα οταν παμε εκει βλεπουμε τι ειναι το καλυτερο και το κανουμε!

 

Αυτα με τις τραπεζες, το αλλο που εχω αρχισει να ψαχνω ειναι η επικοινωνια. Δηλαδη εκτος απο υπολογιστη πως μπορεις να μιλας με φθηνες χρεωσεις Ελλαδα (απο κινητο). Εχω κοιταξει καποιες εταιριες με διαφορα πακετα (απο skype phone μεχρι φθηνα πακετα εξωτερικου), αν σε ενδιαφερει να σε ενημερωσω η αν εχεις βρει κατι εσυ πες μας!

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι αν σηκώσεις χρήματα με τη χρεωστική σου κάρτα (από ελληνική τράπεζα) στο εξωτερικό, ενδέχεται οι χρεώσεις να έχουν ως εξής:

Για ανάληψη 150 € προμήθεια 1,1 €

Για ανάληψη 250 € προμήθεια 1,8 €

Για ανάληψη >250 € προμήθεια 2,2 €

Οπότε σε συμφέρει να σηκώνεις μεγάλα ποσά από τα ξένα ΑΤΜ. Θα τις δεις αυτές τις χρεώσεις και τις υπόλοιπες που σου λέω, όταν πας να ρωτήσεις σε τράπεζα. Επίσης, ρώτα και γαι χρεώσεις για το αν χρησιμοποιήσεις τη χρεωστική στο εξωτερικό (που δεν νομίζω να υπάρχουν τέτοιες χρεώσεις, αλλά λέμε για καλό και για κακό να είσαι σίγουρος).

 

Όσον αφορά το έμβασμα και τα λεφτά που θα ξόδεψεις για ένα χρόνο, θα μπορούσες αντί να τα στέλνεις κάθε μήνα τα χρήματα, να τα στείλεις σε 3 μεγάλες δόσεις, για να γλυτώσεις προμήθειες.

 

Αν ανοίξεις λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα και στείλεις έμβασμα αρκετά μεγάλο (ή και όχι αρκετά μεγάλο απαραίτητα), μπορείς να βγάλεις από εκεί μία cash card - χρεωστική (της αγγλικής τράπεζας), η οποία θα σου επιτρέπει αγορές χωρίς προμήθεια (όπως κι άμα χρησιμποποιείς την ελληνική χρεωστική) και θα σου επιτρέπει και δωρεάν αναλήψεις από τα ΑΤΜ της αγγλικής τράπεζας, στην οποία θα είσαι καταθέτης.

 

Επίσης, να σκεφτείς ότι στην Αγγία υποκλέπτουν συχνά κάρτες που χρησιμοποιούνται σε ΑΤΜ (έτσι μου έχουν πει τουλάχιστον όσους ρώτησα σε τράπεζες αλλά και όσοι γνωστοί μου έχουν πάει Αγγλία, δεν έχω προσωπική εμπειρία). Οπότε, αν πας στην επιλογή του εμβάσματος κι έχεις την ελληνική χρεωστική για ώρα ανάγκης όπως λες δε συμφέρει. Γιατί αν σου κλέψουν τη χρεωστική, δε μπορείς να κάνεις ένσταση στην τράπεζα για τυχόν αγορές που δεν έκανες. Για ώρα ανάγκης συμφέρει αν έχεις μία ελληνική πιστωτική, την οποία μπορεί να την έχεις με κάποιον γονιό σου (δηλαδή να είστε κι οι 2 συνδικαιούχοι στην πιστωτική). Ούτως ώστε και να σου την κλέψουν, την ακυρώνεις για πλάκα μέσω του phone banking, αλλά και να μην προλάβεις να την ακυρώσεις, μπορείς να κάνεις ένσταση για τυχόν αγόρες που θα έχουν γίνει αν σου κλέψουν την κάρτα, όταν θα έρθει ο λογαριασμός σπίτι. Βέβαια, θα πρέπει να το ρωτήσεις αν έχεις αυτό το δικαίωμα, γιατί υπάρχουν τράπεζες που κάνουν τον κινέζο. Ενώ, αν σου κλέψουν τη χρεωστική και δεν προλάβεις να την ακυρώσεις, τότε την εβάψες, γιατί θα σου σηκώσουν όλο το λογαριασμό...

 

Για αρχή θεωρώ ότι η χρεωστική είναι μια καλή λύση, μέχρι να δεις τι παίζει επάνω στην Αγγλία.

 

Τώρα όσον αφορά την επικοινωνία. Εγώ προσωπικά, θα μιλάω με το σπίτι μου μέσω skype. Skype to skype calls (οι οποίες είναι και free κιόλας). Αυτό όταν θα είμαι στον υπολογιστή μου κι αντίστοιχα κι οι δικοί μου. Έτσι, δε θα χρειάζονται τα σταθερά τηλεφωνήματα. Όχι ότι κοστίζουν πολύ αλλά λέμε.

 

Για κινητό από την άλλη, σκέφτηκα να κάνω συμβόλαιο Vodafone και να βάλω ως extra πρόγραμμα το "Europe". Για αυτό διάβασε σε αυτό το thread http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=21789 (κι ειδικά τις 2 τελευταίες σελίδες για το "Europe"). Και για να μιλάω με Άγγλους, θα πάω να πάρω μία καρτοκινητή ξεφτύλα (από κανένα Tesco), όπως είναι το what's up για παράδειγμα στην Ελλάδα.

 

Φίλε αν έχεις βρει κάτι εσύ για επικοινωνία, πες μου καθώς κι εγώ δεν έχω κατασταλάξει 100%.

Edited by johntfsi
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε με τον πατερα σου και ανοιξε εναν κοινο λογαριασμο στην HSBC(μπορεις να εχεις λεφτα και σε λιρες και σε ευρω). Βγαλε και cash card και πιστωτικη(βαλε να πληρωνεται η πιστωτικη αυτοματα καθε μηνα). Πηγαινε αγγλια και σηκωνε χρηματα απο ATM της HSBC. Αμα δεις οτι δες σε βολευει κοιτας και τις υπολοιπες λυσεις. Τα μεγαλα ποσα τα πληρωνεις με εμβασμα(bank transfer).

 

*Κανε το συντομα γιατι δεν εχεις και πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με την HSBC είναι ότι δε συμφέρει κι ότι πρέπει να πάρεις και το ασφαλιστικό πρόγραμμα της Allianz υποχρεωτικά... Το οποίο κοστίζει γύρω στα 250 € το χρόνο. Κι ακόμα κι η πιστωτική τους δε συμφέρει, έχει πιστωτικό όριο πολύ μικρό 750 € και συνδρομή κάθε χρόνο 15 €. Δηλαδή, αν τα αθροίσεις η HSBC σου παίρνει 265 € κάθε χρόνο, για τις υπηρεσίες της. Ακόμα και με εμβασμάτα να στέλνει κάποιος λεφτά, 265 € σε προμήθειες δύσκολα θα φτάσει. Απλά, η συγκεκριμένη τράπεζα προσφέρει μία ολοκληρωμένη λύση.

 

Ενώ αν πας στην ελληνική τράπεζα που είσαι καταθέτης, μπορεί να βγάλεις πιστωτική ακόμα και χωρίς συνδρομή.

 

Απλά με τα εμβάσματα, θα ξέρεις πως ότι και να γίνει στο εξωτερικό θα έχεις λεφτά.... Ενώ με οποιαδήποτε άλλη λύση είσαι ξεκρέμαστος...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Βασικα HSBC δεν το σκεφτομαι καν γιατι στο Ηρακλειο δεν εχει!

johntfsi γινεται ψιλοχαμος με τα καρτοκινητα στην αγγλια. Αυτα που σκεφτομουν εγω ειναι δυο κυριως.

1. http://www.talkmobile.co.uk/pay_as_you_go.html

Με αυτη την καρτα με καθε ανανεωση πχ 20 pounds σου δινει 200 λεπτα προς εξωτερικο ΧΩΡΙΣ καμια χρεωση. Οποτε σου μενουν τα χρηματα για κλησεις μεσα στην αγγλια και εχεις και 3,5 ωρες προς ελλαδα που πιστυεω ειναι αρκετες! (οπως κανει η voda πχ που με 10 ευρω ανανεωση εχεις καποια δωρεαν λεπτα σε συνδρομητες της)

2. http://www.three.co.uk/Pay_As_You_Go/Pay_As_You_Go_On_Three

Με αυτη την εταιρια σου λεει πως αν εχεις ενα κινητο που υποστιριζει skype, το υποστηριζει απολυτα και μπορεις να παιρνεις απο το κινητο σε skype υπολογιστη η σε κινητο ελλαδος με χρεωσεις skype και με ενα μικρο παγιο εχεις και data προγραμμα 1gb συν αν θες λεπτα η μηνυματα προς αγγλια.

 

Εκατσα και ειδα το προγραμμα europe της vodafone που λες αλλα μπερδευτηκα λιγο. Να φανταστεις πηγα σημερα το πρωι σε καταστημα και δεν το ηξεραν καν, μου ειπαν οτι μπορει να ειναι αλλης εταιριας και δεν το ξερουν. Μετα απο πιεση εψαξε ο υπευθνος του μαγαζιου και τελικα το βρηκε οπου δεν ηξερε πραγματικα τιποτα να μου πει για αυτο και μου λεει αν θες να ενημερωθεις παρε ενα τηλεφωνο στις πληροφοριες vodafone. Κουκουρουκου τελειως! Θα στειλω ερωτηση στο αλλο θεμα μιας και αυτο δεν ειναι αρμοδιο για την επικοινωνια!

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με την HSBC είναι ότι δε συμφέρει κι ότι πρέπει να πάρεις και το ασφαλιστικό πρόγραμμα της Allianz υποχρεωτικά... Το οποίο κοστίζει γύρω στα 250 € το χρόνο. Κι ακόμα κι η πιστωτική τους δε συμφέρει, έχει πιστωτικό όριο πολύ μικρό 750 € και συνδρομή κάθε χρόνο 15 €. Δηλαδή, αν τα αθροίσεις η HSBC σου παίρνει 265 € κάθε χρόνο, για τις υπηρεσίες της. Ακόμα και με εμβασμάτα να στέλνει κάποιος λεφτά, 265 € σε προμήθειες δύσκολα θα φτάσει. Απλά, η συγκεκριμένη τράπεζα προσφέρει μία ολοκληρωμένη λύση.

 

Ενώ αν πας στην ελληνική τράπεζα που είσαι καταθέτης, μπορεί να βγάλεις πιστωτική ακόμα και χωρίς συνδρομή.

 

Απλά με τα εμβάσματα, θα ξέρεις πως ότι και να γίνει στο εξωτερικό θα έχεις λεφτά.... Ενώ με οποιαδήποτε άλλη λύση είσαι ξεκρέμαστος...

 

Δεν γνωριζω αν εχει αλλαξει κατι τα τελευταια 2 χρονια, αλλα εγω δεν πληρωνω ασφαλιση. Το πιστωτικο οριο μου ειναι 4000ευρω και για τις 2 καρτες. Το μονο που πληρωνω ειναι ενα μικρο ποσο (μαλλον 15ευρω τον χρονο) για την πιστωτικη.

 

Βασικα HSBC δεν το σκεφτομαι καν γιατι στο Ηρακλειο δεν εχει!

johntfsi γινεται ψιλοχαμος με τα καρτοκινητα στην αγγλια. Αυτα που σκεφτομουν εγω ειναι δυο κυριως.

1. http://www.talkmobile.co.uk/pay_as_you_go.html

Με αυτη την καρτα με καθε ανανεωση πχ 20 pounds σου δινει 200 λεπτα προς εξωτερικο ΧΩΡΙΣ καμια χρεωση. Οποτε σου μενουν τα χρηματα για κλησεις μεσα στην αγγλια και εχεις και 3,5 ωρες προς ελλαδα που πιστυεω ειναι αρκετες! (οπως κανει η voda πχ που με 10 ευρω ανανεωση εχεις καποια δωρεαν λεπτα σε συνδρομητες της)

2. http://www.three.co.uk/Pay_As_You_Go/Pay_As_You_Go_On_Three

Με αυτη την εταιρια σου λεει πως αν εχεις ενα κινητο που υποστιριζει skype, το υποστηριζει απολυτα και μπορεις να παιρνεις απο το κινητο σε skype υπολογιστη η σε κινητο ελλαδος με χρεωσεις skype και με ενα μικρο παγιο εχεις και data προγραμμα 1gb συν αν θες λεπτα η μηνυματα προς αγγλια.

 

Εκατσα και ειδα το προγραμμα europe της vodafone που λες αλλα μπερδευτηκα λιγο. Να φανταστεις πηγα σημερα το πρωι σε καταστημα και δεν το ηξεραν καν, μου ειπαν οτι μπορει να ειναι αλλης εταιριας και δεν το ξερουν. Μετα απο πιεση εψαξε ο υπευθνος του μαγαζιου και τελικα το βρηκε οπου δεν ηξερε πραγματικα τιποτα να μου πει για αυτο και μου λεει αν θες να ενημερωθεις παρε ενα τηλεφωνο στις πληροφοριες vodafone. Κουκουρουκου τελειως! Θα στειλω ερωτηση στο αλλο θεμα μιας και αυτο δεν ειναι αρμοδιο για την επικοινωνια!

 

Εγω χρησιμοποιω three mobile. Εχει τις καλυτερες προσφορες.. Φετος θα παρω sim only deal..

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...