Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν η Αγγλια για σενα τελειωνει Μ25, τοτε το Cass ειναι καλη επιλογη αν μπορεις να σκασεις 20000 λιρες για ενα πανεπιστημιο που δεν ειναι καν στην 1η δεκαδα των Τιmes.

 

Τόσο χάλια; :confused:

 

Aν ενδιαφερεσαι για καλο μεταπτυχιακο εντος Λονδινου και επειτα δουλεια στο City, τοτε με σειρα προτεραιοτητας θα σου προτεινα... LBS, LSE, Imperial, UCL, Cass Business School, Birkbeck...

 

Λαβε υποψην Οχφορντ, Κειμπριντζ, και Γουορικ... *(το Γουορικ εχει επισης πολυ καλα κονε με City).. αν ενδιαφερεσαι για Uni εκτος Λονδινου...

 

Εκτός Λονδίνου σίγουρα οι επιλογές είναι πολύ περισσότερες και ίσως καλύτερες, αλλά με βολεύει το Λονδίνο για πολλούς λόγους, με βασικό το ότι έχουμε σπίτι εκεί...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τόσο χάλια; :confused:

 

 

δυστυχως.... ετσι εχει η κατασταση στο Cass. Θα προτιμουσα να εδινα 20χιλ στο lse παρα στο Cass.

 

 

 

Εκτός Λονδίνου σίγουρα οι επιλογές είναι πολύ περισσότερες και ίσως καλύτερες, αλλά με βολεύει το Λονδίνο για πολλούς λόγους, με βασικό το ότι έχουμε σπίτι εκεί...

 

κοιταξε και το Kings College..επεισης καλο, αλλα UCL> KCL

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε και το Kings College..επεισης καλο, αλλα UCL> KCL

 

Έχω κάνει ήδη μία λίστα με πανεπιστήμια και πιθανά μεταπτυχιακά. Προς το παρόν στη λίστα βρίσκονται τα εξής:

 

Brunel, City, University of Greenwich, Imperial College, Kings College, Kingston, Metropolitan, South Bank, Middlesex, Queen Mary, Roehampton, Westminster, Royal Holloway, LBS.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ήδη μία λίστα με πανεπιστήμια και πιθανά μεταπτυχιακά. Προς το παρόν στη λίστα βρίσκονται τα εξής:

 

Brunel, City, University of Greenwich, Imperial College, Kings College, Kingston, Metropolitan, South Bank, Middlesex, Queen Mary, Roehampton, Westminster, Royal Holloway, LBS.

 

Το Greenwich εμένα μου φαίνεται λίγο απάτη σαν uni.. Πέρυσι που έκανα κι εγώ αιτήσεις με "είχανε στείλει" με τα κουφά τους!!! Τα παράτησα κι εγώ και δεν ξανασχολήθηκα μαζί τους..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το Greenwich εμένα μου φαίνεται λίγο απάτη σαν uni.. Πέρυσι που έκανα κι εγώ αιτήσεις με "είχανε στείλει" με τα κουφά τους!!! Τα παράτησα κι εγώ και δεν ξανασχολήθηκα μαζί τους..!

 

Προς το παρόν το μόνο που έκανα ήταν να βρω ποιά πανεπιστήμια υπάρχουν στο Λονδίνο, κοίταξα μετά τα μεταπτυχιακά τους και έκανα τη λίστα.

 

Από δω και πέρα είμαι λίγο μόνος στο πέλαγος και δεν ξέρω ποιά είναι τα καλύτερα πανεπιστήμια, τα καλύτερα μεταπτυχιακά κλπ.

 

Υ.Γ.

Υπάρχει όριο στον αριθμό των πανεπιστημίων που μπορείς να κάνεις αίτηση;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το μόνο που έκανα ήταν να βρω ποιά πανεπιστήμια υπάρχουν στο Λονδίνο, κοίταξα μετά τα μεταπτυχιακά τους και έκανα τη λίστα.

 

Από δω και πέρα είμαι λίγο μόνος στο πέλαγος και δεν ξέρω ποιά είναι τα καλύτερα πανεπιστήμια, τα καλύτερα μεταπτυχιακά κλπ.

 

Υ.Γ.

Υπάρχει όριο στον αριθμό των πανεπιστημίων που μπορείς να κάνεις αίτηση;

 

δεν υπαρχει οριο...οχι...

το brunel ειναι καλο, συνυπολογισε και το surrey, μιας και ειναι σχετικα κοντα και υπαρχει τρενο/μετρο που παει εκει.... westminister, south bank , greenwich, ειναι στα τοπ απο το τελος...!εγω ουτε που θα τα κοιταζα....

 

 

highy recommended...

 

http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/education/good_university_guide/

 

http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/rankings

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ήδη μία λίστα με πανεπιστήμια και πιθανά μεταπτυχιακά. Προς το παρόν στη λίστα βρίσκονται τα εξής:

Brunel, City, University of Greenwich, Imperial College, Kings College, Kingston, Metropolitan, South Bank, Middlesex, Queen Mary, Roehampton, Westminster, Royal Holloway, LBS.

δεν υπαρχει οριο...οχι...

το brunel ειναι καλο, συνυπολογισε και το surrey, μιας και ειναι σχετικα κοντα και υπαρχει τρενο/μετρο που παει εκει.... westminister, south bank , greenwich, ειναι στα τοπ απο το τελος...!εγω ουτε που θα τα κοιταζα....

 

Οτι σου λεει ο Κωστας!

Μακρια απο τις βουρτσες westminister, south bank , greenwich! Υποθετω οτι το Metropolitan που αναφερεις ειναι το London Met οποτε μακρια και απο αυτο!

Προσωπικα δεν θα το σκεφτομουνα ουτε για Middlesex και Roehampton.

 

Επισης, το Λονδινο ειναι 1700 τετραγωνικα χιλιομετρα! Το σε ποια περιοχη του Λονδινου ειναι το σπιτι παιζει σημαντικο ρολο!

Δεν νομιζω οτι θα σου ειναι ευχαριστο να εισαι μεσα στα ΜΜΜ 1 και 2 ωρες την μερα..

 

Αμα το City σε βολευει, πηγαινε.. το reputation του CASS ειναι απο αρκετα εως πολυ καλο!

Τα χρηματα οπως σου ειπε και ο Κωνσταντινος ειναι πολλα, αλλα ενας χρονος ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο Veco, το μεταπτυχιακο και το πανεπιστημιο που θα κανεις θα το κουβαλας στο βιογραφικο σου μια ζωη... για μενα καλο θα ειναι να επιλεξεις το καλυτερο πανεπιστημιο για σενα και την επαγγελματικη σου εξελιξη, ανεξαρτητως κατα που πεφτει το σπιτι σου.. Γιατι στην τελικη αν μπορεις να δωσεις 20χιλ λιρες για το Cass, μπορεις να δωσεις 15χιλ λιρες για το warwick +5xil acommodation που ειναι καλυτερο...δεν τα ζυγιζεις σωστα κατα την αποψη μου..\

 

φιλικα παντα..

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο Veco, το μεταπτυχιακο και το πανεπιστημιο που θα κανεις θα το κουβαλας στο βιογραφικο σου μια ζωη... για μενα καλο θα ειναι να επιλεξεις το καλυτερο πανεπιστημιο για σενα και την επαγγελματικη σου εξελιξη, ανεξαρτητως κατα που πεφτει το σπιτι σου.. Γιατι στην τελικη αν μπορεις να δωσεις 20χιλ λιρες για το Cass, μπορεις να δωσεις 15χιλ λιρες για το warwick +5xil acommodation που ειναι καλυτερο...δεν τα ζυγιζεις σωστα κατα την αποψη μου..\

 

φιλικα παντα..

 

Το οτι θα το κουβαλαει μια ζωη δεν σημαινει οτι θα του την καθοριζει, απαραιτητα, κιολας!

Ενα πτυχιο απο το Warwick δεν προυποθετει καλυτερη δουλεια η περισσοτερα χρηματα, σε σχεση με ενα πτυχιο απο το CASS!

Επισης ειπε οτι θα ηθελε αυτο το πτυχιο να εχει να κανει και με ναυτιλιακα, και το City ειναι απο τα λιγα(με καλες προοπτικες) αναλογικα που προσφερουν κατι τετοιο.

Ενας πολυ βασικος παραγοντας ειναι το αν σκεφτεται να δουλεψει στην Αγγλια.. Αν ναι, τοτε παιζουν ρολο τα παντα..

Επειδη τυχαινει παντος να εχω παει στο City, σου λεω οτι δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο σαν πανεπιστημιο. Κατι κτηρια ειναι στο κεντρο μιας οχι ιδαιτερα καλης περιοχης.

Απο την αλλη το Imperial ξερω οτι ειναι σε μια απο τις καλυτερες περιοχες του Λονδινου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα το κουβαλαει μια ζωη δεν σημαινει οτι θα του την καθοριζει, απαραιτητα, κιολας!

Ενα πτυχιο απο το Warwick δεν προυποθετει καλυτερη δουλεια η περισσοτερα χρηματα, σε σχεση με ενα πτυχιο απο το CASS!

Επισης ειπε οτι θα ηθελε αυτο το πτυχιο να εχει να κανει και με ναυτιλιακα, και το City ειναι απο τα λιγα(με καλες προοπτικες) αναλογικα που προσφερουν κατι τετοιο.

Ενας πολυ βασικος παραγοντας ειναι το αν σκεφτεται να δουλεψει στην Αγγλια.. Αν ναι, τοτε παιζουν ρολο τα παντα..

Επειδη τυχαινει παντος να εχω παει στο City, σου λεω οτι δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο σαν πανεπιστημιο. Κατι κτηρια ειναι στο κεντρο μιας οχι ιδαιτερα καλης περιοχης.

Απο την αλλη το Imperial ξερω οτι ειναι σε μια απο τις καλυτερες περιοχες του Λονδινου.

:)

 

 

Νικο, συγκρινεις το Γουορικ με το Σιτι γιουνιβερσιτι το ενα στα τοπ 10 πανεπιστημια και το αλλο 49 θεση, διπλα στο λιβερπουλ..??? Δευτερον νομιζω οτι ο Veco ανεφερε οτι θελει να δουλεψει Λονδινο. Τοτε ναι, παιζει ΠΟΛΥ σημαντικο ρολο σε ποιο πανεπιστημιο θα σπουδασεις, και σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα προσωπικα που εχω σπιτι Η οχι...

 

σσ. μια οχι ιδιαιτερα καλη περιοχη του City Uni...??:blink: στο City βρισκεται...moorgate/liverpool st κοντα...στην "καρδια" του χρηματοοικονομικου κεντρου της Ευρωπης.....μαλλον μπερδευτηκες και πηγες καπου αλλου...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Οτι σου λεει ο Κωστας!

Μακρια απο τις βουρτσες westminister, south bank , greenwich! Υποθετω οτι το Metropolitan που αναφερεις ειναι το London Met οποτε μακρια και απο αυτο!

Προσωπικα δεν θα το σκεφτομουνα ουτε για Middlesex και Roehampton.

 

Για τα δύο τελευταία, κι εγώ είχα τις επιφυλάξεις μου. Έφυγαν πάντως και τα πέντε από τη λίστα.

 

Επισης, το Λονδινο ειναι 1700 τετραγωνικα χιλιομετρα! Το σε ποια περιοχη του Λονδινου ειναι το σπιτι παιζει σημαντικο ρολο!

Δεν νομιζω οτι θα σου ειναι ευχαριστο να εισαι μεσα στα ΜΜΜ 1 και 2 ωρες την μερα..

 

Chelsea είναι, στα σύνορα με Belgravia, μετρό Sloane Square.

 

Αμα το City σε βολευει, πηγαινε.. το reputation του CASS ειναι απο αρκετα εως πολυ καλο!

Τα χρηματα οπως σου ειπε και ο Κωνσταντινος ειναι πολλα, αλλα ενας χρονος ειναι.

 

Δεν είναι ότι δεν με βολεύει, απλά θέλω την καλύτερη δυνατή επιλογή...

 

Και κατι τελευταιο Veco, το μεταπτυχιακο και το πανεπιστημιο που θα κανεις θα το κουβαλας στο βιογραφικο σου μια ζωη... για μενα καλο θα ειναι να επιλεξεις το καλυτερο πανεπιστημιο για σενα και την επαγγελματικη σου εξελιξη, ανεξαρτητως κατα που πεφτει το σπιτι σου.. Γιατι στην τελικη αν μπορεις να δωσεις 20χιλ λιρες για το Cass, μπορεις να δωσεις 15χιλ λιρες για το warwick +5xil acommodation που ειναι καλυτερο...δεν τα ζυγιζεις σωστα κατα την αποψη μου..\

 

φιλικα παντα..

 

Εντάξει δεν διαφωνώ, εξ άλλου το είπα ότι μπορεί εκτός Λονδίνου να υπάρχουν καλύτερες επιλογές, αλλά θα ήθελα να περιοριστώ εκεί...

 

Το οτι θα το κουβαλαει μια ζωη δεν σημαινει οτι θα του την καθοριζει, απαραιτητα, κιολας!

Ενα πτυχιο απο το Warwick δεν προυποθετει καλυτερη δουλεια η περισσοτερα χρηματα, σε σχεση με ενα πτυχιο απο το CASS!

Επισης ειπε οτι θα ηθελε αυτο το πτυχιο να εχει να κανει και με ναυτιλιακα, και το City ειναι απο τα λιγα(με καλες προοπτικες) αναλογικα που προσφερουν κατι τετοιο.

Ενας πολυ βασικος παραγοντας ειναι το αν σκεφτεται να δουλεψει στην Αγγλια.. Αν ναι, τοτε παιζουν ρολο τα παντα..[/quote[

 

Το σκέφτομαι σαν πιθανότητα, χωρίς να το έχω ως αυτοσκοπό.

 

Επειδη τυχαινει παντος να εχω παει στο City, σου λεω οτι δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο σαν πανεπιστημιο. Κατι κτηρια ειναι στο κεντρο μιας οχι ιδαιτερα καλης περιοχης.

Απο την αλλη το Imperial ξερω οτι ειναι σε μια απο τις καλυτερες περιοχες του Λονδινου.

:)

 

Για το City τα λέει ο kolabrou, το Imperial βολεύει τρελλά. :p

 

Νικο, συγκρινεις το Γουορικ με το Σιτι γιουνιβερσιτι το ενα στα τοπ 10 πανεπιστημια και το αλλο 49 θεση, διπλα στο λιβερπουλ..??? Δευτερον νομιζω οτι ο Veco ανεφερε οτι θελει να δουλεψει Λονδινο. Τοτε ναι, παιζει ΠΟΛΥ σημαντικο ρολο σε ποιο πανεπιστημιο θα σπουδασεις, και σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα προσωπικα που εχω σπιτι Η οχι...

 

Δεν θέλω απαιραίτητα να δουλέψω στο Λονδίνο, ή γενικά εξωτερικό. Αυτό που θέλω είναι ένα μεταπτυχιακό «βαρβάτο», το οποίο θα μου δίνει τη δυνατότητα να εργαστώ σε όσο το δυνατόν περισσότερες εταιρείες, ανεξάρτητα από το αντικείμενο τους.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να κάνω αίτηση σε διάφορα πανεπιστήμια της Σκοτίας για Bachelor στην Ψυχολογία.Για μένα παίζει μεγάλο ρόλο το ότι εκεί δεν υπάρχουν δίδακτρα!Γνωρίζει κανείς κάτι για τις σπουδές γενικά εκεί?Με μια πρώτη ματιά πληρώ αρκετές προυποθέσεις του Dundee University.Είναι καλό στον κλάδο αυτό?Όποιος γνωρίζει κάτι ας επικοινωνήσει...ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Νικο, συγκρινεις το Γουορικ με το Σιτι γιουνιβερσιτι το ενα στα τοπ 10 πανεπιστημια και το αλλο 49 θεση, διπλα στο λιβερπουλ..??? Δευτερον νομιζω οτι ο Veco ανεφερε οτι θελει να δουλεψει Λονδινο. Τοτε ναι, παιζει ΠΟΛΥ σημαντικο ρολο σε ποιο πανεπιστημιο θα σπουδασεις, και σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα προσωπικα που εχω σπιτι Η οχι...

 

σσ. μια οχι ιδιαιτερα καλη περιοχη του City Uni...??:blink: στο City βρισκεται...moorgate/liverpool st κοντα...στην "καρδια" του χρηματοοικονομικου κεντρου της Ευρωπης.....μαλλον μπερδευτηκες και πηγες καπου αλλου...

 

Μα εγω δεν εξεταζω το αν ειναι "στην "καρδια" του χρηματοοικονομικου κεντρου της Ευρωπης". Επειδη εχω φιλο που σπουδαζει στο City και επειδη εχω μεινει εκει καποιες μερες, ξερω οτι η "ποιοτητα" των κατοικων της περιοχης δεν ειναι και η καλυτερη. Το συγκεκριμενο παλικαρι δεν περπαταει ποτε μονος στην περιοχη νυχτα. Τωρα αν απο επαγγελματικης αποψεως θεωρειται καλη περιοχη, δεν το γνωριζω.. (επρεπε να το διευκρινισω μαλλον)

 

Επισης πρεπει να διαχωριζουμε το CASS απο το City! To CASS θεωρειται ενα απο τα 10-15 καλυτερα business schools στην Αγγλια! Τωρα αν το City ειναι της πλακας, ναι μεν παιζει ρολο, αλλα οταν μιλαμε για μεγαλες εταιριες, ξερουν πολυ καλα την διαφορα. Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι στοιχιζει περι τα 20,000 που λες και εσυ..

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω δεν εξεταζω το αν ειναι "στην "καρδια" του χρηματοοικονομικου κεντρου της Ευρωπης". Επειδη εχω φιλο που σπουδαζει στο City και επειδη εχω μεινει εκει καποιες μερες, ξερω οτι η "ποιοτητα" των κατοικων της περιοχης δεν ειναι και η καλυτερη. Το συγκεκριμενο παλικαρι δεν περπαταει ποτε μονος στην περιοχη νυχτα. Τωρα αν απο επαγγελματικης αποψεως θεωρειται καλη περιοχη, δεν το γνωριζω.. (επρεπε να το διευκρινισω μαλλον)

 

Δεδομένου πως πρόκειται για οικονομικό κέντρο, είναι λογικό το βράδυ να μην υπάρχει ψυχή, που δεν το νομίζω βέβαια...

 

Αν δεν κάνω λάθος, το City δεν είναι απέναντι από την Tate Modern;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειναι κατοικισιμη περιοχη το City, δεν εχει πολυκατοικιες...εχει καποια καινουρια διαμερισματα εδω και κει, αλλα ειναι πανακριβο το νοικι...χιλιαρικο/βδομαδα....ρε Νικο μηπως μιλας για το campus που ειναι εκτος κεντρου και μπερδευεσαι...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/City_of_London

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειναι κατοικισιμη περιοχη το City, δεν εχει πολυκατοικιες...εχει καποια καινουρια διαμερισματα εδω και κει, αλλα ειναι πανακριβο το νοικι...χιλιαρικο/βδομαδα....ρε Νικο μηπως μιλας για το campus που ειναι εκτος κεντρου και μπερδευεσαι...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/City_of_London

 

Δεν νομιζω.. Ηταν πεντε βηματα απο το kingscross. Περπατουσαμε στους δρομους γυρω απο το πανεπιστημιο και ηταν κατι 4-5οροφα κτηρια σε στυλ μοτελ, χαλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδια. Υπάρχει κάποιοςπου μπορεί να με βοηθήσει σχετικά με την συμπλήρωση της αίτησης του saas για ένα μεταπτυχιακό που θέλω να κάνω του χρόνου στο πανεπιστήμιο του Napier?

Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει πόσο καιρό πριν μαθαίνω αν δικαιούμαι την χρηματοδότηση καθ οτι δεν διναμαι να πάω και μετά να μου πουν Κοπελια sorry alla den :cry:!!

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
προσαρμόζεται κανείς στη νήσο αυτή την περίοδο? εγώ πριν λίγες μέρες ήρθα κ ακόμα σαν χαμένη είμαι!! :O
Link to comment
Share on other sites

προσαρμόζεται κανείς στη νήσο αυτή την περίοδο? εγώ πριν λίγες μέρες ήρθα κ ακόμα σαν χαμένη είμαι!! :O

 

Είμαστε αρκετοί εδώ πάνω .. φανεροί και μη ... :lol:

Καλή προσαρμογή .. αν χρειάζεσαι καμιά βοήθεια .. εδώ είμαστε!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :-)

Αποφάσισα να πάω στην Αγγλία να σπουδάσω directions film-tv-drama ή music production ή και τα δυο μαζί γιατί από ότι είδα έχει και τέτοια ειδικότητα.θέλω να κανω ορισμένες ερωτήσεις και αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε.

1)Αρχικά θέλω να μαθω αν κάποιος ξέρει να με συμβουλέψει για κάποιο πανεπιστήμιο πανό στον τομέα που έξω διαλέξει.

2)Να με πληροφορήσει τι επιλογές έχω για οικονομική βοήθια διότι θέλω να πάω στο Λονδίνο γιατί έχω συγγενείς και αν σκέφτομαι σωστά που σκέφτομαι έτσι.

3)Αν η ανεύρεση δουλειάς είναι εύκολο πράγμα και αν οι αποδοχές που θα έχω θα είναι αρκετές για να μην μείνω στην ψάθα :-Ρ

4)Οι εστίες στο Λονδίνο ποσό περίπου έχουν;

Αυτά για αρχή!!! Ευχάριστο εκ τον πρότερον,

(υ.γ. το απολυτήριο μου είναι 19 και μου είπαν ότι παίζει μεγάλο ρολό είναι αλήθεια;και αν ναι σε ποιον τομέα.)

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να κάνω αίτηση σε διάφορα πανεπιστήμια της Σκοτίας για Bachelor στην Ψυχολογία.Για μένα παίζει μεγάλο ρόλο το ότι εκεί δεν υπάρχουν δίδακτρα!Γνωρίζει κανείς κάτι για τις σπουδές γενικά εκεί?Με μια πρώτη ματιά πληρώ αρκετές προυποθέσεις του Dundee University.Είναι καλό στον κλάδο αυτό?Όποιος γνωρίζει κάτι ας επικοινωνήσει...ευχαριστώ

 

Ειμαι σε αυτο το πανεπιστημιο και κανω bachelor ψυχολογια, μπορω να πω οτι το πανεπιστημιο ειναι αψογο μπορεις να δεις και στα stats σε ποια θεση βρισκεται. θα σου προτεινα ανεπυφυλακτα να σπουδασεις ψυχολογια εδω, το course ειναι παρα πολυ ωραιο, οι καθηγητες super, απο οργανωση δεν παιζονται και γενικα δεν εχω κατι κακο να πω.εγω τουλαχιστον ειμαι απολυτα ικανοποιημενη. παντως, γενικα τα πανεπιστημια της σκωτιας ειναι ολα πολυ καλα, με μικρες διαφορες. αν θα σου προτεινα να πας στο εδιμβουργο θα ηταν απλα και μονο επειδη ειναι πιο γνωστο στην ελλαδα.εξαρτατε απο κει και περα πως θελεις να ειναι και η πολη που θα μεινεις.αν θελεις καποια επιπλεον πληροφορια στειλε μου ενα πμ.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

άνοιξα ένα λογαριασμό Passport στην HSBC και έχει 2 λογαριασμούς μέσα! Έναν current και έναν flexible saver. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατά τη χρήση τους; Χρεώνομαι για τη μεταφορά απο τον ένα στον άλλο; Τι ακριβώς γίνεται με τη φορολογία των savings account?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην Αγγλία,ποια πανεπιστήμια θεωρούντε τα καλύτερα στον χώρο του marketing?Απο τα γνωστά/μεγάλα στον τομέα του ΟΔΕ βλέπω πως μόνο το Warwick έχει μεταπτυχιακό,όποτε να υποθέσω πως θεωρείτε από τα καλύτερα?
Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία,ποια πανεπιστήμια θεωρούντε τα καλύτερα στον χώρο του marketing?Απο τα γνωστά/μεγάλα στον τομέα του ΟΔΕ βλέπω πως μόνο το Warwick έχει μεταπτυχιακό,όποτε να υποθέσω πως θεωρείτε από τα καλύτερα?

TO καλυτερο θα ελεγα σε finance courses

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...