Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δηλωνεις σαν πτυχιο, δηλαδη BEng ή BSc αναλογα τι πτυχιο εχεις.

 

Δεν είναι B.Eng. ούτε B.Sc., ενώ τα ξένα πανεπιστήμια δεν το θεωρούν μάστερ (είναι κάτι ενδιάμεσο). Πρέπει να το δηλώσει σαν 'ptychion' (δεν κάνω πλάκα :p). Αλλιώς υπονοεί ότι έκανε 'αγγλικό' bachelor, που δεν είναι αλήθεια.

 

Δείτε (π.χ.) τα degree equivalents και minimum requirements για graduate admission στο LSE (είναι το absolute minimum):

 

http://www.lse.ac.uk/resources/graduateProspectus2009/entryRequirements/Default.htm#equivalenceOfNonUKQualifications

 

"Greece: a Ptychion, with marks not below 7 out of 10"

 

Για κάθε χώρα έχει την αντίστοιχη ονομασία του πτυχίου (π.χ. το τετραετές ιταλικό πτυχίο είναι το Laurea). Μην ανησυχείτε, δεν είναι ηλίθιοι, ξέρουν πολύ καλά τα ξένα πτυχία και τις αντιστοιχίες.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Nai, nai to psaksa... proswpika den exw tis antoxes na katsw na diabasw oli auti tin pantelws asxeti bibliografia me to thema mou (stin periptwsi mou oles tis kateuthinseis psixologias..). Isws an den eixa kanei idi to master mou mporei & na to skeftomoun. Twra kalws i kakws exw epikentrwthei se sigkekrimena themata tis psixologias...

 

καταλαβαίνω τι λες.. απλά είχα ακούσει για άτομο που είχε σπουδάσει Λονδίνο (risk management) με υποτροφία του ΙΚΥ χωρίς να βάλει κάτι από την τσέπη του..!

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

οντωσ γνωρίζουν από "ξένα" πτυχία.στο ucas έχει επιλογή "απολυτήριον λυκείου", και μου το ρωτήσανε και σε τηλεφωνική συνέντευξη.. Είχε πλάκα η greeklish προφορά!!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα σας,

μιας κ δίνετε τόσο εμπεριστατωμένες πληροφορίες θα ήθελα να ρωτήσω κ εγώ κάποια πράγματα. ενδιαφέρομαι να κάνω μάστερ στο πανεπιστήμιο του leicester αλλά με τη διαφορά ότι θα ήθελα να το κάνω με τη μέθοδο distance learning...το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει κάνει distance learning οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι δύσκολο, πόσο χρόνο παίρνει- τυπικά είναι 2 χρόνια, αλλά τα κατεφέρνεις? οι σπουδές μου είναι άσχετες - διεθνείς σχέσεις πτυχίο - και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα καταφέρω χωρίς καμμία ουσιαστικά βοήθεια...από την άλλη είδα ότι στην ελλάδα το leicester συνεργάζεται με το icon international αλλά κ με αυτή την προοπτική ανησυχώ αφου δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και είναι το ίδιο ακριβώς πτυχίο, δεδομένου ότι μόνο τα πιο "χαμηλά πανεπιστήμιο"( ας μου επιτραπεί η έκφραση) συνεργάζονται με τέτοια ιδιωτικά...αν είχε κάποιος κάποια έξτρα πληροφορία θα το εκτιμούσα πολύ...

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους "παλιότερους" που έχουν κάνει μάστερ στην Αγγλία. Στο μάστερ (σε engineering τουλάχιστον που κάνω εγώ) ξεκινάς μια διπλωματική εργασία κάπου αρχές Φεβρουαρίου την οποία παραδίδεις αρχές Σεπτέμβρη που ουσιαστικά τελειώνει και το μάστερ. Στο διάστημα του καλοκαιριού τι γίνεται? Παραμένει κανείς Αγγλία? Τι συνηθίζεται? Γιατί με πιέζει η εστία να πω ποιες μέρες του καλοκαιριού θα μείνω εδώ και δεν ξέρω πχ αν Αύγουστο θα μπορώ να είμαι Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΥ νομιζω οτι δε δινει υποτροφιες στον τομεα της Ψυχολογιας, κανω λαθος;

 

Dinei dinei ipotrofies alla prepei na dwseis eksetaseis se 4-5 poly genikes katigories psixologias..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τους "παλιότερους" που έχουν κάνει μάστερ στην Αγγλία. Στο μάστερ (σε engineering τουλάχιστον που κάνω εγώ) ξεκινάς μια διπλωματική εργασία κάπου αρχές Φεβρουαρίου την οποία παραδίδεις αρχές Σεπτέμβρη που ουσιαστικά τελειώνει και το μάστερ. Στο διάστημα του καλοκαιριού τι γίνεται? Παραμένει κανείς Αγγλία? Τι συνηθίζεται? Γιατί με πιέζει η εστία να πω ποιες μέρες του καλοκαιριού θα μείνω εδώ και δεν ξέρω πχ αν Αύγουστο θα μπορώ να είμαι Ελλάδα

 

Αυτό είναι θέμα δικό σου και του επιβλέποντα. Εγώ είχα κάτσει τον περισσότερο καιρό στην Αγγλία, αφού προφανώς ήθελα να έχς feedback για αυτά που έκανα (κατέβηκα 2 βδομάδες τον Αύγουστο).

 

Αν πάλι είναι hardware-iko το προτζεκτ, τότε δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να φύγεις... Μόνο αφού έχεις τελειώσει τα πάντα στο lab και μένει μόνο το write-up.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

ποτε περιπου γινονται οι αιτησεις για barcelor στα αγγλικα πανεπιστημια για το ετος 2009-2010?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποτε περιπου γινονται οι αιτησεις για barcelor στα αγγλικα πανεπιστημια για το ετος 2009-2010?

 

Gia tous eyrwpaious to deadline gia tin prwti fournia itan 15 Genari. Aitiseis ginontai fisika sinexeia mexri 20 Iouni, teli blebari malista tha anakoinwsoun ta panepistimia ti eleutheres theseiw exoun "extras" kapws etsi legetai (eidika gia autous pou den eixan offer apo tin aitisi pou kanan 15 Geri).

 

e kai meta einai klassika to clearing meta ton Iouli me ligoteres theseis fisika alla kapws boleuontai oloi..

 

E, ta ematha & egw.. to agerfaki mou teleiwnei fetos to likeio kaname aitisi to genari & exei conditional offer gia 14 apolitireio apo Surrey gia electronics & computer engineering me foundation year (perimenoume & mia offer apo sheffield..). Tha sou elega loipon na beis tsaka tsaka sto site tou UCAS epelekse merika programmatiakia & epikoinwnise apeutheias me to panepistimio gia to an einai prwtimotero na paradwseis aitisi mesw UCAS twra, meta to Flefari meta to extras i olotela sto clearing ton Aygousto (nomizw i xeiroteri eoilogi..),giati entometaksi kleinoun ligo ligo oi theseis.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω αιτηση, και αν τα παω καλα στις πανελληνιες και περασω εδω, να την ακυρωσω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω αιτηση, και αν τα παω καλα στις πανελληνιες και περασω εδω, να την ακυρωσω?

 

fisika kai mporeis & an sou kanoun offer oso einai conditional boreis na arnitheis prin steileis ta telika xarta (p.x. apolitirio & ptixio agglikwn) prin tin kaneis unconditional diladi to kalokairi.

Giauto eksallou menoun theseis kenes telika sto clearing, kapoia tmimata eite exoun liges aitiseis eite foitites de dexontai telika kapoioes offfers

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το Kingston University London, St George's University of London και το Royal Holloway University of London από κοινού χρηματοδοτούν κατι ωραία προγραμματάκια για PhD αλλα βλεπω οτι το Kingston ειναι χαμηλά στα ranking. Έχει κανείς άποψη για το management στο Kingston (είτε σε επίπεδο ΒSc είτε σε επίπεδο MSc) ή για την έρευνα στο department αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera paides..

 

Kaneis pou na ekane aithseis gia thn erxomenh season??Egw xtes ekana tis prwtes 4 k perimenw:cool:

 

ante kalh epityxia na exoume!

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως ξερει κανεις τι κριτηρια ζητάνε για να πάρεις μετεγραφή σε αλλο πανεπιστημιο του U.K.?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό με τις συστατικές σε σφραγισμένους φακέλους το ζητάνε παντού;;; Γιατί εμένα από μια δουλειά μου (2005) πήρα τότε μια συστατική .. αλλά μας την έδωσαν και σαν βεβαίωση και είναι χύμα. μάλιστα την έχω κάνει κ επίσημα μετάφραση με σφραγίδες και κουραφέξαλα.. ένα σωρό λεφτά είχα δώσει..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό με τις συστατικές σε σφραγισμένους φακέλους το ζητάνε παντού;;; Γιατί εμένα από μια δουλειά μου (2005) πήρα τότε μια συστατική .. αλλά μας την έδωσαν και σαν βεβαίωση και είναι χύμα. μάλιστα την έχω κάνει κ επίσημα μετάφραση με σφραγίδες και κουραφέξαλα.. ένα σωρό λεφτά είχα δώσει..

Για postgraduate courses την ζητάνε η πλειοψηφία...Εδω ζητάνε και για undergratuate!!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως ξερει κανεις τι κριτηρια ζητάνε για να πάρεις μετεγραφή σε αλλο πανεπιστημιο του U.K.?

 

Αναλογα με το Πανεπιστημιο και τμημα ειναι αυτα. Επικοινωνησε με εκει που θες να πας :)

 

Ρε παιδιά αυτό με τις συστατικές σε σφραγισμένους φακέλους το ζητάνε παντού;;; Γιατί εμένα από μια δουλειά μου (2005) πήρα τότε μια συστατική .. αλλά μας την έδωσαν και σαν βεβαίωση και είναι χύμα. μάλιστα την έχω κάνει κ επίσημα μετάφραση με σφραγίδες και κουραφέξαλα.. ένα σωρό λεφτά είχα δώσει..

 

Καλα, εσυ που θες να πας παλι;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις καλα πανεπιστημια στην Αγγλια για να κανει κανιες μεταπτυχιακο στην Φυσικη (σε τομεα οπτικης-ηλεκτρονικων)??
Link to comment
Share on other sites

Ποιο θεωρειτε το καλυτερο Πανεπιστημιο για civil engineering? Kαι γενικοτερα για πολυτεχνικες σχολες. Με ενδιαφερει κυριως κοντα στο Λονδινο.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο θεωρειτε το καλυτερο Πανεπιστημιο για civil engineering? Kαι γενικοτερα για πολυτεχνικες σχολες. Με ενδιαφερει κυριως κοντα στο Λονδινο.

 

Πιστεύω αυτό το link να σε βοηθησει http://browse.guardian.co.uk/education/2008?SearchBySubject=false&FirstRow=0&SortOrderDirection=&SortOrderColumn=GuardianTeachingScore&Subject=Engineering%3A+civil&Go=Go

Link to comment
Share on other sites

Ποιο θεωρειτε το καλυτερο Πανεπιστημιο για civil engineering? Kαι γενικοτερα για πολυτεχνικες σχολες. Με ενδιαφερει κυριως κοντα στο Λονδινο.

 

Μην κολήσεις στο Λονδίνο. Για τους περισσότερους, η καλύτερη φοιτητική ζωή να είναι σε άλλες πόλεις, όπως Μανσεστέρ, Λίβερπουλ, Νόττιγχαμ, κτλ. Αν υπάρχουν καλά τμήματα εκτός Λονδίνου, μην τα απορίψεις αμέσως.

 

Η λίστα που της Γκάρντιαν είναι κάπως ενδεικτική, όπως και των Τάιμς και άλλων εφημερίδων. Για έρευνητικό επίπεδο -που είναι αυτό που τελικά ξεχωρίζει τα καλά πανεπιστήμια από τα μέτρια- κοίτα τις βαθμολογίες του RAE 2008.

 

Πάντως, η εμπειρία μου μετά από 3 χρόνια από το PhD μου λέει πως τα πανεπιστήμια που θεωρούνται ελίτα (Imperial, Oxbridge, UCL, κτλ.), καλώς ή κακώς τραβάνε περισσότερο στην αγορά εργασίας. Δεν είναι η απόλυτη αλήθεια, αλλά όσο να 'ναι μετράει...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

για τη νομική που ρώταγε ένα παιδι θα πρέπει να δώσεις το LNAT για να μπεις στα καλα πανεπιστημια

http://www.lnat.ac.uk/2008/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...