Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσον αφορά στην τηλεοραση, ξέρω ότι πρέπει να πληρώσουμε ένα license. Αν όμως βλέπω πχ τα ελληνικά κανάλια από το http://www.watchtvworld.com/, τότε θεωρείται παρανομία??

 

Κοιτα, θα σου δωσω εγω τον αριθμο λογαριασμου να πας να βαλεις τα χρηματα και μην ανησυχεις! Απο ιντερνετ θα εισαι ΟΚ! :shifty:

Προσεξε, απο Νατγουεστ δε δεχομ...γκουχ...δεχονται... καταθεσεις!

 

Οχι ρε, δε θελουν τα λαμογια λεφτα για μεσω ιντερνετ! :p

Απλα καλου κακου βαλε εσυ τα λεφτα μην σκασουν τα ΜΑΤ εκει που βλεπεις καλημερα ζωη και αφησεις μεντες τριγυρω! :p

 

Βτγ, αν εχεις καμια τιβι, στειλτη Αμπερ να βλεπουμε τιποτα...εκει δεν ερχονται για ελεγχο και βλεπουμε τζαμπα σα λαμογια Αθηναϊκα! http://www.laymark.com/i/m/m009.gif

 

P.S.: Κ*λοχαρτι μη βιαστεις να αγορασεις...θα σου στειλουν αρκετο ταχυδρομικα αν δεν αγορασεις αδεια...:X :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια, ειμαι 4ετης στο Οικονομικο στο Πα.Πει. και σκεφτομαι για ενα δευτερο πτυχιο ως Μηχανικος Μηχανολογος! Αυτο που σκεφτομαι ειναι να παω Αγγλια καθως εκει τα χρονια που απαιτουνται ειναι λιγοτερα, αλλα ισως βρω για πιο μετα και για ενα καλο μετατπυχιακο ακρη!

1)Αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι τι απαιτειται απο πλευρα γλωσσας για να παω εκει να σπουδασω?

2)Το οτι θα εχω ενα δευτερο πτυχιο μετραει καθόλου οσον αφορα την επιλογη μου απο το πανεπιστημιο?

3)Μηπως ξερετε καποιο καλο Πανεπιστημιο για αυτη τη σχολη?

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειμαι 4ετης στο Οικονομικο στο Πα.Πει. και σκεφτομαι για ενα δευτερο πτυχιο ως Μηχανικος Μηχανολογος!

 

Nα ρωτήσω γιατί από Οικονομικα θες να το γυρίσεις σε Μηχανικός, ουσιαστικα ξεκινώντας από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω γιατί από Οικονομικα θες να το γυρίσεις σε Μηχανικός, ουσιαστικα ξεκινώντας από την αρχή;

 

Γιατι φιλε μου Οικονομολογος-Μηχανολογος εχει πολυ καλες προοπτικες στη αγορα εργασιας! Και επειδη Μηχανικος Μηχανολογος ειναι και ενα πολυ ενδιαφερον επαγγελμα για μενα! Και τα Οικονομικα μου αρεσουν! Δε γνωριζω ομως αν υπαρχει καποιο Μεταπτυχιακο στα Οικονομικα που να συνδυαζει και Μηχανολογια!

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Γιατι φιλε μου Οικονομολογος-Μηχανολογος εχει πολυ καλες προοπτικες στη αγορα εργασιας!

 

Οικονομολόγος - Μηχανολόγος; Τι επάγγελμα είναι αυτό;;

 

Δε γνωριζω ομως αν υπαρχει καποιο Μεταπτυχιακο στα Οικονομικα που να συνδυαζει και Μηχανολογια!

 

Για ψάξτο λίγο γιατί αν υπάρχει θα είναι η καλύτερη λύση για σένα. Αλλά μάλλον τα έκανες ανάποδα, έπρεπε να έχεις σπουδάσει μηχανικός και να κάνεις μεταπτυχιακό στα οικονομικά/management. :O

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα !

θελω να κανω μεταπτυχιακο στον τομεα των logistics και του shipping . κανοντας ενα search σε γνωστο αγγλικο site βρηκα μερικα προγραμματα . εχει κανεις καμια προσωπικη εμπειρια ή ποιο πανεπιστημιο θεωρει καλυτερο σε αυτο τον τομεα ? εαν εχετε κ καμια αλλη προταση εκτος βρετανιας θα το εκτιμουσα !

:D
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα !

θελω να κανω μεταπτυχιακο στον τομεα των logistics και του shipping . κανοντας ενα search σε γνωστο αγγλικο site βρηκα μερικα προγραμματα . εχει κανεις καμια προσωπικη εμπειρια ή ποιο πανεπιστημιο θεωρει καλυτερο σε αυτο τον τομεα ? εαν εχετε κ καμια αλλη προταση εκτος βρετανιας θα το εκτιμουσα !

 

 

Για shipping έχει γίνει εκτεταμένη κουβέντα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1606346#post1606346

 

Για logistics το πρόγραμμα που έχει στο Warwick είναι αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Geia sas pedes egw spoudazw sto teeside university mixanologos mixanikos itan apo ta kalytera se olh tin agglia persh se ayton ton tomea alla einai pikra den exw vrh kanenan ellina an spoudazh kanenas edw peite gt den tin paleuw :p
Link to comment
Share on other sites

Geia sas pedes egw spoudazw sto teeside university mixanologos mixanikos itan apo ta kalytera se olh tin agglia persh se ayton ton tomea alla einai pikra den exw vrh kanenan ellina an spoudazh kanenas edw peite gt den tin paleuw :p

 

Φιλε μου μιας και με ενδιαφερει και μενα αυτη η σχολη μηπως μπορεις να μου πεις τι χρειαζεται απο πλευρας γλωσσας να εχεις για να σε δεχτουν και ποσο βαθμο απολυτηριου?? Επισης ποσα χρονια ειναι η σχολη?? Και τελος θα ηθελα να μου πεις ειναι δυσκολα η ευκολα τα πραγματα??

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Geia sas pedes egw spoudazw sto teeside university mixanologos mixanikos itan apo ta kalytera se olh tin agglia persh se ayton ton tomea

 

Με βάση ποια κατάταξη / έρευνα / αξιολόγηση ήταν το Teeside από τα καλύτερα στην Αγγλία για μηχανικούς;

Link to comment
Share on other sites

Geia sas pedes egw spoudazw sto teeside university mixanologos mixanikos itan apo ta kalytera se olh tin agglia persh se ayton ton tomea alla einai pikra den exw vrh kanenan ellina an spoudazh kanenas edw peite gt den tin paleuw :p

Και δεν αναρωτηθηκες ακομα γιατι δεν εχεις βρει κανεναν Ελληνα? Παρε τηλεφωνο το ΔΟΑΤΑΠ και θα εχεις την απαντηση.:lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

to 8ema me tous ellines to ellisa vrika :)

me vash ereunas vre8ike mesa sta kalytera persi an psakseis gia ta panepistimia tis agglias kai tin sxolh px mixanologwn mixanikwn tha sou vgalh ta kalytera vash ereunas persi fysika.

thema apolytiriou glwssas ktlp kalo einai na kserhs liga agglika oxi mono gia to panepistimio alla na katalavenhs kai ti sou ginete :)

uparxh pollh voi8ia vevea me tous die8nes ma8htes ktlp kai genika voi8ane pl kai einaii pl kala organomena kai agglika na min kserhs kati tha katalavhs :)

twra gia to apolytirio min se apasxolh alla na min einai kai teliws ...... katalavenhs!!!

Link to comment
Share on other sites

to 8ema me tous ellines to ellisa vrika :)

me vash ereunas vre8ike mesa sta kalytera persi an psakseis gia ta panepistimia tis agglias kai tin sxolh px mixanologwn mixanikwn tha sou vgalh ta kalytera vash ereunas persi fysika.

thema apolytiriou glwssas ktlp kalo einai na kserhs liga agglika oxi mono gia to panepistimio alla na katalavenhs kai ti sou ginete :)

uparxh pollh voi8ia vevea me tous die8nes ma8htes ktlp kai genika voi8ane pl kai einaii pl kala organomena kai agglika na min kserhs kati tha katalavhs :)

twra gia to apolytirio min se apasxolh alla na min einai kai teliws ...... katalavenhs!!!

 

Όχι για έρευνα, αλλά για undergraduate, ΟΝΤΩΣ βγήκε πρώτο στο Guardian University Guide 2009 (ομολογώ πως κι εγώ δεν το πίστευα). Δείτε το σχετικό λινκ.

 

Πάντως στον πίνακα λείπουν 2 σημαντικοί παράμετροι από τα ratings του συγκεκριμένου πανεπιστημίου (job prospects και average enrty tariff), αφήνοντας μόνο κάποια λίγο ...αντικειμενικά κριτήρια.

 

Anyway, technically είναι πρώτο στα undergraduate rankings του Guardian.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Geia sas pedes egw spoudazw sto teeside university mixanologos mixanikos itan apo ta kalytera se olh tin agglia persh se ayton ton tomea alla einai pikra den exw vrh kanenan ellina an spoudazh kanenas edw peite gt den tin paleuw :p

 

Anyway, technically είναι πρώτο στα undergraduate rankings του Guardian.

παντως παιδες με RAE score 2 και οχι σε mechanical αλλα σε general engineering, με τα σημερινα δεδομενα ο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγνωριζει το πτυχιο :p Για ψαχτειτε λιγο

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Mono i LLoyds einai diatethimeni na mou anoiksei classic account me debit card (toulahiston apo tis megales trapezes).Oles oi alles sou anoigoun international student account me 80 lires to hrono peripou kai ase pou i Natwest pali den sou dinei tin debit...(pairneis ta lefta sou piso meso tis railcard alla den leei).Alla an kapoios thelei ena cashcard account,i kalyteri lisi einai i HSBC (fovero customer service + e-banking) kai ase pou mporei na travaei apo to idio katastima hrimata apo Ellada for free:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στη Lloyds πήγα κι έβγαλα κάρτα.. αν και μου πρότειναν HSBC. Το πρόβλημα είναι ότι κατάγομαι από επαρχία και οι γονείς μου δεν μπορούν να μου καταθέσουν χρήματα διότι δεν υπάρχει τέτοιο υποκατάστημα στην περιοχή μου, αλλιώς hsbc θα έκανα και θα ησύχαζα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

kali i HSBC, alla sou xrewnei 6,7 pounds to mina..opote gia ena xrono de polysymferei...kai egw sti lloyds evgala kai nomizw einai i kalyteri...

 

an anoikseis logariasmo apo agglia stin hsbc den mporoun na sou valoun dwrean lefta nomizw...prepei na exeis anoiksei apo tin ellada kai na travas...giati einai me to idio onoma alla leitourgoun ksexwrista ws etaireies...toulaxiston auto mou eipan emena...alla symferei an anoikseis apo ellada kai na travas apo agglia....

Link to comment
Share on other sites

Gia tin HSBC elega gia ton cashcard account pou einai dorean.I HSBC einai i kalyteri lysi giati mporeis na travas dorean lefta apo Ellada sto ATM ths kai meta na mpaineis sto katastima kai na kineis ton Aggliko logariasmo sou.Eidika gia mia megali poli symferei logo apostaseon.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γειαα!!φετοσ τελειωσα το λυκειο κ σκεφτομι σοβαρα να κανω αιτησεις για πανεπιστημια της Αγγλιας ..Κυριως για νομικη ..θα ξαναδωσω βεβαια φετοσ πανελληνιες αλλα θελω να εχω μια εναλλακτικη.

Υπαρχει καποιος που να γνωριζει αρκετα πραγματα για σπουδες στην Αγγλια και ιδιαιτερα νομικη?Εχω ψαξει σε αρκετα αναλογα sites και forums αλλα θελω να μιλησω με καποιον που να ειναι μεσα στα πραγματα !!ευχαριστωωω

αν υπαρχει καποιος-καποια ας μου στειλει εμαιλ mar-a-ki_90@hotmail.com

ή ας με κανει add στ msn!!

γιατι δεν πολυμπαινω στ forum!!

και παλι ευχαριστωω!!!

Μαρια

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμπληρώσει κανείς την αίτηση του UCAS online...? Όποιος το έχει κάνει ας μου στήλει pm γιατί τα έχω βρει πολύ σκούρα...:(
Link to comment
Share on other sites

Ti vrikes dyskolo?To personal summary einai ligo zoriko,alla an den mporeis monos sou pigaine se kapoio kentro pou eidikeyetai s'ayta.

Δεν έχω πρόβλημα με το personal summary έχω πρόβλημα με την καταχώρηση στοιχείων. Σε κάποια φάση στις σπουδές πρέπει να γράψεις όλα τα μαθήματα του απολυτηρίου ένα προς ένα ή κάνω λάθος..?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με το personal summary έχω πρόβλημα με την καταχώρηση στοιχείων. Σε κάποια φάση στις σπουδές πρέπει να γράψεις όλα τα μαθήματα του απολυτηρίου ένα προς ένα ή κάνω λάθος..?

 

κοίτα δεν κάνεις λάθος... αλλά μπορείς και να μην τα γράψεις όλα, αν δεν θέλεις (έχεις χαμηλή βαθμολογία, κτλ) καλό θα είναι να γράψεις σίγουρα τα μαθήματα που έχεις καλούς βαθμούς.. και τα μαθήματα τα οποία είναι σχετικά με το τμήμα που σε ενδιαφέρει να δηλώσεις...

 

για μένα το πιο δύσκολο κομμάτι, ήταν το personal statement... εκεί πρέπει να τα "δώσεις όλα" για να μπορέσεις να πείσεις αυτούς που θα το διαβάσουν πόσο θες το συγκεκριμένο τμήμα, κτλ κτλ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

κοίτα δεν κάνεις λάθος... αλλά μπορείς και να μην τα γράψεις όλα, αν δεν θέλεις (έχεις χαμηλή βαθμολογία, κτλ) καλό θα είναι να γράψεις σίγουρα τα μαθήματα που έχεις καλούς βαθμούς.. και τα μαθήματα τα οποία είναι σχετικά με το τμήμα που σε ενδιαφέρει να δηλώσεις...

 

για μένα το πιο δύσκολο κομμάτι, ήταν το personal statement... εκεί πρέπει να τα "δώσεις όλα" για να μπορέσεις να πείσεις αυτούς που θα το διαβάσουν πόσο θες το συγκεκριμένο τμήμα, κτλ κτλ.

 

Kudos to... :rolleyes: :ρ

 

@Ντιαβολινα

Οτι σου ειπε η Μαριελ αλλα μην βγαλεις και πολλα. Γουεϊλς μπορει να μην δινουν μεγαλη σημασια αλλα αλλου μπορει να δινουν (χλωμο βεβαια). Για νομικη, αυτοι θελουν να ξερουν τι βαθμους ειχες στα θεωρητικα μαθηματα! :)

 

ΥΓ: Μην ακους την κακια μαγισσα τη Μαριελ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...