Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια υπαρχει κανεις που να σπουδαζει ή να προκειται να σπουδασει φετος στο BRISTOL UNI?Γιατι θα παω 30/9 να κανω το μεταπτυχιακο μου και εμεινα εκτος εστιας και αναγκαζομαι να ψαξω σπιτι απο μονος.Εχω βρει καποια με 300-350 λιρες (χωρις να περιλαμβανονται λογαριασμοι, ουτε broadband) και ηθελα να ρωτησω γνωμες ή αν εχετε κατι να προτεινεται
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρουμε τίποτα :

1. για υποτροφίες που δίνονται από Ελλάδα για UK, ή από UK?

2. Υπάρχει δυνατότητα να εργαστεί κάποιος σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα εντός του πανεπιστημίου; υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για τη συμμετοχή;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μονος...Δεν ξερω που να ψαξω για συγκατοικο...

Υπαρχουν διαφορα sites που ισως σε βοηθησουν, ορεξη ναχεις να ψαχνεις και να στελνεις emails

https://www.ubu.org.uk/message-board/homes-and-housing

http://www.starflats.co.uk/flatshare-in-Bristol.14.0.1.0.html?stadtteile=1

http://www.unidahouse.co.uk/Flatshare/tabid/124/Default.aspx

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφορα sites που ισως σε βοηθησουν, ορεξη ναχεις να ψαχνεις και να στελνεις emails

https://www.ubu.org.uk/message-board/homes-and-housing

http://www.starflats.co.uk/flatshare-in-Bristol.14.0.1.0.html?stadtteile=1

http://www.unidahouse.co.uk/Flatshare/tabid/124/Default.aspx

 

Ωπ μου βαλες δουλεια:p..Πιστευεται ειναι καλυτερα να μεινω με housemates?Εχετε καποια εμπειρια? (το 1ο link δεν παιζει)

Link to comment
Share on other sites

Ωπ μου βαλες δουλεια:p..Πιστευεται ειναι καλυτερα να μεινω με housemates?Εχετε καποια εμπειρια? (το 1ο link δεν παιζει)

 

 

Eξαρτάται το πόσο κοινωνικός είσαι. Τα πλεονεκτήματα είναι:

 

- είναι φθηνότερα.

- κοινωνικοποιείσαι πιο εύκολα.

- (με απαραίτητη προϋπόθεση οι συγκάτοικοί σου να ΜΗΝ είναι Έλληνες) μαθαίνεις τη γλώσσα καλύτερα - και πίστεψέ με κάνει μεγάλη διαφορά.

 

Το μειονέκτημά είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα ησυχία (αν και στο δωμάτιό σου δε σε ενοχλεί κανείς) κι επίσης διαφορετικοί άνθρωποι έχουν διαφορετικές αντιλήψεις περί καθαριότητας και ακαταστασίας. Μπορείς να τα φανταστείς και μόνος σου.

 

Γενικά, ψηφίζω τους συγκάτοικους, οπωσδήποτε ΞΕΝΟΥΣ (όχι Έλληνες) και κατά προτίμηση Άγγλους (λόγω γλώσσας) αρκεί να μην πέσεις σε τίποτα τελειωμένους. Πίστεψέ με, η εξάσκηση που θα κάνεις στη γλώσσα αλλά και στην τοπική κουλτούρα θα είναι ανεκτίμητη.

 

Κι άσε τους άλλους να κάθονται ένα χρόνο (για μεταπτυχιακό) ή 3 (για προπτυχιακό) και μετά ακόμα να μιλάνε τα 'κλασσικά' Ελληνικά αγγλικά (θα το δεις...).

 

Ντου γιου κατς μι; (με πιάνεις :lol: - ναι θα ακούσεις και τέτοια από Έλληνες. Ένας γνωστός μου έλεγε: Γουερ ντου γιου πουτ δις;; Ελεύθερη μετάφραση από το: "Αυτό, που το βάζεις;" ως απάντηση σε κάθε φράση :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται το πόσο κοινωνικός είσαι. Τα πλεονεκτήματα είναι:

 

- είναι φθηνότερα.

- κοινωνικοποιείσαι πιο εύκολα.

- (με απαραίτητη προϋπόθεση οι συγκάτοικοί σου να ΜΗΝ είναι Έλληνες) μαθαίνεις τη γλώσσα καλύτερα - και πίστεψέ με κάνει μεγάλη διαφορά.

 

Το μειονέκτημά είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα ησυχία (αν και στο δωμάτιό σου δε σε ενοχλεί κανείς) κι επίσης διαφορετικοί άνθρωποι έχουν διαφορετικές αντιλήψεις περί καθαριότητας και ακαταστασίας. Μπορείς να τα φανταστείς και μόνος σου.

 

Γενικά, ψηφίζω τους συγκάτοικους, οπωσδήποτε ΞΕΝΟΥΣ (όχι Έλληνες) και κατά προτίμηση Άγγλους (λόγω γλώσσας) αρκεί να μην πέσεις σε τίποτα τελειωμένους. Πίστεψέ με, η εξάσκηση που θα κάνεις στη γλώσσα αλλά και στην τοπική κουλτούρα θα είναι ανεκτίμητη.

 

Κι άσε τους άλλους να κάθονται ένα χρόνο (για μεταπτυχιακό) ή 3 (για προπτυχιακό) και μετά ακόμα να μιλάνε τα 'κλασσικά' Ελληνικά αγγλικά (θα το δεις...).

 

Ντου γιου κατς μι; (με πιάνεις :lol: - ναι θα ακούσεις και τέτοια από Έλληνες. Ένας γνωστός μου έλεγε: Γουερ ντου γιου πουτ δις;; Ελεύθερη μετάφραση από το: "Αυτό, που το βάζεις;" ως απάντηση σε κάθε φράση :lol: )

 

:lol::lol::lol:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Μη γελάς, θα τα δεις (και ακούσεις) και θα καραφλιάσεις. Οι Έλληνες στάνταρ οι χειρότεροι στην αγγλική προφορά από όλους (μας συναγωνίζονται οι Ισπανοί και Ιταλοί, αλλά τους έχουμε). Τουλάχιστον τους Ευρωπαίους

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με το Internet τι γίνεται?Το unlimited wireless είναι πανάκριβο,οπότε βολευόμαστε με αυτά που έχουμε κατεβάσει ήδη να φανταστώ?:shifty:

Πού είναι φτηνότερα να κάνεις συνάλλαγμα σε λίρες σε Ελλάδα και Αγγλία?

Ερώτηση αλά φτηνότερο βενζινάδικο είναι αυτή :p

Λέει κανείς το απόλυτο πουτ δε κοτ ντάουν?:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με το Internet τι γίνεται?Το unlimited wireless είναι πανάκριβο,οπότε βολευόμαστε με αυτά που έχουμε κατεβάσει ήδη να φανταστώ?:shifty:

Πού είναι φτηνότερα να κάνεις συνάλλαγμα σε λίρες σε Ελλάδα και Αγγλία?

Ερώτηση αλά φτηνότερο βενζινάδικο είναι αυτή :p

Λέει κανείς το απόλυτο πουτ δε κοτ ντάουν?:ninja:

 

Έχει απαντηθεί άπειρες φορές η ερώτηση για το συνάλλαγμα στο παρόν θέμα. Κάνε μια αναζήτηση στις προηγούμενες σελίδες

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος σπουδάσει architecture ή architectural engineering ή architecture design ή Architectural Technology ή building Construction :wacko: ποια η διαφορά ?

Αναγνωρίζονται από τον δοαταπ ως αρχιτεκτονική ?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με το Internet τι γίνεται?Το unlimited wireless είναι πανάκριβο,οπότε βολευόμαστε με αυτά που έχουμε κατεβάσει ήδη να φανταστώ?:shifty:

 

Ok, ας δεχτούμε ότι έχουμε φορτώσει έναν σκληρό με ταινίες και σειρές που θα θέλαμε να δούμε στην ξενιτιά...

Τι γίνεται με μας που κατεβάζουμε σειρές που κυκλοφορούν τώρα στην Αμερική (prison break, κτλ).

Δεν υπάρχει μια αντιστοιχία υπηρεσιών όπως αυτές που έχουν οι δικές μας εταιρίες π.χ. internet on the go της cosmote, κτλ? ή κάτι αντίστοιχο..;

εσείς τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ok, ας δεχτούμε ότι έχουμε φορτώσει έναν σκληρό με ταινίες και σειρές που θα θέλαμε να δούμε στην ξενιτιά...

Τι γίνεται με μας που κατεβάζουμε σειρές που κυκλοφορούν τώρα στην Αμερική (prison break, κτλ).

Δεν υπάρχει μια αντιστοιχία υπηρεσιών όπως αυτές που έχουν οι δικές μας εταιρίες π.χ. internet on the go της cosmote, κτλ? ή κάτι αντίστοιχο..;

εσείς τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

Δλδ το internet on the go και τα διάφορα άλλα πακέτα δεν έχουν περιορισμούς;:confused:

 

Μπορείς να κατεβάσεις (πχ) 100 GB σε ένα μήνα;

 

Υπάρχουν πακέτα wireless και μάλιστα είναι αρκετά φθηνά. Αλλά έχουν περιορισμούς. Πχ δες εδώ:

 

http://www.3-contracts.co.uk/3-usb-modem.html

 

Της 3 ξεκινάει από £10 το μήνα με όριο το 1GB. Ακόμα και το ακριβό έχει όριο τα 7GB μηνιαίως. Και λογικό γιατί αυτά τα προγράμματα δεν απευθύνονται σε τόσο heavy users :)

 

Για να προβληματίζεσαι να υποθέσω ότι θα μένεις σε εστία;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες με περιπου 30 ευρω τον μηνα βαζετε unlimited πακετο internet στα 8 Mbit...Δεν νομιζω να ειναι και τοοοοσο ακριβα.
Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες με περιπου 30 ευρω τον μηνα βαζετε unlimited πακετο internet στα 8 Mbit...Δεν νομιζω να ειναι και τοοοοσο ακριβα.

 

Και αρκετά φθηνότερα ακόμα, αλλά προβληματίζονται επειδή θα μένουν σε εστία που δε μπορείς (μπορείς;; ) να βάλεις δικιά σου σύνδεση

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε εστία θα μείνω αρχικά ... (δεν ξέρω στην πορεία αν θα προκύψει κάτι άλλο) ..

Κοίτα .. το stickaki το έχω .. η κάρτα μου μένει... :) ε δεν λέει να κουβαλάω την cosmote στην Αγγλία! Θα μου στοιχίσει ο κούκος, αηδόνι..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δε γίνεται να βάλεις καινούρια σύνδεση στην εστία.Πάντως αν κατεβάζω ταινίες από το Rapidshare δε θα φανεί,λόγω του μεγάλου Bandwidth?

Πάντως το wireless internet (με usb stick εννοώ) από εταιρίες πρέπει να είναι πολύ ακριβό.Ξέρει κανείς αν απαγορεύεται στο uni?:wacko:

 

Τα πανεπιστημια δεν τους νοιαζει τι και απο που θα κατεβασεις. Τα τορρεντ τα κοψανε γιατι οι εταιριες (δισκογραφικες, κιν. στουντιο κ.λπ.) οι ιδιες ριχνουν τορρεντ στο ιντερνετ να δουν ποιος θα τσιμπησει. Και οταν πιανουν χρηστες απο Πανεπιστημια την πεφτουν με προστιμα στα Πανεπιστημια.

 

edit

Το σκισατε ρε 'σεις το θεμα. Rapidshare = http download. Αυτο ελειπε να ψαχνουν να δουν ποιος κατεβαζει μεγαλα αρχεια και τι ειδους κιολας (να κοιτανε το traffic). Ουτε Κινα να ημασταν :p

 

edit_2

Και τορρεντ μπορεις να σεταρεις ομως καποια στιγμη θα σε πιασουν αφου δικο τους ειναι το συστημα και το ελεγχουν οποτε θελουν. Ασε μη σου ζητανε να πληρωσεις κανενα προστιμο οι φραγκοφονιαδες! :p

 

PS: Μαριελ, εσενα θα ζητησω να σου δωσουν δωματιο χωρις lan να δοκιμασεις τη γλυκα του 3G :ρ

Link to comment
Share on other sites

Και αρκετά φθηνότερα ακόμα, αλλά προβληματίζονται επειδή θα μένουν σε εστία που δε μπορείς (μπορείς;; ) να βάλεις δικιά σου σύνδεση

 

Nope.

Δεν ειναι εφικτο αφου δεν υπαρχουν τηλεφωνικες γραμμες στα δωματια. Περα απο αυτο παλι δε θα σε αφηναν ακομη και αν ειχαν υποδομη για τηλ. γραμμη. :O

Link to comment
Share on other sites

Δλδ το internet on the go και τα διάφορα άλλα πακέτα δεν έχουν περιορισμούς;:confused:

 

Μπορείς να κατεβάσεις (πχ) 100 GB σε ένα μήνα;

 

Υπάρχουν πακέτα wireless και μάλιστα είναι αρκετά φθηνά. Αλλά έχουν περιορισμούς. Πχ δες εδώ:

 

http://www.3-contracts.co.uk/3-usb-modem.html

 

Της 3 ξεκινάει από £10 το μήνα με όριο το 1GB. Ακόμα και το ακριβό έχει όριο τα 7GB μηνιαίως. Και λογικό γιατί αυτά τα προγράμματα δεν απευθύνονται σε τόσο heavy users :)

 

Για να προβληματίζεσαι να υποθέσω ότι θα μένεις σε εστία;

 

Επ, παραπληροφοριοδοτη! :p

Αυτο ειναι 3G!

 

Κλαφτα χαραλαμπε ειναι το internet μεσω 3G. Μονο για on the go λυση κανει γιατι εχει μεγαλα ping και μη εγγυημενες ταχυτητες (αναλογα με το σημα). Και περα απο αυτο υπαρχει ογκοχρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και φεύγω την άλλη βδομάδα για Λονδίνο, αποφάσισα να ψάξω λίγο στο ίντερνετ για το τι καρτοκινητο θα βάλω. Μπήκα λοιπόν αρχικά στο site της orange και επέλεξα να δω τα SIM only pay as you go packages. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής..Όταν επιλέγω για παράδειγμα να δω τα χαρακτηριστικά του πακέτου Dolphin, λέει τι μου προσφέρει αν βάλω "total top ups a month" 10 λίρες, 20 λίρες κτλ. Αυτό τι σημαίνει ότι αν εγώ κάνω top-up 10 λίρες, αυτές θα ισχύουν μόνο για 1 μήνα? Γιατί βάζει και τη λέξη μήνας μέσα? Εγώ θέλω τη λόγική που έχουμε εδώ. Δηλαδή να βάλω μια κάρτα 10 λίρες και ας την ξοδέψω πχ σε 3 μήνες..
Link to comment
Share on other sites

Τα πανεπιστημια δεν τους νοιαζει τι και απο που θα κατεβασεις. Τα τορρεντ τα κοψανε γιατι οι εταιριες (δισκογραφικες, κιν. στουντιο κ.λπ.) οι ιδιες ριχνουν τορρεντ στο ιντερνετ να δουν ποιος θα τσιμπησει. Και οταν πιανουν χρηστες απο Πανεπιστημια την πεφτουν με προστιμα στα Πανεπιστημια.

 

edit

Το σκισατε ρε 'σεις το θεμα. Rapidshare = http download. Αυτο ελειπε να ψαχνουν να δουν ποιος κατεβαζει μεγαλα αρχεια και τι ειδους κιολας (να κοιτανε το traffic). Ουτε Κινα να ημασταν :p

 

edit_2

Και τορρεντ μπορεις να σεταρεις ομως καποια στιγμη θα σε πιασουν αφου δικο τους ειναι το συστημα και το ελεγχουν οποτε θελουν. Ασε μη σου ζητανε να πληρωσεις κανενα προστιμο οι φραγκοφονιαδες! :p

 

PS: Μαριελ, εσενα θα ζητησω να σου δωσουν δωματιο χωρις lan να δοκιμασεις τη γλυκα του 3G :ρ

 

Κι εγώ σου λέω ότι και από 100% νόμιμα sites να κατεβάζεις στην εστία (μπες πχ στο BBC iPlayer και κατέβασε μια κατοσταριά GB :p) από ένα σημείο και μετά θα σου την πούνε.

 

Γιατί το ζήτημα είναι κυρίως να μη βρούνε το μπελά τους με τα torrents αλλά είναι και θέμα bandwidth. Όχι;

 

:)

 

Μιας και φεύγω την άλλη βδομάδα για Λονδίνο, αποφάσισα να ψάξω λίγο στο ίντερνετ για το τι καρτοκινητο θα βάλω. Μπήκα λοιπόν αρχικά στο site της orange και επέλεξα να δω τα SIM only pay as you go packages. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής..Όταν επιλέγω για παράδειγμα να δω τα χαρακτηριστικά του πακέτου Dolphin, λέει τι μου προσφέρει αν βάλω "total top ups a month" 10 λίρες, 20 λίρες κτλ. Αυτό τι σημαίνει ότι αν εγώ κάνω top-up 10 λίρες, αυτές θα ισχύουν μόνο για 1 μήνα? Γιατί βάζει και τη λέξη μήνας μέσα? Εγώ θέλω τη λόγική που έχουμε εδώ. Δηλαδή να βάλω μια κάρτα 10 λίρες και ας την ξοδέψω πχ σε 3 μήνες..

 

Όχι, δεν λήγει σε ένα μήνα, αλλά αν κάνεις top-up το ποσό που λέει κάθε μήνα (πχ £10 το μήνα) έχεις ειδικές προσφορές ή χρεώσεις πχ δωρεάν μηνύματα και άλλα που θα αναφέρει στη σελίδα.

 

Άσχετο, αλλά προσοχή όσον αφορά την Ο2 γιατί δεν έχει αναφορές παράδοσης μηνυμάτων!:X

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο αυτό με την Ο2!!!

 

Α ωστε έτσι με το τοπ-απ, γιατί λέω τι pay-as you go είναι αν σε αναγκάζει για 10 πχ λίρες το μήνα??? Οπότε για να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα. Ας πούμε ότι διαλέγω ένα από τα πακέτα της orange, και πάω και αγοράζω την κάρτα των 10 λιρών. Τότε θα έχω τα bonus που λέει για ένα μήνα, και αν δεν κάνω top up τον επόμενο μήνα απλά θα μου κοπούν τα bonus αλλά το υπόλοιπο των 10 λιρών θα παραμένει ακόμα?? Έτσι είναι?

 

Και τέλος ποιο δίκτυο θα μου συνιστούσες εσύ από δική σου εμπειρία? Καταλαβαίνω ότι είναι με βάση τις ανάγκες καθενός. Εγώ θα το θέλω το κινητό για μικρή χρήση γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο αυτό με την Ο2!!!

 

Α ωστε έτσι με το τοπ-απ, γιατί λέω τι pay-as you go είναι αν σε αναγκάζει για 10 πχ λίρες το μήνα??? Οπότε για να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα. Ας πούμε ότι διαλέγω ένα από τα πακέτα της orange, και πάω και αγοράζω την κάρτα των 10 λιρών. Τότε θα έχω τα bonus που λέει για ένα μήνα, και αν δεν κάνω top up τον επόμενο μήνα απλά θα μου κοπούν τα bonus αλλά το υπόλοιπο των 10 λιρών θα παραμένει ακόμα?? Έτσι είναι?

 

Ναι, δεν τις χάνεις τις £10 απλά χάνεις αυτά τα "προνόμια".

 

Και τέλος ποιο δίκτυο θα μου συνιστούσες εσύ από δική σου εμπειρία? Καταλαβαίνω ότι είναι με βάση τις ανάγκες καθενός. Εγώ θα το θέλω το κινητό για μικρή χρήση γενικά...

 

Φίλε μου δυστυχώς δεν ξέρω μιας και έχω χρόνια να ψάξω τις χρεώσεις - άσε που γενικώς ποτέ δεν είχα καρτοκινητό στην Αγγλία (πάντα σύνδεση).

 

Οι φοιτητές του forum φαντάζομαι θα μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο.

 

Προσωπική μου άποψη πάντως απέφυγε οποιαδήποτε από τις "μικρές" εταιρίες με τα virtual δίκτυα που διαφημίζουν χαμηλές χρεώσεις και χαμηλά πακέτα γιατί τη διαφορά θα την πληρώσεις όταν θα παίρνεις στα άλλα δίκτυα. Γιατί να έχεις υπόψιν σου ότι το να πάρεις τηλ σε αριθμό ΑΛΛΟΥ δικτύου είναι συνήθως 3-4 φορές πιο ακριβό από ότι να πάρεις στην ίδια εταιρία. Κι αν έχεις μια Vodafone ή μια Orange θα έχουν κι άλλοι, οπότε θα πληρώνεις κάποια τηλ ακριβά και κάποια φθηνά. Αν όμως είσαι σε μια μικρή που δεν την έχει κανείς; ;)

 

Ελπίζω να με πιάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ gmac!! :)

 

Όποιος λοιπόν από το forum χρησιμοποιεί αγγλικό καρτοκινητό, θα μου ήταν χρήσιμο να άκουγα και τη δική του γνώμη σχετικά με το ποια εταιρεία τελικά να διαλέξω (κυμαίνομαι μάλλον προς Orange)!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...