Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιές τράπεζες έχουν pre-paid κάρτες?(Δε θέλω student card)Εκτός από το overdraft κερδίζεις τίποτα με ένα student account?Με την αναβολή στράτευσης τι γίνεται και πως ψηφίζεις εκεί αν γίνουν εκλογές στην Ελλάδα?:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγώ σου λέω ότι και από 100% νόμιμα sites να κατεβάζεις στην εστία (μπες πχ στο BBC iPlayer και κατέβασε μια κατοσταριά GB ) από ένα σημείο και μετά θα σου την πούνε.

 

Γιατί το ζήτημα είναι κυρίως να μη βρούνε το μπελά τους με τα torrents αλλά είναι και θέμα bandwidth. Όχι;

 

 

 

Τσου! :p

Ενα χρονο εχω κατεβασει τα κερατα μου και δεν μου ειπε κανενας τιποτα.

Αν τωρα καποιο στρυφνο Uni εχει ειδικους κανονες...θα ενημερωθειτε οταν ερθει η ωρα να υπογραψετε τη συμβαση της Εστιας. :X

Δεν ειναι λογικο παντως γιατι τα πανεπιστημια ειναι ολα συνδεδεμενα στο JANET και σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα απο τετοια αποψη (bandwidth). :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ gmac!! :)

 

Όποιος λοιπόν από το forum χρησιμοποιεί αγγλικό καρτοκινητό, θα μου ήταν χρήσιμο να άκουγα και τη δική του γνώμη σχετικά με το ποια εταιρεία τελικά να διαλέξω (κυμαίνομαι μάλλον προς Orange)!!

 

Orange βαλε (μαζι το ειχαμε συζητησει σε pm; Νομιζω...:p)

Εχει 4 πακετα για ολες τις χρησεις και καθε μηνα αλλαζεις αν δε σε βολευει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιές τράπεζες έχουν pre-paid κάρτες?(Δε θέλω student card)Εκτός από το overdraft κερδίζεις τίποτα με ένα student account?Με την αναβολή στράτευσης τι γίνεται και πως ψηφίζεις εκεί αν γίνουν εκλογές στην Ελλάδα?

 

Ριξε μια ματια για τις τραπεζες στις προηγουμενες σελιδες.

Οταν λες prepaid εννοεις να τη φορτιζεις με το ποσο καθε φορα; Και οταν λες student card;

To overdraft δεν ειναι εγγυημενο μιας και για να παρεις κανονικο student account πρεπει να μενεις 3 χρονια τουλαχιστον εκει.

 

Ποτε τελειωσες το λυκειο; Εκανες αλλο μπατσελορ μετα/εισαι ηδη γραμμενος σε καποια σχολη εδω;

 

Ερχεσαι Ελλαδα και ψηφιζεις! :p

Μονω Ευρωεκλογες μπορεις να ψηφισεις εκει.

 

Eξαρτάται το πόσο κοινωνικός είσαι. Τα πλεονεκτήματα είναι:

 

- είναι φθηνότερα.

- κοινωνικοποιείσαι πιο εύκολα.

- (με απαραίτητη προϋπόθεση οι συγκάτοικοί σου να ΜΗΝ είναι Έλληνες) μαθαίνεις τη γλώσσα καλύτερα - και πίστεψέ με κάνει μεγάλη διαφορά.

 

Το μειονέκτημά είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα ησυχία (αν και στο δωμάτιό σου δε σε ενοχλεί κανείς) κι επίσης διαφορετικοί άνθρωποι έχουν διαφορετικές αντιλήψεις περί καθαριότητας και ακαταστασίας. Μπορείς να τα φανταστείς και μόνος σου.

 

Γενικά, ψηφίζω τους συγκάτοικους, οπωσδήποτε ΞΕΝΟΥΣ (όχι Έλληνες) και κατά προτίμηση Άγγλους (λόγω γλώσσας) αρκεί να μην πέσεις σε τίποτα τελειωμένους. Πίστεψέ με, η εξάσκηση που θα κάνεις στη γλώσσα αλλά και στην τοπική κουλτούρα θα είναι ανεκτίμητη.

 

Κι άσε τους άλλους να κάθονται ένα χρόνο (για μεταπτυχιακό) ή 3 (για προπτυχιακό) και μετά ακόμα να μιλάνε τα 'κλασσικά' Ελληνικά αγγλικά (θα το δεις...).

 

Ντου γιου κατς μι; (με πιάνεις :lol: - ναι θα ακούσεις και τέτοια από Έλληνες. Ένας γνωστός μου έλεγε: Γουερ ντου γιου πουτ δις;; Ελεύθερη μετάφραση από το: "Αυτό, που το βάζεις;" ως απάντηση σε κάθε φράση )

 

Κοιτα Λονδρεζε :p, ο τσολιας εχει και καποια περηφανια...δε θα μιλησει και εγγλεζικα με προφορα...σαν ντιγκινταγκας. :X

Αυτο γενικα ειναι μια λογικη που εχει ο κλασσικος Ελληνας.

 

Ειναι θεμα του καθενα αν θα μιλησει με προφορα ελληνικη ή θα προσπαθησει την αγγλικη. Και το λεω παρολο που οταν ερχομαι Ελλαδα και μου ξεφευγει κανενα αγγλικο τρωω δουλεμα απο τους φιλους μου για την προφορα που φερνει κατι σε αγγλικη.

 

Τα σωστα αγγλικα δεν κρινονται απο την προφορα. Εδω οι ιδιοι οι Βρετανοι που εχουν εκατο διαφορετικες προφορες, κοροϊδευονται μεταξυ τους.

 

Περα απο την πλακα θεωρω σημαντικη τη συναναστροφη με ξενους για ολους τους λογους που ανεφερες αλλα και με Ελληνες για να διατηρεις επαφη και με τη γλωσσα σου.

 

Οι ατακες ειναι λιγο τραβηγμενες αλλα ολα τα λεφτα! Οποιος τις ειπε δεν ειχε μονο προβλημα προφορας! :p

 

Μη γελάς, θα τα δεις (και ακούσεις) και θα καραφλιάσεις. Οι Έλληνες στάνταρ οι χειρότεροι στην αγγλική προφορά από όλους (μας συναγωνίζονται οι Ισπανοί και Ιταλοί, αλλά τους έχουμε). Τουλάχιστον τους Ευρωπαίους

 

Χειροτεροι απο Γαλλους; :p

Link to comment
Share on other sites

πως ψηφίζεις εκεί αν γίνουν εκλογές στην Ελλάδα?:worry:

 

Κάτι απορίες που έχετε όμως ρε παιδιά ...

 

 

Ερχεσαι Ελλαδα και ψηφιζεις!

Μονω Ευρωεκλογες μπορεις να ψηφισεις εκει.

 

;)

 

Για αυτό που λες για τις προφορές έχεις ένα δίκιο. :) Δεν κάνει η προφορά τα σωστά αγγλικά, αλλά καλό είναι να έχεις και μια άλφα προφορά και όχι να μιλάς με την τελείως ελληνική. Τουλάχιστον να σε καταλαβαίνουν, γιατί με τελείως λάθος προφορά χάνεται και το νόημα των λέξεων.

 

Τη σημασία των σωστών αγγλικών (συμπεριλαμβανομένης της προφοράς, αλλά όχι μόνο) αλλά και του να μπείτε και λίγο στην αγγλική κουλτούρα/καθημερινότητα θα την καταλάβετε όσοι από εσάς μείνετε εδώ αργότερα για εργασία.

 

Αυτοί που δεν θέλουν να ακούγονται σαν ντιγκιντάγκες (:lol:) μπορεί να έχουν δουλειά έτοιμη από το μπαμπά ή απλά να μη θέλουν να μείνουν ή να μείνουν και να αναρωτιούνται γιατί δεν περνάνε ποτέ μετά το πρώτο στάδιο (1ο interview). ;)

 

 

Χειροτεροι απο Γαλλους;

 

Toυς είχα ξεχάσει αυτούς :X

Link to comment
Share on other sites

Orange βαλε (μαζι το ειχαμε συζητησει σε pm; Νομιζω...:p)

Εχει 4 πακετα για ολες τις χρησεις και καθε μηνα αλλαζεις αν δε σε βολευει. :)

Σχετικα με το θεμα των καρτοκινητων γνωριζεται αν τα πακετα που δινει καποιος παροχος που προφανως μπορει να εχει προπληρωμενα sms ή ομιλια (φανταζομαι) ισχυουν και για να καλω απο Aγγλια σε ενα καρτοκινητο ιδιας εταιριας στην Σκωτια?

Kαι κατι αλλο,σχετικα με την orange που ειδα: τα καρτοκινητα αν καταλαβα καλα ειναι τα pay as you go, σωστα? Ας υποθεσουμε οτι διαλεξω το πακετο με τα μηνυματα που λεει με 10pounds top up εχω 300 μηνυμα. Να αγορασω δλδ μια καρτα των 10 pounds το μηνα και αυτα ενεργοποιουνται αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το θεμα των καρτοκινητων γνωριζεται αν τα πακετα που δινει καποιος παροχος που προφανως μπορει να εχει προπληρωμενα sms ή ομιλια (φανταζομαι) ισχυουν και για να καλω απο Aγγλια σε ενα καρτοκινητο ιδιας εταιριας στην Σκωτια?

Kαι κατι αλλο,σχετικα με την orange που ειδα: τα καρτοκινητα αν καταλαβα καλα ειναι τα pay as you go, σωστα? Ας υποθεσουμε οτι διαλεξω το πακετο με τα μηνυματα που λεει με 10pounds top up εχω 300 μηνυμα. Να αγορασω δλδ μια καρτα των 10 pounds το μηνα και αυτα ενεργοποιουνται αυτοματα?

 

Λες για τα εξτρα μηνυματα, ε;

Ναι, απ'οσο ξερω κιολας θα σου στειλουν και μηνυμα λιγες μερες πριν να στο θυμησουν και μετα αφου στα "περασουν". :)

 

Κάτι απορίες που έχετε όμως ρε παιδιά ...

Για αυτό που λες για τις προφορές έχεις ένα δίκιο. Δεν κάνει η προφορά τα σωστά αγγλικά, αλλά καλό είναι να έχεις και μια άλφα προφορά και όχι να μιλάς με την τελείως ελληνική. Τουλάχιστον να σε καταλαβαίνουν, γιατί με τελείως λάθος προφορά χάνεται και το νόημα των λέξεων.

 

Τη σημασία των σωστών αγγλικών (συμπεριλαμβανομένης της προφοράς, αλλά όχι μόνο) αλλά και του να μπείτε και λίγο στην αγγλική κουλτούρα/καθημερινότητα θα την καταλάβετε όσοι από εσάς μείνετε εδώ αργότερα για εργασία.

 

Αυτοί που δεν θέλουν να ακούγονται σαν ντιγκιντάγκες (:lol:) μπορεί να έχουν δουλειά έτοιμη από το μπαμπά ή απλά να μη θέλουν να μείνουν ή να μείνουν και να αναρωτιούνται γιατί δεν περνάνε ποτέ μετά το πρώτο στάδιο (1ο interview). ;)

 

Ναι, σιγουρα αν καποιος προσανατολιζεται να μεινει και να δουλεψει καλο θα ειναι να μετασκευασει την προφορα του σε πιο αγγλικη.

Εγω το ειπα σκεπτομενος μονο το κομματι του Πανεπιστημιου οπου δε νομιζω οτι ειναι τοσο σημαντικο (αρκει να γινεσαι κατανοητος...το λεω γιατι σκεφτομαι τα μαργαριταρια που εγραψες παραπανω και φανταζομαι μια αναλογη καραβλαχικη προφορα :X).

Ακομα και να γυρισεις ομως καλη θα ειναι η προφορα...ετσι να πουλησεις και λιγη μουρη βρε αδελφε! :p

 

Για τις European Elections ισχυει:

http://ec.europa.eu/youreurope/nav/en/citizens/services/eu-guide/living/living_en.pdf

As far as elections to the European Parliament are concerned, you lose the right to vote in your EU country of origin if you choose to vote in the EU country where you live. The reason for this is that, if you were able to vote in both countries, you would have two votes to elect a Member of the European Parliament. This would be unfair to people who can vote only in their country of origin. (See the factsheet, ‘Right to vote and stand as a candidate in elections to the European Parliament’.)

 

Οποτε Λαρισαιε μην το δοκιμασεις. Εγω θυμομουνα οτι ηταν απλη διαδικασια αλλα τελικα θα πρεπει να εισαι permanent resident για να το κανεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Σε λίγες μέρες θα πάω για μεταπτυχιακό στο Manchester και οφείλω να ομολογήσω ότι έχω ακούσει ενα σωρό πράγματα που με έχουν αγχώσει. Οι μισοί λένε ότι ειναι τέλειο μέρος κλπ και οι άλλοι μισοί το παρουσιάζουν ως παράρτημα της κόλασης. Η δικιά σας εμπειρία (όσοι έχουν πάει) ποιά είναι?

 

Επίσης επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πάρω εστία θα ήθελα να μου πεί κάποιος ποιές περιοχές είναι καλύτερες για φοιτητές και ποιές όχι. Γενικότερα λένε ότι η εγκληματικότητα είναι μεγάλη οπότε ανυσηχώ και γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Σε λίγες μέρες θα πάω για μεταπτυχιακό στο Manchester και οφείλω να ομολογήσω ότι έχω ακούσει ενα σωρό πράγματα που με έχουν αγχώσει. Οι μισοί λένε ότι ειναι τέλειο μέρος κλπ και οι άλλοι μισοί το παρουσιάζουν ως παράρτημα της κόλασης. Η δικιά σας εμπειρία (όσοι έχουν πάει) ποιά είναι?

 

Επίσης επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πάρω εστία θα ήθελα να μου πεί κάποιος ποιές περιοχές είναι καλύτερες για φοιτητές και ποιές όχι. Γενικότερα λένε ότι η εγκληματικότητα είναι μεγάλη οπότε ανυσηχώ και γι'αυτο.

 

Φίλε, δεν υπάρχουν καλά και κακά μέρη. Υπάρχουν ανοιχτά και κλειστά μυαλά. Αντικειμενικά (και όχι με τα κριτήρια του κλασσικού μ.... Έλληνα), το Manchester είναι απο τις καλύτερες φοιτητούπολεις στην Αγγλία. Nightlife εξεραιτικό, τεράστιο πανεπιστήμιο (με ότι αυτο συνεπάγεται), την καλύτερη ομάδα ποδοσφαίρου στην Αγγλία (βλέπε City of Manchester Stadium), το curry mile με τα 10δες ινδικά εστιατόρια (πόσο μου λείπει...) και άλλα πολλά.

 

Κράτα ανοιχτό μυαλό, μην μπλέκεις ΜΟΝΟ με Έλληνες που δεν βλέπουν την ώρα να επιστρέψουν στην πατρίδα και πέρνα όσο πιο καλά μπορείς.

 

Το Fallowfield είναι η κατ'εξοχην πιο φοιτητική περιοχή και έχει αρκετή ζωή (εκεί είναι και η τεράστια εστία Owens Park). Δεν είναι μακριά απο το πανεπιστήμιο με το λεωφορείο. Εγώ έμεινα και σε καινουργιες εστίες (αλλά και ιδιωτικό flat) κοντά στο UMIST), αλλά προσωπικά προτιμώ να είμαι με το φοιτηταριό του Fallowfiled :p

 

Για την εγκληματικότητα, υπάρχει (δεν ξέρω αν είναι παραπάνω απο άλλες Ευρωπαικές ή Αγγλικές πόλεις). Common sense, όπως σε κάθε μεγάλη πόλη λοιπόν (μην κυκλοφορείς μόνος αργά την νύχτα σε σκοτεινά πάρκα και σοκάκια, κτλ.).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δεν υπάρχουν καλά και κακά μέρη. Υπάρχουν ανοιχτά και κλειστά μυαλά. Αντικειμενικά (και όχι με τα κριτήρια του κλασσικού μ.... Έλληνα), το Manchester είναι απο τις καλύτερες φοιτητούπολεις στην Αγγλία. Nightlife εξεραιτικό, τεράστιο πανεπιστήμιο (με ότι αυτο συνεπάγεται), την καλύτερη ομάδα ποδοσφαίρου στην Αγγλία (βλέπε City of Manchester Stadium), το curry mile με τα 10δες ινδικά εστιατόρια (πόσο μου λείπει...) και άλλα πολλά.

 

Κράτα ανοιχτό μυαλό, μην μπλέκεις ΜΟΝΟ με Έλληνες που δεν βλέπουν την ώρα να επιστρέψουν στην πατρίδα και πέρνα όσο πιο καλά μπορείς.

 

Το Fallowfield είναι η κατ'εξοχην πιο φοιτητική περιοχή και έχει αρκετή ζωή (εκεί είναι και η τεράστια εστία Owens Park). Δεν είναι μακριά απο το πανεπιστήμιο με το λεωφορείο. Εγώ έμεινα και σε καινουργιες εστίες (αλλά και ιδιωτικό flat) κοντά στο UMIST), αλλά προσωπικά προτιμώ να είμαι με το φοιτηταριό του Fallowfiled :p

 

Για την εγκληματικότητα, υπάρχει (δεν ξέρω αν είναι παραπάνω απο άλλες Ευρωπαικές ή Αγγλικές πόλεις). Common sense, όπως σε κάθε μεγάλη πόλη λοιπόν (μην κυκλοφορείς μόνος αργά την νύχτα σε σκοτεινά πάρκα και σοκάκια, κτλ.).

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, πραγματικά με ανακούφησες γιατί είναι η πρώτη απάντηση που πέρνω με δικαιολόγηση. Έως τώρα οι απαντήσεις ήταν απλά μανιφέστα.

 

Θα κοιτάξω να βρώ σπίτι στο Fallowfield και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Και για το Didsbury έχω ακούσει καλά πράγματα αλλά είναι μακριά απο ότι μου είπαν. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Σε λίγες μέρες θα πάω για μεταπτυχιακό στο Manchester και οφείλω να ομολογήσω ότι έχω ακούσει ενα σωρό πράγματα που με έχουν αγχώσει. Οι μισοί λένε ότι ειναι τέλειο μέρος κλπ και οι άλλοι μισοί το παρουσιάζουν ως παράρτημα της κόλασης. Η δικιά σας εμπειρία (όσοι έχουν πάει) ποιά είναι?

 

Επίσης επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πάρω εστία θα ήθελα να μου πεί κάποιος ποιές περιοχές είναι καλύτερες για φοιτητές και ποιές όχι. Γενικότερα λένε ότι η εγκληματικότητα είναι μεγάλη οπότε ανυσηχώ και γι'αυτο.

 

Καλα, εγραψες! :p :lol: :lol:

Υποθετοντας οτι το UK ειναι η κολαση, o gmac ειναι το δεξι χερι του διαολου :p, εγω το αριστερο...τοτε, ναι...το Μαντσεστερ ειναι παραρτημα της κολασης! :p (επιστημονικη τεκμηριωση!)

Link to comment
Share on other sites

Καλα, εγραψες! :p :lol: :lol:

Υποθετοντας οτι το UK ειναι η κολαση, o gmac ειναι το δεξι χερι του διαολου :p, εγω το αριστερο...

 

:lol:

 

Τα παραλέει ο fabo. Εγώ είμαι όντως το δεξί χέρι και μια φορά που έφυγα τον άφησα εκεί να επιβλέπει και από τότε νομίζει κι αυτός ότι έγινε αριστερό ... χέρι κατάλαβες;

 

You can't get the staff these days :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σε λιγες μερες την κανω για πανω, και διαβαζοντας τα μηνυματα παραπανω, ειπα να κατσω να βρω την καταχωνιασμενη sim card που ειχα αγορασει οταν ειχα παει Αγγλια! Συγκεκριμενα ειναι καρτα της Orange, pay as you go, 15p flat rate.. Και επειδη βαριεμαι να κατσω να διαβασω τις οδηγιες που ειναι γραμμενες με κουτσουλογραμματα, αμα εχει κανεις ιδεα τι χρεωσεις εχει ας τις παραθεσει..

Εκτος αυτου(σιγα μην ηταν μονο αυτο) ο τροπος recharge της καρτας φαινεται ολιγον τι διαφορετικος! Μου εχουν δωσει μια top-up καρτα την οποια "εγκο ντεν κσεροι κρεισημωπηεισι"(:p).. Τα φωτα σας και σε αυτο το θεμα πλιζ!

Και η κρισιμη ερωτηση τωρα! Αξιζει να κανω συνδεση, και αν ναι μπορω να κρατησω τον ιδιο αριθμο?

Αυτα!

Btw fabo ξερω οτι εχεις κακοπερασει, αλλα η natwest δινει railcard τζαμπε και ψινομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αυτου(σιγα μην ηταν μονο αυτο) ο τροπος recharge της καρτας φαινεται ολιγον τι διαφορετικος! Μου εχουν δωσει μια top-up καρτα την οποια "εγκο ντεν κσεροι κρεισημωπηεισι"(:p).. Τα φωτα σας και σε αυτο το θεμα πλιζ!

 

Απλά αντί να ξύνεις κάρτες, να παίρνεις τηλέφωνο και να πατάς τον κωδικό για να γίνει η ανανέωση, δίνεις την top-up κάρτα στο ταμείο, τους λες το ποσό και μετά από λίγα λεπτά έχει γίνει η ανανέωση.

 

Και η κρισιμη ερωτηση τωρα! Αξιζει να κανω συνδεση, και αν ναι μπορω να κρατησω τον ιδιο αριθμο?

 

Μπορείς να κρατήσεις τον ίδιο αριθμό εννοείται. Ψάξε στον γούγλη για κάποιο πακέτο με cash-back (που μετά από ένα διάστημα σου επιστρέφουν κάποια πάγια) και μπορεί να βρεις καλές προσφορές.

 

Btw fabo ξερω οτι εχεις κακοπερασει, αλλα η natwest δινει railcard τζαμπε και ψινομαι!!

 

Τo railcard δίνεται αν ανοίξεις το student account, το οποίο για να ανοίξεις πρέπει να είσαι resident για τουλάχιστον 3 χρόνια. Άρα ξέχνα το τσαμπέ railcard.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεχνας την καρτα/δε θες να την κουβαλας μπορεις να παρεις και βαουτσερ (παλιοχαρτο με κωδικο).

 

> Χρεωσεις (νεα πακετα)

 

Η Natwest δε στις δινει τζαμπα τη railcard και την isic card.

£6.95 το μηνα επι 12 μηνες = £83.4

 

Η isic εχει £9 για ενα χρονο και η railcard £24 (ή £65 για 3 χρονια).

Με λιγα λογια pwned :X

Περιμενες μηπως καμια υπερπροσφορα; Αγγλικη τραπεζα και θα σου χαρισει; Δε σφαξανε! :p :X

 

Τζιμακ pwned και συ :X

Για αυτο λεει ο γαυρος! :p

 

Που θα παει...θα γινω δεξι χερι στη θεση του δεξιου χεριου...http://www.laymark.com/i/m/m179.gif

Link to comment
Share on other sites

Τζιμακ pwned και συ :X

Για αυτο λεει ο γαυρος! :p

 

Α ΟΚ, αυτό είναι το "Advantage Blue International – student option". Στο κανονικό student account πάντως (που ο γαύρος δε μπορεί να βγάλει) τσαμπέ στη δίνουν.

 

Που θα παει...θα γινω δεξι χερι στη θεση του δεξιου χεριου...

 

Προς το παρόν αρκέσου στη θέση του αναπληρωματικού ...

Link to comment
Share on other sites

Ποιός τυχεράκιας πετούσε με XL?:cry::ninja::X

 

Γιατί δε θα πάρει refund? Επίσης ίσως να είναι και προστατευμένος όποιος είχε κλείσει μέσω πιστωτικής (δεν είμαι σίγουρος).

Link to comment
Share on other sites

Καλά μέχρι να το πάρεις το ριφάντ...

Εγώ το αναφέρω για να ξέρουν πως έκλεισε γιατί αμφιβάλλω αν επικοινώνησαν μαζί τους για να τους το πουν.

Fabo εσύ με τι πετάς για Birmingham,με Brussels?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μέχρι να το πάρεις το ριφάντ...

Εγώ το αναφέρω για να ξέρουν πως έκλεισε γιατί αμφιβάλλω αν επικοινώνησαν μαζί τους για να τους το πουν.

 

Έχεις δίκιο και στα 2.

Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ, αυτό είναι το "Advantage Blue International – student option". Στο κανονικό student account πάντως (που ο γαύρος δε μπορεί να βγάλει) τσαμπέ στη δίνουν.

Αϊ νοου! Εσυ μπερδευεις τους πελατες...αφου δεν το παιρνει το παιδι, τι του αναφερεις; :ρ

Γαυρο για κανε πρακτις ρε λιγο το αγγλικο μπας και τους μπερδεψεις; :cool:

 

Προς το παρόν αρκέσου στη θέση του αναπληρωματικού ...

Pwned :X

 

Ποιός τυχεράκιας πετούσε με XL?:cry::ninja:

 

Που παει αυτη; Χονολουλου; Τι στολο εχει...ελικοφορα της Ολυμπιακης νοικιαζει; :shifty: Νεβερ χερντ!

Link to comment
Share on other sites

Καλά μέχρι να το πάρεις το ριφάντ...

Εγώ το αναφέρω για να ξέρουν πως έκλεισε γιατί αμφιβάλλω αν επικοινώνησαν μαζί τους για να τους το πουν.

Fabo εσύ με τι πετάς για Birmingham,με Brussels?

 

Σουις και Λουφτχανσα...Ασε, με μαστιγια μας υποδεχονται στο γκεϊτ!

Και Μπρασελς καλη ειναι αλλα δεν την εχω δοκιμασει ακομα.

 

Πάντως η φτηνότερη λύση είναι η Aegean αν κάποιος δεν έχει βγάλει εισιτήριο.:cool:

 

Ρε αφου για Μπερμινγκχαμ παιρνεις δυο ιπταμενα αντικειμενα πως να μην ειναι πιο φτηνη;

Αναλογα και με το ποσες θεσεις εχουν περισεψει στην καθε πτηση. Για να παρω εγω να κλεισω ολο το αεροπλανο της Ετζιαν και μετα μπες να κανεις κρατηση! Θα σου αφησω μια θεση :p :X

 

Εισαι και τυχερος! Δεν εχει εργα στις 21 που φευγεις...αλλιως θα ησουνα κι εσυ :X

Αν εφευγα κι εγω με Ετζιαν για Αμπερ...ρουφα κ*λε το νερο που ελεγε και η γιαγια μου σε ενα παραμυθι...:p

Εισιτηριο εκλεισες για το τρενο...70 λιρια (πως λεμε φλουρια; ) δινουν το φτηνοτερο για τις 21 απο Euston για Μπανγκορ. Αν δεν εκλεισες την πουλευεις....διπλο pwn! :X

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω πίσω αυτό που είπα για το refund.

 

Σύμφωνα με τα εδώ ΜΜΕ, το σύστημα προστασίας των καταναλωτών σε τέτοιες περιπτώσεις (ATOL) σε καλύπτει να πάρεις τα λεφτά σου πίσω μόνο αν έχεις κλείσει μέσω κάποιου ταξιδιωτικού πρακτορείου και όχι αν έχεις κλείσει με την XL απευθείας. Το ίδιο ισχύει και με όλες τις αεροπορικές.

 

ΑΝ όμως έχεις κλείσει με πιστωτική, προστατεύεσαι με αυτόν τον τρόπο.

 

Αν κάποιος όμως έκλεισε με debit card απευθείας με την αεροπορική, τότε πολύ πιθανόν να πάρει τον πο*λο (ciao, goodbye, va fanculo).

 

Που παει αυτη; Χονολουλου; Τι στολο εχει...ελικοφορα της Ολυμπιακης νοικιαζει; :shifty: Νεβερ χερντ!

 

Έχω πετάξει πάντως εγώ για Ελλάδα (Άκτιο/Πρέβεζα) αρκετές φορές. Είχα μάλλον, γιατί τώρα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος όμως έκλεισε με debit card απευθείας με την αεροπορική, τότε πολύ πιθανόν να πάρει τον πο*λο (ciao, goodbye, va fanculo).

 

Εγραψες δεξι χερι...:rolleyes: :p

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε Fabo,ξενύχτησες απόψε?Να πετάς για Birmingham είναι ακριβά όσο καιρό και πριν αν κλείσεις.Είναι τουλάχιστον τα διπλάσια λεφτά σε σχέση με την Easy Jet για παράδειγμα.Εγώ σκέφτομαι να φτάσω με το καλό στο Λονδίνο και μετά να βγάλω την εκπτωτική κάρτα των τρένων,μπας και γλιτώσω 30 λιρόνια.Σίγουρα δεν έχει θέσεις 3-4 μέρες πιο πριν?Μην αναγκαστώ και πάρω κανά coach...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...