Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ακούσει για συστατικές που έχουν γίνει δεκτές κι από καθηγητές των αγγλικών.. Ας σου γράψει ένα στάνταρ κείμενο σύμφωνα με το πρότυπο κι ας το βγάλεις αντίγραφα μωρέ...

όλοι πάνω κάτω τα ίδια θέλουν να ακούσουν .. τώρα μην κολλάς τόσο πολύ σε λεπτομέρειες... δεν νομίζω πια να μην σε δεχτούνε γιατί έχεις διαφορετική δομή στη συστατική!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nα επισημάνω 2-3 πραγματάκια (διάβασα στα γρήγορα τα ποστς των τελευταίων 2 εβδομάδων):

 

- το GMAT δεν έχει καμιά σχέση με IELTS, TOEFL κτλ. Είναι τεστ δεξιοτήτων, όχι αγγλικών. Άρα καθηγητής αγγλικών ΔΕΝ είναι κατάλληλος για να κάνει μαθήματα GMAT.

 

- το GMAT δεν διδάσκεται. Μπορεί να βελτιωθείς με εξάσκηση (μέχρι ενός σημείου). Στο φροντιστήριο άντε να σου πουν 2-3 πράγματα για το πως να εξασκηθείς ή να σου δώσουν μερικά tips τα οποία βρίσκεις και μόνος σου στο internet. Από κει και πέρα βέβαια είναι θέμα προτίμησης πως θέλει κανείς να "μάθει".

 

- Για τις συστατικές. Δεν είναι υποχρεωμένος ο referee να κάτσει να συμπληρώσει τις φόρμες (και κανείς δεν πρόκειται να το κάνει). Θα σου γράψει μια συστατική αρκεί να καλύπτει τα βασικά που θέλουν. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια για όλα τα πανεπιστήμια. Καλό θα είναι να κάνει τον κόπο να αλλάξει το heading ώστε να φαίνεται ότι έχει γραφτεί για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Αλλιώς θα γραφτεί "to whom it may concern" αναγκαστικά. Το να στείλεις φωτοτυπία συστατικής είναι απαράδεκτο (και απαράδεκτο το ίδρυμα που θα τη δεχτεί). Ας εκτυπώσει και υπογράψει μερικά αντίγραφα - όχι φωτοτυπία όμως!

Link to comment
Share on other sites

οκ ίσως ρωτάω χαζομάρα τώρα αλλά δε πειράζει.

για το IELTS πρέπει να κάνω αίτηση αρκετά νωρίτερα από την καταληκτική ημερομηνία? θέλω να δώσω τον Δεκέμβριο κ σε 10 μερες λήγει η προθεσμία. έχω καμιά ελπίδα?:rolleyes::X

θέλω να τελειώνω με αυτόν τον βραχνά για να στείλω ολοκληρωμένες τις αιτήσεις μου. θα περάσω βέβαια αύριο από το british council αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

 

 

- Για τις συστατικές. Δεν είναι υποχρεωμένος ο referee να κάτσει να συμπληρώσει τις φόρμες (και κανείς δεν πρόκειται να το κάνει). Θα σου γράψει μια συστατική αρκεί να καλύπτει τα βασικά που θέλουν. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια για όλα τα πανεπιστήμια. Καλό θα είναι να κάνει τον κόπο να αλλάξει το heading ώστε να φαίνεται ότι έχει γραφτεί για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Αλλιώς θα γραφτεί "to whom it may concern" αναγκαστικά. Το να στείλεις φωτοτυπία συστατικής είναι απαράδεκτο (και απαράδεκτο το ίδρυμα που θα τη δεχτεί). Ας εκτυπώσει και υπογράψει μερικά αντίγραφα - όχι φωτοτυπία όμως!

 

Δεν σε έπιασα. Τι διαφορά έχουν τα αντίγραφα από τη φωτοτυπία? Αυτό που κατάλαβα (από τη στιγμή που δε θα συμπληρώνει 10 χαρτιά) είναι πως θα συμπληρώσει ένα, θα βγάλει 10 φωτοτυπίες και μετά θα τις υπογράψει. Η κάνω κάτι λάθος:cry:. Για τις αναλυτικές μήπως κι εκεί δε θέλουν εκτυπωμένες? Τη μετάφραση πάντως των μαθημάτων δεν την γλιτώνω ε? Και δεν σε εννόησα με το heading :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε έπιασα. Τι διαφορά έχουν τα αντίγραφα από τη φωτοτυπία? Αυτό που κατάλαβα (από τη στιγμή που δε θα συμπληρώνει 10 χαρτιά) είναι πως θα συμπληρώσει ένα, θα βγάλει 10 φωτοτυπίες και μετά θα τις υπογράψει. Η κάνω κάτι λάθος:cry:. Για τις αναλυτικές μήπως κι εκεί δε θέλουν εκτυπωμένες? Τη μετάφραση πάντως των μαθημάτων δεν την γλιτώνω ε? Και δεν σε εννόησα με το heading :blink:

 

Αν οι συστατικές είναι γενικές, ο καθηγητής ας τις βγάλει 10 αντίγραφα και να υπογράψει το κάθε ένα ξεχωριστά. Αυτό που εννοούσα είναι να μην πάρεις εσύ το υπογεγραμμένο χαρτί και το βγάλεις 10 copies.

 

Aυτό με το heading - λάθος λέξη χρησιμοποιήσα εγώ. Εννοώ ότι είναι καλύτερο ο referee ακόμα κι αν γράψει μια γενική συστατική επιστολή, να κάνει ελαφρώς personalise το γράμμα για το κάθε πανεπιστήμιο. Πχ στην πρώτη παράγραφο να αναφέρει το όνομα του πανεπιστημίου/τίτλο του MA/MSc για το οποίο σε κάνει refer και τέτοια. Και τα υπόλοιπα ας είναι copy-paste.

 

Δεν είναι κάτι που μπορείς απαραίτητα να του ζητήσεις (ειδικά αν δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη σχέση, που στην Ελλάδα σχεδόν κανείς δεν έχει τέτοιες σχέσεις σε προπτυχιακό επίπεδο). Εξαρτάται από το φιλότιμο και την όρεξη του ιδίου.

 

Εγώ είχα ζητήσει συστατικές από 3 καθηγητές. Οι 2 μου έδωσαν personalised συστατικές. Είμαι σίγουρος ότι τα ίδια έγραφαν σε όλους τους φοιτητές (άλλωστε δε με ήξεραν κιόλας) αλλά ξόδεψαν 5 λεπτά παραπάνω ώστε να φαίνεται ότι το γράμμα γράφτηκε ειδικά για μένα και ειδικά για το συγκεκριμένο uni ;)

 

Η 3η η ****όλα μου έδωσε μια συστατική "to whom it may concern" που έκανε μπαμ ότι είναι η ίδια που έδινε σε όλους απλά κάπου είχε μέσα το όνομά μου. Αλλά το χειρότερο είναι ότι ήταν και κακογραμμένη αλλά και (επειδή ήταν η ίδια για όλους) σου έδινε την εντύπωση ότι έγραψε 5 αράδες από αγκαρία. Ε, αυτό ακριβώς που φαίνεται άσχημο για σενα ως φοιτητή, ότι δεν αξίζεις τον κόπο να ασχοληθεί ο άλλος μαζί σου για να σου δώσει μια συστατική της προκοπής.

 

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Geia se olous,

 

Ithela na rwtisw an kapoios apo sas exei perasei apo to Nottingham Trent University & an kserei i akousei poso diskolo einai na kerdisei to diagwnismo gia ta bursaries gia PhD (kaliptoun & ta didaktra & to maintenance gia EU students).

Molis teleiwsa to MSc mou sto Nottingham University & exw brei kako mpela psaxnontas gia scholarships...

Exw brei kathigites gia supervisors ekei akribws panw sto thema mou alla den exw psilous bathnous gamwto...

(Sto MSc me glitwse o bathmos tis ptixiakis mou stin Ellada pou itan ipsilos alla twra...)

Entometaksi & oi ksenoi kathigites ein kosmara tous einai. Enw exw mia reference apo Ellada o egglezos tutor mou apo dw pan' kai oi alloi...

 

Pantws epeidi eida ligo tis parapanw sizitiseis den einai toso diskolo na se paroun eksw gia MSc. Emene mou zitousan 2:1 (dil. panw apo 7) kai egw eixa 6,8 (me piran epeidi eixa 9 stin ptixiaki). Allous simfoitites mou tous pirane xwris psilo bathmo eite giati to"epanaksetasan" to thema eite giati eixan kala reference (ipotithetai)...

 

Gia PhD omws ta pragmata einai pio zorika theloun 2:1 sto basiko ptixio kai merika panepistimia theloun & panw apo 60 sto Msc (paloukaki dil.)..Egw exw 58 giauto to fobamai..

 

Opoios loipon exei akousei kati gia ta Vice-Chancellors Bursaries tou Trent... as me diafwtisei pleaseee!!!

 

Υ.Γ.: Kali mas ypomoni me tis aitiseis.. & otan ekana aitisei gia to MSc mou ts neura mou tsatalia eixan ginei...eixa pesei & panw stis apergies diarkeias...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να σπουδάσω στην αγγλία και θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα.Πού μπορώ να βρω στη θεσσαλονίκη ένα καλό φροντιστήριο για προετοιμασία για το IELTS(πείτε μου με πμ αν δεν κάνει εδώ).Τα φροντιστήρια για το IELTS σε βοηθάνε και με την αίτηση?
Link to comment
Share on other sites

@gmac ναι ήσουν κατατοπιστικότατος.

 

@serina πάρε ένα ielts βιβλίο η βρες το στο internet κάνε μερικά τεστ και βλέπεις τι πρέπει να κάνεις.

 

επίσης τις συστατικές και τους βαθμών των μαθημάτων μπορώ να τους σκανάρω και να τους στείλω ? Αλλιώς μόνο με ταχυδρομείο?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται τα original χαρτιά με ταχυδρομείο (συστημένο για να είσαι σίγουρος). Όπως είπα πριν κάθε είδους αντίγραφο δε γίνεται δεκτό (είτε αυτό είναι φωτοτυπία είτε σκαναρισμένο έγγραφο είτε οτιδήποτε άλλο). Μόνη εξαίρεση τα επικυρωμένα αντίγραφα (πχ σε κάποιον δικηγόρο ή ΚΕΠ) αλλά εννοείται ότι αυτό ισχύει μόνο για αναλυτικές, πτυχίο κτλ. Σε καμία περίπτωση για συστατικές οι οποίες πρέπει να είναι οι original που σου έδωσε ο καθηγητής.

 

Ειδικά οι συστατικές είθισται να τις δίνουν οι καθηγητές σε κλειστό φάκελο με υπογραφή/σφραγίδα πάνω άρα ούτως ή άλλως δεν μπορείς εσύ να τις ανοίξεις.

 

PS: Ρίξε μια ματιά και στις οδηγίες συμπλήρωσης της αίτησης. Είμαι σίγουρος ότι θα το λέει ότι δέχονται μόνο τα original χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται τα original χαρτιά με ταχυδρομείο (συστημένο για να είσαι σίγουρος). Όπως είπα πριν κάθε είδους αντίγραφο δε γίνεται δεκτό (είτε αυτό είναι φωτοτυπία είτε σκαναρισμένο έγγραφο είτε οτιδήποτε άλλο). Μόνη εξαίρεση τα επικυρωμένα αντίγραφα (πχ σε κάποιον δικηγόρο ή ΚΕΠ) αλλά εννοείται ότι αυτό ισχύει μόνο για αναλυτικές, πτυχίο κτλ. Σε καμία περίπτωση για συστατικές οι οποίες πρέπει να είναι οι original που σου έδωσε ο καθηγητής.

 

Ειδικά οι συστατικές είθισται να τις δίνουν οι καθηγητές σε κλειστό φάκελο με υπογραφή/σφραγίδα πάνω άρα ούτως ή άλλως δεν μπορείς εσύ να τις ανοίξεις.

 

PS: Ρίξε μια ματιά και στις οδηγίες συμπλήρωσης της αίτησης. Είμαι σίγουρος ότι θα το λέει ότι δέχονται μόνο τα original χαρτιά.

 

 

Θυ συμφωνήσω, θέλουν τα original χαρτιά αλλά θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με τo τμήμα που σε ενδιαφέρει γιατί άλλα πενεπιστημία είναι ΠΑΡΑ πολύ αυστηρά με το θέμα των συστατικών και τις θέλουν σε σφραγισμένο φάκελο από τον καθηγητή και άλλα (εξίσου καλά) τους ενδιαφέρει μονο η υπογραφή πρωτότυπη πάνω σε επίσημο χαρτί του πανεπιστημίου που διδάσκει ο καθηγητές και άλλα τις δέχονται & σκαναρισμένες. Εχει να κάνει με το admissions procedure που ακολουθεί κάθε πανεπιστήμιο.

 

Έχω καταλήξει οτι όσο καλύτερο & εξελιγμένο on-line application system έχει κάθε πανεπιστήμιο τόσο ευκολότερο είναι το θέμα των εγγράφων, συστατικών κ.λ.π εν ολίγοις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα νεύρα μου με έχουν πιάσει με τις αιτήσεις.. Βρε παιδιά που κάνουμε την μετάφραση του απολυτηρίου...? Μόνο αυτό μου έχει μείνει..
Link to comment
Share on other sites

το rae βγαίνει στις 18 δεκέμβρη.

 

Αρχισα να τρέχω τα των συστατικών* (πιστεύω θα βγάλω κάποια άκρη), αλλά έχω κολλήσει στο transcript. Αυτοί θέλουν το χαρτί με την αναλυτική της γραμματείας ή όχι? Γιατί λένε για original document ορισμένα πανεπιστήμια. Η μπορώ να τους στείλω το μεταφρασμένο και επικυρωμένο (σκανναρισμένο). Αφού δεν ξέρουν ελληνικά, τι θα το κάνουν?Ελπίζω να μη φαίνεται κουφό αλλά πως αλλιώς θα στείλω ηλεκτρονικά ένα έντυπο εγραφο χωρίς σκανάρισμα?

 

Επίσης στις αιτήσεις όταν λέει important subjects εκεί τι βάζουμε? Γιατί αυτό είναι κάπως υποκειμενικό.

 

*Για να μην τους κουράσω πήρα 4-5 ερωτήσεις που έχουν κάποιες φόρμες και τους λέω βασει αυτών να βάλουν ένα κείμενο. Πάντως μου την έχει ψιλοσπάσει η όλη κατάσταση γιατί σε άτομα με 1 βαθμό κάτω (ΜΟ) τους κάνουν τεμενάδες, με εμένα ήταν απλά τυπικοί ο ένας μάλιστα δεν πίστευε πόσο του χα γράψει (και ας το γραφε η αναλυτική).

 

@diavolin εκεί που έκανες λογικά και τη μετάφραση του πτυχίου σου?

Link to comment
Share on other sites

Ειστε σιγουροι οτι θελουν μεταφρασεις;

Το οριτζιναλ μου ειχαν ζητησει εμενα, στα ελληνικα. ;)

Link to comment
Share on other sites

@ DIAVOLIN82 μεταφραση απολυτηριου μπορεις να κανεις σε δικηγορικο γραφειο, η και μονη σου...αν μπορεις... εγω ειχα σκαναρει το απολυτηριο, κρατησα το ιδιο format εκανα μια μεταφραση ...και το πηγα σε φιλο δικηγορο και του βαλε μια σφραγιδα...and that s it!

 

 

fabo21 ENNOEITAI οτι θελουν μεταφρασεις... δεχονται αιτησεις απ'ολες τις ηπειρους... δεν νομιζω να εχουν μεταφραστες για καθε ξενη γλωσσα.

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

ennoeitai oti theloun epikirwmena metafrasmena antitipa sinimena me ta ellinika epikirwmena eggrafa. H metafrasi ginetai dekti i apo dikigoro i apo to British Council. & oso gia tin epikirwsi mia bolta apo to.. KEP tis perioxis sas!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι να σας πω παιδια...κι εγω τους ρωτησα αν θελουν επικυρωμενο αντιγραφο ή μεταφραση κι εκεινοι μου ειπαν οτι θελουν τα αυθεντικα χαρτια να το δουν και θα μου το δωσουν πισω.

Απ'οτι φαινεται, καθε πανεπιστημιο εχει αλλες διαδικασιες, ισως και αναλογα με τη γλωσσα στην οποια ειναι τα οριτζιναλ χαρτια.

 

Τα επικυρωμενα αντιγραφα παντως δεν πρεπει να διακινουνται πολυ σ'αυτη τη χωρα. Ψαχναμε να βρουμε να κανουμε επικυρωση σε αντιγραφο της ταυτοτητας για το student finance και οι περισσοτεροι δεν ξερανε καν τι ειναι! :ninja:

 

Και τι επικυρωση!

Στους υπολοιπους που τους βαλανε κατι σφραγιδες και υπογραφες απο το πανεπιστημιο, τους γυρισαν τις αιτησεις πισω!

Σε μενα με ενα μολυβακι ειχε σημειωσει η κοπελα που τα συγκρινε το ονομα της, την ιδιοτητα της και ημερομηνια (ουτε υπογραφη, ουτε τιποτα) και τη δεχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει τι ακριβώς σημαίνει το παρακάτω (είναι για πρακτική σε μία εταιρία):

 

"You should be expecting or have achieved a 2:1 in a relevant degree subject with good 'A' levels or equivalent qualifications."

 

Πρέπει για να γίνω αποδεκτός να έχω ή να περιμένω βαθμό πτυχίου από 7 και πάνω (2:1), με πτυχίο σχετικό με τη θέση και να έχω άριστα προσόντα...;

 

 

Ευχαριστώ! Καλές γιορτές! :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει τι ακριβώς σημαίνει το παρακάτω (είναι για πρακτική σε μία εταιρία):

 

"You should be expecting or have achieved a 2:1 in a relevant degree subject with good 'A' levels or equivalent qualifications."

 

Πρέπει για να γίνω αποδεκτός να έχω ή να περιμένω βαθμό πτυχίου από 7 και πάνω (2:1), με πτυχίο σχετικό με τη θέση και να έχω άριστα προσόντα...;

 

 

Ευχαριστώ! Καλές γιορτές! :)

 

Η αντιστοιχία ελληνικού-αγγλικού βαθμού στο πτυχίο είναι fuzzy. Ας απαντήσουν οι πιο νέοι, αν και το 7 μου φαίνεται κάπως χαμηλό για 2:1 (ίσως εξαρτάται και από την σχολή...).

 

Α-levels είναι οι εξετάσεις που δίνεις στην τελευταία τάξη στην Αγγλία (χρησιμοποιούνται και για εισαγωγικές). Δηλαδή ζητάνε καλούς βαθμούς στο λύκειο (βαθμούς απολυτηρίου στην περίπτωσή σου).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω (αν και η εμπειρία μου έχει κάπως "παλιώσει" κατά 6-7 χρόνια) ότι με ένα 7 είσαι σε μεγάλο βαθμό καλυμένος, αν και όπως σωστά είπε ο Snowball δεν υπάρχει σαφής αντιστοιχία. Κάποια πανεπιστήμια αντιστοιχούσαν το 2:1 σε 7.5 (έχω ακούσει και για 8 αλλά ειναι μάλλον η εξαιρεση) οπότε υπάρχει περίπτωση να κάνουν και κάποιες εταιρίες το ίδιο.

 

Για τα Α levels, η "αντιστοιχία" με τους ελληνικούς βαθμούς θα ειναι ακόμα πιο fuzzy.

 

Για τι είδους θέση/εταιρία πρόκειται αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Gia opoion den exei enhmerw8ei,to Sabbato bghke h RAE gia to 2008 (h prohgoumenh htan to 2001), h opoia me apla logia einai mia meleti pou axiologei ta tmhmata twn panepisthmiwn ths agglias sxetika me thn poiothta tou research tous..

 

http://www.rae.ac.uk

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Gia opoion den exei enhmerw8ei,to Sabbato bghke h RAE gia to 2008 (h prohgoumenh htan to 2001), h opoia me apla logia einai mia meleti pou axiologei ta tmhmata twn panepisthmiwn ths agglias sxetika me thn poiothta tou research tous..

 

http://www.rae.ac.uk

 

Ωπ, τί βλέπω; Άλλαξε σημαντικά το σύστημα βαθμολογίας! Τί θα κάνουν τώρα οι γελoίοι στο ΔΙΚΑΤΣΑ;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω (αν και η εμπειρία μου έχει κάπως "παλιώσει" κατά 6-7 χρόνια) ότι με ένα 7 είσαι σε μεγάλο βαθμό καλυμένος, αν και όπως σωστά είπε ο Snowball δεν υπάρχει σαφής αντιστοιχία. Κάποια πανεπιστήμια αντιστοιχούσαν το 2:1 σε 7.5 (έχω ακούσει και για 8 αλλά ειναι μάλλον η εξαιρεση) οπότε υπάρχει περίπτωση να κάνουν και κάποιες εταιρίες το ίδιο.

 

Για τα Α levels, η "αντιστοιχία" με τους ελληνικούς βαθμούς θα ειναι ακόμα πιο fuzzy.

 

Για τι είδους θέση/εταιρία πρόκειται αν επιτρέπεται;

 

 

Δηλαδή και το Α levels για βαθμό πτυχίου αναφέρετε;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, τί βλέπω; Άλλαξε σημαντικά το σύστημα βαθμολογίας! Τί θα κάνουν τώρα οι γελoίοι στο ΔΙΚΑΤΣΑ;

 

Δηλαδή για να καταλάβω - πριν έδιναν στο πανεπιστήμιο απλώς ένα rating (πχ 4*) και τελείωνε το πράγμα, ενώ τώρα κάνουν apportion το research του πανεπιστημίου κατά ποσοστά στις αντίστοιχες κατηγορίες;; Κι αν ένα πανεπιστήμιο κάνει ένα ερευνητικό project και μόνο το οποίο είναι επιπέδου 4* αλλά ΤΙΠΟΤΑ άλλο, αυτοί θα έχουν 100% στο 4*; Αυτή είναι η μλκ με τα ποσοστά (εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος στο νεο σύστημα).

 

Πάντως και τώρα το ΔΙΚΑΤΣΑ θα μπορεί πχ να πει ότι πρέπει πάνω από χ% της έρευνας να εμπίπτει στην κατηγορία 4* ή 3* και πάνω. Τώρα με τι μούτρα θα το πουν αυτό όταν η έρευνα που γίνεται στα ελληνικά πανεπιστήμια που να αντιπροσωπεύει έρευνα επιπέδου 4* ειναι γυρω στο 1% της συνολικής ένας Θεός ξέρει.

 

Είναι για την Bentley. Δηλαδή και το Α levels για βαθμό πτυχίου αναφέρετε;

 

Όχι δεν είναι το πτυχίο - είναι όπως το εξήγησε ο Snowball ο βαθμός των εισαγωγικών εξετάσεων για το πανεπιστήμιο (δλδ Πανελλαδικές για μας τους παλιούς - απολυτήριο φαντάζομαι για εσάς τους νεότερους).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...