Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kudos to... :rolleyes: :ρ

 

@Ντιαβολινα

Οτι σου ειπε η Μαριελ αλλα μην βγαλεις και πολλα. Γουεϊλς μπορει να μην δινουν μεγαλη σημασια αλλα αλλου μπορει να δινουν (χλωμο βεβαια). Για νομικη, αυτοι θελουν να ξερουν τι βαθμους ειχες στα θεωρητικα μαθηματα! :)

 

ΥΓ: Μην ακους την κακια μαγισσα τη Μαριελ.

 

off topic : κακιά μάγισσα.. ε?? εντάξει Χρηστάκο..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

α)επειδή από δεκέμβριο ξεκινώ gmat σε αυτόν τον ένα μήνα που μεσολαβεί μπορώ να κάνω μάθημα με τον αγγλικό μου για ielts ή να πάω σε εξειδικευμένο φροντιστήριο?

β)τις αιτήσεις να τις κάνω όταν θα ξεκινήσω gmat σε φροντιστήριο ή να αρχίσω από τώρα? Και καλά απ' ότι βλέπω στα site τους στις κάνουν με το αζημίωτο.

βi) αν αρχίσω από τώρα τις αιτήσεις και υπολογιζω να βγάλω μεγαλύτερο βαθμό κατά 0.3 μονάδες τουλάχιστον πως τους ενημερώνω? Η δεν το λαμβάνουν υπόψη?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

α)επειδή από δεκέμβριο ξεκινώ gmat σε αυτόν τον ένα μήνα που μεσολαβεί μπορώ να κάνω μάθημα με τον αγγλικό μου για ielts ή να πάω σε εξειδικευμένο φροντιστήριο?

β)τις αιτήσεις να τις κάνω όταν θα ξεκινήσω gmat σε φροντιστήριο ή να αρχίσω από τώρα? Και καλά απ' ότι βλέπω στα site τους στις κάνουν με το αζημίωτο.

βi) αν αρχίσω από τώρα τις αιτήσεις και υπολογιζω να βγάλω μεγαλύτερο βαθμό κατά 0.3 μονάδες τουλάχιστον πως τους ενημερώνω? Η δεν το λαμβάνουν υπόψη?

 

Ευχαριστώ

 

α. Αν εχει καποια εμπειρια πανω στο Ielts γιατι οχι; Βασικα και μονος σου μπορεις να παρεις ενα βιβλιο και να το βγαλεις.

β1. Τις αιτησεις για τι πραγμα; Και ποιος τις κανει με το αζημιωτο;

β2. Μας εχεις μπερδεψει. :confused: :p

Link to comment
Share on other sites

α. Αν εχει καποια εμπειρια πανω στο Ielts γιατι οχι; Βασικα και μονος σου μπορεις να παρεις ενα βιβλιο και να το βγαλεις.

β1. Τις αιτησεις για τι πραγμα; Και ποιος τις κανει με το αζημιωτο;

β2. Μας εχεις μπερδεψει. :confused: :p

 

Εμπειρία δν έχω. Απλά αν το ielts είναι πιο εύκολο από το gmat μην δώσω άδικα λεφτά. Και κυρίως φοβάμαι μην μου πέσουν όλα μαζί. Αιτήσεις εννοώ σε αγγλικά πανεπιστήμια. Τα φροντιστήρια που κάνουν gmat, ielts κλπ σε βοηθάνε να τις κάνεις. Οπότε λέω αν χρειάζεται να προσέξω κάτι μην κάνω καμιά πατάτα. Για το β2 εννοώ πως κατά πάσα πιθανότητα ο τωρινός βαθμός θα είναι χαμηλότερος από αυτόν που θα αναγράφει η αναλυτική. Αυτό πως τους το εξηγώ ή τους ενδιαφέρει καθόλου ή όχι?

 

Εχεις κανά καλό βιβλίο για ielts να προτείνεις? Και πόσες ώρες διάβασμα την ημέρα θα μου πάρει? Λάβε υπόψην πως αν χρειάζεται να αφιερώσω 10 ώρες διάβασμα αυτό θα πάει 2 ώρες * 5 ημέρες και όχι 5 ώρες * 2 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Να την κανεις μονος σου την αιτηση, δεν ειναι δυσκολο. Τσαμπα λεφτα θα δωσεις στους μεσαζοντες που σιγουρα δε θα κανουν και την καλυτερη δουλεια.

 

Για Μαστερ ενδιαφερεσαι και θες να δωσεις GMAT; Πανω σε τι αντικειμενο;

 

Πρωτα κοιταξε να βρεις μερικα πανεπιστημια και courses που σε ενδιαφερουν και κοιτα τι ακριβως requirements ζητανε. Στειλε τους και mail για πιο συγκεκριμενες πληροφοριες.

Καθε Πανεπιστημιο εχει αλλα στανταρ για admission.

 

Για IELTS (ή TOEFL) δυστυχως δεν εχω κατι να προτεινω, δε χρειαστηκε να δωσω...ουτε και κατι αλλο παρεμφερες, αλλα εχω δει μερικα sample tests και δεν ειναι δυσκολα. :O

Link to comment
Share on other sites

Να την κανεις μονος σου την αιτηση, δεν ειναι δυσκολο. Τσαμπα λεφτα θα δωσεις στους μεσαζοντες που σιγουρα δε θα κανουν και την καλυτερη δουλεια.

 

Για Μαστερ ενδιαφερεσαι και θες να δωσεις GMAT; Πανω σε τι αντικειμενο;

 

Πρωτα κοιταξε να βρεις μερικα πανεπιστημια και courses που σε ενδιαφερουν και κοιτα τι ακριβως requirements ζητανε. Στειλε τους και mail για πιο συγκεκριμενες πληροφοριες.

Καθε Πανεπιστημιο εχει αλλα στανταρ για admission.

 

Για IELTS (ή TOEFL) δυστυχως δεν εχω κατι να προτεινω, δε χρειαστηκε να δωσω...ουτε και κατι αλλο παρεμφερες, αλλα εχω δει μερικα sample tests και δεν ειναι δυσκολα. :O

 

για χρηματοοικονομικά. Gmat ζητάνε εδώ κ ΑΣΟΕΕ κ Πειραιάς οπότε δύσκολα θα πάει χαμένο, ενώ στην αγγλία μόνο το lancaster. Τώρα τα entry requirements θα ναι διαφορετικά από αυτά που χουν στα sites?

Πάντως από ότι είδα κι εγώ το ielts είναι καθαρά αγγλικά οπότε φαντάζομαι πως με αυτόν που πήρα το ecpe θα κάνει. Θα παιρνα βιβλία να διάβαζα αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι το writing και το speaking (ποιος θα μου τα διορθώνει).

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο δύσκολο στο Ielts είναι ο χρόνος writing και reading, αλλά αν είσαι συνηθισμένος να διαβάζεις γρήγορα δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Στο speaking βάζουν εύκολα βαθμούς, τουλάχιστον στην Κύπρο που το έδωσα εγώ, πήρα 9/9...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

για χρηματοοικονομικά. Gmat ζητάνε εδώ κ ΑΣΟΕΕ κ Πειραιάς οπότε δύσκολα θα πάει χαμένο, ενώ στην αγγλία μόνο το lancaster. Τώρα τα entry requirements θα ναι διαφορετικά από αυτά που χουν στα sites?

Πάντως από ότι είδα κι εγώ το ielts είναι καθαρά αγγλικά οπότε φαντάζομαι πως με αυτόν που πήρα το ecpe θα κάνει. Θα παιρνα βιβλία να διάβαζα αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι το writing και το speaking (ποιος θα μου τα διορθώνει).

Καλό είναι να πάρεις βιβλία γιατί οι εκθέσεις διαφέρουν πολύ σε σχέση με του ecpe. Αν πάρεις βιβλία που δίνουν στο british council για το ielts απο πίσω θα βρεις και παραδείγματα εκθέσεων αλλιώς στήλτα μου κ στα διορθώνω... :DΚ το listening είναι διαφορετικό πολύ απ'το ecpe, οπότε θα χρειαστείς βιβλία.. Τα entry requirements μπορεί να αλλάζουν λίγο ως προς τις βαθμολογίες αν δεν κάνω λάθος, πάντως μην φοβάσαι τίποτα!:)

Link to comment
Share on other sites

για χρηματοοικονομικά. Gmat ζητάνε εδώ κ ΑΣΟΕΕ κ Πειραιάς οπότε δύσκολα θα πάει χαμένο, ενώ στην αγγλία μόνο το lancaster. Τώρα τα entry requirements θα ναι διαφορετικά από αυτά που χουν στα sites?

Πάντως από ότι είδα κι εγώ το ielts είναι καθαρά αγγλικά οπότε φαντάζομαι πως με αυτόν που πήρα το ecpe θα κάνει. Θα παιρνα βιβλία να διάβαζα αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι το writing και το speaking (ποιος θα μου τα διορθώνει).

 

Το ECPE ποτε το πηρες; Αν ειναι προσφατο μπορει και να το δεχτουν.

Αν θελεις να αποφυγεις το IELTS επικοινωνησε με τα πανεπιστημια που θελεις, κατευθειαν με τον Admission tutor του department και ρωτα τι θελουν για να σε δεχτουν.

Και να εισαι σιγουρος οτι μπορει στα requirements να λενε οτι δεχονται μονο IELTS π.χ. αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ECPE ποτε το πηρες; Αν ειναι προσφατο μπορει και να το δεχτουν.

Αν θελεις να αποφυγεις το IELTS επικοινωνησε με τα πανεπιστημια που θελεις, κατευθειαν με τον Admission tutor του department και ρωτα τι θελουν για να σε δεχτουν.

Και να εισαι σιγουρος οτι μπορει στα requirements να λενε οτι δεχονται μονο IELTS π.χ. αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο. :)

 

Αυτό το τελευταίο ισχύει..Στο δικό μου MSc στα requirements έγραφε μόνο για IELTS και σε e-mail που έστειλα στον υπεύθυνο του τμήματος μου είπε ότι μπορούν να με δεχτούν και με TOEFL αρκεί να είχα πάνω από 238 και essay 4/5 και εγώ το είχα πάρει ήδη με 283/300 και essay 5/5 και ήταν πιο εύκολο από το IELTS.

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο το warwick από ότι είδα δεν δέχεται στα μεταπτυχιακά toefl Αλλά έψαξα link και δε βρήκα κάτι για ημερομηνίες εξετάσεων στην Ελλάδα. Επίσης τι είναι αυτό το 'academic' για το ielts? Το ECPE το πήρα πριν 3.5 χρόνια δε νομίζω να το δεχτούνε. Πάντως ψιλομπερδεύτηκα με τα requirements του toefl. Τόσοι πολλοί αριθμοί διαφορετικοί για κάθε ίδρυμα
Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο το warwick από ότι είδα δεν δέχεται στα μεταπτυχιακά toefl Αλλά έψαξα link και δε βρήκα κάτι για ημερομηνίες εξετάσεων στην Ελλάδα. Επίσης τι είναι αυτό το 'academic' για το ielts? Το ECPE το πήρα πριν 3.5 χρόνια δε νομίζω να το δεχτούνε. Πάντως ψιλομπερδεύτηκα με τα requirements του toefl. Τόσοι πολλοί αριθμοί διαφορετικοί για κάθε ίδρυμα

 

προφανώς έψαξες το paper-based κι όχι το internet based.

για ψάξε για το δεύτερο, το πρώτο δεν νομίζω να έχει στην ελλάδα, ή αν έχει είναι 1-2 φορές το χρόνο .. έχει εξετάσεις τουλάχιστον 3 φορές το μήνα σε όλες τις μεριές της Ελλάδας.

Προφανώς τα πανεπιστήμια έχουν "διάφορους" βαθμούς για το toefl γιατί κάποιοι έχουν το paper-based κι άλλοι το internet based.

Έχει διάρκεια ισχύς 2 ετών, και έχει reading, writing, speaking. Απ' όλα δηλαδή. Τα αποτελέσματα επειδή γίνονται σε online φάση βγαίνουν και άμεσα (20 μέρες - 1 μήνα το πολύ, πολλές φορές και λιγότερο). επίσης το ίδιο το site σου δίνει τη δυνατότητα για να αποσταλλούν οι βαθμοί σου κατευθείαν στο πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει (σε περίπτωση που επείγει το αποδεικτικό).

Για το ielts αν ήμουν Ελλάδα, θα μπορούσα να σου προτείνω βιβλία (η μητέρα μου έχει ιδιωτικό φροντιστήριο) αλλά τώρα λίγο δύσκολο..πάντως δεν έχει πολύ υψηλό βαθμό δυσκολίας. Δες πάντως και τι επιλογή σου δίνουν τα πανεπιστήμια για το EDEXCEL, είναι κι αυτό αποδεκτό από πολλά πανεπ/μια της Αγγλίας και είναι κι αυτό εύκολο.. άσε που σου "μένει" κιόλας.. γιατί είναι αναγνωρισμένο κι από το ελληνικό δημόσιο.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.. και κάνε τα χαρτιά μόνος σου.. μην εμπιστευτείς κανέναν..και προπάντων μην δώσεις τα λεφτά σου σε κανέναν για να σου κάνει αιτήσεις.. υπάρχουν πολλοί μαυρέμποροι εκεί έξω.. που εκμεταλλεύονται.. ενώ μπορείς να μην ξοδέψεις τίποτα απολύτως για την αίτησή σου (εκτός κι αν την κάνεις μέσω ucas που θα δώσεις 15 λίρες..σιγά τα αυγά..!!).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρο έχω την εντύπωση πως ο βαθμός του IELTS ισχύει για 3 χρόνια και τα αποτελέσματα βγαίνουν ακριβώς 13 μέρες μετά την εξέταση σε reading, writing (το speaking προηγείται συνήθως κατά κάποιες μέρες)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανά βιβλίο σαν της Καρ για το ecpe που να 'χει μόνο τεστ? Του barron's έχει μόνο 4 + ότι το cd έχει μόνο το listening για το πρώτο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο το warwick από ότι είδα δεν δέχεται στα μεταπτυχιακά toefl Αλλά έψαξα link και δε βρήκα κάτι για ημερομηνίες εξετάσεων στην Ελλάδα. Επίσης τι είναι αυτό το 'academic' για το ielts? Το ECPE το πήρα πριν 3.5 χρόνια δε νομίζω να το δεχτούνε. Πάντως ψιλομπερδεύτηκα με τα requirements του toefl. Τόσοι πολλοί αριθμοί διαφορετικοί για κάθε ίδρυμα

 

nomizw kaneis lathos....giati eimai sto warwick kai kserw paidia pou exoun erthei me toefl :)

 

gia mena den mporw na milisw giati edw to ielts...

Link to comment
Share on other sites

nomizw kaneis lathos....giati eimai sto warwick kai kserw paidia pou exoun erthei me toefl :)

 

gia mena den mporw na milisw giati edw to ielts...

 

Χμμ... τώρα το ξεκίνησα. Να δω πως θα πάει και αν χρειαστεί θα κάνω τη μετάβαση.

 

2 ερωτήσεις ακόμα. Στο ielts το 7 στο reading και στο listening είναι το 28/40 γιατί πάει με άριστα το 9.Και αξίζει να πάω σε αυτή την έκθεση? Δηλαδή σου λενε τα requirements για κάθε τμήμα, αν αξίζει να κάνεις αίτηση πότε να κάνεις τις αιτήσεις κλπ ή είναι δημόσιο του στυλ πάρτε τα φυλλάδια και μελετήστε τα.:(

Link to comment
Share on other sites

de thymamai na sou pw...apla aposo thymamai einai diaforetiko sto reading kai sto listening...

pantws sta perissotera metaptyxiaka zitane panw apo 6,5....

 

Koita...eixa paei kai egw....alla pio poly gia to xavale...genika den mporw na pw oti tha sou prosferei kati aksiologo kai genika kai ta atoma pou stelnoun den einai panta ta kalytera.... px. se ena panepistimio pou rwtousa den eixan idea gia ena metaptyxiako pou exoun... skepsou oti den iksera kan oti to exoun kai eprepe na to koikasoume sta fylladia tous... :S:S

 

oti tha sou poune ekei, einai osa yparxoun kai stis selides twn panepistimiwn...an exeis xrono pigaine mia volta...alliws de tha xaseis kai tpt trelo...genika na ksereis oti oso pio nwris kaneis aitisi toso pio kala einai giati stin agglia doulevoun me ti logiki first in-first out... na to exeis sto nou sou auto giati einai poly simantiko!kai opou vlepeis deadline...pali paizei to idio skiniko parolo pou lene oti yparxei deadline kai meta tha ginei i epeksergasia tis opoia aitisis...

Link to comment
Share on other sites

de thymamai na sou pw...apla aposo thymamai einai diaforetiko sto reading kai sto listening...

pantws sta perissotera metaptyxiaka zitane panw apo 6,5....

 

Μην σου πω και 7/9...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

6,5 με 7 είναι το σύνηθες.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

6,5 με 7 είναι το σύνηθες.

 

Καλό θα ήταν όμως να έχει υπ' όψιν του ο φίλος πως αν το πανεπιστήμιο ζητάει 6,5, ελάχιστοι θα είναι αυτοί που θα κάνουν αίτηση με 6,5. Οι περισσότεροι θα έχουν από 7 και πάνω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να πω την αμαρτία μου τα προκαταρτικά στου barron's μου φάνηκαν εύκολα.

 

Σχετικά με τα references προβληματίζομαι. Κατά πρώτον λόγο δεν με ξέρει (όχι μόνον εμενα αλλά και τους περισσότερους) κανείς καθηγητής. Επιπλέον, κάθε πανεπιστήμιο που τσέκαρα έχει τα δικά του references. Δλδ 6-7 στην Βρεταννία, 2-3 στην Ελλάδα θα τους πάω 10 αιτήσεις να υπογράψουν? Θα με βρίσουν και καλά θα κάνουν. Και γω στη θέση τους το ίδιο θα 'κανα. Και γιατί δίνουν τόση σημασία στις συστατικές? Οι βαθμοί δεν τους φτάνουν; Πως στο καλό ένας τύπος που σε ένα εξάμηνο διδασκει 500+ φοιτητές μπορεί να αξιολογήσει κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα references προβληματίζομαι. Κατά πρώτον λόγο δεν με ξέρει (όχι μόνον εμενα αλλά και τους περισσότερους) κανείς καθηγητής. Επιπλέον, κάθε πανεπιστήμιο που τσέκαρα έχει τα δικά του references. Δλδ 6-7 στην Βρεταννία, 2-3 στην Ελλάδα θα τους πάω 10 αιτήσεις να υπογράψουν? Θα με βρίσουν και καλά θα κάνουν. Και γω στη θέση τους το ίδιο θα 'κανα. Και γιατί δίνουν τόση σημασία στις συστατικές? Οι βαθμοί δεν τους φτάνουν; Πως στο καλό ένας τύπος που σε ένα εξάμηνο διδασκει 500+ φοιτητές μπορεί να αξιολογήσει κάποιον;

 

Είναι πολύ σημαντικές οι συστατικές επιστολές γιατί δείχνουν - υποτίθεται βέβαια - ότι τρόπον τινά «ξεχώρισες» από το τμήμα σου, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο μάθημα.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις έναν καθηγητή που να σε θυμάται έστω και ελάχιστα και να του ζητήσεις συστατική επιστολή, ή να διαλέξεις έναν καθηγητή ο οποίος δεν είναι «περίεργος» (για να θέσω ευγενικά), και στο μάθημα του οποίου έχεις πάρει καλό βαθμό. Έτσι, είναι πολύ πιθανό να σου δώσει συστατική επιστολή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικές οι συστατικές επιστολές γιατί δείχνουν - υποτίθεται βέβαια - ότι τρόπον τινά «ξεχώρισες» από το τμήμα σου, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο μάθημα.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις έναν καθηγητή που να σε θυμάται έστω και ελάχιστα και να του ζητήσεις συστατική επιστολή, ή να διαλέξεις έναν καθηγητή ο οποίος δεν είναι «περίεργος» (για να θέσω ευγενικά), και στο μάθημα του οποίου έχεις πάρει καλό βαθμό. Έτσι, είναι πολύ πιθανό να σου δώσει συστατική επιστολή...

κάπως έτσι λειτουργεί το θέμα με τις συστατικές...πτυχιακή δεν έκανες? αν έχεις κάνει ζήτα μία από τον επιβλέποντα καθηγητή σου

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικές οι συστατικές επιστολές γιατί δείχνουν - υποτίθεται βέβαια - ότι τρόπον τινά «ξεχώρισες» από το τμήμα σου, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο μάθημα.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις έναν καθηγητή που να σε θυμάται έστω και ελάχιστα και να του ζητήσεις συστατική επιστολή, ή να διαλέξεις έναν καθηγητή ο οποίος δεν είναι «περίεργος» (για να θέσω ευγενικά), και στο μάθημα του οποίου έχεις πάρει καλό βαθμό. Έτσι, είναι πολύ πιθανό να σου δώσει συστατική επιστολή...

 

Mόνο από καθηγητή πανεπιστημίου δέχονται (δεν έχω εργασιακή εμπειρία); Σκέφτομαι να πάρω από αυτόν που μου έκανε αγγλικά που πιστεύω θα με ξέρει καλύτερα από κάποιον που με βλέπει ως έναν ακόμα αριθμό μητρώου και ως έναν ακόμα υποψήφιο για να του προωθήσει το ερευνητικό του έργο (λες και άλλη σκασίλα δεν είχα) . Αλλά πιστεύω πως στην τελική κάποιος θα βρεθεί να μου δώσει. Αλλά το θέμα είναι πως όπου κοίταξα κάθε πανεπιστήμιο είχε το δικό του "πρότυπο" συστατικής και δε νομίζω να είναι θελκτικός στο να γράφει τα ίδια και τα ίδια τόσες φορές.

 

κάπως έτσι λειτουργεί το θέμα με τις συστατικές...πτυχιακή δεν έκανες? αν έχεις κάνει ζήτα μία από τον επιβλέποντα καθηγητή σου

 

Βαλτός είσαι:O Μια μέρα θα γράψω βιβλίο γι' αυτό το θέμα. :(

Link to comment
Share on other sites

Mόνο από καθηγητή πανεπιστημίου δέχονται (δεν έχω εργασιακή εμπειρία); Σκέφτομαι να πάρω από αυτόν που μου έκανε αγγλικά που πιστεύω θα με ξέρει καλύτερα από κάποιον που με βλέπει ως έναν ακόμα αριθμό μητρώου και ως έναν ακόμα υποψήφιο για να του προωθήσει το ερευνητικό του έργο (λες και άλλη σκασίλα δεν είχα) . Αλλά πιστεύω πως στην τελική κάποιος θα βρεθεί να μου δώσει. Αλλά το θέμα είναι πως όπου κοίταξα κάθε πανεπιστήμιο είχε το δικό του "πρότυπο" συστατικής και δε νομίζω να είναι θελκτικός στο να γράφει τα ίδια και τα ίδια τόσες φορές.

 

Οι περισσότερες συστατικές επιστολές έχουν standard τρόπο γραφής και περιλαμβάνουν συγκεκριμένα πράγματα. Έχω την εντύπωση πως μονάχα από καθηγητές πανεπιστήμιου δέχονται συστατικές...

 

Επίσης εάν είχες σχετικό μάθημα με το θέμα του μεταπτυχιακού σου στο πανεπιστήμιο, μπορείς να ζητήσεις συστατική από αυτόν τον καθηγητή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...