Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι καθηγητές στην ΑΣΟΕΕ μας λένε καλά λόγια για το WARWICK

 

Απο τα συγκεκριμένα που έβαλες xrimatooikonomik, το Warwick είναι μακράν το καλύτερο.

Με ranking νούμερο 5 από όλα τα πανεπιστήμια του UK αλλά και κάπου στο 3-4 για business-related μαθήματα, είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Εγώ με βλέπω Nottingham/Warwick.

 

Όποιο από τα 3 πρώτα στη λίστα σου (Lancaster, Bath, Warwick) και να διαλέξεις θα έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όποιο από τα 3 πρώτα στη λίστα σου (Lancaster, Bath, Warwick) και να διαλέξεις θα έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή :)

 

 

Arkei na me dextoun auta:)

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με την προοπτική ότι θα σε δεχτούν το λέμε. Εννοείται πως δεν θα κάνεις αιτήσεις μόνο σε αυτά τα 3. Κάνε σε όλα στη λίστα σου και όταν έρθει η ώρα της απόφασης το βλέπεις.
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα τις αιτήσεις μου (σύνολο 8), το Warwick και το Lancaster ήταν τα δύο που με "γείωσαν"... :p

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που θα ήθελα να μάθω είναι, πως κάποιος εξασφαλίζει πλήρη υποτροφία για μεταπτυχιακό - διδακτορικό στην Αγγλία, συμπεριλαμβανομένων των βοηθών έρευνας και βοηθών καθηγητή. Απλά αρχίζεις να κάνεις αιτήσεις σε όλα τα πανεπιστήμια και όποιο σε πάρει; :blink: Είχα ακούσει πως πολλές εταιρίες δίνουν υποτροφίες με την προϋπόθεση να αναλάβεις ένα δικό τους project.. Ισχύει αυτό; Και που μπορώ να βρω μαζεμένες διαθέσιμες υποτροφίες για αυτού του είδους τις υποτροφίες αλλά και γενικά για υποτροφίες στην Αγγλία;

 

Ευχαριστώ! :)

Κάποιος που να γνωρίζει κάτι; Στο thread αν και τεράστιο.. Μπόρεσα να βρω αυτο το site του βρετανικού συμβουλίου. Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα το Warwick!

Για το Lancaster υπαρχουν λυσεις για να σε δεχτει.:cool:

 

 

ti ennoeis??

 

@seventh_heaven

 

Ti m.o. eixes??Poia se dexthkan k gia ti master?

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πτυχίο ήταν Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων με Μ.Ο 6,9.

Ήθελα MSc σχετικό με Marketing (οπότε ίσως δεν εμπίπτουμε στα ίδια κριτήρια αξιολόγησης από τα unis).

Με δέχτηκαν Cardiff, Aston, Nottingham, Leeds, Surrey και Birmingham, και τελικά διάλεξα το Cardiff.

 

To Lancaster δικαιολογημένα με απέρριψε γιατί το MSc του ήταν Advanced Marketing Management και ήθελε πρώτο πτυχίο με ιδιαίτερη έμφαση στο marketing, που εγώ δεν είχα.

Το Warwick μάλλον με απέρριψε επειδή ήταν Warwick! :p

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πτυχίο ήταν Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων με Μ.Ο 6,9.

Ήθελα MSc σχετικό με Marketing (οπότε ίσως δεν εμπίπτουμε στα ίδια κριτήρια αξιολόγησης από τα unis).

Με δέχτηκαν Cardiff, Aston, Nottingham, Leeds, Surrey και Birmingham, και τελικά διάλεξα το Cardiff.

 

To Lancaster δικαιολογημένα με απέρριψε γιατί το MSc του ήταν Advanced Marketing Management και ήθελε πρώτο πτυχίο με ιδιαίτερη έμφαση στο marketing, που εγώ δεν είχα.

Το Warwick μάλλον με απέρριψε επειδή ήταν Warwick! :p

 

Mε βάση τη δικιά μου εμπειρία, τα πανεπιστήμια που αναφέρεις θα πρέπει να ζητούσαν μ.ο 7 (κάποια, όπως Leeds & Surrey ίσως και 6.5) οπότε ακόμα και με 6.9 να έχεις και να ζητάνε 7 είναι ελάχιστη η διαφορά οπότε σε δέχονται.

 

Το Warwick έχω ακούσει (δεν είχα κάνει αίτηση τελικά, αν και του είχα ρίξει μια ματιά) ότι ζητάει 7.5 :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να γνωρίζει κάτι; Στο thread αν και τεράστιο.. Μπόρεσα να βρω αυτο το site του βρετανικού συμβουλίου. Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;

 

Οι υποτροφίες για μαστερ και για διδακτορικό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Υποτροφίες για μάστερ δε δίνονται από Αγγλία. Το πολύ πολύ αν έχεις καλά προσόντα ή αν τύχει το πανεπιστήμιο που πας να έχει χρήματα την περίοδο που θα πας, θα σου πληρώσει τα δίδακτρα αλλά τίποτα παραπάνω. Άρα για να βρεις υποτροφία για μάστερ, θα μπορέσεις μόνο μέσω ελλάδας, πχ από κανά ελληνικό ίδρυμα. Το διδακτορικό είναι άλλη υπόθεση. Πρέπει να επικοινωνήσεις με πιθανούς επιβλέποντες καθηγητές και να τους ρωτήσεις αν έχουν funding. Αλλά και πάλι είναι δύσκολη υπόθεση, γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις το funding είναι διαθέσιμο για UK students ή για EU students who have been resident in the UK for more than 3 years. Οπότε θέλει αρκετό ψάξιμο μέχρι να "πετύχεις" καθηγητή με funding, σε θέμα κιόλας που να σε ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Οι υποτροφίες για μαστερ και για διδακτορικό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Υποτροφίες για μάστερ δε δίνονται από Αγγλία. Το πολύ πολύ αν έχεις καλά προσόντα ή αν τύχει το πανεπιστήμιο που πας να έχει χρήματα την περίοδο που θα πας, θα σου πληρώσει τα δίδακτρα αλλά τίποτα παραπάνω. Άρα για να βρεις υποτροφία για μάστερ, θα μπορέσεις μόνο μέσω ελλάδας, πχ από κανά ελληνικό ίδρυμα. Το διδακτορικό είναι άλλη υπόθεση. Πρέπει να επικοινωνήσεις με πιθανούς επιβλέποντες καθηγητές και να τους ρωτήσεις αν έχουν funding. Αλλά και πάλι είναι δύσκολη υπόθεση, γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις το funding είναι διαθέσιμο για UK students ή για EU students who have been resident in the UK for more than 3 years. Οπότε θέλει αρκετό ψάξιμο μέχρι να "πετύχεις" καθηγητή με funding, σε θέμα κιόλας που να σε ενδιαφέρει

 

Μάλιστα... Δύσκολα τα πράγματα δηλαδή.. Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου joskem1. :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Οι υποτροφίες για μαστερ και για διδακτορικό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Υποτροφίες για μάστερ δε δίνονται από Αγγλία. Το πολύ πολύ αν έχεις καλά προσόντα ή αν τύχει το πανεπιστήμιο που πας να έχει χρήματα την περίοδο που θα πας, θα σου πληρώσει τα δίδακτρα αλλά τίποτα παραπάνω. Άρα για να βρεις υποτροφία για μάστερ, θα μπορέσεις μόνο μέσω ελλάδας, πχ από κανά ελληνικό ίδρυμα. Το διδακτορικό είναι άλλη υπόθεση. Πρέπει να επικοινωνήσεις με πιθανούς επιβλέποντες καθηγητές και να τους ρωτήσεις αν έχουν funding. Αλλά και πάλι είναι δύσκολη υπόθεση, γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις το funding είναι διαθέσιμο για UK students ή για EU students who have been resident in the UK for more than 3 years. Οπότε θέλει αρκετό ψάξιμο μέχρι να "πετύχεις" καθηγητή με funding, σε θέμα κιόλας που να σε ενδιαφέρει

 

Στα δικά μου χρόνια υπήρχε το funding από το EPSRC το οποί κάλυπτε τα δίδακτρα για τους φοιτητές Ε.Ε., ενώ για Άγγλους είχε και maintenance. Δεν το είχαν όλα τα μαστερ και ήταν για καμιά 20αρια φοιτητές, αλλά αν είχες καλούς βαθμούς και έκανες apply νωρίς το έπερνες σχετικά άνετα.

 

Δεν υπάρχει πια αυτό;

 

Edit: Το EPSRC είναι για science and engineering.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν εγώ υπήρχε το ESF (European Social Fund) και το παίρναμε αρκετοί τότε. 320 λίρες το μήνα αλλά είχε απαιτήσεις παρουσιών σε μαθήματα, αλλιώς στο μειώνανε. Αργότερα απ' ότι έμαθα μειώθηκε αρκετά το ποσό, και ήταν κυρίως σε περιφερειακά πανεπιστήμια.......

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου χρόνια υπήρχε το funding από το EPSRC το οποί κάλυπτε τα δίδακτρα για τους φοιτητές Ε.Ε., ενώ για Άγγλους είχε και maintenance. Δεν το είχαν όλα τα μαστερ και ήταν για καμιά 20αρια φοιτητές, αλλά αν είχες καλούς βαθμούς και έκανες apply νωρίς το έπερνες σχετικά άνετα.

 

Δεν υπάρχει πια αυτό;

 

Edit: Το EPSRC είναι για science and engineering.

 

Ναι! Λέγοντας παραπάνω ότι αν το πανεπιστήμιο που πας έχει χρήματα τότε σου πληρώνουν τα δίδακτρα, σε κάτι τέτοιο αναφερόμουν. πχ για engineering υπαρχει το EPSRC. Σε αυτό δεν κάνει αίτηση ο φοιτητής αλλά ο καθηγητής ή το πανεπιστήμιο, και στη συνέχεια τα χρήματα μοιράζονται στους φοιτητές. Για παράδειγμα στην περίπτωσή μου το πανεπιστήμιο είχε λάβει χρήματα από το EPSRC για ευρωπαίους φοιτητές, και ετσι ορισμένοι σταθήκαμε τυχεροί και μας πλήρωσαν τα δίδακτρα - χωρίς όμως να έχουμε κάνει κάποια σχετική αίτηση

Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύει για βαθμό Distinction in MSc?!? Δλδ κρίνεσαι από τα πόσα μαθήματα έχεις πάνω από 70%?

 

Η πτυχιακή μετράει για 4 σωστά?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύει για βαθμό Distinction in MSc?!? Δλδ κρίνεσαι από τα πόσα μαθήματα έχεις πάνω από 70%?

 

Ο μέσος όρος πρέπει να είναι πάνω από 70%, δεν έχει σχέση το πόσα μεμονωμένα μαθήματα είναι πάνω από 70%.

Link to comment
Share on other sites

Ο μέσος όρος πρέπει να είναι πάνω από 70%, δεν έχει σχέση το πόσα μεμονωμένα μαθήματα είναι πάνω από 70%.

 

Χαζή ερώτηση αλλά προσθέτω το % που έχω στο κάθε μάθημα και το διαιρώ με τον αριθμό των μαθημάτων?!?Μολις πήρα τα αποτελέσματα του MSc μου και προσπαθώ να καταλάβω αν θα πάρω το MSc με distinction ή όχι...

 

Έχω κάνει 6 modules (x20=120 points) και 4 (=60 points) που μετράει η πτυχιακή σύνολο 10 . Σε 5 από αυτά τα 10 έχω πάνω από 70%...(20+60=80 points στους 180 points)..Δικαιούμαι distinction ή όχι?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Λέγοντας παραπάνω ότι αν το πανεπιστήμιο που πας έχει χρήματα τότε σου πληρώνουν τα δίδακτρα, σε κάτι τέτοιο αναφερόμουν. πχ για engineering υπαρχει το EPSRC. Σε αυτό δεν κάνει αίτηση ο φοιτητής αλλά ο καθηγητής ή το πανεπιστήμιο, και στη συνέχεια τα χρήματα μοιράζονται στους φοιτητές. Για παράδειγμα στην περίπτωσή μου το πανεπιστήμιο είχε λάβει χρήματα από το EPSRC για ευρωπαίους φοιτητές, και ετσι ορισμένοι σταθήκαμε τυχεροί και μας πλήρωσαν τα δίδακτρα - χωρίς όμως να έχουμε κάνει κάποια σχετική αίτηση

 

Ωραία κάτι είναι και αυτό..! :D Δηλαδή για να χρηματοδοτηθώ από τον οργανισμό EPSRC δεν κάνω κάποια κίνηση εξ αρχής παρά μόνο όταν πάω στο πανεπιστήμιο που με δέχτηκε; :blink: Από πριν πως μπορώ να γνωρίζω αν το πανεπιστήμιο είναι επιχορηγημένο από τον EPSRC; :confused: Και ακόμα μία ερώτηση..! Το αντικείμενο των μεταπτυχιακών σπουδών μου θα πρέπει να είναι αποκλειστικά πάνω σε Engineering; Αν είναι Engineering Management;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

eimai & egw se mia atermoni diadikasia euresis funding gia diadakroriko stin agglia (egw eimai tis organwtikis psixologias)...

 

Ayto pou paizei me emas tous eyrwpaious einai oi studentships competitions pou trexoun ligo poly ola ta panepistimia se merika ( i kamia fora se ola) departments tous. Ta ESRC kaliptoun full mono tous agglous i ewrwpaious pou exoun meinei 3 xronia agglia.

 

Autes oi university i departmental studentships theloun to trelo treksimo & diadiktiako psaksimo giati prepei na breis kathigiti (ennoeitai na prosdioriseis apolita to thema sou...), na tairiaksoun ta research interests sou me ta research priorities tou sigkekrimenou tmimatos, outws wste na ipostitixtei i ipopsifiotita sou gia tis studentships. Theloun 2:1 sto basiko ptixio & MSc & analogws to tmima h me merit: panw apo 60% h MSc (aneksartitou merit).

Toulaxiston sta tmimata pou se kathe panepistimio anikoun se social sciences faculties (& ta sinafi) blepw oti me ena kalo ptixio (girw sto 7) kai ena masteraki kapoies liges pithanotites tis exeis an to xeis "desei" kala to thema sou. Ta megala zoria einai gia osous stoxeoun tis business schools, ekei xwris merit i distinction sto MSc olotela den pas pouthena

 

I blakeia einai oti autes oi studentships pairnoun to poly- poly kamia 10aria atoma mono... Proswpika exw kanei kapoies aitiseis meta apo anepisimes sizitiseis me sigmekrimena tmimata panepitimiwn (city, NTU, Warwick, leicester) & kathigites (eidika me 2 pithanous epoptes mou sto NTU milaw edw & kana trimino)& o theos mazi mou...

Link to comment
Share on other sites

Tha pate kai tha deite to RAE tis sxolis pou thelete..kai tha dialeksete panepistimia pou einai sto top 15..auta tha einai k ta uni pou tha exoun tis perisoteres upotrofies k pio eukolo funding se sugrisi me ta alla uni.
Link to comment
Share on other sites

Ο μέσος όρος πρέπει να είναι πάνω από 70%, δεν έχει σχέση το πόσα μεμονωμένα μαθήματα είναι πάνω από 70%.

 

Δεν ισχύει παντού αυτό. Στο μάστερ μου έπρεπε να έχεις πάνω από 70% σε ΌΛΑ τα μαθήματα ΚΑΙ στο project.

 

Στην χρονιά μου μόνο ένας το πλησίασε (φαινόμενο ο τύπος και μάλιστα Έλληνας που είχε τελείωσει πολυτεχνείο Ξάνθης :happy: ), καθώς είχε πάνω από 70% σε όλα τα μαθήματα. Εκεί που περιμέναμε όλοι να πάρει το distinction, Ο ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΣ ο καθηγητής του του έβαλε 68% στο πρότζεκτ (!!!). ΊΣΩΣ να μην άξιζε το προτζεκτ 70%, αλλά ρε ****το, βλέπεις ότι ο τύπος γ**μάει, βάλτου άλλα 2% να το πάρει...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει παντού αυτό. Στο μάστερ μου έπρεπε να έχεις πάνω από 70% σε ΌΛΑ τα μαθήματα ΚΑΙ στο project.

 

Στην χρονιά μου μόνο ένας το πλησίασε (φαινόμενο ο τύπος και μάλιστα Έλληνας που είχε τελείωσει πολυτεχνείο Ξάνθης :happy: ), καθώς είχε πάνω από 70% σε όλα τα μαθήματα. Εκεί που περιμέναμε όλοι να πάρει το distinction, Ο ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΣ ο καθηγητής του του έβαλε 68% στο πρότζεκτ (!!!). ΊΣΩΣ να μην άξιζε το προτζεκτ 70%, αλλά ρε ****το, βλέπεις ότι ο τύπος γ**μάει, βάλτου άλλα 2% να το πάρει...

 

Σιγά μην σκεφτεί έτσι ο καθηγητής..Στο λέω γιατί στην χρονιά του MSc μου κόπηκαν στην 1η εργασία που έπρεπε να παραδώσουμε κάποιοι Ινδοί με 38% (και η βάση ήταν το 40%) και αναγκάστηκαν να ξαναγράψουν την εργασία απο την αρχή..Νομίζω ο ένας κόπηκε πάλι και αναγκάστηκε να πληρώσει κάτι..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Μarianot με το IKY τι παίζει; To έχεις ψάξει καθόλου;

 

Nai, nai to psaksa... proswpika den exw tis antoxes na katsw na diabasw oli auti tin pantelws asxeti bibliografia me to thema mou (stin periptwsi mou oles tis kateuthinseis psixologias..). Isws an den eixa kanei idi to master mou mporei & na to skeftomoun. Twra kalws i kakws exw epikentrwthei se sigkekrimena themata tis psixologias...

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΥ νομιζω οτι δε δινει υποτροφιες στον τομεα της Ψυχολογιας, κανω λαθος;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...