Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α επίσης μου είπαν οτι υπάρχουν rankings που κατατάσουν τα πανεπιστήμια ανάλογα με το συγκεκριμένο μεταπτ.Π.χ εγώ που ψάχνω sustainable energy πού μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο??
Link to comment
Share on other sites

Γενικά επειδή θέλω να κάνω msc σε καλό πανεπ. και εχω τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός στα managementοειδή τί προτείνετε?Δέν βρίσκω κάτι πλήν κάποιων πανάκριβων...

 

Aν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες το θέμα του management/business το έχουμε συζητήσει εκτενώς. Ρίξε μια ματιά και ότι απορίες έχεις ρώτα.

 

Η πρότασή μου σε άτομα σαν εσένα που προέρχονται από διαφορετικό background και θέλουν να το γυρίσουν σε business είναι το MSc in Management στο Bath ή κάτι ανάλογο. Ειδικά με την παρούσα ισοτιμία η τιμή του είναι αξιοπρεπέστατη. Δεν ξέρω τι εννοείς πανάκριβα ...:O

 

Ρίξε πάντως μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες,θα βρεις αρκετό info.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι για MSc in Management, MBΑ ή κάποιο specialized Master's;
χμμμ....γενικά αυτά που κοιτάω τώρα είναι msc με ενέργεια μόνο.Έχουν και οικονομικά αλλα δέν είναι managment κ.τ.λ.mba θέλει προυπηρεσία.Μάλλον αν κοίταγα κάτι θα κοίταγα προς ας πούμε engineering management,τεχνοοικονομικά συστήματα τύπου αυτό που έχει το ΕΜΠ κ.τ.λ.
Link to comment
Share on other sites

Α επίσης μου είπαν οτι υπάρχουν rankings που κατατάσουν τα πανεπιστήμια ανάλογα με το συγκεκριμένο μεταπτ.Π.χ εγώ που ψάχνω sustainable energy πού μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο??

 

Ωπ - μισό λεπτάκι, management είπες πριν τώρα μας τα γυρνάς. :p

 

Τα rankings δεν είναι τόσο εξειδικευμένα. Αν το μαστερ είναι μέρος του business school (αμφιβάλω ότι this would be the case for sustainable energy) θα κοιτάξεις τα rankings για business. Αν είναι στο engineering θα κοιτάξεις τα αντίστοιχα rankings κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Πανάκριβα σημαίνει οτι στο imperial τα τεχνικά έχουν ως 5000 ενώ τα management έχουν απο 15000.Επομένως το 15000 είναι πανάκριβο...

 

Γενικά και στα δύο θα κάνω αιτήσεις και βλέποντας...

Να κάνω και μερικές ακόμα ερωτησούλες???

_Τα master που βρήκα imperial και edinburgh αναγνωρίζονται ως master στην Ελλάδα?Υπάρχει περίπτωση να μήν???

_Στα δύο παραπάνω θα γίνω δεκτός με 7,2 και μερική προυπηρεσία και πρακτική στη Γερμανία?Οι αιτήσεις θα σταλούν τέλος Απριλίου.

_Αν μπώ...θα βγώ???Παίζει να φτύσω άσχημα αίμα???

Link to comment
Share on other sites

ielts λέω εγώ. Aρκεί να πας προετοιμασμένος στο speaking. Οχι σαν και μένα που βαζα s στο πρώτο ενικό και έλεγα i was go. Α και δεν χρειάζεσαι φροντιστήριο, ψάξε στο διαδίκτυο για ebooks.

 

Πάντως γι' αυτούς που πάνε για finance (και γω ήμουνα μέσα σε αυτούς), οι περισσότερες τράπεζες στο νησί φέτος θα κάνουν μηδενικό recruitment. Πάντως σε κάποιο ενημερωτικό φυλλάδιο έβλεπα κάτι απόφοιτους economic history από oxbridge:lol: ήμαρτον που λέει και ο γεωργίου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ποστάρει τις κατατάξεις βάσει συγκεκριμένου τομέα (engineering κλπ.); Βασικά, στον πιο πάνω φίλο προτείνω κι εγώ ΤΟΕFL iBT με κλειστά μάτια. Αν έχεις καλό επίπεδο στα αγγλικά, το reading και to listening θα σου φανούν της πλάκας. Απλά, χρειάζεται να δώσεις λίγη έμφαση στο writing και στο speaking, ώστε να δεις πως δομούνται τα συγκεκριμένα sections και τις ιδιαιτερότητές τους.
Link to comment
Share on other sites

Πανάκριβα σημαίνει οτι στο imperial τα τεχνικά έχουν ως 5000 ενώ τα management έχουν απο 15000.Επομένως το 15000 είναι πανάκριβο...

 

Mα σου έδωσα παραδείγμα (Μπαθ) από πολύ καλό και ταυτόχρονα πολύ φθηνότερο πανεπιστήμιο.

 

Γενικά και στα δύο θα κάνω αιτήσεις και βλέποντας...

Να κάνω και μερικές ακόμα ερωτησούλες???

_Τα master που βρήκα imperial και edinburgh αναγνωρίζονται ως master στην Ελλάδα?Υπάρχει περίπτωση να μήν???

 

My understanding is ότι εφόσον το πανεπιστήμιο αναγνωρίζεται, τότε όλα του τα μαστερ αναγνωρίζονται επίσης. Γενικώς η αναγνώριση του μάστερ είναι 10 φορές πιο εύκολη υπόθεση από την αναγνώριση ενός BA/BSc.

 

_Στα δύο παραπάνω θα γίνω δεκτός με 7,2 και μερική προυπηρεσία και πρακτική στη Γερμανία?Οι αιτήσεις θα σταλούν τέλος Απριλίου.

 

Στο Εδιμβούργο χαλαρά. Στο Imperial ίσως να ζητάνε 7.5 (θα σου το πούνε αν ρωτήσεις) αλλά με 2 καλές συστατικές in addition to everything else και μαζί με την προϋπηρεσία που αναφέρεις, you should be alright.

 

_Αν μπώ...θα βγώ???Παίζει να φτύσω άσχημα αίμα???

 

Mια χαρά θα βγεις. ;)

 

Πάντως γι' αυτούς που πάνε για finance (και γω ήμουνα μέσα σε αυτούς), οι περισσότερες τράπεζες στο νησί φέτος θα κάνουν μηδενικό recruitment. Πάντως σε κάποιο ενημερωτικό φυλλάδιο έβλεπα κάτι απόφοιτους economic history από oxbridge:lol: ήμαρτον που λέει και ο γεωργίου.

 

Γιατί ήμαρτον;

Link to comment
Share on other sites

Στο Imperial ίσως να ζητάνε 7.5 (θα σου το πούνε αν ρωτήσεις)

 

 

Γιατί ήμαρτον;

 

7.5 για να εξετάσουν την αίτηση του η για να γίνει κάποιος δεκτός? Πάντως έχω ακούσει ιστορίες (δεν ξέρω αν είναι αληθινές) ότι το ιμπέριαλ παίρνει για προπτυχιακά άτομα με 11.5 ΜΟ

 

 

Γιατί ήμαρτον;

 

Είναι ιστορία με κατεύθυνση οικονομικά. Δλδ κάλλιστα θα μπορούσε να παρει κατεύθυνση αρχαία ιστορία. Μου φαίνονται ψιλοασχετα τα business με τα ιστορικοαρχαιολογικά. Ακόμα και η ιατρική που είπε κάποιος άλλος φίλος. Φαντάζομαι βεβαια ο γιατρός αυτός με κανά μάστερ θα πήγε. Παρόλο που ξέρω αρκετούς φοιτητές ιατρικής που είναι πολύ open mind

Link to comment
Share on other sites

7.5 για να εξετάσουν την αίτηση του η για να γίνει κάποιος δεκτός? Πάντως έχω ακούσει ιστορίες (δεν ξέρω αν είναι αληθινές) ότι το ιμπέριαλ παίρνει για προπτυχιακά άτομα με 11.5 ΜΟ

 

Δεν ξέρω, για αυτό είπα "ίσως". Επειδή σε κάποια πανεπιστήμια (πχ Warwick) ξέρω για business ζητάνε 7.5 θα μου έκανε εντύπωση να ζητάει το Ιmperial μονο 7.

 

Από εκεί και πέρα το 7.5 (ή 7 ή όσο είναι) θεωρείται minimum entry requirement, παρόλα αυτά δεν είναι διόλου απίθανο να γίνει κάποιος "συμψηφισμός" για κάποιον με υπηρεσία, καλές συστατικές, καλό GMAT κτλ.

 

Για τα undergraduate δεν ξερω.

 

Είναι ιστορία με κατεύθυνση οικονομικά. Δλδ κάλλιστα θα μπορούσε να παρει κατεύθυνση αρχαία ιστορία. Μου φαίνονται ψιλοασχετα τα business με τα ιστορικοαρχαιολογικά.

 

Μεταξύ μας, και τα business που κάνεις στη σχολή άσχετα είναι με τα πρακτικά της δουλειάς. Σε όλες τις σοβαρές επιχειρήσεις στο graduate programme θα σε ξεσκίσουν στο training και θα χρειαστεί να κάνεις και κάποιο qualification (πχ CFA για Finance, CIMA or ACCA για accounting κοκ). Εκεί θα μάθεις τα πάντα. Μυαλό χρειάζεται, όχι απαραίτητα σχετικό πτυχίο. Για αυτό και θα βρεις άτομα που σπούδασαν history, English, physics, engineering... in addition of course to business, economics etc.

 

Επίσης μη μπερδεύεις κάποιον που τέλειωσε history στο oxbridge με τους δικούς μας τους τριτοδεσμίτες (για όσους θυμούνται τις δέσμες τεσπα) που ξέραν μόνο αρχαία και ιστορία παππαγαλία και δεν είχαν ιδέα από μαθηματικά.

 

Εγώ δουλεύω σε Consulting (όχι finance, investment banking και τέτοια) και οι καλύτεροι συνάδελφοί μου στο team που μαμάνε και δέρνουν (ο ένας είναι το αφεντικό μου και ο άλλος είναι ο νεαρότερος στην εταιρία ever που έφτασε στο συγκεκριμένο level που είναι τώρα) ο ένας έχει πτυχίο History και ο άλλος Music (!). Μετά βέβαια δούλεψε στο insurance industry και εγινε qualified actuary αλλά θέλω να σου πω ότι στο UK οι σπουδές δεν είναι τόσο περιοριστικές όσο στην Ελλάδα που θέλουμε/πρέπει να δουλέψουμε ακριβώς πάνω στο ακριβές/εξειδικευμένο αντικείμενο των σπουδών μας.

Link to comment
Share on other sites

thanks ρε συ.. αυτά τα ξέρω κι εγώ για τους undergr. είμαι uk τώρα, μένω σε εστία εκτός campus κι αυτό γιατί το uni είναι 3 min με το bus, αλλά είμαι κ σε επαρχιακή πόλη .. οπότε.. είναι κάπως αλλιώς..

αλλά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. και ότι άλλο παιδιά αν έχετε.. μου λέτε.. xixi

 

Να σου πω εγω! :p

 

Την αιτηση μου κατα το clearing την εχασαν! Ουδεμια απαντηση.

 

Στελνω στα mail που εχουν δηλωμενα, να μου ερχεται πισω οτι "παρε τηλεφωνο στο ταδε νουμερο".

 

Παιρνω τηλ. "Λειπω για μερικους μηνες... παρε στο δεινα στο ταδε νουμερο."

Ο δεινα ακομα προωθει την αιτηση μου στον υπευθυνο στα admissions... :ninja:

 

Κομπ Σαϊ παιδι μου! Ξερει η Εντελ τι της γινεται με τα μεταπτυχιακα; Τρεις λαλουν και δυο χορευουν! :p

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα στο bath αλλα εκτός του οτι έχουν 7000 λίρες είναι και σκέτα management.Engineering management ή management έτσι τεχνικό ξέρει κανείς??
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, για αυτό είπα "ίσως". Επειδή σε κάποια πανεπιστήμια (πχ Warwick) ξέρω για business ζητάνε 7.5 θα μου έκανε εντύπωση να ζητάει το Ιmperial μονο 7.

 

Από εκεί και πέρα το 7.5 (ή 7 ή όσο είναι) θεωρείται minimum entry requirement, παρόλα αυτά δεν είναι διόλου απίθανο να γίνει κάποιος "συμψηφισμός" για κάποιον με υπηρεσία, καλές συστατικές, καλό GMAT κτλ.

 

Για τα undergraduate δεν ξερω.

 

 

 

 

Πάρε πχ το lse που ζητάει μίνιμουμ 7 (δεν εξηγεί αν αυτός είναι ο ελάχιστος μο ή αν σε κανένα μάθημα δεν πρέπει να έχεις κάτω από 7). Εγώ νομίζω πως με 7 κοιτάνε την αίτηση σου, δεν σε παίρνουν κατευθείαν. Γενικά θεωρώ πως το όλο το θέμα των συστατικών είναι για να ευνοούν ημετέρους. Υπάρχει περίπτωση κάποιος φοιτητής του 8 να έχει χειρότερες συστατικές από έναν του 7?

Πάντως για warwick, το finance του ήθελε 8. Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί στα mba ζητάνε gmat και στα msc management όχι.

 

Μεταξύ μας, και τα business που κάνεις στη σχολή άσχετα είναι με τα πρακτικά της δουλειάς. Σε όλες τις σοβαρές επιχειρήσεις στο graduate programme θα σε ξεσκίσουν στο training και θα χρειαστεί να κάνεις και κάποιο qualification (πχ CFA για Finance, CIMA or ACCA για accounting κοκ). Εκεί θα μάθεις τα πάντα. Μυαλό χρειάζεται, όχι απαραίτητα σχετικό πτυχίο. Για αυτό και θα βρεις άτομα που σπούδασαν history, English, physics, engineering... in addition of course to business, economics etc.

 

Επίσης μη μπερδεύεις κάποιον που τέλειωσε history στο oxbridge με τους δικούς μας τους τριτοδεσμίτες (για όσους θυμούνται τις δέσμες τεσπα) που ξέραν μόνο αρχαία και ιστορία παππαγαλία και δεν είχαν ιδέα από μαθηματικά.

 

Εγώ δουλεύω σε Consulting (όχι finance, investment banking και τέτοια) και οι καλύτεροι συνάδελφοί μου στο team που μαμάνε και δέρνουν (ο ένας είναι το αφεντικό μου και ο άλλος είναι ο νεαρότερος στην εταιρία ever που έφτασε στο συγκεκριμένο level που είναι τώρα) ο ένας έχει πτυχίο History και ο άλλος Music (!). Μετά βέβαια δούλεψε στο insurance industry και εγινε qualified actuary αλλά θέλω να σου πω ότι στο UK οι σπουδές δεν είναι τόσο περιοριστικές όσο στην Ελλάδα που θέλουμε/πρέπει να δουλέψουμε ακριβώς πάνω στο ακριβές/εξειδικευμένο αντικείμενο των σπουδών μας.

 

Για φαντάσου. Καμιά (απολύτως καμιά*) σχέση το πρώτο τους πτυχίο με το επάγγελμα τους. Βέβαια μετά σκέφτεσαι τι τα θέλουμε τα πτυχία, ας παίρναμε όλοι πιστοποιήσεις σε μερικούς μήνες και ας ξεκινάγαμε δουλειά. Δλδ αυτοί οι δυο που ανέφερες υπογράφουν ισολογισμούς α.ε.? Εδώ απόφοιτοι λογιστικών σχολών των τεί και (νομίζω) δεν έχουν το δικαίωμα. Χε χε αν γίνει κάτι τέτοιο στη χώρα μας, πάλι με τις καταλήψεις θα χάνονται εξάμηνα

 

*πχ και στην ελλάδα γνωστός μου που τελείωσε εμπ ναυπηγούς κανει μεταπτυχιακό στο ναυτιλιακό του παπει

 

Κάτι άλλο. Αν κάποιος σπουδάζει στη Σκωτία, ξεχνάει τελείως την αγγλία για προσπάθεια ανεύρεσης εργασίας και περιορίζεται σε Γλασκώβη κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Για φαντάσου. Καμιά (απολύτως καμιά*) σχέση το πρώτο τους πτυχίο με το επάγγελμα τους. Βέβαια μετά σκέφτεσαι τι τα θέλουμε τα πτυχία, ας παίρναμε όλοι πιστοποιήσεις σε μερικούς μήνες και ας ξεκινάγαμε δουλειά. Δλδ αυτοί οι δυο που ανέφερες υπογράφουν ισολογισμούς α.ε.? Εδώ απόφοιτοι λογιστικών σχολών των τεί και (νομίζω) δεν έχουν το δικαίωμα. Χε χε αν γίνει κάτι τέτοιο στη χώρα μας, πάλι με τις καταλήψεις θα χάνονται εξάμηνα

 

*πχ και στην ελλάδα γνωστός μου που τελείωσε εμπ ναυπηγούς κανει μεταπτυχιακό στο ναυτιλιακό του παπει

 

Κάτι άλλο. Αν κάποιος σπουδάζει στη Σκωτία, ξεχνάει τελείως την αγγλία για προσπάθεια ανεύρεσης εργασίας και περιορίζεται σε Γλασκώβη κλπ?

Βρε παίδες.Δέν το έχετε καταλάβει οτι για θέσεις management,consulting,δημόσιες σχέσεις κ.τ.λ. ΔΕΝ χρειάζονται πτυχία??Δέν σας το είπε κανείς ακόμα διευθυντής σε καμιά δουλειά??Για τα χαρτιά υπάρχουν αυτά τα πτυχία...Τώρα βέβαια εγώ θέλω να ασχοληθώ με management αφού όντας μηχανολόγος η οικονομική-διοικητική πλευρά της επιστήμης σου δίνει άλλο αέρα.Όμως η γνώση είναι μηχανικού και όχι management.

 

Όποιος πιστεύει οτι σε τεχνικά επαγγέλματα-πολυτεχνικά στο εξωτερικό πάς χωρίς πτυχία...ας μου σφυρίξει και μένα.Ήμασταν και εμείς στο εξωτερικό και δέν είδαμε ΠΟΥΘΕΝΑ τέτοια φαινόμενα.Αντιθέτως στην Ελλάδα...άστο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.οποιος γνωριζει και θελει ας με διαφωτισει.τελειωσα το οικονομικο της ασοεε τον μαρτιο του 2008 με βαθμο 7.25 σε 4.5 χρονια.ενδιαφερομαι για master στο finance.αγγλικα εχω το lower του michigan.σκεφτομαι να παω τον επομενο σεπτεμβρη αφου δουλεψω ενα χρονο για να καλυψω ενα κομματι του κοστους.με ielts 7 πιστευετε οτι θα με δεχτουν?και αν ναι που να κανω αιτηση οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση στην αγορα της αγγλιας?αν παρω δανειο θα κανω αποσβεση?παρακαλω οσους γνωριζουν βοηθησουν.

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επείγον. Παίζει να βρούμε κατάταξη πανεπιστημίων στο νησί, βάσει electrical engineering ή, γενικά, για engineering? Όποιος μπορέσει θα μου κανει μεγάλη εξυπηρέτηση...
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ και εδώ

 

με ielts 7 πιστευετε οτι θα με δεχτουν

 

ναι, αλλά παίζει να χρειαστεί να κάνεις φροντιστήριο με μόνο lower. Τσέκαρε παλαιότερα θέματα (πρέπει να υπάρχουν εδώ στο φόρουμ) αν όχι τα ανεβάζω στο rapidshare μέσα στο σ/κ

 

και αν ναι που να κανω αιτηση οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση στην αγορα της αγγλιας

 

Διάβασε κανά 2 σελίδες πιο πίσω. Τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα πλέον για όσους θέλουν να ακολουθήσουν αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Για φαντάσου. Καμιά (απολύτως καμιά*) σχέση το πρώτο τους πτυχίο με το επάγγελμα τους. Βέβαια μετά σκέφτεσαι τι τα θέλουμε τα πτυχία, ας παίρναμε όλοι πιστοποιήσεις σε μερικούς μήνες και ας ξεκινάγαμε δουλειά.

 

Καταρχάς δεν είπα ότι δε χρειάζονται πτυχία, είπα ότι το πτυχίο δεν είναι απαραίτητο να είναι από συγκεκριμένο κλάδο (στο UK τουλάχιστον).

 

Δλδ αυτοί οι δυο που ανέφερες υπογράφουν ισολογισμούς α.ε.?

 

Όχι, γιατί δεν είμαστε λογιστές. Όπως είπα δουλεύω σε Consultancy. Οι Big 4 όμως (PwC, Deloitte, KPMG, Ernst&Young) και όλοι οι άλλοι που έχουν θέσεις λογιστών όμως προσλαμβάνουν άτομα από διάφορα background. Μετά βέβαια πρέπει να κάνεις το ανάλογο qualification (πχ ACCA ή CIMA ή κάτι αντίστοιχο για accounting). Στο χώρο του finance υπάρχει το CFA κ.ο.κ. Δε μιλάμε για κάτι εύκολο πάντως, έτσι; Το CFA είναι τρομερό παλούκι και για να το βγάλεις χρειάζεται να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο από ότι αφιέρωσα εγώ για να πάρω πτυχίο στην Ελλάδα σε σχολή που μου δίνει δικαίωμα να υπογράφω βιβλία όλων των κατηγοριών ;)

 

Κάτι άλλο. Αν κάποιος σπουδάζει στη Σκωτία, ξεχνάει τελείως την αγγλία για προσπάθεια ανεύρεσης εργασίας και περιορίζεται σε Γλασκώβη κλπ?

 

Όχι βέβαια, γιατί το λες αυτό;

 

Βρε παίδες.Δέν το έχετε καταλάβει οτι για θέσεις management,consulting,δημόσιες σχέσεις κ.τ.λ. ΔΕΝ χρειάζονται πτυχία??Δέν σας το είπε κανείς ακόμα διευθυντής σε καμιά δουλειά??Για τα χαρτιά υπάρχουν αυτά τα πτυχία...

 

Στην Αγγλία τουλάχιστον, οι μεγαλύτερες και καλύτερες εταιρίες δεν προσλαμβάνουν άτομα της γενιάς μας χωρίς καλό πτυχίο. Απλά δεν είναι κολλημένοι σε συγκεκριμένα subjects.

 

Η φιλοσοφία που επικρατεί εδώ είναι ότι το πτυχιο σου δίνει skills, τις πρακτικές γνώσεις τις αποκτάς στη δουλειά και με training (on the job, qualifications etc).

 

καλημερα σε ολους.οποιος γνωριζει και θελει ας με διαφωτισει.τελειωσα το οικονομικο της ασοεε τον μαρτιο του 2008 με βαθμο 7.25 σε 4.5 χρονια.ενδιαφερομαι για master στο finance.αγγλικα εχω το lower του michigan.σκεφτομαι να παω τον επομενο σεπτεμβρη αφου δουλεψω ενα χρονο για να καλυψω ενα κομματι του κοστους.με ielts 7 πιστευετε οτι θα με δεχτουν?και αν ναι που να κανω αιτηση οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση στην αγορα της αγγλιας?αν παρω δανειο θα κανω αποσβεση?παρακαλω οσους γνωριζουν βοηθησουν.

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Διαβασε τις προηγούμενες σελίδες (και όχι μόνο τις 2 τελευταίες) θα βρεις τις απαντήσεις στα περισσότερα που ρωτάς. Μην ξαναλέμε τα ίδια. :)

 

Βέβαια εδώ είμαστε για περισσότερες ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον.διαβαζοντας τις σελιδες καταλαβα οτι αν δεν με δεχτουν σε warwick,lse,ucl,cambrige,oxford η καλυτερη επιλογη ειναι το bristol(finance and investment).εκτος απο αυτο ομως εχω μπερδευτει στην ιεραρχια των επιλογων πoυ θα κανω.το icma στο reading για financial markets πως ειναι απο employability?για queen mary, Loughborough και exeter?ευχαριστω και συγνωμη αν κουραζω
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον.διαβαζοντας τις σελιδες καταλαβα οτι αν δεν με δεχτουν σε ςwarwick,lse,uclcambrige,oxford η καλυτερη επιλογη ειναι το bristol.εκτος απο αυτο ομως εχω μπερδευτει στην ιεραρχια των επιλογων πoυ θα κανω.για economics ti proteinete?

 

Δεν ξέρω για Bristol ποιος ανέφερε, εγώ μετά από αυτά που αναφέρεις (Oxbridge, LSE, LBS, Warwick) συνήθως προτείνω Lancaster, Bath, Nottingham, Manchester όχι με αυτή τη σειρά απαραίτητα. Για business πάντα. Για economics δεν έχω τρομερή ιδέα, ρίξε μια ματια στις λίστες.

Link to comment
Share on other sites

το μηνυμα που δημοσιευσα το τροποποιησα γιατι δεν ηταν πληρεσ.ευχαριστω για την απαντηση αν θες να συμπληρωσεις κατι διαβασε και το καινουριο.για bristol διαβασα οτι μετραει στην αγορα.τα πανεπιστημια που μου προτεινεις εινα βαση των φετινων rankinks?υπαρχουν παραδοσιακα καλα πανεπιστημια που βρισκονται συνεχεια στa top των rankings εξαιρουμενων των μεγαλων?που μπορω να βρω ενα απχειο με τα rankings προηγουμενων ετων?οποιοσ θελει ας μου δωσει τα φωτα του με το ielts.τα αρχεια δεν ανοιγουν.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

τα πανεπιστημια που μου προτεινεις εινα βαση των φετινων rankinks?υπαρχουν παραδοσιακα καλα πανεπιστημια που βρισκονται συνεχεια στa top των rankings εξαιρουμενων των μεγαλων?

 

Τα πανεπιστήμια που σου προτείνω είναι παραδοσιακά πολύ καλά πανεπιστήμια, γνωστά και με πολύ καλό όνομα στην αγορά εργασίας. Συνήθως βρίσκονται αρκετά ψηλά στα rankings, αλλά δεν παρακολουθώ την πορεία των rankings από χρόνο σε χρόνο και σε κάθε περίπτωση τα rankings δεν είναι Βίβλος - είναι ενδεικτικά. Θεωρώ το όνομα του πανεπιστημίου πιο σημαντικό από την ακριβή θέση στα rankings. Λέγοντας "ακριβή θέση" εννοώ ότι δε θα πρέπει να βλέπεις ένα πανεπιστήμιο στη θέση (πχ) 7 ως σώνει και ντε καλύτερο από αυτό στη θέση 8, αλλά και τα δυο είναι καλύτερα (με βάση τα κριτήρια που μετρούν στα rankings) από κάποιο πανεπιστήμιο στη θέση 30 ας πούμε.

 

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

 

Θα δεις άλλωστε ότι τα πανεπιστήμια με όνομα είναι πάντα ψηλά.

 

το icma στο reading για financial markets πως ειναι απο employability?

 

Μέχρι πέρυσι κορυφαίο. Στα επόμενα χρόνια δεν ξέρουμε ακριβώς πως θα είναι το job market οπότε προσωπικά θα πρότεινα να μην εξειδικευτείς τόσο πολύ (τα masters του ICMA είναι τρομερά εξειδικευμένα...).

 

για queen mary, Loughborough και exeter

 

Δε μιλάμε για άσχημα πανεπιστήμια, αλλά για business και πάλι δε φτάνουν το επιπεδο των πανεπιστημίων που ανέφερα προηγουμένως.

 

Τα rankings των προηγούμενων ετών σίγουρα υπάρχουν στα sites των Times & Guardian (μαζί με τα current rankings) αλλά όπως είπα δε χρειάζεται να είσαι obsessed με τα rankings.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.απο οτι καταλαβα ητο λαθος που εκανα ειναι οτι κοιτουσα στα rankings την λιστα accounting and finance.ενω οπως καταλαβα αυτο που μετραει ειναι to bussinew studies για το τη φημη εχει ενα πανεπιστημιο στην αγορα,ακομα και αν υστερει στην εξειδικευση.αν κανω λαθος διορθωστε με.to graduate prospects δινει μια σαφη εικονα της φημης του καθε πανεπιστημιου?

 

ερωτηση-απορια:σε ορισμενα πανεπιστημια στην σκωτια στα δικαιολογητικα δεν αναφερουν ielts η toefl.δεν τα ζητανε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξαναπώ: μην κολλάς μόνο στις λίστες. Οι οποίες παρεπιπτόντως μετράνε πολλά πράγματα (τα οποία βέβαια επηρεάζουν τη φήμη του πανεπιστημίου) αλλά όχι τη φήμη αυτή καθεαυτή.

 

Βέβαια, τα περί φήμης είναι και υποκειμενικά, οπότε χρειάζεσαι και τις λίστες σαν εργαλείο (και λόγω ότι οι άλλες πηγές πληροφορίας είναι περιοσμένες αν είσαι εκτός). Τουλάχιστον κάνε triangulation - αν κάνεις ένα search θα βρεις και την (παγκόσμια) λίστα του FT για MBAs κυρίως. Παρόλο που δεν ενδιαφέρεσαι για ΜΒΑ θα πάρεις μια καλή ιδέα της φήμης του Business School. Επίσης θα δεις business schools που δεν υπάρχουν στις άλλες λίστες γιατί δεν προσφέρουν undegraduate προγράμματα (London Business School, Cranfield κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...