Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

please μπορει καποιος ν μου πει τι γίνεται με τς σπουδες ιατρικης στην αγγλια...

απ οσα διαβαζα το ν σ δεχτουν σε καλο πανεπηστημιο ειναι σχεδον ακατορθωτο..:(

 

βασικα πρωτα απ ολα θ θελα μια διευκρυνυση γ τ ποια ειναι τα καλα παν/στημια

στον τομεα τσ ιατρικης-φαρμακευτικης??

 

επισης τι requirments ζητανε??μ τ βαθμο πρεπει ν χεις τελειωσει??

πρεπει μετα ν ξαναδωδεις κ εκει εξετασεις?αν ναι τ ακριβως???interview???

 

ακομα τ παιζει μ το κοστος??διαμονη-σχολη-γενικα εξοδα??

 

ευχαριστω προκαταβολικα γ τ βοηθεια:D:D

Link to comment
Share on other sites

για τη νομική που ρώταγε ένα παιδι θα πρέπει να δώσεις το LNAT για να μπεις στα καλα πανεπιστημια

http://www.lnat.ac.uk/2008/

LNAT??? Καινουργιο ειναι αυτο? Εγω μπηκα νομικη χωρις να το δωσω...Επισης εχω να πω κατι για οσους ενδιαφερονται για σχολες οπως ειναι η Νομικη κ η Ιατρικη οτι δεν ειναι αναγκη να επιλεξουν ενα καλο top university για να κανουν το πτυχιο, γιατι πολυ απλα δεν συμφερει λογο βαθμου δυσκολιας..Οι περισσοτεροι επιλεγουν ενα μετριο σε επιπεδο uni για undergraduate για να εξασφαλισουν ενα καλο πτυχιο κ να μπορεσουν μετα να κανουν ενα master πιο ευκολα σε ενα top university...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, και εγω στο τρέξιμο των αιτήσεων είμαι. Πως μπορούμε να μάθουμε αν το μεταπτυχιακό που πρόκειται να επιλέξουμε αναγνωρίζεται εδω? Μέσω Δικατσα?

 

Και κάτι άλλο, υπάρχει κανένας/καμία εδώ που να σπουδάζει Λονδίνο? Τελικά πόσο ακριβά είναι? Σου μένουν λεφτά για να διασκεδάσεις και λίγο, έστω να μπορείς να κάνεις και κάποια πράγματα παραπάνω? Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, και εγω στο τρέξιμο των αιτήσεων είμαι. Πως μπορούμε να μάθουμε αν το μεταπτυχιακό που πρόκειται να επιλέξουμε αναγνωρίζεται εδω? Μέσω Δικατσα?

 

Και κάτι άλλο, υπάρχει κανένας/καμία εδώ που να σπουδάζει Λονδίνο? Τελικά πόσο ακριβά είναι? Σου μένουν λεφτά για να διασκεδάσεις και λίγο, έστω να μπορείς να κάνεις και κάποια πράγματα παραπάνω? Ευχαριστώ :)

Για το μεταπτυχιακο δεν ξερω να σου απαντησω... Αλλα σπουδάζω Λονδίνο...Για μενα που μενω μεσα στο Λονδινο μου μου φαινονται ψιλο ακριβα...Αλλα αν κανεις οικονομια ολα βγαινουν...Αν μεινεις σε εστια οι τιμες ξεκινανε απο 500 λιρες..Οσο για τα προσωπικα εξοδα εξαρταται απο τον καθενα, εγω για παραδειγμα την βγαζω με 600 λιρες τον μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Για το μεταπτυχιακο δεν ξερω να σου απαντησω... Αλλα σπουδάζω Λονδίνο...Για μενα που μενω μεσα στο Λονδινο μου μου φαινονται ψιλο ακριβα...Αλλα αν κανεις οικονομια ολα βγαινουν...Αν μεινεις σε εστια οι τιμες ξεκινανε απο 500 λιρες..Οσο για τα προσωπικα εξοδα εξαρταται απο τον καθενα, εγω για παραδειγμα την βγαζω με 600 λιρες τον μηνα...

 

wow.. .. !! κι εγώ uk αλλά δυτικά - βλ. Wales - 300 ευρώ / μήνα . .. που συνήθως κάτι περισσεύει..

αλλά πάντα εξαρτάται από το "που τα τρως" .. πάντως αν δεν μαγειρεύεις και βγαίνεις, κτλ κτλ .. φεύγουν πολλά λεφτά.. ανεξαρτήτως χώρας/πόλης/περιοχής...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά. Είμαι νέος στο forum και στο τρέξιμο για εύρεση μεταπτυχιακού προγράμματος. Μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει συγκεκριμένα πανεπιστήμια με μεταπτυχιακά προγράμματα (MSc) πάνω σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας; Έχει σπουδάσει/ σπουδάζει κάποιος κάτι αντίστοιχο, ώστε να μου δώσει σχετικές πληροφορίες;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά. Είμαι νέος στο forum και στο τρέξιμο για εύρεση μεταπτυχιακού προγράμματος. Μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει συγκεκριμένα πανεπιστήμια με μεταπτυχιακά προγράμματα (MSc) πάνω σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας; Έχει σπουδάσει/ σπουδάζει κάποιος κάτι αντίστοιχο, ώστε να μου δώσει σχετικές πληροφορίες;

Δεν ειναι το αντικειμενο μου, αλλα το συγκεκριμενο uni εχει αριστη φημη και εχει το προγραμμα για το οποιο ενδιαφερεσαι

 

http://www.see.ed.ac.uk/research/IES/msc/

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα τον RAE outcome για τον τομέα λογιστική και δεν έβγαλα άκρη. Δεν έχουν μέσα τις ελιτ των πανεπιστημίων...

 

εχω κάποιες ερωτήσεις για τα Msc in Accounting ή Accountance / accounting-finance

 

1) εκτος απο LSE,Oxford,Cambridge,Business London School ποια άλλα έχουν καλό όνομα όσον αφορά την απορρόφηση στην αγγλική αγορά εργασίας?

 

2) για να κάνεις αίτηση σε κάποιο μεταπτυχιακό..ένας άγιος να μου απαντήσει... τι ζητάμε απο τη γραμματεία της σχολής για να μην την ξαναδούμε??? (αντίγραφο καρτέλας πχ. κλπ..? )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα τον RAE outcome για τον τομέα λογιστική και δεν έβγαλα άκρη. Δεν έχουν μέσα τις ελιτ των πανεπιστημίων...

 

εχω κάποιες ερωτήσεις για τα Msc in Accounting ή Accountance / accounting-finance

 

1) εκτος απο LSE,Oxford,Cambridge,Business London School ποια άλλα έχουν καλό όνομα όσον αφορά την απορρόφηση στην αγγλική αγορά εργασίας?

 

2) για να κάνεις αίτηση σε κάποιο μεταπτυχιακό..ένας άγιος να μου απαντήσει... τι ζητάμε απο τη γραμματεία της σχολής για να μην την ξαναδούμε??? (αντίγραφο καρτέλας πχ. κλπ..? )

 

ριξε μια ματια και στο good university guide των times

 

http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/education/good_university_guide/

Οσον αφορα την ευρεση εργασιας , τα πανεπιστημια που ειναι τοπ στις προτιμησεις financial institutions ειναι

 

Oxford, Cambridge, LSE, LBS, Cass Business School, Imperial College, Warwick, Bristol, Dhuram... αυτα για αγορα εργασιας..

 

απο την γραματεια ζητας μια αιτηση για να συμπληρωσεις και να στειλεις τα αναγκαια documents. H απλα μπες στο σιτε του καθε πανεπιστημιου και κανε μια Online αιτηση... για να μην παιδευεσαι...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Aν σε ενδιαφέρει ο χώρος του banking/financial services, τότε είναι πολύ selective όπως έγραψε κι ο Kolabrou. Ειδικά στην παρούσα συγκυρία είναι ακόμα πιο δύσκολο να βρεις δουλειά στον κλαδο και αρκετά risky.

 

Aν μιλάμε για accounting είτε inhouse (στο accounting τμήμα κάποιας εταιρίας εννοώ), είτε σε μια από τις Big 4 audit firms (PwC, Deloitte, KPMG, Ernst&Young) ή σε κάποια από τις μικρότερες, τα πράγματα είναι κάπως πιο εύκολα και όλα τα καλά business schools θα σου δώσουν καλά εφόδια και θα βοηθήσουν να ανοίξουν οι πόρτες (πράγμα βέβαια το οποίο θα πρέπει να κάνεις εσύ, το χαρτί είναι απλά η αρχή).

 

Δλδ σε αυτά που ανέφερε ο φίλτατος θα προσέθετα Lancaster, Bath, Nottingham ... λίγο πολύ τα γνωστά για τα οποία έχουν αναφερθεί και σε προηγούμενες σελίδες.

 

Με λίγα λόγια για accounting/in house finance τα πράγματα είναι λιγότερο ελιτίστικα από ότι για investment banking/corporate finance κτλ, χρειάζεται καλό πανεπιστήμιο αλλά όχι απαραίτητα LSE/Oxbridge.

 

Ελπίζω να βγάζουν νόημα αυτά που γράφω :D

Link to comment
Share on other sites

To sum it up για investment banking καλό θα ήταν να επιλέξουμε πιο υψηλού επιπέδου πανεπιστήμια;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera paides..Exw hdh kapoies apanthseis k 8elw ta fwta sas!

 

Me exoun dex8ei ta exhs Business Schools:

 

Durham University Msc Accounting and Finance

Aston University Msc International Business

Exeter Msc International Management

 

kai perimenw:

University of Manchester Msc International Business and Management

Strathclyde Msc International Management

Cranfield Msc Finance and Management

King's College Msc International Management

 

Eixa kai 2 apporipseis apo Bath kai Lancaster (Msc Management)

 

Prosanatolizomai pros to Durham pros to paron,eseis ti lete??

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

To sum it up για investment banking καλό θα ήταν να επιλέξουμε πιο υψηλού επιπέδου πανεπιστήμια;

 

Mε βάση την έως τώρα εμπειρία, ναι. Από εκεί και πέρα, το πως θα επηρεάσει η κρίση το attitude των χρημ/κών ιδρυμάτων απέναντι στο recruitment είναι άγνωστο. Από τη μία θα έλεγε κανείς ότι θα γίνουν πιο ελιτίστικα, εφόσον οι διαθέσιμες θέσεις μειώνονται και αρα έχουν περισσότερες επιλογές.

 

Από την άλλη, θα έπρεπε μάλλον να διευρύνουν τη γκάμα των υποψηφίων από τους οποίους κάνουν recruit (το talent pool τους για να χρησιμοποιήσω το σωστό όρο) οπότε ίσως να δούμε κινήσεις και προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Προσωπικά συστηνω πάντα να πάει κανείς στο καλύτερο δυνατό πανεπιστήμιο που μπορεί (stating the obvious as always :p)

Link to comment
Share on other sites

Mε βάση την έως τώρα εμπειρία, ναι. Από εκεί και πέρα, το πως θα επηρεάσει η κρίση το attitude των χρημ/κών ιδρυμάτων απέναντι στο recruitment είναι άγνωστο. Από τη μία θα έλεγε κανείς ότι θα γίνουν πιο ελιτίστικα, εφόσον οι διαθέσιμες θέσεις μειώνονται και αρα έχουν περισσότερες επιλογές.

 

Από την άλλη, θα έπρεπε μάλλον να διευρύνουν τη γκάμα των υποψηφίων από τους οποίους κάνουν recruit (το talent pool τους για να χρησιμοποιήσω το σωστό όρο) οπότε ίσως να δούμε κινήσεις και προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Προσωπικά συστηνω πάντα να πάει κανείς στο καλύτερο δυνατό πανεπιστήμιο που μπορεί (stating the obvious as always :p)

 

Πιστεύω πως το πιο πιθανό είναι το πρώτο... Όσο για το τελευταίο συμφωνώ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Έχω κάνει κ εγώ αιτήσεις για MSc in Finance σε Εxeter, Durham, Leicester k Strathclyde. Με έχουν δεχτεί κ τα 4.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει κάτι για το Strathclyde; Βλέπω από τα rankings ότι το business school του θεωρείται πολύ καλό. Ισχύεί;

Take life the way you go
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το πιο πιθανό είναι το πρώτο...

 

Eίναι το πιο πιθανό, αλλά σίγουρα θα πιεστούν και προς τη δεύτερη κατεύθυνση. Θα έλεγα ότι ένα χαρακτηριστικό του χώρου του investment banking είναι ότι απαρτίζεται από ανθρώπους οι οποίοι είναι μεν αρκετά έξυπνοι, αλλά σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο. Δεν υπάρχει diversity ανθρώπων και άρα και δεν υπάρχει και diversity στον τρόπο σκέψης. Ίσως να είναι και αυτός ένας παράγοντας που συνετέλεσε στην παρούσα κρίση που διανύει ο κλάδος.

 

Για αυτό λέω ότι ίσως πιεστούν να διευρύνουν το talent pool απο το οποίο κάνουν recruit.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι το πιο πιθανό, αλλά σίγουρα θα πιεστούν και προς τη δεύτερη κατεύθυνση. Θα έλεγα ότι ένα χαρακτηριστικό του χώρου του investment banking είναι ότι απαρτίζεται από ανθρώπους οι οποίοι είναι μεν αρκετά έξυπνοι, αλλά σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο. Δεν υπάρχει diversity ανθρώπων και άρα και δεν υπάρχει και diversity στον τρόπο σκέψης. Ίσως να είναι και αυτός ένας παράγοντας που συνετέλεσε στην παρούσα κρίση που διανύει ο κλάδος.

 

Για αυτό λέω ότι ίσως πιεστούν να διευρύνουν το talent pool απο το οποίο κάνουν recruit.

 

Θα είναι όμως διατεθειμένοι να ρισκάρουν επιλέγοντες άτομα που να σκέφτονται διαφορετικά; Δεν ξέρεις πως θα ενεργήσει ο καθένας μέσα σε αυτό το χαμό...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι όμως διατεθειμένοι να ρισκάρουν επιλέγοντες άτομα που να σκέφτονται διαφορετικά; Δεν ξέρεις πως θα ενεργήσει ο καθένας μέσα σε αυτό το χαμό...

 

Τόσα χρόνια επέλεγαν άτομα που σκέφτονταν όλοι το ίδιο (εφόσον όλοι είχαν πάει στα ίδια σχολεία, στα ίδια πανεπιστήμια και είχαν πάνω κάτω και το ίδιο κοινωνικό background) and look where it got them. Όλοι αυτοί με τα πτυχία από Oxbridge and no one saw it coming. Γιατί να συνεχίσεις να προσλαμβάνεις ακριβώς τους ίδιους ανθρώπους όπως και τώρα (1), να τους πληρώνεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως και τώρα (2) και να τους ζητάς να σκέφτονται και να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα όπως και πριν in their day-to-day jobs (2)?

 

Επομένως λοιπόν τα items (2) και (3) θα αλλάξουν fundamentally και έχουν ήδη αρχίσει να αλλάζουν, θα περίμενα να αλλάξει κάπως και το (1).

 

Και πάλι, προβλέψεις κάνω. Δεν είμαι σίγουρος.

 

Επίσης δεν ξέρω αν οι μελλοντικοί απόφοιτοι του Oxbridge θα είναι το ίδιο διατεθειμένοι όπως και σήμερα να δουλέψουν στο χώρο των financial services ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια μήπως έχει κανείς σε κάποιο doc, txt κτλ λίστα με όλα τα αναγνωρισμένα unis?? γιατί από το ΔΟΑΤΑΠ θα ξημερώσω.. μου δίνει error...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το πιο πιθανό είναι το πρώτο... Όσο για το τελευταίο συμφωνώ. :)

 

Eίναι το πιο πιθανό, αλλά σίγουρα θα πιεστούν και προς τη δεύτερη κατεύθυνση. Θα έλεγα ότι ένα χαρακτηριστικό του χώρου του investment banking είναι ότι απαρτίζεται από ανθρώπους οι οποίοι είναι μεν αρκετά έξυπνοι, αλλά σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο. Δεν υπάρχει diversity ανθρώπων και άρα και δεν υπάρχει και diversity στον τρόπο σκέψης. Ίσως να είναι και αυτός ένας παράγοντας που συνετέλεσε στην παρούσα κρίση που διανύει ο κλάδος.

 

Για αυτό λέω ότι ίσως πιεστούν να διευρύνουν το talent pool απο το οποίο κάνουν recruit.

 

Θα είναι όμως διατεθειμένοι να ρισκάρουν επιλέγοντες άτομα που να σκέφτονται διαφορετικά; Δεν ξέρεις πως θα ενεργήσει ο καθένας μέσα σε αυτό το χαμό...

 

Τόσα χρόνια επέλεγαν άτομα που σκέφτονταν όλοι το ίδιο (εφόσον όλοι είχαν πάει στα ίδια σχολεία, στα ίδια πανεπιστήμια και είχαν πάνω κάτω και το ίδιο κοινωνικό background) and look where it got them. Όλοι αυτοί με τα πτυχία από Oxbridge and no one saw it coming. Γιατί να συνεχίσεις να προσλαμβάνεις ακριβώς τους ίδιους ανθρώπους όπως και τώρα (1), να τους πληρώνεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως και τώρα (2) και να τους ζητάς να σκέφτονται και να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα όπως και πριν in their day-to-day jobs (2)?

 

Επομένως λοιπόν τα items (2) και (3) θα αλλάξουν fundamentally και έχουν ήδη αρχίσει να αλλάζουν, θα περίμενα να αλλάξει κάπως και το (1).

 

Και πάλι, προβλέψεις κάνω. Δεν είμαι σίγουρος.

 

Επίσης δεν ξέρω αν οι μελλοντικοί απόφοιτοι του Oxbridge θα είναι το ίδιο διατεθειμένοι όπως και σήμερα να δουλέψουν στο χώρο των financial services ;)

 

Paidia kalispera..

 

Συμφωνω σε οσα λετε , αλλα diversity στο τροπο σκεψης υπηρξε εξ αρχης μιας και και οι oxbridge graduates στις IB's εχουνε ποικιλο background...(εχω γνωρισει παιδια που εχουν τελειωσει History, English Literature, Physics, Mathematics, μεχρι Ιατρους,Medicine!). Kαι το γεγονος οτι ειναι απο elite πανεπιστημια δεν σημαινει οτι ειναι και πανεξυπνοι... ;) ... Μηπως τελικα αυτο πρεπει να αλλαξει? Μηπως χρειαζομαστε μαθηματικους, οικονομολογους, που εχουν σχετικο background αλλά απο μεγαλυτερο ευρος πανεπιστημιων??

 

Μια παρενθεση, να διευκρινησουμε οτι corporate finance και investment banking (M&A, Leveraged Finance) ειναι το ιδιο πραγμα..Investment banks exoyn 2 core functions, Global Markets (Trading) και Investment Banking (Mergers&Acquisitions).

 

Δευτερον δεν μπορεις να ριχνεις ευθυνη και υπαιτιοτητα στους εργαζομενους. Υπαρχουν ανωτατα διοικητικα στελεχη σε καθε τραπεζα που συνεργαζονται με κυβερνητικα οργανα και ρυθμιστικους οργανισμους (τυπου FSA) που αποφασιζουν για την πορεια του κλαδου και της οικονομιας.

 

Η προσφορα και η ζητηση για δουλειες στον συγκεκριμενο χωρο εχει πεσει στο 70κατι % το 2008/09. Απο την μια οι φοιτητες αρχιζουν να συνηδητοποιουν οτι δεν γινεται να μπαινεις σε ενα χωρο με σκοπο να δουλευεις για 10 χρονια και στα 35 σου να εισαι συνταξιουχος,γιατι εχεις κανει την περιουσια σου, και απο την αλλη ο συγκεκριμενος χωρος ηταν ουτως η αλλως very risky μιας και εχει να κανει με την πορεια των αγορων σε παγκοσμιο επιπεδο ωπου υπαρχουν κυκλοι υφεσης αλλα και αναπτυξης.

 

Προσωπικα πιστευω η νεα γενια εργαζομενων του χωρου θα ειναι αρκετα knowledgeable ανθρωποι, με εκπαιδευτικο επιπεδο PhD και ΜΒΑ που εχουν πραγματικο ενδιαφερον για τον χωρο του Investment Banking /Global Markets και θα δουλευουν γιατι το γουσταρουν και οχι για το χρημα.

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...