Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

off topic Με την Brussels πέταξα στο τέλος Αυγούστου για Manchester μέσω Βρυξελλών...Καλή μου φάνηκε αν και στο 1ο αεροπλάνο από τα συνολικά 4 τα καθίσματα ήταν αρκετά πυκνοβαλμένα (άκου λέξη που βρήκα να γράψω) αλλά στα υπόλοιπα 3 ήταν μια χαρά..Σε καμία πτήση δεν ήταν γεμάτα με αποτέλεσμα να έχουμε απλωθεί σε 2-3 θέσεις ο καθένας..Τέλος στο light economy δεν σου φέρνουν φαγητό αλλά το πληρώνεις ενώ στο flex economy σου φέρνουν κάτι της κακιάς ώρας..Αυτά...

 

 

on topic Αν ξεκινήσω ένα PhD στην Αγγλία μπορώ να το φέρω κάποια στιγμή στην Ελλάδα για να το τελειώσω?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά ρε Fabo,ξενύχτησες απόψε?Να πετάς για Birmingham είναι ακριβά όσο καιρό και πριν αν κλείσεις.Είναι τουλάχιστον τα διπλάσια λεφτά σε σχέση με την Easy Jet για παράδειγμα.Εγώ σκέφτομαι να φτάσω με το καλό στο Λονδίνο και μετά να βγάλω την εκπτωτική κάρτα των τρένων,μπας και γλιτώσω 30 λιρόνια.Σίγουρα δεν έχει θέσεις 3-4 μέρες πιο πριν?Μην αναγκαστώ και πάρω κανά coach...

 

Ναϊν. Σημερα οχι! :p

Απλα ξυπνησα πολυ νωρις!

 

Αφου σου ειπα ρε συ ποσα εδωσα! :p

150 λιρια = 195 €/2 = 97.5€

Ναι, πληρωσα εναμισι ευρω παραπανω! Εσυ ομως εδωσες 6€ κερατιατικα! :p

 

H Aegean οντως ειναι πολυ καλη. Καινουρια αεροπλανα και καλο φαγητο και ταινιακι/μουσικουλα να περασει η ωρα. Αλλα δεν παει BHΧ η ρημαδα!

Οι τιμες βεβαια αναλογα με την εποχη και τη διαθεσιμοτητα. Ας εκλεινες Αυγουστο ή Ιουλιο που εκλεισα εγω...:X

 

Η easyjet ειναι σκατα...μια φορα την πηρα, την πρωτη που πατησα Η.Β. και ειχα δωσει 400€. Και ρωτα και τα παιδια στο Αμπερ που την πηρανε χαραματα (τοτε εχει δρομολογιο) και επρεπε να ειναι απο την προηγουμενη μερα Λονδινο. Και να φυγουν και νωρις για να μπορουν να φτασουν Gatwick.

 

Ειναι ταλαιπώρια ρε συ απο Λονδινο και θα το δεις. Την ιδια σχεδον διαδρομη με μενα θα κανεις για να πας.

Ακομη και με ενα δρομολογιο που εχει η Crosscountry που ξεκιναει απο Εδιμβουργο (αν θυμαμαι καλα) και παει μεχρι Stansted νταν (κανεις μονο μια αλλαγη στο Birmingham, ειναι πολλες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

off topic Με την Brussels πέταξα στο τέλος Αυγούστου για Manchester μέσω Βρυξελλών...Καλή μου φάνηκε αν και στο 1ο αεροπλάνο από τα συνολικά 4 τα καθίσματα ήταν αρκετά πυκνοβαλμένα (άκου λέξη που βρήκα να γράψω) αλλά στα υπόλοιπα 3 ήταν μια χαρά..Σε καμία πτήση δεν ήταν γεμάτα με αποτέλεσμα να έχουμε απλωθεί σε 2-3 θέσεις ο καθένας..Τέλος στο light economy δεν σου φέρνουν φαγητό αλλά το πληρώνεις ενώ στο flex economy σου φέρνουν κάτι της κακιάς ώρας..Αυτά...

 

Ωστε ετσι με τη Μπρασελς! Και δεν εχει ιδιαιτερα φτηνες τιμες. Παντα ηταν ακριβοτερη απο Λουφτχανσα στα σερτς!

 

on topic Αν ξεκινήσω ένα PhD στην Αγγλία μπορώ να το φέρω κάποια στιγμή στην Ελλάδα για να το τελειώσω?

 

Να το φερεις που; :confused:

Και μετα μου κανεις την ανηξερη για τη λολα που σου προσδιδω! :p

Link to comment
Share on other sites

Ωστε ετσι με τη Μπρασελς! Και δεν εχει ιδιαιτερα φτηνες τιμες. Παντα ηταν ακριβοτερη απο Λουφτχανσα στα σερτς!

 

Όχι δεν έχει ιδιαίτερα φθηνές τιμές...Εγώ το έκλεισα μόλις 10 μέρες πριν πάω Manchester και μου στοίχισε 500 ευρώ (το ξέρω ακόμα τα κλαίω) ενώ πήρε το αυτί μου οτι ένας επιβάτης για το πήγαινε το έκλεισε 320 πριν 3 μέρες..

 

 

 

Να το φερεις που; :confused:

Και μετα μου κανεις την ανηξερη για τη λολα που σου προσδιδω! :p

 

Σε κάποιο αντίστοιχο πανεπιστήμιο..Η ερώτησή μου είναι γενικής φύσεως δλδ δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου απλά κάνω έρευνα αγοράς που λένε..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Den ksero an i Brussels einai pio ftini apo Lufthansa,alla pantos einai pio akrivi apo Swiss.Ekanes cookie 4 allages gia Manchester?!?!

Fabo,diplasia lefta apo EasyJet einai,allo i Aegean pou tha pao tora.

Ehei gia Christmas 90 euro pigaine-ela London,ta misa apo ti Swiss gia Birmingham.

Pantos gia London i Swiss einai akrivoteri apo'ti gia na pas Birmingham?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Den ksero an i Brussels einai pio ftini apo Lufthansa,alla pantos einai pio akrivi apo Swiss.Ekanes cookie 4 allages gia Manchester?!?!

Fabo,diplasia lefta apo EasyJet einai,allo i Aegean pou tha pao tora.

Ehei gia Christmas 90 euro pigaine-ela London,ta misa apo ti Swiss gia Birmingham.

Pantos gia London i Swiss einai akrivoteri apo'ti gia na pas Birmingham?:shifty:

 

Όχι καλέ...Μία αλλαγή έκανα στις Βρυξέλλες (τεράστιο αεροδρόμιο)..Απλά είπα οτι μπήκα σε 4 αεροπλάνα (πήγαινε-έλα) και έκανα σύγκριση των καθισμάτων

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

πεταει κανεις απο δω αυριο βραδυ απο θεσσαλονικη για london με ολυμπιακη???
Link to comment
Share on other sites

on topic Αν ξεκινήσω ένα PhD στην Αγγλία μπορώ να το φέρω κάποια στιγμή στην Ελλάδα για να το τελειώσω?

 

Με ένα καλό βύσμα όλα γίνονται :)

 

Ehei gia Christmas 90 euro pigaine-ela London

 

Μπερδεύτηκα τώρα. Ποια εταιρία έχει πήγαινε-έλα με €90;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

H easyjet,αν και πρέπει να επιλέξεις τις πιο φτηνές μέρες και να πετάς νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ.Άσε που ξέχασα και τις βαλίτσες που στις χρεώνουν μετά...:angry:
Link to comment
Share on other sites

Με ένα καλό βύσμα όλα γίνονται :)

 

 

 

Μπερδεύτηκα τώρα. Ποια εταιρία έχει πήγαινε-έλα με €90;; :confused:

 

 

το ιδιο ισχυει κ για bachelor?δλδ μπορω να ξεκινησω εκει κ να ερθω εδω μετα να συνεχισω?

Link to comment
Share on other sites

Με ένα καλό βύσμα όλα γίνονται :)

 

 

Να υποθέσω εννοείς ΠΟΛΥ καλό βύσμα?!?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Για μπατσελορ δε νομιζω :p

 

Καλα ρε 'σεις, πως γινεται αυτο; Και απο που θα δωθει ο τιτλος σπουδων; :confused:

Βισμα που, εδω...εκει;

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ισχυει κ για bachelor?δλδ μπορω να ξεκινησω εκει κ να ερθω εδω μετα να συνεχισω?

 

Όχι. Οι μετεγγραφές εξωτερικού έχουν καταργηθεί εδώ και μερικά χρόνια.

 

Να υποθέσω εννοείς ΠΟΛΥ καλό βύσμα?!?

 

Ναι.

 

Για μπατσελορ δε νομιζω :p

 

Καλα ρε 'σεις, πως γινεται αυτο; Και απο που θα δωθει ο τιτλος σπουδων; :confused:

Βισμα που, εδω...εκει;

 

Bύσμα εκεί που θες να πας. Ο τίτλος θα δωθεί από το τελευταίο ίδρυμα. Ξέρω ότι έχει γίνει (άρα είναι δυνατό). Δεν ξέρω λεπτομέρειες όμως :O

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν διαθέτω τόσο καλό βύσμα θα κοιτάξω για Ελλάδα..Ευχαριστώ gmac

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν διαθέτω τόσο καλό βύσμα θα κοιτάξω για Ελλάδα..Ευχαριστώ gmac

 

Eσύ γιατί θέλεις να ξεκινήσεις εξω και να το μεταφέρεις μετά μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Eσύ γιατί θέλεις να ξεκινήσεις εξω και να το μεταφέρεις μετά μέσα;

 

Γιατί δουλεύω ήδη Ελλάδα και δεν μπορώ να τα παρατήσω όλα για 3 χρόνια..Σκέφτομαι επομένως να το ξεκινήσω έξω και μετά τον 1ο χρόνο που κάπως θα τα βολέψω με τις δουλειές μου και το διάβασμα να το μεταφέρω εντός..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δουλεύω ήδη Ελλάδα και δεν μπορώ να τα παρατήσω όλα για 3 χρόνια..Σκέφτομαι επομένως να το ξεκινήσω έξω και μετά τον 1ο χρόνο που κάπως θα τα βολέψω με τις δουλειές μου και το διάβασμα να το μεταφέρω εντός..

 

 

OK, μου εξηγείς για ποιο λόγο θα ήθελες να το μεταφέρεις εντός. Αλλά για ποιο λόγο θέλεις να το ξεκινήσεις εκτός in the first place δεν έχω καταλάβει (αντί να το ξεκινήσεις εντός και να το ολοκληρώσεις εντός).

 

Sorry για την ... ανάκριση :p αλλά προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό. :)

Link to comment
Share on other sites

OK, μου εξηγείς για ποιο λόγο θα ήθελες να το μεταφέρεις εντός. Αλλά για ποιο λόγο θέλεις να το ξεκινήσεις εκτός in the first place δεν έχω καταλάβει (αντί να το ξεκινήσεις εντός και να το ολοκληρώσεις εντός).

 

Sorry για την ... ανάκριση :p αλλά προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό. :)

 

Σιγά την ανάκριση..Δεν κατάλαβα ότι ρώταγες για το αντίθετο..Δεν υπάρχουν πολλά PhD προγράμματα που να αφορούν το δικό μου κομμάτι και το δικό μου επάγγελμα και το να το ξεκινήσω έξω είναι πιο εύκολο (πχ στο uni που τελειώνω τώρα το MSc ή σε κάποιο άλλο)..Δεν έχω αποφασίσει ακόμα κάτι ούτε έχω συγκεκριμένο θέμα κτλ..Απλα όπως έχω ηδη γράψει έρευνα αγοράς κάνω...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάποιος έχει πληροφορίες/εμπειρίες σχετικές με το Open University καθώς και με το πως αντιμετωπίζονται τα πτυχία του σε Αγγλία και Ελλάδα θα με ενδιέφερε πάρα πολύ. Thanks!
Link to comment
Share on other sites

Σιγά την ανάκριση..Δεν κατάλαβα ότι ρώταγες για το αντίθετο..Δεν υπάρχουν πολλά PhD προγράμματα που να αφορούν το δικό μου κομμάτι και το δικό μου επάγγελμα και το να το ξεκινήσω έξω είναι πιο εύκολο (πχ στο uni που τελειώνω τώρα το MSc ή σε κάποιο άλλο)..Δεν έχω αποφασίσει ακόμα κάτι ούτε έχω συγκεκριμένο θέμα κτλ..Απλα όπως έχω ηδη γράψει έρευνα αγοράς κάνω...

 

Αν δεν υπάρχουν πολλές διδακτορικές θέσεις στην Ελλάδα για να το ξεκινήσεις εκεί (στην Ελλάδα) άρα εξίσου δύσκολο (αν όχι περισσότερο) θα είναι και να το μεταφέρεις για τους ίδιους ακριβώς λόγους.

 

Τώρα όσον αφορά το που θα κάνεις phd γενικώς (αν και δεν είναι αυτό που ρωτάς :p). Αυτό που έχει σημασία είναι γιατί θέλεις να κάνεις διδακτορικό. Αν σε ενδιαφέρει μια ακαδημαϊκή καριέρα στην Ελλάδα, τα κονέ είναι αρκετά σημαντικά και έχοντας κάνει το PhD σου στην Ελλάδα θα έχεις πλεονέκτημα από αυτή την άποψη. Στο εξωτερικό όμως λογικά θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις 'περισσότερη' έρευνα και πιο πολλές δημοσιεύσεις (και περισσότερα resources υπάρχουν και δε θα έχεις τόσες πολλές δευτερεύουσες δραστηριότητες όπως έχουν οι διδακτορικοί στην Ελλάδα που από ένα σημείο και μετά σε αποσπούν - θεωρώ - από το ερευνητικό έργο). Απλά θα χάνεις στον τομέα των κονέ και στο τέλος θα σου "φάει τη θέση" κάποιος με πιο αδύναμο βιογραφικό από το δικό σου...

Link to comment
Share on other sites

gmac ευχαριστώ για τα info..Είμαι ακριβώς σε αυτό το κομμάτι που αναφέρεις..Δλδ προσπαθώ να ζυγίσω τι από τα 2 με συμφέρει (Ελλάδα ή εξωτερικό)

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την γνώμη σας για το UCLAN ? Μου έχουν κάνει offer και πρέπει να απαντήσω μέχρι αύριο στο uni και στο accommodation. Για οικονομικά μιλάμε. Αυτό που με χάλασε είναι πως εδώ στην Θεσσαλονίκη δίνουν πτυχίο από το uclan το DEI και ένα άλλο που λέγεται aas:ninja:. Δηλαδή ποια η διαφορά μου με αυτούς αν έχω το ίδιο πτυχίο :confused:?

 

Επίσης μια φίλη μου η οποία ξεσηκώθηκε βλέποντας εμένα να φεύγω (ζηλιάρα :p) σκέφτεται να πάει στο Greenwich για αρχιτεκτονική. Ξερώ δεν είναι και ότι καλύτερο…, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Όπως είδαμε έχει RIBA I. τελικά ποσά χρονιά θες για να γίνεις αρχιτεκτων στην Αγγλία ? Και εξάλλου δεν καταλαβαίνω τι ρολό παίζει η κατάταξη του πανεπιστημίου αν είσαι αρχιτεκτων και έχεις δικό σου γραφείο ?

 

Help please.:help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την γνώμη σας για το UCLAN ? Μου έχουν κάνει offer και πρέπει να απαντήσω μέχρι αύριο στο uni και στο accommodation. Για οικονομικά μιλάμε.

 

Δεν έχει και κάποιο τρομερό όνομα - σημασία έχει αν έχεις κι άλλες επιλογές βέβαια. :O

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την γνώμη σας για το UCLAN ? Μου έχουν κάνει offer και πρέπει να απαντήσω μέχρι αύριο στο uni και στο accommodation. Για οικονομικά μιλάμε. Αυτό που με χάλασε είναι πως εδώ στην Θεσσαλονίκη δίνουν πτυχίο από το uclan το DEI και ένα άλλο που λέγεται aas:ninja:. Δηλαδή ποια η διαφορά μου με αυτούς αν έχω το ίδιο πτυχίο

 

Επίσης μια φίλη μου η οποία ξεσηκώθηκε βλέποντας εμένα να φεύγω (ζηλιάρα :p) σκέφτεται να πάει στο Greenwich για αρχιτεκτονική. Ξερώ δεν είναι και ότι καλύτερο…, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Όπως είδαμε έχει RIBA I. τελικά ποσά χρονιά θες για να γίνεις αρχιτεκτων στην Αγγλία ? Και εξάλλου δεν καταλαβαίνω τι ρολό παίζει η κατάταξη του πανεπιστημίου αν είσαι αρχιτεκτων και έχεις δικό σου γραφείο ?

 

Help please.:help:

 

Θελει να ειναι αρχιτεκτων στην Ελλαδα ή στο εξωτερικο;

Ο ΔΟΑΤΑΠ το εχει στη λιστα αλλα να παρει τηλ. να σιγουρευτει γιατι χωρις ΤΕΕ την εβαψε! :)

 

Φανταζομαι δεν το αναφερεις σαν UCLAN στην Ελλαδα, ε; :p

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην τηλεοραση, ξέρω ότι πρέπει να πληρώσουμε ένα license. Αν όμως βλέπω πχ τα ελληνικά κανάλια από το http://www.watchtvworld.com/, τότε θεωρείται παρανομία??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...