Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειδα χτες τη ταινια του 2008 ,21 η στα ελληνικα Blackjack .Πολυ καλη , με εξεπληξε ιδιαιτερα και τη προτεινω ανετα στο καθενα :cool:

 

Παιδια , εχει να προτεινει κανεις κανενα εργο στυλ μυστηριου-θριλερ old school φαση (οχι κι ασπρομαυρο :p,κατι σαν Αγκαθα Κριστι η κατι παρομοιο ?

 

ναι το MIND HUNDERS .σε αλλους αρεσε σε αλλους μη αλλα σε εμενα πολυ με αρεσε.προκειται για ενα καλο ψυχολογικο θριλερ ωπου μια ομαδα FBI AGENTS φτανουν σε ενα νησι για μια ασκηση η ενα τεστ να βρουνε δηλ ενα KILLER αλλα μονο που ο killer ειναι πραγματικος και αρχιζει να τους ξεκανει ενα εναν:).Η ταινια εχει πολυ γκορ αφοσον οι θανατοι ειναι αρκετα ακραιοι και οχι να βλεπεις τη ταινια και να τρως.:X.πολυ ενδιαφερον αγωνια και ανατροπη στο φιναλε που δε το περιμενεις..Επησεις πεζουν ο βαλ κιλμερ κριστιαν σλειτερ..η ταινια μιας και αναφερες την αγκαθα κρισι θυμιζει λιγο το βιβλιο της 10 little indians .προτεινεται πολυ ανετα για ντιβι ντί´´

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ναι το MIND HUNDERS .σε αλλους αρεσε σε αλλους μη αλλα σε εμενα πολυ με αρεσε.προκειται για ενα καλο ψυχολογικο θριλερ ωπου μια ομαδα FBI AGENTS φτανουν σε ενα νησι για μια ασκηση η ενα τεστ να βρουνε δηλ ενα KILLER αλλα μονο που ο killer ειναι πραγματικος και αρχιζει να τους ξεκανει ενα εναν:).Η ταινια εχει πολυ γκορ αφοσον οι θανατοι ειναι αρκετα ακραιοι και οχι να βλεπεις τη ταινια και να τρως.:X.πολυ ενδιαφερον αγωνια και ανατροπη στο φιναλε που δε το περιμενεις..Επησεις πεζουν ο βαλ κιλμερ κριστιαν σλειτερ..η ταινια μιας και αναφερες την αγκαθα κρισι θυμιζει λιγο το βιβλιο της 10 little indians .προτεινεται πολυ ανετα για ντιβι ντί´´

 

ευχαριστω για την απαντηση , θα το τσεκαρω .

Link to comment
Share on other sites

Ειδα χτες σινεμα το due date με τον Γαλυφιανακη και ειχε πολυ γελιο. Δεν ειναι βεβαια και must για σινεμα αφου δεν εχει εφε κλπ, αλλα ειναι σιγουρο πως αν τη δειτε δεν θα κλαιτε για τα χρηματα που δωσατε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , να δειτε το "DEVIL" (2010)

 

ετσι απλα

 

To Devil ειναι μια φανταστικη ταινια.

 

πραγματικα τη λατρεψα, την ειδα 2 φορες την μια μερα μετα την αλλη. πολυ ανατριχιλα

 

9/10

Edited by VeCo

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , να δειτε το "DEVIL" (2010)

 

ετσι απλα

 

Όροι Πρόσβασης και Χρήσης, 4.4.2.

 

Η υποβολή νέων απαντήσεων σε οποιοδήποτε από τα θέματα συζήτησης που φιλοξενούνται στο forum είναι ευπρόσδεκτη εφόσον αυτές περιέχουν ουσιώδεις πληροφορίες. Οι μονολεκτικές, οι «ανούσιες» και οι μη ολοκληρωμένες απαντήσεις οι οποίες δε συμβάλλουν ουσιαστικά στις υπάρχουσες συζητήσεις θα αφαιρούνται από τους αρμόδιους διαχειριστές, χωρίς καμία προειδοποίηση.

 

Οπότε το «έτσι απλά» δεν παίζει.

 

Η παρατηρήση αναφέρεται γενικά. Μηνύματα της μορφής «λέει τίποτα το τάδε;» «τέλειο το δείνα», «κορυφή το έτσι» «χάλια το αλλιώς» εμπίπτουν στην παραβίαση των Όρων Πρόσβασης και Χρήσης όπως αναφέρονται πιο πάνω.

 

Συνεπώς, προσπαθήστε να περιορίσετε τη δημοσίευση μηνύματων αυτής της μορφής.

 

Ευχαριστώ και συνεχίζουμε επί του θέματος.

 

Υ.Γ.

Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης τους έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας, οπότε το να τους έχετε αποδεχθεί και μετά να δηλώνετε την αντίθεση σας αγνοώντας τους είναι το λιγότερο αδόκιμο.

 

Υ.Γ.2

Όροι Πρόσβασης και Χρήσης 5.3.3., 5.3.4.

# Εφόσον υπάρχουν οποιεσδήποτε ενστάσεις σχετικά με τις ενέργειες που ακολούθησε ένας διαχειριστής του myphone.gr, ώστε να αντιμετωπίσει κάποιο περιστατικό, τότε αυτές θα πρέπει να υποβάλλονται αποκλειστικά με προσωπικό μήνυμα (PM) προς τον ίδιο το διαχειριστή. Εφόσον το μέλος πιστεύει ότι δεν δικαιώθηκε από το αποτέλεσμα της μεταξύ τους επικοινωνίας, τότε μπορεί να απευθυνθεί σε κάποιον τρίτο διαχειριστή με περισσότερες αρμοδιότητες (π.χ. Super Moderator). Εφόσον και πάλι θεωρεί πως το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, τότε μπορεί να απευθυνθεί στους Administrators του myphone.gr, οι οποίοι θα προχωρήσουν σε διερεύνηση του συγκεκριμένου περιστατικού και εφόσον απαιτείται, θα προβούν στις απαραίτητες ενέργειες.

# Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να δημοσιεύεται περιεχόμενο (π.χ. μηνύματα, θέματα συζήτησης) το οποίο να καταδικάζει τις ενέργειες και τις τακτικές που ακολούθησε κάποιος διαχειριστής για την αντιμετώπιση οποιουδήποτε περιστατικού. Το μέλος καλείται να ακολουθήσει τις οδηγίες που περιγράφονται στην προηγούμενη παράγραφο του παρόντος.

Edited by VeCo

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αναρωτιέμαι μερικές φορές γιατί κάποιοι άνθρωποι δε λένε ποτέ να μάθουν από τα λάθη για τα οποία τους κράζει όλος ο κόσμος.

 

Αυτή τη φορά αναφέρομαι στο "Devil" του M. Night Shyamalan.

 

Όσοι έχουν δει ταινίες του συγκεκριμένου σεναριογράφου-παραγωγού όπως τα Signs, Lady in the Water, The Village και το ανεκδιήγητο The Happening, είναι από αυτούς τους δημιουργούς που τρελαίνονται να φτιάχνουν εξαιρετική ατμόσφαιρα που θυμίζει... κουκλόσπιτο: πολλά άτομα, πολλές ιδέες, αλλά στην ουσία δε γίνεται ποτέ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Το Devil είναι μια κλειστοφοβική ταινία τρόμου -που κλέβει ξεδιάντροπα το And Then There Were None της Agatha Christie - στην οποία 5 άνθρωποι βρίσκονται κλεισμένοι μέσα σε ένα ασανσέρ (του τρόμου) και αρχίζουν να πεθαίνουν ένας ένας μέχρι στο τέλος να αποκαλυφθεί ο/η ένοχος - που όπως μας έχει ήδη αποκαλύψει από τον ευφαναστο (λέμε τώρα) τίτλο του, είναι ο Διάολος (και αυτός...σε guest εμφάνιση). Η για να το πω πιο ξεκάθαρα, το ένα στοιχείο που θα μπορούσε να είναι αποκάλυψη και twist της ταίνίας είναι ΣΤΟ ΤΙΤΛΟ ΤΗΣ. :mad:

 

Οι 5 αυτοί άνθρωποι παρακολουθούνται από την κάμερα ασφαλείας από όπου τους παρακολουθούν και τους δίνουν "οδηγίες" ένας μπάτσος με ψυχολογικά προβλήματα και παρελθόν αλκοολισμού, ένας σεκιουριτάς που άμα του την έπεφταν κλέφτες θα έκανε το σταυρό του αντί να τραβήξει όπλο και ένα συνεργείο το οποίο είναι απλά ανίκανο να ανοίξει μια τρύπα στον τοίχο. Δεύτερο :mad:

 

Τα θετικά της ταινίας:

  • Δημιουργεί μια υποδειγματική κλειστοφοβική ατμόσφαιρα - βέβαια, είπαμε οι ήρωες είναι κλεισμένοι σε ένα ασανσέρ... αν δεν κατάφερνε ούτε καν αυτό...
  • Έχει μια (κάπως) ανατροπή προς το τέλος της ταινίας που...θα μπορούσε να είναι και χειρότερη αλλά σίγουρα θα μπορούσε να είναι και καλύτερη

 

Τα αρνητικά της ταινίας:

  • Το κλασικό πρόβλημα των ταινιών του Shyamalan: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΡΥΦΩΣΗ και η μιάμιση ώρα περνάει με πολύ λίγες σκηνές που να αξίζουν - κάτι σαν το The Happening αλλά σε λιιιιγο καλύτερη μορφή.
  • Δε συμβαίνει τίποτα αξιόλογο. Όπως αντίστοιχα στο The Happening περίμενες... περίμενες...και έλεγες δε μπορεί κάπου το πάει, έτσι και εδώ, πάνω που λες "εκεί θέλει να καταλήξει" ή "αυτό θέλει να πει" απλά σταματάει και το αφήνει στη μέση. Τι κατάρα είναι αυτή που σέρνει ο Shyamalan, να μην μπορεί να πει μια ιστορία με αρχή-μέση-τέλος;;;;
  • Οι χαρακτήρες είναι απίστευτα μονοδιάστατοι, αναλώσιμοι και εξίσου παράλογοι - ο μπάτσος π.χ. όπου σταθεί και με ΟΠΟΙΟΝ βρεθεί λέει το πρόβλημά που τον έριξε στο αλκοόλ: με το συνεργάτη του, με τον άγνωστο σεκιουριτά/"κυρία Λουκά" που συναντά στο control room, με τους κλεισμένους μέσα στο ασανσερ... με όλους τέλος πάντων. Ποιός μπάτσος φέρεται έτσι;;; ΉΜΑΡΤΟΝ...
  • Το "δέσιμο" του φινάλε με την
    τραυματική ιστορία του μπάτσου
    είναι πάρα πολύ εύκολο και απλά πρόκειται για τη χειρότερη διαπίστωση που έχω δει σε ταινία - κάποιος παραδέχεται κάτι και κάποιος άλλος αμέσως καταλαβαίνει πως πρόκειται για αυτόν. Ασχέτως που η ιστορία είναι χρόνια πριν και είναι σίγουρο πως θα υπήρχαν εκατοντάδες παρόμοιες ιστορίες εκείνη την περίοδο.
  • Κάποιοι από τους ηθοποιούς δεν είναι ούτε καν για τα μπάζα - είναι χειρότεροι.

 

Απογοητευτική για εμένα και αυτή η προσπάθεια του Shyamalan.

Δεν περίμενα βέβαια να ενθουσιαστώ, γιατί δε μου αρέσει καν το Sixth Sense που υποτίθεται πως είναι και η καλύτερή του... αλλά όταν ξεκίνησε η ταινία περίμενα σαφώς κάτι καλύτερο από αυτό το πράμα που είδα τελικά.

Τουλάχιστον στα The Village και Signs που όλοι κράζανε, υπήρχε μια κορύφωση έστω και αν δεν ήταν πιστευτή ή αρεστή.

Στο Devil δεν υπάρχει τίποτα.

 

3/10 από εμένα και αυτό μόνο για την ατμόσφαιρα αλλά και την ανατροπή προς το τέλος που απλά...κόπηκε χωρίς λόγο: πάνω που είπα δηλαδή, "ώπα φτάσαμε" η ταινία έβαλε χειρόφρενο.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κριμα κι ηθελα να το δω το Devil αλλα με την αρνητικοτητα που βλεπω λεω να μην κανω καν τον κοπο...
Link to comment
Share on other sites

 

Το νεο αστερι του κινηματογραφου ...ξαναχτυπα :)

 

Προκειται για ενα ιδιαιτερο φιλμ,αλλωστε, ολοι μιλουν για το παιδι θαυμα, Ξαβιε Ντολαν, που εμφανιστηκε μολις περισυ με την ημι-βιογραφική ταινια: ”Σκοτωσα τη μητερα μου”. Η νεα του ταινια είναι βυθισμενη στη μουσικη, η οποία δε, δενει καταπληκτικα με την εντονων χρωματων, ιδιατροπη (“ίδιον” τροπο, μοναδικο) κινηματογραφηση της.

 

7,5/10

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Χθες ειδα το The Last Exorcism.

Πολυ μαπα ρε παιδες η ταινια.

Βλεπεις καταρχην το τρειλερ λες "ουουου καλο ειναι". Ολο το τρειλερ εχει τις μονες 3 καλες σκηνες της ταινιας. Ακομη περισσοτερο ηταν σαν ντοκιμαντερ που απετυχαν να δωσουν την αισθηση της ταινιας.

Το τελος ηταν τραγικο μενεις με την απορια και κοιτας γυρω σου αναρωτωμενος τι εγινε καθως ανατρεπει οτι σου εχει δειξει μεχρι εκεινη την ωρα.

Σοβαρα, να την αποφυγετε εκτος εαν θελετε να αυτοκτονησετε.. :lol::p:cry:

1/10

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει καλές κριτικές (το imdb δίνει 7.9) αλλά το ανέβαλλα για οταν θα ειμαι σε fairytale mood.

 

Όντως, τωρα που είμαστε και σε κατάλληλη εποχή του χρόνου μου ξυπνησε η διάθεση για παραμύθι και μπορω να πω οτι το απολαυσα. Δεν έχει κάτι που δεν το περιμένεις, η συνταγή είναι η κλασική, αλλά εκτελείται πολύ έξυπνα και με επιτυχία σε όλους τους τομεις...εξαιρετικοί ηθοποιοί, πολυ ωραιες εικόνες, ο απαραίτητος ρομαντισμός και χαριτωμενο comic relief (άψογος ο Ντε Νιρο).

 

Γενικά ό,τι πρέπει για απογευμα Δεκεμβρη, με κουραμπιέδες δίπλα στο χριστουγενιάτικο δέντρο :p

Link to comment
Share on other sites

Χθες ειδα το The Last Exorcism.

Πολυ μαπα ρε παιδες η ταινια.

Βλεπεις καταρχην το τρειλερ λες "ουουου καλο ειναι". Ολο το τρειλερ εχει τις μονες 3 καλες σκηνες της ταινιας. Ακομη περισσοτερο ηταν σαν ντοκιμαντερ που απετυχαν να δωσουν την αισθηση της ταινιας.

Το τελος ηταν τραγικο μενεις με την απορια και κοιτας γυρω σου αναρωτωμενος τι εγινε καθως ανατρεπει οτι σου εχει δειξει μεχρι εκεινη την ωρα.

Σοβαρα, να την αποφυγετε εκτος εαν θελετε να αυτοκτονησετε.. :lol::p:cry:

1/10

 

Βασικά δεν ανατρέπει τίποτα.

Οι θεατές το ξέραμε πως η κοπέλα είναι δαιμονισμένη

ασχέτως που προσπαθούσαν να μας πείσουν σε όλη την ταινία πως δεν είναι

 

 

Άσε που επαληθεύτηκαν και οι

ζωγραφιές της κοπέλας στους τοίχους του σπιτιού κάπου στη μέση της ταινίας

, άρα όχι μόνο δεν τα ανέτρεψε αλλά τα επαλήθευσε κιόλας. Γενικά το τέλος το βρήκα ενδιαφέρον αλλά ήταν μια κλασική συνταγή mockumentary με ακόμα πιο κλασικό φινάλε

αυτός που κρατάει την κάμερα αρχίζει να τρέχε για να ξεφύγει και πεθαίνει

 

 

Κατα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου, 3 με το ζόρι να ήταν οι καλές σκηνές και (για μια ακόμη φορά) μια ταινία για δαιμονισμό είναι περισσότερο κοινωνική παρά τρομακτική

 

Τουλάχιστον δεν είχε τα χάλια του The Exorcism of Emily Rose που ήταν σα να βλέπεις επεισόδιο του Law & Order.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν είχε τα χάλια του The Exorcism of Emily Rose που ήταν σα να βλέπεις επεισόδιο του Law & Order.

 

Εμένα μου άρεσε το Emily Rose. Τουλάχιστον δεν ήταν την πρώτη ώρα σαν ψευτοριάλιτι επαρχιακού καναλιού των ΗΠΑ!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παω να δω το καινουριο με τον Rusell Crowe ,αυτο που μπαινει φυλακη η γυναικα του η αυτο που παιζει ο πρωταγωνιστης του Notebook που μου φαινεται και ψιλομυστηριου...

Εχουμε καμια αποψη/κριτικη για κανενα ? τα εχει δει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Skyline. Από τις καλύτερες και πιο εμπνευσμένες υλοποιήσεις εξωγήινων που έχω δει. Από εκεί και πέρα η ταινία δεν έλεγε τίποτα. Οι ηθοποιοί ανύπαρκτοι και το σενάριο παιδικό. Τα εφέ όμως ήταν εντυπωσιακά.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε το Emily Rose. Τουλάχιστον δεν ήταν την πρώτη ώρα σαν ψευτοριάλιτι επαρχιακού καναλιού των ΗΠΑ!

 

Δεν ήταν άσχημο σαν ταινία.

Αλλά δεν ήταν ταινία για Εξορκισμό. Ήταν ταινία για μια δίκη που είχε να κάνει με εξορκισμο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κριμα κι ηθελα να το δω το Devil αλλα με την αρνητικοτητα που βλεπω λεω να μην κανω καν τον κοπο...

 

Eίναι πολύ καλοφτιαγμένο και τρομακτικό! ¨Εχει αδυναμίες και δεν έχει την τρομερή αποκάλυψη να πεις wow σαν το Σκοτεινό Χωριό και την ¨Εκτη Αίσθηση αλλά μου άρεσε πολύ. Και μόνο η ιστορία ήταν του Σιάμαλαν.

Link to comment
Share on other sites

To Kοριτσι με το Τατουαζ που ειδα χτες ειναι πολυ καλη ταινια με καλη πλοκη και ωραιο σεναριο . Ελεγα να το δω απο καιρο και το ειχα αφησει αλλα τελικα μετραει, ειναι απο τα θριλερ - μυστηριου εργα που μου αρεσουν αν και μη-αγγλοφωνο .

Ξερει κανεις αν υπαρχουν και sequels της ταινιας γιατι κατι ακουσα πως το βιβλιο ειναι τριλογια η κατι τετοιο ? ?

Link to comment
Share on other sites

Eίναι πολύ καλοφτιαγμένο και τρομακτικό! ¨Εχει αδυναμίες και δεν έχει την τρομερή αποκάλυψη να πεις wow σαν το Σκοτεινό Χωριό και την ¨Εκτη Αίσθηση αλλά μου άρεσε πολύ. Και μόνο η ιστορία ήταν του Σιάμαλαν.

 

Εμενα παντως μου αρεσε πολυ, δεν ειχα μεγαλες προσδοκιες για την ταινια, αλλα πιστευω αξιζει να τη δεις σε dvd σπιτι, βραδυ.

 

To Kοριτσι με το Τατουαζ που ειδα χτες ειναι πολυ καλη ταινια με καλη πλοκη και ωραιο σεναριο . Ελεγα να το δω απο καιρο και το ειχα αφησει αλλα τελικα μετραει, ειναι απο τα θριλερ - μυστηριου εργα που μου αρεσουν αν και μη-αγγλοφωνο .

Ξερει κανεις αν υπαρχουν και sequels της ταινιας γιατι κατι ακουσα πως το βιβλιο ειναι τριλογια η κατι τετοιο ? ?

 

Ναι αξιζουν και οι 3 ταινιες! Οι επομενες δυο ειναι:

The Girl Who Played With Fire 2009

The Girl Who Kicked The Hornets Nest 2009

 

Εχει δει κανείς τον καλύτερο μπαμπά του κόσμου; Αξίζει;

 

Με τον Robin Williams λες? Εμενα μου αρεσε αρκετα, ειχε σημεια που σε συγκινουσαν.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δει κανείς τον καλύτερο μπαμπά του κόσμου; Αξίζει;

 

Ναι είναι πάρα πολύ καλή ταινία και μιας και σου αρέσει πολύ ο Williams (πολύ χαίρομαι που το λες) θα την ευχαριστηθείς πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αύριο να δω την ταινία "τις επόμενες 3 μέρες" με Ράσελ Κρόου , την έχετε δεί ?

Δεν την εχω δει αλλα την ειδε μια φιλη μου και δεν μου ειπε και τα καλυτερα.. Ειπε οτι ηταν βαρετη και οτι ολη η ταινια αξιζει για ενα τεταρτο στο τελος. Τα ληπυθηκε με λιγα λογια..

 

Ημουν και εγω ετοιμος να παω να το δω εντελει ομωε πηγα στο Due Date. Παιδια απιστευτη ταινια, καλο χιουμορ, ο Ζακ απιστευτος αν και ο ρολος ηταν ιδιος με του Hangover την ταινια την ευχαριστηθηκα απιστευτα πολυ, γελαω μονος μου και μονο που την θυμαμαι.. 9/10 απο εμενα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από το devil τουλάχιστον όχι για cinema

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...