Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέλος είδα το (500) Days of Summer και αναρωτήθηκα γιατί δεν το είχα δει τόσο καιρό. Πολύ γλυκό έργο, έξυπνο, ευαίσθητο, πρωτότυπο. Για το είδος του 10/10.

 

...και με εξαιρετική μουσική επένδυση. Αυτό που το πας;

Και εγώ δηλώνω fan του έργου. Και είχε να μου κάνει αίσθηση ταινία του είδους ούτε και εγώ ξερω από πότε. Από τις καλύτερες και προτείνεται άνετα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

...και με εξαιρετική μουσική επένδυση. Αυτό που το πας;

Και εγώ δηλώνω fan του έργου. Και είχε να μου κάνει αίσθηση ταινία του είδους ούτε και εγώ ξερω από πότε. Από τις καλύτερες και προτείνεται άνετα.

 

Παράλειψή μου. Το soundtrack είναι από τους πρωταγωνιστές της ταινίας.

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

..νομιζω ειναι και λιγο μια ταινια που εξαρταται απο την ψυχολογια που εχεις την εποχη που θα τη δεις..

 

ετσι νομιζω κι εγω, γιατι ενω ειχα ακουσει τα καλύτερα, όταν την ειδα δε μου κανε κατι. Μπορει βεβαια τελικα να μαι χαζορομαντική και να προτιμω τα "star crossed lovers" λαβ στορι, αντι για τα πιο ρεαλιστικα (αν και τωρα που το θυμαμαι, μια πολυ πιο ακραια ρομαντικα απαισιόδοξη όπως το revolutionary road, μου αρεσε παρα πολυ)

 

Το σαουντρακ παντως οντως ηταν τελειο - αυτο δεν επαιζε ή μπερδευω τις ταινιες; α και το Sweet disposition - αυτο σιγουρα επαιζε

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

Ναι, επίσης ακούγονται
και
Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να σας προτείνω να δείτε αυτήν την ταινία "Τhe Dogtooth" / "O Kynodontas" http://www.imdb.com/title/tt1379182/ . Την είδα την ταινία τις προάλες, είναι ελληνική και μάλιστα είναι υποψία ανάμεσα σε άλλες 4 για oscar καλύτερης ξενόγλωσσης...

 

Θεωρώ πως είναι για γερά στομάχια, είτε θα σας αρέσει πάρα πολύ είτε θα την συχαθήτε / μισήσετε. Έχει άγριες σκηνές βιας από όλες τις απόψεις, πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγυση του θέματος... Black comedy είναι :-)

 

Την είδα πριν καιρό φίλε μου και δε μου άρεσε..Μου έκανε κάτι σαν φιλότιμη προσπάθεια (αλλά όχι επιτυχημένη) σουρεαλιστική διασκευή ταινίας του Μπονιουέλ...

 

Το The king's speech και το black swan μου άρεσαν αρκετά εως πολύ..Καλές ερμηνείες και καθηλωτικές σκηνές σε μερικά σημεία..

Edited by vampirios
Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Ναι, επίσης ακούγονται
και

α ναι γεια σου :D

Την είδα πριν καιρό φίλε μου και δε μου άρεσε..Μου έκανε κάτι σαν φιλότιμη προσπάθεια (αλλά όχι επιτυχημένη) σουρεαλιστική διασκευή ταινίας του Μπονιουέλ...

 

οτι θυμιζει, θυμίζει (τυπου "Μπουρζουαζίας" και "Εξολοθρευτη Αγγελο") κι ακομα πιο πολύ θυμίζει Τριερ (τυπου Ντογκβιλ), Χανεκε και δογμα 95 , αλλα αυτο ισα ισα που ειναι προς τιμη του - εγω το χω δει 3 φορες (τη μια στη Βρετανικη τηλεοραση παρακαλω) και το χω απολαυσει και τις 3.

Link to comment
Share on other sites

πήγα και είδα το the fighter αλλά δεν μου άρεσε καθόλου , δηλαδή κρίμα που χάλασα το ένα μου κουπόνι.

Θέλω πάρα πολύ να δώ τον Μαύρο Κύκνο , έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές απο πολλούς , ποιός το έχει δει από εδώ ?

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το F και το The American. Tο F οποίο υποτίθεται ότι είναι θρίλερ αλλά πολύ θα ήθελε. Από τις χειρότερες και πιο ανούσιες ταινίες που έχω παρακολουθήσει ποτέ μου. Τα πρώτα λεπτά ου δίνουν την εντύπωση ότι θα δεις κάτι ενδιαφέρον αλλά δεν υπάρχει σενάριο, πλοκή, ένταση, αγωνία, ηθοποιία ούτε για δείγμα. Μην κάνετε το λάθος και την δείτε γιατί θα ξοδέψετε 75 λεπτά από την ζωή σας.

 

Ο αμερικάνος παρόλο που δεν περίμενα να δω κάτι αξιόλογο, μου άρεσε πολύ. Η ταινία κυλάει αργά αλλά δημιουργεί μια ενδιαφέρουσα (ψυχολογική κυρίως) ατμόσφαιρα. Όμορφα τοπία που θυμίζουν έντονα ελληνικά ορεινά χωριά και ενδιαφέρουσα εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω πάρα πολύ να δώ τον Μαύρο Κύκνο , έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές απο πολλούς , ποιός το έχει δει από εδώ ?

 

Πολύ καλή σκηνοθεσία , η ταινία έχει την παράνοια της και η ερμηνεία της portman ήταν πολύ καλή. Το σενάριο φυσικά δεν με ενθουσίασε αλλά κατά γενικές γραμμές πιστεύω η τανία αξίζει να την δεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα (το Black Swan) αλλα δεν μπορω να γραψω πως μου φανηκε γιατι ειμαι ακομα μεσα στην ταινια.:blink:

Αυριο-μεθαυριο.

Οσκαρ στη Ναταλι τωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα το 127 ώρες. Βασιζόταν σε αληθινή ιστορία και καθώς βγαίνεις από το cinema καταλαβαίνεις ότι η μεγαλύτερη θέληση είναι η θέληση για ζωή. Δεν λέω τίποτα άλλο. Πολύ καλή ταινία, να πάτε να την δείτε.
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt1590024/

Αυτο ειδα σημερα, καλο ηταν, ρεαλιστικοτατο και σου εδειχνε την κατασταση χωρις να στην "πασαρει" με ειδικο τροπο, γι'αυτο ισως σε σημεια να φαινοταν βαρετη σε μερικους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα το 127 ώρες. Βασιζόταν σε αληθινή ιστορία και καθώς βγαίνεις από το cinema καταλαβαίνεις ότι η μεγαλύτερη θέληση είναι η θέληση για ζωή. Δεν λέω τίποτα άλλο. Πολύ καλή ταινία, να πάτε να την δείτε.

 

To χω κατεβασμενο εδω και 2 βδομάδες κι ακομα δεν αποφασιζω να το δω. Όλο σκεφτομαι το ψυχοπλάκωμα και το αναβάλλω...ισως το δω σημερα που εχω λιγο χρόνο (αν δεν παω να δω το Biutiful, που θελω πιο πολυ να το δω παρολο που υποψιαζομαι οτι ειναι εξίσου ψυχοπλακωτικό αλλα λιγοτερο κλειστοφοβικό)

Link to comment
Share on other sites

Το 127 hours το ειδα σημερα, αρχικα μου φανηκε οτι δεν θα ηταν τοσο καλο αλλα το "χτιζει" ωραια οσο περνα η ωρα και πιστευω οτι η δυναμη του ανθρωπου αυτου ηταν αστειρευτη, τι να πω, απλα πολυ καλη ταινια, ελπιζω να παρει το Οσκαρ ο James Franco (ή ο Colin Firth για το King's Speech, που θα δω τις προσεχεις ημερες, στο τρεηλερ που ειδα φαινεται να ειναι καταπληκτικος).

Σποιλερακι:

 

Στην σκηνη που εκοψε το χερι του, εκλεισα τα ματια :O, ειδικα εκει που εκοβε τη φλεβα(?) oh my god.:ninja:

 

Edited by sofi-k
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To χω κατεβασμενο εδω και 2 βδομάδες κι ακομα δεν αποφασιζω να το δω. Όλο σκεφτομαι το ψυχοπλάκωμα και το αναβάλλω...ισως το δω σημερα που εχω λιγο χρόνο (αν δεν παω να δω το Biutiful, που θελω πιο πολυ να το δω παρολο που υποψιαζομαι οτι ειναι εξίσου ψυχοπλακωτικό αλλα λιγοτερο κλειστοφοβικό)

 

Δεν είναι τόσο ψυχοπλάκωμα όσο φαντάζεσαι. Έτσι νομίζω δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο ψυχοπλάκωμα όσο φαντάζεσαι. Έτσι νομίζω δηλαδή!

 

Το ξέρω, έτσι ακούω κι απο άλλους... θα σας πω οταν το δω ;)

 

Και μιλώντας για ψυχοπλάκωμα: είδα το Blue Valentine.

 

Άλλη μια ταινία για το πώς το happily ever after δεν υπάρχει. Είναι πολύ ωραία σκηνοθετημένη, άψογα παιγμένη - απο τις πιο ρεαλιστικές που χω δει τελευταία, δεν υπάρχει ούτε δευτερόλεπτο που να μη νομίσεις οτι αυτό που βλέπεις είναι 100% αληθινό - η Michelle Williams είναι υποψήφια για Οσκαρ και δικαίως, και ο Ryan Gosling χαλαρά θα μπορουσε να ναι κι αυτός. Ακόμα και το κοριτσάκι τους είναι τόσο πειστικό που είναι σα να μην εχει καταλαβει οτι παιζει σε ταινία...Όλο το υφος και η αισθητικη ειναι πολυ συνεκτικά δεμενα.

 

Σκετη κατάθλιψη βέβαια... το κυριαρχο συναισθημα ειναι η απελπισία: απελπισία μπροστά στα πράγματα που έχουν χαλάσει και δεν εχεις ιδέα πότε και πώς χάλασαν κι αν υπάρχει τρόπος να φτιαχτουν...

Link to comment
Share on other sites

Σκετη κατάθλιψη βέβαια... το κυριαρχο συναισθημα ειναι η απελπισία: απελπισία μπροστά στα πράγματα που έχουν χαλάσει και δεν εχεις ιδέα πότε και πώς χάλασαν κι αν υπάρχει τρόπος να φτιαχτουν...

Οσο σκεφτομαι οτι παιζει πολλα ζευγαρακια να πηγαν να το ειδαν λογω τιτλου την Δευτερα...Παιζει να βγηκαν χωρισμενοι απο το σινεμα.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσο σκεφτομαι οτι παιζει πολλα ζευγαρακια να πηγαν να το ειδαν λογω τιτλου την Δευτερα...Παιζει να βγηκαν χωρισμενοι απο το σινεμα.:p

 

χαχαχα :lol: Παίζει!

 

Edit: Ειδα κι αλλη μια ταινια αυτες τις μερες, το "An education" (είναι μήνας Carey Mulligan φαίνεται - όλο πάνω της πεφτω) , τo βρήκα καλό προς μέτριο. Δεν μπορουσα παρά να χαμογελάω σε όλη τη διάρκεια, γιατί η ίστορία μου παρα-ήταν γνωστή, ήταν το "cautionary tale" που ακουγα απ' τη μαμά όταν ήμουν στην ηλικία της πρωταγωνίστριας (για τη συμμαθήτριά της που "ήταν η πρώτη στην τάξη και θα έμπαινε σιγουρα στο πανεπιστήμιο μέχρι που..."-κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 60-αρχές 70). Οπότε δεν μπορω να πω οτι ηταν κατι το ιδιαίτερα πρωτότυπο κι επισης δεν υπηρξαν και τίποτα μεγάλες συναισθηματικές συγκρούσεις, το όλο θεμα ξετυλίχθηκε με έναν τρόπο που ήταν "no big deal", με την τυπική Βρετανική ψυχραιμία. Ο καλύτερος (ενδιαφερων και εξαιρετικά παιγμένος) χαρακτηρας μου φάνηκε ο πατέρας (Alfred Molina ).

 

Κάπου στο 7 θα την τοποθετουσα (7.5 το imdb)

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΡΕΣ, αφήστε τα χαζομπαλέτα με τις ανορεξικές και ανοργασμικές κοπελίτσες και δείτε τα Tropa de Elite και Tropa de Elite 2 :)

ΤΩΡΑ! είναι διαταγή :p

...
Link to comment
Share on other sites

θελω προταση για σειρα. δε θελω κωμωδια*.

εχω δει: lost, prison break, persons unknown, the gates, flash forward, breaking bad. επισης αρκετα επισοδεια απο supernatural και nip tuck.

 

για πειτε καμια προταση.

 

 

*το weeds ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

To Weeds είναι πάρα πολύ καλό.

(τουλάχιστον μέχρι το τέλος της 3ης σεζόν που έχω δει)

Προτείνεται άνετα.

Τι στυλ σειράς θέλεις να δεις;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω: Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα το gone baby gone. Ωραία ταινία, με πολύ διάλογο. Ο ben affleck σαν director πιστεύω ότι περνάει.

 

Το είδα και εγώ πρόσφατα και μου άρεσε πολύ. Φαίνεται ότι ο Ben Affleck είναι καλύτερος πίσω από την κάμερα παρά μπροστά από αυτήν :p

 

Δύο άλλα έργα που είδα την περασμένη εβδομάδα και μου άρεσαν αρκετά:

 

Kiss Kiss Bang Bang με τον Robert Downey Jr λίγο πριν η καριέρα του ξαναπάρει τα πάνω της. Ωραίο murder mystery με έντονα στοιχεία film noir και αρκετό χιούμορ. Βλέπεται πολύ ευχάριστα ενώ η Michelle Monaghan είναι hot as $%#. Παίζει και ο Val Kilmer.

 

The Damned United με τον Michael Sheen (Η Βασίλισσα, Frost/Nixon). Πρόκειται για την προηγούμενη ταινία του Tom Hooper πριν το "Λόγο του Βασιλιά". Οι αθλητικές ταινίες που βλέπονται είναι εκ προοιμίου κάτι αρκετά σπάνιο αλλά ειδικά αυτές με θέμα το ποδόσφαιρο μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού, οπότε όποιος ενδιαφέρεται για το θέμα να μην τη χάσει. Μου άρεσε πάρα πολύ και μου προκάλεσε νοσταλγία για μια εποχή που οι ομάδες που κυριαρχούσαν στο αγγλικό ποδόσφαιρο δεν ανήκαν σε επενδυτικά funds από τη Μέση Ανατολή. Παίζει και ο Timothy Spall (Harry Potter κλπ.)

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...