Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδα το Never let me go (του Mark Romanek βασισμένο στο ομωνυμο μυθιστόρημα του Ιshiguro).

Να πω εξ'αρχης οτι δεν επροκειτο να ειμαι αντικειμενική γιατί είναι μια ταινία που την περίμενα μήνες. Ειχα διαβάσει όμως χλιαρές/αρνητικές κριτικές και ήμουν προετοιμασμενη να απογοητευτώ - πράγμα που ευτυχώς δεν έγινε!

 

Είναι μια ταινία που αν ειναι να την περιγράψεις με ένα επιθετο τη λες "ομορφη". Μια ιστορια βαθιά ρομαντική τοποθετημένη στο πλαίσιο ενός πολύ σκληρού ευρήματος (το οποίο βεβαια δεν ειναι πρωτότυπο σα συλληψη, το χουμε δει ως εφιαλτικό σενάριο με πολλούς τρόπους βλέπε πχ

the island

) . Αυτό που χαρακτηριζει την ταινία είναι μια γαλήνια αισθητική που απλώνεται από τις εικόνες της Αγγλικής επαρχίας, στο χαμηλών τόνων παίξιμο των ηθοποιών και στην -υπέροχη - μουσική επένδυση. Και βέβαια αυτή η γαλήνη είναι που έρχεται σε ακραία αντίθεση με το θέμα της ταινίας και τη μοιρα των πρωταγωνιστών.

 

Ορισμένες τροπές του σεναρίου, επιλογές των πρωταγωνιστών με θυμωναν ομολογώ (κυρίως το γιατί

o Tommy δεν κανει τίποτα για να ειναι με την Kathy όλα τα χρόνια και δεδομενου οτι υποτιθεται οτι ειναι ερωτευμενος κι ακομα περισσότερο το γιατί είναι όλοι τόσο συμφιλιωμενοι με τη μοιρα τους

). Αλλα υπάρχουν τρόποι να εξηγηθούν με βαση τον τρόπο ζωής και το χαρακτήρα των πρωταγωνιστών.

 

Οι ηθοποιοί είναι εξαιρετικοί. Περηφανεύομαι παντα για τον Andrew Garfield που τον ανακάλυψα απο το Boy A και ειχα πει απο τοτε οτι θα παει πολυ μπροστά οπως και γινεται. Η Carey Mulligan πολυ γλυκιά και προσγειωμενη, η Keira Nightley -αγνωριστη- επισης πολυ καλή.

 

Γενικά ένα 8 χαλαρά, 8+ για την ακριβεια (το imdb εχει μονο 7,4)

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

έχει δει κανείς σας το Get Him To The Greek ή ελληνιστί σηκωτός για συναυλία? αν ναι, πως σας φάνηκε?

 

Εμενα δεν μου αρεσε, ισως δεν ηταν του στυλ μου το χιουμορ της ταινιας. Παντως με το ζορι περιμενα να τελειωσει.

 

Είδα το Never let me go (του Mark Romanek βασισμένο στο ομωνυμο μυθιστόρημα του Ιshiguro).

Να πω εξ'αρχης οτι δεν επροκειτο να ειμαι αντικειμενική γιατί είναι μια ταινία που την περίμενα μήνες. Ειχα διαβάσει όμως χλιαρές/αρνητικές κριτικές και ήμουν προετοιμασμενη να απογοητευτώ - πράγμα που ευτυχώς δεν έγινε!

 

Είναι μια ταινία που αν ειναι να την περιγράψεις με ένα επιθετο τη λες "ομορφη". Μια ιστορια βαθιά ρομαντική τοποθετημένη στο πλαίσιο ενός πολύ σκληρού ευρήματος (το οποίο βεβαια δεν ειναι πρωτότυπο σα συλληψη, το χουμε δει ως εφιαλτικό σενάριο με πολλούς τρόπους βλέπε πχ

the island

) . Αυτό που χαρακτηριζει την ταινία είναι μια γαλήνια αισθητική που απλώνεται από τις εικόνες της Αγγλικής επαρχίας, στο χαμηλών τόνων παίξιμο των ηθοποιών και στην -υπέροχη - μουσική επένδυση. Και βέβαια αυτή η γαλήνη είναι που έρχεται σε ακραία αντίθεση με το θέμα της ταινίας και τη μοιρα των πρωταγωνιστών.

 

Ορισμένες τροπές του σεναρίου, επιλογές των πρωταγωνιστών με θυμωναν ομολογώ (κυρίως το γιατί

o Tommy δεν κανει τίποτα για να ειναι με την Kathy όλα τα χρόνια και δεδομενου οτι υποτιθεται οτι ειναι ερωτευμενος κι ακομα περισσότερο το γιατί είναι όλοι τόσο συμφιλιωμενοι με τη μοιρα τους

). Αλλα υπάρχουν τρόποι να εξηγηθούν με βαση τον τρόπο ζωής και το χαρακτήρα των πρωταγωνιστών.

 

Οι ηθοποιοί είναι εξαιρετικοί. Περηφανεύομαι παντα για τον Andrew Garfield που τον ανακάλυψα απο το Boy A και ειχα πει απο τοτε οτι θα παει πολυ μπροστά οπως και γινεται. Η Carey Mulligan πολυ γλυκιά και προσγειωμενη, η Keira Nightley -αγνωριστη- επισης πολυ καλή.

 

Γενικά ένα 8 χαλαρά, 8+ για την ακριβεια (το imdb εχει μονο 7,4)

 

 

Πολυ καλη ταινια. Αν και υπηρχαν κενα στην ιστορια αν καθοσουν να αναρωτηθεις

γιατι δεν προσπαθησανε να ξεφυγουν αφου ξερανε για που προοριζοντουσαν, ή εστω να αντιδρασουν. Αν και μαλλον εχει να κανει με τον τροπο που μεγαλωσαν, και τους το ειχαν μεταδωσει απο πολυ μικρα στο σχολειο, οτι θα ειχαν ημερομηνια ληξης. Και παρολο που ηταν κλωνοι ειχανε και αυτα ψυχη.

 

 

Αλλη μια πολυ καλη ταινια, Conviction, πραγματικη ιστορια, και πολυ καλες ερμηνειες!

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Never let me go (του Mark Romanek βασισμένο στο ομωνυμο μυθιστόρημα του Ιshiguro).

Να πω εξ'αρχης οτι δεν επροκειτο να ειμαι αντικειμενική γιατί είναι μια ταινία που την περίμενα μήνες. Ειχα διαβάσει όμως χλιαρές/αρνητικές κριτικές και ήμουν προετοιμασμενη να απογοητευτώ - πράγμα που ευτυχώς δεν έγινε!

 

Είναι μια ταινία που αν ειναι να την περιγράψεις με ένα επιθετο τη λες "ομορφη". Μια ιστορια βαθιά ρομαντική τοποθετημένη στο πλαίσιο ενός πολύ σκληρού ευρήματος (το οποίο βεβαια δεν ειναι πρωτότυπο σα συλληψη, το χουμε δει ως εφιαλτικό σενάριο με πολλούς τρόπους βλέπε πχ

the island

) . Αυτό που χαρακτηριζει την ταινία είναι μια γαλήνια αισθητική που απλώνεται από τις εικόνες της Αγγλικής επαρχίας, στο χαμηλών τόνων παίξιμο των ηθοποιών και στην -υπέροχη - μουσική επένδυση. Και βέβαια αυτή η γαλήνη είναι που έρχεται σε ακραία αντίθεση με το θέμα της ταινίας και τη μοιρα των πρωταγωνιστών.

 

Ορισμένες τροπές του σεναρίου, επιλογές των πρωταγωνιστών με θυμωναν ομολογώ (κυρίως το γιατί

o Tommy δεν κανει τίποτα για να ειναι με την Kathy όλα τα χρόνια και δεδομενου οτι υποτιθεται οτι ειναι ερωτευμενος κι ακομα περισσότερο το γιατί είναι όλοι τόσο συμφιλιωμενοι με τη μοιρα τους

). Αλλα υπάρχουν τρόποι να εξηγηθούν με βαση τον τρόπο ζωής και το χαρακτήρα των πρωταγωνιστών.

 

Οι ηθοποιοί είναι εξαιρετικοί. Περηφανεύομαι παντα για τον Andrew Garfield που τον ανακάλυψα απο το Boy A και ειχα πει απο τοτε οτι θα παει πολυ μπροστά οπως και γινεται. Η Carey Mulligan πολυ γλυκιά και προσγειωμενη, η Keira Nightley -αγνωριστη- επισης πολυ καλή.

 

Γενικά ένα 8 χαλαρά, 8+ για την ακριβεια (το imdb εχει μονο 7,4)

Έχουμε εντελώς διαφορετικό γούστο στις ταινίες και τις κρίνουμε με πολύ διαφορετικά κριτήρια!

Η συγκεκριμένη έχει καλή φωτογραφεία και προσεγμένη μουσική επένδυση, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ, αλλα όλα αυτά τα χαλάει το σενάριο!

Θέλει να δείξει ο σεναριογράφος με τον πιο βλακώδη τρόπο που μπορούσε να σκεφτεί οτι άνθρωποι και ζώα δεν διαφέρουν όσο νομίζουμε.

Οτι μπορεί να ακολουθήσουμε μια πορεία στη ζωή μας που δεν διαλέξαμε και δεν μας αρέσει, χωρίς απαραίτητα να μας την επιβάλουν.

Απο μένα παίρνει χαρισματικά ένα 5 και τώρα που ανέφερες το imdb θα μπω να της βάλω έναν άσο μπας κ πέσει λίγο το 7.4 :p

 

 

Αλλη μια πολυ καλη ταινια, Conviction, πραγματικη ιστορια, και πολυ καλες ερμηνειες!

 

+1

Edited by salonicafan_TASO
...
Link to comment
Share on other sites

Θέλει να δείξει ο σεναριογράφος με τον πιο βλακώδη τρόπο που μπορούσε να σκεφτεί οτι άνθρωποι και ζώα δεν διαφέρουν όσο νομίζουμε.

Οτι μπορεί να ακολουθήσουμε μια πορεία στη ζωή μας που δεν διαλέξαμε και δεν μας αρέσει, χωρίς απαραίτητα να μας την επιβάλουν.

Απο μένα παίρνει χαρισματικά ένα 5 και τώρα που ανέφερες το imdb θα μπω να της βάλω έναν άσο μπας κ πέσει λίγο το 7.4 :p

 

Εγώ το είδα καπως αλλιώς: οτι όταν γαλουχηθείς σε ένα συστημα ανελευθερίας, που δε σ' αφήνει να ωριμάσεις και σε βομβαρδίζει με τρόμο ("όποιο παιδάκι φύγει, θα πάθει αυτό κι αυτό") δε μαθαίνεις να αμφισβητείς ή να σκέφτεσαι εναλλακτικές ελευθερίας. Αν προσεξες, πολύ έξυπνα, ο νεαρός ήταν πολύ πιο αφελής και είχε μείνει στις παιδικές του ιδέες γιατί ακριβώς δεν του δόθηκε καμία ευκαιρία να δει και παραέξω, αντίθετα η κοπελιά που είχε περισσότερες εμπειρίες και ειχε καταλάβει περισσότερο το συστημα, φάνηκε στο τέλος ότι έτρεφε πολύ λιγότερες ψευδαισθήσεις.

 

Και απορώ αν αυτοι οι χαρακτηρες φαινονται απιθανοι, γιατί δυστυχως στην ιστορία υπήρξαν και υπαρχουν πολλά ολοκληρωτικά καθεστώτα που καταφέρνουν οι πολιτες τους να ναι ακριβως έτσι! Δε σου λεει πουθενα στο σεναριο οτι δεν μπορει να υπαρξουν και αυτοι που θα "ξυπνησουν" και θα αντιδράσουν, αλλά δυστυχώς εχει φανει οτι αυτοι που επαναστατουν ειναι οι λιγοι κάθε φορα, ειδάλλως τα ολοκληρωτικά καθεστώτα δε θα επιβίωναν ούτε μέρα! Με λιγα λογια κι εγώ είπα οτι θυμωνα με τη μοιρολατρια των πρωταγωνιστών, όπως όμως οι περισσότερες ιστορίες επικεντρώνονται στους "ήρωες", αυτους που ρισκάρουν και κάνουν εντυπωσιακές πράξεις, αυτή, γι αλλαγή, επικεντρωνόταν σ' αυτους που τελικα αποτελουν την πλειοψηφία...

 

[και τωρα που πηρα φορα στο τσακ ειμαι να κανω political statement για τη δικη μας την κατασταση την ελληνικη και τις επιλογες που θα μπορουσαμε να κανουμε σε σχεση με τη μοιρα που μας επιβαλλουν, αλλα δεν τις κανουμε, για πολυ παρομοιους λογους με τα παιδια στην ταινια - δεν θα το κανω ομως το political statement γιατι απαγορευεται απο τους ορους του φορουμ]

Link to comment
Share on other sites

χμμ πολύ ενδιαφέρων το σχόλιο σου!

εξακολουθώ να πιστεύω όμως οτι θα μπορούσαν να το πλασάρουν καλύτερα, δες πχ το "thank you for smoking", πολύ καλύτερη προσέγγιση του θέματος του καπνίσματος.

Όταν πλησιάζεις τόσο σοβαρά μεγάλης έκτασης θέματα χωρίς κωμωδία κάπου θα ολισθήσεις.

Στη συγκεκριμένη ταινία κάνανε τσουλήθρα!

...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω αν ο Μαύρος Κύκνος μου άρεσε περισσότερο από το Requiem πχ ή το Pi ή άλλη ταινία του Αρονόφσκι, γιατί είναι διαφορετικού "πνεύματος", όμως σίγουρα ήταν εξαιρετικός! Η Νάταλι Πόρτμαν πρέπει να πάρει το Όσκαρ, αν και αυτό το λέω χωρίς να έχω δει τις περισσότερες από τις ταινίες που φλερτάρουν με τις φετινές υποψηφιότητες. Η σκηνοθεσία όντως, πολύ κοντά στον Αρονόφσκι που ξέρουμε, ενώ το σενάριο μου άρεσε επίσης πολύ.

 

Δεν με πείραξε καθόλου το γεγονός ότι εκτυλίσσεται γύρω από μια παράσταση μπαλετου, ούτε ένιωσα ότι οι πρόβες καταλαμβάνουν πολλή ώρα στην ταινία. Άλλωστε και ο Παλαιστής δεν ήταν ταινία που απευθυνόταν μόνο στους φανατικούς του... μποξ!

 

Υπέροχη ταινία. Αρχικά την είχα απορρίψει λόγω θέματος (ναι, είμαι λίγο απολίτιστος :O) αλλά όταν είδα τυχαία το trailer μου κέντρισε πολύ το ενδιαφέρον.

Πέρα από την ερμηνεία της Πόρτμαν που έχει δικαίως πάρει όλους τους επαίνους πρόκειται για μια ιδιαίτερα έντονη εμπειρία και ίσως ένα από τα καλύτερα ψυχολογικά θρίλερ των τελευταίων ετών. Σαν ταινία δεν θεωρώ ότι είναι εξίσου άρτια με το Social Network αλλά τελικά μου δημιούργησε πολύ πιο δυνατά συναισθήματα από εκείνο και δυσκολεύομαι να διαλέξω την καλύτερη μεταξύ των δύο.

Μια παρατήρηση: η Πόρτμαν αν δεν κάνω λάθος παίρνει μέρος σε όλες τις σκηνές της ταινίας. Η μόνη άλλη ταινία που θυμάμαι να κάνει το ίδιο με τον πρωταγωνιστή της είναι το Chinatown με τον Jack Nicholson.

 

Προ καιρού είδα και το The King's Speech οπότε παρεμπιπτόντως είδα και το trailer του Μαύρου Κύκνου. Ωραία, feel-good ταινία από αυτές που ξέρουν να κάνουν μόνο οι Άγγλοι και οι οποίες αρέσουν ιδιαίτερα στην ακαδημία των Όσκαρ. Από την άλλη δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα γιατί δεν είχε κάποια πρωτοτυπία που να την ανεβάζει επίπεδο. Νομίζω πως θα μπορούσε άνετα να είναι ένα θεατρικό με δύο βασικούς ρόλους και δυο-τρεις δευτερεύοντες και δε θα έχανε σχεδόν τίποτα. Χαίρομαι πάντως που ο Colin Firth βρίσκει πλέον την αναγνώριση που του αξίζει για άλλη μια εξαιρετική ερμηνεία, όπως εξαιρετικός είναι και ο Geoffrey Rush στο έργο.

 

Τέλος, είδα και το Kick-*** με μεγάλη καθυστέρηση. Μπορώ να πω ότι ήταν άνετα η πιο fun ταινία δράσης του 2010. Ούτε καν δράσης, η πιο fun γενικώς. Θέλω sequel τώρα. Δυστυχώς όμως το ελληνικό Blu-ray (της Odeon νομίζω) είναι απαράδεκτο, με μετριότατη ποιότητα εικόνας και λίγα extras.

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs783.ash1/167374_186014881420713_118209434867925_510116_290576_n.jpg

 

Ο μαφιόζος Πιτ Παράς, μετά από αρκετά χρόνια ζωής στην Αμερική και ενώ έχει μαζέψει πάρα πολλά λεφτά από τις παράνομες δουλειές του, γυρνάει στην Ελλάδα. Αγοράζει το λύκειο Χαβαλέ και αποφασίζει να το φτιάξει, έτσι ώστε να αναβιώσει τις παλιές δόξες του σχολείου. Σα διευθυντής, προσλαμβάνει καθηγητές, οι οποίοι είναι παλιοί απόφοιτοι του σχολείου. Σαν καθηγητές τώρα, οι παλιοί μαθητές του σχολείου, πρέπει να υποστούν τα καψόνια των διαδόχων τους. Στην ταινία υπάρχουν πολλοί διάσημοι, που παίρνουν μέρος σαν guest stars.

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η χειρότερη ταινία (; ) που έχω δει ποτέ μου...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσε προσωπικα...ειχε γελοιο η καθαριστρια γιατι εβριζε πολυ...σαν υποθεση δεν ηταν και τοσο καλη αλλα σαν γελοιο ολη στη αιθουσα γελασανε

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσε προσωπικα...ειχε γελοιο η καθαριστρια γιατι εβριζε πολυ...σαν υποθεση δεν ηταν και τοσο καλη αλλα σαν γελοιο ολη στη αιθουσα γελασανε

Ok, θα πάω να το δω.

Link to comment
Share on other sites

ειχε γελιο η καθαριστρια γιατι εβριζε πολυ

Από πότε προκαλεί γέλιο το υπερβολικό (μέχρι αηδίας) υβρεολόγιο; Και η καθαρίστρια ήταν η γνώστη Ματούλα...:shoot:

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καμιά κριτική για τον Τουρίστα;

Αρκετά καλή! Έχει πλοκή, δράση ένα 6,5 με 7,0 από εμένα.:)

Link to comment
Share on other sites

Προ καιρού είδα και το The King's Speech οπότε παρεμπιπτόντως είδα και το trailer του Μαύρου Κύκνου. Ωραία, feel-good ταινία από αυτές που ξέρουν να κάνουν μόνο οι Άγγλοι και οι οποίες αρέσουν ιδιαίτερα στην ακαδημία των Όσκαρ. Από την άλλη δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα γιατί δεν είχε κάποια πρωτοτυπία που να την ανεβάζει επίπεδο. Νομίζω πως θα μπορούσε άνετα να είναι ένα θεατρικό με δύο βασικούς ρόλους και δυο-τρεις δευτερεύοντες και δε θα έχανε σχεδόν τίποτα. Χαίρομαι πάντως που ο Colin Firth βρίσκει πλέον την αναγνώριση που του αξίζει για άλλη μια εξαιρετική ερμηνεία, όπως εξαιρετικός είναι και ο Geoffrey Rush στο έργο.

 

Όπως τα λες. Είναι μια πολύ καλή ταινία - εκτος των 2 πρωταγωνιστών που ηταν εξαιρετικοί, και η Helena Bonham Carter ήταν άψογη. Γενικά δεν εχει μειονεκτήματα η ταινία, ειναι καλοφτιαγμένη, καλοζυγισμένη σε όλα της και συγκινεί, αλλά μέχρι ένα σημείο. Δεν ξέρω πως φαίνεται στους μουρλοΑγγλους που εχουν αυτή την περίεργη σχέση με τη βασιλική τους οικογένεια, αλλά σε μας, όσο κι αν καταλαβαίνουμε ότι "κοιτα να δεις κι αυτοί άνθρωποι ειναι και βρίσκονται σε μια θεση με υποχρεώσεις και περιορισμούς που ποτέ δε διάλεξαν" μας έρχεται κι ένα "έχει ο κόσμος τα ζόρια του, μιλάς κι εσύ" (ειδικα εκεινη την περίοδο κιόλας με τους φούρνους στα στρατόπεδα συγκεντρωσης να χουν αρχίσει να ζεσταίνονται...)

Link to comment
Share on other sites

Από πότε προκαλεί γέλιο το υπερβολικό (μέχρι αηδίας) υβρεολόγιο; Και η καθαρίστρια ήταν η γνώστη Ματούλα...:shoot:

 

σωστο φιλε μου...αλλα πιστευω πως οι βρισιες ιδικα στους νεους προκαλουν γελιο

 

Ok, θα πάω να το δω.

 

εγω μιλαγα για το ροδα τσαντα και κοπανα

 

Προχτες στο Mega ειδα το The net 2.0 (2006)...μου αρεσε παρα πολυ και η υποθεση και η δραση και η σκηνες και οι ηθοποιοι...την κατεβασα και θα την βλεπω συνεχεια...προτεινω να την κατεβασετε να την δειτε

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Είδε κανείς το "Κυνήγι Μαγισσών" με τον Νίκολας Κέιτζ;

Έρχεται μεθαύριο στη Θεσσαλονίκη και αν δεν είναι απογοήτευση(σαν το επικώς άθλιο Σόλομον Κέιν:X) σκέφτομαι να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Το solomon kane μου άρεσε πάρα πολύ. Μπορεί το τέλος του να ήταν πολύ χολιγουντιανό αλλά το όλο consept, η ατμόσφαιρα, το σενάριο και η σκηνοθεσία ήταν σε πάρα πολύ καλά επίπεδα.

 

Το sorcerers apprentice είναι υπερβολικά χολιγουντιανό σε βαθμό αηδίας. Παρόλο που έχω ιδιαίτερη σχέση με ταινίες τέτοιου είδους, η συγκεκριμένη με κούραση υπερβολικά που ανέβαλα επ' αόριστον την προβολή της. Με κατάλληλη παρέα ίσως της δώσω μια δεύτερη ευκαιρία αλλά η πρώτη ώρα που παρακολούθησα στην πρώτη αυτή επαφή, δεν με έπεισε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να σας προτείνω να δείτε αυτήν την ταινία "Τhe Dogtooth" / "O Kynodontas" http://www.imdb.com/title/tt1379182/ . Την είδα την ταινία τις προάλες, είναι ελληνική και μάλιστα είναι υποψία ανάμεσα σε άλλες 4 για oscar καλύτερης ξενόγλωσσης...

 

Θεωρώ πως είναι για γερά στομάχια, είτε θα σας αρέσει πάρα πολύ είτε θα την συχαθήτε / μισήσετε. Έχει άγριες σκηνές βιας από όλες τις απόψεις, πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγυση του θέματος... Black comedy είναι :-)

Link to comment
Share on other sites

Black comedy είναι
Eεε, οχι μαυρη κωμωδία δε νομιζω οτι τη λες...δεν είναι αυτα τα χαρακτηριστικά του είδους της μαυρης κωμωδίας. Το λες προφανως γιατί υπάρχουν σημεία "κωμικοτραγικά" που ο θεατής δεν μπορεί παρά να γελάσει, αλλά το ύφος και ο στόχος της ταινίας είναι μακριά από το κωμικό (αν και οχι μακρια από το ειρωνικο/καυστικό που ειναι αλλο πραγμα). Τεσπα, νομίζω υπάρχει και αντιστοιχο θρεντ αν ειναι να τη συζητησουμε.

 

Αλλάζοντας θέμα να πω οτι είμαι πολύ τυχερή αυτό τον καιρό, έχω ένα σερί από 4 εξαιρετικές ταινίες, νομίζω ότι φέτος ειναι μια καλή χρονια για τον κινηματογράφο. Μολις ειδα το The kids are all right (oι αλλες 3 που ειδα αυτον τον καιρο ηταν τα Black Swan, Never let me go, The King's speech)

 

Πολύ πολύ καλή ταινία. Νομίζω έχει δημιουργηθεί πια μια παράδοση ταινιών, που φτάνουν και μεχρι τα όσκαρ τα τελευταία χρόνια, τύπου Little miss sunshine και Juno όπως και αυτή εδώ, που αποδεικνύουν οτι αμερικάνικος mainstream (με την εννοια οτι προβαλλεται ευρεως και οχι μονο στο sundance και στο σινεφιλ κοινο)κινηματογράφος μπορεί να υπάρξει και πέρα απο τα blockbuster και τις σαχλο-romcom. Για την ιδια την ταινία δεν εχω πολλά να πω: ανθρωπινη, συγκινητική, ρεαλιστική, με εξαιρετικές ερμηνείες (μονο ο Mark Ruffalo μου την εσπαγε λιγο, γιατι παραήταν cool dude, λιγο σα μαστουρωμένος). Αξίζει. Και μιας και βάζαμε και βαθμους στο θρεντ με τις υποψηφιότητες των όσκαρ - θα λεγα 8,5.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το Game of Death. Με διαφορά η χειρότερη ταινία που έχω δει με τον Wesley Snipes. Απίστευτα προβλέψιμο σενάριο, απαράδεκτη ηθοποιία από όλους, ανύπαρκτοι διάλογοι και κανένα μα κανένα ενδιαφέρον να την παρακολουθήσει κάποιος μέχρι το τέλος της. Το 4,8 του IMDP μοιάζει υψηλό για μία ανούσια low bugdet παραγωγή σαν αυτή.
Link to comment
Share on other sites

 

Αλλάζοντας θέμα να πω οτι είμαι πολύ τυχερή αυτό τον καιρό, έχω ένα σερί από 4 εξαιρετικές ταινίες, νομίζω ότι φέτος ειναι μια καλή χρονια για τον κινηματογράφο. Μολις ειδα το The kids are all right (oι αλλες 3 που ειδα αυτον τον καιρο ηταν τα Black Swan, Never let me go, The King's speech)

 

Πολύ πολύ καλή ταινία. Νομίζω έχει δημιουργηθεί πια μια παράδοση ταινιών, που φτάνουν και μεχρι τα όσκαρ τα τελευταία χρόνια, τύπου Little miss sunshine και Juno όπως και αυτή εδώ, που αποδεικνύουν οτι αμερικάνικος mainstream (με την εννοια οτι προβαλλεται ευρεως και οχι μονο στο sundance και στο σινεφιλ κοινο)κινηματογράφος μπορεί να υπάρξει και πέρα απο τα blockbuster και τις σαχλο-romcom. Για την ιδια την ταινία δεν εχω πολλά να πω: ανθρωπινη, συγκινητική, ρεαλιστική, με εξαιρετικές ερμηνείες (μονο ο Mark Ruffalo μου την εσπαγε λιγο, γιατι παραήταν cool dude, λιγο σα μαστουρωμένος). Αξίζει. Και μιας και βάζαμε και βαθμους στο θρεντ με τις υποψηφιότητες των όσκαρ - θα λεγα 8,5.

 

Όμορφη ταινία, χαμηλών τόνων και με πολύ καλές ερμηνείες. Δεν ξέρω αν είναι από τα έργα που θα θυμόμαστε μετά από χρόνια αλλά συμφωνώ απόλυτα στο ότι αξίζει.

 

Επίσης είδα το The Fighter (Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams κλπ.) και προσπαθώ να καταλάβω τί άρεσε τόσο πολύ στους κριτικούς και στις επιτροπές βραβείων από αυτό το κοινότατο έργο. Καλώς ή κακώς το είδος του boxing drama έχει φορεθεί αρκετά και έχει δώσει κάποιες καλές ταινίες αλλά δε νομίζω ότι το The Fighter έφερε κάτι καινούριο ή πρωτότυπο. Ναι μεν έχει ένα ψευδο-ντοκυμαντερίστικο στυλ και δίνει επιπλέον έμφαση στην οικογένεια του πρωταγωνιστή που για μεγάλο μέρος του έργου επισκιάζει το άθλημα (και καλύτερα γιατί οι σκηνές της πυγμαχίας μου φάνηκαν λίγο άτονες αν και δεν είμαι ειδικός) αλλά και πάλι το σενάριο δεν αποφεύγει τα κλισέ ενώ ορισμένοι ηθοποιοί καταφεύγουν στο over-acting μέχρι αηδίας που για εμένα αποτελεί θανάσιμο αμάρτημα για οποιοδήποτε έργο. Εξαιρείται η Amy Adams που είναι πολύ σοβαρή και δε γίνεται σε κανένα σημείο καρικατούρα. Ακόμα και το Ali του Michael Mann, μια ταινία με του κόσμου τα προβλήματα, συνολικά νομίζω πως ήταν ανώτερο. Τουλάχιστον ήταν φιλόδοξο.

 

Τέλος είδα το (500) Days of Summer και αναρωτήθηκα γιατί δεν το είχα δει τόσο καιρό. Πολύ γλυκό έργο, έξυπνο, ευαίσθητο, πρωτότυπο. Για το είδος του 10/10.

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος είδα το (500) Days of Summer και αναρωτήθηκα γιατί δεν το είχα δει τόσο καιρό. Πολύ γλυκό έργο, έξυπνο, ευαίσθητο, πρωτότυπο. Για το είδος του 10/10.

Συμφωνω απολυτα..την ειδα τυχαια και μου αρεσε παρα πολυ..νομιζω ειναι και λιγο μια ταινια που εξαρταται απο την ψυχολογια που εχεις την εποχη που θα τη δεις..

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...