Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, nikatapi said:

Κι εγω δεν την έχω πάρει ακόμη την ενημέρωση (δοκίμασα κ με VPN γερμανια, αυστρια, γαλλία)

Υπομονή έχουμε, εξάλλου μια χαρά πάει το τηλεφωνο, αλλά θα ηθελα να δοκιμάζω γιατι διαβαζω παντου θετικά σχόλια

Κατεβασε και δοκιμασε το tunnelbear που εχει ολες τις χωρες μαζεμενες. Εγω για θεμα ενημερωσεων καθαρα και μονο την εχω οταν βγαινει για EU αλλα αργει να ερθει για Ελλαδα.

Στα αλλα νεα, αλλαξε το changelog της ενημερωσης πριν λιγο που πατησα να το ξανα δω και εμφανισε το σωστο...

Οταν βγηκε και μας ηρθε, μονο τα system ειχε.

 

Screenshot_2024-06-11-13-10-27-04.jpg

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

32 minutes ago, FoT1s said:

Κατεβασε και δοκιμασε το tunnelbear που εχει ολες τις χωρες μαζεμενες. Εγω για θεμα ενημερωσεων καθαρα και μονο την εχω οταν βγαινει για EU αλλα αργει να ερθει για Ελλαδα.

 

Mε tunnelbear ειχα δοκιμάσει, καμια πρόταση για χώρα;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, nikatapi said:

Mε tunnelbear ειχα δοκιμάσει, καμια πρόταση για χώρα;

Συνηθως, Γαλλια, Ισπανια, Ιταλια μου εβγαιναν πιο γρηγορα οι ενημερωσεις...

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα! Πρόσφατα έκανα την μετάβαση από το 7Τ στο 12 και είμαι σούπερ ευχαριστημένος, Σήμερα κατέβηκε και η ενημέρωση που αναφέρεται παραπάνω, όλα καλά.

Επειδή το πλαστικό φιλμ της οθόνης απέκτησε σημαδάκια, τι προστασία μου προτείνετε, με χρήση της θήκης sandstone?

Διάβασα παραπάνω για την Nillkin και την irepair. Στην πόλη μου, έχω irepair και κωτσόβολο, Ποια λύση θα μου προτείνατε, μιας και δεν έχω εμπειρία με κυρτές οθόνες.

Επειδή έχω συνηθίσει την εφαρμογή messages της OP, προσπάθησα να αντικαταστήσω την στοκ εφαρμογή μηνυμάτων της google, αλλά στην νέα, δεν ανοίγει τα block settings...

Επίσης πάλι λόγω συνήθειας, ψάχνω να βρω την εφαρμογή επαφών (Contacts) της OP, για να αντικαταστήσω την στοκ, αλλά δεν την βρίσκω...

Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, camel555 said:

Καλησπέρα στην ομάδα! Πρόσφατα έκανα την μετάβαση από το 7Τ στο 12 και είμαι σούπερ ευχαριστημένος, Σήμερα κατέβηκε και η ενημέρωση που αναφέρεται παραπάνω, όλα καλά.

Επειδή το πλαστικό φιλμ της οθόνης απέκτησε σημαδάκια, τι προστασία μου προτείνετε, με χρήση της θήκης sandstone?

Διάβασα παραπάνω για την Nillkin και την irepair. Στην πόλη μου, έχω irepair και κωτσόβολο, Ποια λύση θα μου προτείνατε, μιας και δεν έχω εμπειρία με κυρτές οθόνες.

Επειδή έχω συνηθίσει την εφαρμογή messages της OP, προσπάθησα να αντικαταστήσω την στοκ εφαρμογή μηνυμάτων της google, αλλά στην νέα, δεν ανοίγει τα block settings...

Επίσης πάλι λόγω συνήθειας, ψάχνω να βρω την εφαρμογή επαφών (Contacts) της OP, για να αντικαταστήσω την στοκ, αλλά δεν την βρίσκω...

Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο προκαταβολικά.

Εχω της irepair για 3η ημερα και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε ολα. Επισης irepair αν δεν μπει καλα η μεμβρανη πριν φυγεις ζητας να σου βαλουν αλλη μεχρι να τοποθετηθει σωστα.

Της nilkin δεν καθεται καλα η μεμβρανη ξεκολλαει στις ακρες αργα ή γρηγορα. 

Η εργοστασιακη μεμβρανη ειναι γενικα μαπα μαζευει πολυ σκονη και δαχτυλιες. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mikepan_1 said:

Εχω της irepair για 3η ημερα και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε ολα. Επισης irepair αν δεν μπει καλα η μεμβρανη πριν φυγεις ζητας να σου βαλουν αλλη μεχρι να τοποθετηθει σωστα.

Της nilkin δεν καθεται καλα η μεμβρανη ξεκολλαει στις ακρες αργα ή γρηγορα. 

Η εργοστασιακη μεμβρανη ειναι γενικα μαπα μαζευει πολυ σκονη και δαχτυλιες. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με ποια θήκη το χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, camel555 said:

Καλησπέρα στην ομάδα! Πρόσφατα έκανα την μετάβαση από το 7Τ στο 12 και είμαι σούπερ ευχαριστημένος, Σήμερα κατέβηκε και η ενημέρωση που αναφέρεται παραπάνω, όλα καλά.

Επειδή το πλαστικό φιλμ της οθόνης απέκτησε σημαδάκια, τι προστασία μου προτείνετε, με χρήση της θήκης sandstone?

Διάβασα παραπάνω για την Nillkin και την irepair. Στην πόλη μου, έχω irepair και κωτσόβολο, Ποια λύση θα μου προτείνατε, μιας και δεν έχω εμπειρία με κυρτές οθόνες.

Επειδή έχω συνηθίσει την εφαρμογή messages της OP, προσπάθησα να αντικαταστήσω την στοκ εφαρμογή μηνυμάτων της google, αλλά στην νέα, δεν ανοίγει τα block settings...

Επίσης πάλι λόγω συνήθειας, ψάχνω να βρω την εφαρμογή επαφών (Contacts) της OP, για να αντικαταστήσω την στοκ, αλλά δεν την βρίσκω...

Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο προκαταβολικά.

Irepair: Μου ξεκολλησε μετα την τοποθετηση και δεν πηγα να μου βαλουν αλλη γιατι δεν μου αρεσε.

Κωτσοβολος: Την δοκιμασα, καλη αλλα με κλειστει οθονη εβλεπες την οθονη του κινητου να κανει νερα.

Nilkin: Εξαιρετικη, αλλα δυστυχως μετα απο καποιες μερες ξεκολλαει στις ακρες.

Εργοστασιακη: Πιο χαλια, δεν γινεται.

Ringke: 2 φορες γυρισα σε αυτην λογο δοκιμασιων που εκανα με τις παραπανω και τωρα 3η φορα την περναω γιατι ηταν η μονη που αξιζε και θα κρατησω/εχω.

*Επισης, ειχα δοκιμασει και την uv mocolo αλλα κυνηγούσα την κολλα & ακομα μια μαπα τελειως γιατι ειχε κολλα μονο περιμετρικα.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, FoT1s said:

Irepair: Μου ξεκολλησε μετα την τοποθετηση και δεν πηγα να μου βαλουν αλλη γιατι δεν μου αρεσε.

Κωτσοβολος: Την δοκιμασα, καλη αλλα με κλειστει οθονη εβλεπες την οθονη του κινητου να κανει νερα.

Nilkin: Εξαιρετικη, αλλα δυστυχως μετα απο καποιες μερες ξεκολλαει στις ακρες.

Εργοστασιακη: Πιο χαλια, δεν γινεται.

Ringke: 2 φορες γυρισα σε αυτην λογο δοκιμασιων που εκανα με τις παραπανω και τωρα 3η φορα την περναω γιατι ηταν η μονη που αξιζε και θα κρατησω/εχω.

*Επισης, ειχα δοκιμασει και την uv mocolo αλλα κυνηγούσα την κολλα & ακομα μια μαπα τελειως γιατι ειχε κολλα μονο περιμετρικα.

Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου. Απ' ο,τι κατάλαβα, θέλει δοκιμές... Θα τις έχω στα υπόψιν τις Ringke. Είχα κάνει παραγγελία SmartDevil από alliexpress, νομίζω τις είδα στο reddit.

Πόσο ρίσκο είναι "σκέτη" οθόνη; δεν μιλάω για πτώση αλλά για γρατζουνιές από την καθημερινότητα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , Έκανα την μετάβαση από s24 ultra σε op12 πριν 2 μέρες. Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από το κινητό! Είναι πολύ πιο smooth και γρήγορο από το ultra... Πολύ ωραία η κυρτή οθόνη ,απίστευτα ελαφρύ (σε σχέση με το ultra που είναι σαν τούβλο από βάρος και ογκώδες ) και η φόρτιση απίστευτη... Μπαταρία θα δω διότι και το ultra είχε τρομερή. Κάμερες ακόμα θα δω. Ηχεία καλύτερα το op12. Οθόνη μου φαίνεται το ίδιο καλή. Μέχρι στιγμής τσάμπα τα 1400 που είχα δώσει για το Samsung... Oneplus και ξερό 🍞 

Edited by pereas7777
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pereas7777 said:

Καλησπερα , Έκανα την μετάβαση από s24 ultra σε op12 πριν 2 μέρες. Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από το κινητό! Είναι πολύ πιο smooth και γρήγορο από το ultra... Πολύ ωραία η κυρτή οθόνη ,απίστευτα ελαφρύ (σε σχέση με το ultra που είναι σαν τούβλο από βάρος και ογκώδες ) και η φόρτιση απίστευτη... Μπαταρία θα δω διότι και το ultra είχε τρομερή. Κάμερες ακόμα θα δω. Ηχεία καλύτερα το op12. Οθόνη μου φαίνεται το ίδιο καλή. Μέχρι στιγμής τσάμπα τα 1400 που είχα δώσει για το Samsung... Oneplus και ξερό 🍞 

Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντική η γνώμη σου. Γιατί και εγώ τα σκέφτομαι αυτά τα δύο (με προτεραιότητα στο OnePlus). Όποτε μπορέσεις κάνε μία σύγκριση αν μπορείς στις κάμερες και θα με ενδιέφερε το ζουμ και οι νυχτερινές.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ostvarivanje said:

Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντική η γνώμη σου. Γιατί και εγώ τα σκέφτομαι αυτά τα δύο (με προτεραιότητα στο OnePlus). Όποτε μπορέσεις κάνε μία σύγκριση αν μπορείς στις κάμερες και θα με ενδιέφερε το ζουμ και οι νυχτερινές.

Εγώ ειδικά που το πήρα από Κίνα με 600 ευρώ δεν υπάρχει σύγκριση. Ακόμα και το s pen παρόλο που είναι τρομερό είναι gimmick. Θα γράψω για κάμερες ναι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ostvarivanje said:

Όποτε μπορέσεις κάνε μία σύγκριση αν μπορείς στις κάμερες και θα με ενδιέφερε το ζουμ και οι νυχτερινές.

Έχω περάσει από τις περισσότερες flagship συσκευές του 2024.

Με έμφαση στα IPhone 15 pro max, oneplus 12, S24 ultra και xiaomi 14 ultra η εικόνα που έχω είναι η εξής:

Αν θες το απόλυτο σε κάμερα και θες να ασχολήσαι, να ψάχνεσαι φωτογραφικά για να πάρεις το απόλυτο (το τονίζω) πας στο xiaomi. Αλλά το xiaomi ζεσταίνεται σε σπαστικό σημείο (είναι βούτυρο η συσκευή όμως υπό όλες τις συνθήκες γιαυτό ανεβάζει θερμοκρασία γιατί το έχουν βάλει να αργεί υπερβολικά να κάνει throttle) και στη φόρτιση και στη χρήση κάμερας και σε πιο απαιτητική χρήση (το Battery guru μου δείχνει 41-42) σε συνθήκες εξωτερικής θερμοκρασίες από 25 και πάνω φαντάσου καλοκαίρι φουλ δηλαδή πόσο θα φτάνει.. Και η μπαταρία είναι η χειρότερη από όλες τις συσκευές που ανέφερα.

Το S24 ultra έχει καλή μπαταρία, καλή διαχείριση και είναι smooth σε όλα έχει καλό fluidity αλλά η κάμερα του για εμένα είναι υπό του oneplus ειδικά το shutter lag που δε μπορώ να τραβήξω φωτογραφία το παιδί μου χωρίς να βγει θολό και κουνημένο ή πρέπει να κάνω το φωτογράφο και να πηγαίνω στο Pro mode να αλλάζω το shutter speed και να έχει καλές συνθήκες φωτισμού για να βγάλω μια φώτο της προκοπής.. και το βασικότερο από όλα είναι η οθόνη που κατάφεραν να κάνουν το καλύτερο επί σειρά ετών panel σε ναυαρχίδες κινητών το χειρότερο φέτος με το screen grainyness που έχει, το λεγόμενο mura effect (οποίος το ψάξει θα βρει αμέτρητα άρθρα και post) εμένα το είχαν και οι δυο συσκευές μου μια με παραγωγή εργοστασίου Φεβρουάριο και μια Απρίλιο.. Και δεν έχει διορθωθεί τίποτα απολύτως.. Στο θέμα software το One UI είναι το ωριμότερο όλων με πληθώρα παραμετροποίησης ειδικά σε συνδιασμό με το good lock και παίζουν όλοι οι 3d party launcher κανονικά σωστά.

Το IPhone οκ ότι κάνει το κάνει καλά αλλά βαρετά χωρίς την παραμετροποίηση του android.. Επίσης έχει ψιλοθεματάκια με stuttering στο scrolling κάτι έχουν χαλάει στο pro motion και ο safari έχει stuttering στο scrolling ενώ ο chrome στο ίδιο κινητό παίζει άψογα ρολαρει νερό αλλά σιχαίνομαι τον chrome. Επίσης οι κάμερες του σε φώτο βράδυ είναι τραγικό το night mode για εμένα θέλω αυτό που βλέπω με το μάτι και όχι να μου κάνει τον σκοτεινό ουρανό σα να είναι σούρουπο..

Το oneplus 12 είναι το ιδανικό με την καλύτερη μπαταρία από όλα αυτά, με την καλύτερη μακράν οθόνη σε όλους τους τομείς του πάνελ μιας και έχω και 3 oled στο σπίτι και γνωρίζω από πάνελ.
Με την καλύτερη διαχείριση θερμοκρασίας υπό οποία συνθήκη (35° max στο battery guru με φόρτιση απο 5-100 σε 35 λεπτά απλά απίστευτο).
Με την καλύτερη κάμερα point and shoot (Εκτός του pixel 8 pro) αλλά και μπορείς μόνος σου να ασχοληθείς για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
Οι εφαρμογές δουλεύουν βούτυρο αλλά στους browser μπορούν να δώσουν λίγο ακόμα αβάντα στο scrolling να είναι λιιιγο πιο smooth χωρίς να χρειάζεται να βάλεις performance mode.. * (μετά το τελευταίο update η συσκευή είναι απίστευτα πιο smooth είναι τέλεια βασικά, γιατί προφανώς αύξησαν το σημείο που αρχίζει throttling αλλά με μικρή επίπτωση +2/3°C στις θερμοκρασίες ειδικά τώρα με τις ζέστες..) 
Έχει περιθώρια βελτίωσης το oxygenOS.
Στο κράτημα σαν συσκευή επίσης ενώ έχει την μεγαλύτερη οθόνη είναι το σχήμα του πιο βολικό από όλα ενώ το S24 μου έσπαγε τα νεύρα σαν τετράγωνο κουτί που είναι. Ευχαριστιέμαι να το κρατάω.

Στο θέμα ποιότητα ήχου η σειρά είναι oneplus 12, IPhone, xiaomi 14 ultra, S24 ultra.

Στο θέμα haptics το oneplus 12 είναι επιπέδου IPhone και τα δύο καλύτερα, μετά το xiaomi και τέλος το S24 ultra.

Στο θέμα σήμα μένω άνω Χαλάνδρι σε σημείο που χωρίς WiFicall με cosmote στο σπίτι μου αν με φάει λάχανο η γυναίκα μου πρώτα θα με βρουν από τη μυρωδιά και μετά θα χτυπήσει το τηλέφωνο μου, οπότε η σειρά με δοκιμές πολλές είναι xiaomi 14 ultra και oneplus 12 ίδια κλίμακα τα 2 καλύτερα, S24 ultra ελαφρώς χειρότερο και τέλος το IPhone.. Τα oneplus 12 και xiaomi 14 ultra μου δίνουν και λίγο σήμα και 4g ακόμα και στην πυλωτή με πλάκα της πολυκατοικίας από πάνω, που το S24 ultra δίνει μόνο δυνατότητα κλήσης και καθόλου δεδομένα και το IPhone είναι τελείως dead.

Στο θέμα ποιότητα κατασκευής το IPhone βγάζει την καλύτερη αίσθηση ποιότητας, το xiaomi και το oneplus 12 στα ίδια φοβερά επίπεδα και παραδόξως το S24 ultra ενώ έχει τρομερή συναρμογή το τιτάνιο που έχουν βάλει φθείρεται πανεύκολα ακόμα και αλλάζοντας μαλακές θήκες με προσοχή ψυχασθενούς όπως είμαι εγώ..

Edited by ChrisNikol
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ChrisNikol said:

Με έμφαση στα IPhone 15 pro max, oneplus 12, S24 ultra και xiaomi 14 ultra η εικόνα που έχω είναι η εξής:

Έχοντας περάσει από όλα αυτά σίγουρο η γνώμη σου είναι  ολοκληρωμένη, γιατί ουσιαστικά είναι όλες οι ναυαρχίδες που έρχονται επίσημα στην Ελλάδα

 

1 hour ago, ChrisNikol said:

Αν θες το απόλυτο σε κάμερα και θες να ασχολήσαι, να ψάχνεσαι φωτογραφικά για να πάρεις το απόλυτο (το τονίζω) πας στο xiaomi. Αλλά το xiaomi ζεσταίνεται σε σπαστικό σημείο (είναι βούτυρο η συσκευή όμως υπό όλες τις συνθήκες γιαυτό ανεβάζει θερμοκρασία γιατί το έχουν βάλει να αργεί υπερβολικά να κάνει throttle) και στη φόρτιση και στη χρήση κάμερας και σε πιο απαιτητική χρήση (το Battery guru μου δείχνει 41-42) σε συνθήκες εξωτερικής θερμοκρασίες από 25 και πάνω φαντάσου καλοκαίρι φουλ δηλαδή πόσο θα φτάνει.. Και η μπαταρία είναι η χειρότερη από όλες τις συσκευές που ανέφερα.

Αυτό για το ότι ζεσταίνεται τόσο διαβάσει από αρκετούς χρήστες που το είχαν. Από κει και πέρα έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τις κάμερες του αλλά το γεγονός ότι αισθάνεσαι στο χέρι ένα κινητό να ζεσταίνεται και σίγουρα εξαιτίας και αυτού η μπαταρία του δεν κρατάει τόσο πολύ μου δημιουργεί αρνητική εντύπωση ώστε να πειστώ για να το αγοράσω. 

1 hour ago, ChrisNikol said:

Το S24 ultra έχει καλή μπαταρία, καλή διαχείριση και είναι smooth σε όλα έχει καλό fluidity αλλά η κάμερα του για εμένα είναι υπό του oneplus ειδικά το shutter lag που δε μπορώ να τραβήξω φωτογραφία το παιδί μου χωρίς να βγει θολό και κουνημένο ή πρέπει να κάνω το φωτογράφο και να πηγαίνω στο Pro mode να αλλάζω το shutter speed και να έχει καλές συνθήκες φωτισμού για να βγάλω μια φώτο της προκοπής.. και το βασικότερο από όλα είναι η οθόνη που κατάφεραν να κάνουν το καλύτερο επί σειρά ετών panel σε ναυαρχίδες κινητών το χειρότερο φέτος με το screen grainyness που έχει, το λεγόμενο mura effect (οποίος το ψάξει θα βρει αμέτρητα άρθρα και post) εμένα το είχαν και οι δυο συσκευές μου μια με παραγωγή εργοστασίου Φεβρουάριο και μια Απρίλιο.. Και δεν έχει διορθωθεί τίποτα απολύτως.. Στο θέμα software το One UI είναι το ωριμότερο όλων με πληθώρα παραμετροποίησης ειδικά σε συνδιασμό με το good lock και παίζουν όλοι οι 3d party launcher κανονικά σωστά.

Τόνισα το σχετικό κείμενο που γράφεις για την κάμερα και πραγματικά μου φαίνεται λίγο απίθανο, όχι γιατί δεν σε πιστεύω, γιατί από τα πρώτα χρόνια που άρχισε να βγάζει κινητά η OnePlus το ζήτημα στο οποίο χώλαινε ήταν η κάμερα. Όσο για το shutter lag είναι γνωστός στις τουλάχιστον τρεις τελευταίες σειρές Galaxy S. Πάντως στην κίνηση που έκανες να φύγεις από το s24 ultra και να πας στο oneplus 12 διαβάζω στο Reddit το έχουν κάνει αρκετοί και είναι πολύ ευχαριστημένοι. 

 

1 hour ago, ChrisNikol said:

Το IPhone οκ ότι κάνει το κάνει καλά αλλά βαρετά χωρίς την παραμετροποίηση του android..

Αυτό είναι ο μεγάλος μου φόβος και για αυτό δεν αποφασίζω για iphone. Φοβάμαι ότι θα το βαρεθώ πολύ γρήγορα και για αυτό δεν το αποφασίζω. 

 

1 hour ago, ChrisNikol said:

Με την καλύτερη κάμερα point and shoot (Εκτός του pixel 8 pro) αλλά και μπορείς μόνος σου να ασχοληθείς για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Εγώ τέτοιος τύπος είμαι, δηλαδή όταν θα πάω κάποια εξόρμηση ή διακοπές ότι μου αρέσει θα το βγάλω. Δεν θα κάτσω να παίξω με ρυθμίσεις με τους ώρες αλλά μετά στο σπίτι και στον υπολογιστή θα κάνω επεξεργασία για να φέρω τη φωτογραφία εκεί που θέλω. 

 

1 ώρα πριν, ChrisNikol said:

(μετά το τελευταίο update η συσκευή είναι απίστευτα πιο smooth είναι τέλεια βασικά, γιατί προφανώς αύξησαν το σημείο που αρχίζει throttling αλλά με μικρή επίπτωση +2/3°C στις θερμοκρασίες ειδικά τώρα με τις ζέστες..) 

Την τελευταία αυτή αναβάθμιση την έχεις πάρει; Πριν λίγο διάβαζα στο reddit ότι υπάρχει άλλη έκδοση του camera app, οπότε είναι πολύ πιθανό να έχει βελτιωθεί και η κάμερα. 

 

1 ώρα πριν, ChrisNikol said:

Στο θέμα σήμα μένω άνω Χαλάνδρι σε σημείο που χωρίς WiFicall με cosmote στο σπίτι μου αν με φάει λάχανο η γυναίκα μου πρώτα θα με βρουν από τη μυρωδιά και μετά θα χτυπήσει το τηλέφωνο μου, οπότε η σειρά με δοκιμές πολλές είναι xiaomi 14 ultra και oneplus 12 ίδια κλίμακα τα 2 καλύτερα, S24 ultra ελαφρώς χειρότερο και τέλος το IPhone.. Τα oneplus 12 και xiaomi 14 ultra μου δίνουν και λίγο σήμα και 4g ακόμα και στην πυλωτή με πλάκα της πολυκατοικίας από πάνω, που το S24 ultra δίνει μόνο δυνατότητα κλήσης και καθόλου δεδομένα και το IPhone είναι τελείως dead.

Έχω διαβάσει για το s23 ultra ότι κάποιοι είχαν μεγάλο πρόβλημα σήματος ειδικά όσοι έμειναν σε μέρη που δεν έχει πολύ καλό σήμα. Εγώ με το oneplus 8 pro δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα σήματος και λίγο με προβλημάτισε το γεγονός αυτό του ότι δεν είχε τόσο πολύ καλό σήμα σειρά galaxy s της samsung.

 

1 ώρα πριν, ChrisNikol said:

Στο θέμα ποιότητα κατασκευής το IPhone βγάζει την καλύτερη αίσθηση ποιότητας, το xiaomi και το oneplus 12 στα ίδια φοβερά επίπεδα και παραδόξως το S24 ultra ενώ έχει τρομερή συναρμογή το τιτάνιο που έχουν βάλει φθείρεται πανεύκολα ακόμα και αλλάζοντας μαλακές θήκες με προσοχή ψυχασθενούς όπως είμαι εγώ..

Πραγματικά έπαθα πλάκα όταν διάβασα εχθές κάτοχο του s24 ultra που έλεγε μακάρι να είχε την ποιότητα κατασκευής του oneplus 12.

 

Έκανες πολύ αναλυτική περιγραφή των καλύτερο ναυαρχίδων του 2024 που έρχονται επίσημο στην Ελλάδα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ. 

Προσωπικά και μετά από όλα αυτά και όλα τα άλλα που έχω διαβάσει, όλα συνηγορούν στο να κάνω επιλογή για το oneplus 12. Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό all rounder το OP12.

Θα σταθώ σε 1-2 σημεία που ειπώθηκαν και δε συμφωνώ.

Ηχεία σαν του iphone δεν έχει το ΟΡ, ούτε καν πλησιάζει.

Επίσης η οθόνη του S24 είναι η καλύτερη μακράν κάτω από τον έντονο ήλιο οπότε σε μια χώρα όπως η Ελλάδα μετράει πολύ αυτό. 

Αυτονομία μεταξύ S24U και OP12 οριακά καλύτερη του OP αλλά παίζει ρόλο και η χρήση του κάθενος.

Συνολικά και με βάση την τιμή το OP είναι μέχρι στιγμής το καλύτερο all rounder της αγοράς.

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, megatr0n said:

Εκπληκτικό all rounder το OP12.

Θα σταθώ σε 1-2 σημεία που ειπώθηκαν και δε συμφωνώ.

Ηχεία σαν του iphone δεν έχει το ΟΡ, ούτε καν πλησιάζει.

Επίσης η οθόνη του S24 είναι η καλύτερη μακράν κάτω από τον έντονο ήλιο οπότε σε μια χώρα όπως η Ελλάδα μετράει πολύ αυτό. 

Αυτονομία μεταξύ S24U και OP12 οριακά καλύτερη του OP αλλά παίζει ρόλο και η χρήση του κάθενος.

Συνολικά και με βάση την τιμή το OP είναι μέχρι στιγμής το καλύτερο all rounder της αγοράς.


https://www.google.com/search?ie=UTF-8&client=ms-android-google&source=android-browser&q=S24+ultra+grainy+screen#ip=1

Μέχρι τέλος του μήνα δε θα σε φτάσει να διαβάσεις τα άπειρα ποστ σε ότι φόρουμ και πλατφόρμα υπάρχει επί του θέματος.. (υπάρχουν και φώτο παντού) Δεν είναι η καλύτερη υλοποίηση.. Είναι αντιθέτως κακή.. 

Επίσης ούτε για τη φωτεινότητα ισχύει το S24 ultra ρίχνει τη φωτεινότητα πανεύκολα ειδικά με τη ζέστη λόγο υπερθέρμανσης, εκτός του οτι το έχει ο αδερφός μου (κράτησε το 2ο δικό μου) υπάρχουν και σχετικά βίντεο. 

https://youtu.be/nt3L_jRCvFg?si=brh7o3o8gf1klf9r

Αυτό που κάνει απίστευτα το S24 ultra είναι η anti reflective επίστρωση που σβήνει σε μεγάλο βαθμό τις αντανακλάσεις αλλά τι να το κάνεις όταν δεν έχεις ένα ομοιογενές πάνελ.. 

Τα ηχεία του IPhone έχουν λίγο πιο γεμάτο μπάσο ήχο σε χαμηλές προς μέτριες εντάσεις, αλλά συνάρτηση ποιότητας ήχου και ένταση το op είναι καλύτερο.. 

Επίσης το βίντεο του IPhone είναι unbeatable σε συνθήκες καλού φωτισμού και εξωτερικού χώρου. Δεν υπάρχει judder, stuttering τίποτα με εξαιρετικό dynamic range. 

Και για την αυτονομία που αναφέρεις.. Out of the box και τα δύο το oneplus 12 μου έχει βγάλει τρελά νούμερα και το S24 ultra ήταν μέτριο.. Μετά από μερικά updates το S24 ultra έφτιαξε αρκετά και το oneplus έπεσε λίγο (αλλά έφτιαξε σε smoothness) με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να είναι στα ίδια επίπεδα περίπου.. 

Edited by ChrisNikol
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, ostvarivanje said:

 

Προσωπικά και μετά από όλα αυτά και όλα τα άλλα που έχω διαβάσει, όλα συνηγορούν στο να κάνω επιλογή για το oneplus 12. Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ!

Και εσύ φίλε μου, σαν και μένα δεν αποφάσισες ακόμη ε; 😃

Μετά απ' αυτά που διαβάζω τελευταία, μάλλον προς OnePlus 12 θα κινηθώ και εγώ, όταν πάρω την απόφαση να βγάλω στη σύνταξη το 5Τ!! Και επειδή δεν μου τρέχουν και απ' τα μπατζάκια και η χαμηλότερη τιμή του OnePlus παίζει και αυτή το ρόλο της. Δεν αλλάζω συχνά κινητά γι' αυτό έλεγα να κάνω την υπέρβαση, αλλά μ' αυτά που διαβάζω δεν ξέρω τελικά αν αξίζουν τα έξτρα χρήματα! 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ChrisNikol said:


https://www.google.com/search?ie=UTF-8&client=ms-android-google&source=android-browser&q=S24+ultra+grainy+screen#ip=1

Μέχρι τέλος του μήνα δε θα σε φτάσει να διαβάσεις τα άπειρα ποστ σε ότι φόρουμ και πλατφόρμα υπάρχει επί του θέματος.. (υπάρχουν και φώτο παντού) Δεν είναι η καλύτερη υλοποίηση.. Είναι αντιθέτως κακή.. 

Επίσης ούτε για τη φωτεινότητα ισχύει το S24 ultra ρίχνει τη φωτεινότητα πανεύκολα ειδικά με τη ζέστη λόγο υπερθέρμανσης, εκτός του οτι το έχει ο αδερφός μου (κράτησε το 2ο δικό μου) υπάρχουν και σχετικά βίντεο. 

https://youtu.be/nt3L_jRCvFg?si=brh7o3o8gf1klf9r

Αυτό που κάνει απίστευτα το S24 ultra είναι η anti reflective επίστρωση που σβήνει σε μεγάλο βαθμό τις αντανακλάσεις αλλά τι να το κάνεις όταν δεν έχεις ένα ομοιογενές πάνελ.. 

Τα ηχεία του IPhone έχουν λίγο πιο γεμάτο μπάσο ήχο σε χαμηλές προς μέτριες εντάσεις, αλλά συνάρτηση ποιότητας ήχου και ένταση το op είναι καλύτερο.. 

Επίσης το βίντεο του IPhone είναι unbeatable σε συνθήκες καλού φωτισμού και εξωτερικού χώρου. Δεν υπάρχει judder, stuttering τίποτα με εξαιρετικό dynamic range. 

Και για την αυτονομία που αναφέρεις.. Out of the box και τα δύο το oneplus 12 μου έχει βγάλει τρελά νούμερα και το S24 ultra ήταν μέτριο.. Μετά από μερικά updates το S24 ultra έφτιαξε αρκετά και το oneplus έπεσε λίγο (αλλά έφτιαξε σε smoothness) με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να είναι στα ίδια επίπεδα περίπου.. 

Μα για την ειδική επίστρωση της οθόνης του S24U εννοουσα. O καθένας γράφει ο,τι θέλει, στο ίντερνετ, γώ εμπιστευομαι τα μάτια και κάτω από τον ήλιο δεν έχει αντίπαλο το S24U.

Για τα ηχεία μην επίμενεις ειλικρινά. 

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Titarasaudi said:

Και εσύ φίλε μου, σαν και μένα δεν αποφάσισες ακόμη ε; 😃

Μετά απ' αυτά που διαβάζω τελευταία, μάλλον προς OnePlus 12 θα κινηθώ και εγώ, όταν πάρω την απόφαση να βγάλω στη σύνταξη το 5Τ!! Και επειδή δεν μου τρέχουν και απ' τα μπατζάκια και η χαμηλότερη τιμή του OnePlus παίζει και αυτή το ρόλο της. Δεν αλλάζω συχνά κινητά γι' αυτό έλεγα να κάνω την υπέρβαση, αλλά μ' αυτά που διαβάζω δεν ξέρω τελικά αν αξίζουν τα έξτρα χρήματα! 

Ναι, δεν έχω αποφασίσει. Βασικά όλα συνηγορούν να αγοράσω το 12, απλά μέχρι να το κάνω κοιτάω  μήπως κάποιο άλλο καλύπτει περισσότερο τα θέλω μου. Το 5Τ το έχω και εδώ αλλά ξεκουράζεται σε ένα ντουλάπι. Παλιότερα κάθε χρόνο άλλαζα κινητό, μέχρι που κατάλαβα ότι από χρονιά σε χρονιά δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά. Έτσι τώρα χρησιμοποιώ 2 τηλέφωνα, το 8προ που το έχω 3 χρόνια και το 7προ που το έχω 4,5 χρόνια. Δεν κάνω αμάν για να αλλάξω τηλέφωνο και θα περιμένω να πέσει η τιμή του ή να βγάλει κάποια προσφορά ο Κωτσόβολος.

Πάντως μου θυμίζουν τα τόσο καλά σχόλια που διαβάζει, εποχές 8προ που διάβαζα πάρα πολύ καλά σχόλια και το αγόρασα. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και τώρα

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην πέφτετε στην παγίδα ποιο είναι καλύτερο ούτε το ένα είναι ούτε το άλλο. Αν μιλήσουμε με τιμή στα λεφτά τον 600 ευρώ που έρχεται από Κίνα ναι τότε είναι μονόδρομος. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, challenge143 said:

Αν μιλήσουμε με τιμή στα λεφτά τον 600 ευρώ που έρχεται από Κίνα ναι τότε είναι μονόδρομος. 

Το παίρνεις στα 600ευρώ από Κίνα, αλλά σου δημιουργεί ψυχολογικά μετά μην σου πάθει κάτι, γιατί το service της Oneplus σε επισκευές εκτός εγγύησης είναι φαρμακείο.

Αυτος ειναι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι που αγοράζουν συσκευές από Κινα, ειδικά τόσο ακριβές, δεν τις κρατάνε πάνω από μισό χρόνο.

Μακάρι τώρα στο black friday να παίξει πχ κάτω από 600ευρώ από amazon όπως ειδαμε πέρυσι στο 11ρι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, FoT1s said:

Ερωτηση: Με την εκδοση .802 εμφανιστηκε σε κανεναν η AI remover δυνατοτητα στις φωτογραφιες σας; 

Σε εμένα όχι. Λες να το ξεχάσανε; 😁

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Το παίρνεις στα 600ευρώ από Κίνα, αλλά σου δημιουργεί ψυχολογικά μετά μην σου πάθει κάτι, γιατί το service της Oneplus σε επισκευές εκτός εγγύησης είναι φαρμακείο.

Αυτος ειναι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι που αγοράζουν συσκευές από Κινα, ειδικά τόσο ακριβές, δεν τις κρατάνε πάνω από μισό χρόνο.

Μακάρι τώρα στο black friday να παίξει πχ κάτω από 600ευρώ από amazon όπως ειδαμε πέρυσι στο 11ρι.

Εμένα δοξα το θεώ ποτέ δεν μου έχει πάθει καμία συσκευή τίποτα. Οπότε το πήρα 600 από Κίνα και δεν έχω κανένα άγχος. Μιλάμε νιώθω λες και εκλεψα. Το κινητό είναι flagship  και τιμή χώμα. Τώρα άμα πάθει κάτι, έπαθε... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gregpec2 said:

Σε εμένα όχι. Λες να το ξεχάσανε; 😁

Θα δουμε μηπως μπει στην ενημερωση Ιουνιου η εμφανιστει τιποτα ξαφνικα καποια μερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γιατί όταν κατεβάζω νέα εφαρμογή, δεν κάνει shortcut στην τελευταία "σελίδα-οθόνη", παρά θα πρέπει να την βρω εγώ από τον σωρό και να κάνω drag στην σελίδα-οθόνη που θέλω; είναι κάποια ρύθμιση; στο 7Τ τις εμφάνιζε εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...