Jump to content

Google Pixel 8 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Pixel 8 Pro

Pixel 8 και Pixel 8 Pro: Οι νέες ναυαρχίδες της Google είναι “πανέξυπνες“ και έχουν απίθανες κάμερες!

Η Google ανακοίνωσε και επίσημα τα Google Pixel 8 και Google Pixel 8 Pro. Μέσα από το ειδικό event που πραγματοποιήθηκε ζωντανά στο YouTube, η εταιρία αποκάλυψε τις δύο νέες ναυαρχίδες της.

Το μεγάλο χαρτί για την Google φέτος είναι το νέο chipset το Tensor G3 που βασίζεται στην αρχιτεκτονική 4mm, το οποίο διαθέτει έναν επεξεργαστή εννέα πυρήνων, ένα single Prime core Cortex-X3, τέσσερις  Cortex-A715, καθώς και τέσσερις ακόμη Cortex-A510. Η εταιρία δήλωσε ότι είναι τέσσερις φορές καλύτερος από το chipset που είχε παραδείγματος χάρη το Pixel 6.

Όσον αφορά τη μνήμη RAM, όποιος επιλέξει να προμηθευτεί το Pixel 8 Pro θα δει 12GB στη μνήμη RAM. Υποστηρίζει IP68 και είναι ανθεκτικό στη σκόνη και στο νερό. Επίσης θα έχετε τη δυνατότητα να ξεκλειδώνετε τα τηλέφωνα με το πρόσωπό σας, αλλά σας δίνεται και η επιλογή για δακτυλικό αποτύπωμα.

Google-Pixel-8-and-8-Pro-Launch-2.jpg

Το Pixel 8 Pro έχει οθόνη στις 6.7 ίντσες και είναι QHD+ LTPO OLED που υποστηρίζει και 120Hz στο ρυθμό ανανέωσης. Επίσης, στο Pro μοντέλο έχουμε και περισσότερα nits φωτεινότητας αφού πλέον έφτασε τα 2.400, ενώ η οθόνη προστατεύεται από το Gorilla Glass Victus 2.

Ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά στα Pixel τηλέφωνα είναι χωρίς αμφιβολία οι κάμερές τους. Όσον αφορά το Pro μοντέλο, εδώ θα βρείτε τρεις κάμερες, με τον κεντρικό φακό να είναι στα 50MP (Octa-PD-phase-detect autofocus) με optical image stabilization. Υπάρχει και ένας καινούργιος φακός στα 48MP Quad-PD ultrawide και ένας επίσης 48MP Quad-PD που προσφέρει 5x zoom και μπορεί να φτάσει στα 30Χ με Super-Res ψηφιακό zoom. Η μπροστινή κάμερα είναι στα 10,5MP με ευρύ οπτικό πεδίο.

Στο πίσω μέρος του Pixel 8 Pro θα βρείτε και έναν νέο αισθητήρα θερμοκρασίας δέρματος (Melexis MLX90632) και ο μοναδικός σκοπός του είναι να διαβάζει τη θερμοκρασία σας. Η φωτογραφίες των νέων Pixel πάνε σε άλλο επίπεδο με την AI και το Google Photos, και η εταιρία έχει φέρει -και έχει αναβαθμίσει- πολλά νέα χαρακτηριστικά όπως τα Photo Unblur, Magic Eraser, Best Take και Macro Focus

Z94Qp1C.png

Το Pro μοντέλο έχει μπαταρία που φτάνει τα 5.050mAh με 30W ενσύρματη φόρτιση και 23 στην ασύρματη.

Το Pixel 8 Pro θα κυκλοφορήσει σε τρία διαφορετικά χρώματα, Blue, Obsidian και Beige και η τιμή του ξεκινάει από τα 1.099 ευρώ ανάλογα τον αποθηκευτικό χώρο που θα επιλέξετε . H Google υπόσχεται 7 χρόνια με αναβαθμίσεις, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για όλους τους χρήστες.

[Πηγή]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινωθηκε. Προπαραγγελια και δωρο το ρολοι. Το σκεφτεται κανεις;

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 8 Pro

Αφού άνοιξες το τόπικ, βάλε καμιά πληροφορία και για το κινητό στο 1ο ποστ.

Το σκεφτόμουν, αλλά η τιμή είναι εξωφρενική. Το ρολόι μου είναι αδιάφορο. Μιλάμε για 200€ πάνω στην Ευρώπη (και σε κάποιες χώρες δεν έχει καν την προσφορά, ενώ σε κάποιες άλλες έχει τα ακουστικά). Ίσως το δω από ΗΠΑ κατά Black Friday.

Το πιο θετικό τα 7 χρόνια ενημερώσεων!

https://support.google.com/pixelphone/answer/4457705?visit_id=638320269101303652-1045544455&p=pixel_android_updates&rd=1#zippy=%2Cpixel-later-including-fold

Μέχρι το 2030 η σειρά 8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το σκέφτομαι, είτε το απλό είτε το Pro, να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς για τα δώρα αν μπορούμε να τα πάρουμε στην Ελλάδα... Μπήκα στην σελίδα της προσφοράς και γράφει ότι πρέπει να έχεις διεύθυνση στην Γαλλία (επέλεξα χώρα Γαλλία σαν παράδειγμα). Offer valid for people over 18 with a delivery address in France. Απλά δεν ξέρω πόσο αυστηρό είναι και αν γίνεται με κάποιον τρόπο... Σκέφτομαι αγορά μέσω amazon Γαλλίας κατά προτίμηση, από εκεί πήρα και το Pixel 6.

http://reward-promos.com/launch2023

Edited by kimi_4ever
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kimi_4ever said:

Καλησπέρα, το σκέφτομαι, είτε το απλό είτε το Pro, να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς για τα δώρα αν μπορούμε να τα πάρουμε στην Ελλάδα... Μπήκα στην σελίδα της προσφοράς και γράφει ότι πρέπει να έχεις διεύθυνση στην Γαλλία (επέλεξα χώρα Γαλλία σαν παράδειγμα). Offer valid for people over 18 with a delivery address in France. Απλά δεν ξέρω πόσο αυστηρό είναι και αν γίνεται με κάποιον τρόπο... Σκέφτομαι αγορά μέσω amazon Γαλλίας κατά προτίμηση, από εκεί πήρα και το Pixel 6.

http://reward-promos.com/launch2023

Είναι αρκετά αυστηρό. Δεν έχει σημασία ότι το αγοράζεις από amazon. Το claim γίνεται από ξεχωριστό site της Google και θέλει διεύθυνση της χώρας (στη δική σου περίπτωση Γαλλία). Σε αρκετές περιπτώσεις δεν περνούσαν ούτε καν υπηρεσίες forwarding.

Link to comment
Share on other sites

αν δειτε στο αμαζον δινει και το 512 στην ευρωπη

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αμαζον δεν στελνει μαζι με το ρολοι το κινητο; Εν τελη, δεν θα μπορω να το κανω να το στειλουν σε διευθυνση φιλου στην Γερμανια πχ; Μετα, ας το στειλει αυτος σε εμενα... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Άρα για να πάρεις το offer (σύμφωνα με εδώ https://reward-promos.com/reward/launch2023/de-DE , θα πρέπει να κάνεις ξεχωριστό αίτημα στην google?

Άρα μπορεί να κάνεις αγορά με εταιρικό ΑΦΜ (μέσω amazon.de πχ) για να γλυτώσεις τον ΦΠΑ? Και εκείνοι μετά ελέγχουν την διεύθυνση παράδοσης κι όχι χρέωσης?


Sent from my IN2023 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone διάβασα σε ένα άρθρο ότι θα το φέρει Ελλάδα το 2024, άγνωστο αν θα είναι το Pixel 8 ή το 9 (και πόσο έγκυρο είναι το άρθρο)

Πάντως με τα δώρα οι συσκευές θα ήταν πολύ καλές αγορές, τώρα που δεν μπορούμε να τα πάρουμε, ίσως μπορούμε να περιμένουμε καμιά έκπτωση, πχ Black Friday...

Μια σκέψη, τώρα με 7 χρόνια OS updates, λογικά θα ανέβει και η μεταπωλητική αξία...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Locopicos said:

Άρα για να πάρεις το offer (σύμφωνα με εδώ https://reward-promos.com/reward/launch2023/de-DE , θα πρέπει να κάνεις ξεχωριστό αίτημα στην google?

Άρα μπορεί να κάνεις αγορά με εταιρικό ΑΦΜ (μέσω amazon.de πχ) για να γλυτώσεις τον ΦΠΑ? Και εκείνοι μετά ελέγχουν την διεύθυνση παράδοσης κι όχι χρέωσης?

 

 

11 ώρες πριν, doganos said:

Δηλαδη το αμαζον δεν στελνει μαζι με το ρολοι το κινητο; Εν τελη, δεν θα μπορω να το κανω να το στειλουν σε διευθυνση φιλου στην Γερμανια πχ; Μετα, ας το στειλει αυτος σε εμενα... 

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι, αλλά η διαδικασία έχει ως εξής. Εσύ το αγοράζεις από έναν εξουσιοδοτημένο πωλητή (Amazon, Fnac κτλ). To κινητό έρχεται κανονικά στην Ελλάδα. Ανάλογα με τη χώρα που το αγόρασες και με την προσφορά που τρέχει σε εκείνη τη χώρα, μπαίνεις στο αντίστοιχο τοπικό site της Google για να κάνεις claim το δώρο σου.

Εκεί σου ζητάει κάποια στοιχεία (ΑΝ δεν έχει αλλάξει κάτι, βάζεις π.χ. το ΙΜΕΙ του κινητού) και μία διεύθυνση αποστολής του δώρου που πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι στη συγκεκριμένη χώρα.
Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα, αλλά υπηρεσίες mail forwarding σε αρκετές περιπτώσεις τις αναγνώριζε και τις έκοβε. Αντίθετα αν έχετε φίλο σε αυτή τη χώρα δεν υπάρχει θέμα. Στη δική μου περίπτωση δεν τσέκαρε καν το όνομα (δηλαδή έβαλα το όνομα της φίλης και τη διεύθυνσή της στη Γαλλία, το παρέλαβε κανονικά και μου το έστειλε). Συνεπώς ναι, αν έχετε γνωστό/φίλο/γκόμενα/συγγενή σε άλλη χώρα και μπορεί να σας το στείλει δεν θα έχετε θέμα (τουλάχιστον με βάση τα όσα ίσχυαν παλιότερα).

Όλα αυτά για τα Pixel 6 και 7. Λογικά δεν θα έχει αλλάξει κάτι φέτος, απλά το επισημαίνω και πάλι για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ενα κλικ πριν την αγορα. Θελω με σιγουρια να μου πει καποιος που εχει εμπειρια αν με ρουτ θα εχω volte/wificalling/5G (vodafone και cosmote)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, doganos said:

Ειμαι ενα κλικ πριν την αγορα. Θελω με σιγουρια να μου πει καποιος που εχει εμπειρια αν με ρουτ θα εχω volte/wificalling/5G (vodafone και cosmote)

Αν ισχύει οτι στα προηγούμενα μοντέλα 7&6 που έχουν tensor soc, τότε θα παίζουν μια χαρά όλα με ροοτ. Πιστεύω πως δε θα έχεις πρόβλημα..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sotnem said:

 

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι, αλλά η διαδικασία έχει ως εξής. Εσύ το αγοράζεις από έναν εξουσιοδοτημένο πωλητή (Amazon, Fnac κτλ). To κινητό έρχεται κανονικά στην Ελλάδα. Ανάλογα με τη χώρα που το αγόρασες και με την προσφορά που τρέχει σε εκείνη τη χώρα, μπαίνεις στο αντίστοιχο τοπικό site της Google για να κάνεις claim το δώρο σου.

Εκεί σου ζητάει κάποια στοιχεία (ΑΝ δεν έχει αλλάξει κάτι, βάζεις π.χ. το ΙΜΕΙ του κινητού) και μία διεύθυνση αποστολής του δώρου που πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι στη συγκεκριμένη χώρα.
Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα, αλλά υπηρεσίες mail forwarding σε αρκετές περιπτώσεις τις αναγνώριζε και τις έκοβε. Αντίθετα αν έχετε φίλο σε αυτή τη χώρα δεν υπάρχει θέμα. Στη δική μου περίπτωση δεν τσέκαρε καν το όνομα (δηλαδή έβαλα το όνομα της φίλης και τη διεύθυνσή της στη Γαλλία, το παρέλαβε κανονικά και μου το έστειλε). Συνεπώς ναι, αν έχετε γνωστό/φίλο/γκόμενα/συγγενή σε άλλη χώρα και μπορεί να σας το στείλει δεν θα έχετε θέμα (τουλάχιστον με βάση τα όσα ίσχυαν παλιότερα).

Όλα αυτά για τα Pixel 6 και 7. Λογικά δεν θα έχει αλλάξει κάτι φέτος, απλά το επισημαίνω και πάλι για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Μπορω να κανω την παραγγελια για την παραλαβη του τηλεφωνου στην Ελλαδα και οταν θα ζητησω την αποστολη του δωρου (πχ ακουστικα) να δωσω αλλη διευθυνση (πχ Νορνηγιας);

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, djivo said:

Αν ισχύει οτι στα προηγούμενα μοντέλα 7&6 που έχουν tensor soc, τότε θα παίζουν μια χαρά όλα με ροοτ. Πιστεύω πως δε θα έχεις πρόβλημα..

Αν ισχύει ότι σε προηγούμενα μοντέλα, η cosmote έχει volte που δε δέχεται κλήσεις από forthnet σταθερά και η vodafone και η nova παίζουν μια χαρά με το Shizuku. Για 5g μόνο με ρουτ και στις τρεις. Ακόμα και με ρουτ η cosmote έχει θέμα με το volte και τα εν λόγω σταθερά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karanti said:

Μπορω να κανω την παραγγελια για την παραλαβη του τηλεφωνου στην Ελλαδα και οταν θα ζητησω την αποστολη του δωρου (πχ ακουστικα) να δωσω αλλη διευθυνση (πχ Νορνηγιας);

Το έγραψα παραπάνω αρκετά καθαρά. Είναι διαφορετική η αποστολή της συσκευής (γίνεται από τον πωλητή) και διαφορετική η αποστολή του δώρου (γίνεται από το ειδικό site της Google). Για το δώρο, πηγαίνεις στο σάιτ της Google και μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε διεύθυνση στην χώρα ΑΓΟΡΑΣ του κινητού. Αν το πάρεις από το αγγλικό amazon, θα πρέπει να δώσεις στο ειδικό σάιτ αγγλική διεύθυνση. Αν το πάρεις από το Fnac στη Γαλλία ή το MediaMarkt στη Γερμανία, θα πρέπει αντίστοιχα στο ειδικό γαλλικό ή γερμανικό σάιτ να δώσεις διεύθυνση Γαλλίας ή Γερμανίας.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα παραπάνω αρκετά καθαρά. Είναι διαφορετική η αποστολή της συσκευής (γίνεται από τον πωλητή) και διαφορετική η αποστολή του δώρου (γίνεται από το ειδικό site της Google). Για το δώρο, πηγαίνεις στο σάιτ της Google και μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε διεύθυνση στην χώρα ΑΓΟΡΑΣ του κινητού. Αν το πάρεις από το αγγλικό amazon, θα πρέπει να δώσεις στο ειδικό σάιτ αγγλική διεύθυνση. Αν το πάρεις από το Fnac στη Γαλλία ή το MediaMarkt στη Γερμανία, θα πρέπει αντίστοιχα στο ειδικό γαλλικό ή γερμανικό σάιτ να δώσεις διεύθυνση Γαλλίας ή Γερμανίας.
Δεν είμαι σίγουρος ότι παίζει πια έτσι. Στο amazon το βάζει (το ρολοι) στα είδη που θα αποστείλει.Κανετε μια δοκιμή

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, afilopou said:

Δεν είμαι σίγουρος ότι παίζει πια έτσι. Στο amazon το βάζει (το ρολοι) στα είδη που θα αποστείλει.Κανετε μια δοκιμή

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

σε ποιο αμαζον; de? uk? es? se? 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

σε ποιο αμαζον; de? uk? es? se? 
Το de δίνει το ρολόι

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, afilopou said:

Το de δίνει το ρολόι

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Εγώ δεν βλέπω στο amazon.de να έχει το ρολόι . Και γράφει και sim-lock

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω στο amazon.de να έχει το ρολόι . Και γράφει και sim-lock
Ohne sim lock= unlocked sim

Επίσης δες ότι περιλαμβάνει και το ρολόι 431910a3cc2a380740b0ca6074a558e1.jpg

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Αν ισχύει ότι σε προηγούμενα μοντέλα, η cosmote έχει volte που δε δέχεται κλήσεις από forthnet σταθερά και η vodafone και η nova παίζουν μια χαρά με το Shizuku. Για 5g μόνο με ρουτ και στις τρεις. Ακόμα και με ρουτ η cosmote έχει θέμα με το volte και τα εν λόγω σταθερά. 

Βρε φίλε έχεις γεμίσει το φόρουμ με μηνύματα και παράπονα για την πρώην Forthnet και τη Cosmote που δε παίζει με τα Pixel. Σε μένα το έχεις πει τουλάχιστον 5-6 φορές. Εντάξει, το καταλάβαμε!

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ει

40 minutes ago, afilopou said:

Ohne sim lock= unlocked sim

Επίσης δες ότι περιλαμβάνει και το ρολόι 431910a3cc2a380740b0ca6074a558e1.jpg

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

οκ το είδα ευχαριστώ. και μετα πρεπει να δηλώσω γερμανική διεύθυνσης σωστα? απο κάποιον δικο μου?

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...