Jump to content

Password resets και login


MyPhone Admin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα

πριν λίγη ώρα προχωρήσαμε σε reset των passwords όλων των χρηστών του myphone.gr, σε μια προσπάθεια να αντιμετωπιστούν κάποια περιστατικά hacked λογαριασμοί των τελευταίων ημερών, που ταλαιπωρούν και άλλο μεγάλο τεχνολογικό forum στην Ελλάδα όπως έχουμε διαπιστώσει (iphonehellas). 

ΤΟΝΙΖΟΥΜΕ οτι ΔΕΝ έχουμε πέσει θύμα hackers σε καμία περίπτωση και τα δεδομένα σας είναι ασφαλή, δεν έχει διαρρεύσει τίποτα και πιθανότατα όλο αυτό προέρχεται από λίστα με passwords που διέρρευσαν από κάποιο άλλο site/forum, ίσως και του εξωτερικού και τα passwords αυτά ήταν τα ίδια που είχαν χρησιμοποιηθεί και στο δικό μας forum.

Η κίνηση ήταν περισσότερο προληπτική και μας συγχωρείτε για την ταλαιπωρία. Διαπιστώσαμε οτι αρκετοί χρήστες μετά το prompt για αλλαγή κωδικού που ήρθε στο mail τους και αφού τον άλλαξαν, κλειδώθηκαν εκτός του λογαριασμού για 30'. Τουλάχιστον 1 χρήστης μας ανέφερε οτι μετά το 30λεπτο κλειδώθηκε εκ νέου εκτός. Μειώσαμε προσωρινά αυτό το χρονικό διάστημα σε 5', για τις επόμενες μέρες.

Εμείς μπορούμε να ξεκλειδώνουμε αυτούς τους λογαριασμούς έναν-έναν "χειροκίνητα", κάτι που ήδη κάναμε με τις πρώτες δεκάδες που κλειδώθηκαν. Ωστόσο, παρακάτω τι ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ σε κάθε περίπτωση:

-LOGOUT από ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΑΙ APP με το οποιο μπαινετε στο myphone. Αυτό περιλαμβάνει ΚΑΙ το Tapatalk, φυσικά όλους τους browsers σας σε mobile/pc κ.λπ.

-Διαγραφή cookies για το Myphone από τον browser σας

-Login με το νέο κωδικό

-Αν σας βγάλει οτι κλειδωθήκατε για 5', κλείστε το tab, αφήστε τα να περάσουν και μετά ξαναμπείτε.

Υπενθυμίζουμε οτι πλέον έχετε μέχρι 3 προσπάθειες για επιτυχημένο login.

Επίσης, αν δεν σας έχει έρθει το mail επαναφοράς, ΔΕΙΤΕ ΤΟ SPAM FOLDER

Σε κάθε περίπτωση εμείς ανά τακτά διαστήματα θα ξεκλειδώνουμε όσα accounts μας εμφανίζονται ως κλειδωμένα. 

Ελπίζουμε αυτό να έλυσε τα προβλήματα με τα hacked accounts και ζητάμε πάλι συγγνώμη για την αναστάτωση

 

Εκ της διαχείρησης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω αφορά το reset passwords αλλά μετά το reset password το site είναι πολύ ποιο αργό σε όλα από τη δημιουργία νέου τοπικ μέχρι να στείλεις κάποιο μήνυμα σε κάποιον.

Περιμένω πάνω από 2 λεπτά για να ολοκληρωθεί ενώ πριν γινότανε σε δευτερόλεπτα.

Αν θέλετε σας παρακαλώ πολύ τσεκάρετε το.

Έχω ήδη καθαρίσει τα cache του κάθε browser μου και εχω κάνει ήδη log out - in από παντού σε ότι αφορά το myphone.gr.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην μου στέλνει μειλ το site κάθε φορά που κάνω log in?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
8 minutes ago, adais said:

Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω αφορά το reset passwords αλλά μετά το reset password το site είναι πολύ ποιο αργό σε όλα από τη δημιουργία νέου τοπικ μέχρι να στείλεις κάποιο μήνυμα σε κάποιον.

Περιμένω πάνω από 2 λεπτά για να ολοκληρωθεί ενώ πριν γινότανε σε δευτερόλεπτα.

Αν θέλετε σας παρακαλώ πολύ τσεκάρετε το.

Έχω ήδη καθαρίσει τα cache του κάθε browser μου και εχω κάνει ήδη log out - in από παντού σε ότι αφορά το myphone.gr.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην μου στέλνει μειλ το site κάθε φορά που κάνω log in?

Μπορεί να το επιβεβαιώσει και άλλος χρήστης αυτό για το lag? Εμενα π.χ. δεν μου συμβαίνει

 

Το mail για κάθε login είναι feature που ενεργοποιήσαμε για λόγους ασφαλείας, λογικά δεν θα πρεέπει να έρχεται συνέχεια καθώς αφορά login μόνο από "νέα" συσκευή, όχι από αυτήν που μπαίνετε συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως σε εμένα προσωπικά όσες φορές και να κάνω log out/in μου έρχεται μειλ κάθε φορά και ας είναι από την ίδια συσκευή.

 

Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ τουλάχιστον να προσθέσετε τη δυνατότητα απενεργοποιήσεις του γιατί είναι τρομερά κουραστικό κάθε φορά που κάνω log in  να λαμβάνω και μειλ.

Link to comment
Share on other sites

lag δεν έχει καθόλου, αλλά mails συνεχίζονται να έρχονται παρόλο το reset

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, nemesis1 said:

σε tapatalk ακόμη δεν με αφήνει να κάνω login

Βγάζει μήνυμα False

Έβαλες στο tapa τους νεους κωδικούς?

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MyPhone Admin said:

Μπορεί να το επιβεβαιώσει και άλλος χρήστης αυτό για το lag? Εμενα π.χ. δεν μου συμβαίνει

 

Το mail για κάθε login είναι feature που ενεργοποιήσαμε για λόγους ασφαλείας, λογικά δεν θα πρεέπει να έρχεται συνέχεια καθώς αφορά login μόνο από "νέα" συσκευή, όχι από αυτήν που μπαίνετε συνήθως.

Καθε φορά που μπαίνω στο ταπαταλκ έρχεται  email.Κάθε μα κάθε φορά.Εχω αλλάξει κωδικό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πάλι το tapatalk μας δημιουργεί θέματα νομίζω 🙄

Απενεργοποίησα το mail για κάθε login από νέα συσκευή μέχρι νεοτέρας

Link to comment
Share on other sites

Το λαγκ σε εμένα παραμένει.

Και παρόλο που έχω επιλέξει από το firefox 109.0.1 κάθε φορά που το κλείνω να σβήνει όλα τα cookies μερικές φορές κάνει πάρα πολλά λεπτά να κάνει το ποστ ή οτιδήποτε άλλο μόνο στο δικό σας site.

Σε οποιοδήποτε άλλο site δουλεύει μια χαρά χωρίς καθυστερήσεις.

Εγώ τα λάμβανα πάντα από το desktop που συνδεόμουνα άλλωστε μόνο από το desktop και το κινητό μου συνδέομαι από καμία άλλη συσκευή ή app.

Και μόνιμα απενεργοποιημένο να το αφήσεις το log in notification δεν θα λείψει και σε κανέναν.

Ή σε παρακαλώ πολύ αν το ξανά ενεργοποιήσεις δώσε την δυνατότητα σε όποιον θέλει να μπορεί να το απενεργοποιήσει μόνιμα.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω lag από desktop και τηλέφωνο (opera & safari αντίστοιχα), και δεν έρχονται emails. 

Δεν έχω tapatalk. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιθέτως εκεί που είχα τρομερό lag στο άνοιγμα του forum με όλους τους browsers που χρησιμοποιώ και σε laptop (chrome, firefox) και σε κινητό (duckduckgo, firefox, cm browser) τώρα ανοίγει παντού άμεσα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 minutes ago, terkos2 said:

Εγώ αντιθέτως εκεί που είχα τρομερό lag στο άνοιγμα του forum με όλους τους browsers που χρησιμοποιώ και σε laptop (chrome, firefox) και σε κινητό (duckduckgo, firefox, cm browser) τώρα ανοίγει παντού άμεσα.

να και κατι καλο σημερα 😛

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nemesis1 said:

σε tapatalk ακόμη δεν με αφήνει να κάνω login

Βγάζει μήνυμα False

 

3 ώρες πριν, coulis said:

Έβαλες στο tapa τους νεους κωδικούς?

 

3 ώρες πριν, MyPhone Admin said:

Πάλι το tapatalk μας δημιουργεί θέματα νομίζω 🙄

Απενεργοποίησα το mail για κάθε login από νέα συσκευή μέχρι νεοτέρας

Κατάφερα και συνδέθηκα απο Tapatalk

Άλλαξα ξανά password μόνο που αυτή τη φορά ΔΕΝ έβαλα special character..

🤨

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.  Αντιλήφθηκα την αλλαγή από mail που μου ήρθε νωρίτερα σήμερα και με καλούσε να αλλάξω password στο myPhone.  Το mail είχε και link για να συνδεθώ στο myPhone και να αλλάξω απευθείας το password.
Ως θέμα αρχής, προσπαθώ να μην ανοίγω ποτέ σελίδες από link σε e-mail, ακόμα και αν τα mail φαίνονται legitimate.  Αν όντως απαιτείται κάποια ενέργεια (ανανέωση κωδικού, όπως εδώ, ενημέρωση στοιχείων κλπ), προφανώς αυτή θα είναι διαθέσιμη και αφού μπει κανείς στην (όποια) σχετική σελίδα.

Όντως, είδα ότι μία σελίδα που είχα αφήσει ανοιχτή με το myphone σε ένα παράθυρο στον browser από νωρίτερα με είχε "πετάξει έξω" και ζητούσε να (ξανα)συνδεθώ με τους κωδικούς μου.
Προς σχετική μου έκπληξη όμως, είδα ότι ο (υπάρχων) κωδικός δε γινόταν πλέον δεκτός, και στις 3 προσπάθειες με κλείδωσε κιόλας (για 30').
Αναγκάστηκα τελικά λοιπόν να χρησιμοποιήσω το url από το mail που είχα δεχθεί, με το οποίο και μπήκα στη σελίδα, και άλλαξα το password, και το login μου από κει και έπειτα λειτούργησε κανονικά (προφανώς αναιρώντας το lock των 30').

Θα ήθελα να ρωτήσω αν δεν υπήρχε διαθέσιμη η πιο 'κλασσική' επιλογή του να γίνει δεκτό το παλιό password του χρήστη, να του επιτραπεί η σύνδεση, και αμέσως μετά (χωρίς στην ουσία να του εκχωρηθεί πρόσβαση στο περιεχόμενο του myphone) να του ζητηθεί να αλλάξει  password.
Κάτι τέτοιο θα διασφάλιζε και την ομαλή μετάβαση των χρηστών στο νέο σχήμα.  Αν για παράδειγμα δεν είχα λάβει (για τον οποιονδήποτε λόγο) το προαναφερθέν mail, θα βρισκόμουν χωρίς καμία πρόσβαση στο site, και θα αναγκαζόμουν εκ των πραγμάτων να ζητήσω βοήθεια από τους admins.
Χώρια που αυτό με ανάγκασε να χρησιμοποιήσω url από mail, που όπως περιέγραψα παραπάνω αντίκειται στις αρχές μου σα χρήστης (οκ, σαν... ιδιότροπος και ενίοτε υπερβολικά... καχύποπτος χρήστης!)

Μετά τα παραπάνω, επιτρέψτε μου να προτείνω μια μικρή τροποποίηση λοιπόν στη διαδικασία (με βάση τα όσα ήδη περιέγραψα), ελπίζοντας σε ένα καλύτερο user experience κατά την αλλαγή - εκτός βεβαίως αν είναι κάποια τεχνική δυσκολία ή περιορισμός που επέβαλλαν τη διαδικασία που ακολουθήθηκε

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης.

Το Tapatalk στο Recently Used Devices
Αναγνωρίζεται ως Windows λειτουργικό με Browser τον Chrome!!

Κι έψαχνα τόση ώρα τι διαολο συμβαίνει αφου δεν χρησιμοποιώ chrome.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το πρόβλημα λύθηκε μέχρι στιγμής

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και από browser και από tapa χωρίς πρόβλημα και χωρίς να μου έρθει κάποιο mail.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...