Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, NickNT said:

 

  1. Μετά από 4 ημέρες λειτουργίας, χθες σταμάτησε να λειτουργεί το Google Wallet! Μου έβγαλε δηλαδή το "γνωστό" μήνυμα ότι το κινητό δεν καλύπτει τις προδιαγραφές ασφαλείας, και η συναλλαγή απορρίφθηκε. Το θέμα είναι ότι το κινητό είναι εντελώς stock - ούτε root, ούτε Shizuku, ούτε ims, ούτε τίποτα. Έχει κανείς την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Και storage/cache καθάρισα, και την εφαρμογή ξαναπέρασα, αλλά εις μάτην.
  2. Όταν κάνω restart, χάνεται το voice model του Google Assistant, και παύει να αναγνωρίζει το "hey google"... όπερ σημαίνει ότι πρέπει να κάνω voice retrain. Go figure γιατί γίνεται αυτό - το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος;

 

Το πρώτο περίεργο αν δεν έχεις πειράξει τίποτα. Δεν έχω ιδέα.

Το δεύτερο το έχω δει σε διάφορες παραλλαγές σε διαφορετικές συσκευές. Έκανα ξανά ένα γρήγορο ψάξιμο, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα πολλά. Εδώ έχει μια generic απάντηση:

https://support.google.com/assistant/thread/137109105/why-is-hey-google-not-working-after-restarting-my-phone?hl=en

Eδώ σε Σάμσουνγκ:

https://www.reddit.com/r/galaxys10/comments/obe15d/google_assistant_doesnt_respond_to_ok_google/

Δοκίμασε να κάνεις toggle το Default Digital Assistant από Google  σε κάτι άλλο (τίποτα) και να το επαναφέρεις. Δες και τις επιλογές για γλώσσες κτλ. Κάνε toggle διάφορα και restart και επίσης ίσως κάτι παίζει με Google Play Services. Τσέκαρε έκδοση.

Επίσης καθάρισε cache κτλ σε Google App ή δοκίμασε να κάνεις uninstall το Google App (θα το γυρίσει σε factory version και μετά θα κάνει ξανά ενημέρωση).

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, NickNT said:

Μετά από 5 ημέρες χρήσης, παρατήρησα τα ακόλουθα:

  1. Κανένα (νομίζω) πρόβλημα με κλήσεις μέσω διαφόρων παρόχων σταθερής και κινητής στην Ελλάδα - αν δεν είχα διαβάσει εδώ δηλαδή περί των διαφόρων προβλημάτων, δεν θα είχα πάρει χαμπάρι κάτι. Και τα δεδομένα λειτουργούν κατά τη διάρκεια κλήσεων (ο δικός μου πάροχος είναι Vodafone, με φυσική sim).
  2. Ίσως υπήρξε ένα πρόβλημα με μία κλήση από ελληνικό κινητό στο Βέλγιο, αλλά δεν το έχω διερευνήσει ακόμη.
  3. Αντίθετα με ό,τι αναγράφεται στο site της Vodafone, όταν άνοιξα το app μου προτάθηκε να το γυρίσω σε e-sim, αλλά φυσικά δεν το ρίσκαρα. 😛
  4. Μετά από 4 ημέρες λειτουργίας, χθες σταμάτησε να λειτουργεί το Google Wallet! Μου έβγαλε δηλαδή το "γνωστό" μήνυμα ότι το κινητό δεν καλύπτει τις προδιαγραφές ασφαλείας, και η συναλλαγή απορρίφθηκε. Το θέμα είναι ότι το κινητό είναι εντελώς stock - ούτε root, ούτε Shizuku, ούτε ims, ούτε τίποτα. Έχει κανείς την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Και storage/cache καθάρισα, και την εφαρμογή ξαναπέρασα, αλλά εις μάτην.
  5. Όταν κάνω restart, χάνεται το voice model του Google Assistant, και παύει να αναγνωρίζει το "hey google"... όπερ σημαίνει ότι πρέπει να κάνω voice retrain. Go figure γιατί γίνεται αυτό - το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος;

Τα δύο τελευταία προβλήματα δεν αλλάζουν το ότι η συσκευή μου αρέσει πάρα πολύ - απλά δεν τα περίμενα σε stock κατάσταση και δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει!

Τα ίδια και εγώ με φυσική SIM Vodafone.Δεν έχω καμμιά χαμένη κλήση ακόμα και όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα.Απο LTE περνάει σε 2g κάνει την κλήση και μετά ξαναγυρνάει σε LTE. Περιμένω μόνο την ενημέρωση Μαρτίου να δω αν έχει το volte.Αν δεν το έχει θα βάλω kosmokarta

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, spyridon70 said:

Τα ίδια και εγώ με φυσική SIM Vodafone.Δεν έχω καμμιά χαμένη κλήση ακόμα και όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα.Απο LTE περνάει σε 2g κάνει την κλήση και μετά ξαναγυρνάει σε LTE. Περιμένω μόνο την ενημέρωση Μαρτίου να δω αν έχει το volte.Αν δεν το έχει θα βάλω kosmokarta

Γιατί δεν βάζεις το Shizuku ώστε να έχεις και volte και WiFi calling???

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, _NikitaS_ said:

Με Shizuku εγώ που έχω κοσμοτε λειτουργούν όλα καλά εκτός από σταθερά νόβα.

Το διάβασα για Cosmote και σταθερά Nova...Μέχρι στιγμής εγώ έχω Nova κινητό και σε Cosmote και Nova σταθερή δεν έχω θέμα ..Το κακό είναι ότι στην Nova σταθερή δεν έχω πολύ καλή ποιότητα κλήσης...Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα Vodafone σταθερή...Κάνεις δικός μου δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimlost said:

Γιατί δεν βάζεις το Shizuku ώστε να έχεις και volte και WiFi calling???

Ίσως αργότερα.θα περιμένω την ενημέρωση του Μαρτίου και αν δεν έχει volte θα το σκεφτώ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jimlost said:

Το διάβασα για Cosmote και σταθερά Nova...Μέχρι στιγμής εγώ έχω Nova κινητό και σε Cosmote και Nova σταθερή δεν έχω θέμα ..Το κακό είναι ότι στην Nova σταθερή δεν έχω πολύ καλή ποιότητα κλήσης...Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα Vodafone σταθερή...Κάνεις δικός μου δεν έχει...

Εγώ έχω βονταφον σταθερή και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Δέχεται και στέλνει κανονικά κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος το δίνει κοντά στο 600άρι ας μου στείλει ένα μήνυμα να το πάρω !

Keep it real, keep it true, keep it #Code_Blue

 

https://linktr.ee/frapesstoypogeio

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αυτό έχει αναφερθεί;

https://www.theverge.com/2023/1/6/23542070/pixel-7-shattered-camera-glass-problems-hot-cold-temperatures-warranty-fix

Έχει συμβεί σε κάποιον; Να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stapd_21 said:

Καλημέρα. Αυτό έχει αναφερθεί;

https://www.theverge.com/2023/1/6/23542070/pixel-7-shattered-camera-glass-problems-hot-cold-temperatures-warranty-fix

Έχει συμβεί σε κάποιον; Να ανησυχώ;

όχι, έχει αναφερθεί και πιο πίσω, εξαιρέσεις που έγιναν είτε σε ακραίες συνθήκες θερμοκρασίας, είτε κάποιοι κάτοχοι απλά δεν το προσέξανε.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2023 at 12:27 ΜΜ, Sotnem said:

Το πρώτο περίεργο αν δεν έχεις πειράξει τίποτα. Δεν έχω ιδέα.

Κατ΄αρχάς ευχαριστώ για το ψάξιμο και την απάντηση περί Assistant.

Εν τω μεταξύ, το αστείο είναι ότι ανάλογα με το μενού που βρίσκεσαι, η Google έχει διαφορετική άποψη ως προς το αν ικανοποιείς τις προδιαγραφές ασφαλείας... 😛 

spacer.png

(εκτός και αν έχει αρχίσει να λειτουργεί πάλι, παρά το ότι ο κύκλος γύρω από το σύμβολο του NFC στο Wallet παραμένει... ανοιχτό μωβ να το πω;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι σημαίνει αυτό για να καταλάβω με την Vodafone?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σημαινει οτι αφου μπηκε και η voda επισημα στο παιχνιδι για την παροχη διαθεσιμοτητας των pixel σε μεγαλυτερη καλυψη δικτυου της , πανευρωπαικα, πολυ πιθανον να περιλαμβανει και την Ελλαδιτσα....Ισως τελικα δεν ηταν ''τυχαια'' η υποστηριξη volte στην Beta. To πιθανοτερο μαλιστα ειναι να υπαρξει και η δυνατοτητα υποστηριξης του 5G. Και δεν νομιζω μονο στη Voda, αλλά πολυ λογικα θα ακολουθησουν και οι αλλοι...

 

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone σκοπεύει να επεκτείνει τη διαθεσιμότητα των Pixel smartphones και των wearable συσκευών της Google στην Ευρώπη και πιο συγκεκριμένα στις χώρες που αυτή δραστηριοποιείται. Δυστυχώς δεν αναφέρει σε ποιες ακριβώς περιοχές αυτό θα καταφθάσει συγκεκριμένα.

Το ακόμη καλύτερο είναι ότι δεν θα φέρει μόνο τα Pixel 7 και Pixel 7 Pro αλλά και τα Pixel Watch και Pixel Buds. Η Vodafone και η Google συνεργάστηκαν και στη βελτίωση της αποστολής και λήψης μηνυμάτων με την υιοθέτηση του RCS, ενώ ο πάροχος κάνει το Android TV την προτιμώμενη πλατφόρμα στα Vodafone TV set top boxes.

Το Pixel 7 είναι από τα καλύτερα smartphones της αγοράς, αν όχι το καλύτερο με επίσημη υποστήριξη από την Vodafone και service αν τελικά το δούμε και στην Ελλάδα.

 

https://techmaniacs.gr/vodafone-pixel-7/

Edited by agelakos12
Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεο απο τα παληκαρια που τρεχουν την Beta ??? ΕΙχαμε τιποτα διαφορετικο στην 3.2 ???
 
 

Στο changelog της 3.2 αναφέρει πχ ότι προστέθηκε ένας ινδικός πάροχος και υποστηρίζει πλέον 5G. Σιγά σιγά γίνεται δουλίτσα πιστεύω


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, NickNT said:

(εκτός και αν έχει αρχίσει να λειτουργεί πάλι, παρά το ότι ο κύκλος γύρω από το σύμβολο του NFC στο Wallet παραμένει... ανοιχτό μωβ να το πω;)

Όντως, λειτουργεί κανονικά πλέον το Wallet, παρότι δεν επανήλθε ποτέ στον πρότερο χρωματισμό. Δεδομένου ότι το πρόβλημα παρουσίαστηκε σε stock συσκευή (apps up to date, επίσης), ίσως να μην έχει να κάνει με τις λοιπές "παρεμβάσεις".

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NickNT said:

Όντως, λειτουργεί κανονικά πλέον το Wallet, παρότι δεν επανήλθε ποτέ στον πρότερο χρωματισμό. Δεδομένου ότι το πρόβλημα παρουσίαστηκε σε stock συσκευή (apps up to date, επίσης), ίσως να μην έχει να κάνει με τις λοιπές "παρεμβάσεις".

Με το άλλο βρήκες καμία άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για το θέμα που είχα πει ότι με το patch Shizuku ενώ όλα τα δίκτυα λειτουργούν χωρίς πρόβλημα εκτός από τις εισερχόμενες της σταθερής nova, έχω να πω ένα νεότερο. Κλήση από σταθερό nova που προέρχεται από την παλιά forthnet δεν μπορεί να ολοκληρώσει την κλήση. Σταθερό nova από την παλιά wind μπορεί να κάνει κανονικά κλήση όπως όλα τα άλλα δίκτυα. 

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου λίγο αν μπορείτε να δοκιμάσετε το app Google μετάφραση.
Όταν πατάτε εναλλαγή αγγλικά ελληνικά αλλάζει το πληκτρολόγιο στην αντίστοιχη γλώσσα?
Το κάνει από ελληνικά ----> αγγλικά αλλά το αντίθετο δεν αλλάζει αυτόματα το πληκτρολόγιο.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...