Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 ώρες πριν, vetinary said:

Ευχαριστω για τη απαντηση. Μερικες ερωτησεις ακομη: a) Το προβλημα με το 5g αφορα μονο το pixel 7, ή γενικοτερα ολοκληρη την σειρα των pixel. β) Υπαρχει καποια διαφοροποιηση σε συσκευη που αγοραζεται απευθειας στην Αμερικη, γ) Τι ΔΕΝ λειτουργει (εκτος του 5g) και θα φτιαχτει με το update του Μαρτιου; Ευχαριστω εκ των προτερων

 

α) Όλη τη σειρά Pixel σε χώρες που δεν πωλούνται επίσημα (υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, αλλά ο γενικός κανόνας είναι αυτός). Σιγά σιγά δίνεται 5G σε κάποιες χώρες, αλλά ο ρυθμός είναι πολύ αργός και κανείς δεν σου λέει ότι θα έρθει και στην Ελλάδα σύντομα.

β) Δεν υπάρχει κάποια διαφορά, εκτός από μία έξτρα μπάντα 5G που έχουν ορισμένες συσκευές (κάτι που δεν απασχολεί κάποιον χρήστη στην Ελλάδα). Έξτρα περιορισμοί ή ελλείψεις δεν υπάρχουν. Το πρόβλημα, όπως καταλαβαίνεις, είναι σε περίπτωση εγγύησης. Το σκέφτεσαι σε σχέση με το πόσο πιο φτηνό θα το βρεις εκεί.

γ) Τη δεδομένη στιγμή δεν υπάρχει επίσημα VoLTE/VoWIFI. Αλλά υπάρχει εύκολος τρόπος με δυο εφαρμογές να το κάνεις να λειτουργήσει σε οποιονδήποτε πάροχο. Επίσης στην beta (που θα κυκλοφορήσει σε λίγες εβδομάδες) φαίνεται να παίζει σε Cosmote, οπότε ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν θα χρειάζεται ούτε αυτό αν είσαι συνδρομητής. Περιμένουμε να δούμε τη stable για το αν θα ισχύει κανονικά και επίσης αν θα συνεχίσει ο τρόπος με τις εφαρμογές να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις! 

Πόσο πιο φτηνο μπορει να το βρει κανεις στην Ελλαδα σε σχεση με την Αμερικη πχ? Και υπαρχει περιπτωση στην Ελλαδα να το βρεις με εγγυηση? Επισης, το θεμα υποστηριξης του 5g ειναι θεμα που ισως λυθει μελλοντικα με καποιο software update της google, ή ειναι θεμα των παρόχων στην Ελλαδα?  

Link to comment
Share on other sites

Στην Ψωροκωσταινα είναι τέρμα φθηνό. Πόσο πιο κάτω δηλαδή;
Προσωπικά αν το έπαιρνα τώρα, από εδώ θα το έπαιρνα.
Κάποια μαγαζιά δίνουν εγγύηση και αναλαμβάνουν να το στείλουν στην Google, σε περίπτωση που συμβεί το οτιδήποτε.
Τώρα βέβαια αν βρεις από το αμαζον και σε τιμή που να είναι πάνω κάτω κοντά στη δική μας, εννοείται ότι θα προτιμήσεις να το πάρεις από εκεί.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στην Ψωροκωσταινα είναι τέρμα φθηνό. Πόσο πιο κάτω δηλαδή;
Προσωπικά αν το έπαιρνα τώρα, από εδώ θα το έπαιρνα.
Κάποια μαγαζιά δίνουν εγγύηση και αναλαμβάνουν να το στείλουν στην Google, σε περίπτωση που συμβεί το οτιδήποτε.
Τώρα βέβαια αν βρεις από το αμαζον και σε τιμή που να είναι πάνω κάτω κοντά στη δική μας, εννοείται ότι θα προτιμήσεις να το πάρεις από εκεί.

Sent from my Pixel 7 Pro



100 δολάρια κάτω στην Αμερική βγαίνει 470€ το απλό το 7 και γύρω στα 700 το προ. Καλύτερα ένα μεταχειρισμένο από εδώ για την εγγύηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Da_rudakos said:


 

 

 

 


Sorry τώρα το είδα.
Η γυναίκα έχει pixel 6 με Cosmote.
Στο σπίτι έχουμε Nova σταθερή και κάνοντας κλήση απο το σταθερό, το κινητό δείχνει κατειλημμένο.
Μόλις κλείσω το volte χτυπάει κανονικά!


Sent from my V2145 using Tapatalk


 

 

 

 

Περίεργο όλο αυτό...Να ήταν κινητό να το καταλάβω ότι κάτι μπορεί να παίζει,αλλά σταθερή  σύνδεση και να μην καλεί δεν είναι συνηθισμένο...Αυτό γίνεται μόνο σε πάροχο cosmote??Αν δηλαδή στο 6 βάλεις Vodafone/Wind καλεί;;;Το έχεις δοκιμάσει;;;Και φυσικά το volte ενεργό...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα με αλλαγμένο ρούτερ στη νόβα, σε εμένα με πάροχο κοσμοτε και patch, ακόμα δεν δέχεται κλήση. Αν κλείσω το volte δέχεται.

Η ερώτηση μου τώρα, υπάρχει κάποιος που έχει κάνει ρουτ το κινητό να μας πει αν δέχεται κανονικά κλήσεις από νόβα;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει με root και patch για 5G volte, nova σταθερή καλεί και δείχνει κατηλλειμένο. Κάποιος που έχει nova σταθερό μάλλον πρέπει να μιλήσει με την Nova, έχω πάθει παρόμοιο να μην μπορεί να με καλέσει Vodafone σε σταθερό cosmote.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να έχω νόβα, τους έστειλα στην φόρμα επικοινωνίας. Ελπίζω να το δουν και να μη πατήσουν απλά διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, konandrio said:

Το ίδιο ισχύει με root και patch για 5G volte, nova σταθερή καλεί και δείχνει κατηλλειμένο. Κάποιος που έχει nova σταθερό μάλλον πρέπει να μιλήσει με την Nova, έχω πάθει παρόμοιο να μην μπορεί να με καλέσει Vodafone σε σταθερό cosmote.

αφορα μονο το 6αρι ή κ το 7αρι?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια άλλη ερώτηση. Αν απενεργοποιησω το volte από τον πάροχο μου, τοτε αφού λογικά δεν θα υποστηρίζει ο πάροχος το volte , πάλι θα έχουμε χαμένες κλήσεις; Έτσι κι αλλιώς η λογική λέει ότι έτσι κι αλλιώς θα μας ρίχνει σε 2g

Link to comment
Share on other sites

Just now, _NikitaS_ said:

Να κάνω μια άλλη ερώτηση. Αν απενεργοποιησω το volte από τον πάροχο μου, τοτε αφού λογικά δεν θα υποστηρίζει ο πάροχος το volte , πάλι θα έχουμε χαμένες κλήσεις; Έτσι κι αλλιώς η λογική λέει ότι έτσι κι αλλιώς θα μας ρίχνει σε 2g

χωρίς ανοιχτά δεδομένα και με κλήσεις 2G χαμένη κλήση ΔΕΝ θα έχεις!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα θα έχω σίγουρα ανοιχτά. Απλά εννοώ επειδή τώρα από το προηγούμενο κινητό μου είχε ενεργή την ρύθμιση του volte, μη και έτσι διευκόλυνα τον πάροχο. Ευτυχώς δεν μιλάω πολύ στο τηλέφωνο. Περισσότερο μέσω ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το Pixel που έχω τώρα και στο προηγούμενο που πούλησα, με 2G και χωρίς δεδομένα ανοιχτά, κλήση δεν έχασα παρά ελαχίστων περιπτώσεων.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sm4rt said:

αφορα μονο το 6αρι ή κ το 7αρι?

Και στο απλό 6 έχει αναφερθεί πρόβλημα με Nova σταθερή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάποιος το έχει επιβεβαιώσει. Από σταθερό Nova σε rooted με ενεργοποιημένο volte παίζει μια χαρά.

Το κινητό είναι σε cosmote με φυσική SIM.


Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk



Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου μια χαρά δέχεται κλήσεις από nova. Και τώρα που είμαι με το mod χωρίς root αλλά και πριν όταν το είχα με root. Είμαι με cosmote. Δέχομαι τουλάχιστον 3 κλήσεις ημερήσιος από το συγκεκριμένο νούμερο (πεθερά, μάλλον θα πρέπει να χαλάσει και το δικό μου! 😂)

Μήπως συμβαίνει με κάποιες προϋποθέσεις πχ router ή ftth κλπ;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που δεν δέχεται έχω περάσει μόνο το patch. Αν επιβεβαιώσετε ότι με ρουτ λειτουργεί από όλα τα δίκτυα να μπούμε στο κόπο. 

Εγώ έχω κοσμοτε και το έχω αφήσει στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, _NikitaS_ said:

Εμένα που δεν δέχεται έχω περάσει μόνο το patch. Αν επιβεβαιώσετε ότι με ρουτ λειτουργεί από όλα τα δίκτυα να μπούμε στο κόπο. 

Εγώ έχω κοσμοτε και το έχω αφήσει στο αυτόματο.

Από αυτά που έχω διαβάσει πρόβλημα έχουν όσοι έχουν περάσει το Shizuku 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, jimlost said:

Από αυτά που έχω διαβάσει πρόβλημα έχουν όσοι έχουν περάσει το Shizuku 

Αυτό έχω περάσει και εγώ. Δηλαδή το να κάνω τώρα; Να το βγάλω και να περιμένω το Μάρτιο; Να κάνω ρουτ; Να βάλω την Beta ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω περάσει και εγώ. Δηλαδή το να κάνω τώρα; Να το βγάλω και να περιμένω το Μάρτιο; Να κάνω ρουτ; Να βάλω την Beta ;

Δύο βδομάδες υπομονή


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και ποιο πάνω 
pixel 7 pro με root, φυσική sim cosmote στη nova σταθερή δείχνει ότι είμαι κατειλημμένος, δεν ήρθε ούτε sms ότι με καλούσαν.
Έχω και esim cosmote,  έπρεπε να δοκιμάσω και εκεί αν κάνει το ίδιο, αν μου δοθεί ευκαιρία θα δοκιμάσω.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Nova στο κινητό,αλλά υπάρχει συγγενής που έχει Nova σταθερή...Έχω περάσει το Shizuku,αύριο θα τον καλέσω να με πάρει τηλέφωνο...Θα δοκιμάσω μετά να βάλω στην συσκευή και την κάρτα της Vodafone...

Ξέρω ότι όποιος έχει αναφέρει πρόβλημα έχει cosmote...

 

 

Εκτός και αν κάποιος το έχει δοκιμάσει με Nova/Vodafone ώστε να μην την ψάξω 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 ημέρες χρήσης, παρατήρησα τα ακόλουθα:

  1. Κανένα (νομίζω) πρόβλημα με κλήσεις μέσω διαφόρων παρόχων σταθερής και κινητής στην Ελλάδα - αν δεν είχα διαβάσει εδώ δηλαδή περί των διαφόρων προβλημάτων, δεν θα είχα πάρει χαμπάρι κάτι. Και τα δεδομένα λειτουργούν κατά τη διάρκεια κλήσεων (ο δικός μου πάροχος είναι Vodafone, με φυσική sim).
  2. Ίσως υπήρξε ένα πρόβλημα με μία κλήση από ελληνικό κινητό στο Βέλγιο, αλλά δεν το έχω διερευνήσει ακόμη.
  3. Αντίθετα με ό,τι αναγράφεται στο site της Vodafone, όταν άνοιξα το app μου προτάθηκε να το γυρίσω σε e-sim, αλλά φυσικά δεν το ρίσκαρα. 😛
  4. Μετά από 4 ημέρες λειτουργίας, χθες σταμάτησε να λειτουργεί το Google Wallet! Μου έβγαλε δηλαδή το "γνωστό" μήνυμα ότι το κινητό δεν καλύπτει τις προδιαγραφές ασφαλείας, και η συναλλαγή απορρίφθηκε. Το θέμα είναι ότι το κινητό είναι εντελώς stock - ούτε root, ούτε Shizuku, ούτε ims, ούτε τίποτα. Έχει κανείς την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Και storage/cache καθάρισα, και την εφαρμογή ξαναπέρασα, αλλά εις μάτην.
  5. Όταν κάνω restart, χάνεται το voice model του Google Assistant, και παύει να αναγνωρίζει το "hey google"... όπερ σημαίνει ότι πρέπει να κάνω voice retrain. Go figure γιατί γίνεται αυτό - το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος;

Τα δύο τελευταία προβλήματα δεν αλλάζουν το ότι η συσκευή μου αρέσει πάρα πολύ - απλά δεν τα περίμενα σε stock κατάσταση και δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει!

 

Edit για updates: Μια χαρά το ελληνικό κινητό από Βέλγιο (σημείο 2), ok και το wallet (σημείο 4). Το assistant... βλέπουμε!

Edited by NickNT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...