Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όντως??? τι φάση...

αφου πήγα στην Ευαθ με το συμβόλαιο του ενοικίου κτλ με προηγούμενο λογαριασμό κτλ και το μετέφεραν κανονικά..

( είμαι ο 1ος ενοικιαστής στο σπίτι)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

δεν ειναι για το ποσό 30 ευρώ είναι... αλλά τι ''σκατά'' δουλεύει σε αυτήν την χώρα.. 14/08 έκανα το συμβόλαιο πώς με χρεώνεις για 3 μήνες ξέρω γω που δεν ήταν στο όνομα μου.... δλδ άμα ήτανε 200 ευρώ τώρα θα έτρεχα..
Το νερό πως το έκανες στο όνομα σου;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οντως! Δεν θα το εκανε στο ονομα του. Απλα θα δηλωσε τη μισθωση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το νερό μπαίνει ηλεκτρονικά ΚΑΙ στο όνομα του ενοικιαστή. Παραμένει ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης, αλλά αναγράφεται ο ενοικιαστής. Αυτό είναι κάτι που μπορουν να το κάνουν και οι δυο.

Αν στον λογαριασμό νερού, αναφέρεται μονο το όνομα του ενοικιαστή χωρις να έχει κάνει ο ίδιος τιποτε, τοτε ο ιδιοκτήτης το έκανε παράνομα απο μονος του και ειναι παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω για αυτά που λέτε.. εγω πήγα στην Ευαθ με παλιό λογαριασμό του ιδιοκτήτη για μεταφορά λογαριασμού στο όνομα μου.. ( ότι ακριβώς έκανα και στην ΔΕΗ ) με το μισθωτήριο του ενοικίου και τα απαραίτητα δικαιολογητικά..

και ήρθε ο πρώτος λογαριασμός στο όνομα μου κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω για αυτά που λέτε.. εγω πήγα στην Ευαθ με παλιό λογαριασμό του ιδιοκτήτη για μεταφορά λογαριασμού στο όνομα μου.. ( ότι ακριβώς έκανα και στην ΔΕΗ ) με το μισθωτήριο του ενοικίου και τα απαραίτητα δικαιολογητικά..

 

και ήρθε ο πρώτος λογαριασμός στο όνομα μου κανονικά..

Ελληνικό δημόσιο. γιατί απορεις;αν δεν δέχεται να το πληρώσει ο ιδιοκτήτης άσε το μέσα φεσι για το τέλος.
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι και εγω ιδιοκτητης και ηθελα παντα να μεταφερω οπως την δεη και το νερο στον ενοικιαστη.αλλα ζητανε μεγαλη εγγυηση,100 ευρω συν 60-100 δεν ξερω ποσο ειναι η δεη ο ενοικιαστης δεν το δεχεται.εσεις πληρωσατε για την μεταφορα εγγυηση? επισης ο φιλος που ειπε οτι γινεται ηλεκτρονικα ετισ μου ειπαν και εμενα στο τηλεφωνο οτι γινεται.μετα πηγα εκει και μου ειπαν οτι δεν γινεται και μου ειπαν λαθος και χρειαζεται και εγγυηση 200 ευρω απο τον ενοικιαστη. με ζαλισανε..τελικα τι ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έλεγχο κάθε 3μηνο μέσω της εφαρμογής της ΕΥΔΑΠ. Έχω περάσει το ρολόι του σπιτιού που νοικιάζω σε άλλον και μου λέει κάθε 3μηνο το πλήρωσα, μπαίνω το βλέπω πληρωμένο και όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι και εγω ιδιοκτητης και ηθελα παντα να μεταφερω οπως την δεη και το νερο στον ενοικιαστη.αλλα ζητανε μεγαλη εγγυηση,100 ευρω συν 60-100 δεν ξερω ποσο ειναι η δεη ο ενοικιαστης δεν το δεχεται.εσεις πληρωσατε για την μεταφορα εγγυηση? επισης ο φιλος που ειπε οτι γινεται ηλεκτρονικα ετισ μου ειπαν και εμενα στο τηλεφωνο οτι γινεται.μετα πηγα εκει και μου ειπαν οτι δεν γινεται και μου ειπαν λαθος και χρειαζεται και εγγυηση 200 ευρω απο τον ενοικιαστη. με ζαλισανε..τελικα τι ισχυει?

Oύτε καν. Η δυνατότητα υπάρχει από την ιστοσελίδα της ΕΥΔΑΠ αν πρόκειται για Αθήνα. Εγώ το έκανα για ενοικιαστή μιας θείας μου, δεν ζήτησαν τιποτε, εκτός απο τα χαρτιά που κατέθεσα ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα.

Ο λογαριασμός έρχεται στο ονομα του ενοικιαστή πλέον, αλλά φαίνεται και ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου νοικιάζει ένα σπίτι 3 χρόνια τώρα. Από όταν μπήκε μέσα μετά από λίγο η μπαταρία στο ντουζ έσταζε. Το ζεστό στάζει και όταν έχει ζεστό νερό από θερμοσίφωνο ή ηλιακό τελειώνει το ζεστό νερό. Πριν λίγο καιρό έγινε χειρότερο και στάζει πιο πολύ. Οι αρμοι πιάνουν μούχλα στα πλακάκια από το πολύ νερό το συνεχόμενο. Αυτό το πληρώνει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;
Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου νοικιάζει ένα σπίτι 3 χρόνια τώρα. Από όταν μπήκε μέσα μετά από λίγο η μπαταρία στο ντουζ έσταζε. Το ζεστό στάζει και όταν έχει ζεστό νερό από θερμοσίφωνο ή ηλιακό τελειώνει το ζεστό νερό. Πριν λίγο καιρό έγινε χειρότερο και στάζει πιο πολύ. Οι αρμοι πιάνουν μούχλα στα πλακάκια από το πολύ νερό το συνεχόμενο. Αυτό το πληρώνει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;
Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έλεγχο κάθε 3μηνο μέσω της εφαρμογής της ΕΥΔΑΠ. Έχω περάσει το ρολόι του σπιτιού που νοικιάζω σε άλλον και μου λέει κάθε 3μηνο το πλήρωσα, μπαίνω το βλέπω πληρωμένο και όλα καλά.

 

θεσσαλονικη ειμαι ,δεν ξερω αν η ευαθ το εχει κανει τωρα που ηρθε νεος σι-ο.μεχρι τωρα ηταν για τα κλαματα εδω ολο το τμημα.δες κριτικες και θα καταλαβεις.εδω πηρα να παραπονεθω και ρωτησω κατι και ο βλακας ο νεοπας μου λεει ,εδω εμεις εχουμε καημο που εχασε η ομαδα μας και εσυ μας λες για την συνδεση σου?:lol:

εφαγε κανονικο μπαν με την μια μετα στην σι-ο του.οχι θα τον αφηνα,ημασταν και αντιπαλοι στις ομαδες:p

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου νοικιάζει ένα σπίτι 3 χρόνια τώρα. Από όταν μπήκε μέσα μετά από λίγο η μπαταρία στο ντουζ έσταζε. Το ζεστό στάζει και όταν έχει ζεστό νερό από θερμοσίφωνο ή ηλιακό τελειώνει το ζεστό νερό. Πριν λίγο καιρό έγινε χειρότερο και στάζει πιο πολύ. Οι αρμοι πιάνουν μούχλα στα πλακάκια από το πολύ νερό το συνεχόμενο. Αυτό το πληρώνει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;

Ας μην ειμαστε υπερβολικοι. Πρόκειται για μια τυπικη δουλειά υδραυλικού με μικρό κόστος.

Μπορεί να το χρεωθεί και απλώς να το αναφέρει στον ιδιοκτήτη. Μιλάμε για μια δουλειά των 20 ευρώ. Να μου πεις σε όλους μπορει να λείπουν αλλά δεν χαλάς σχέσεις για κάτι τέτοιο.

Οσο για τη μουχλα στους αρμούς, λίγο καθαρισμα με αντιμουχλικο σπρέι και καθάρισε.

 

Ως ενοικιαστής αυτά τα έφτιαχνα πάντα μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ενοικιαστής και γω, τετοιες μικροβλαβες τις κάνω μόνος (ούτε ενημερώνω τον ιδιοκτήτη)

Τις προάλλες μάλιστα άλλαξα μπαταρία στο μπάνιο, κόστος 20€ και λίγη ώρα απ' το χρόνο μου.

 

Για κάτι άλλο φυσικά θα ενημερώσω (για γνώση του και το κόστος φυσικά)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω όποτε βλεπω τις νοικαρες ειναι για να ζητησουν κατι, ενω περνανε αναγκαστικά φεύγοντας ουτε γεια δε λενε. Πιο συχνα έχουν επικοινωνησει για να αναφερουν βλαβη. Δεν ειναι ωραιο και το λεω χωρις να με νοιαζει τωρα η βλαβη, μπορει και αν ηταν αδειο να γινοταν κατι χειροτερο χωρις να το δει κανεις. Απλα λεω απο την ανθρωπινη πλευρα, μην κριντζαρει ο αλλος που σε βλεπει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κάμερες ασφαλείας σε εξωτερικούς τοίχους διαμερίσματος που να πιάνει μπαλκόνι αλλού διαμερισματος επιτρέπονται;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα. Έμαθα τώρα ότι στο διαμέρισμά μου περνάει πάνω από μια ψευδοροφή που έχει λαμπάκια σποτάκια ο αεραγωγός απορροφητήρα διπλανού διαμερίσματος και ο αεραγωγός καταλήγει στο εξωτερικό μου τοίχο στα όρια της εξώπορτας και όταν έβρεξε πήρε νερό και άρχισε να πέφτει το ρελέ τυχαία. Εξοδα σε ηλεκτρολόγο που δεν έβρισκε κάτι στο πίνακα κλπ και ότι κάπου υπάρχει διαρροή να το ψάξουμε. Επίσης μετά ανακαλύψαμε υγρασία από τρεχούμενο νερό στον τοίχο κοντά στο σημείο που περνάει ο σωλήνας. Είχα και το παρελθόν πρόβλημα στα ίδιο σημείο έπεφτε το ρελέ αλλά νομίσαμε ήταν κάποιο βραχυκύκλωμα αλλάχτηκε καποιο καλώδιο από ηλεκτρολόγο. Επίσης είχαμε διάφορες μυρωδιές από φαγητό που δεν μαγειρεύαμε εμείς. Δεν ξέραμε ότι υπήρχε αεραγωγός που περνάει μέσα από το διαμέρισμά μας για να καταλήξει στον εξωτερικό τοίχο. Το συμβόλαιο αγοράς διαμερίσματος δεν αναφέρει ότι υπάρχει τέτοιος σωλήνας. Ο κανονισμός της πολυκατοικίας επίσης δεν αναφέρει κάτι που να το επιτρέπει. Ενημερώθηκε ο κατασκευαστής να το διορθώσει με υπόνοια ότι θα προχωρήσει το θέμα νομικά. Tο ίδιο φυσικά συμβαίνει σε όλα τα αντίστοιχα διαμερίσματα μετά απο επικοινωνία με το κατασκευαστή και στα απέναντί μας διαμερίσματα περνάει ο εξαερισμός της τουαλέτας ! Μάλιστα ένα διαμέρισμα είχε θέμα με υγρασία που την διόρθωσε (την ζημιά στον τοίχο) ο κατασκευαστής και δεν έδωσε συνέχεια. Τι γνώμη έχετε ; Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Φυσικά θα αφαιρεθεί ο σωλήνας το συντομότερο δυνατό μέσα από το διαμέρισμά μας . Αν κοπεί ο σωλήνας θα βλέπω το ντουλάπι του διπλανού διαμερίσματος!
Link to comment
Share on other sites

γεια σα, μια ερωτηση σχετικα με καμερες σε πυλωτη.εχουμε μια πυλωτη που ειναι γωνια και ανοιχτη απο παντου.σαυτην σταθμευονται 3 αυτοκινητα.ενας απο τους ιδιοκτητες αποφασισε χωρις να μας ρωτησει και εβαλε καλωδια για καμερες.τις καμερες ακομα δεν τις εβαλε ισως γιατι του πεταξα την μπηχτη για την αρχη προστασιας δεδομενων.εγω εκει δεν εχω αυτοκινητο δικο μου σταθμευμενο.εχω διπλα σε αλλο παρκιγν.απο εκει ομως επειδη υπαρχουν 2 πορτες εξοδου περναμε ολοι.αυτος το εκανε επειδη πηρε καινουριο αυτοκινητο και πηγαν να του το κλεψουν...εγω διαφωνω να μπουν καμερες μονο γιαυτον.αν ηταν κοινρηστη και ειχαμε ενα τερματικο για ολους δεν θα ειχα προβλημα.δεν μπορει ομως να παρακολουθει καθε κινηση ολων μας και να παιρνει ματι ,γιατι απο εκει περναμε για να βγουμε εξω απο 2 εξοδους οπως ειπα γιατι εκει ειναι η βρυση,ο κηπος,η εισοδος για τις αποθηκες,την ψησταρια.δεν θελω οταν αυτος θα βλεπει κατι που τον ενοχλει να ερχεται για το παραμικρο και να μαλωνουμε.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

α) πως ειναι η διαιδκασια για να ελχθει αν ειναι νομιμα οι καμερες σε θεση που επιτρεπεται?

β) ποιον μπορω να ειδοποιησω για την προστασια να ερθει να ελεγξει?

γ) μπορει χωρις την αδεια μας εστω και αν επιτρεπεται να ειναι νομιμες εκει να τις βαλει χωρις την αδει των υπολοιπων ιδιοκτητων?

στον κανονισμο μας αναγραφεται οτι για κοινοχρηστα θεματα θελει πλειοψηφια 55 %

σορυ για το μεγαλο ποστ.θα ηθελα την γνωμη σας,κυριως για το σε ποιον να το αναφερω να ερθει να ελεγξει

Link to comment
Share on other sites

Τελεία, κόμμα, ερωτηματικό; Θαυμαστικό,

Άγνωστες λέξεις μάλλον και σημεία στίξης.....

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γεια σα, μια ερωτηση σχετικα με καμερες σε πυλωτη.εχουμε μια πυλωτη που ειναι γωνια και ανοιχτη απο παντου.σαυτην σταθμευονται 3 αυτοκινητα.ενας απο τους ιδιοκτητες αποφασισε χωρις να μας ρωτησει και εβαλε καλωδια για καμερες.τις καμερες ακομα δεν τις εβαλε ισως γιατι του πεταξα την μπηχτη για την αρχη προστασιας δεδομενων.εγω εκει δεν εχω αυτοκινητο δικο μου σταθμευμενο.εχω διπλα σε αλλο παρκιγν.απο εκει ομως επειδη υπαρχουν 2 πορτες εξοδου περναμε ολοι.αυτος το εκανε επειδη πηρε καινουριο αυτοκινητο και πηγαν να του το κλεψουν...εγω διαφωνω να μπουν καμερες μονο γιαυτον.αν ηταν κοινρηστη και ειχαμε ενα τερματικο για ολους δεν θα ειχα προβλημα.δεν μπορει ομως να παρακολουθει καθε κινηση ολων μας και να παιρνει ματι ,γιατι απο εκει περναμε για να βγουμε εξω απο 2 εξοδους οπως ειπα γιατι εκει ειναι η βρυση,ο κηπος,η εισοδος για τις αποθηκες,την ψησταρια.δεν θελω οταν αυτος θα βλεπει κατι που τον ενοχλει να ερχεται για το παραμικρο και να μαλωνουμε.

 

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

 

α) πως ειναι η διαιδκασια για να ελχθει αν ειναι νομιμα οι καμερες σε θεση που επιτρεπεται?

 

β) ποιον μπορω να ειδοποιησω για την προστασια να ερθει να ελεγξει?

 

γ) μπορει χωρις την αδεια μας εστω και αν επιτρεπεται να ειναι νομιμες εκει να τις βαλει χωρις την αδει των υπολοιπων ιδιοκτητων?

 

στον κανονισμο μας αναγραφεται οτι για κοινοχρηστα θεματα θελει πλειοψηφια 55 %

 

σορυ για το μεγαλο ποστ.θα ηθελα την γνωμη σας,κυριως για το σε ποιον να το αναφερω να ερθει να ελεγξει

Αν η θέση της κάμερας είναι τέτοια ώστε τραβάει μόνο την θέση πάρκινγκ (εφόσον είναι ΙΔΙΟΚΤΗΣΊΑΣ ΤΟΥ ΤΟ ΠΆΡΚΙΝΓΚ) χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΙΝΌΧΡΗΣΤΟ ΧΏΡΟ, τότε μόνο μπορεί.

 

Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να βάλει κάμερα που θα τραβάει περαστικούς ή άλλους διαμένοντες στην πολυκατοικία.

 

Ξεκάθαρα περιγράφεται εδώ εντελώς ανάλογη περίπτωση:

 

 

*

 

 

Θεματική ενότητα: Συστήματα βιντεοεπιτήρησης

 

Συχνές ερωτήσεις

 

 

 

 

18. Γείτονάς μου έχει βάλει κάμερα και πιστεύω ότι καταγράφει και το σπίτι μου. Τι μπορώ να κάνω;

;

 

Εάν οι κάμερες καταγράφουν αποκλειστικά δικό σας ιδιωτικό χώρο, τότε δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία για τα προσωπικά δεδομένα, οπότε και δεν έχετε τις σχετικές υποχρεώσεις που απορρέουν από αυτή. Ωστόσο, σημειώνεται ότι απαγορεύεται να λαμβάνετε εικόνα από εξωτερικό δημόσιο χώρο (π.χ. δρόμο ή πεζοδρόμιο), καθώς και από γειτονικά κτίρια (βλ. και άρθρο 3 της οδηγίας 1/2011).*Προσοχή!Κάθε άλλη μη οικιακή χρήση του καταγεγραμμένου υλικού, εκτός της διαβίβασής του στις αρμόδιες αρχές (π.χ. Αστυνομία, Δικαστήρια), σε περίπτωση συμβάντος, συνεπάγεται εφαρμογή τη νομοθεσίας για τα προσωπικά δεδομένα και κατ’ αρχήν δεν επιτρέπεται.

 

Λήψη εικόνας από παράπλευρες οδούς ή πεζοδρόμια μπορεί να δικαιολογηθεί μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, δηλαδή όταν πρόκειται για χώρο όπου έχουν προηγηθεί επικίνδυνες επιθέσεις κατά της ζωής και της περιουσίας και υπάρχουν πλέον δικαιολογημένες υπόνοιες ότι ενδέχεται να πραγματοποιηθούν και άλλες. Στις περιπτώσεις αυτές η λήψη πρέπει να περιορίζεται στον απολύτως απαραίτητο παράπλευρο χώρο – βλ. άρθρο 6 της οδηγίας 1/2011. Επιπλέον, στην περίπτωση αυτή, θεωρείστε υπεύθυνος επεξεργασίας, συνεπώς, ως προς τις εξωτερικές κάμερες έχετε όλες τις σχετικές υποχρεώσεις (π.χ. πινακίδα ενημέρωσης, ικανοποίηση δικαιωμάτων πρόσβασης και αντίρρησης).

 

 

 

3. Κατοικώ σε διαμέρισμα σε πολυκατοικία και θέλω να τοποθετήσω κάμερες για λόγους ασφαλείας. Σε ποια σημεία επιτρέπεται; Μπορώ να τοποθετήσω κάμερα που να επιβλέπει τον χώρο μπροστά από την εξώπορτά μου;

 

Μπορείτε να τοποθετήσετε κάμερες που λαμβάνουν εικόνα εντός του διαμερίσματός σας (χωρίς ωστόσο, σε καμία περίπτωση να λαμβάνουν εικόνα εκτός του ιδιωτικού σας χώρου – π.χ. μια κάμερα στο μπαλκόνι που λαμβάνει εικόνα από δημόσιο δρόμο δεν επιτρέπεται).

 

Μπορείτε να τοποθετήσετε κάμερα που να επιβλέπει τον απολύτως απαραίτητο χώρο της εισόδου σας, χωρίς να γίνεται καταγραφή εικόνας ή ήχου (π.χ. για να βλέπετε ποιος σας χτυπάει το κουδούνι).

 

Μπορείτε να τοποθετήσετε κάμερα με καταγραφή εικόνας (σε καμία περίπτωση ήχου) και να θεωρείται ως οικιακή χρήση (οπότε, όπως και στην περίπτωση (ii), δεν θα εμπίπτει στη νομοθεσία για τα προσωπικά δεδομένα), όταν είναι τεχνικά εφικτός ο περιορισμός του πεδίου εμβέλειας της κάμερας στον απολύτως απαραίτητο χώρο μπροστά από τη θύρα εισόδου του διαμερίσματος σας, χωρίς να επηρεάζονται σε καμία περίπτωση άλλα διαμερίσματα. Στην περίπτωση αυτή:

 

δεν πρέπει να λαμβάνεται εικόνα από λοιπούς κοινόχρηστους χώρους και

 

ανάλογα με τη χωροθέτηση των εισόδων των διαμερισμάτων του ορόφου και του ανελκυστήρα, δεν πρέπει να επηρεάζεται (να επιτηρείται, έστω και παρεμπιπτόντως) η είσοδος σε άλλα διαμερίσματα ή η διέλευση προς αυτά."

 

Πηγή: https://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL#3

 

Επίσης δες την παράγραφο 6. Ακόμη και αν η τοποθέτηση εγκριθεί κατά πλειοψηφία (ακόμη και ομόφωνα) από την Γ.Σ απαιτείται πλειοψηφία 2/3 (1 ψήφος ανά διαμέρισμα) για να εγκριθεί η τοποθέτηση.

 

 

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα. Έμαθα τώρα ότι στο διαμέρισμά μου περνάει πάνω από μια ψευδοροφή που έχει λαμπάκια σποτάκια ο αεραγωγός απορροφητήρα διπλανού διαμερίσματος και ο αεραγωγός καταλήγει στο εξωτερικό μου τοίχο στα όρια της εξώπορτας και όταν έβρεξε πήρε νερό και άρχισε να πέφτει το ρελέ τυχαία. Εξοδα σε ηλεκτρολόγο που δεν έβρισκε κάτι στο πίνακα κλπ και ότι κάπου υπάρχει διαρροή να το ψάξουμε. Επίσης μετά ανακαλύψαμε υγρασία από τρεχούμενο νερό στον τοίχο κοντά στο σημείο που περνάει ο σωλήνας. Είχα και το παρελθόν πρόβλημα στα ίδιο σημείο έπεφτε το ρελέ αλλά νομίσαμε ήταν κάποιο βραχυκύκλωμα αλλάχτηκε καποιο καλώδιο από ηλεκτρολόγο. Επίσης είχαμε διάφορες μυρωδιές από φαγητό που δεν μαγειρεύαμε εμείς. Δεν ξέραμε ότι υπήρχε αεραγωγός που περνάει μέσα από το διαμέρισμά μας για να καταλήξει στον εξωτερικό τοίχο. Το συμβόλαιο αγοράς διαμερίσματος δεν αναφέρει ότι υπάρχει τέτοιος σωλήνας. Ο κανονισμός της πολυκατοικίας επίσης δεν αναφέρει κάτι που να το επιτρέπει. Ενημερώθηκε ο κατασκευαστής να το διορθώσει με υπόνοια ότι θα προχωρήσει το θέμα νομικά. Tο ίδιο φυσικά συμβαίνει σε όλα τα αντίστοιχα διαμερίσματα μετά απο επικοινωνία με το κατασκευαστή και στα απέναντί μας διαμερίσματα περνάει ο εξαερισμός της τουαλέτας ! Μάλιστα ένα διαμέρισμα είχε θέμα με υγρασία που την διόρθωσε (την ζημιά στον τοίχο) ο κατασκευαστής και δεν έδωσε συνέχεια. Τι γνώμη έχετε ; Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Φυσικά θα αφαιρεθεί ο σωλήνας το συντομότερο δυνατό μέσα από το διαμέρισμά μας . Αν κοπεί ο σωλήνας θα βλέπω το ντουλάπι του διπλανού διαμερίσματος!

 

όλα αυτά τα προβλήματα από μια σωλήνα που περνάει μέσα από ψευδοροφη;

Νομικά να γνωρίζεται ,ότι υπάρχει δικαίωμα να περνάνε διαφορά από το διαμέρισμα σας ΕΑΝ δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

καλό θα ήταν να βρεθεί λύση με τον καλύτερο για εσάς τρόπο.

 

γεια σα, μια ερωτηση σχετικα με καμερες σε πυλωτη.εχουμε μια πυλωτη που ειναι γωνια και ανοιχτη απο παντου.σαυτην σταθμευονται 3 αυτοκινητα.ενας απο τους ιδιοκτητες αποφασισε χωρις να μας ρωτησει και εβαλε καλωδια για καμερες.τις καμερες ακομα δεν τις εβαλε ισως γιατι του πεταξα την μπηχτη για την αρχη προστασιας δεδομενων.εγω εκει δεν εχω αυτοκινητο δικο μου σταθμευμενο.εχω διπλα σε αλλο παρκιγν.απο εκει ομως επειδη υπαρχουν 2 πορτες εξοδου περναμε ολοι.αυτος το εκανε επειδη πηρε καινουριο αυτοκινητο και πηγαν να του το κλεψουν...εγω διαφωνω να μπουν καμερες μονο γιαυτον.αν ηταν κοινρηστη και ειχαμε ενα τερματικο για ολους δεν θα ειχα προβλημα.δεν μπορει ομως να παρακολουθει καθε κινηση ολων μας και να παιρνει ματι ,γιατι απο εκει περναμε για να βγουμε εξω απο 2 εξοδους οπως ειπα γιατι εκει ειναι η βρυση,ο κηπος,η εισοδος για τις αποθηκες,την ψησταρια.δεν θελω οταν αυτος θα βλεπει κατι που τον ενοχλει να ερχεται για το παραμικρο και να μαλωνουμε.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

α) πως ειναι η διαιδκασια για να ελχθει αν ειναι νομιμα οι καμερες σε θεση που επιτρεπεται?

β) ποιον μπορω να ειδοποιησω για την προστασια να ερθει να ελεγξει?

γ) μπορει χωρις την αδεια μας εστω και αν επιτρεπεται να ειναι νομιμες εκει να τις βαλει χωρις την αδει των υπολοιπων ιδιοκτητων?

στον κανονισμο μας αναγραφεται οτι για κοινοχρηστα θεματα θελει πλειοψηφια 55 %

σορυ για το μεγαλο ποστ.θα ηθελα την γνωμη σας,κυριως για το σε ποιον να το αναφερω να ερθει να ελεγξει

 

άλλοι παρακαλάνε να μπουν κάμερες εσάς σας ενοχλεί;

α)εξαιρετικά λεπτό το θέμα ακόμα και να αστυνομία το επιλύει .κατόπιν τα δικαστήρια μόνο.

γ) όχι τίποτα δεν κάνει σε κοινόχρηστο χώρο χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

vasileios εγω δεν εχω προβλημα να μπουν κοινοχρηστες καμερες δλδ. ενα καταγραφικο για ολους .το ειχαμε συζητησει παλια και το θελαμε αλλα οπως πολλα πραγματα που συζητουνται σε συνελευση και μενουν εκει ,ισως επειδη δεν υπηρξε αφορμη ετσι εμεινε και αυτο.τωρα ομως αυτοι επειδη πηγαν να τους κλεψουν το αυτοκινητο ενηργησαν χωρις να μας πουν τιποτα και κανανε δικη τους εγκατασταση ενω θα μπορουσαν να μας πουν και εμας. και μαλιστα χωρις να ρωτησουν.

οσο για τον χωρο οταν λεει ο κανονισμος ολα αυατα που παραθεσατε..εγω που να ξερω τι τραβαει η καμερα και προς τα που δειχνει η' ακομα χειροτερα αν γυρναει κιολας?αυτο μονο αυτοι το ξερουν που εχουν το καταγραφικο,εμεις πως να γνωριζουμε που βλεπει ακριβως και αν καταγραφει η' οχι? επισης το θεμα ειναι οτι οπως ειπα οτι η μια καμερα βλεπει προς τον δρομο και η αλλη βλεπει ταυτοχρονα με το αυτοκινητο τους και την εισοδο της πολυκατοικιας και φυσικα το παρκινγ ειναι γωνια και ειναι ανοιχτο και εχει διπλα και αλλο αυτοκινητο.

επισης στα συμβολαια οριζεται σαν παρκινγ μονο η θεση και οχι ο κοινοχρηστος χωρος που τον περιβαλλει.ειναι πυλωτη δεν ειναι μονο παρκινγ.

αυτα δεν μπορω εγω να τα ερμηνευσω.ουτε να ξερω μαντης ειμαι τι καταγραφει.πρεπει να ερθει καποιος ειδικος του νομου.αυτος ομως αποτι καταλαβα ειναι αοριστο ποιος ειναι.η αστυνομια δεν νομιζω οτι κουνιεται εφοσον δεν γινει καποια μυνηση η' κληση για ενοχληση.εδω δεν ηρθαν για την ληστεια.δλδ πρεπει εγω να μαλωσω για να ερθει καποιος η΄να παμε νομικα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν περάσεις να βγεις και σε δει που είναι το πρόβλημα? Αν έπαιρνε καρέκλα και κάθονταν 24 ώρες στην είσοδο και έβλεπε ποιος μπαίνει και βγαίνει εκεί τι θα έκανες? Ας βάλει ο ανθρωπος. Καλό και για σας θα είναι μήπως γλυτώσετε από κάνα κλέφτη. Μη ψαχνομαστ3 όλοι να μαλωσουμε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που η κάμερα του από πάνω δείχνει στο μπαλκόνι μου,στον τεταρτο που είμαι τι να κάνω ρε παιδιά;να τον αφησω;έχω προβληματιστεί.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...