Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω πως ακριβως γλυτωνω απο τον κλεφτη? το δικο του μερος φυλαει οχι το δικο μου,οποτε εμενα δεν με αφορα για τον κλεφτη δεν εχω τιποτα εκει.

εγω δεν θα μαλωσω.αλλα αυτος δεν ειναι οτι καλυτερο απο χαρακτηρα.πηγε μαλωσε με ενα βλακα νταη που εμενε απεναντι στην γειτονια μαζι με την γυναικα του και την αλλη μερα του πηρε το σημα της μερκ του.και αυτος κατηγορησε καποιον απο την οικοδομη που εχουν προηγουμενα.οποτε τωρα αν περασεις διπλα και ακουμπησεις το αμαξι του η΄ριξεις νερο καθως εκει ειναι και η κοινοχρηστη βρυση θα ψαχνει αφορμη για να μαλωσει.εγω απλως θελω να προλαβω ολα αυτα.γιατι εσυ μιλας γενικα εγω ξερω τον ανρωπο .ολες οι καταστασεις δεν ειναι ιδιες για να πετας γενικολογιες.

αλλα δεν απαντησες στην ουσια.τι θα πει τι εγινε? περναω απο εκει και δεν θελω να δινω λογαριασμο για την προσωπικη μου ζωη,με ποιον περναω ,τι κουβαλαω κ.λ.π.αυτο δεν ειναι το νοημα των προσωπικων δεδομενων? η ιδιωτικη ζωη του καθενος.σου ειπα δεν εχω προβλημα να μπουν καμερες αλλα σε ενα τερματικο που θα ειναι σε ενα ουδετερο εδαφος οχι στο σπιτι του και θα εχει καμερες σε ολα τα μερη οχι μονο στο δικο του και το τερματικο θα εχει δισκο ανανεωσης και οταν καποιος εχει προβλημα θα το βλεπουν ολοι μαζι για να μην γινουν παρεξηγησεις.αυτα ειχαμε συμφωνησει και παρεβλεψε την συμφωνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δηλαδή αν περάσεις να βγεις και σε δει που είναι το πρόβλημα? Αν έπαιρνε καρέκλα και κάθονταν 24 ώρες στην είσοδο και έβλεπε ποιος μπαίνει και βγαίνει εκεί τι θα έκανες? Ας βάλει ο ανθρωπος. Καλό και για σας θα είναι μήπως γλυτώσετε από κάνα κλέφτη. Μη ψαχνομαστ3 όλοι να μαλωσουμε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Ο νόμος είναι σαφέστατος. Μπορεί να τοποθετήσει κάμερα ασφαλείας που δεν καταγράφει άλλους χώρους.

 

Το να συζητάμε για ποιο λόγο δεν πρέπει να καταγράφει ο,τι θέλει η κάμερα είναι ανούσιο.

 

Επίσης, άσχετα με το τι θα αποφασισθεί στην συνέλευση, πρέπει να συμφωνήσουν τα 2/3 των διαμερισμάτων. Τότε η πολυκατοικία μπορεί να γίνει big brother.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

vasileios εγω δεν εχω προβλημα να μπουν κοινοχρηστες καμερες δλδ. ενα καταγραφικο για ολους .το ειχαμε συζητησει παλια και το θελαμε αλλα οπως πολλα πραγματα που συζητουνται σε συνελευση και μενουν εκει ,ισως επειδη δεν υπηρξε αφορμη ετσι εμεινε και αυτο.τωρα ομως αυτοι επειδη πηγαν να τους κλεψουν το αυτοκινητο ενηργησαν χωρις να μας πουν τιποτα και κανανε δικη τους εγκατασταση ενω θα μπορουσαν να μας πουν και εμας. και μαλιστα χωρις να ρωτησουν.

οσο για τον χωρο οταν λεει ο κανονισμος ολα αυατα που παραθεσατε..εγω που να ξερω τι τραβαει η καμερα και προς τα που δειχνει η' ακομα χειροτερα αν γυρναει κιολας?αυτο μονο αυτοι το ξερουν που εχουν το καταγραφικο,εμεις πως να γνωριζουμε που βλεπει ακριβως και αν καταγραφει η' οχι? επισης το θεμα ειναι οτι οπως ειπα οτι η μια καμερα βλεπει προς τον δρομο και η αλλη βλεπει ταυτοχρονα με το αυτοκινητο τους και την εισοδο της πολυκατοικιας και φυσικα το παρκινγ ειναι γωνια και ειναι ανοιχτο και εχει διπλα και αλλο αυτοκινητο.

επισης στα συμβολαια οριζεται σαν παρκινγ μονο η θεση και οχι ο κοινοχρηστος χωρος που τον περιβαλλει.ειναι πυλωτη δεν ειναι μονο παρκινγ.

αυτα δεν μπορω εγω να τα ερμηνευσω.ουτε να ξερω μαντης ειμαι τι καταγραφει.πρεπει να ερθει καποιος ειδικος του νομου.αυτος ομως αποτι καταλαβα ειναι αοριστο ποιος ειναι.η αστυνομια δεν νομιζω οτι κουνιεται εφοσον δεν γινει καποια μυνηση η' κληση για ενοχληση.εδω δεν ηρθαν για την ληστεια.δλδ πρεπει εγω να μαλωσω για να ερθει καποιος η΄να παμε νομικα.

 

εφόσον ενοχλεισαι πρώτη ενέργεια σύσταση .

δεύτερη ενέργεια αστυνομία,οι οποίοι μόνο εκφοβισμό μπορούν να κανουν,καθώς δεν γνωρίζουν τεχνικά θέματα.

Τρίτη ενέργεια γνωμάτευση από μηχανικό και δικηγόρο για τα περαιτέρω.

 

Δηλαδή αν περάσεις να βγεις και σε δει που είναι το πρόβλημα? Αν έπαιρνε καρέκλα και κάθονταν 24 ώρες στην είσοδο και έβλεπε ποιος μπαίνει και βγαίνει εκεί τι θα έκανες? Ας βάλει ο ανθρωπος. Καλό και για σας θα είναι μήπως γλυτώσετε από κάνα κλέφτη. Μη ψαχνομαστ3 όλοι να μαλωσουμε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και εγώ αυτό σκέφτηκα,αλλά τελικά υπάρχουν και άλλα προβλήματα.

 

Εμένα που η κάμερα του από πάνω δείχνει στο μπαλκόνι μου,στον τεταρτο που είμαι τι να κάνω ρε παιδιά;να τον αφησω;έχω προβληματιστεί.

 

εντάξει άμα δεν μπορείς να βγεις να κάτσεις στον χώρο σου είναι σοβαρό πρόβλημα.εχω παραθέσει τις ενέργειες που πρέπει να κάνεις.

 

Καλά αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Ο νόμος είναι σαφέστατος. Μπορεί να τοποθετήσει κάμερα ασφαλείας που δεν καταγράφει άλλους χώρους.

 

Το να συζητάμε για ποιο λόγο δεν πρέπει να καταγράφει ο,τι θέλει η κάμερα είναι ανούσιο.

 

Επίσης, άσχετα με το τι θα αποφασισθεί στην συνέλευση, πρέπει να συμφωνήσουν τα 2/3 των διαμερισμάτων. Τότε η πολυκατοικία μπορεί να γίνει big brother.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

 

 

ο νόμος όπως και οι περισσότεροι είναι γεμάτος ασάφειες.

για κάμερες κλπ πρέπει να συμφωνήσει το 100% όχι η πλειοψηφία .

 

Αν ο νόμος ήταν σαφής δεν θα υπήρχε σε ΚΑΝΕΝΑ κατάστημα να καταγράφει εργαζόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορι κιολας αλλά η λογική "και τι πειράζει να σε βλέπει" έχει ξεπεραστεί πλέον. Τι εννοείς τι πειράζει? Ασφαλώς και πειράζει. Δεν έχει κανένα δικαίωμα να βλέπει ποιος μπαίνει τι ώρα μπαίνει κτλ κτλ. Ασφαλώς και να ζητήσει την άδεια να βάλει κάμερες και εφόσον κανείς δεν έχει θέμα ναι. Αλλά με το έτσι θέλω να παρακολουθεί την είσοδο της πολυκατοικίας όχι.
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορι κιολας αλλά η λογική "και τι πειράζει να σε βλέπει" έχει ξεπεραστεί πλέον. Τι εννοείς τι πειράζει? Ασφαλώς και πειράζει. Δεν έχει κανένα δικαίωμα να βλέπει ποιος μπαίνει τι ώρα μπαίνει κτλ κτλ. Ασφαλώς και να ζητήσει την άδεια να βάλει κάμερες και εφόσον κανείς δεν έχει θέμα ναι. Αλλά με το έτσι θέλω να παρακολουθεί την είσοδο της πολυκατοικίας όχι.
συμφωνώ .Η άποψη μου είναι να σκεφτεί ο φίλος ότι έχει οφέλη από αυτήν την τοποθέτηση.Αν τώρα ενοχλούν σαφώς και δεν το συζητάμε.
Link to comment
Share on other sites

εφόσον ενοχλεισαι πρώτη ενέργεια σύσταση .

δεύτερη ενέργεια αστυνομία,οι οποίοι μόνο εκφοβισμό μπορούν να κανουν,καθώς δεν γνωρίζουν τεχνικά θέματα.

Τρίτη ενέργεια γνωμάτευση από μηχανικό και δικηγόρο για τα περαιτέρω.

 

 

 

και εγώ αυτό σκέφτηκα,αλλά τελικά υπάρχουν και άλλα προβλήματα.

 

 

 

εντάξει άμα δεν μπορείς να βγεις να κάτσεις στον χώρο σου είναι σοβαρό πρόβλημα.εχω παραθέσει τις ενέργειες που πρέπει να κάνεις.

 

 

 

 

ο νόμος όπως και οι περισσότεροι είναι γεμάτος ασάφειες.

για κάμερες κλπ πρέπει να συμφωνήσει το 100% όχι η πλειοψηφία .

 

Αν ο νόμος ήταν σαφής δεν θα υπήρχε σε ΚΑΝΕΝΑ κατάστημα να καταγράφει εργαζόμενο.

Σαφέστατη είναι η νομοθεσία. Για κάμερες σε πολυκατοικία. Πρέπει αρχικά να εγκριθεί το θέμα από την Γενική Συνέλευση με ΑΠΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. Εφόσον λοιπόν εγκριθεί, ΜΕΤΑ χρειάζεται συγκατάθεση των ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΝ 2/3 των διαμερισμάτων (κάθε διαμέρισμα δικαιούται ΜΙΑ ΨΗΦΟ), ώστε να μπουν κάμερες ασφαλείας ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΊΑ και τους ΚΟΙΝΌΧΡΗΣΤΟΥΣ χώρους ΤΗΣ.

 

Αν τώρα πχ εγώ που έχω ένα διαμέρισμα θέλω κάμερες ασφαλείας για μένα, μπορώ ασφαλώς εντός του διαμερίσματος. Σε εξωτερικούς χώρους μπορώ να βάλω αλλά ΜΌΝΟ εφόσον η κάμερα δε παίρνει εικόνα από χώρους τρίτων, ή που διέρχονται τρίτοι. Αν δηλαδή θέλω να βάλω κάμερα για την πόρτα, αυτή δε θα τραβάει όποιον πηγαινοέρχεται, αλλά μόνο οποίον πλησιάζει την πόρτα μου. Το ίδιο και το μπαλκόνι. Και εννοείται σε καμία των περιπτώσεων ήχο. Αν τώρα λοιπόν κάποιος κάνει ο,τι θέλει σε αυτό το θέμα, πρέπει να γνωρίζει ότι αναλαμβάνει ένα ρίσκο να βρεθεί κάποια στιγμή ενώπιον των ευθυνών του.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατη είναι η νομοθεσία. Για κάμερες σε πολυκατοικία. Πρέπει αρχικά να εγκριθεί το θέμα από την Γενική Συνέλευση με ΑΠΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. Εφόσον λοιπόν εγκριθεί, ΜΕΤΑ χρειάζεται συγκατάθεση των ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΝ 2/3 των διαμερισμάτων (κάθε διαμέρισμα δικαιούται ΜΙΑ ΨΗΦΟ), ώστε να μπουν κάμερες ασφαλείας ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΊΑ και τους ΚΟΙΝΌΧΡΗΣΤΟΥΣ χώρους ΤΗΣ.

 

Μπορείς να κάνεις μια παραπομπή στο άρθρο που τα λέει αυτά ;

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια παραπομπή στο άρθρο που τα λέει αυτά ;
Το είχα βάλει και 10 ποστ παραπάνω. https://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL#3

Σύμφωνα με την Oδηγία 1/2011 απαιτείται απόφαση του οργάνου που είναι αρμόδιο για τη διαχείριση της πολυκατοικίας (π.χ. Γενική Συνέλευση ιδιοκτητών, όπως αυτή ορίζεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας, με ποσοστά ανά ιδιοκτησία κ.λπ.).

 

Αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας προβλέπει ήδη την εγκατάσταση του συστήματος βιντεοεπιτήρησης, τότε απλά ακολουθείται ό,τι ορίζεται στον κανονισμό.

 

Αν δεν προβλέπεται από τον κανονισμό η εγκατάσταση, απαιτείται*συναπόφαση των 2/3 των ενοίκων. Αυτό σημαίνει ότι οι ένοικοι θα εκφράσουν γνώμη μόνο για το αν επιθυμούν ή όχι τη λειτουργία του συστήματος βιντεοεπιτήρησης. Επισημαίνεται ότι σε κάθε (κατοικημένο) διαμέρισμα αναλογεί*μία ψήφος.

 

Κατόπιν θετικής γνώμης, δίνεται η δυνατότητα στην Γ.Σ. της πολυκατοικίας να αποφασίσει την εγκατάσταση.

 

Παραδείγματα:

 

Η Γ.Σ. της πολυκατοικίας ψηφίζει ομόφωνα (100%) υπέρ της εγκατάστασης συστήματος βιντεοεπιτήρησης, αλλά από τους 20 ενοίκους, μόνο οι 13 συμφωνούν (ποσοστό μικρότερο των 2/3) ενώ οι 7 διαφωνούν.*Τότε δεν μπορεί να εγκατασταθεί σύστημα βιντεοεπιτήρησης.

 

Η Γ.Σ. της πολυκατοικίας ψηφίζει με 55% για την τοποθέτηση, και πάνω από τα 2/3 των ενοίκων επιθυμούν την τοποθέτηση. Σε αυτή την περίπτωση, μπορεί να εγκατασταθεί σύστημα βιντεοεπιτήρησης (εφόσον στον κανονισμό αποφάσεις για τέτοια θέματα λαμβάνονται με πλειοψηφία 50% + 1).

 

 

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

η γνωμοδότηση αυτή αφορά μόνο την καταγραφή εικόνας έξω από την πόρτα του ενδιαφερομένου διαμερισματος ΟΠΟΥ αν θίγονται(θίγονται=δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα καταγραφής πχ στενός διάδρομος) και λοιποί ένοικοι απαιτείται το πλειοψηφικό πακέτο.

Σε περίπτωση καταγραφής ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥ ΧΩΡΟΥ η είσοδου απαιτειτε το 100%.

Link to comment
Share on other sites

η γνωμοδότηση αυτή αφορά μόνο την καταγραφή εικόνας έξω από την πόρτα του ενδιαφερομένου διαμερισματος ΟΠΟΥ αν θίγονται(θίγονται=δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα καταγραφής πχ στενός διάδρομος) και λοιποί ένοικοι απαιτείται το πλειοψηφικό πακέτο.

Σε περίπτωση καταγραφής ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥ ΧΩΡΟΥ η είσοδου απαιτειτε το 100%.

Εγώ δεν έχω συμπεράνει κάτι τέτοιο, αλλά δεν θα καθίσω να επιμείνω.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,νοικιαζω διαμερισμα ,και μπηκανε κλεφτες ποιος πληρωνει τις ζημιες στην οικια....??
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,νοικιαζω διαμερισμα ,και μπηκανε κλεφτες ποιος πληρωνει τις ζημιες στην οικια....??
Ο ιδιοκτητης

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο ιδιόκτητης; Δεν υπήρξε φυσιολογική φθορά σε κάτι. Ούτε ευθύνεται ο ιδιόκτητης επειδή μπήκαν κλεφτές ενώ μένει άλλος.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο ιδιόκτητης; Δεν υπήρξε φυσιολογική φθορά σε κάτι. Ούτε ευθύνεται ο ιδιόκτητης επειδή μπήκαν κλεφτές ενώ μένει άλλος.

 

και εγω ετσι νομιζω,δηλαδη αν αφησει ο νοικαρης,το παραθυρο ανοιχτο,( ετσι εγινε,εφυγε και αφησε την ανακλιση του παραθυρου ανοιχτη),λαι μπουκαραν,πρεπει οτι ζημιες να τις πληρωσω εγω....???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Και αντε του λες να τα πληρώσει. Σηκώνεται και φεύγει; θα τον κυνηγήσεις νομικά;

Ας φυγει,ας εκλπληρωσει τις υποχρεωσεις του δηλ οτι λεει το συμβολαιο να πληρωσει τα υπολοιπα ενοικια και στο καλο....

Τωρα αν δεν το κανει για να λυθει το συμβολαιο,ναι,νομικα,δεν θα πληρωσω και ζημια ,και θα χασω ενοικια,επειδη του ηρθε να φυγει,...??? και θα αποζημιωθω και τα εξοδα δικαστικων δικα του....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό.. Εκτός ότι τραβάνε χρόνια οι υποθέσεις αυτές θα έπρεπε να ξέρεις πολύ καλά ότι δε βγάζεις εύκολα άκρη με κάποιον που δεν θέλει η ισχυρίζεται ότι ΔΕΝ ΈΧΕΙ να πληρώσει. Χρωστάνε σε τράπεζες και δημόσιες υπηρεσίες χρόνια... Θα βγάλεις έτσι εύκολα άκρη πιστεύεις αν πει δε πληρώνω και τέλος;
Link to comment
Share on other sites

Μένω σε μια πολυκατοικία 4 διαμερισμάτων όπου έχουμε εντονότατο πρόβλημα με παρκαρισμένα οχήματα που κλείνουν την είσοδο στους χώρους στάθμευσης μας αλλα και με βανδαλισμούς που έγιναν στα αυτοκίνητα μας ως αποτέλεσμα διαμάχης με γείτονες επειδή απαιτούσαμε να μην μας κλείνουν.

 

Γι αυτους τους λόγους, αποφασίσαμε να εκδώσουμε μια αδεια τοποθετησης πινακίδων εισόδου-εξόδου και απαγόρευσης στασης-σταθμευσης εμπροσθεν της πολυκατοικίας μας, αλλά και κάμερα στον χώρο της πυλωτής.

Το πρόβλημα είναι το εξής και εδώ ειναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας,αν γνωρίζετε.

Η πολυκατοικία ΔΕΝ έχει καταστατικο/κανονισμό.

ΕΝΑΣ μόνο απ τους ιδιοκτήτες, ο οποίος μάλιστα δεν μένει καν στο σπίτι,αλλα το επισκέπτεται περιπου 2-3 φορες τον χρόνο απο μια μέρα (άρα δεν βιώνει το πρόβλημα που βιώνουμε οι υπολοιποι) ,ΔΕΝ θελει να βγάλουμε την άδεια, ούτε να βάλουμε κάμερα "γιατι δεν έχουμε πρόβλημα,σιγά,υπερβάλλουμε". Του πρότεινα να πληρώσω και το κόστος που του αναλογεί για την εργασία του μηχανικού,αλλα ΠΑΛΙ αρνείται.Γενικά,δεν υπάρχει σημειο επικοινωνίας.

Στην περίπτωση αυτήν, τι μπορούμε να κάνουμε οι υπόλοιποι? Υπάρχει κάποια νομολογία που να μας καλύπτει να κινηθούμε με την ενισχυμένη πλειοψηφία που έχουμε, και αν ναι,ποια είναι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε μια πολυκατοικία 4 διαμερισμάτων όπου έχουμε εντονότατο πρόβλημα με παρκαρισμένα οχήματα που κλείνουν την είσοδο στους χώρους στάθμευσης μας αλλα και με βανδαλισμούς που έγιναν στα αυτοκίνητα μας ως αποτέλεσμα διαμάχης με γείτονες επειδή απαιτούσαμε να μην μας κλείνουν.

 

Γι αυτους τους λόγους, αποφασίσαμε να εκδώσουμε μια αδεια τοποθετησης πινακίδων εισόδου-εξόδου και απαγόρευσης στασης-σταθμευσης εμπροσθεν της πολυκατοικίας μας, αλλά και κάμερα στον χώρο της πυλωτής.

Το πρόβλημα είναι το εξής και εδώ ειναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας,αν γνωρίζετε.

Η πολυκατοικία ΔΕΝ έχει καταστατικο/κανονισμό.

ΕΝΑΣ μόνο απ τους ιδιοκτήτες, ο οποίος μάλιστα δεν μένει καν στο σπίτι,αλλα το επισκέπτεται περιπου 2-3 φορες τον χρόνο απο μια μέρα (άρα δεν βιώνει το πρόβλημα που βιώνουμε οι υπολοιποι) ,ΔΕΝ θελει να βγάλουμε την άδεια, ούτε να βάλουμε κάμερα "γιατι δεν έχουμε πρόβλημα,σιγά,υπερβάλλουμε". Του πρότεινα να πληρώσω και το κόστος που του αναλογεί για την εργασία του μηχανικού,αλλα ΠΑΛΙ αρνείται.Γενικά,δεν υπάρχει σημειο επικοινωνίας.

Στην περίπτωση αυτήν, τι μπορούμε να κάνουμε οι υπόλοιποι? Υπάρχει κάποια νομολογία που να μας καλύπτει να κινηθούμε με την ενισχυμένη πλειοψηφία που έχουμε, και αν ναι,ποια είναι αυτή?

3 ποστ πίσω αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις θα σου λυνοντουσαν οι απορίες .

βάλτε σαν πλειοψηφία και μετά δουλειά έχουν οι δικηγοροι.

Link to comment
Share on other sites

3 ποστ πίσω αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις θα σου λυνοντουσαν οι απορίες .

βάλτε σαν πλειοψηφία και μετά δουλειά έχουν οι δικηγοροι.

 

Aν έκανες τον κόπο να διαβάσεις ολόκληρη την ερώτηση,θα εβλεπες οτι δεν μου λύθηκαν οι απορίες. Το παραπάνω κομμάτι αφορά μόνο την κάμερα. Τώρα απο που συμπέρανες οτι η διαφωνία για την έκδοση αδειας της πυλωτής υπάγεται σε οδηγίες της αρχης προστασίας δεδομενων και ισχύει ενισχυμένη πλειοψηφία και γι αυτό, δεν ξέρω απο που προέκυψε.

Edited by suffocater
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο ιδιόκτητης; Δεν υπήρξε φυσιολογική φθορά σε κάτι. Ούτε ευθύνεται ο ιδιόκτητης επειδή μπήκαν κλεφτές ενώ μένει άλλος.
Ο ενοικιαστης θα πληρωσει ζημιες που δεν εκανε ο ιδιος?? Για ποιο λογο? Τον κινδυνο για την κατασταση του σπιτιου τον εχει παντα ο ιδιοκτητης, οχι ο ενοικος. Αν το σπιτι πεσει απο σεισμο ή παθει ζημιες απο σεισμο, θα τις πληρωσει ο ενοικιαστης?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μένω σε μια πολυκατοικία 4 διαμερισμάτων όπου έχουμε εντονότατο πρόβλημα με παρκαρισμένα οχήματα που κλείνουν την είσοδο στους χώρους στάθμευσης μας αλλα και με βανδαλισμούς που έγιναν στα αυτοκίνητα μας ως αποτέλεσμα διαμάχης με γείτονες επειδή απαιτούσαμε να μην μας κλείνουν.

 

Γι αυτους τους λόγους, αποφασίσαμε να εκδώσουμε μια αδεια τοποθετησης πινακίδων εισόδου-εξόδου και απαγόρευσης στασης-σταθμευσης εμπροσθεν της πολυκατοικίας μας, αλλά και κάμερα στον χώρο της πυλωτής.

Το πρόβλημα είναι το εξής και εδώ ειναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας,αν γνωρίζετε.

Η πολυκατοικία ΔΕΝ έχει καταστατικο/κανονισμό.

ΕΝΑΣ μόνο απ τους ιδιοκτήτες, ο οποίος μάλιστα δεν μένει καν στο σπίτι,αλλα το επισκέπτεται περιπου 2-3 φορες τον χρόνο απο μια μέρα (άρα δεν βιώνει το πρόβλημα που βιώνουμε οι υπολοιποι) ,ΔΕΝ θελει να βγάλουμε την άδεια, ούτε να βάλουμε κάμερα "γιατι δεν έχουμε πρόβλημα,σιγά,υπερβάλλουμε". Του πρότεινα να πληρώσω και το κόστος που του αναλογεί για την εργασία του μηχανικού,αλλα ΠΑΛΙ αρνείται.Γενικά,δεν υπάρχει σημειο επικοινωνίας.

Στην περίπτωση αυτήν, τι μπορούμε να κάνουμε οι υπόλοιποι? Υπάρχει κάποια νομολογία που να μας καλύπτει να κινηθούμε με την ενισχυμένη πλειοψηφία που έχουμε, και αν ναι,ποια είναι αυτή?

 

Για το κομμάτι που σταθμεύουν τα αυτοκίνητα και κλείνουν την είσοδο-έξοδο σε ΝΟΜΙΜΟ (και με συμβόλαιο/σχεδιασμένο στην κάτοψη) μπορείς να πάρεις άδεια από το Δήμο να τοποθετήσεις κολωνάκια για να μην παρκάρουν. Δεν χρειάζεται κανενός την άδεια παρά μόνο του δήμου σου. Δηλαδή κ οι άλλοι να μην συμφωνούν εσύ μπορείς να βγάλεις άδεια για το κομμάτι που σε ενδιαφέρει.

 

Ο ενοικιαστης θα πληρωσει ζημιες που δεν εκανε ο ιδιος?? Για ποιο λογο? Τον κινδυνο για την κατασταση του σπιτιου τον εχει παντα ο ιδιοκτητης, οχι ο ενοικος. Αν το σπιτι πεσει απο σεισμο ή παθει ζημιες απο σεισμο, θα τις πληρωσει ο ενοικιαστης?

 

Αυτό το στηρίζεις σε κάποιο νόμο/προηγούμενη απόφαση ή το λες με την δική σου κοινή λογική; Γιατί η δική μου λέει ότι αυτό πιο πολύ υπάγεται στην "χρήση του μίσθιου" πάρα σε εύλογες φυσιολογικές φθορές.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ο ενοικιαστης θα πληρωσει ζημιες που δεν εκανε ο ιδιος?? Για ποιο λογο? Τον κινδυνο για την κατασταση του σπιτιου τον εχει παντα ο ιδιοκτητης, οχι ο ενοικος. Αν το σπιτι πεσει απο σεισμο ή παθει ζημιες απο σεισμο, θα τις πληρωσει ο ενοικιαστης?
Πλάκα μας κάνεις έτσι;

Αν δηλαδή ο ενοικιαστής βάλει φωτιά από αμέλεια, όπως από αμέλεια άφησε ανοικτό το παράθυρο, και κάψει όλη την πολυκατοικία, ο ιδιοκτήτης θα την πληρώσει;

Μερικοί δεν πάτε καλά μου φαίνεται ή γράφεται κατά πως σας συμφέρει....

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μας κάνεις έτσι;

Αν δηλαδή ο ενοικιαστής βάλει φωτιά από αμέλεια, όπως από αμέλεια άφησε ανοικτό το παράθυρο, και κάψει όλη την πολυκατοικία, ο ιδιοκτήτης θα την πληρώσει;

Μερικοί δεν πάτε καλά μου φαίνεται ή γράφεται κατά πως σας συμφέρει....

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για χαλάρωσε λιγάκι.

Εγώ, σαν δικηγόρος που είμαι σας ενημερώνω για το τι ισχύει. Αν εσύ νομίζεις ότι ξέρεις καλύτερα, μπράβο σου, είσαι ταλέντο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Αυτό το στηρίζεις σε κάποιο νόμο/προηγούμενη απόφαση ή το λες με την δική σου κοινή λογική; Γιατί η δική μου λέει ότι αυτό πιο πολύ υπάγεται στην "χρήση του μίσθιου" πάρα σε εύλογες φυσιολογικές φθορές.

Αυτό το στηρίζω στην λογική ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώσει για ζημιές που δεν έκανε, σε συνδυασμό με το ότι από πουθενά δεν προκύπτει πως ο ενοικιαστής έχει υποχρέωση να φροντίζει και να επιμελείται ώστε να μην κλαπεί το σπίτι.

Ο ιδιοκτήτης όμως, έχει υποχρέωση να παρέχει το σπίτι κατάλληλο για μίσθωση, όπως συμφωνήθηκε. Άρα, δική του υποχρέωση να αποκαταστήσει τις ζημιές που προκάλεσε ο κλέφτης.

Δεν χρειάζεται να είσαι δικηγόρος για να το κατανοήσεις αυτό. Είναι απλή συλλογιστική.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το στηρίζω στην λογική ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώσει για ζημιές που δεν έκανε, σε συνδυασμό με το ότι από πουθενά δεν προκύπτει πως ο ενοικιαστής έχει υποχρέωση να φροντίζει και να επιμελείται ώστε να μην κλαπεί το σπίτι.

Ο ιδιοκτήτης όμως, έχει υποχρέωση να παρέχει το σπίτι κατάλληλο για μίσθωση, όπως συμφωνήθηκε. Άρα, δική του υποχρέωση να αποκαταστήσει τις ζημιές που προκάλεσε ο κλέφτης.

Δεν χρειάζεται να είσαι δικηγόρος για να το κατανοήσεις αυτό. Είναι απλή συλλογιστική.

 

Μιας κ είσαι δικηγόρος θα ξέρεις ότι αν δεν υπάρχει δεδικασμένο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την έκβαση τυχόν δίκης.

Στους ορούς συνήθως αναφέρεται πως ο ενοικιαστής έχει υποχρέωση να παραδώσει το μίσθιο όπως το παρέλαβε (εξαιρούνται φυσικές καταστροφές). Αν λοιπόν ο διαρρήκτης σπάσει πόρτα, κλειδαριά, παράθυρο, μπαλκονόπορτα κλπ αυτό έγινε στη χρήση του μίσθιου. Από εκεί κ πέρα έχουμε ένα σωρό περιπτώσεις που ίσως ένα δικαστήριο η μία συμφωνία να μιλάει για ποσοστό για κάθε εμπλεκόμενο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...